^Telegrafische Berichten» &tab0~i3cricfitctt. Den 21 heeft te Hoorn de harddraverij bij gele genheid van de opening der spoorlijn HoornZaandam plaats om 500 en 250 als prijzen en om 100 als premie. De muziek van Sonnemann's kapel zal haar opluisteren. Des avonds wordt op den Karperkuil een prachtig vuurwerk afgestoken. In den nacht van den 26 op den 27 werd te IJmuiden door het volk van een engelschen vischlogger ingebroken bij den heer Simons op het Willemsplein. De huisgenoten werden wakker doch na eene hevige worsteling gelukte het den dief te ontsnappen. Den 27 werd hij te Haarlem aangehouden. Bij een der sluiswachters aldaar werden gestolen drie rijksdaalders een paar oorbellen en een flacon waarschijnlijk door een koopman langs de huizen rondgaande. Den 26 zijn aan boord van het wachtschip te Nieuwediep twee jonge matrozen van de opleiding die in den kuil aan het stoeien waren achterover door het luik in het tusschendeks en vervolgens op de koebrug gevallen met het ongelukkig gevolg dat een hunner 2 uren later in het hospitaal overleed en de ander tot heden zijn herinneringsvermogen mist. Den 26 des avonds werd op den spoorweg tusschen de stations Sandpoort en Velsen het lijk gevonden van een door den trein overreden man. Bij onderzoek is gebleken dat het de student T. uit Leiden was. Zondag j.l. nam ds. E. Cats Worr, na meer dan veertigjarigen diensttijd afscheid van zijne gemeente te Enkhuizen. Dezer dagen is nabij het terrein van den in den nacht van den 28 op den 29 Dec. afgebranden pel molen „de Veering" op een stuk land in een kennelijk vroeger daarin gemaakte kuil eene zekere hoeveelheid halt vergane gort gevonden waardoor bevestigd schijnt te worden het bestaan hebbende vermoeden, dat in dien molen diefstal gepleegd en de molen misschien in brand gestoken isom de ontdekking van den diefstal te bemoeielijken of onmogelijk te maken. - Te Oudkarspel is den 29 een vierjarig zoontje van K. de Vet in het water gevallen en verdronken. Den 29 is een tweejarig kind te Grootebroek ten gevolge van het gebruik van kokende theege storven. Den 29 is te Nijmegen tot lid der 2e Kamer, in plaats van wijlen den heer van Nispen van Sevenaer, gekozen met 1328 van de 1717 geldige stemmen dé heer Mr. M. J. C. M. Volkman notaris te Didam kandidaat der R. Katholieken en antirevolutionairen. De liberale kandidaat Mr. Most bekwam 309 stemmen. By kon. besluit van den 29 zijn met ingang van I Juni in het college voor de zeevisscherijen herbenoemd tot leden de keeren A. E MaasM. J. de Bont P. Kikkert Hz., P. E. baron van Heerdt en J, Strik- werda. Den 29 werd te Helder de eerste steen gelegd van de nieuw te bouwen school voor de israëlitisch e gemeente. Den 30 is tot secretaris der gemeente Amsterdam benoemd de heer mr. D. B. Ie Jolle, hoofd-commies ter gemeente-secretarie, afdeeling geldmiddelen, met 31 stem men tegen 3 stemmen op den heer A. van der Eist Az., hoofd-commies der afdeeling armwezen en onderwijs en 1 stem op den heer F. C. de Brieder. Zijne jaarwedde is op 5000 bepaald. Den 30 is Cornelis Bakker Jz. door de arr. rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot 1 jaar celstraf en 8 geldboetenvan 25, subsidiair 3 dagen celstraf wegens het voortdurend in verschillende dagbladen plaatsen van advertentiën waarbij op voordeelige voor waarden betrekkingen of gelden op hypotheek aange boden werden en het ontvangen van gelden van personen, die op die betrekkingen of gelden schrevenzonder dat zij antwoord bekwamen of een antwoord ontvingen, bedreigingen inhoudende. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 30 afwijzend beschikt op het verzoek van de heeren J. C. van Wijk en A. Salm Gzn. om vergunning tot den bouw van overdekte marktenop grond dat overdekte markten zijn zij noodig, door de gemeente en wel op openbare pleinen opgericht moeten worden. Met groote meerderheid werd een voorstel van 5 raadsleden aan genomen om het gebouw „de Munt" na Mei voor zen landbouw zijn degenen die met halve kennis van het vak uit de stad tot ons komen en na eenigen tijd aan de landbouwschool te hebben doorgebracht overtuigd zijn dat zij er alles van weten en als leer meesters denken te kunnen optreden. Die ellendige half- weters brengen de theorie in miscrediet, omdat zij zonder kennis van de natuurlijke voorwaarden hunne burger