STAATS-IjOTEDIJ. Nr. 18749 1500, Nb. 11521 en 16130 ieder 1000, Ns. 6063, 7985 en 20047 400, Ns. 8639 en 11349 200, Ns. 947, 7928, 8763, 14255 en 14796 100. Donderdag8 Mei4e lfjst. Nr. 11958 f 400. Nr. 5933 100. ®elegrafiöctte fievtchtetu QLllevltu het veevervoer ƒ10213 minder, door de bepalingen om trent den invoer van hollandsch vee in het buitenland. Het zandvervoer voor anderen dat zich hoofdzakelijk be paalde tot aanvoer van zand voor den aanleg van den staats-spoorweg Zaandam-Hoorn bracht 394,864 50,935 minder, op. De geheele opbrengst van den spoorweg was 7,055,656,48% of ƒ668,219,63 meer de geheele uitgaaf 3,871,869 of 54 87% van de ont vangsten tegen 3,401,700 of 53.26°/0 in 1882. Het aanbrengen van den Westinghouse rem heeft ƒ203,700 gekost. De rente van de reservekas op 31 December 1,000,000 groot, is geheel gebruikt tot vereffening der schaden veroorzaakt door de op 3 October 1881 te Botterdam en op 11 Augustus 1882 te Vogelenzang plaats gehad hebbende ongelukken en tot betaling van enkele kleine uitgaven wegens in 1883 voorgevallen rampen. Het 16e nederlandsch nationaal zangersfeestdat ten vorigen jare wegens het heerschen der pokken te Rotterdam geen voortgang kon hebben zal aldaar den 1, 2, 3, 4 en 5 Augustus a.s. gehouden worden. Tot majoor, provinciaal-adjudant in Noordholland, is benoemd de kapitein van het 6e regiment infanterie de heer G. F. Zurich. yan 1 Mei 188330 April 1884 zijn met den stoomtram den Haag—Scheveningen 659361 personen vervoerd. £)e Arnhemsche Hypotheekbank voor Nederland keert over 1883 4lWU dividend uit. Ben inspecteur van politie te 's Gravenhage heeft zich bij de militaire overheid beklaagd over een ser geant van het garnizoen aldaar, wiens hulp door hem ingeroepen was voor de overbrenging van een dronken burger doch die weigerde daaraan te voldoen omdat hij het vorderen en verleenen van dergelijken bijstand beneden de eer en de waardigheid van den onder-of ficiersstand rekende. In eene te Hoogkarspel gehouden vergadering van de afdeeling Enkhuizen en omstreken der holi. maatschappij van landbouw is besloten, een in het Ned. Eundveestamboek ingeschreven tweejarigen rijstier van groote voortreffelijkheid te Hoogkarspel beschikbaar te stellen tegen een dekgeld van ƒ4, doch alleen voor koeien van leden der vereeniging. Tegen den uitgever van het socialistisch weekblad Hecht voor Allen is door den officier van justitie bij de arrondissements-rechtbauk te 's Gravenhage een voorloopig onderzoek aangevangenop grond van het bezigen van smaadwoorden tegen den Koning. Öp de lijst der hoogst aangeslagenen in de pro vincie Drente komen 39 personen voor. De hoogste aanslag is die van den heer M. A. Hoogerbrugge te Smilde 1588,98; de laagste die van den heer P.W. Yoorthuis te Meppel 269,95. De leening groot 35000 van de gemeente Enk huizen is geplaatst bij de heeren A. v. Deventer Zn. te Zwolle a f 105,6. Het veranderen der koolfabriek te Grootebroek tot boerenwoning is aangenomen door den heer G. Botman te Bovencarspel voor 4500. Het departement Grootebroek der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft eene commissie benoemd, die maatregelen zal beramen voor eene feestelijke her denking van het honderdjarig bestaan der maatschappij. He leeuing voor de koninglijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam is niet volteekend. Den 8 zou de likwidatie der fabriek voorgesteld worden. Het dezer dagen verschenen eerste nummer van de Echo mail-editie voor Oost- en West-Indië welk blad eenmaal per week op maildagen zal worden uitgegeven door de heeren Holdert en Cie te Amsterdam ziet er goed uit. Er wordt een beknopt overzicht in gegeven van de voornaamste gebeurtenissen die in de afge- loopen week voorgevallen zijn en bevat o. a. een pa- rijsche korrespondentie en een veertiendaagsche kro niek uit Londen. Volgens het voorwoord zal het stre ven van uitgevers en redaktie zijn om datgene te geven, waarin Indo-Nederlanders doorgaans belang stellen en zullen zij trachten degelijk te zijn zonder in langdra digheid te vervallen en op onderhoudende wijze rap porteeren zonder banaal te worden. Mogen zij in dat streven slagen De prijs is per post 12 per jaargang bij vooruit betaling. 