No. 61. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. EEN GELUKKIG MENSCHENLEYEN? WOE NSDAG 21 M E I. Prijs der gewone Advertentiën Wegens den tMetnelvaartdag *al de Courant van Vrijdag a.s. ]¥ME V tvorden uitgegeven.- Bij dit No. wordt aan onze abonné's in de stad de dienstregeling van het Postkan toor alhier verzonden, aantevangen 20 Mei, welke overigens a 10 cents verkrijgbaar is. Aan onze abonné's buiten de stad wordt die op verlangen gratis toegezonden. #fóciëcl (Scheelte. Nationale Militie. intitenlaub. FEUILLETOrsr. ADOLF STRECKFUSS. ALKMAAIiSCHE COUIANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door bet geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast krachtens bekomen aanschrijvinggegrond op het k. k. besluit van 19 April 1884 No. 15, de onderstaande, hier wo nende of tot deze gemeente behoorende verlofgangers, om zich, tot bijwoning der oefeningen, bij bun korps aan te melden, op de dagen hierna vermeld, vóór 's namiddags 4 urenals volgt: od 29 Mei 1884, 2e regiment veldartilleriegarnizoen te P Leiden, CU RNEL 18 BOERMAN WILHELMUS BOS en HENDRIK RANZIJN, garnizoen 1es' Gravenhage, AN DRIES SNIJDERS. Od 3 Juni 18844e regiment vestingartillerie, garnizoen te Helder, ANTONIE VAN RIJSWIJK, JACOB AS JES C0RNEL1S PETRUS KOOT, HUBERTUS KORNen HENDRIK JOHANNES BEK. De opgeroepenen hebbenvoor zoover hun garnizaen meer dan 30 kilometers verwijderd is van de plaats van vertrek, recht op vrij transport en ieder opgeroepene recht op een daggeld van 25 centen een en ander t ij d i g ter gemeente secretarie aan te vragen. Hun wordt herinnerddat zij streng gestraft zullen wor den zoo zij zich op reis of op marsch naar hun korps aan ongeregeldheden schuldig maken. De Burgemeester voornoemd Alkmaar, 19 Mei 1884.A. MACLA1NE PONT. BELGIE. De gemeenteraad van Brussel besloot in geheime zitting, behoudens bekrachtiging in openbare vergadering f 15000 uit te geven voor de feesten bij bet bezoek van den Koning en de Koningin der Ne derlanden. Aan den grooten optocht zullen 150 vereeni- gingen, vertegenwoordigd door 6000 leden, deel nemen. DUITSCHLAND. De nationaal-liberale partij hield den 18 te Berlijn een algemeene vergaderingwelke door meer dan 500 leden uit alle deelen des Rijks bijgewoond werd onder het voorzitterschap van den oud minister Hobrecht. Na eene langdurige bespreking, waaraan de hh. Ho brecht Bennigsen en Miquel deelnamen werd een stemmig een besluit aangenomen houdende betuiging van onwrikbare trouw aan den Keizer en het Rijk en aan de onverkorte grondwettelijke rechten der volks vertegenwoordiging. Voorls werd daar in te kennen gegevendat de partij hare volkomen onaf hankelyk- heid wil bewaren zonder samensmelting met andere partijen en de overtuiging uitgesproken dat de nu aangenomen wetkrachtens welke de socialistenwet nog in werking blijft, noodzakelijk moest worden geacht. De partij zal de regeering in hare sociaal-staatkundige hervormingen, behoudens zorgvuldig onderzoek der on- derdeelen met alle krachten steunen en inzonderheid medewerken tot het tot stand komen van de wet ter verzekering der werklieden tegen ongelukken. Zij ver trouwt dat hare aanhangers bij de verkiezingen het in alle opzichten volkomen ééns zullen zijn. De vergadering werd ten slotte met den driemaal aangeheven kreet van „Leve de Keizer gesloten. Rijksdag. Den 17 antwoordde de minister van eeredienst aan den afgevaardigde Windtborst, die zijn voorstel tot herziening der Meiwetten nader toelichtte, dat de regeering haar standpunt zou blijven handhaven en bleef gelooven dat door het ten vorigen jare aan genomen voorstel de grondslag gevonden waswaarop eene schikking mogelijk was geworden. Zij was bereid op da meest te gemoet komende wijze verdere maat regelen te nemenzoodra zij de zekerheid haddat daardoor tastbare uitkomsten verkregen zouden worden. Het voorstel werd met 168 tegen 116 stemmen van het centrum de poolsche leden en 7 conservatieven verworpen. ENGELAND. Hoogerhuis. De minister van buit. za ken deelde den 16 mede, dat Gordon, blijkens ontvangen berichten verschillende gelukkige uitvallen gedaan had en gezond was. Vluchtelingen uit Berber en Korosko waren te Assoean aangekomen meldende, dat de weg tusschen die plaatsen veilig was. Op de vraagof tusscben Erankrijk en de iuternationale afrikaansche vereeniging een verdrag gesloten waswaarbij deze vereeniging aan Frankrijk haar gebied afstaatant woordde die minister, dat die berichten niet geheel juist waren en dat de