iSnitcttlAnb. ISinuettlatib. QUletrlei. loosde land door de eigenaren en zelfs door de boeren verlaten zonder boomen zonder groen verbrand door de zon. Het had besteed kunnen worden om aan Zuid-Italië en Sicilië de vruchtbaarheid te hergeven waardoor het in de oudheid beroemd wasen het weer tot een der rijkste landen van de wereld te maken. DUITSCHLAND. Bij den bondsraad is een wets ontwerp ingediend betreffende eene rijkstoelage aan duitsche postpakketdiensten naar Oost-Azië en Australië, namelijk van Hamburg of Bremerhaven naar Hongkong, over Botterdam, Antwerpen, Napels, Port-Saïd, Suez, Aden ColomboSingapore (met eene zijlinie naar Hongkong), Jokohama (via Shanghai), Nagasaki en een nog nader aan te wijzen haven van Corea. Eene tweede hoofdlijn zou zijn Hamburg of Bremerbaven naar Sydney, over ISapels, Port-Saïd, Aden, King George Sound, Adelaide en Melbourne, (eventueel op de heen reis over Lissabon, Kaap Verd en Kaapstad), met eene zijlinie naar Sydney; verder over Auckland, de Tonga- en Samoa-eilanden en Brisbane. De stoombooten zou den om de vier weken vertrekken. De rijkstoelage zou jaarlijks 2,400,000 bedragen voor 15 jarente betalen uit de overschotten van het rijks-postwezen voor het loopende jaar op meer dan 12,000,000 ge raamd. Deze pakketdienst zou reeds met het dienstjaar 1885 aanvangen. ENGELAND. De ministerraad vergaderde den 24 vier uren waarin voornamelijk over Soedan werd be raadslaagd. Generaal Wolseley woonde de vergade ring bij. Bij de artikelsgewijze behandeling der kieswet in het Lagerhuis zal ook een amendement van den heer Woodall ter sprake komen, om het stemrecht te ver- leenen aan de vrouwen die belastingschuldig zijn. De uitslag wordt met belangstelling te gemoet gezien de Daily News rekent uitdat er 249 voor- en 236 te genstanders zijn. Bij een den 23 in het gebouw de Old Bailey te Londen uitgebroken brand kwamen de vrouw van den opzichter en twee meiden in de vlammen om. Pogin gen om haar te redden mislukten. Hoogerhuis. De minister van buitenlandsche zaken zeide den 24, dat de internationale afrikaansche vereeniging door den koning der Belgen was opgericht, niet als vorstmaar als bijzonder persoon, en met een mensehlievend doel, ofschoon hij geloofde, dat de op richting niet volkomen vreemd was aan handelsoog merken. Die vereeniging kan eene groote uitbreiding erlangenten gevolge van Stanley's geestkracht en omdat de Yereenigde Staten van Noord-Amerika hare vlag hebben erkend als die eener bevriende mogend heid. De vraag van hare erkenning door Groot-Brit- tannië is door de regeering nog niet overwogen. Lagerhuis. Minister Gladstone deelde den 24 mededat Berber in gevaar verkeerde. De regeering had ten opzichte van den toestand dier stad voor stellen van de egyptische regeering ontvangen; de aard van het daarop gegeven antwoord kon echter in het lachje en de spottende vraag „Zijt gij weder wakker, neef? Is u het slaapje goed bekomen?" „Waarom denkt gij, dat ik geslapen heb?" vroeg Albrecht geërgerd hij vond het niet aangenaam dat Liesje hem verklapte. Hoe goedhartig en toegevend de majoraatsheer ook was toch zag hij niet gaarne dat deze op een drukken dag als dien van heden den kostbaren tijd versliep. „Wilt gij het misschien loochenen, neef Albrecht?" antwoordde Liesje lachend. „Beproef het niet het gelukt u toch niet. Toen ik voor de deur uwer slaap kamer stond, heb ik u zoo luid en heerlijk inde laag ste en hoogste toonen hooren snorken dat ik zelfs een oogenblik ben blijven staan om te luisteren. Het was eene verrukkelijke muziek Al hebt gij overigens niet veel gevoel voor de muziek in de snorkmuziek hebt gij het zeer ver gebracht." „Gij waart voor de deur mijner slaapkamer Wat wildet gij van mij Liesje zag hem spottend aan. „Gij verbeeldt u toch niet, dat ik u een bezoek wilde brengen Neen neef Albrechtmijn bezoek gold een meer waardig man, onzen nieuwen onderwijzer. Waarom ziet gij mij zoo verwonderd aan O ik begrijp het gij zult nog niet weten, dat wij een nieuwen huisgenoot hebben gij hebt vast geslapen en daarbij heerlijk gesnorkt