Li ft Openbare Verkooping, Openbare Verkoop te Oudcarspel, 0p enbare Verkoopen te Schermerhorn Publieke Verkooping Openbare Verkooping. Veiling te Egmond aan Zee, Bnilctti&ttb. ftitmcttlattb. 3buerteutiëu. 1°. „Johanna Elisabeth", (E. G 17), be varen door Schipper KLAAS JOBz. DE GROOT, en 2°. „Be Vrouw Eize," (E. G. 16), bevaren door Schipper KLAAS VUIL (bemanning der beide vaartuigen ongemonsterd), met daarbij behoorenden compleeten flinken Inventaris, zoowel voor kord- als beugvisscherij en bij uitnemendheid geschikt voor een beschaafd en ont wikkeld man. Zoodra hij zich daarmee ernstig gaat bezig houdenzullen de meest gewone zakeneen mooi veld met aardappelen of de teelt van een schoone vaarshem meer belangstelling inboezemen en grooter genoegen doen dan hij ooit had verwacht. Maar niet alleen om zijn geest bezig te houden is een grondige studie van het veel omvattende landbouwbedrijf voor den op het land levenden grondeigenaar noodigook voor zijn aanzien en zjjn invloed is zij onmisbaar. "Wil hij werkelijk nuttig zijn voor zijn omgeving en de wel vaart van de streek waar hij woont bevorderendan moet hij bewijzen een kundig en bekwaam landbouwer te wezen. Hij moge een beroemd geleerde of een be kend schrijver zijn men zal weinig gewicht aan zijn oordeel hechtenindien zijn land slecht behandeld wordtgoede oogsten en schoon vee zullen hem meer goed doen dan een wetenschappelijke ontdekking of een episch gedicht. Zulke zaken verdienen de aandacht als men vraagt naar de oorzaken van de socialistische en nihilistische bewegingen in andere landen waarvan wij ook hier te lande de nawerking bespeuren. De ellende in sommige streken van Italië blijkt groot te zijn maar groot ook de onverschilligheid en de zorgeloosheid van vele ver mogenden. In ons land zijn ongetwijfeld de toestanden anders maar van hetgeen elders bestaat doen in deze eeuw de gevolgen zich ook hier gevoelenen wat Cavour van den grondbezitter zegtgeldt meer of minder van eiken meer vermogendein wiens handel of bedrijf anderen hun middel van bestaan vinden. Zooveel mogelijk persoonlijke omgangbewijzen van belangstelling in hun lotinspanning van alle krachten, waardoor het bedrijf uitgebreid en meer winstgevend gemaakt, en tevens de toestand van allen, wier inkom sten daarvan afhankelijk zijn, verbeterd kan worden, zie daar wel de krachtigste middelen om het geschokte ver trouwen tusschen de verschillende klassen der maat schappij te herstellen en voor allen noodlottige schok ken en beroeringen te voorkomen. BE-uGIE. Den 29 heeft de nieuwe aartsbisschop van Mechelen P. L. Goossensin tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden, zijne betrekking aanvaard. De burgemeester heeft het bij die gelegen heid gegeven feestmaal niet bijgewoond en van het stadshuis woei zelfs geen groene vlag. DUITSCHLAND. Het wetsontwerp tot verlenging der socialistenwet is door de commissie uit den Bijks- dag met 10 tegen 10 stemmen verworpen. ENGELAND. De eigenaars van de Nisero hebben door tusschenkomst van den minister van buiienland- scbe zaken twee brieven van den eersten officier aan boord van dat schip Crickton genaamd ontvangen waarin de ontvangst van levensmiddelen toegezonden door den heer Maxwellbericht wordt. Alle gevange nen waren welvarendemaar zwak. Door het instorten van een muur in het door brand vernielde magazjjn van Whiteley zijn den 1 11 werk- lioden, waarvan 2 ernstig, gekwetst. Met 461 tegen 321 stemmen werd in eene akade- mische vergadering der hooge school te Oxford besloten, voortaan ook vrouwen toe te laten tot de examens voor wetenschappelijke graden. EBANKBIJK. Bij een aanvaring den 29 ter hoogte