1 1 ISitmcttlanb. •~r. t p K i f' i De fransche gezant Waddington is door den engel- schen minister van buitenlandsche zaken ten gehoore ontvangen. Het antwoord van Frankrijk op het door Engeland gedane voorstel tot het houden eener bij eenkomst in zake de egyptische geldmiddelen zet de redenen uiteen van het verzoek dat zij niet beperkt zal worden tot het voorgestelde onder werp. In antwoord op de bij dat voorstel gevoegde stukken wordt gezegddat de nood der egyptische schatkist wordt veroorzaakt door de onlangs plaats ge had hebbende avontuurlijke ondernemingen en dat de zekerheid der schuldeischers niet verminderd mag wor den door de betaling van de kosten dier veldtochten wijl de vermindering van het onderpand der schuldei schers voor het vervolg een gevaarlijk beroep op het voorafgegane geven zou. Bij de verkiezing van leden voor den gemeenteraad op den 5 zijn gekozen 7 leden die tot de rechterzijde behooren o.a de zoon van den oud minister Dufaure, 16 republiekeinen onaf hankelijken of opportunisten, waaronder de heelmeester Despres die zich verklaard had tegen de verwijdering van het geestelijk personeel uit de hospitalen en 24 voorstanders van het gevoelen, dat Parijs een zelfstandig bestuur moet hebben. 33 herstemmingen zijn noodig. Zoodra de Kamer weder bijeen is, zal de minister f 20,000,000 aanvragen ter voorziening in de onder houdskosten der troepen en in het materiëel voor den Tonkin-veldtocht. ITALIË. Het ministerie heeft besloten het onlangs door de Kamer met geringe meerderheid aangenomen wetsontwerp tot hervorming der hoogescholen in te trekkenbij de bestaande vreesdat de Senaat het niet zou aannemen. De minister Coppino wil van de daardoor vrijkomende gelden 2 miljoen beschikbaar stellen tot verhooging der jaarwedden van de onderwijzers aan de volksscholen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Dr. Koppeen van de invloedrijkste leiders der duitsche partij in het oostenrijksche huis van afgevaardigden, bestreed in eene door zijne kiezers belegde vergadering de naasting van den Noorderspoorweg door den Staatwaarsan "thans sprake is. Het bestaan van dien spoorweg onder par ticuliere exploitatie was naar zijne meening voldoende verzekerd. Dit gevoelen werd van verschillende zijden levendig bestreden en ten slotte zelfs eene motie aan genomen waarbij die naasting wenschelijk verklaard en Dr. Ko^p uitgenoodigd werd, in dien geest te stem men. Deze verklaarde dadelijk daaraan geen gehoor te kunnen geven en zijn mandaat te zullen neerleggen, aan welk voornemen hij reeds gevolg gaf. Zijne partij- genooten juichen deze houding zeer toe. De weduwe van Keizer Ferdinand Ioom van den tegen woordigen Keizer, is den 4 's namiddags even 5 uren overleden. PORTUGAL. Paul Kruger had eene bijeenkomst met den minister van marine over deu spoorweg van Pretoria. De moeielijkheden waren nog niet geheel uit den weg geruimd. Aan de gezamenlijke afgevaar digden werd in het koninglijk paleis een feestmaal aangeboden. Een republikeinsch afgevaardigde bracht aan Paul Kruger een bezoek en begroette hem uit naam van de republikeinsche partij. RUSLAND. De inschrijvingen op de nieuwe leening zijn vastgesteld als volgt. Van 50 tot 1450 pond ver krijgt ieder 50 p., van 1500 pond 5°/0, van 1500 tot 2450 verkrijgt men 100, voor iedere 950 pond meer 50. Bedragen van 25 en 75 gelden voor 50 en 100. SPANJE. De regeering ontdekte een plan om de telegraaflijnen af te snijden en het spoorwegverkeer te beletten. De uitvoering van dit plan werd grootendeels verijdeld ten gevolge van de door de regeering geno men maatregelen. Slechts enkele telegraaflijnon werden officierensociëteit had hij zich op dit punt den naam van matador verschaft en het scheen hem belachelijk dat mijnheer von Osternau dien onderwijzer tegenover hem stelde, een mensch, die tot nog toe zeker al zeer weinig gelegenheid had gehad om zich de vaardigheid te ver schaffen welke veel tijd en geld vorderde. Hij hoopte, den onbekwamen speler flink te kunnen uitlachen, maar hij werd in zijne verwachtingen volkomen teleurgesteld. Het lot had Egon de vierde plaats achter den luite nant gegeven. „Een slechte plaats merkte mijnheer von Osternau op. Albrecht gaf zijn opvolger altijd zeer moeielijke ballen en deed dit ook