STAATS-LOT KStBJ. Nr. 15464 f 20,000 Nr. 5463 1 5000, Ns. 5831 en 19490 200, Nr. 3858, 6501, 12893, 16887, 18446 en 19536 f 100. Donderdag84 April, 4e lijst. gUUgrattgstts Btrttnitn. ètabs-fiericftten* Qllerlci. J&arkt- su IScargbgctcfrtie». B. "W. Blijdenstein CP. over 1883 gewaagt met voldoening van de goede uitkomsten, welke .ondanks grooten stilstand in zaken en steeds toenemende mede dinging door hare kantoren in Nederland en Londen werden verkregen. Daar tegenover staat de slechte aflooo der verbintenissen en handelingen van de be heerders van het oude huis Léon Dreher te Parijs, die tot opheffing van dat kantoor deden besluiten. De winst- en verliesrekening wijst op een totaal^ van 804,330,30 een zuivere winst van 81,431,7o aan. Het rijks-proef-station te Wageningeu deed in 1883 1053 onderzoekingen waaronder 304 monsters zaden, 359 meststoffen en 251 voedermiddelen; de in komsten beliepen f 4871,35 tegen 4733,78 in 1882 en 4070,02 in 1881. De hulpbank te Delft sloot in 1883 197 leenin gen tot een bedrag van f 14850. Aan onzuivere rente werd ontvangen 1025,10, terwijl aan de aandeelhou dets 4°/0 werd uitgekeerd. Mej. de wed. HensenSonneveld te Oosthuizen is benoemd tot onderwijzeres aan de school te Sijbe carspeL^ Gravenbaf,e zijn 22 afgedankte paarden der veld-artillerie voor ruim f 2600 verkocht. De Noord- en Zuidhollandsche stoomtramweg maatschappij heeft over 1883 een verlies van f '(394 geleden na afschrijving eener som van f 10,194 op het materieel. Uit het verslag blijkt, dat het personen vervoer 61,109,61 opbracht tegen 7d,3o5,2J in 1882 en het goederenvervoer f 4206 tegen f 227 1. Op de exploitatierekening was f 24600 bezuinigd door in krimping van personeel vermindering van beloonin- gen enz. Den 7 Mei zal in het hotel „Krasnapolsky te Amsterdam de algemeene vergadering gehouden worden van de vereeniging „Het Nederlandsch Rundvetstam- boek", waarin o. a. zullen worden besproken: de uitgave van h'et Stamboek in verschillende talen de bepalingen omtrefit het houden der stamboeken en inschrijven van vee en de vraag, of Vereenigingen van personen lid zijnde, op naam dier Vereeniging ook vee van met- leden dezer Vereeniging kunnen doen inschrijven. De in den oproepingsbrief afgedrukte rekening sluit met eene ontvangst van f 7536,67 en een voordeelig saldo van 1310,62. Te Arnhem hebben de slagers den prijs van het rundvleesch met 10 centen per pond aigeslagen. De heer dr. Jan ten Brink leeraar aan de ge meentelijke hoogere burgerschool te 's Gravenbage, is benoemd tot hoog'ieeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Hoogeschool te Leiden om onderwijs te geven in de Nederlandsche letterkunde (gesch'edenis en aesthetische kritiek) Bedankt voor de ehrist. geref. gemeente te Oost zaan door den heer J. Wester><uis te Ter-Neuzen. Het hmppostkantoor te Uitgeest is belast geworden met de behandeling van aangeteekende brieven een aangegeven waarde van f 600 te boven gaande. Tot heemraad van den polder Heerhugowaard is herkozen de heer P. Hoek en gekozen de heer J. Win kel in plaats van den heer J. D. Beers lie bedankt had. Bij den heer G. G. Vonk uitgever te Haarlem is verschenen de eerste aflevering van een werkje getiteld Leefregels voor Zenuwlijders, be werkt voor artsen, hoofden van huisgezinnen enz., naar het hoogduitsch door den heer dr. D. Hulst, onlangs