Bitmcttlanb. den katoenaanplant is overal ten gevolge van de koude in April vertraagd zoodat slechts 45°/0 van het aan gewezen terrein werd beplant. De toestand van den oogst isNoord-Carolina 68Zuid-Carolina 68, Geor gia 95Florida 75 Alabama 76, Misissippi 77, Loui siana 80, Texas 70, Arkansas 52 Tennessee 60 °/0. ST ATEN-GENEE A AL Tweede Kamer. Nadat den 12 het wetsontwerp tot vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het departement van marine dienst 1884, met algemeene stemmen aangenomen was, werd in behan deling genomen het adres van mr. C. Büchler, leeraar aan 's rijks hoogere burgerschool te Zwollezich beklagende dat hem officiéél ontevredenheid betuigd was over zijn in de prov. Over- ijselsche en Zwolsche Courant ingezonden stuk aan de autori teiten der Ned. Herv. gemeente te Zwollemet rapport der commissiedie aan het slot voorstelde: 1° den minister dank te zeggen voor de verstrekte inlichtingen en 2° te verklarendat er naar het oordeel der Kamer in dezen voor de regeering geene voldoende termen bestondenzich met de zaak in te laten. De heer van der Kaay verklaarde zich tegen punt 2. Met den min. was hij van oordeel, dat de handelwijze van den leeraar niet geheel onopgemerkt kon blijvenin het midden latendeof de min. den goeden weg ingeslagen had, om daar van blijk te geven. Ook stemde hij in met het gevoelen des min., dat hij zich niet schuldig maakte aan overtreding der wet. De heer Vos de Wael is ook van gevoelen dat er voor den min. termen warenom zich met de zaak in te laten en zijne ontevredenheid te betuigen. Een leeraardie zich in het openbaar onder de ongeloovigen rangschikttoont zijne min achting jegens het christelijk geloof. Die verklaring uitgespro ken door een leeraarbezoldigd door den Staat, en ter kennis komende van de jeugd, geeft recht tot verzet. Ook buiten de school blijft de heer B. leeraar. Wat de min. deed, was zijn recht en plicht en het minste wat hij doen kon. Hij is dus tegen punt 2. De min. riep den leeraar tot de orde. Hij hooptdat de regeering in het vaderland steeds vrijheidorde en gezag zal handhaven. De heer G r a t a m a doet uitkomen, dat het voorstel der com missie steunt op de gedachtedat de reg. geene vrijheid heeft een nederlandsch burger in het grondwettig recht der drukpers vrijheid te beperken. Hier wordt geklaagd over schending van art. 8 der Grondwet. De gronden van den heer B. zijn door de commissie volstrekt niet goedgekeurd, evenmin als zijn arro gant verlangen tot regeling der verhouding tusschen de ambte naren van het onderwijs. Het ware veel verstandiger geweest deze zaak te laten loopen. Hij meent, dat de min. door zijne ontevredenheidsbetuiging meer kwaad dan goed heeft gedaan. Hij had die zaak binnen de muren van het schooltoezicht moeteu afdoen. Ook kan hier geen sprake zijn van de krach tige handhaving van het christelijk geloofevenmin als hij kan inzien, dat hier tekort is gedaan aan de gestelde machten. De verklaring der commissie is zoo zacht mogelijk ingekleed opdat de reg. daaraan geen aanstoot kon nemen. De heer van Gennep merkt opdat de commissie vol strekt niet ingenomen is met het geschrijf van B.maar op komt tegen de handelwijze van den min. Bij deze zaak is toch het hoogst gewichtige beginsel van de vrije uiting der gedach ten betrokken. Yan dat recht doet een leeraar bij het M. O. bij zijne aanstelling geen afstand. Het gezag had zich van inmenging moeten onthouden. Met den min. ontkent hij dat B. in strijd met de wet handelde. De vraag, of een onderwijzer door zijn geloof of ongeloof in strijd handelt met het belang van het onderwijs, is meer eene vraag van Bismarckiaansch geweld dan van een nederlandsch vrijheidsbeginsel. De heer van Wassenaer wijst op bet toenemend gevaar, dat de zorg der jeugd wordt toevertrouwd