nu inderdaad. Hij had zijn eigen bal zoozeer in zijne machtdat Egon reeds bij den eersten stootwelken hij te maken had een masqué en een zeer moeielijke kreeg. Albrecht lachte er over. „Nu kunt gij toonenof gij billiard kunt spelen mijnheer Pechmayer," zeide hij op honenden toon maar reeds in het volgende oogenblik verstomde hij want met onfeilbare zekerheid maakte Egon de caram bole met een prachtigen kunststoot. „Meesterlijk riep mijnheer von Osternau bewonde rend uitde luitenant noemde bet echter „een kolos saal beesten gaf zich moeite, om bij den volgenden stoot de ballen nog slechter af te spelen maar stelde zijn tegenstander hierdoor slechts in de gelegenheid om door een nog schitterender stoot zijn meesterschap in het spel aan den dag te leggen. „Nu, neef Albrecht, was dat ook een geluksstoot vroeg Liesje spottend en bij iederen volgenden door Egon kunstig gespeelden bal herhaalde zij de vraag waarop zij geen antwoord kreeg, want de luitenant beet zich woedend op de lippen. Hij gevoelde wel dat hij zijnen meester gevonden had hij had er zich' tot nu toe nog al iets op laten voorstaan, tot de beste billiardspelers te behoorenhet hinderde hem zeer, dat hij zich door dien onderwijzer ver overtroffen zag en hij zich Liesje's plagerijen moest laten aanleunen. Toen de partij ten einde was weigerde hij verder te spelen. Hij zeide noodzakelijk naar het veld te moeten gaan en hij liet zich niet tot eene tweede partij bewegen ofschoon mijnheer von Osternau hem dringend uitnoo- doorgesneden. Het vernielen eener brug was oorzaak, dat de aankomst van den sneltrein van Barcelona naar Frankrijk vertraagd werd. EGYPTE. Het hof van cassatie te Alexandrie heeft het in de vorige maand door de rechtbank van le instantie gewezen vonnis vernietigd en dus beslist dat zij onbevoegd was eene beslissing te nemen in eene tegen de regeering ingestelde vordering tot be taling der aan de bewoners van Alexandrie toegekende schadevergoedingen als gevolg van het bombardement. MEXICO. De Nationale Bankgenaamd „Monte de Piedad", de oudste financiëele inrichting des lands, werd den 30 gesloten. Het publiek was reeds eenige dagen vroeger naar de Bank toegestroomd, om de bil jetten in te wisselen en de belegde gelden terug te balen daar men meende te weten dat de regeering gelden van haar zou opvragen. Het gerucht, dat de regeering den 30 eene dringende aanvrage om een aanzienlijk voorschot ingediend had is later tegenge sproken de bank schijnt over voldoende middelen "te kunnen beschikken en zal aan hare verplichtingen voldoen. VEREENIG DE STATEN. Het huis van volksver tegenwoordigers heeft den 29 eene motie aangenomen, waarbij president Arthur uitgenoodigd is, de aandacht der regeering van Venezuela te vestigen op de aan spraken van een amerikaansch onderdaan die aldaar door een ambtenaar was gepijnigd om hem te dwin gen eene misdaad te bekennen, waaraan hij onschuldig was en haar tot voldoening aan die aanspraken te nood zaken op de wijze, die de president het best zou achten. In Maart 1.1. kwamen 38597 landverhuizers aan. Den 30 werd te Nieuw-York uit Havana het bericht ontvangen dat den 29 te San-José eene buskruitfa briek in de lucht was gevlogen waardoor in alle om ringende woningen de gasmeters sprongen. In de fa briek bevonden zich op het oogenblik der ontploffing 20 soldaten en een officier. Het arsenaal en de om ringende gebouwen werden zwaar beschadigd. Reeds werden 21 dooden en 79 gekwetsten gevonden. Deze ontploffing wordt toegeschreven aan het vallen eener vonk uit een komfoor, waarop aan een der beambten zijn ontbijt werd gebracht. Een der grootste speculanten te Nieuw-York M. Keeueheeft zijne betalingen gestaakt als gevolg van de voortdurende daling van effecten en andere artike len. Men zegt dat hij eenmaal een fortuin van 150,000,000 bezeten heeft. ZUID-AFRIKA. Aolgens berichten uit den Oranje- Vrijstaat heeft het land veel te lijden van de rupsen. Zij verspreidden zich in alle richtingen en kwamen het meest voor in die streken, waar de droogte het sterkst was. Men vreesde zeer voor belangrijke verwoestingen, zooals voor 6 a 7 jaren ook het geval was. De dienstbode van den heer P. Koning te Zijpe, wiens woning den 21 April afbrandde, is den 27 d. a. zoo geschrikt van het zien van