No. 48*. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. ZONDAG EEN GELUKKIG MENSCHENLEVEN? 20 A P 111L. TWEEDE BLAD. 13 'uutulanb. F-b-ï L) 1LLETON. ADOLF STRECKFUSS. Prijs der gewone Advertentiën ALKIAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. STATEN-GEN ERAAL. Eerste Kamer. Den 17 des avonds, werden de werkzaamheden hervat. De heer Mr. W. H. de Baufort nam zitting. De van de 2e Kamer ontvangen wetsontwerpen werden naar de afdeelingen verzonden. Op voorstel van den heer van Limburg Stirum werd besloten, aan debetrokken ministers overlegging te vragen van de kaart van bet geheele inundatiestelsel en van het uitgewerkt plan van het werk tot aanleg van de vaart van Amsterdam naar de Merwededat volgens de wet ter lezing heeft moeten liggen. Tweede Kamer. Het wetsontwerp tot regeling van de begrafeniskos ten van overleden militairen ondervond bij vele leden instemming, daar deze zaak beter geregeld werd dan tot dusver bet geval was en waardoor tevens aan de thans ontstane moeielijkbeden een einde werd gemaakt Andere leden daareutegen zagen de noodzakelijkheid van deze wetsvoordracht niet in. Men nam aan dat de begravenis der Ijken van militairen bij kon. besluit van 24 Jur.i 18G9 voldoende was geregeld. Men vroeg waarom de militairen voor rekening van het rijk worden begraven en de ambtenaren niet. Hierop werd geantwoord dat het rijk voor den militair, zoo- lang hij in dienst is, geheel en al zorg draagt en daarbij ook de zorg voor zijne gezondheid op zich neemt, zoodat het redeliik kan genoemd worden, dat het rijk bij over lijden in "dienst ook zorgt voor de begravenis. Eenige leden waren van gevoelen dat bet begraven van hen die in den oorlog sneuvelen door ec op kosten van het rijk zóó voor de hand ligtdat de vraag zich voordeed of zulk een beginsel nog alzoD- derlijk in de wet moest worden uitgesproken. Hiertegen werd opgemerkt, dat het toch wenschelijk zou zijn het beginsel in de wet op te nemen. Vele leden hadden bezwaar tegen de bepaling om de lijken der officieren, in 's rijks- of gemeentelijke inrichtingen overleden, op rijks-kosten te doen begraven ook wenscbte men on derscheid te maken voor officieren die in dienst bui tenslands sterven. Den 16, des avonds, is de matroos J. Plug, va rende op eene scbeveningscbe schuitter hoogte van Zandvoort met de beenen tusschen de touwen bekoeld geiaakt, over boord geslagen en verdronken. Den 16 is te Bremster aanbesteed het verbouwen der school aan de Middenbuurt aan M. van der Lippe, voor f 7857 en der school, hoek Volger- en Jisperweg, aan T. Zuiderbaan en H Zwartvoor f 6323. Voor beide werken waren 8 nschrijvers. De gemeenteraad van Leiden heeft den 17 zijn besluit, om het standbeeld van van der Werff met het front naar het Rapenburg, dat is naar het noorden, te plaatsen en niet naar het zuidenzooals de des- DOOR Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COS TER ZOON. 13) „Vergeef mij mevrouw zeide hij sich snel tot mevrouw von Osternau wendende. „Ik heb u daar eene woeste onsamenhangende fantaisie ten beste gegeven. Ik had vergeten waar ik wasmijne gedachten spra ken zich in de tonen uit, de macht der muziek sleepte mij mede ik koD geen weerstand bieden. Dat is mijn ongeluk! Ik bezit geen zeil beheersching. Het oogen- blik grijpt mij met onweerstaanbaar geweld aan en dan vergeet ik alles, alles het liefst mij zeiven. Maar ik wil beproeven mij te beheerscuen en een geregeld leven te gaan leiden. Ik wil er dadelijk een begin mede maken. Beveel