terwijl de onderwijzer zijne kamernaast de uwe, heeft betrokken. Wilt gij nog ontkennen dat gij geslapen hebt?" Albrecht was met een antwoord verlegen, zoodat hij het zeer aangenaam vondtoen mijnheer von Osternau zich tot Liesje wendde met de vraag „Hebt gij den nieuwen onderwijzer op zijne kamer opgezocht „Natuurlijk papa. Ik was vreeselijk nieuwsgierig om hem te zien." „En hoe bevalt hij u vroeg mijnheer von Osternau glimlachend. „Ja papa daar denk ik nu reeds een uur over na zonder het er met mij zelve over eens te kunnen worden." „Gij hebt hem toch verschrikkelijk uitgelachen en hem gezegd dat hij er uitzag als een vogelverschrik ker viel Eritsje in. Mijnheer von Osternau wisselde met zijne echtgenoot een blik van verstandhouding. „Ik heb onwillekeurig dezelfde uitdrukking gebruikt toen ik hem over het plein zag komen juist moet de benaming dus zeker zijn maar gij hadt hem dat niet moeten zeggen Liesje Gij moest wat op uwe woor den letten men zegt maar niet alles, wat men denkt. En bovendien is het voorbarig iemand alleen naar het uiterlijk te beoordeelen. Juist de onderwijzer is daar van een doorslaand bewijs. Bij oppervlakkige beschou wing schijnt hij een onbeholpen, eenvoudig mensch, maar wanneer men hem goed in de oogen kijktschieten zij vonken van vernuft." belang van den openbaren dienst vooralsnog niet op gegeven worden. Hij herhaalde dat de stelling van generaal Gordon geen gevaar opleverde. De regeering er kende ten volle de verplichting, om voor Gordon's veilig heid te waken. Deze erkenning bracht natuurlijk mede, dat de regeering in staat moest zijn zich, van hare ver plichting te kwijten, zoodra de gelegenheid zich aanbood. Minister Childers gaf een overzicht van den toestand van 's lands geldmiddelen Het laatste dienstjaar biedt een overschot aan van f 2,400,000. De staatsschuld was met 8,000,000 verminderd. De raming voor het volgende dienstjaar is uitgaven 85% millioen ontvang sten 85% millioen. Door eene kleine wijziging in de belasting op de huurrijtuigen is het overschot tot op 2,880,000 teruggebracht. Daar de meeste in omloop zijnde gouden muntspeciën meerendeels haar gewicht verloren hebben stelt hij de intrekking voor der halfpondstukken en hunne vervanging door tienshil- lingstukken welke slechts het negen-tiende aan goud gehalte der tegenwoordige munt hebben. Hij stelt ook eene rentevermindering der Staatsschuld voor; hij vraagt namelijk machtiging om de 3% consols a pari af te lossen of ze naar de keuze der houders tegen 2%°/0 (yan driemaandelijksche coupons voorziene) con sols, die niet vóór 1905 aflosbaar zijn a 102 per 100 af te lossen. Hij wenscht verder gemachtigd te worden, om 2%0/o consols aan te bieden a 108 per 100 3°/0. Den 25 verklaarde de regeeringdat zij zich ver- eenigde met het besluitgenomen omtrent het wets ontwerp op den vee invoer. Alleen stelde hij een nieuw amendement op art. 1 voordat tot strekking heeft aan de regeering zekere bevoegdheid toe te kennen bij de toepassing van het verbod tot invoer van vee. TURKIJE. De tabaksregie is in werking getreden. Den 14 bracht zij hare voortbrengselen in veiling, die zeer gunstig afliep. EGYPTE. Den 24 des ochtends is de kabinetsraad in buitengewone zitting bijeengekomen onder het voor zitterschap van den Onder-Koningom den militairen toestand in overweging te nemen. Riaz-pacha en Sherif- pachadaartoe door den Onder-Koning ontboden woonden mede deze zitting bij. De beraadslagingen leidden tot het besluitdat het onverwijld zenden van troepen naar Opper-Egypte onvermijdelijk noodig was en aan Nubar-pacha werd opgedragen dit besluit aan de engelsche regeering mede te deelen. De engelsche troepen te Cairo zijn niets ingenomen met het denkbeeld, om met de egyptische troepen een veldtocht naar Khartoem te moeten maken. VEREENIGDE STATEN. Overeenkomstig een door den Senaat in geheime zitting genomen besluit, erkent de minister van buitenlandsche zaken Erelinghuysen de vlag der internationale afrikaansche vereeniging als die eener bevriende regeering. Op 1 April 1884 waren bij de