No. 49. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. "it .0..H--*>,ar5S EEN GELUKKIG MENSC1IENLEVEN? 23 A P R I L. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Prijs der gewone Advertentiën: t-nitenlftub -p-'TTïTTTT .T .THTOISr. ADOLF STRECKFUSS. tl.ktlA WISCIIK COURANT. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren aan belanghebbenden de volgende bepalingen op- SoTen in de politie-verordening op het bouwen en sloepen van 24 November 1880 (Gemeenteblad No. 80). Art 1 Niemand mag zonder verkregen rooiing binnen twee me'ers van de openbare straten, wegen of wateren, bouwen of verbouwen, noch muren, schuttingen, heiningen schoenn en not huizen stoepen, banken, hekken, palen of andere werken plaatsen of herstellen, noch zonder schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders pompen aan of op straten ofwe- gen plaatsem^ndoen mQet gebraoht WOrden op het peil, door of namens Burgemeester en VVetbouders aan te wijzen. Art. 3. Het verzoek voor rooiing en peil wordt sc infte ijk aan Burgemeester en Wethouders gedaanonder overle gin ee.ier situatieteekening. Binnen veertien dagen wordt op het moeten aan de goedkeuring van den gemeente-iarchitect of die hem vervangt, worden onderworpen en mogen zonder zijne schriftelijke toestemming niet worden ultSevoerd w t. Van zijne beslissing is beroep op Burgemeester en h°ztrnoodigen hen in hun belang uit, die bepalingen strikt op te volgen. Rur<remeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 21 April 1884. NUH0ÏtTn nËa'VEEN. BELGIE. De Senaat beeit den 19 na eeue weinig belangrijke beraadslaging het ontwerp tot wijziging der kieswetten met 27 tegen 15 stemmen goedgekeurd. ENGELAND. De door den minister van binnen- landsche zaken den 16 gehouden rede houdt omtrent Egypte de volgende mededeeiingen in. Na te heb ben doen uitkomen, dat deze regeering zich alleen met Enypte bemoeid had omdat het vorige ministerie verbintenissen bad aangegaan vemlaarde hij, dat de regeeringna het bedwingen van den opetand van Arabi pacha,de zaken van dat rijk behoorlijk wilde regelen om het vervolgens aan zicb zelf overtelaten. Dat was en is nog bare staatkunde, waarvan zij zich noch doo. fondsenhouders, noch door de Jingopartij zou aten afbrengen. Er waren er, die dat rijk blijvend wilden bezetten dat zij niet gaarne inlijving noemden Enge land had echter geen recht om Egypte m bezit te ne men. Het in bezit nemen van Cyprus was een zeer slecht antecedent en had den naijver van Europa op gewekt het was, naar zijne meening, zelts eeue der voorname oorzaken van den opstand van Arabppacha geweest. De regeering had dan ook geen plan om Egypte in bezit te nemen. Engeland had landen genoeg on der zijne heerschappij. Een blijvend bestuur doir Engeland, met geheele terzijdestelling der inlanders, was onuitvoerbaar. Men zegge met, Enge'and bestuurt oo die wijze wel Britscb-Indie want Egypte was een land aan de Middeilandsche zee, bijna een europesche mogendheid en ook andere landen hadden recht om zich met dat rijk te bemoeien. Men zou het dus moe ten besturen onder deze omstandigheid dat alle andere landen van Europa Engeland rekenschap zonden kunnen vragen van zijn bestuur, door midde. van de internationale rechtbanken en van hun toe zicht over de egyptiache geldmiddelen. Als Engeland Egypte blijvend wil besturen zul het zich voordurend verwikkelingen met europesche mogendheden op den hals balen. En bovendien kan het Egypte met bestu ren zonder een engelsch leger aldaar