door de regeering ontvangen mededeeling een vertrouwelijk karakter had. Hij hoopte spoedig iets naders te kunnen mededeelen. Lagerhuis. Den 16 verklaarde Fitz-Maurice dat het hem leed dat Nederland bet aanbod van En- geland's bemiddeling in Atchin afgeslagen bad. De regeering had de hoop nog niet opgegeven om de ne- derlandscbe regeering over te halen maatregelen tot eene bevredigende oplossing te nemen. Zij beraadslaagde over het nut van het zenden van gezanten om te onderhandelen over bet vrijlaten der bemanning van de Nisero. Het lid Storey kondigde tegen den 19 een inter pellatie aan om te bespreken of niet engelsche troepen ter bevrijding dier bemanning afgezonden moes ten worden. Bij de artikelsgewijze behandeling der kieswet werd door lord Hamilton als amendement voorgesteld, Ierland van de werking dezer wet uit te sluiten. FRANKRIJK. Onmiddellijk na de hervatting der zitting van de Kamer komt in behandeling het door het lid Jules Roche ingediende voorstel, om aan de hoven en correctioneele rechtbanken de bevoegheid te geven tot het verleenen van schadevergoeding aan de slachtoffers van rechterlijke dwalingen De hoofdpunten van het in te dienen ontwerp van grondwetsherziening zijna. de bepalingdat iedere gemeente onverschillig de sterkte harer bevolking een afgevaardigde kiest ter benoeming van een Senaatslid b.de Senaat kiest geene leden meer voor hun leven lang de thans in betrekking zijnde onafzetbare leden behouden hunne zetels c. in geldelijke zaken zal^ de Kamer, na tweemalen achter elkander de zaak onuer- zocht te hebben eene beslissing nemen d. afschaffing der openbare gebeden bij den aanvang der zittingen. De ministerraad stelde het bedrag van het voor Tonkin aan te vragen krediet op f 19,000,000 vast in dat cijfer zijn dan begrepen de uitgaven noodig voor het aanschaffen van nieuw marine materiaal, tot het onderzoeken van den delta. Voor Madagaskar zal f 2,250,000 aangevraagd worden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De oorzaak van den brand in het Weener stadttheater wordt toegeschreven aan onvoorzichtigheid van de op de galerijen werkzaam geweest zijnde werklieden. RUSLAND. Een der schrijvers bij de bureaux van den generalen staf te Petersburg de onderofficier Uja Iwa-ehtschenko heeft zich van kant gemaakt, volgens de regeering in eene vlaag van zwaarmoedigheid vol gens bet algemeen geruchtomdat hij zich schuidig gemaakt had aan misbruik van vertrouwen door ge wichtige geheimen verraden te hebben. Alle geheime stukken van den generalen staf waren hem bekend daar hij het volle vertrouwen genoot van den luitenant- generaal van den staf. Prins Wilhelm van Pruisen heeft den 18 op het graf van Keizer Alexander II te Petersburg een krans nedergelegd. Des namiddags kwamen de vorstelijke per sonen in het Winterpaleis, waar Prins Wilhelm eigen handig den Grootvorst-Troonopvolger de teekenen van de Orde van den Zwarten Adelaar overhandigde. Daarna beeft do troonopvolger die zijne meerderjarigverklaring vierde in de kerk van het paleisin tegenwoordigheid van den Keizer en de Keizerin de vorstelijke gasten, de leden van het Keizerlijk Huis en de gezanten, den eed van trouw aan den Keizer en het vaderland gedaan en gezworen de wettelijke bepalingen op de troonop volging te zullen handhaven. Gedurende de plechtig heid werden 301 kanonschoten gelost. Uit de kerk begaf de stoet zich naar de Georgezaalwaar de troon opvolger op den standaard van het 9 kozakken-regiment der lijfgarde, welks hoofdman hij isden militairen eed aflegde. Des namiddags en des avonds werd op het Veld van Mars een druk bezocht volksfeest gegeven dat in de beste orde afliep. De Keizer en de Kroon- DOOR 26) Hij stak bij deze woorden Storting vriendelijk de hand toe en deze moest die wel aannemen hij mocht na zulke innemende woorden niet boos meer zijn; maar volkomen bevredigd was hij toch niet, evenmin als Liesje. Storting deed allo moeite om hetgeen van zijne slechte stemming nog was overgebleven te ver bergen en dit gelukte hem Liesje trachtte evenwel volstrekt niet te verhelen dat zij nog altijd ernstig boos was op mijnbeer Pechmayer. Zij ging wel weder naast hem rijden maar zij antwoordde nauwelijks met enkele woorden, wanneer hij haar iets vroeg en liet aan Stor ting over om hem inlichtingen te geven over de bij de hooioogst noodzakelijke werkzaamheden. Hij had gaarne terwijl zij op de weiden rondreden van haar het hem beloofde onderricht gekregen hetwelk hij toonde door zich voortdurend