van New-foundland tusschen de fransche visschersboot de Paquebot en de bark Venus van Liverpool is eerst genoemd schip gezonkenwaardoor 12 personen om kwamen. De transvaalsche afgevaardigden hebben in de dag bladen eene dankbetuiging geplaatst voor het hun te Parijs ten deel gevallen hartelijk onthaal. IIALIL. Den 27 is de luchtballondie te Turijn bij gelegenheid van de opening der tentoonstelling op gelaten zou worden door den bliksem getroffen en ontploft. Niemand bekwam eenig letsel. aan en zeide hem dat zij zich over zijne veelzijdige kennis verheugde en hij antwoordde haar in dezelfde taal, welke hij voortreffelijk, met groote gemakkelijkheid en met zulk een voortreffelijk accent sprakdat zij meendeeerder een Engelschman dan een landsman van haar te hoorenen even vloeiendeven zuiver sprak hij het Eransch. Mevrouw von Osternau voelde zich gedrongen, om hem hare vreugde en bewondering te kennen te geven, nadat zij zich korten tijd deels in het Engelsch deels in het Eransch met hem had onderhouden en zij was min of meer beschaamd toen hij glimlachend in zijne moedertaal opmerkte „Ik heb dus een klein examen te doorstaan gehad. Misschien wil mijnheer de luitenant wel zoo goed zijn, het voorttezetten en het mij in Latijn en Grieksch, in wis-, natuur- of scheikunde afnemen. Ik stel mij gaarne ter beschikking 1" „Ik heb nooit aan schoolmeestersexamens deelgeno men en vind geen reden om het nu te doen ant woordde de luitenantden onuitstaanbaren Pechmayer een blik toewerpende die straffend moest zijn maar alleen woedend was. „Daar hebt gij gelijk in 1" viel Liesje lachend in zoudt u zeker als examinator voor eeuwig bla- meeren." De luitenant wilde een heftig antwoord geven, maar mynheer van Osternau voorkwam dit, door onmiddelijk de tafel opteheffen, natuurlijk moest ook de luitenant, evenals alle andere deelgenooten, zijn voorbeeld volgen. Onmiddelijk na tafel plachten op werkdagen de" in specteurs afscheid te nemen om tot hun werk terug te keerennu echter aarzelde mijnheer Stortinghij wendde zich tot mijnheer von Osternau en vroeg"dezen om verlof voor den volgenden voormiddag. Het ver zoek verbaasde mijnheer von Osternau min of meer. Wordt vervolgd. OOSTENRIJK-HONGABIJE. De oostersche reis van den kroonprins en de kroonprinses voldoet zeer. Zoowel te Bucharestde hoofdstad van Boumanie, als de hoofdstad van het koningrijk Servie, zijn zij hartelijk ontvangen. Yorst Alexander van Bulgarije kwam den 27 op zijne reis naar Darmstadt, om het huwelijk van zijnen broe der prins Lodewijk van Battenberg met prinses Vic toria van Hessen, dat den 30 voltrokken werd, te Wee- nen en werd door den Keizer in een bijzonder gehoor ontvangen. PORTUGAL. De transvaalsche afgevaardigden kwa men in den ochtend van den 29 te Lissabon aan. SPANJE. Nu de volledige uitslag der verkiezingen bekend is, blijktdat gekozen zijn 329 aanhangers van het ministerie en 96 leden der oppositie. De door den Sprenger van Eyk draagt in uitgaaf STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. nieuwen minister van koloniën ingediende indische begrooting be- voor Nederland f 25,392,237. voor Indie 120,745,080, samen f 146,137,317; in ontvang in Nederland 42,816,404, in Indie f 101,055,146 samen f 143,871,550. Het geraamde tekort is dus geslonken tot f 2,265,767. In September 1883 werd het tekort door den vorigen minister geraamd op f 13,526,332, welk bedrag later steeg tot f 14,793,531. Die vermindering is verkregen door hoogere raming der middelen met f 8,542,279 en bezuiniging op enkele uitgaven. De verkoop van koffie wordt f 6,400,000 hooger geraamdde in- en uitvoerrechten zijn met f 645,000 en de