op de been te hebben dat de egyptiscbe schatkist met zou kunneu bekostigen en dus door de engelsche gedragen zou moeten worden. Eindelijk deed hij duidelijk uitkomen, dat de oppositie met hare altijd durende vragen de redering in hare plannen en in hare geheele egypti- sche staatkunde zeer belemmerde. Van verschillende zijden wordt gemeld dat gelsche regeering te Londen eene bijeenkomst w. be leggen ter bespreking en regeling vau den toestand der geldmiddelen in Egypte. Daarom zou ook de heer Evelyn Baring uit Egypte ontboden zijn. Lagerhuis. Minister Gladstone deelde den 21 mede, dat de gemeenschap met iSbendy door vijandelijke stam men afgesneden was, en dat ernstige vrees bestond voor de insluiting van Berber. Van generaal Gordon was bericht ontvangen, dat bij door de vijandelijke stammen ingesloten doch rijk van voorraad voorzien was en voor Let oogenblik geen gevaar duchlte. Voor bet Paaschverlof bad hij reeds verklaard ten opzichte van de geldelijke aangelegenbeden van Egypte tut belnng- nike besluiten te zijn gekomen maar mets te kunnen ondernemen, voordat met de belanghebbende mogend heden overeenstemming was verkregen. Voor bet oogenblik bad hij bij deze verklaring mets te voegen. FRANKRIJK. De heer vau Mohrenheim overban digde deu 19 zijne geloofsbrieven ais russiscb gezant aan den president der republiek. Bij die gelegenheid verklaarde de gezant, dat r.ij de voetstappen van zijnen voorganger, prins Orlofi zou drukken De Defense geeft een uitvoerig verslag van de pau selijke encycliek tegen de vrijmetselarij. Daarin wordt betoogd dat de vrijmetselarij voert tot loochening van God en van de onsterfl.jkbeid der zielen eindigt in communisme en socialisme. De geheime genootschap pen ruien de volkeren op en leiden tot omwenteling terwiil de kerk gehoorzaamheid en onderwerping leert. De Paus beveelt den bisschoppen aan de dienaars der bel te ontmaskeren door predikingen herderlijke brie ven en het oprichten van katholieke vereemgingen. TURKIJE. Assym-pacha is in plaats van Aarifi- pacna benoemd tot minister vau buitenlandsche zaken, welke wijziging alleen een gevolg is van des Sul tans wil. CHINA. De verandering van ministerie heeft geene rustverstoringen ten gevolge gehad. Het nieuwe mini sterie heeft zijn optreden aan de chineesche gezant schappen in Europa ter kennis gebracht, zonder daarbij eenige aanduiding van zijne voornemens te voegen. EGYPTE. De heer Evelijn Baring is naar Londen ontboden om met de engelsche ministers eene bijeen- komst te hebben. Den 22 vertrekt hij uit Cairo. De gezondheidscommissie te Alexandrie heeft bepaald, dat eene quarantaine van 24 uren zal worden opge legd aan de van Calcutta en Bassein komende schepen wegens bet uitbreken van de cholera in die plaatsen. Heliben cholera-sterfgevallen aan boord plaats gehad dan moeten de schepen eene week in quarantaine blijven liggen. Strenge bepalingen zullen toegepast worden OjTde door het Suez kanaal varende schepen. Hussein pacha seinde den 19 uit Berber dat de vluchtelingen van Khartoem en het garnizoen vau Shendy verscheidene dagen geleden laatstgenoemde plaats op stoombooten verlieten maar nog niet te Berber aan gekomen waren. Men wist niet of die booten gestrand, dan wei door de oproerlingen aangehouden waren. Uit latere berichten is gebleken dat eene stoomboot met 300 vluchtelingen aan boord op den Nyl is ver ongelukt eu dat alle opvarenden vermoord werden. Ook had de bevolking van Beiber eene dreigende houding aangenomen en zou die plaats binnen weinige dagen geheel ingesloten en iu het bezit der oproerlingen zijn. Generaal Gordon zond den 8 een telegram aan Samuel Baker, waarin hij, uit aanmerking dat de engelsche rei'eerin" "een plan had en-elsche troepen naar Berber toezenden "om den weg van Soeakim naa.' Berber te openen, voorstelt, een beroqp te doen °Pd®°nS®8!