Ned. Herv. Kerk 287 plaatsen onbezet14 meer dan een jaar vroeger. „Ik heb volstrekt geen vonken gezien merkte Eritsje op. „Ik echter wel", zeide Liesje nadenkend„en juist daarom antwoordde ik zooeven op uwe vraagpapa dat ik het nog niet met mij zelve eens was hoe hij mij bevalt." „Die vonken schietende onderwijzer moet al een zeer bizonder mensch zijn 1" merkte Albrecht op. „Hoe heet hij? Gij hebt zijn naam nog niet genoemd, neef!" „Peehmayer De naam had eene eigenaardige werking. Albrecht begon luide te lachenook Erits en Liesje stemden met hem in en zelfs mevrouw von Osternau kon een lachen niet geheel onderdrukken. „Peehmayer of Pechvogel Inderdaad een prachtige naam! Wie zoo heet, moet ook wel een ongelukskind zijn. Ik ben waarachtig nieuwsgierigom hem te leeren kennen „Gij zult ophouden te lachen, zult den belachelijken naam en het zonderlinge uiterlijk van den jongen man geheel vergeten wanneer hij aan de piano zit en met verrukking luisteren naar de wonderschoone tonen welke hij aan het instrument weet te ontlokken ant woordde mijnheer von Osternau op Albrechts opmer king. „Zijn spel heeft eene demonische machthet heeft mij diep aangegrepen. Ik durfde nauwelijks ademhalen terwijl hij speelde." „Mij zal hij niet betooveren verklaarde Albrecht lachend. „De naam Peehmayer heeft zonder twijfel op mij meer uitwerking dan eene of andere melodie; wanneer men dien hoortdan moet men lachen." Liesje was het met haren neef eens en ook Eritsje scheen van diezelfde meening te zijnhij sprak vele malen den naam Peehmayer zacht voor zich uit en lachte dan luide. Mevrouw von Osternau zelve had moeite, om niet met het algemeen gelach inteatemmen, terwijl zij met een gedwongen ernstig gelaat Eritsje ten strengste verboodom den onderwijzer door een ongepast gelach over zijn zonderlingen naam te belee- digen. Het zou het best zijnwanneer hij mijnheer Peehmayer, zoolang totdat hij aan den naam gewoon was maar met „mijnheer", zonder meeraansprak „ook Liesje en neef Albrechtvoegde zij er met een zijdelingschen blik op deze bij „zullen goed doen om hetzelfde te doen." Neef Albrecht echter verklaarde dat hij zich daartoe niet verplichten kon dat de be lachelijke personen in de wereld waren om beetge nomen te worden en wanneer een onderwijzer Peeh mayer heettedan moest hij zich maar laten welge vallen dat om zijn naam gelachen werd. Overigens zou mijnheer Peehmayer zich volstrekt niet daardoor beleedigd achtendergelijke menschen moesten het als een eer beschouwen, dat zij nog opgemerkt werden, hij zou zich zelfs gestreeld gevoelen wanneer men om hem lachte. Wordt vervolgd. Bij kon. besluit van den 18 zijn tot ridder in de orde van den Nederl. leeuw benoemd de luitenant ter zee le kl. der deensche zeemacht Andreas Peter Hoo- gaard laatstelijk bevelhebber van het deensche stoom, en pooischip Dympbna en de heer Augustin Gamel, reeder van dat schip, beiden te Kopenhagen. Den 23 is door de directie der marine te Wil lemsoord in het openbaar aanbesteed het vernieuwen der leien daken en der houten dakbescbieting enz. der takel- en victualie-magazijnen op 's rijkswerf aldaar. Van de 16 inschrijvers was de heer E. H. Versteeg te Rotterdam de laagste voor f 5266. Den 24 is te Haarlem aanbesteed lo. het maken en leveren van meubelen en verdere werken, noodig tot inrichting en opstelling der verschillende rijks-verzame lingen van geschiedenis en kunst in het rijksmuseum te Amsterdam geraamd op f 10000 laagste inschrij ver H. Crouwels te Amsterdam voor f 9605 2°. het plaatsen en opstellen ten behoeve der normaalschool voor teekenonderwijzers van eene voorhanden zijnde loods met het bijbouwen van een nieuw gedeelte op het terrein bij genoemd museum geraamd op f 1500; laagste inschrijver dezelfde voor f 1430. Het gemeentebestuur te Haarlem heeft den 24 aanbesteed het maken van een riool en bestratingen in de Oranjestraat geraamd op f 5000, aan de laag ste inschrijfster, de wed. A. Reynders Jz., voor f 4219. De beslissing omtrent bet maken eener brug met daarbij behoorende houten schoeiingen over de Leidsche vaart