Ëinneniftnb. prins reden in een open rjjtuig langs de Newsky en werden met geestdrift toegejuicht. De woningen in de omliggende straten waren met vlaggengroen en het borstbeeld des Keizers versierd. Des avonds was de gansche stad schitterend verlicht en hadden in de keizerlijke schouwburgen feestvoorstellingen plaats. SPANJE. De krijgsraad te Badajoz heeft een aan vang gemaakt met de behandeling van het geding der deelnemers aan den opstand van Augustus 1883. De ambtenaar van het openbaar ministerie eischte de dood straf tegen 152 officieren onderofficieren en korporaals en tegen 4 burgerlijke personen. ZWEDEN. In plaats van den staatsminister Thijselius die zijn ontslag nam is de tegenwoordige minister van financiën Themptander benoemd. YEREENIGDE STATEN. De heer Ferdinand Ward, een der leden van de firma Grant en Ward wier fail lissement de onmiddelijke aanleiding tot de in de laatste dagen plaats gehad hebbende stakingen van betaling is geweest, heeft den 14 verklaard, dat de firma eigenlijk reeds sedert 2 jaren failliet geweest was maar dat hij zulks verzwegen had van den een leenende om den ander te betalen. Hij keerde meest 20°/o per maand voor gestorte gelden uitbij wijze van voorgewende winsten op verdichte ondernemingen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De min. van binnenl. zaken heeft nog drie verhoogingen op zijne begrooting voor 1884 aangevraagd te weten: a. om het oude gebouw van het provinciaal bestuur te Assen te sloopen en een nieuw gebouw op de plaats daarvan op te trek ken. In de memorie van toelichting geeft de minister een overzicht van het door hem ingestelde nauwkeurig onderzoek naar den toestand van dat gebouw, bij welk onderzoek, dat door hem toegezegd was bij de intrekking van het op de oorspron kelijke begrooting voor dit werk aangevraagde crediet van f 31)000, de dringende noodzakelijkheid tot herstel gebleken was. Thans wordt slechts f 15000 aangevraagddaar bij het reeds gevorderde jaargetijde toch niet meer verwerkt kan worden. De geheele kosten zijn geraamd op 70000. b. om het gevaar af te wendenwaarmede Leiden's sterrewacht bedreigd werd door bet bij de eigenaren van een nabij gelegen terrein be staande voornemen, om dat terrein te doen bebouwen. Met die eigenaren is een overeenkomst gesloten tot vestiging eener erfdienstbaarheid ten behoeve van die sterrewacht, zoodat tegen over het observatorium noch gebouwdnoch gewas geteeld zal mogen worden, hooger dan 3 el boven den grond. Tot vestiging dier erfdienstbaarheid moet de Staat f 3300 betalenwaardoor tevens bet recht verkregen wordt op bet dienstbaar terrein een vast teeken te stellen om den meridiaan aan te geven c. tot inv oering der wetregelende het staatstoezicht op de krankzinnigenop 1 October a.s. De heeren A. Mackay c. s. hebben hunne memorie van antwoord ingezonden op hun voorstel tot wijziging der wet op het lager onderwijs. Zij betuigen bunnen dank voor de aan dacht aan hunne poging tot herziening der geldelijke bepalin gen van de onderwijswet geschonkenontkennen zich schuldig te hebben gemaakt aan overdreven voorstellingen van den gel- delijken druk dier wetten bewijze waarvan zij naar de regee- ringstukken verwijzen en wijzen er opdat nooit vergeten moet worden, dat die druk op een groot deel des volks met dubbel gewicht neerkomt. Het is zeker zeer gemakkelijkhendie op dit stuk de waarheid durven uitsprekenals demagogen ter zijde te schuiven, maar ernstige staatslieden, als de tegen standers dezer demagogen geacht mogen wordenbehooren toch wel te overwegendat de fraaiste beloften van volksbe schaving en volksveredeling ijdel blijkenwaar zij in strijd komen met de