Bttrocul&nb. J 8TATEN-GEN ERAAL. Eerste Kamer. Den 22 werden met algemeene stemmen aangenomen, het wetsontwerp tot verandering der grenzen tusschen Groningen en Harentot vestiging der gemeente Schoonebeek, tot wijziging der miiitiewettot bekrach tiging van provinciale heffingen in Friesland, tot natu ralisatie van 9 personen en tot onteigening voor een toegangsweg naar de faecaliënbergplaats voor Gronin gen. Dat tot verandering der grensregeling tusschen den Haag en Wassenaar werd aangenomen met 18 tegen 15 stemmen. Verscheidene leden meenden, dat deze nieuwe grensregeling niet door bet algemeen be lang gevorderd werd. Bij de bespreking over dat ont werp verklaarde de minister van binnenlandsche zaken op nieuw, dat, zoolang Amsterdam niet aandrong op ver andering der vroeger verijdelde grensregeling met Nieu- weramstel de regeering geen aanleiding vond tot het doen van eenig voorstel. Ten slotte werd door den heer Pynappel verlof gevraagd en verkregen om den 23 de volgende vragen tot de regeering te richten over de oprichting eener dynamietfabriek te Amsterdam. 1». In welke betrekking staat de regeering tot de dezer dagen door particulieren gevraagde vergunning om op Eijksgrond te Amsterdam een dynamietfabriek te doen verrijzen 2°. Is zij in staat de uitvoering van dat voornemen te voorkomen 3°. Erkent zij niet het belang, om zulk een gevaar lijke inrichting niet die uitbreiding te doen verkrijgen, die de particuliere exploitatie verlangt en haar niet te doen verrijzen in een der meest bevolkte steden aan het uiteinde van terreinen voor handel en scheepvaart? Den 23 werd het wetsontwerp houdende buitenge wone maatregelen tot afwending van besmettelijke ziek ten aangenomen met 29 tegen 2 stemmen, na bestre den te zijn door den heer P ij n a p p e 1 op grond dat dadelijk een aanvullingswet noodig zal zijn en het heter iseene goede volledige wet aan te nemen dan dit ontwerp vermeerderd met eene aanvulling. Met algemeene stemmen werden voorts de volgende ontwerpen aangenomen1°. bepalingen omtrent het vervoer enz. van buskruit enz.; 2°. bekrachtiging eener overeenkomst nopens vestinggronden te Deventer 3°. bekrachtiging eener ruiliDg van buitengronden in het Slaak 4°. uitlevering van vreemdelingen in Suri name en Cura9ao5». onteigening voor een locaal- spoorweg van Euurloo naar Doetinchem 6°. ophooging van den Ellekromschen overlaat en 7°. verhooging van hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor 1883. Tweede Kamer. Over de weigering der Rekenkamerom uitvoering te geven aan het kon. besluit van 9 September 1883 waarbij vrijstelling van zegelrecht is verleend voor de kwitantiëndie op hetzelfde gezegeld papier gesteld worden waarop de onderteekende declaratiën of reke ningen die tot de voldane vordering betrekking hebben, voorkomen waren de gevoelens in de afdeelingen zeer verdeeld. Vele leden beweerden, dat art. 44 der zegel wet, den Koning de,bevoegdheid gevende kwijtschelding of vermindering van recht en boeten te verleenen, niet kan leiden tot de bij genoemd koninklijk besluit toe gestane vrijstellingen welke begrippen geenszins het zelfde zijn te achten. Andere leden daarentegen deelden dat gevoelen niet. Eenige meenden dat het niet wel aanging en ook niet in de bedoeling van den wetgever kon gelegen hebben hetzelfde stuk tweemaal met zegel te belasten. Ook het fijne onderscheid tusschen „vrij stelling" en „kwijtschelding" konden sommigen niet hij weder een blik in den spiegel wierp, afschuw in. „Een vogelverschrikker heeft zij mij genoemd zeide hij zacht„en waarachtig zij beeft gelijk De leelijkste vogelverschrikker kan er niet leelijker uitzien, dan ik." Hij nam de reiszak van den grond zij was gesloten en den sleutel had hij nietbij zocht te vergeefs in alle zakken er bleef hem niets over, daD met zijn zakmes het niet zeer sterke slot opentebreken. Egon had van den inhoud der zak niet veel verwachting maar het resultaat van zijn zoeken was al zeer gering. Wel vond hij een tweede pak, dat iets beter was dan hetgeen hij droeg, maar het bestond eveneens uit zwarte broek zwart vest en zwarte jas met dezelfde lange spitse panden en toen Egon die jas aantrok vond hij zich zelf evenmin toonbaar als te voren. De ware Pechmayer had ongetwijfeld zijne kleederen verkwanseld en bij voorkeur naar ouderwetsche jassen gezochtanders had bij niet twee zulke afschuwelijke exemplaren kunnen uitvinden. De nieuwe jas was juist misschien omdat zij niet zoo versleten wasals de oude bijna nog leelijkeraan de oude kon men het vergevendat zij sinds tien jaren uit de mode wasaan de nieuwere niet. Het linnen, dat Egon in de reiszak vond, was in over eenstemming met de kleederen. Hij was er bijna vies van en het boezemde hem evenveel afkeer in, als de kleederen die hij droeg en dragen moest, totdat hij zich andere had aangeschaft. Maar wanneer kon hij dat doen? Zou hij het geld gebruiken dat hij in zijne portefeuille had Hij had zich voorgenomen het niet aanteraken! Het was juist eene van de hoofdzaken bij zijn avon tuurlijk plan geweest, dat hij een tijd lang als arm onderwijzer wilde levenzonder eenige andere hulp middelen dan het hem betaalde salaris. Het scheen hem zeer belangwekkend om eens te ondervinden hoe het een armen drommel te moede is om zich eens te moeten beperken en niet iedere wensch te kunnen vervullen. Zou hij nu bij de eerste aanleiding aan dit plan ontrouw worden Neen hoe onaangenaam het mocht zijnhij bad zich nu eenmaal voorgenomen geheel als Gotlieb Pechmayer alle verdrietelijkheden en genoegens van een arm onderwijzer mede te leven en dit plan moest hij volbrengen. Wat zou Godlieb Pech mayer in zijoe plaats gedaan hebben Deze vraag was moeilijk te beantwoorden. Waarschijnlijk had hij zich niet zoo verootmoedigd gevoeld bij de woorden van inziendie dan ook de wettigheid van het besluit volhielden. Toch erkende men, dat ook regeling door de Wetgevende Macht hare bedenkelijke zijde had en bleek de behoefte aan een college, dat bij dergelijken geschillen uitspraak deed. Tegen den vorm van het aangeboden ontwerp bestond overigens bij vele leden bezwaar. Het gemeentebestuur van de Bilt heeft den 18 het bouwen van een postkantoor met directeurswoning, gemeentehuis en veldwachterswoning aldaar geraamd op f 24700 aanbesteed. Hoogste inschrijver de heer L. Mayers te Utrecht, voor f 27707 de laagste H. G. Prijlink mede aldaar voor f 20844. Den 19 is door het bestuur van het kinderzie kenhuis te Amsterdam aanbesteed het bouwen van een kinderziekenhuis te Wijk aan Zee. Van do 11 inschrij vers waren do laagste de heeren Schoenmeijer en Kooi- haalder voor f 26985 de hoogste was de heer Kiekens te Amsterdam voor 34666. Den 19 werd te Wormerveer het dempen van de sloot in de Dubbele buurt met drie zijslootenhet graven van een nieuwe