No. 59 Zes en tachtigste Jaargang. 1884. VRIJDAG 16 MEI. EEN GELUKKIG MENSCHENLEYEN? Prijs der gewone Advertentiën ©fBcictl (Bcbeelte. jSwitenlawb. PBnUjLETOIV. ADOLF STRECKFUSS. ALKIHAABSCIIË COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,801 franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. IA V/ Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de heer W. F. STOEL, industriëel alhier, hun vergunning gevraagd heeft om op een terrein van de werf, genaamd „Nicol&as Witsen"aan het Heiligland, den tegenwoordigen stoomketel, behoorende tot zijne stoom-hardsteenzagerij en steenhouwerij te doen vervangen dosr een van tien paardenkracht, zullende het gebouw, waarin zich die ketel bevindt, tevens vergroot worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 13 Mei 1884. De Secretaris NUHOUT YAN DER VEEN. SCHUTTERIJ. Inschrijving van 12 tot 2 ure s' namiddags op Dinsdag en Donderdag 20, 27 en 29 Mei 1884, ter gemeente- secretarie. BELGIE. Te Leuven is den 12 en 13 de heropening der hoogesehool vóór 50 jaren feestelijk gevierd. Alle belgische bisschoppen vele afgevaardigden van buiten- landsche hoogescholen en vele belangstellenden namen daaraan deel. Een geschiedkundige optocht wekte veel belangstelling op vooral de zegewagen van den land bouw, getrokken door zestien rosse ossen. Onder de bij die gelegenheid tot doctor „honoris causa" benoemde personen behoort het lid der 2e Kamer de heer dr. Schaepman. DUITSCHLAND. Den 10 had op de Elbe een aanvaring plaats tusschen de stoomboot Engadinko mende van Soulinaen de stoomboot Amsterdam, be stemd naar Amsterdam. Laatstgenoemde boot werd bij Schulau op strand gezet terwijl eerstgenoemde te Hamburg aankwam met het vooronder vol water. Vorst Alexander van Bulgarije is den 10 te Berlijn, waar hij den vorigen dag aangekomen wasbij den Keizer ten gehoore ontvangen. Later had hij een on derhoud met prins Bismarck. E ij k s d a g. Den 13 is het wetsontwerp betreffende de ontplofbare stoffen bij eerste en tweede lezing bijna zonder beraadslaging goedgekeurd. ENGELAND. Bij gelegenheid van de opening eener tentoonstelling te Londen op den 8 is minister Glad stone met gesis en gefluit en de kreet van „Gordon" door een deel van het volk ontvangen. Hoogerhuis. Den 9 is andermaal eene wet op de duivenschieterijgelijk aan de ten vorigen jare ver worpenemet 78 tegen 48 stemmen verworpen. De meerderheid achtte deze schieterij eene waardige oe fening en de bemoeiing met deze zaak beneden de waardigheid van het parlement. Den 13 werd het wetsontwerp rakende den invoer van vee goedgekeurd overeenkomstig de door het La gerhuis aangenomen lezing. Lagerhuis. Den 12 werd de motie van wan trouwen van den heer Hicks-Beach in behandeling ge nomen. Minister Gladstone zeide, dat de regeering beslo ten had, de herovering van Soedan niet te ondernemen. Zij had zich verbonden om generaal Gordon te helpen, zoo hem gevaar dreigde, waarbij echter rekening moest worden gehouden met het klimaat. Zij zou zich beij veren om de eer des lands te handhaven en den plicht van het volk tegenover generaal Gordon te vervullen. Uit door hem voorgelezen berichten bleek, dat op den 5 afgezonden boden terug gekeerd waren omdat zij Khartoem niet konden bereiken. Die stad was geheel door opstandelingen omringd. Generaal Gordon had tochten op den Witten Nijl ondernomen om de op roerlingen op de oevers aan te tasten doch de op standelingen trokken zich steeds buiten het bereik van het geschut terug. De heer Laing, liberaal, verklaarde, dat hij tegen de regeering zou stemmen omdat hare staatkunde in Egypte te beschouwen was als het eerste hoofdstuk der geschiedenis van den val van het engel- sche rijk. Den 13 deelde minister Fitz Maurice mede, dat de gouverneur van Dongola den 10 versterking verlangdewaarop een bataillon egyptische troepen van Assoean naar Wadi-Halfa en Korosko gezonden was. De motie van wantrouwen werd den 14 verwor pen met 303 tegen 275 stemmen, alzoo met geringe meerderheid. De iersche leden stemden tegen de re geering. FRANKRIJK. Uit Shangae ontving de regeering het bericht, dat den 11 te Tientsin namens Frankrijk door kapitein Fournier, namens China door Li-Hung-Chang een verdrag ocderteekend is, waarbij China Frankrijks beschermheerschap over Tonkin en Annammet de tegenwoordige grenzenerkent. De partijen zullen samen de vragen betreffende de grenspolitie en de douane