den brand, die den avond van dien dag omstreeks half acht in het Waar land uitbrak dat zij een paar uren later overleed. Zij bevond zich daar ten huize van A. Kroon Az., die met zijne vrouw op eene bruiloft was. Den 30 werd aan de St. Maartensbrug te Zijpe een bijna tweejarig kind overreden. De gemeenteraad van Kralingen gunde den 1 het bouwen van 2 mestverzamelplaatsen met kantoor aldaar aan de laagste inschrijvers, de heeren J. Spruyt en A. v. Staveren aldaar voor f 21,675, f 975 boven de begrooting. De behandeling van het voorstel van B. en W. tot aansluiting der gemeente aan de tele foon werd verdaagd; B. en "W. zullen inmiddels bij de Telefoon-Maatschappij pogingen aanwenden om voor- digde zijne goede luim werd er niet door verbeterd, toen Liesje lachend zeide „Kwel neef toch nietpapa Hoe kunt gij nu ver langen dat hij na zijn nederlaag nog verder speelt. Hij moet te paard wat tot kalmte komen. Het wordt hem hier in het slot te benauwd, hij moet naar buiten!" „Uw would be aardig citaat dat naar de school riekt, trek ik mij niet aan," antwoordde de luitenant geprikkeld. „Ik erger mij volstrekt niet ik heb ook geen nederlaag geleden maar al was dit het ge val al was deze heer, die zijn studietijd voortreffelijk sehijnt te hebben gebruiktook mijn meerdere op het billiard dan zou ik mij toch niet daarover ergeren. Ik ben geen billiardspeler van beroep en heb mij dus nooit op die kunstenmakerijen toegelegd waarin myn heer Pechmayer heeft bewezen een meester te zijn. Zoo iets laat ik aan spelers van beroep over." Hij zeide de laatste woorden op minachtenden toon en legde er een bizonderen nadruk op en zag daarbij Egon aan die tot nog toe zwijgend de kleine twist had aangehoord, nu echter zich met bliksemende oogen tot den luitenant wendde, met gedwongen kalme, maar van toorn bevende stem zeggende „G-ij hebt daar iets gezegd mijnheer de luitenant dat ik u verzoek terug te nemen. Ik heb tot nu toe uit achting voor de dames en mijnheer von Osternau, niet om u te ontzienal uwe honende opmerkingen onbeantwoord gelaten; uw laatste woord is echter eene opzettelijke beleediging, gij zult het terugnemen of mij voldoening geven." „De man is gek geworden Hij heeft de brutaliteit, om van mij voldoening te vorderen „Gij zult ze hem geven, neef Albrechtzeide mijn heer von Osternau op scherpen toon voordat Egon nog op de nieuwe beleediging kon antwoorden. „Gij zult ze geven en wel oogenblikkelijk door u te ver ontschuldigen. Geef geen onbedacht antwoord, dat gij misschien niet meer kunt terugnemen neefOverleg wel voordat gij besluit. Ik heb u een uur geleden gezegdniet te zullen dulden dat een manwien ik het onderwijs mijner kinderen toevertrouw in mijn huis op kwetsende wijze behandeld wordt. Gij hebt deeliger voorwaarden voor de aansluiting te verkrijgen. By kon. besluit van den 2 is tot eersten genees heer in het rijks krankzinnigen gesticht te Medemblik benoemd de heer dr. S. Doedes Breuker, geneesheer directeur van het geneeskundig gesticht voor krankzin nigen te Franeker, met ingang van 1 Aug. a.s. Den 2 is te Haarlem plechtig ingewijd het hoofd zakelijk uit vrijwillige giften gebouwde gesticht tot verpleging van lijders aan vallende ziekte genaamd Bethesda (huis van barmhartigheid), dat ingericht is ter verpleging van ten minste 30 kinderen. Den 2 werd door den advokaat-generaal bij het gerechtshof te Arnhem levenslange tuchthuisstraf ge- eischt tegen Gijsbertus van der Voort, die den 25 Nov. Roodjes te Zutfen vermoordde door hem in den IJsel te werpen en toen hij weer boven kwam, met steenen den schedel te verbrijzelen. Het vergrooten van de doorgangen der bruggen van de Koepoort en bij den Nadorst te Hoorn is den 1 aanbesteed aan den laagsten inschrijverden heer H. Vollewens, voor f 1086. Den 3 bracht de Vorstin van Waldeck Pyrmont een bezoek aan deu Koning en de Koningin op Oranje Nassau s-Oord. Zij werd in een met 4 paarden bespan nen rijtuig aan de station te Ede afgehaald. De Keizerin van Oostenrijk maakte den 3, toen zij in den voormiddag geheel onbekend een bezoek aan 's Gravenbage en Scheveningen gebracht had in weer wil van het slechte wederna den maaltijd eene wan deling van een paar uren in het Vondelpark. Den 4 woonde zij des ochtends te 7 uren in Brack's Doelen