vaart enz. in het openbaar aanbesteed. K. van Leeuwen te Zaandam was van 12 inschrijvers voor f 5002 de laagste. Den 19 viel een jongen, die spreeuweieren wilde uithalen van een dak te IJist en werd voor dood weg gedragen. Den 21 werd te Amsterdam door het gemeente bestuur aanbesteed1°. het onderhouden en het uit voeren van herstellingen aan sluis en waterwerken enz. gedurende 1884 aan A. Kramers aldaar vooor f 33000; 2". het onderhouden van wallen riolen goten water bakken enz. aan M. Deutekom aldaar voor f 24*43. Den 21 des namiddags brandden te Meppel een timmermanswinkel en de twee belendende perceelen af. Den 21 brak des avonds te ruim zeven uren brand uit in het logement de Vergulde Kroon in de Pieter Jacobsstraat veelal bezocht door kermisreizi gers enz. Binnen korten tijd stond het gebeeleuit 3 verdiepingen bestaande bovengebouw in brand. Een 40tal bedden met toebehooren en de door reizigers die voor hunne zaken in de stad waren achtergelaten goederen verbrandden. De inboedel was voor f 6000 verzekerd. Den 21 des avonds is te Middelburg de machine kamer der steenfabriek „Susanna Johanna", van den heer Tak Brouwer in brand geraakt en geheel afge brand. Ongelukken hadden niet plaats het verbrande was verzekerd. De Stoomtram-Maatschappij „Oldambt" hield den 21 hare jaarvergadering. De rekening bleek te sluiten met een verlies van f 6967,96J. Voor personenvervoer was gedurende de acht maanden dat de weg in ge bruik was geweest, bijna 18000 ontvangen en voor goederenvervoer 3774, doch het herstellen der ver zakkingen waardoor de dienst zelfs eenigen tijd moest worden gestaakthad f 35 288 gekost. Van dividend kon dus geen sprake zijn. De rekening werd, na storm achtige beraadslagingen met groote meerderheid goed gekeurd evenals eene motie van vertrouwen in het beleid van het bestuur. De jaarwedde van de directeuren der koninglijke fabriek voor stoom- en andere werktuigen is den 22 vastgesteld op f 6000benevens een aandeel in de winst, waarvan het minimum op 2000 bepaald werd. Uit het verslag over 1S83 blijkt, dat op alle werken en overeenkomsten f 114608 schade geleden is. Er is uitgegeven aan onderhoud van gebouwen en werk tuigen f 155998 aan arbeidsloon f 1,117,000 en aan materialen besteed f 1,4 .'0,000. Met algemeene stem de kleine elfe hem was ook zijne gewone kleeding niet afschuwelijk voorgekomen hij had geen behoefte kunnen gevoelen, om haar tegen eene andere te verruilen. Egon peinsde er te vergeefs over hoe hijzonder zijne por tefeuille te openen zich toch eene menschelijke klee ding zou verschaffen mismoedig liep hij op en neder, toen hij door een kloppen aan de deur werd gestoord. Op zijn „binnen" trad een flinke jonge man in de kamer, die met een snellen blik Egon's zonderlinge gestalte opnam. Een eigenaardig lachje speelde om zijn fijn besneden mond toen hij met eene lichte buiging zeide „Ik neem de vrijheid mij zeiven aan u voorte- stellen mijnheer de onderwijzer. Mijn naam is Stor ting mejuffrouw Liesje zendt mij hierheen. Gij zult het doel van mijn bezoek wel kennen en ik zal niet behoeven optemerken, dat ik met genoegen bereid ben, u van dienst te zijn. Ik ben ruim van kleederen voor zien en kan u zonder bezwaar helpen totdat gij n zelf van nieuwe hebt voorzien." Het vrijmoedige, vriendelijke aanbod van den jongen man bracht Egon opnieuw in verlegenheid hij ge voelde den innigen wensch om het