aan leerarendie de Kerk hebben verlaten of aan hen, die tot geene Kerk be- hooren. Toch kan niet worden goedgekeurd, dat de min. een vrij burger belet te schrijven. De heer Wintgens waarschuwt tegen de censuur op den min., waardoor een triumf wordt bezorgd aan de tegenstanders der openb. school en aan hemdie zich op een voetstuk van ongeloof stelt. Hij ontkentdat een leeraar van het M. O. zich zou mogen voorop stellen als apostel van het ongeloof die dat verdedigt, versterkt noodeloos het verzet tegen het openbaar onderwijs. De heer Brouwers wijst er op, dat tegenover de rechten van den Nederl. burger ook verplichtingen bestaan. Die van de staatsruif wil etenmoet zich of den box of den ketting getroosten of zijne betrekking neerleggen. De Kamer moet zich in elk geval niet als rechter stellen tusschen berispter en berispte. Zij deed verkeerd op deze zaak in te gaanzij zal langzamerhand over de kleinste nietigheden moeten oordeelen. Den 11 nog wilde een societeitsknecht een paar kwajongens wegjagen, die tusschen de tafeltjes liepen, maar de jongens zeidendat hij er geen recht toe had en zij bij de Kamer zouden gaan klagen. Hij zou haast willen voorstellen te ver klaren dat er voor de Kamer geen reden bestaatzich met de zaak in te laten. De heer van der Eeltz bestrijdt de opvatting van den heer Brouwers. De Kamer is niet alleen een registratiebureel gerichte vraag „Wanneer het nog maar twee dagen houdtdan hebben wij gewonnen Jaalle krachten moesten worden ingespannen om het hooi binnen te krijgenwant de Oster was een grillig water. Zij vloeide zoo vreedzaam kalm door het heerlijk groene weiland maar wanneer de zwarte wolken zich in het gebergte in zware regenbuien ont lastten dan stortte zij zich plotseling als een wilde machtige stroom in het dal en overstroomde de haar begrensde groote weiden alle verwachtingen op een oogst vernietigende. Het dreigende onheil moest afgewend de rijke oogst voor den wilden stroom in veiligheid gebracht worden daarom werkten de lieden met inspanning van al hunne krachtende inspecteur Stortingdie van de eene weide naar de andere reed behoefde hen niet aante- moedigen de donkere wolken aan den westelijken he mel maanden welsprekender tot spoed aan dan hij met woorden had kunnen uitdrukken. „Is het uitzicht van hier niet verrukkelijk F" had Liesje gevraagd. „Overheerlijk antwoordde Egon hij sprak uithetgeen hij op dit oogenblik gevoelde het breedelachende dal met den in het heldere zonlicht schitterende rivier schenen hem werkelijk schoonmaar hij had nauwelijks het woord gezegd toen hij tot het bewustzijn kwamdat hij daarmede in tegenspraak was met zich zelve. Hij had nooit smaak kunnen vinden in de vriendelijkeliefelijke landschappeneen door de zon helder verlicht, vreed zaam schoon dal was hem steeds als het toppunt van verveling toegeschenenen genot had hij slechts on dervonden bij de wild romantische rotspartijen van het gebergte en de grootsche uitgestrekte uitzichten van de hoogste bergtoppen op de ijsreuzen der gletscherwereld van wettenmaar beoordeelt ook de regeeringsdaden. De over zijde heeft dit dikwijls genoeg zelf erkendwaar het benoe mingen gold. Hij acht het voorstel noodzakelijkvooral om dat wij een tijdvak zijn ingetredenwaarin het stelsel van schrikaanjaging hand over hand toeneemt. Hij herinnert aan de zaken Moore, Rovers, de Duivengeschiedenis enz. Indien de Kamer daartegen niet mocht strijdendan zouden wij naar Duitschland of Rusland gaan. De heer Brouwers blijft volhouden, dat geen wetsartikel aan de Kamer vrijheid geeft regeeringsdaden af te keuren. Men mag wel dergelijke daden bespreken maar niet op klachten in verzoekschriften. De min. van binnen 1. zaken ontkentdat hier van beweerde inbreuk op de drukpersvrijheid sprake is. In het adres van B., waarvan de