slechts wat ik u zal voorspelen Dit eene echter slechts verzoek ik u verlang op dit oogenblik niet een van die koorddanserskunststukjes van mij Wanneer het moet zijn zal ik ook dit wel doen, maar nu niet, op dit oogenblik niet!" Mevrouw von Osternau zag den spreker met voch tige oogen aan zij wenkte hem zacht afwerend, met de band. „Gij moet niet verder spelen geen vreemde toon moet den indruk van hetgeen ik gehoord heb ver sturen zeide zij ernstig. „Gij zijt een kunstenaar, een waar, door God begenadigd kunstenaar, mijnheer zij hield opde prozaïschebelachelijke naam Pech- mnyer wilde baar op dit oogenblik niet over de lippen, muar zij moest dien toch uitspreken en terwijl zij het deled, verdween de betooveringdie zich van haar had mttftster gemaakt. De naam Pechmayer bracht haar wedeir tot de prozaïsche werkelijkheid. Zij zag weder de liielijke versleten, ouderwetsche jas met de lange kundigen wilden, gehandhaafd; het voe'stuk, dat reeds gedeeltelijk geplaatst was zal weder afgebroken worden, waarvan de kosten, ten bedrage van f 400, voor reke ning der gemeente komen. Den 17 des avonds, is de stoomgrutterij van J. de Jong Cie. te Assendelft, een uur, nadat zij ge sloten wasgeheel uitgebrand. De naast de fabriek staande woning is gespaard gebleven. De eigenaar was bij het begin van den brand afwezig en kwam te huistoen de fabriek bijna geheel afgebrand was. Het wrak van het onlangs te Maassluis verbrande engelsche stoomschip Huntclifl werd den 18 in bet openbaar verkocht voor'/ 21 en de inventaris voor f 480 De Koningin van Zweden is den 18 te Amster dam aangekomen om zich in het Amstelhotel ouder behandeling te stellen van dr. J. G. Mezger De kamer van koophandel te Amsterdam heetfc den 18 besloten zich ook tot den minister van wa terstaat te wenden, met het verzoek, de exploitatie der lijn Amersfoort—Nijmegen toe te vertrouwen aan de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij. De examens voor kandidaat-notaris vangen dit jaar aan Dinsdag, 1 Juli en zullen gehouden worden te 's Gi avenhage. Het gerechtshof te Amsterdam heelt den brieven besteller Grootveld te Utrecht en zijne vrouw, die ver- gph'l'ende zaken uit pakjes en brieven gestolen hebben, ieder tot tuchthuisstraf veroordeeld. Naar aanisidÏBg van bet 30Üjang bestaan der akademie te Edinburgh «Jtvingen akademiscbe eere- araden aldaar, in de godgelcèïdhe.d prof. Beets te Utrecht en in de rechten: prof. Asser £2 Stokvis te Amsterdam prof. Buys Ballot te Utrecht, prof. ultC?"8 de Haan te Leiden, prof. van der W yck te Groningen. Uit het verslag omtrent de leidsehe duinwater maatschappij uitgebracht, blijkt, dat in 1883 294,712 kub. ellen water opgepompt werden tegen 226,953 in 188.1. Er werden 339 nieuwe overeenkomsten gesloten; bet buizennet in de gemeente Leiden werd met 1215 el vergroot, terwijl in Oegstgeest 712, in Katwijk aan Zee 539 en in Katwijk aan den Rijn 70 el werd gelegd. De vooruitzichten waren hoogst gunstig, De Stoomvaartmaatschappij Nederland kan over 1883 slechts 2°/io °/o uitdeelen. De reizen leverden een voordeelig saldo van 545,628,23%, de eigen verzekering, doordat geene rampen voorkwamen gaf eene bate van f 107,047,58%. De post „verschillende ontvangsten" f 96,756. De interestrekeuing vorderde f 165,362,21 en de afschrijvingen 463,887,43, waardoor slechts f 120,181 86 ter verdeeling overbleven. De weinig levendige bandel is de hoofdoorzaak van den achteruit gang van het dividend. Het aantal reizigers naar Java was 1521 le en 2e kl. (in 