aantenemen maar toch schaamde hij zich, zich zulk eene dienst dooreen vreemde te laten bewijzen. De krachtige breede ge stalte van mijnheer Storting geleek op de zijne juf frouw Liesje had met scherpen blik gezien dat Stor ting's jas hem ongetwijfeld passen zoumaar van de beleefdheid van een vreemde afhankelijk te zijn, is toch een zeer drukkend gevoel. „Ik weet nietof ik uw bij uitstek vriendelijk aan bod waarvoor ik u mijn hartelijken dank betuig wel mag aannemen zeide hij aarzelend. „Natuurlijk moet gij het aannemenantwoordde Storting lachend. „Mejuffrouw Liesje verlangt het en dit is zooals gij spoedig genoeg zult bemerken wan neer gij eenige dagen op Osternau zijteen voldoende reden voor alle slotbewoners, van mijnheer von Osternau af tot den tuinjongen toe alleen mijnheer de luitenant misschien uitgezonderd, om wanneer het zijn moetde wereld het onderst het boven te keeren. Mejuffrouw Liesje verlangt het en daarin moet gij u schikken. Wees zoo goed met mij medetegaan naar mijn kamer daar zullen wij een geschikt pak bij elkander zoeken. Eer lijk gezegd de jonge dame heeft voor haar verlangen alle reden Gij moogt het mij niet kwalijk nemen wanneer ik openhartig tegen u ben maar ik kan niet nalaten u op te merken dat gij in die kleeding niet aan tafel kunt komen indien gij u niet bloot wilt stellen aan de bespotting der dienstboden en daardoor uwe toekomstige positie in het slot onmogelijk maken." „Ik ben het met u eens maar „Geen complimenten Wat kan het u hinderen, dat gij een paar dagen totdat gij u zelf een en ander hebt aangeschafteene jas draagt, welke ik voor het oogen- blik toch niet noodig heb „Totdat ik mijzelf een en ander heb aangeschaft Wanneer zal dat echter mogelijk zijn?" „Ah zoo 1 Ik begrijp u. Gij zijt in geldverlegenheid voor het oogenblik St" „En wanneer dat het geval was?" „Ook dat is te verhelpen. Wij vragen mijnheer von Osternau morgen ochtend verlof. Het station Mirbach ligt een kwartier uur van het slot, en nemen wij dan den eersten treindan kunnen wij te acht uur te Breslau zijn. Ik breng u daar bij mijn kleedermaker, die u op mijn aanbeveling wel crediet zal geven, wan neer gij hem prompte kwartaalsgewijze betaling belooft. Hij heeft een groote winkel van gemaakte kleederen en is niet duur. Voor honderd gulden hoogstens krij gen wij twee fatsoenlijke zomerpakken voor u ik zal u bij de keuze helpen, daar gij, naar het mij toeschijnt niet geheel en al met de mode en de thans heerschende smaak vertrouwd zijt. Het pak dat gij draagten dathetwelk daar op den stoel ligtnemen wij mede naar Breslau misschien kan mijn kleedermaker er nog wel een menschelijker vorm aangeven kan dat niet dan verkoopen wij het bij den een of anderen uitdra ger, want hier op het slot moogt gij het in geen geval dragen. Binnen twee uur zult gij geheel gereed zijn en te twaalf uur kunnen wij weder op Osternau terug zijn. Vindt gij dat goed „Ja en ik ben u zeer dankbaar voor uw vriendelijk aanbod riep Egon verheugd. Dit voorstel kon hij aannemen. Hij moest onwillekeurig glimlachendat hij om een crediet van hoogstens honderd gulden zou moeten vragen en dat hij eene bijzondere aanbeveling noodig hadom zich dat te verschaften. Bijzonder veel genoegen deed hem de gedachte dat bij de gar derobe van den waardigen mijnheer Godlieb Pechmayer bij een uitdrager verkoopen zou. Egon van Ernau mei oude kleederen bij een uitdrager, het