toon beneden alle kritiek is, wordt daar van niet gesproken. Niemand is grooter voorstander der druk persvrijheid dan hijmaar die vrijheid brengt een correctief mede. Een staatsambtenaar kan buiten zijn werkkring hande lingen plegen, die aanleiding kunnen geven om te overwegen, of zijne handhaving wel met de waardigheid van den Staat overeenkomt. Wanneer een leeraar zoodanig schrijft, dat hij de ouders afschrikt om hunne kinderen aan zijne zorgen toe te vertrouwendan heeft de reg. het rechtdaarover haar ongenoegen te betuigen, al is zy zeer geneigd om verschillende zaken stilzwijgend ter zyde te laten. Men vergete hier niet dat de commissie van toezicht zich met een bepaalde klacht tot den min. wenddewaarin de directeur der school deelde. Moest hij daarvoor onverschillig blijven Dat ging immers niet. Hij was genoodzaakt ziju gevoelen te zeggen en meende, dat het meest gepast wasden ambtenaar, die zich vergrepen had, te berispen. Hij kan bepaald verklaren, dat het niet de bedoeling is geweest, die berisping bij brief te laten toedienen, maar dat hij gewild had, dat de directeur den leeraar mondeling het onge paste zijner handeling onder het oog had gebracht. Belast met het oppertoezicht over het onderwijs, had hij zich wel degelijk met deze zaak te bemoeien. Was de betuiging van ongeloof nu nog de slotsom van een wetenschappelijk betoog geweest, hij zou er vrede mede kunnen hebben, doch het was een uittartende brief, die groote ontevredenheid veroorzaakte. De heer G r a t a m a houdt vol, dat de heer B. een beroep gedaan heeft op de grondwettige vrijheid van spreken en schrijven. Den 13 werd het voorstel der commissie nader krachtig verdedigd door den heer van Gennep en ondersteund door den heer B u m a door den heer Haffmans bestreden als niet strookende met de bedoeling, terwijl de heer v. d. Kaay, volhoudende, dat de minister zich met de zaak moest inlaten voorstelde te verklarendat de Kamer na de inlichtingen van den minister geene termen vond, om een oordeel uit te spreken. Het voorstel der commissie werd verworpen met 33 tegen 25 st.dat van den heer v. d. Kaay met 44 tegen 14 st., zoodat den minister alleen dank betuigd werd voor de gegeven inlichtingen. De heer van der Kaay trok in deze zitting in zijne vroe ger ingediende motie omtrent de uitvoering van het drukpersregle ment in Ned. Indie, daar de omstandigheden sedert hare indiening veranderd waren. Nadat den minister van koloniën dank gezegd was voor de door hem verstrekte inlichtingen op bet verzoek van den gepensioneerden o. i. ambtenaar J. M. van Merkesteijn, om kwijtschelding eener hem opgelegde belastinghad de reeds vermelde interpellatie van den heer D o n n e r plaats, na afloop waarvan de beraadslaging aanving over de inlichtingen op het adres van den gemeenteraad van Haarlemmermeer over de af schaffing van het telegraafkantoor aldaar. De commissie stelde voorden minister van waterstaat dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen en te verklarendat die afschaffing door de daarvoor opgegeven beweegredenen niet gerechtvaardigd voorkomt. De bespreking hierover wordt den 15 voortgezet. Bij kon. besluit van den 10 is dr. K. M. Giltay te Rotterdam benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Bij kon. besluit van den 11 is dr. A. G. van Hamelthans te Parijsbenoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks hoogeschool te Groningen, om onderwijs te geven in de fransehe taal en letterkunde. De gemeenteraad van Arnhem heeft den 10 met 19 tegen 2 stemmen in beginsel besloten, overeenkom stig het voorstel van burg. en weth., den schouwburg in eigen beheer te nemen. De Koningin van Zweden en de hertog van Nas sau brachten den 12 een bezoek aan den Koning op Oranje Nassau's oord. Zij gebruikten daar het mid dagmaal. De