verpachte middelen met f 1,652,000 verhoogd. De prijs der koffie wordt op 32 ct per half pond gesteld en wordt gerekend op een verkoop van 970,000 pieols. Behalve op bezuiniging zal men bedacht moeten zijn op versterking der inkomsten door bestaande belas- tingregelingen te verbeteren en ongewettigde ongelijk heden weg te nemen en anderdeels door verhooging van het voortbrengend vermogen der koloniën en door wegneming der belemmeringen thans nog aan de ont wikkeling der o. i. bezittingen in den weg staande. Onder die belemmeringen bekleedt een eerste plaats het op vele plaatsen ontbreken van deugdelijke ge meenschapsmiddelen en van irrigatiewerken. Vooral zal in de eerste plaats de aanbouw van spoorwegen krachtig voortgezet moeten worden waartoe de minister in den regel uit de gewone inkomsten die door doelmatiger regeling der belastingen met f 6,500,000 's jaars kun nen vermeerderengelden beschikbaar wil stellen. Hij stelt voor, den aanleg voor staatsrekening van den spoorweg Djokjokarta—Tjilatjap, welke aanleg in 4 jaren f 16,000,000 zal vorderenverder een lijntje Soera- baijaOedjong. Voor een stoomtram Kotta—Radja Anagaloeng wordt f 313,000 aangevraagd. Uit het voorloopig verslag omtrent het ontwerp van wet tot nadere regeling van den accijns op de suiker blijktdat men nagenoeg algemeen overtuigd was dat eene nieuwe regeling geen uitstel mocht lijden. Met het oog op den toestand der schatkistdie geene afschaffing van den accijns gedoogdewerd onderzocht, aan welk stelsel van heffing de voorkeur moest worden gegeven. Hierover waren de gevoelens zeer verdeeld. De meerderheid der commissie van rapporteurs veree- nigde zichalthans voor het oogenblik met het stel sel der regeering de saccharimetriewelk stelsel ech ter van meer dan eene zijde ernstig bestreden werd. Te Zaandam zijn den 26 de gemeentelijke aan plakborden voor 3 jaren verhuurd aan de firma Gt. Dekker Cz. voor 275. Voor de verkrijgbaar gestelde schatkistpromessen werd den 28 ingeschreven voor f 12,109,000; aan de hoogste inschrijvers werden toegewezen 298 stuks van f 10000 en 20 van 1000, waarvoor op den 5 ver schuldigd is f 2,974,752,46%, d.i. gemiddeld 991,58415 voor elke 1000 nominaal. Den 29 des namiddags brak te Exlo, provincie Drenthe brand uit in het buisbewoond door Jan Beid en nog twee gezinnen, naar men zegt, door het spelen van kinderen met lucifers op de deel. Vreeselijk snel verspreidde het vuur zich, zoodat in een paar uren 17 huizen bewoond door 19 gezinnen, verbrand waren. Sommigen verloren alles, anderen redden nog iets; schapen en varkens zijn bij enkelen verbrand. Het huis van den winkelier en logementhouder Busse- maker, waarin het gemeentehuis gevestigd was, is een puinhoop het gemeente-archief is grootendeels ver brand o. a. het loopende huwelijksregister. Velen waren verzekerd doch daaronder enkelen te laag; an deren hadden niets verzekerd. Geheel gebrek aan bluschmiddelen en de rieten en strooien daken droe gen veel bij tot vergrooting der ramp. In de buitengewone, den 29 te Utrecht gehouden algemeene vergadering der Nederlandsche Centraal- spoorwegmaatschappij is met 1283 tegen 150 stemmen aangenomen het voorstel van den heer Mr. Pet tot wijziging van eenige bepalingen der statuten. Op het fort Voordorp onder Maartensdijk heeft in den nacht van den 29 op den 30 brand gewoed. Alleen het houtmagazijn is afgebrand het kruithuis waarin eenige duizenden ponden kruit geborgen zijn is gespaard gebleven. Verscheidene bewoners in den omtrek hadden reedsmet het oog op het dreigende gevaar, met hunne bezittingen de vlucht genomen. Alléén de brandspuit van de Bilt was aanwezig. Boven Maastricht heeft