rechtvaardigheid. De uitdrukkingsteeds wor den nieuwe lasten op het volk gelegd, is wel weersproken, maar niet weerlegd. Niet alleen moet gelet worden op de steeds aanhoudende stijging der gemeentelijke belastingenmaar het blijft ook een feitdat de uitbreiding der successie belasting niet alleen als eene hatelijke kwellingmaar evenzeer als een geldelijke last wordt beschouwd. En dat thans nog niet meer dere nieuwe lasten het volk drukkenis alleen te wijten aan sommige staatkundige verwikkelingen en aan de omstandigheid dat de meerderheid in deze zaak liever de minderheid aan hare zijde had. Immers aan dezen stillen wensch is de zonderlinge gestreng heid toe te schrijvenwaarmede het voornemen om geen nieuwe belastingen goed te keuren zoolang op de schooluit gaven niet bezuinigd iswordt gevonnisd. De meening der voorstellers, die dit als bun „onwraakbaar recht" vorderen, wordt eene „in booge mate revolutionaire leer" genoemd. Indien de woorden hier de begrippen dekkendan blijft aan de voorstellers niets anders overdan te verklarendat de beteekenis dezer uitspraak hun niet duidelijk is. Revolutie toch is ofals beginselontkenning van het hoogste recht ofin practijk gewelddadigonwettig verzet tegen wettelijke geordende toestanden. Noch van het een, noch van het ander kan hier sprake zijn. De wil der meerderheid is nog niet het hoogste recht. Het verzet, 't welk in de daad der weigering om nieuwe belastingen op te leggenzou liggenis in geen —«SM. door een revolverschot een einde te maken daar hij het zelf niet durfde doen. De lafaard had toch nog den moed gehadom te water te springen Behoorde er dan werkelijk meer moed toe, om een treurig leven te verdragen dan er door een revolverschot een einde aan te maken "Was het lafheid, om het troostelooze vervelende leven te ontvlieden Geen medelijden slechts verachting gevoelde Liesje voor den zelfmoor denaar. Zij vermoedde nietdat zij met haar hard woord Egon zelf trof, want slechts aan een toeval was het te dankendat hij zijn voornemen nog niet had uitgevoerd. Hij kon haar niet in de heldere oogen zien, hij moest den blik neerslaanhij had een gevoel, alsof zij in zijne ziel moest lezen wat hij had willen doen. Het was een karaktertrek van Egondat hij zich te veel liet beheerschen door den indruk van het oogenblik ook nu was dit het geval, toen hij na een kort zwijgen op treurigen toon zeide „Gij oordeelt zeer zeer hardmaar misschien juist. Gij kunt niet vermoeden hoe diep uwe woorden mij geschokt hebben. Ik beloof udat ik wil nadenken over hetgeen gij gezegd hebtik verzoek u nu echter: wees niet boos meer op mij. Ik kan niet verdragen, dat gij mij zoo ernstig en verwijtend aanziet. Ik wil trachtenom u niet weder door onbedachte woorden, welke u spotternij met het heilige toeschijnente kwetsen maar ik smeek uheb een weinig geduld met mij. Gij hebt immers beloofdmijne leermeesteres te zullen zijn eene leermeesteres echter mag niet on geduldig worden enkel opzicht gewelddadigdoch de wettige uitoefening van een grondwettig recht. Men moet toch wel in het oog houden, dat de weigering om een belastingontwerp tot wet te verheden, in geen enkel opzicht gelijk staat met het weigeren om een wettelijk opgelegde belasting te betalen. Yan „wil doordrijven" of iets dergelijks is hier geen sprakede onhoudbaarheid van het grondwettig staatsverband wordt in het leven geroepen door hen, die als meerderheid de uitgaven scheppen en aan de minderheid liefst het opleggen der lasten zouden opdragen. Tot nader betoog houden de voorstellers het meer grondwettig en bovenal meer in overeenstemming met rede, en gezond verstanddat de meerderheiddie de wetten oplegtwaaruit de