gemeenteraad van Zwolle heeft den 12 be sloten 30 aandeelen elk van f 100, te nemen in de op te richten bad- en zweminrichting in den IJselmet aanleg van een tramweg van Zwolle naar Katerveer. Den 12 is bepaald dat de HaarlemZandvoort spoorwegmaatschappij over 1883 1M« zal uitkeeren na afschrijving van 5000 op het vernieuwingsfonds. De inkomsten bedroegen 75344 en de uitgaven f 62767. Het getal reizigers bedroeg 235975 en er in de Alpen. Hoe wilder en grootscher de natuur wasdes te schooner scheen zij hem. Het grootste genot gaf hem een on weder in de bergen. Wanneer de bliksemstralen om hem heen schitterdende donder kraakte en de storm raasde dan voelde hij zich opge wekt, dan begon hem het hart sneller te kloppen En heden Hoe kon hem nu het eenvoudige vrien delijke landschap, waarop hij met Liesje nederzagzoo buitengewoon bekoorlijk schijnen F Was hij dan een ander rnensch geworden binnen enkele uren F Was er misschien in zijn ziel eene verlichtendeverwar mende zonnestraal gevallenwelke haar ontvankelijk had gemaakt voor de bekoorlijkheid van een lachend vriendelijk landschapdat hij geen blik zou hebben waardig gekeurd. Een gevoel van beschaming maakte zich van hem meesterdat hij zich zoo geheel aan de macht van het oogenblik overgaf en dit hem zoo vol komen beheerschte. Jahij schaamde zichdat hij aan zich zelf, aan de geheele vroegere richting van zijn smaak ontrouw was gewordenomdat ja alleen omdat een paar stralende kinderoogen met verrukking weidden over het onbeduidende vervelende landschap daar beneden jaonbeduidend en vervelend werd het nu plotseling in zijne oogen de betoovering was op eens verdwenende lichtstraalwelke in zijne ziel was gevallen uitgedoofd. Een ruiter kwam van de weiden op den heuvel toe rijden. Het was mijnheer Stortingreeds van verre riep hij het gezelschap een vroolijken groet toe toen hij echter den top des heuvels bereikt had en nu naast Egon stilhield zag hij dezen met grenzelooze verba zing aan. Wordt vervolgd. werden 5,437,820 p. goederen vervoerd. De ongun stige uitkomst wordt hoofdzakelijk aan de tentoonstel ling te Amsterdam toegeschreven. Den 9 is te Zijpe door het vallen van een biljart, dat tijdelijk op zijn kant tegen den muur was gezet een 6jarige knaap dadelijk gedood. Den 13 's morgens half vier brak brand uit in de woning van den landbouwer D. Donker in de Purmer. Het huis brandde tot den grond afde inboedel werd grootendeels gered. Den 14 werd door den gemeenteraad van Bergen, met 5 tegen 2 stemmen een voorstel van het dagelijksch bestuur aangenomenom de gemeente-school te ver bouwen. Het werk wordt begroot op ƒ15,000. Tevens werd goedgevonden de herberg en kolfbaan te Oostdorp, in te richten tot hulpschool. Uit het, in eene den 14 te Amsterdam gehouden vergadering van ledenuitgebracht verslag blijkt dat voor de Prins-Hendrikstichting te Egmond aan Zee het jaar 1883 van veel beteekenis is geweest. De in dat jaar voltooide vergrooting die zuiver f 13,184 heeft gekostwas noodzakelijk geworden daar het aantal verpleegden steeds blijft vermeerderen. Hoewel de rekening in ontvang f 24,189 en in uitgave f 27,582dus met een nadeelig saldo sloot moet dit niet ontmoedigen jdaar de balans aangeeft dat de bezitting der stichting bedraagt f 25,687, terwijl uitzicht bestaat, over het loopende boekjaar daarin te kunnen voorzien uit de opbrengst van 2 legaten. Het ledental nam met 17, het getal donateurs met 16 toe. De gezondheid liet niets te wenschen over en sterf gevallen kwamen niet voor. Het onderhoud per dag en per hoofd vorderde 0.48*/§; de thans nog hooge cijfers per dag en per hoofd van 13% cent voor andere uitgaven waaronder sala rissen enz., zullen naar gelang het aantal verpleegden grooter wordtin evenredigheid verminderen. Het gebouw voldeed bij uitstek en