benoemd tot geneesheer te Bethesda dat in 4 a 5 af leveringen a f 0,30 compleet zal zijn. Het is bewerkt naar het werk van den bekenden speciaalarts voor ze nuwlijders, dr. Oscar Eijselein te Blankenburg a ld. Harz wiens werk Leefregels voor Maaglij- ders door denzelfden geneesheer in 1879 behandeld werd Aan het voorwoord wordt het volgende ontleend: „Men meene nu niet, afgaande op den titel, dat men hierin, zooals noodzakelijk was in de Leefregels voor Maaglijders niets dan eene rationele opsomming zal vinden van de spijzen, geschikt voor zenuwlijders. De stof der bewerking is eene geheel andereen moeilijkere. De inhoud moet, steunende op de rationele voeding en gezondheidsleer beschouwd worden als leiddraad, bij de opvoeding van den mensch met betrekking van zijn zenuwleven van de eerste dagen van zijn bestaan af tot aan het einde. Wij meenen dat een werk van die strekking in onze dagen van overspanning en verhoogd zenuwleven inderdaad nuttig kan zijn.1' 2e klasse 23 April 3e. lijst. Nr. 13496 f 400. De zaak is dus in een dikke duisternis gehuld en Jt is zeer verklaarbaardat hier en daar ongeloovig het hoofd wordt geschud. Niet dat de weduwe Robert het als vermist aangegeven vermogen niet zou bezeten hebben daaraan kan geen redelijke twijfel meer be staan nadat de politie zich hiervan bij de bankiers der weduwe had vergewistmaar er zijn omstandighe den gebleken omtrent levenswijze _en familie-verhouding der aangeefsterdie volstrekt niet uitsluitendat de portefeuille met geld op een andere plaats is gelegd welke of uit het geheugen is gegaan, of om bijzondere redenen wordt verzwegen. Kortom heeft men de stellige overtuiging dat het kapitaal bestaat, die stellige zekerheid heeft men met, dat aangaande de vermissing geen comedie wordt ge speeld. Nieuw zou dit niet zijn want het is nog zoo lan» niet geleden dat mede een baagsche dame aan gifte kwam doen, dat haar f 20,000 waren ontstolen terwijl later moet gebleken zijn dat zij die som ver stopt had om niet lastig gevallen te worden. Uit een en ander blijkt in de eerste plaats dat het zeer wel mogelijk kan 'zijn dat men hier te doen heeft met een sprookje van Moeder de Gans, hetgeen echter niet wegneemtdat de politie ernstig en ijverig haar plicht vervult en licht tracht te ontsteken in eene zaak die, wanneer zij waar mocht blijken te zyn, van niet gering belang mag worden geheeten en vervolgens dat het onjuist is, dat bij deze duistere zaak een schoonzoon der weduwe betrokken is, gelijIs de meeste bladen hebben bericht. Niet de schoonzoon der we duwe maar haar kleinzoon bracht eenigen tijd op het politiebureau der 2e sectie door, doch werd spoedig daarna ontslagen. Slim bedacht! De vindingrijkheid van schelmen grenst soms aan het ongelooflijke gelukkig echter dat er po- litiafenten gevonden worden die wat men noemt „een fijne" reuk" hebben en zoodoende menig schelmstuk verijdelen. Zoo ook dezer dagen te Courlevoie (nabij Parijs) alwaar een man met een hond een restaurant binnentrad flink verteerde en met een valsch twintig- francsstuk betaalde. Eerst toen de gast vertrokken was, werd het bedrog ontdekt. De restaurateur ging dade lijk op ondeizoek en was gelukkig genoeg den man aan het station aan te treffen juist gereed om met den sneltrein te vertrekken. Door den bedrogene aange sproken gaf de man eerst te kennen dat