regelen. De provinciën KuangsiQuotung en Yammun zullen op later vast te stellen voorwaarden voor den algemeenen handel opengesteld worden. China betaalt geene oorlogsvergoeding. De ministerraad heeft reeds besloten de troepen uit Tonkin langzamerhand e doen terugkomen. De terugkeer van een regiment is reeds bevolen. Bij de herstemming op den 11 zijn tot leden van den Parijschen gemeenteraad verkozen 3 conservatieven, 18 onafbankelijken11 voorstanders van zelfstandige regeering. Dientengevolge is de raad samengesteld uit ongeveer 30 opportunisten30 voorstanders van zelf standige regeering 10 onafhankelijke republikeinen en 10 conservatieven. Een 19 jarig meisje, dat haren ontrouwen minnaar, een kok, met twee revolverkogels getroffen had. werd dezer dagen te Parijs vrijgesprokenwelke vrijspraak door het Journal des Débats besproken wordt. Dat blad noemt haar eene zonderlinge wijze van rechtsple ging. Verleiders boezemen dat blad niet de minste be langstelling in en gaarne stemt het toedat deze kok DOOK 24) VII. Ook Egon vervulde een ongekend gevoel zooals hij nooit in zijn leven had ondervonden, toen hij naast Liesje in lichte galop voortreed. Zij maakte hem op merkzaam op de omgeving van het slot, op de dorpen en hoeven welke men van den weg uit zag met de rijzweep de verschillendedoor haar genoemde punten, aanwijzendehij moest dan wel met den blik de rich ting der rijzweep volgen maar hij had geen oog voor de niet bizonder bekoorlijke streekhij zag slechts zijne lieve begeleidster en haar beeld stond hem voor den geestwanneer hij gehoorzaam naar de hem aan gewezen landschapspunten scheen te zien. Zij scheen hem een lief engelenbeeldwanneer zij hem aanzag met hare heldere, schitterende blauwe oogen. Een stralende gelukkige glimlach verhelderde hare schoone gelaatstrekken zij maakte er volstrekt geen geheim vandat zij hem bewonderdezijn moed, zijne kracht en de onvergelijkelijke rijkunst, waarmede hij den wilden lastigen Soliman had getemd. Zij kwam er openhartig voor uithoe gelukkig zij daarover was, zij vertelde hem, dat de angst voor hem haar had doen beven en dat zij nu nog rilde wanneer zij bedacht hoe hij door hare schuld aan zulk een gevaar was blootgesteld geweest. Haar prettig', ongedwongen gebabbelde openhar tigheid waarmede zij zeide, wat zij dacht en gevoelde, betooverde Egonhij gevoelde zich in een voor hem nieuwe wereld. Wanneer hij vroeger vaak bewonde rende woorden van schoone lippen gehoord had, woor den welke zijn meesterlijk pianospelzijn gezang of een zijner andere kunstvaardigheden golden waardoor hij zich in de residentie een naam had gemaakt dan was hij steeds met wantrouwen vervuld geworden. Den rijken Egon v. Ernau golden die woordenzij waren er op berekend om zijne ijdelheid te vleien. Met spottenden dank had Egon zulke uitingen van bewon dering opgenomenhij wistwat hij er van denken moestwanneer zij overdreven werden, dan hadden zij hem vaak afkeer ingeboezemd, bewogen zij zich echter binnen de gewone grenzen dan waren zij hem begin- gin te vervelen. Welk een geheel anderen indruk maakten heden Liesje's vrijmoedige woorden op hem Hij gevoelde zich er door in de hoogte gestoken, zij golden werkelijk hem en zij kwamen uit het hartde woorden van bewon dering zoowel als die van berisping welke hij tot nu toe had moeten hooren. Hoe zonderling dat hem zulke lof uit een kinder mond zooveel genoegen kon geven 1 Hij meende vol komen onverschillig te zijn tegenover lof en blaam, en nu gevoelde hij zich zonderling gevleid, dat Liesje hem bewonderde en het hem openhartig zeide 1 Zonder er over natedenken liet hij zich geheel door de betoovering medeslepenanders zou hij er zelf om gelachen hebben dat iemand als hijoververzadigd van lof en bewondering eene bevrediging zijner ijdel heid kon vinden in de woorden van een nog half kind. „Daar zijn de Osterweidenriep Fritsjedie voor- uitgejaagd was van den top van een kleinen heuvel zijne zuster en onderwijzer toe. Egon zuchtte. Hij was het doel van den wandelrid nabij hoe gaarne had hij nog langer op den eenzamen landweg blijven rjjden „Is het uitzicht van hier niet verrukkelijk vroeg Liesje toen zij eveneens den top van den heuvel had den bereikt. Hij moest nu wel een antwoord geven en om het te zich zeer slecht gedragen heeft, doch in eene beschaafde maatschappij is het geen gebruik, dat mishandelde per sonen het recht hebben, om het hun aangedaan