weder tot haar met zijne vragen te richtenmaar zij voldeed niet aan zijn wensch. „Mijnheer Storting zal u dat verklaren", was en bleef haar antwoord. Zij kon niet vriendelijk zijn want al tijd klonken haar nog de laatste woorden welke hij op den heuvel gesproken had en welke haar ook in het diepst harer ziel hadden geschoktin de ooren. Liesje's zwijgen verstoorde spoedig weder Egon's op nieuw opgewekte goede luim de belangstelling welke hij met zijn gezelschap van de eene groep werklieden naar de andere rijdende, voor de verschillende landbouw werkzaamheden had aan den dag gelegdverdween hij vroeg niet meer en keek nauwelijks meer naar de levendige druktewelke op de weiden heerschte. Slechts om mijnheer Storting niet te beleedigen, dwong hij zich tot opmerkzaamheid bij diens mededeelingen het vroolijke gezang der harkende meisjesdat hem aanvankelijk zoo zeer had opgewekt klonk hem nu sebel en snijdend in de ooren en het was hem daarotn zeer aangenaam dat na een half uur ongeveer Liesje verklaarde, dat het tijd was, om naar huis te gaan. Mijnheer Storting moest nog blijven, Fritsje reed in galop vooruit, hij hield er niet van om stapvoets te rijden zoodat Egon met Liesje alleen bleef en nu de gewenschte gelegenheid kreegom haar open hartig te vragen waarom zij plotseling zoo stil was geworden of zij boos op hem was en waarom hij meende er toch geen aanleiding toe gegeven te hebben. Zij zag hem bij die vraag verbaasd met groote oogen aan zeer ernstig zeide zij „Gij zoudt niet weten waarom ik boos op u ben. Gij vermoedt dus zelfs niet, hoe diep mij uwe misda dige woorden hebben gegriefd Ja, ik ben boos op u Ik kan het u niet vergeven, dat gij met de scherpste spot het heiligste aanvalt. Van middag heb ik u dat reeds gezegdGij zijt geen goed menschmijnheer Pechmayer, ik ben bijna bang voor u „Wat heb ik dan gedaan of gezegd om zulk een hard verwijt juist van u te verdienen?" vroeg Egon ontsteld. „Weet gij dat niet eens? Des te erger Gij gevoelt dus niet eensdat hetgeen gij gezegd hebtmisda dig is Herinnert gij u uwe laatste woorden niet meer, hier op den heuveljuist hier op dezelfde plek, onmiddelijk voordat gij Soliman den slag met de rij zweep gaaft Gij zeidetdat gij Soliman zoudt ze genen wanneer hij zich met u in den Oster wierp en u den dood brachtja gij beweerdetdat gij recht hadtom u het leven te benemen en vrijwillig door een kogel of op eene andere wijze er een einde aan te maken „En daarom zijt gij boos riep Egon verwonderd. „Zou ik geen recht hebben om aan mijn eigen ellen dig leven een einde te makenwanneer het mij te moeielijk wordt „Neen dat hebt gij nieten het is een zonde, om dit maar te denken zelfs antwoordde Liesje, met hare hel dere oogen Egon zeer ernstig en verwijtend aanziende. „Uwe woorden hebben mij diep geschokt. Behoort er dan moed toeom aan een ondragelijk leven door de daad van een oogenblik een einde te maken De jammerlijkste lafaards leggen dien moed aan den dag; den moed echter, om het ongeluk het hoofd te bieden hebben zij niet. Lafheideene onwaardige lafheid is het, een gevolg van verachtelijke karakter loosheid om den strijd met het leven te ontvluchten Ik heb vaak gehoord, dat de ongelukkigendie in hunne wanhoop zich zelf het leven benemen diep beklaagd werden ik heb echter nooit medelijden alleen verachting voor hen kunnen koesteren en ik begrijp niethoe een man ook maar een woord van verontschuldiging of rechtvaardiging voor zulk eene lafheid hebben kan." Hetgeen Liesje zeide was noch nieuw noch geest rijk en toch maakte hare eenvoudige woorden een diepen indruk op Egon. Hij had vroeger eens eene geleerde verhandeling over het recht tot zelfmoord ge- lezen waarin onder bijhaling van alle denkbare gron den, het bewijs geleverd werd, dat zelfmoord een slechts aan waanzinnigen te vergeven zonde isde scherpzin nige geleerde uiteenzetting had slechts een glimlach op zijne lippen te voorschijn geroepen de weinige eenvoudige woorden van het jonge meisje echter, deden hem twijfelen aan de juistheid van zijne meening op dit punt. Hij moest onwillekeurig aan den waren Pechmayer denkenhet beeld van den belachelijken man kwam hem voor den geest, hij zag bem weder zingend op den groenen heuvel aan het meer geknield liggen, plotseling opstaan en te water springen. Toen veranderde het beeld zijner fantaisiedruipend van water stond Pechmayer voor hem de handen wrin gende en hem smeekendeaan zijn ellendig bestaan

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1