No. 50. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. VRIJDAG 25 APRIL. EEN GELUKKIG MENSC1IENLEVEN? Prijs der gewone Advertentiën #ffictëcl (Öc&eelte. 15uitenl anö FBUTLjIIjBTON". ADOLF STRECKFUSS. ALKMAABSCIIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren aan belanghebbenden de volgende bepalingen op genomen in de politie-verordening op het bouwen en sloopen van 24 November 1880 (Gemeenteblad No. 80). Art- 1. Niemand mag zonder verkregen rooiing binnen twee me' ers van de openbare stratenwegen of waterenbouwen of verbouwen, noch muren, schuttingen, heiningen, schoenngen, pothuizen stoepen banken hekken palen of andere werken plaatsen of herstellen, noch zonder schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders pompen aan of op straten of we gen plaatsen of doen uitloozen. Art. 2. Elk nieuw gebouw moet gebracht worden op het peil, door of namens Burgemeester en Wethouders aan te wijzen. Art. i. Het verzoek voor rooiing en. peil wordt schriftelijk aan Burgemeester en Wethouders gedaanonder overlegging ee.ier sit.uatieteekening. Binnen veertien dagen wordt op het verzoek beschikt. Art. 4. De uitgraving voor en het plan van de fundamenten moeten ann de goedkeuring van den gemeente architectof die hem vervangt, worden onderworpen en mogen zonder zijne schriftelijke toestemming niet worden uitgevoerd. Van zijne beslissing is beroep op Burgemeester en Wet houders. Zij noodigen hen in hun belang uit, die bepalingen strikt op te volgen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 21 April 1884. Ge Secretaris NUHOUT van der VEEN. BELGIE. Omtrent het bezoek der transvaalsche afgevaardigden aan Antwerpen en Brussel worden nog de volgende bijzonderheden medegedeeld. Den 18 be zochten zij de beurs te Antwerpen en voeren vervol gens aan boord van de Telegraafde Schelde af tot Bath en weder op tot Hoboken. Ter hoogte van Bath werd het eugeiscbe koniuglijke jacht Osborneonder goedkeuring van president Kruger ook met de trans vaalsche vlag begroet. Daarna werd de Dierentuin be zocht terwijl de heer du Toit des avonds eene zeer levendig toegejuichte verhandeling over da Transvaal in den overvol.en vlaamschen schouwburg uitsprak. Den 19 des avonds kwamen zij te Brussel door duizenden menschen opgewacht. In de wachtkamer die voor hunne ontvangst behoorlijk in orde was gemaakt werden zij verwelkomd door den ondervoorzitter der kamer van afgevaardigden den heer Couvreurdie door Paul Kruger beantwoord werd. Op de Place des Nations werd bengaalsch vuur ontstoken en vormden ongeveer 30 vereenigingen zich tot een optocht met muziek aan het hoofd en 3 standaarden met de trans vaalsche kleuren en opschriften ter eere der afgevaar digden. Voor het logement waar zij huu intrek na men weerklonken de „Vierkleur van Transvaal", en „de Brabantjom.e'' en kwamen de afgevaardigden op het balkon om den stoet voorbij te zien trekken. Alle deelnemers ontblootten het hoofd en hieven een dave rend gejuich aan terwijl met de banieren gezwaaid werd. De toespraak van den Voorzitter van het re- gelingsbestuur Jules Hoste werd door den heer du Toit beantwoord die o. a, verklaarde geen Belgie ot Holland, maar slechts een enkel Nederland te willen kennen. Den 21 werd hun een feestmaal aangeboden, waarbij de burgemeester eere-voorzitter was. De huurkoetsiers te Brussel hebben gedeeltelijk het werk gestaakt om de invoering eener nieuwe regeling, waardoor zij meenen in hunne geldelijke belangen be nadeeld te zijn. Senaat. Den 23 vroeg de heer Crocq inlichtin gen aan de regeering over de deelneming der militaire macht bij de installatie van den bisschop van Namen. De minister van buitenlandsche zaken verklaarde dat de regeering gehandeld had overeenkomstig de regelen der hoffelijkheid bij dergelijke plechtigheden in gebruik. Met algemeene stemmen is eene motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. ENGELAND. Den 18 werd het feest van het 300- jarig bestaan der Hoogeschool te Edinburg in eene groote bijeenkomst voortgezet. Onder de sprekers, die luide toejuichingen aan de toehoorders ontlokte, be- noorde professor Beets van Utrecht die aanhalingen uit Burns en Scott ten beste gaf. Ook voerde profes sor StoKvis van Amsterdam het woord. In den ochtend van den 22 is in verscheidene plaat sen der oostelijke graafschappen een vrij hevige aard beving waargenomen. Te Colchester werd de hevigste schok gevoeld waar tevens een onderaardsch geluid werd gehoord. Ai'e gebouwen schudden vele scboor- steenen vielen en een kerktoren 150 voet hoog, werd omver geworpen. De schok hield een halve minuut aan. De bevolking, ten hoogste