was een kostelijl denkbeeld 1 Wordt vervolgd. men werd het bestuur gemachtigd tot het sluiten eener 5°/0 hypothekaire geldleening van 1,800,000, waarvan 1,100,000 tot vrijwillige verwisseling der bestaande 4% °/0 hypotheek f 550,000 tot bedrijfskapitaal en 150.000 tot eventueel nadere behoefte der onder neming. Den 22 is te Amsterdam in den ouderdom van 67 jaren overleden de heer mr. J de Neufville, sedert 14 jaren secretaris der gemeente, uit welke betrekking hij voor weinige dagen op zijn verzoek eervol ontsla gen was. Aan den heer J. M. van der Madeden wak keren directeur der koninglijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam is den 22 op zijn verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend, Het bestuur der IJselstoomtram-maatschappij heeft den 22 in bet openbaar aanbesteed het maken eener loods voor rijtuigen en locomotieven enz. te Overschie aan den laagsten inschrijver J. van der Vlagt te Dordrecht, voor f 25910. Den 22 is te Kampen tot lid van den raad ge kozen de heer A. Gunning met 334 tegen 307 stemmen op den heer E Gritters Doublet. Den 23 werd te Rotterdam aanbesteed het bou wen eener school met woning aan de Eembrandtstraat te Rotterdam de laagste inschrijver was de heer W. L. Helmer te Rotterdam voor f 31594 de heer W. J. Seyboer te Zevenhuizen was hoogste inschrijver voor f 37755. Den 23 is te Leiden tot doctor in de rechtswe tenschap bevorderd de heer A. Maclaine Pontgeboren te Hoorn, na verdediging van zijn akad. proefschrift: eenige opmerkingen naar aanleiding van de art. 324 325 en 326 van het burgerlijk wetboek. In den nacht van den 22 op den 23 is in den Houtrakpolder onder Haarlemmermeer eene aan den heer mr. G. van Tienhoven behoorende boerderij met have en vee afgebrand o.a. 9 paarden 3 koeien1 stier1 kalf en 1 varken. De brand ontstond in den dorschvioer, in de nabijheid waarvan 12 personen sliepen I die te nauwernood zich konden redden. Het verbrande was meerendeels verzekerd. Den 24 geeft de minister van buitenlandsche zaken een diner aan de leden der Eerste Kamer. Te Amsterdam zijn de volgende legaten bespro ken door wijlen mej. 8. M. Radink f 10000 aan de diaconie der hersteld luthersche gemeente door wijlen mej. A. Westendorp f 400 aan de Vereeniging tot weldadigheid van den allerheiligsten Verlosser, geves tigd in het St. Piusgestichtdoor wijlen den heer S. Brouwer f 200 aan het Ned. Israël, jongenswees- buis f 200 aan gelijk gesticht voor meisjes f 500 aan het Ned. Israël, armbestuur en f 1000 aan het Ned. Israël, oude mannen- en vrouwen ziekenhuis. De Hollandsche Hypotheekbank sloot in 1883 leeningen tot een bedrag van 3,253,700 en sedert hare oprichting van 18,603,700waarvan afgelost werd f 3,961.820, zoodat op 31 Dec. nog verschuldigd was f 14,641,880. De behaalde winst beliep 99950, waar van f 4950 overgeschreven werd op 1884. Het divi dend werd bepaald op f 22,75 per aandeel en op/II per oprichtersbewijs. De door de gemeente Sneek uitgeschreven 4#/„ geldleening van f 49500 is gegund tot 93'Ji« a 980/o. De Amsterdamsche Bank zal over 1883 7\°fa di vidend uitkeeren en 6000J aan bet reservefonds toe voegen dat daardoor f 780,000 groot wordt. Wijlen de heer J. E. Asma heeft een legaat van f 1000 besproken aan de diakonie der hervormde ge meente te Rijp. Het verslag van de Twentsche Baukvereeniging

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2