zich den 30 een zwaar onweder ontlast. Door den laatsten trein van Leeuwarden naar Groningen werden in den avond van den 30 bij Veen- klooster 2 schapen en 3 lammeren die door een open staand hek toegang tot den spoorweg hadden gekregen, overreden en gedoodvoor den trein ontstond daaruit geen storing. te ANNA PAULOWNA, in de Vlas- en Koornbeurs, op Woensdag den 7 Mei 1884, des morgens te 10 uren, ten over staan van den Notaris J. VAN LEEUWEN Az„ van; Het Bouwland, gelegen te Anna Paulowna, kadastraal bekend als sectie K, Nos. 1293, huis, 1294, huis, en 1454, bouwland, groot 2 HA. 48 A.' 50 c.A. en behoorendeaan den Heer T. van IJZEN- DOORN. De perceelen genieten vrijdom van grondlasten het eerste tot 1887, de twee laatste tot 1885. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van den Notaris J. VAN LEEUWEN Az. te Alkmaar. op Woensdag, 21 Mei 1884, 's middagsten 12 ure ten herberge van den Heer G. Slotemakeb van Een voor 2 jaar nieuw gebouwd Huis, met Schuur, Erf en drie perceelen uitmun tend Land, aan den Laan weg, in de Heer Hugo Waard, te zamen groot 2 hectaren, 04 aren, 20 centiaren. Behoorende aan J P. P. BEUK MAN. Informatiën geven Notarissen LAU in de Rijp en VAN VEERSEN te Nieuwendam. ten overstaan van de Notarissen LAU in de Rijp en VAN OS te Purmerende. Op Woensdag 28 Mei 1884 's morgens ten 11 ureten herberge van Me), de wed. Ivangh, van Een goed onderhouden Huis, met annexe Sme derij, waarin sedert onheugelijke jaren de Smids affaire met goed succes is en nog wordt uitgeoe fend, met Erf, aan den Noordkant van het Oosteinde, te Schermerhorn sectie C, Nr. 651, groot 4 aren 22 centiaren. Te aanvaarden dadelijk na betaling der koopsom. En op Donderdag, 29 Mei 1884, 's morgens ten 9 ureten huize van de wed. Jb. CAM, van diverse Aleubeleu als3 bedden met toebehooren, kas ten klok kachels spiegels, schilderijen, koper-, tin- blik-, ijzer- en aardewerk enz. Eene partij hoefijzers, staaf- en band ijzer en hetgeen verder zal worden aangeboden. te EGMOND AAN ZEE, op Dinsdag27 Mei 1884's namiddags ten 2 ure, in het Café »Zeerust," van: Twee eigen en sterkgebouwde Bomschuiten, in goeden staat en goed onderhoudengenaamd 3°. Een zoo goed als nieuwe vierriemde ei ken Boei bootmet riemen en roer. Een half uur na afloop dezer veiling, verkooping van Vjjzels, JjjnblokkcnKordhoof- den, Jfjns en ander Touwwerk Hóek- mantBijjnen Zeilen, Fokken enz. Alles te bezichtigen van af 25 Mei 1884. De Bomschuiten staan aan het strand en de ver dere goederen op de terreinen der scheepstimmerwerf „de Eendracht", te Egmond aan Zee. Nadere informatiën geeft de eigenaar, de Heer T. PLANTEYDT, te Egmond aan Zee. BAKKER SCHUT en METMAN, Notarissen! Ten gevolge van het overlijden van den Heer S. MEEREBOER is het Veeboelhuis uitge steld tot Dinsdag, 13 Mei 1884des voor middags 10 uur, aan 't Verlaat gemeente Heer Hugowaard. Notaris DUKER. De Notaris W. F. G. L. GOUWE te Alkmaar, zal op Woensdag, den 28 Mei 1884, 's voormiddags 11 uur, in de herberg van den heer Langereis, te Oterleek publiek verkoopen Brie Huizenwaarvan één ingericht .Jijjil tot winkelhuis en Slijterij, Schuur en Er- stavenstaande en gelegen aan de westzijde van de Dorpsstraat te Oterleekkad. sectie ANs. 450, 451 en 452 samen groot 9 roe 90 el. Eigendom van den Heer I. W. SWAERTS. Nadere informatiën ten kantore van Notaris GOUWE. in het logement van den heer Bei.leman, op Dins dag 13 Mei 1884, 's middags ten 12 uur, van het Erfpach Is recht met het Huis van het per ceel te Egmond aan Zeesectie ANo. 959, groot 1 are 06 centiaren. Belend het perceel van Jb. Engels Zn. Broek.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2