ontsteld, liep de straat op. Lagerhuis. Bij de artikelsgewijze behandeling van net wetsontwerp op den vee-invoer werd den 22 liet voorstel der regeering, om de door het Hoogerhuis in art. 1 gebrachte veranderingen niet aan te nemen met 185 tegen 161 stemmen verworpen. De heer Dod- soo vroeg daarop verdaging van de beraadslaging, opdat de regeering hare stelling tegenover dit wetsontwerp op nieuw in overweging kon nemen. Na eenige bespre king werd tot de verdaging besloten. Iebland De heer Parcell lid van bet Lagerhuis, zooals bekend is voorstander van de leergeen pacht betalen, heeft eene weduwe, die weigerde, hem pacht te betalen vervolgd. Den 19 werd de zaak te Dublin behandeld: die weduwe, gehoord, be weerde, dat Parnell, toen hij te Kilmainham gevangen was aan haren thans overleden man beloofde, van hem get ne pacht te zullen vorderen. Parnell ontkende zulks waarna de aanklaagster tot betaling der pacht werd veroordeeld. FRANKRIJK, De transvaalsche afgevaardigden wer den (len 22 bij hunne aankomst te Parijs door eenige nederlandscbe heeren en dames verwelkomd. ITALIË. De burgemeester van Turyn heeftmet het oog op de vrees voor overdreven prijzen in de lo gementen tijdens de nationale tentoonstelling bekend gemaaktdat er ten raadhuize eene lijst ter inzage ligt van 2500 kamers voor tusschen de f 1 en 3 daags. Verder geeft hij 10 logementen op waaronder eenige der beste, die zich bereid verklaard hebben, de gewone door bet gemeentebestuur goedgekeurde prijzen in rekening te brengen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De gemeenteraad van Weenen heeft den 19 met 65 tegen 13 stemmen een besluit genomen waarin in het belang der veemarkt aldaar, op de intrekking van de door den oostenrijk- schen minister vau handel uitgevaardigde marktveror- dening werd aangedrongen. Bij de voorafgaande beraad slaging was de regeering hevig aangevallen over dezen door haar genomen maatregel die volgens sommiger beweering slechts in het belang eener bijzondere bank instelling genomen was. De regeering schijnt echter daartoe oDgezind. Intusschen was de markt te Presburg den 15 geopend. Den 21 werd de gewone veemarkt te Weenen gehouden de aanvoer van vee was tamelijk grootmaar de hoedanigheid van het vee geheel on voldoende. De meeste Weener slagers begaven zich daarom naar de markt te Presburg, om aldaar hun vee in te koopen. Het hoofd van het Weener Slagersgild heeft bij de opening der markt de huip der bongaar- sche regeering voor de oostenrijksche handelaars inge roepen eene gebeurtenis, die te Weenen groote ver ontwaardiging veroorzaakte. De markt te Presburg wordt als geslaagd beschouwd. Een Weener berichtgever der Kölnisehe Zeitung meldt, dat naar aauleidmg van dit vraagstuk de aftreding van den minister van han del verwacht en de stelling van het kabinet als zeer verzwakt beschouwd wordt. ZWEDEN en NOORWEGEN Te Christiania heeft zich eene liberale vereeniging gevormd die zich ten doel steltals middenpartij op te treden tusscheD de radikalen en de conservatieven. Zij telt reeds meer dan 3000 leden en bet voornemen bestaat ook in an dere plaatsen van het rijk dergelijke vereenigingen op te richten. CHINA. Het bericht, dat prins Kung in ongenade gevallen en Chinun opgetreden was, werd in de pro vinciën met geestdrift ontvangen. De volksmeening ziet in de laatste wijziging van het ministerie te Peking een voorbode van den oorlog. Aan de kust, waar de be volking zeer opgewonden waswerden verdedigings maatregelen genomen. EGYPTE. In den ministerraad den 23 des mor gens gehouden welke bijgewoond werd door den heer Egertay, Nubar-pacha en generaal Wood werd be sloten bij de engelsce regeering aan te dringen op het zenden van een gemengd korps uit engelsche en egyptische troepen bestaandeter ontzetting vun Ber ber, waar zij binnen 2 maanden zouden moeten aankomen. DOOR 15) Pechmayers positie was alles b< halve aangenaam. "Was het verwijt, dat hem gedaan werd, maar niet zoo gegrond geweest Hij verwenschte nu zijn dwazen in val, om met den werkelijken Pechmayer van kleederen te verwisselen het was nu echter eenmaal geschied en hij moest er de gevolgen van dragen. „Gij moest om de armoede niet lachen, mejuffrouw!" zeide hij slechts om iets te zeggen Liesje schudde ern stig het hoofd wanneer zij lachte, was zij bekoorlijk bijna nog schooner wanneer zij ernsug en overredend sprak zooals nu. „Ik zou mij schamen wanneer ik een armen man uitlachte, omdat hij zich niet naar de mode kleeden kan j ik zou niet lachen, wanneer gij een oude, slechte jas droegtofschoon ik niet kan gelooven dat een jong man, die alleen voor zich zeiven