het onmoge lijk was dat door hem een valsch muntstuk zou zyn gegeven doch eindelijk begon hij te vertellen dat het mogelijk kon zijn dat men hem een valsch stuk in handen had gespeeld, doch dat hij bereid was ander maal te betalen inderdaad voegde hij aan het woord de daad door het geven van een echt goudstuk toen de restaurateur nog meer kwaad vermoeden kreeg en hem verzocht mede te gaan naar den commissaris van politie. Aan het verzoek werd gewillig voldaan en voor den commissaris wist de verdachte zich zoo kranig te verdedigen dat hij als eerlijk man onder allerlei plicht plegingen voor de ondervonden onaangenaamheden het bureau kon verlaten. Doch bij het verlaten van het bureau werd hij door een der agenten opnieuw aange houden en deze vestigde de aandacht van zijn chef op den halsband van den hond, die buitengewoon dik was. Dez9 bemerking van den slimmen agent bracht den eerlijken man in verlegenheid de halsband werd onder zocht hol bevonden doch gevuld met valsche twin- tig-francsstukken. Geen twijfel was verder mogelijk. De aangehoudene werd ter beschikking van de justitie gesteld. met het opschrift„Lintwormgevallen." Een heel klem aan een draad bevestigd werktuigje van goud, ra welks dekseltje eenige lokspijs ligtwordtaan een langen draad bevestigd door den patient naar binnen gestikt. Ter gelegener tijd wordt dan de lintworm door de lokspijs in het werktuigje gelokt en wordt aldaar door middel van een door een veer in beweging gebracht moordtuigje gedood. Het werktuigjedat nu den kop van den lintworm moet bevatten wordt ver volgens aan den uit den mond hangenden draad te voor schijn gehaald. De geniale uitvinder heet Dr. Alphons Myers t woonachtig te LogarsportIndiana. Er ont breekt nog maar aan, dat aan het werktuigje een elec- trisch uurwerkje wordt aangebrachtdat het indringen van den lintworm zou kunnen aankondigen. Donderdag 24 April. 's Gba.venha.ge. Eerste Kamer. De heer Muiier zal morgen de regeering inlichtingen vragen omtrent de actueele positie der regeering in zake het Cougo-tractaat. Na eene langdurige discussie werd met 26 tegen 10 stem men aangenomen het voorstel van den heer Rutgers betreffende eene aanvullingswet nopens het Merwede- kanaal. De minister schatte het eindcijfer der uitgaven oor dit kanaal op 15 millioen behalve 1 milhoen van het voorstel—Rutgers. Vervolgens werden aangenomen de beide onteigeningswetten voor het Merwedekanaal en de wijzigingen in de rechterlijke wetten, door de invoering van het strafwetboek noodig geworden. Londen. Eene Kabinetsraad van vier uren bijge woond door Generaal Wolseleywas aan Egypte ge wijd. De commandant van Berber seinde, dat de eenige hoop om het garnizoen te redden, was de stad over te geven. Hij verwachtte een aanval der Arabieren binoea twee ot drie dagen. Omtrent den geheimzinnigen diefstal van f 100,000 te 's Hage wordt het volgende medegedeeld De weduwe geeft op dat de verhuizing onder haar persoonlijk toezicht geschiedde en dat de koffer naar behooren gesloten was zoodat van een oogenblik, dat zij afwezig wasgebruik moet gemaakt zijn om den koffer met een valschen sleutel te openen ten einde het vermogen van f 100,000 daaruit te ontvreemden. De weduwe bracht zelf het vermoeden op hare dochter en haren kleinzoon zoodat beiden dientengevolge een ernstig verhoor ondergingenen de kleinzoon zelfs