uitgaven voortvloeien, ook de middelen vinde, waardoor die uitgaven moeten worden gedekt. Zij meenen, dat zij het re- geeringsvoorstel niet verzwakt hebben. Het wetsvoorstel is hier en daar eenigzins gewijzigddooh met handhaving der hoofd- voorstellen. Een nauwkeurig onderzoek van de door de re geering overgelegde staten heeft aangetoonddat naar bun voorstel noodig zouden zijn 2849 hoofden van scholen en 6392 onderwijzers. De heer D. K. Buik is den 10 herbenoemd tot heemraad van den Callantsoogpolder. Uit het 60e jaarverslag van het ned. genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen den 15 uit gebracht, blijkt, dat het ledental in 1883 bestond uit 2682, 100 minder dan in 1882. De uitgaven voor gevangenen en ontslagenen bedroegen over 1883 13698,27%. Het getal gevangenen bedroeg op 31 December 3413 tegen 3524 ten vorigen jare. Met algemeene stemmen werd besloten bij de regeering aan te dringen om aan de vervoerd wordende gevangenen, die zulks verlangden, het gebruik eener kap toe te staan gedurende de ge heele of gedeeltelijke reis. Met 28 tegen 9 stemmen werd aangenomen een voorstel om bij den minister van justitie op te komen tegen de toepassing van lijfstraf fen als neerkomende op stok- en zweepslagen, terwijl met 22 tegen 15 stemmen verworpen werd een voorstel van het hoofdbestuur, om de vraag te bespreken, of men zou opkomen tegen de in het nieuwe wetboek van strafrecht voorkomende bepalingwelke het toe passen van celstraf op hen die beneden 14 jaren oud zijn onvoorwaardelijk verhiedt. Bij kon. besluit van den 16 is K. G. Hoffmann te 's Gravenhage voor één iaar benoemd tot machinist in het rijks krankzinnigengesticht te Medemblik. De gemeenteraad van Beverwijk heeft den 16 ba- sloten tot het aangaan eener geldieening van ten hoog ste 10000, tegen 4i°/o, tot dekking van den koopprijs eener aangekochte kade en van de kosten eener voor genomen wegsverbetering. De kamer van koophandel te Amsterdam heeft den 16, onder toejuiching, den amsterdamschen afge vaardigde ter 2e Kamer, den heer jhr. Rutgers van Rozenburg dank gezegd voor zijne flinke houding in zake het thans aangenomen wetsontwerp betrekkelijk het Merwedekanaal en besloten, hem schriftelijk dien dank over te brengen. Den 17 werd op eenvoudige wijze aan de gemeente Rotterdam overgedragen het gedenk teeken ter nage dachtenis van den heer Stieltjes door eenige zijner ver eerders opgericht in het midden van het plantsoen op Pijenoord in de nabijheid van de groote door hem ontworpen werken. Het bestaat uit eene zuil, voorzien van het borstbeeld van Stieltjes en van opschriften. Den 17 des namiddagsis van de werf der ne- derlandsche maatschappij voor scheepsbouw en dokken te Amsterdam met goed gevolg van stapel geloopen het ijzeren barkschip P. H. von Lindern zijnde het eerste schip dat van de werf aan de overzijde van het IJ te water gelaten werd. In de 132e algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen, den 17 te Haarlem gehoudenis op voordracht der door directeuren be noemde commissie de groote gouden Boerbaave me- dalje in het vak der physiologie toegekend aan prof. P. C. Donders te Utrecht. Te Breda is aanvrage gedaan voor het leggen en exploileeren eener drinkwaterleiding. Yan de gemeente wordt gevraagd voor het eerste jaar van exploitatie 7000 en voor de volgende 6 jaren respectivelijk f 6000, 5000, f 4000, 3000, f 2000 en 1000 en na dien tijd een waarborg van 4°/0 van het exploitatiekapitaal. De minister van waterstaat heeft het dagelijksch toezicht op den dienst van de sectie ZaandamHoorn van den spoorweg van de Zaanstreek naar Enkhuizen opgedragen aan den rijks-opziener op de spoorwegdien sten