hotel eene godsdienstoefening bijgeleid door haren prelaat Maijer. Om 10 uren maakte zij op een stoom bootje een tocht door Amsterdam's grachten daartoe uitgenoodigd door den burgemeesterbleef van ruim half één tot half vijf in haar hótel en ging toen per rijtuig naar het Vondelpark waar zij 1% uur bleef wandelen. Zij schijnt nog eenigen tijd onder behande ling van dr. Mezger te zullen blijven. Den 3 werd de eerste steen gelegd van den nieuwen schouwburg te Rotterdam. Den 3 waren op de veemarkt te Velsen ongeveer 150 stuks vee aangevoerd. Kalf koeien f 200 a 260 en gelde koeien f 160 a 240. Bijna geen handel. De landerijen in het waterschap Kamperveen zijn den 3 verpacht voor f 5704 tegen f 4124 in 1883. Den 3 is besloten tot de opheffing van het te Texel bestaan hebbende onderwijzersgezelschap. Den 3 is te Haarlem de eerste steen gelegd der nieuwe zwem- en badinrichting aan de voormalige oude Brouwerskolk. Den 4 is te Roermond overleden de heer L. F. H. Beerenbroek lid van de le Kamer sedert het jaar 1849 en oud-burgemeester van Roermond. Den 4 liep te Zaandam het eerste schipde duitsche stoomboot Sirius, geladen met 2800 balken, aangevoerd voor rekening dei heeren G. Kamphuis en Zoon houthandelaars aldaar, het zijkanaal ter verbin ding van de Voorzaan met het Noordzeekanaal binnen. De Hooge Raad heeft den 5 het beroep in cas satie van de gebroeders Wolters bankiers te Venloo van het arrest van het gerechtshof te Arnhem, waarbij de een tot 5 jaren tuchthuisstraf en de ander tot 4 jaren correctioneele gevangenisstraf veroordeeld is verworpen. De onderwijzer aan de burgerschool te Krommenie J. van Hes is benoemd tot onderwijzer aan de openb. lagere school No. 10 te Haarlemmermeer. De maatschappij tot exploitatie van het Noord zeebad W ijk aan Zee keert over 1883 geen dividend uit. De toestand der maatschappij is overigens gunstig. De heer C. Sweris onderwijzer te Zaandam is benoemd tot hoofd der openb. school voor meer uitge breid lager onderwijs te IJ 1st. De vrijmetselaars-loge „La bien aimée" te Amster dam heeft met algemeene stemmen besloten zoo spoe- mijnheer Pechmayer zonder eenige reden zwaar belee- digd dat duld ik niet en ik laat u de keuze, of uw onbedacht woord dadelijk terug te nemen of Osternau nog heden te verlaten. Geloof niet, dat ik scherts, neef, mijn woord is onherroepelijk. Gij hebt mij belee- digdin den persoon van mijnheer Pechmayer. Ik eischdat gij u niet slechts jegens hemmaar ook jegens mij verontschuldigt Was de spreker de goedige; zwakke man, die sinds jaren nooit een hard woord had gezegd tot zijn neef, dien hij in zijn huis genomen had Hij stond met de anders meestal gebogen magere ges alte hoog opgericht, voor zijn ten hoogste verbaasden neef, hij zag dezen met fonkelende oogen aan, zijn anders kleur- looze wangen waren hooggekleurd uit zijne woorden sprak eene beslistheid, waartegen niets viel intebrengen. „Gij zijt in uw partijtrekken voor mij al te goed mijnheer von Osternau viöl Egon in. „Het kan niet bij mij opkomen om door mijne komst in uw huis tweedracht te willen brengen tusschen u en een uwer bloedverwanten. Ik dank u van ganscher harte dat gij zoo grootmoedig voor mij partij trektte meer ge voel ik mij genoopt om aan deze ongelukkige twist een einde te maken door dadelijk slot Osternau weder te verlaten. Ik zie nu duidelijk indat ik voor de positie van onderwijzer, welke ik nooit had moeten aan vaarden, niet geschikt ben. Van mijnheer den luitenant von Osternau zal ik mij later de gevorderde voldoening weten te verschaffen u echter geachte heer betuig ik mijn hartelijken dank en zeg u tevens vaarwel." „Daarvan kan geen sprake zijn antwoordde mijn heer von Osternau. „Gij hebt eene verplichting op u genomen welke gij zoo maar niet kunt verbreken en waarvan ik u niet ontsla. Gij zultzooals gij beloofd hebt beproevenof gij voor onderwijzer bij mijne kin deren al of niet geschikt zijt. Tot zoolanghoud ik u aan uw woord en laat u niet vrij. Ook zult gij wel gehoord hebben dat ik niet slechts voor u maar ook voor mijzelven voldoening vorder. Neef Albrecht zal ze geven en nog op dit oogenblik, of slot Osternau voor altijd verlaten. Voor altijdneef Albrecht Bedenk wel wat gij doet Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2