eenigen tijd aan het politiebureel der tweede afdeeling heeft doorgebracht. Die verhooren hebben evenwel tot dusver tot geenerlei resultaat hoegenaamd geleid. Beide bloedverwanten doorstonden het verhoor zonder schroom, of zonder iets dat de verdenkingdoor de weduwe op hen geladen, zou hebben kunnen versterken of verradeD. De zaak schijnt der weduwe ook niet heel helder voor den geest te staan want terwijl zij opgeeftdat de koffer met een valschen sleutel moet zijn geopend moet uit een onderzoek gebleken zijn dat er bezwaar lijk aan te denken valt, dat een valsche sleutel zou hebben kunnen gebezigd zijn. Een geneesheer te Nieuw York maakt er opmerkzaam op dat het niet pastdat jongelingen en meisjes nog na tienen 's avonds op straat blijven. Hij heeft hun die het met hem eens zijn iD overweging gegeven te willen zorgen dat kwartier voor tienen 's avonds zulke samenkomsten opgeheven worden en wil trachten te bewerkendat bij politieverordening het bijeen blijven van minnende paren verboden worde. Yorst Bismarck verstaat de kunst van wakker ma ken maar op zijn eigenaardige manier. Hij was, zoo verhaalt men van hem eens op de jacht met den heer von Kiest Retzow en sprak 's avonds met dezen die weinig geneigdheid toonde, om 's morgens vroeg weer op te wezen, af, dat hij hem wel te zeven uur zou laten opstaan. En hoe meer deze dit weersprak des te beslister verklaarde de vorstdat hij het vast en zeker doen zou. Toen nu den volgenden morgen roepen aan de ka merdeur van zyn metgezel niet hielp, ging Bismarck in den tuin en schoot door het venster een kogel in de zoldering van diens slaapvertrek vlak boven het bed. Verschrikt door den knal en geraakt door de neervallende kalk sprong Kleist Retzow uit bed trok zijn kleederen aan en snelde naar beneden om te zien wat er gebeurd was. „Goeden morgen riep daar Bismarck hem toezonder een spier van zijn gelaat te vertrekken „het is juist zeven uur." Na eenige maanden rust zyn de stierengevechten te Madrid weer begonnen en met even grooten toevloed van personen als altijd. Hoeveel er ook tegen de zaak geschreven is en wordthet zal lang duren eer de Spanjaarden zich van dien hartstocht laten genezen. In zeven voorstellingen voor geabonneerden heeft de di rectie van de „plaza de toros" 85000 duro's (1 duro is t 2,50) ontvangen. Als een staaltje van den invloed der „toreadores" in Spanje diene het volgende. Een genootschap van vrome dames wenschte eene kapel te stichten ter eere van de H. Maagd„la Virgen del Socorro" en om tot dit doel geld bijeen te krijgen hebben zij zich gericht tot de grooten des rijks, tot de bankiers? Neen, zij hebben Erascuelo en Lagar- tyo gesmeekt eene voorstelling te geven. Wie in Spanje veel geld wil verzamelen doet het best zich te wen den tot de edelmoedigheid der „terero's" die er geen bezwaar in zien een paar stieren te dooden wanneer zij daarmede tevens een goed werk kunnen verrichten. Op welke zonderlinge en dwaze uitvindingen in Amerika patent wordt aangevraagd kan men opma ken uit een artikeltje in de N.-Y. Med Record Den 22 heeft de kweekeling aan de school van den heer M. L. van GemertC. Smit met gunstig gevolg examen gedaan als onderwijzer. Bij het examen, den 23 gehouden aan de °Pe?