onge lijk met den revolver of het vitrioolfleschje in de band te wreken. En toch is het zoo ver gekomendank zij den romansde toespelingen in sommige tooneel- stukken en de toenemende teergevoeligheid dor gezwo renen. In plaats van alleen verzachtende omstandig heden aan te nemen spreekt men vrij en keert aldus langzamerhand tot den natuurstaat terug. Wanneer een lid van de Kamer of den Senaat op den inval kwam een ontwerp in te dienenstrekkende om alle verleiders van jonge meisjes en alle ontrouwe eehtgenooten met den dood te straffen zou men hem uitfluiten. En toch is dit het stelseldat men bezig is door middel van de rechtsbedoeling in te voeren men maakt het zelfs nog ergerdaar men de toepassing der straf overlaat aan het goedvinden der bedrogen meisjes en ongelukkige vrouwen. Dit is noch logischnoch rechtvaardig. TURKIJE. Midhat-pachade eenmaal bekende leider der hervormingspartijis aan de gevolgen van een bloedzweer overleden. ZWITSERLAND. Den 11 heeft het volk gestemd over 4 door de bondsvergadering aangenomen wetsont werpen en allen verworpen en wel het eerstestrekkende tot vermeerdering van het aantal ambtenaren bij het algemeen departement van justitie en politie en de regeling hunner jaarwedden met 203,350 stemmen tegen 147,948 het tweede, betreffende de vrijstelling van zwitsersche handelsreizigers van het patentrecht met 179,790 tegen 169,452; het derdeom het wetboek van strafrecht te wijzigen ten einde een persoon die een misdrijf ge pleegd heeftaan ongunstige plaatselijke invloeden te onttrekken, met 191,774 tegen 155,614 en het vierdetot verhooging der toelage voor den zwitserseken vertegenwoordiger bij du Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika, met 134,630 tegen 208,260. EGYPTE. De gouverneur van Dongola heeft zijn verzoek om versterking vernieuwd. Hii staat voor stuiting der uitbreiding van den opstand in wanneer die versterking verleend wordt. YEREENIGDE STATEN. Volgens het maande- lijksch bericht van het Bureau van Landbouw van Mei is het vooruitzicht van den tarweoogst bijna even gun stig als in April. De algemeene gemiddelde toestand was toen 95 nu 940/obehoudens mogelijke verande ring wordt de wintertarweoogst op 350 miljoen sche pels geschat. De roggeoogst is even veelbelovend als de tarweoogstgemiddeld 96 die van de gerst 101°/0. De voorjaars-ploegarbeid is voor twee derden over het geheele land afgeloopen. De voortzetting van kunnen geven omzien ofschoon hij het liefst geen oog had afgewend van de bekoorlijkebevallige gestalte van het lieve gelaat zijner medgezellin. Als uit den droom ontwakend zag hij neer op een bekoorlijk al was het dan ook niet grootsch landschap. Een uitge strekt groen dalin welks midden een kleine rivier, de Oster, zich in tallooze bochten kronkelde lag onder bem aan gene zijde daarvan verhief zich een reeks van langzaam oploopende lagere heuvels en daarboven in het verre verschiet de indrukwekkende donkere rug van het Reuzengebergte. Er heerschte een levendige beweging op de weelde rige weidenwelke aan weerszijden van den Oster lagen. Hier waren de maaiers ijverig aan het werk daar harkten en keerden vrouwen meisjes en kinde ren met lange harken het hooi, op eene andere weide werden groote wagens zoo hoog geladendat vier sterke paarden hunne uiterste kracht moesten inspan nen, om de zware last langs de weeke wegen heuvelwaarts naar den straatweg te trekken. Alle werkkrachten uit slot Osternau en de daartoe behoorende landerijen en dor pen waren in beslag genomenom de dit jaar zoo overvloedig rijke hooioogst binnen te halen met ruste- loozen ijver werkten de lieden vrouwen en kinderen ondanks de gloeiende hitte voortwant het was zaak, om te zorgendat het kostbare hooi snel binnenkwam; reeds sinds eenige dagen toch vertoonden zich donkere wolken aan den gezichteinderwelke wel weder waren opgetrokkenzoodat den volgenden morgen de zon weder aan den wolkeloozen hemel schitterdemaar toch een spoedig te verwachten verandering van we der voorspelden en tot ijverigen arbeid aanspoorden. Ook heden hoopten zich zware wolken boven de wes telijke heuvelrij op vaak beken de arbeiders bezorgd in die richting en spanden zich nog meer in dan te voren. „Vandaag zal er, hoop ik nog niets komen maar morgen of uiterlijk overmorgen bomt het zeker ant woordde een oude arbeider, op de angstige tot hem

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1