manswijsheid in practijk willen brengen. Het is de moei lijke taak van den verstandig en landheerom de we tenschap aan zich dienstbaar te maken, de natuur bare geheimen af te luisteren ensteunende op de ervaringendoor scherpe waarneming opgedaan de wijze van bestuur te kiezen welke het meest met de ligging en de gesteldheid van den grond overeenkomt en die ijverig toe te passen. De geringste bizonder- heden ziju daarbij voor hem van belang, want het groote geheel is uit zulke kleinigheden samengesteld en wie die minacht, zal bezwaarlijk goede uitkomsten verkrij gen. Ik heb u daar eene kleine voordracht over theorie en practijk van den landbouw gegeven. Ik hoop, mijnheer Pechmayerdat zij ten minste dit gevolg zal hebben dat zij u bewijst, dat het zich bezighouden met de kleine bizonderheden eener groote landhoeve niet zoo geest- doodend en vervelend is als gij misschien tot nu toe meendet. Tracht gedurende uw verblijf op het slot lang zamerhand een blik te slaan in het inwendige raderwerk der groote machinedan zult gij ook belang gaan stel len in de bespreking van deze zaken, welke dagelijks aan de middagtafel het onderwerp van het gesprek zijn." Egon had deze lange uiteenzetting van mijnheer von Osternau met groote belangstelling aangehoordeen nieuwe gedachtengang opende zich daarbij voor hem. Hy bezat zelf een zeer uitgestrekt riddergoed, Plagnitz, in Wost-Pruiseneen erfdeel zyner moeder, maar nooit had hij zich om het bestuur daarvan eenigzins bekom merd. Slechts eenmaal had hy het goed bezocht. Hy loopig niet te verhuren maar te herstellen volgens een opgemaakt plan waarvan de kosten geraamd zijn op 25000 en waardoor het gebouw de vroegere ge daante zou herkrijgen zooals het indertijd door den bouwmeester van den Munttoren Henrich de Keyzer, was gesticht. Op de groote voorjaarskoemarkt te Hoorn waren den 30 2476 stuks vee aangevoerd. De kwaliteit was over het geheel best. Er werden hooge prijzen besteed voor melkgevende koeien met vluggen handelterwijl de handel in vaarsen of geldekoeien stug was en de prijzen daarvan niet zoo hoog warenals men had verwacht. Het Bible Hotel gaat met den 1, behoudens ko- ninglijke goedkeuring, over in eene vennootschap met f 675,000 kapitaalwaarvan f 275,000 in aandeelen en 300,000 in een obligatie-leeningwelke reeds volteekend is. De heer W. P. Werkerde tegen woordige eigenaar treedt als directeur op. Voor hoofd der school te Zuid-West-Beemster worden voorgedragen C. W. Klarenbeek te Amster dam met 109 J. G. Boterenbrood te Amsterdam met 106, T. Rijkmans te Purmerend met 103, J. J. Schip pers te Edam met 102 li. Kuijper te Helder met 101 punten. Benoemd tot onderwijzeres te Hoogwoud Mej. AafkeFopma, vroeger te Berkhout, thans te Leersum. Te 's Gravenbage zijn 2721 kiezers voor de 2e. Kamer2688 voor de Prov. Staten en 4475 voor den gemeenteraad. De heer J. Stapel te Oudendijk bij Hoorn heeft eene koe voor 5000 verkocht aan de amerikanen. De Amsterdamsche Chininefabriek keert over 1883 geen dividend uit, ten gevolge van de lage chinineprij- zen in het begin van het jaar; aan de bij de statuten bepaalde afschrijvingen is echter ten volle voldaan kun nen worden. Op voorstel van commissarissen en be stuurders is door de algemeene vergadering goedge keurd het voorstel tot het aangaan eener geldleening van ten hoogste 200.000, om met buitenlandsche fa brieken met beter gevolg in het strijdperk te kunnen treden. Op de lijst van hoogst aangeslagenen in de prov. Groningen komen 84 personen voor. De hoogste is de heer W. A. Scholten te Groningen, voor 3995,10$ en de laagste de heer H. O. Ebbens te Beerta voor 530,97$. Van 8 tot 15 Juni wordt te Helder eene nijver heidstentoonstelling gehouden. Den 4 wordt door het Artillerie-Vrijkorps te Helder met een schietwedstrijd herdacht de 70 verjaar dag der bevrijding dier gemeente uit de macht der franschen. De uitgevers-maatschappij Elsevier keert over 1883 6°/0 dividend uitde volksgaarkeuken te Groningen 5°/ De christelijk-gereformeerde gemeente te Zaandam heeft een stuk bouwgrond op het Bootemakerspad aangekocht tot het stichten eener school. Het bestuur der sociaal-democratische vereeniging te 's Gravenhage is naar aanleiding van het trekken van ongeveer 100 personen naar Scheveningen ter bescher ming van de verkoopers van het blad dier vereeniging, door den