~ bare le. tusschenschool is op voordracht van het hooM, door het gemeentebestuur aan de volgende leerlingen het bewijs uitgereikt dat zij een volledig gebruik heb ben gemaakt van het onderwijs aan die inrichting: Dirk Krens Adriana Oortgijsen Neeltje van der Mand Maria Kesler en Johan Coenraad Sehmidt. Op de groote paardenmarktden 23 alhier ge houden werden aangevoerd 173 paarden en 1 ezel. De Rederijkerskamer Biiderdijk gat dea 2± tot slot van het wintersaizoen eene voorstelling van het wo gunstig bekende blij,pel Janus Tulp van den beer Justus van Maurik. De intrigue van dit stuk is als volgt: de held van het blijspel, een barbierdoet na het" verkrijgen van eene groote erfenis alle moeite om in de hooge kringen der samenleving te worden opge nomen. Het gelakt hem evenwel niet, daar zijn rijk dom zijne gebrekkige opvoeding en onbeschaafde ma nieren niet kan verhelen integendeel zulks te sterker aan het licht brengt. Na op allerhande wijzen door anderen te zijn geplukt, komt de barbier tot bezin ning en stelt zich met een meer bescheiden plaats ra de maatschappij tevreden. Dat een en ander veelvuldige aanleiding gat tot kod dige tooneelen zal wel met behoeven te worden gezegd, terwijl de verschillende karakters door de medespelers uitmuntend werden weergegeven. Moge ook deze voor stelling aanleiding gevendat nieuwe krachten zich aan de Kamer aansluiten, opdat de lust en de ijver der oudere wordt gesteund, om ook in den volgenden win ter haren kunstlievenden leden zoo aangename avonden te verschaffen. CORRESPONDENTIE. C, die zich beklaagt over de ondoelmatige water plaats onder aan den trap van het Hoornsche Veerhuis, zal het best doen zich tot de bevoegde autoriteit te wenden. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 24, Apr. Clemens August Justus Schroder en Aaltje Kuiken. GEBOREN. 23 Apr. Jansje, D. van Jan Scbenke en Cornelia Purmer. VEILING VAN VASTE GOEDERE 22 April. Door den Notaris J. BAKKER SCHUT. 1. Winkelhuis en Tuin, Kooltuin, B, No. 2389 ged. Str. J. van 'ïwisk 2. Huis met Bereplaats en Tnin, Sliksteeg B, Ns. 2390, 2391 geheel en 2389 ged. Str. A Lind 3. Wijnkooperij „de Otter," Kooltuin, B, Ns. 82 en 60. Str. H. Lind 4. Winkelhuis en Drankslijterij hoek Nieuwesloot en Krebbesteeg. A, No. 402. Str. A. J. M Keijsper 5. Koffiehuis en Drankslijterij, hoek Verdronkenoord en Hekelstraat, B, No. 420. Str. K. Kuiper (Afslag 29 April). 23 April. Door den Notaris H. J. DE LANGE. 1. Heerenhuis, Verdronkenoord, B 602. Str. P. H. M. Ibink Meienbrink f 2. Stal, Keizerstraat, B 573. Str. J. v. Twisk 3. Stal, aldaar, B 574. Str. C. Koopman 1, 2 en 3 gee. Verhoogd door P. H. M. Ibink Meienbrink met N. 4130,- 685,- 2235, 2050,- 5325,- 3600,— 800,- 925,— 210.— Str. W. E. Stoel Str. B. C. Bergman Str. H. A. Bots Str. H. Lind n Str. W. E. Stoel Str. H. A. Bots Alle perceelen gecombineeefd. Verhoogd door P. Gz. de Graaf q.q.__met_» 4. Weiland, E 38. E 45 en 46. E 162. E 163. E 794. E 795. "5ÏÏÖ0,— 3105,— 3270,— Oi 625,— r1 3400,— 3410,— 985,— Alkmaar 23 April. Aangevoerd 173 Paarden 65 575, 1 Ezel f 40. Amsterdam 23 April. Aangevoerd 177 vette Kalveren 0,85 a 1, per P., 115 nucht. dito 5 a 126 Schapen, 169 vette Varkens f 0,40 a 0,48 per pond. Aardappelen: friescüe jammen f 1,50 a 1,65, dito eng. f 1 a 1,10, zeeuwscbe sp. j. f 1,40 a 2,75, dito flakkeesche 71,30 a 1,50dito blauwe f 1,75 a 2 dito Poters 0,90 a 1 pr. liarab 2,10 a 2,20.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 3