te zorgen heeft, niet zooveel zou bezitten dat hij zicb ten minste fat- soenlyk kleeden kan. Gij hebt in ieder geval nog een ander pak. Wat is er dan in d'e oude, leelijke reiszak?" Zy wees op de zak, welke Johan dicht naast de deur op den grond had geworpeD. Hare vraag bracht Pech- mayer opnieuw in verlegenheid. Hij had wilde hij de waarheid zeggen moeten antwoorden „Ik weet het niet!" Zulk een antwoord echter kon hij onmogelijk geven weder moest hij zich door een ontwijkend ge zegde redden. „In ieder geval geen pak Daar de modeant woordde hij. „Daar gij er echter zoo op gesteld zijt mejuffrouw dat ik aan tafel en bij het onderwijs zulk een draag zal ik zorgen, het mij zoo spoedig mogelyk aanteschaffen in zooverre dit op het land mogelijk is. Tut zoolang zal ik mevrouw uwe moeder verzoeken mij van deelneming aan de familietafel en van het geven van onderwijs te ontslaanwant ik zal niet dulden, dat mijne leerlingen mij uitlachen, al is eene daarvan ook eene jonge dame." Een vriendelijke blik was Liesjes antwoord; zij dacht een oogenblik na, waarna zij zeide: „Ik zal u een voorstel doen, mijnheer; het zou toch werkelijk jammer ziinwanneer gij verscheidene dagen niet aan tafel wildet komen Mijnheer Storting zal u gaarne willen helpen. Hij is van uwe grootte, en zijne kleederen zullen u wel passen in ieder geval veel beterdau uwe leelyke, belachelijke jas." „Wie is mijnheer Storting?" „Onze tweede inspecteur Hij is zoo vriendelijk hij zal' u zeker helpen, wanneer ik het hem verzoek. Hij weigert mij nooit iets en ik weet, dat bij eene kast vol kleederen heeft. Vindt gij het goed? Na tuurlijk gij inoet het goedvinden, gij moogt mijn voor stel niet afslaan daarentegen beloof ik u dat ik geen spier van mijn gezicht meer vertrekken zal, noch wan neer gij aan tafel komt, noch wanneer gij mij de eerste muziekles geeft. Mijnheer Storting is juist uit het veld teruggekomen ik heb hem over het plein zien rijden; ik zal het hem heel vriendelijk vragen dan is hij bin nen vijf minuten bij u en zal bij zelf u bet voorstel doen gij behoeft geen woord te zeggen. Loop eens gauw naar de kamer van de inspecteurs, Fritsje, en zeg mijnheer Storting, dat ik hem gaarne spreken wil, maar dadelijk hoor ik verwacht hem in den tuin in het jasmijnenprieeltje Adieu, mijnheer! Wij zijn wat aan het kibbelen geweest, maar dat hindert niet, wij zullen wel weder goed worden. Aan tafel zien wij el kander weder Zij wachtte geen antwoord afvoordat Pechmayer zich kon uitlaten of hij het voorstel aannam of van de hand sloeg, was zij weg en Fritsje met haar, die vóór zijne zuster uit "sprongom hare boodschap ijlings te volbrengen. „Gij hebt een vreeselijk dwaas figuur gemaakt Egon mompelde Pechmayer, toen het jonge meisje hem verlaten had. Hij gevoelde zich zeer verootmoe digd door de welverdiende strafpredikatie van het jonge meisje. Een half kind waagde het, hem, zon der hem te ontzien te berispen en de baas over hem te spelen Dat was werkelijk verootmoedigend te moer, omdat Liesje gelijk had. De trotsche Egon van Emau had met Pechmayer's naam ook diens maaischappelyke positie aangenomen hij moest bet zich dus laten welge vallen, dat hij als Pechmayer behandeld werd. Maar hij kon zich aan die behandeling onttrekken nog waa hij door nietsook door geen belofte gebonden De gedachte kwam bij hem op, dat bij bet best zou doen, zoo spoedig mogelijk Osternau te verlaten maar bij gaf haar dadelijk weder op. Het zou eene onver geeflijke zwakheidja eene lafheid zijnzoo zeide hij tot zich zelf, om zich aan den strijd met het leven nauwelijks begonnen te onttrekken door eene vlucht uit bet slot Was het alleen de strijd, die hem aantrok? Dacht hij ook niet aan een lief, bekoorlijk kind, aan eene kleine, blondbarige elfe, die hem met schitterende blauwe oogennu eens overmoedig vroolijk dan weder trouwhartig eerlijk en ernstig bestraffend aanzag Neen hij mocht Oster nau nog niet verlaten, hij moest hier blijven het elfenkind moest hem leeren achten en eeren maar wanneer hij bleefdan moest hij haar ook geen biilijke reden tot spot geven bij moest die leelijke kleederen uittrekken welke hij in onnadenkenden overmoed den waren Pechmayer had afgekocht. Misschien bevatte de reiszak welke bij nog niet geopend had een eenigzins fatsoenlijker kleeding dan die, welke Pechmayer op reis gedragen had. Egon had geen enkel bezwaar gehadtoen hij met Pechmayer van kleederen verwisselde, nu had hij er plotseling verscheidene. Hij had gelachen toen hij voor de eerste maal zich met dien» kleeding had geziennu boezemde zij hemtoen

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1