hoofd commissaris van politie, op last van den burgemeester, herinnerd aan de bepalingdat alle optochten op de openbare straat verboden zijn zonder voorafgaande vergunning van den burgemeester. In den Westwouderpolder, gemeente Akersloot, is als heemraad verkozen de heer K. Rodewijn als hoofdingeland de heer C. Los Dz. en als secretaris penningmeester de heer H. Kikke. Het verbouwen en vergrooten der Noorderschool te Westzaan is niet opgedragen aan den laagsten in schrijver, maar aan den heer Hk. Dierdorp aldaar voor f 12597 het nieuw bouwen der Zuiderschool met verandering der onderwijzerswoning aan de laagste inschrijvers de heeren Joh. Giebels en Jb. van Ser- vellen te Haarlem voor 21950. Tot sub-ontvanger der accijnsen te Kolhorn werd benoemd W. Oudtbrievengaarder en ontvanger der havenrechten aldaar. Op de kermis te Bovencarspel zijn eenige polder jongens handgemeen geworden en hebben elkander met was eenige dagen op Plagnitz gebleventoen ech ter weder vertrokken om zooals hij zich zelf zwoer, er nooit weder te komen want iets vervelendere dan het verblijf op het groote huisdat veel van een kas teel hadin eene streekwat schoone landschappen betreftgeheel misdeeld kon hij zich moeielijk voor stellen. De administrateur, wien het bestuur van het goed was toevertrouwd en een algemeen bekenden goeden naam op dit gebied heette te bezitten stelde in niets anders belang dan in tarwe en rogge, koeien en scha pen, er was volgens Egon geen verstandig woord met hem of zijne vrouw eene uitstekende huisvrouw, te spreken. Hij had zijn jongen meester door al de stallen geleid hem de levensgeschiedenis van ieder paard, van iederen os en iedere koe verteld. Hij wist nauwkeurig hoeveel kan melk de zwartbonte koe en hoeveel de bruine gaf, het aantal kalveren dat de witte had ter wereld ge bracht en hetgeen overigens van ieder dier viel op te merken en met de grootste uitvoerigheid zette hij alles zijn jongen meester uiteen. Daarop sleepte hij dezen naar de schapenstallen de herder moest een half dozijn rammen en evenzooveel schapen uit de kudde grijpen de administrateur prees de fijnheid van de wolde fraaie krulling en de dichtheid er van sprak met vuur over Merinos en Negrettis hemelde de heerlijke fok- rammen hoog op Egon begreep van dat alles niets en verveelde zich ontzettend. Toen ging hij te paard het veld in. Het geheele terrein werd rondgereden. Egon moest de weelderig groeiende tarwe bewonderen, hij wist volstrekt niet of het tarwehaver, rogge of gerst was. Alleswat des administrateurs hoogste bewondering wektevermocht hem niet de minste belangstelling in te boezemen. Egon gevoelde zich hoogst gelukkigtoen hij na een verblijf van drie dagen Plagnitz weder verlaten koniets beuzel- achtigersmeer geestdoodends en vervelenderedan een mes bloedige en gevaarlijke verwondingen toege bracht. Een der vermoedelijke daders is in verzekerde bewaring genomen. De afdeeling Enkhuizen der Holl. Maatschappij van Landbouw zal zoo mogelijk een gemeenschappelijke inzending naar de internationale tentoonstelling te Amsterdam zenden. Tevens beeft zij besloten, ter veredeling van den veestapel een stier beschikbaar te stellen. Mej. A. J. Kasteleyn vroedvrouw te Boven carspel is als zoodanig benoemd te Buinen. Het onderhoud van de Broekerhaven is aange nomen door den heer D. Bot te Bovencarspel voor ƒ990. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is door eene onbekende oorzaak brand ontstaan inden oliemolen van de heeren Hellingnabij de Spanjaardsbrugte Leiderdorp. Het machinegebouw werd eene prooi der vlammen. Alles was verzekerd. Donderdag 1 Mei Londen. Volgens een telegram uit Singapore vertrok heden een engelsch oorlogschip naar Tenom om aan de gevangen matrozen die gebrek lijden drie maan den provisie te doen toekomen. De onderhandeling met Nederland omtrent de middelen tot bevrijding der gevangenen worden steeds voortgezet. GEMEENTERAAD. No. 5. Zitting van 30 April 1884. Voorzitter de burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heer mr. M. Buch- ner wegens ambtsbezigheden. De voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Zijn medegedeeld de sedert die vergadering ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 2. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 9 April 1.1. tot voldoening van f 50 aan Mej. B. Leendertz onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes, uit de on voorziene uitgaven der gemeente-begrooting voor 1884. 3. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 9 April 1.1. tot afstand van 3 roeden 70 ellen grond te Ursem aan P. Kuijper, landman aldaar, voor f 150. Ns. 2 en 3 voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt nog mededat P. Kuyper den grond tegen dien prijs in koop aangenomen heeft. 4. Verslag van het burgerlijk armbestuur omtrent den toe stand van het armwezen over 1883. Aan dat verslag worden de volgende bijzonderheden ontleend. De toestand was minder gunstig dan in het vorige jaar. Wel was het aantal ondersteun den kleiner dan in 1882 doch de verleende onderstand was veel grooter, door gebrek aan werk de gedurige aanvrage om onderstand van personen uit omliggende gemeenten die zich hier hadden gevestigdin de hoop werk te vinden en de on gunstige bedeeling der verschillende bijzondere instellingen die zonder twijfel ook met moeielykkedeu te kampen hebben. Het bleef belast met de ondersteuning der vier volgende soorten van armen a. weezen en verlaten kinderen b. eigen armenc. R A. armen beneden den ouderdom van 60 jaren aan wie door het R. K. parochiaal arm'jestuur onderstand wordt geweigerd en d. Gereformeerde armen, in gelijken toestand ver* keerende. Die onder a, 10 in getal, waarvan 3 doorloopend en 7 tij delijk tegen 2 en 6 in 1882, vereischten aan bestedingskosten f 646,40 en 44 brooden tegen f 295,50 en 46 brooden en aan kleeding en gereedschappen f 295,50 tegen] 118,78 in 1882. Bovendien werden nog 2 weezen, waarvan 1 doorloopend, in het R. K. weeshuis verpleegd tegen betaling van 174,13 en 1 tijdelijk in het gesticht te Neerboschtegen f 100, 's jaars. 31 eigen armen, waarvan 12 doorloopend en 19 tijdelijk, tegen 10 en 29 in 1882, werden ondersteund met f 722,85 en 916 brooden, 70,05 en 84 brooden meer. Twee doorloopend en één tijdelijk in het Diakoniehuis ver pleegde personen vorderden eene uitgaaf van 322,50. De onder letter c bedoelde armen ten getale van 86, waar van 34 doorloopend en 52 tijdelijk, tegen 34 en 51 in 1882 werden ondersteund met 1418,65 en 2115 brooden, f 157,05 en 253 brooden meer dan in 1882. d De Ned. Hervormde armen, ten getale van 7, waarvan 5 voortdurend en 2 tijdelijkevenals ten vorigen jarevereisch ten eene uitgaaf van f 511,50 en 216 brooden, 92,50 en 29 brooden meer dan ten vorigen jare. Verder werd uitgegeven: voor verpleging in het gasthuis f 474,54, voor turf 289,95, voor begraveniskosten 2,20 en het bestuur eener hoeve, scheen hem ondenkbaar. Sinds dat bezoek aan zijn goed had Egon niet eens de brieven meer gelezen welke de administrateur hem schreef, hij had ze door den klerk van het kantoor laten beantwoorden door het kantoor ontving hij de inkomsten van het goed, hij wist niet, of zij hoog of laag warenom zulke kleinigheden bekommerde hij zich nietgeld had hij bovendien in overvloed meer dan hij gebruiken kon. Hij bad sinds langen tijd nauwelijks meer aan zijn west-pruisisch riddergoed ge dacht nu bij de woorden van mijnheer von Osternau kwam de herinnering er aan weder boven maar ook de herinnering aan de troostelooze verveling, toenmaals bij zijn bezoek ondervonden. Lag misschien de schuld, dat hem zijne eigen landhoeve zoo droog en geestdoodend was toegeschenen, aan hem zelf, aan zijne onwetendheid? Was zijn administrateur slechts de practicus, van wien mijnheer von Osternau sprak? Was er misschien op Plagnitz een verstandiger bestuur intevoerendat op wetenschap was gegrond en een voorbeeld voor het be stuur van andere goederen kon worden Hij wilde daaraan denken, wanneer hij weder naar Berlijn terug keerde. Maar keerde hij dan wel ooit naar Berlijn terug Had hij dan het voornemenwaarmede hij de stad verlaten had, reeds opgegeven Zijn tegenwoordig bestaan zon immers slechts een kort tijdbestek vóór het einde van een nutteloos leven zijn en nu dacht hij reeds aan de toekomstaan een voornemen voor later dagen. Het was eene dwaasheid slechts voor het te genwoordige wilde hij leven een toekomst had hij toch niet. Slechts een oogenblik had hij zich aan zijne herinne ring overgegeveneene honende opmerking van den luitenant bracht hem weder tot het tegenwoordige terug. Wordt vervolgd. L

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2