1882 1746) en 1215 3e kl. (in 1882 1533); van Java 3695 tegen 3687; van Mar seille naar Port Said 87 (17), omgekeerd 187 (63). Er werd 2984,88 aan patentbelasting betaald, Te Zaandam hebben zich de ongeregeldheden met het uitventen van het blad Recht voor Allen herhaald. pandendie van den stoelwaarop Pechmayer zat slangvormig op den grond vielen. Niet meer de kun stenaar, die haar in verrukking had gebracht die haren geest naar hooger sferen had opgevoerd zat voor haar, maar de onderwijzer Godlieb Pechmayerdie hare verdere bevelen afwachtte. „Ik wil niet verder hooren mijnheer Pechmayer," ging zij voort, „dat gij bekwaam zijtom mijnen kinderen muziekonderwijs te geven dit hebt gij door uw meer meer dan voortreffelijk spel voldoende bewezen of gij nu de door u zelf betwijfelde gave tot onderwijzen bezitdat moet de toekomst leeren. Ik neem uw voorstel aan. Laat ons weder zijds beproeven, of gij voor de betrekking geschikt zijt en of gij u daarin thuis gevoelt. Ik ontken u niet dat ook ik niet geheel zonder twijfel daarover ben. Gij beantwoordt in geenen deele aan de voorstelling, welke ik mij van den mij door mijnbeer Kramser aanbevolen onderwijzer heb gemaakt, maar de werkelijkheid be antwoordt wel nooit aan de voorstelling welke men zich daarvan vormt. Indien gij het goedvindt Frits," voegde zij zich tot haren echtgenoot wen dende dezen toe„dan zullen wij mijnheer Pech mayer maar verzoeken zich van dit oogenblik af als onderwijzer onzer kinderen te beschouwen." „Ik ben het er volkomen mede eensbevestigde mijnheer vod Osternau, zijne vrouw vriendelijk toeknik kende en den jongen man, die hem middelerwijl gena derd was, de hand biedende. „Sla toe, mijnbeer Pech mayer. Van weerszijden zullen wy in het redelijke beproeven of wij elkander bevallen. Blijkt het van niet, dan kunDen wij in alle vriendschap scheiden maar ik hoop, dat het goed zal gaan Ja ik hoop en wensch het van ganscher harte Hij schudde bij deze woor den Pechmayer hartelijk de band. „Van dit oogenblik af zijt gij onze huisgenoot en ik verzoek u te trachten u zooveel mogelijk bij ons thuis te gevoelen. Mijn oude Hildebrandt zal u de kamers aanwyzen die voor u ge reed gemaakt zijn daar zal ik u Fritsje zenden om met den voortaan aan uwe zorgen toevertrouwden knaap Wederom zijn de verkoopers door de jeugd vervolgd en feitelijk uit de gemeente verjaagd. Xe Esmond aan Zee hebben zich voor de betrek king van hoofd der openbare school 32 sollicitanten aangemeld. Op eene te Overveen gehouden veiling van bloem bollen werd geen enkel bod gedaan, omdat de eigenaars de afgesneden bloemen naar Engeland verzenden. "De Ned. Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij keert over 1883 geen dividend uit. Deze ongunstige toestand is vooral toe te schrijven aan de ongekend lage vrachten in het laatste kwartaal van 1883. Ook de° eerste maanden van 1884 waren zeer ongunstig. De gemeenteraad van Venlo heeft, na eene ge heime beraadslaging over het voorstelom de door de bedriegelijke bankbreuk der gebroeders Wolters verlo ren gegane gelden der verschillende gestichten langs gerechtelijken weg van de regenten dier gestichten op te eiscben besloten de zaak in handen te stellen van den subsituut-officier van justitie te Roermond en in het weekblad voorde burgerlijke administratie de vraag te doen, op welke wijze de verloren gelden te verhalen zijn op de regenten der verschillende instellingen. De bij kon. besluit van 24 Maart 1377 gedane benoeming van den marinier 3e klasse