3e klasse 7 Mei 3e. lijst. Donderdag 8 Mei. Den Haas. De duitsche gezant, graaf von Alvensleben alhier is benoemd tot duitsche gezant te Washington. Tweede Kamer. Heden is ingekomen de novelle van het strafwetboek. De beer Schaepman heeft zijne motie betreffende het hooger onderwijs ingetrokken. Maandag zijn tal van conclusiën aan de orde, interpel- latiën van de heeren Donner en Bahlman, eene motie van den heer Donner over art. 168 der grondwet conclusiën betreffende de spoorweg-enquete en een voorstel van den heer van Eek omtrent eene wijziging in het reglement van orde. Londen. Van het stoomschip State of Florida zijn slechts gered 10 passagiers en 42 der bemanning. Depeches uit Zuid-Afrika melden dat de transvaal- sche boeren in Zoeloeland vielen, met het plan den zoon van Cetewayo tot Koning van Zoeloeland te verheffen, onder bescherming der boeren. Het is onwaar, dat Egypte toelating tot de confe rentie verzocht heeft. Volgens een bericht door een koopman te Kaïro aan gebracht is de bevolking van Khartoem vijandig gezind tegen Gordon die rondom zijn paleis loopgraven liet maken. Op zeker dorp meldt een Amerikaansch blad in den staat Michigan woont een duitscherdie minzaam van aard is en vlijtig in de waarneming van zijn beroep behalve op tijden wanneer hij onder den invloed van drank verkeert. In deze laatste omstandigheden echter gelijkt hij meer een duivel dan een mensch en het scherpe blanke mes is in zijne hand al menigmaal het middel geweestom vrouw en kinderen inderhaast het huis uit en op straat te drijven. Zeer onlangs kwam hij des avonds beschonken zijn woning binnen. Zijn klein dochtertje oud negen ja ren lag aan het roodvonk in een hevige koorts op haar leger. Eensklaps besloot de diepgezonken vader, om de buisgenoot.en naar buiten te jagen. Hoe ook moeder en kroostuit innig gevoel voor het zieke kind hem smeekten om van zijn boos voor nemen af te zienniets baatte. „Ik zal wel op haar passen, ik zal haar wel afkoelen," zeide hij en aanstonds de daad aan zijn woord toevoe gende greep hij een emmer koud water versch uit de weltrok de dekens van het bed en wierp het water op het kranke meisje. Ten gevolge hiervan viel het kind schier oogenblikkelijk in stuipen. De beangste moeder smeekte hem nogmaals om er barming jegens de kleine. „Yan die stuipen zoo schreeuwde hij „zal ik haar wel afhelpen" en een flesch met kamfer van den schoor steenmantel nemendewierp hij een handvoi van dit vocht op het lieve gezichtje. Nog tweemaal haalde de kleine adem en toen lag zij koud in de armen des doods. Een verontwaardigde volksmenigte trachtte den boos wicht een rechtvaardige straf toe te dienen doch deze ellendige noodzaakte zijne verslagen en bevreesde huis- genooten een valsch getuigenis te geven, ten gevolge waarvan alweer een moordenaar op vrije voeten blijft. In het te Amsterdam verschijnend Yliegend Blad komt het volgende verhaal voor datindien het mis schien ook niet geheel den toets der waarheid kan door staan in elk geval vrij aardig gevonden is „De heer G., een oude vrijer, is een van die man nen die gaarne gehuwde vrouwen een weinigje het hof maken. Dit deed hij ook de echtegenoote van den beer B., een allerliefst vrouwtje, woonachtig in de Kalverstraat te Amsterdam. Schalksch als zij was besloot mevrouw B., ten einde G. een weinig te „ver beteren", hem een poets te spelendiewij zeggen het reeds bij voorbaatuitstekend gelukte. Toen G. in de vorige week een bezoek ten haren huize bracht vertelde zij hemdat de heer B. vrijdagmiddag uit de stad zou gaan. Dit hoorende spitste hij zijn ooren en te zeven ure in den avond van genoemden dag kwam hij met een voorgewend boodschapje bij me vrouw. Na het wisselen van een paar beleefde woord jes werd G. uitgenoodigd mevrouw op een bovenka mer te volgen waaraan hij natuurlijk gaarne voldeed. Nauwelijks echter had hij plaats genomen of men hoorde iemand den trap opkomen; „daar is mijn man", zeide mevrouw B., „haast je maak dat je weg komt hierverberg je maar in mijn kleerenkast." G., die volstrekt niet op zijn gemak was, baast zich aan de gegeven waarschuwing te voldoen. Mevrouw B. sluit de kast en tot zoover was alles in orde. 