*® en americaansche millionaire opdat dezen f 2,400,UUU bijeenbrengen. Met die som zou men de diensten van twee a drie duizend Ottomanische Nizarns kuuneu verkrij"en die onder het bevel van Zebehr pacha naar Berber' gezonden niet alleen de zaken te Khartoem zouden kunnen regelen maar ook de geheele macht van den valsclien profeet omverwerpen. Hij voegt er bij, dat bij zeker is dat als men de trouw der soldaten en burgers van Khartoem jegens hem kende men dit beroep als volkomen gerechtvaardigd beschouwen zou. De verslaggever der Times te Cairo blijft aandringen op een beschermheerschap van Engeland over Egyjite en herhaaltdat Engeland niet op den steun der be volking kan rekenen zoolang het geen vaste houding aanneemt en volgt. Ten bewijze daarvan haalt bij het volgende feit aau. De sjeik van een machtigen stam der Bedouïnen verzocht vrijwillig den heer Cliflord- Lloyd het engelsche beschermheerschap voor hem aan te vragen in welk geval hij zich aan de engelsche zijde scharen en den weg tusschen Soeakim en Berber openen zou. De heer Ciifford-Lloyd had hem verzocht, zulks voor Engeland en Eoypte in de tegenwoordige omstandigheden te doen dat hij geweigerd had. Dit DOOR 14) De oude kamerdienaar liet den jongen man eenige oogenblikken tijd, om zich eenigzins te onënteeren daarop zeide hij Deze deur hier leidt naar uwe slaapkamer, mijnbeer. Gij' vindt er een kleerenkast commode en waschtatel, gij kunt het u dadelijk gemakkelijk maken, uwe reiszak uitpakken en u verkleeden. Precies drie uur eet de familie, mijnheer ziet gaarne, dat allen, die met hem aan tafel eten prompt op hun tijd zijn. Gij zult daarom goeddoen uw horloge met de klok van het Blot gelijk te zetten. YanPaag zal ik u precies vijf minuten vóór drie uur komen at halen, om u naar de eetzaal brengen, voortaan zult gij uw weg dan wei zelf kunnen vinden. Ik veroorloof mij nog optemerken, dat mijnheer gaarne zietdat alle heeren voor het eten toilet maken. Mijnheer doet het zelt ook mijn heer de luitenant komt zelfs altijd met boegen hoed en handschoenen; de heeren inspecteurs verkleeden zich eveneens altijd en hebben zij het te druk gehad, zoodat zij er geen tijd voor konden vinden dan komen zij in het geheel niet aau tafelmaar eten zij in hunne eigen kamer." „Gij wilt daarmede zeggen dat ook ik toilet moet ma"ken vroeg Pecbmayer glimlachend. „Juist, mijnheer. Ik zal mij niet vermeten, u voorschriften te geven maar ik meendat het u aan genaam moet zijn te booren welke gewoonten hier in huis heerschen. Nu moet ik u echter verlaten. Indien gij nog iets mocht noodig hebben dan gelieve u slechts hier aan de bel naast de deur te trekken driemaal snel achter elkander, tweemaal belt mynheer de luitenant en eenmaal de genadige heer. Johan zal dan dadelijk komen." Hij wendde zich bij die woorden tot den bediende die aan de deur was blijven staan nadat bij de reis zak dadelijk bij het binnentreden van de kamer, had nedergeworpen. Groote bereidwilligheid, om den on derwijzer te bedienen verried zijn gelaat niet. Hilde- brandt achtte het daarom noodig, om er bytevoegen Mochten uwe bevelen niet bereidwillig gehoorzaamd worden of Johan op uw