C. A. Roelofs tot riddeiT 4e klasse der militaire Willemsorde is in te- trokken ten gevolge waarvan hem de decoratie en het brevet dier orde ontnomen zijn. Op de voordracht voor hoofd dor openb. school te Zaandam komen voor de heeren C. H. Wolbers te Groningen 0. W. Klarenbeek te Amsterdam G. S. van Kr?eken te Amsterdam J. Witte te Sehagerbrug, gem. Ztjpe en P. de Jong, onderwijzer te Alkmaar. Te Rhijnsburg hebben de voornaamste bloembol- jèükweekers ook besloten, den handel in afgesneden bloeméS te8en te 8aan- Als bewÜ8 van belangstelling hebben 30 kweekers zich reeds verbonden f 25 te storten in de ka8 der algemeene armen en nimmer als principaal in de gVfene veilingen te worden opge nomen indien zij dien handel drijven of bevorderen. Do landbouwer en bollenkw«eker N.colaas van Egmond die 200 kisten met bloemen rÊ^st everen welk fe.t aanleiding had gegeven tot het bijeen komst was een der eersten die zich hiertoe verbond zijn pas aangevangen handel vaarwel te zeggen. De kolonels graaf C. Dumonceau en H J baron Taets van Amerongen adjudanten des Konings zijn benoemd tot generaal-majoor en blijven ais zoodanig aaD 's Konings militair huis verbonden. De Rijtuigmaatschappij te Amsterdam heeft aan de weduwe en kinderen van een onlangs door een noodlottig toeval door een rijtuig der maatschappij over reden heer onverplicht duizend gulden geschonken. De minister van marine wordt gezegd om ge zondheidsredenen te zullen aftreden. De wedrennen die in deze maand te Breda zou den wor den gehoudenzijn wegens het korte tijdsbe stek van voorbereiding uitgesteld tot den 8 Sept. Bij kon. besluit van den 31 Maart is met ingang kennis te maken. Te drie uur eten wij tot dien tijd kunt gij u in uw nieuw tehuis eenigzins inrichten; aan tafel en na tafel onder de koffie kunnen wij dan nog verder het leerplan dat ik voor Fritsje wensch ge volgd te zien en verschillende andere zaken bespreken. Nu echter zal ik u niet lauger ophouden." Pechmayer, die door de openhartige en vriendelijke woorden van mijnheer von Osternau zeer aangenaam getroffen werd, dankte met eenige eenvoudige woorden. De laatste schelde waarop de oude Hildebrandt ver scheen die de opdracht kreeg den onderwijzer naar diens kamers te geleiden. Deze volgde den bediende, nadat hij met eene zeer sierlijke buiging van den heer en de vrouw des buizes afscheid genomen had. Deze waren reeds lang weder alleen maar zij zaten toch nog altijd zwijgend tegenover elkander. Mevrouw von Osternau had haar breiwerk weder opgenomen de naalden vlogen kletterend been en weder; wanneer zij zeer ingespannen nadacht, dan breide zij bet snelst en bet ijverigst. Mijnheer von Osternau keek evenzeer peinzend voor zich uit hij zag het eerst op en zeide na lang zwijgen „Zeg mij openhartigEmma hoe bevalt u uw be schermeling „Ik weet het niet, Frits! Ik zit er ook over te denken ik kan het daarover niet met mij zelve eens worden „Mij gaat bet evenzooEen zonderling mensch Hij trekt mij aan en stoot mij af. Een vogelverschrik ker noemde ik hem toen ik hem over bet plein zag loopen maar toen hij daar aan den vleugel zat en ik hem in de van geestdrift schitterende oogen zag toen scheen bij mij bijna schoon." „Mij is het evenzoo gegaan, ik weet Diet, wat ik van hem denken moet; maar daar mijn oude vriend Kramser hem heeft aanbevolen, kunnen wij onbe zorgd zijn." „Zonderling, ik had nooit gedacht, dat die prozaïsche Kramser zulk een eigenaardig mensch zoo warm zon

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 5