't Was na tuurlijk inderdaad de heer B., die een oogenblik later de kamer binnenkwam. Na over een en ander gespro ken te hebben zegt hij plagend tot zijn vrouwtje „boor eens mijn liefstede nieuwe kleerenkast die ik bij J. besteld heb komt aanstonds tehuis en hij zal dan deze" hij wTees op het meubelstuk dat in het vertrek stond „medenemen om daaraan het een en ander te repareeren." Mevrouw maakte voorgewende uitvluchtjesmijnheer B. laat zich schijnbaar niet ver murwen en tien minuten later komen een paar werk lieden boven die de nieuwe kast plaatsen een strop om de oude te slaan en deze naar beneden laten zakken. G. stond intusschen alle mogelijke angsten en benauwd heden door en bomt eindelijk, nog steeds opgesloten, in de werkplaats van J. Daar werd het hem te benauwd. Plotseling schreeuwt hij om hulp, de broeder van J. krijgt bij het hooren daarvan zooals men wel eens zegt, de koorts op het lijf, opent echter spoedig het meubelstuk en G. staat voor hem blozende van schaamte. Hoe oude mensehen aan eigen haard hechten be wijst het volgende te Oud-Beierland. De 82-jarige Martinus Fontijn bewoont ruim 60 jaar aldaar het zelfde huis. Om echter in zijn onderhoud te blijven voorzien werd het dezer dagen door hem verkocht en zou hij zijn overige dagen in een gesticht te 's Hage gaan doorbrengen Ook de geheele inboedel kwam on der den hamermaar nu de tijd van scheiden is aan gebroken, weigert de oude man het huisje te verlaten en ofschoon verschillende lieden hem huisvesting hebben aangeboden is hij niet te bewegen en slaapt op stroo in het ledige huis. Zijn huishouster de oude Dingena, die ook reeds 75 zomers telt weigert eveneens en heeft niets dan een stoel, haar door de buren verstrekt; zij wil in geen geval den ouden baas verlaten. Onder de voordeelen van het leven te Nieuw-York behoort dat men ieder gegeven oogenblik voor de min ste kosten van het eene einde der stad naar het andere kan komen. Door de voornaamste straten loopen spoorbruggen tot eene gezamenlijke lengte van 11 uur gaans, met dubbel spoor, waarover in elke richting elke minuut passagierstreinen loopen. Daartegenover staan echter nadeelen van allerlei aard kolendamp die in de huizen dringtwaarlangs de treinen op twee voet afstand snellen vonken die er afvliegen en brand veroorzaken; kokend water, vuur, sintelsdie van het luchtspoor op de voetgangers of voerlieden vallen werklieden of reizigers die van de twintig voet hooge getimmerten afgedrongen en voor dood opgenomen worden en om niet meer te noemen fijne ijzerdeeltjesdie de lucht vervullen en vooral aan de oogen de grootste nadeelen berokkenen. Deze on zichtbare stofjes ontstaan allermeest door bet sterke remmen. Bij het streven naar den grootsten spoed bij de meest mogelijke gelegenheden tot in- en uit stappen is plotseling remmen een eerste vereischte. De remschoenzooals het blok ijzer genoemd wordt dat de wielen vastklemt, veroorzaakt zulk eene wrijving, dat millioenen onzichtbare ijzerdeeltjes losraken en overal verspreid worden. De oogziekten hierdoor ont staan zijn zooveledat de oogartsen bijzondere micros copische toestellen hebben laten vervaardigen om de oogontstekingen te onderzoeken. Het zijn vooral de werklieden in de 3e en 6e Avenuedie naar 't be richt van de geneeskundigen van het gesticht voor oog- en oorlijders aan deze ontstekingen lijden. Om aan deze bezwarenvoor een deel althans te ontkomen wil men onder de Broadway, die bijna twee uren lang iseene spoorbaan leggen voor vier paar sporen op de middelste zullen sneltreinen rijden op die aan weerskanten treinen die telkens stoppen. EEN INDISCHE PEEEK. Bij de treurige blijken van barbaarsche wreedheid en zooveel andere uitingen van godsdiensthaat en gods- dienstveete die ons de laatste jaren te aanschouwen gavenin Oost-Europa in Egyptein Soedan in den Kaukasusdoet het goed uit het verre Oosten ook eens geheel andere klanken te vernemen. Zij komen uit het land waar godsdienstvrijheid inheemsch is sedert tal van eeuwen uit Britsch-Indie. Zie hier het mani fest dat Keshub Chunder Sen de welbekende hervor mer, het hoofd van de Brahmo Somadsj, op nieuwjaars dag van 1883 uitvaardigde „Keshub Chunder Sen een dienaar van God