strekt als zoodanig den heer H. G. T. Mann bouwkundige tot eer. Het bestuur der zwemvereeniging te Deventer heeft het maken eener zweminrichting aldaar aanbesteed; laagste inschrijver was de heer H. Visscher voor/2638. Bij den penningmeester van het hoofdcomité voor de noodlijdenden in Ned. Indië werd sedert de laatste opgaven nog ontvangen van de commissie te Utrecht f 633,17, van den nederl. consul te Cadix 50, te Alguiras f 50te Durban f 57,04van Bloemfontein (Zuid-Afrika) f 1010makende met de vroeger ver melde giften een totaal van 527,102,35. Aan de twee fabrieksarbeiders die in de vorige week de Koningin hielpen bij het tot staan brengen der paarden bij den opgang van den hoogen Rijndijk te Heteren is namens haar een aanzienlijke belooning in geld geschonken. Bij de aanbesteding te Oostzaan van het maken van een verbindingsrijweg van Oostzaan naar Purmer- land begroot op f 43617,45, was van 25 inschrijvers C. van der Meiden Jr. te Hardingsveld voor ƒ37,498 laagste inschrijver, aan wien het werk behoudens goed keuring van Ged. Staten gegund werd. Tot opzichter bij dat werk is benoemd de heer N. A. Koopmans van Utrecht. De Leidsche broodfabriek heeft op nieuw de broodprijzen verminderd. De commissaris van politie te Gouda waarschuwt de ingezetenen tegen de zoogenaamde firma Heystek Cie, die uit verschillende plaatsen bestellingen doet op elk gebied en nimmer betaalt. In Gouda waren bestellingen uit Amsterdam gedaan, om te verzenden naar Dordrecht. In 1883 zijn aan 's rijks munt vervaardigd en afgeleverd voor rekening van den Staat 400,000 2% centen 15,000,000 centen en 800,000 halve centen van de overzeesche bezittingen 800,000 kwart guldens Ned. Indië samen uitmakende eene nominale waarde van f 364,000. Voor rekening van bijzondere personen werd niets afgeleverd. Het muziekfeestdat te Purmerend den 13 14 en 15 Juni in de Groote Kerk en in den Doele zal plaats hebben bij gelegenheid van de 9 algemeene jaarlijksche vergadering der Nederlandsche Toonkunste- naarsvereeniging belooft zeer luisterrijk te zijn. De vereenigde zangkoren van Hoorn Krommenie en Pur merend tellen meer dan 200 dames en heeren. De begeleiding der vokale en instrumentale voordrachten is opgedragen aan het orkest van den heer Stumpfi. Uit Amsterdam zullen komen de heeren Joh. M. Coe- nen Maurice Hageman J. J. Rogmans (tenor), Joh. Messcbaert (bas), Eugene Baudot (solo-violist), wel be kend als le violist en 2e directeur van Bilse's beroemd orkest; verder C. Heuckeroth (hoorn), G. "Wetter (cla rinet), P. Kruiswijk (oboë) en B. Geisler (fagot). Uit Utrecht verwacht men Richard Hol, uit Arnhem Mey- roos en uit Zutfen mevrouw WinterPiccardt (sopraan), terwijl Rotterdam vertegenwoordigd wordt door Th. Verhev, als componist en pianist, en v. Hemert (bariton). In het Panorama te Rotterdam is het doek voorstellende „den slag bij Nieuwpoort" vervangen door dat van „den slag bij Waterloo", gedurende eenigen tijd te Brussel ten toon gesteld. De Kiesvereeniging Haarlem heeft aan den ge meenteraad gevraagd maatregelen te beramen om te zorgen dat een zooveel mogelijk officiëel verslag van het verhandelde in den gemeenteraad voor het alge meen verkrijgbaar worde gesteld. Te Goudawaar de algemeene gezondheidstoe stand in 1883 betrekkelijk vrij gunstig was stierven in dat jaar 564 personen of30.17 per 1000; daaronder waren 300 kinderen beneden 2 jaren of ruim 53°/0 van de geheele sterfte. Tot predikant bij de herv. gemeente te Amster dam is beroepen ds. Ploos van Amstel te Reitsum. De rijksmiddelen brachten in April f 8,855,708,38% tegen 9,081,837,59% in April 1883 op. De suikerac cijns bracht in ronde cijfers 400,000, de posterij f 8000, de telegrafie 7000 minder ophet successierecht 100,000 meer.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2