voor de Prins Hendrikstraat, geraamd op 23000, waarvoor G. Romeyn te Nootdorp voor f 23689 laag ste inschrijver was werd 8 dagen uitgesteld. Den 24 had in de Noordzee de proeftocht plaats met het 2e voor de kon. West-Indische maildienst bestemde stoomschip, prins Willem I, gebouwd aan de kon. fabriek te Amsterdam dat uitstekend voldeed. De Oranje Nassau het eerste schip dezer dienst, heeft de eerste reis van Amsterdam naar Paramaribo in 18 dagen afgelegd. In de raadsvergadering te Zaandam van den 24 is ingekomen een verzoek van de heeren D. de Leeuw Jr. te Amsterdam en P. Langeveld Pz. te Hardinxveld om vergunning tot den aanleg en de exploitatie eener duinwaterleiding aldaaronder voorwaarde dat door de gemeente 1 per hoofd per jaar van het zielental, berekend tegen 13000 inwoners, de eerste 5 jaren als onzuivere opbrengst worde gewaarborgd. Aan de gemeente wordt gedurende den duur der vergunning 200/o van de zuivere winst boven 5°/0 uitgekeerd. Den 25 is de nieuwe openbare school te Oud karspel door de leerlingen betrokken. De school in de Woude, gemeente Akersloot, is wegens het heerscben der mazelen in het gezin van het hoofd der school gesloten. Te Groningen, waar ƒ25 geheven wordtbracht in 1883 het vergunningsrecht 18,206,25 op. Het hoofdbestuur van het Nederl. onderwijzers genootschap heeftna het oordeel der afdeelingen te hebben ingewonnen zijne bezwaren ontwikkeld zoowel tegen het regeeringsontwerp tot wijziging der wet op het lager onderwijsals tegen dat van de heeren Mackay c.s. De Koning-Groothertog heeft den graaf d'Oultre- mont hofmaarschalk van den Koning van Belgie benoemd tot grootkruis in de orde van de Eikenkroon. De 40/o geldleeninggroot 9000, ten laste van de gemeente Appingedam, is tot 993/4 °/0 genomen. De maatschappij tot exploitatie van de onderne ming Krasnapolsky keert over 1883 12°/0 uit, na af schrijving van ongeveer 10% op het maatschappelijk kapitaal. De heer Krasnapolsky werd met algemeene stemmen onder toejuichingen der aanwezige aandeel- i houders met 1 December a.s. als directeur herkozen. De heer D. den Hartog te Bussum heeft aan den gemeenteraad van Zaandam berichtdat hij de verleende vergunning voor den aanleg van electrische geleidingen ten dienste van pneumatische klokken niet zal aanvaarden. Burg. en Weth. van Rotterdam hebben den ge meenteraad voorgesteld pogingen aan te wenden tot vereeniging van Delfshaven met Rotterdam. De Kiesvereeniging „Recht voor allen" te Nij megen heeft den heer Kolkmannotaris te Didam kandidaat gesteld voor lid der 2e Kamer, in plaats van wijlen den heer van Nispen de liberale kiezers- vereeniging „Burgerplicht" den heer mr. W. J. J. G. Most, advokaat en prokureur te Nijmegen. De berichten over de te veld staande oogsten bij zonder uit Amerika luiden tot dusverre zeer gunstig. De stand der gewassen daar is beter dan in het vorige jaar en de bezaaide vlakte 5 grooter zelfs bericht men uit Californië, dat de oogst daar weergaloos zal zijn. De graanbouw in ons land wordt dan ook onhoud baar door de lage prijzen die wellicht nog lager zullen worden daar Amerika door zijne uitgestrektheid en de geringe waarde zijner gronden, bij eene betrekkelijk dun gezaaide bevolking zijne producten ook voor zeer lage prijzen kan uitvoeren en de vrachten van daar naar Engeland even laag zijn als van sommige plaatsen in Nederland lager zelfs dan van België of Duitschland naar hier. De Hollandsche boer kan alleen blijven bestaan, door zich toe te leggen op het maken van zuivel en boter, i mits goed bewerkten op de veeteeltdank der bij zondere geschiktheid van onzen bodem voor die pro- ducten. Gas uit zaagsel vervaardigd. De pogingen, die men in het stadje Deserontodat bijna geheel en al uit zaagmolens bestaatin het werk gesteld heeft om gas uit zaagsel te stokenzijn ten laatste met goeden uitslag bekroond. Donderdag-avond was de stad door dit gas verlicht hetwelk helderder brandt dan hetgeen uit steenkool gestookt wordt. -J Tot op dien dag werd het zaagsel altijd verbrand.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2