ge roepen om te zijn een apostel van de Kerk der Nieuwe Yerlossing die is in de heilige stad Calcutta de hoofd stad van Aryawartaaan al de groote volkeren der aarde en aan de voornaamste godsdienstige secten in het Oosten en in het Westen; aan de volgers van Mozes van Jezusvan Buddhavan Confucius van Zoroastervan Mohammedvan Najak en van de verschillende afdeelingen der Hindoe Kerk aan alle heiligen en wijzen bisschoppen en kerkvoogden bedie naren van Gods woord en zendelingen „Op u allen ruste zegen en vrede ongestoord. Bij al dien tweedracht en twistscheuring en vijandschap heerschen in het gezin van onzen Vader en er dien tengevolge haat is en ontevredenheid en onreinheid des harten en oneerlijkheid ja zelfs oorlog, bloedvergieten, moord; bijaldien dit opzetten van broeder tegen broeder en zuster tegen zuster in den naam van den godsdienst, helaas gebleken is te zijn een bron van heilloos kwaad en al op zich zelf zonde is tegenover God en tegenover de mensehheid zoo heeft het Gode behaagt in de wereld te zenden eene boodschap van vrede en liefde, van harmonie en verzoening. Yoor deze nieuwe verlos sing, aan ons in het Oosten geopenbaard in oneindige genadeis ons gelast getuigenis te geven onder de volkeren der aarde. Zoo spreekt de Heer Het vijandig tegenover elkander staan der secten is een gruwel voor mij en baat onder broeders zal ik niet dulden. Ik wensch liefde en eenheid en mijne kinderen zullen zijn één van zin zooals ook ik één ben. Hoort het menschen er is ééne muziek maar vele instrumenten, één lichaam maar vele ledenéén geest maar met verschillende eigenschappen, één bloed maar vele natiën. Gezegend zijn de vredestichters die oneenigheid uit den weg ruimen en vrede welwillendheid broederlijk heid grondvesten. „Deze woorden heeft de Heer onze God tot ons ge sproken. Zijn nieuw evangelie, dat hy ons heeft ge openbaard is een evangelie van uitbundige vreugde. In de Algemeene Kerkreeds in wordingzijn alle profeten en alle schriften in schoone harmonie vereenigd. En deze heilboodscbap heeft de Vader in zijne liefde ons gelast te verkondigen onder alle volkeren, dat, daar zij immers één zijn van afkomstzij ook één mogen zijn in geloof en zich verheugen in het bezit van één God. Zoo zal alle tweespalt wijkenzegt de Heer en vrede zal heerschen op aarde. Daarom spoor ik u nederig aan mijne broedersom de nieuwe boodschap van algemeene menschenliefde aan te nemen. Haat elkander nietmaar hebt elkander liefen weest een in geest en in waarheid zooals de Vader één is. Alle dwalingen en onreinheden zult gij schuwen in welk volk zij ook moge gevonden worden, maar gij zult haten geene schriftgeen profeetgeene kerk. Maakt u los van alle bijgeloof en dwalingongelool en scepticisme, ondeugd en zinnelijkheid en weest rein en volmaakt. Zamelt de wijsheid van het Oosten en het Westen en neemt het voorbeeld aan u gegeven door de heiligen van alle eeuwen. Zoo zal de vurigste godsvruchtde warmste menschenliefdede strikste rechtvaardigheid en de hoogste reinheid van de beste menschen in de wereld uw eigendom wezen. Maar bovenalhebt elkan der lief en laat alle verschil verdwijnen in het besef dat wij allen elkanders broeders zijn. Geliefde broeders, neemt onze liefde en geeft ons de uween laten we eendrachtig vieren de Nieuwe Verlossing die ons leert dat God ons aller vader is en alle menschen broeders zijn." De steller van dit merkwaardig stuk was geboren te Calcutta in 1837 en werd in 1866 het hoofd zijner reeds sedert 1830 bestaande secte die onder hem een zeer groote vlucht heeft genomen en zich sedert dien tijd geheel van zuiver Indische begrippen tracht los te maken. Weinige maanden geleden is hij gestorven. (Alg. Handbl.) Tot rijks-schatters voor de personeele belasting dienst 1884/85, in de controle Beverwijk zijn door den commissaris des konings in deze provincie benoemd de heeren J. J. Poll J. J- Boogh D. Poll, J. de Haat AznJ. G. Klein en G. Krijtallen te Alk maar, de eerste echter niet voor de gemeente Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. t TT i 4 Mei. Margaretlia Catkarina, D. van Johan Herman Sckuur- Schuurman en Maartje Schenk.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 3