bellen niet dadelijk komen dan verzoek ik u mij dat mededeelen. Nu eenmaal onze genadige heer u als de onderwijzer heelt erken is bet mijne plicht, te zorgen, dat u ooü de noodige achting bewezen wordt en den koppigen jongen daar zal ik dat wel leeren Uw dienaar, mijnheer. Deze was nu alleen, hij trad weder aan het venster en keek peinzend naar buiten zijn blik dwaalde over de weelderige grasvlakte en de verspreid staande bosch- jes kreupelhout, zonder zich op iets bepaalds te vestigen. „De eerste schrede in het nieuwe leren ia gedaan mompelde hij, aan zijne gedachten uitdrukking geven e. „Hoe geheel anders is de nieuwe wereld, dan tk gedacht heb Waar is de hoogmoedige aristocraat, de neusop tiekkende mevrouw, die ik door mijn lompe verschijning schrik hoopte inteboezemen Waar blijft de stryd met den brutalen trots, waarin ik mij reeds verheugder Waarachtig, de fortuin verlaat mij ook nu niet het voert mij bij mijn dollen streek in een huis, waarin ieder verstandig mensch buiten mij zich gelukkig ge voelen moet! Was het wel de moeite waard, in Pech- mayer's belachelijke kleederen te kruipen, om ook hier weder door het geluk vervolgd te worden f En bovendien kan ik het met mijn geweten overeenbren gen deze eeuvoudige vriendelijke goedhartige men- schen te misleiden? Ja, waren zij, zooals ik ge.acht had, trotsch, aanmatigend en zagen zij met verachting neder op den manwiens diensten zij koopendan zou het een genot geweest zijn hun trots te buigen en met hen den strijd aantebinden. Maar nu? Nu, waarom niet Het is in ieder geval toch iets anders dan altijd dezelfde genoegens, in ieder geval eeue af wisseling misschien even vervelend als het leven m de stad, maar misschien ook wel eenigen tijd uittehou- den. Reeds de gedachte alleen mijne krachten te moeten inspannen heeft mij verfrischt. Maar heb ik wel het recht, om deze goede menschen om den tuin te leiden ter wille van een oogenblikkeiijk opge komen dwaasheid Bah ik kan het in ieder geval een paar dagen beproeven om voor Pechmayer te spelen! Ik heb hun eerlijk en openhartig gezegd, dat het eene poging zal zijn, dat ik zelf niet aan mijne geschiktheid geloof; wat kunnen zij meer verlangen? En bovendien, wanneer mijn tweede ik, de werkelijke Pechmayer, dien zij aangenomen hebbenbij hen gekomen was zouden zij er dan beter aan toe zijn Zij moeten er mij nog dankbaar voor zijn dat ik hen van hem heb bevrijd. De grap is begonnen zij moet nu worden doorgezettotdat welnu totdat zij begint te ver velen en dan de valsche Pechmayer denzelfden weg gaat welke de ware eergisteren wilde gaan." Hij hield plotseling op; zijne gedachten kregen eens klaps eene andere richting. Eene heldere juichende kinderstem klonk beneden in den tuin en trok zijne opmerkzaamheid. Uit het boschje dat om de groote grasvlakte heen liep kwam een blondharige knaap snel aanloopen, ter wijl 'weinige schreden achter hem, nog sneller dan hij, een jongmeisje liep dat nauwelijks den kinderschoenen ontgroeid was. Zij trachtte hem te vatten, maar hy rukte zich luid lachend, door eene snelle draai, weder los, toen zij hem op het gias bijna had ingehaald en kreeg weder een klein voorsprongin het volgende oogenblik had zij hem echter bereikt, tilde hem op, kuste hem en roepende„Nu Fritskrijg mij nu vloog zij weder terug en verdween iu het boschje. Het was een liefelijk tooneel als eene elfe zweefde de bevallige gestalte over het gras het scheen Pechmayer, eerder

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1