den heer J. J. Brutel de la Rivière te Am sterdam. Te Schagen zal de heffing van marktgeld voor konijnen kippen duiven enz. verpacht worden. „Spot gij reeds weder riep Liesje erg boos. „Neen, waarlijk, ik zweer u, dat ik niet spot! Wat ik van middag half schertsend tot u zeide herhaal ik nu in vollen ernst. Ik voel het in het diepst mijner ziel vandaag voor de eerste maal dat in de troostelooze leegte van mijn leven tot heden mijn hart ziek is geworden. Beschouw mij als een zieke en mocht weder tegen mijn wil een slecht woord van mij u kwet sen wees dan niet boos op mijmaar zeg het mij openhartig zonder terughoudingzooals gij zoo even hebt gedaan. Berisp mij maak mij uit voor alles wat gij wiltik zal er u altijd dankbaar voor zijn." Liesje zag haren medgezel met een blik van twijfel aan. „Ik weet volstrekt niet wat van u te denken, mijn heer Pechmayer", antwoordde zij het lieve kopje be denkelijk schuddende. „Met ieder oogenblik zijt gij een ander mensch. Weinige minuten geleden drijft gij op de meest boosaardige wijze den spot met het heiligste: toen gij in dolle doodverachting zooeven op Soliman op den rivier toejaagdetwas ik bang voor uen nu spreekt gij plotseling weder op zoo weeken en treurigen toondat ik bijna zou gelooven. Indien gij verder niets van mij verlangtdan dat ik u zonder terughou ding zeggen zalwat ik denkdan kan ik aan uw verlangen wel voldoen. Ik zou het ook zonder uw verzoek doen want ik zeg altijd ronduitwat ik denk, ik kan niet anders." Wordt vervolgd. De anti-revolutionaire kiesvereeniging in het dis trict Almeloo heeft den heer van Sonsbeeck voor de aanstaande herstemming kandidaat gesteld. De afgewerkte goederen van het onderwijs in handwerken te Schagen zullen verloot worden de op brengst dier verloting zal dienen om aan de kinderen der openbare school een feest te geven. De heer Léon Magnée van Horn lid van Ged. Staten van Limburgheeft zich kandidaat gesteld voor lid der le Kamer. Vier en twintig kapiteins en schippers te Sneek hebben aan den minister van binnenl. zaken verzocht het bruggeld te Ijlstdat verhoogd is in het belang der gemeente waartoe die brug alleen dienstig is in het groote belang der scheepvaart te verlagen daar thans blijktdat de opbrengst dier gelden in strijd met art. 254 der gemeentewet eene rijke bron van in komsten voor IJlst geworden is. Het hoofdbestuur der schippersvereeniging Schuttevaêr heeft dat verzoek on dersteund. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Groot- Schermer ds. W. A. van der Scheer te Abbenbroek. Den 27 heeft weder een inschrijving plaats op f 3,000,000 schatkistpromessenvervallende 3 Sep tember 1884. Het bouwen der St. Nicolaaskerk aan de Prins Hendrik-kade te Amsterdam is gegund aan den eenigen inschrijver H. R. Hendriks aannemer te Osch voor f 283,990. Yoor het maken eener drijvende zweminrichting te Kampen was bij de aanbesteding laagste inschrijver de heer J. A. van Engbrink voor f 7576 en hoogste de heer C. Visser, voor f 9400. De heer W. graaf Bentiuck te 's Gravenhage schonk 300 aan de Maatschappij van Weldadigheid. De Groothertogin van Saksen heeft als bewijs van belangstelling in de Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee een marmeren buste van Michiel Adriaanszoon de Ruyter toegezegd om naar goedvinden van het bestuur voor hare rekening buiten of binnen het ge bouw te worden geplaatst. De beer Armand Sassen, directeur der rijks-post spaarbank maakt een ambtsreis door de provincie Utrecht, om door persoonlijke bemoeiingen de heilzame werking dier instelling meer algemeen bekend te maken en de deelneming daarin te bevorderen. De te Meppel bestaande „Handels vereeniging" heeft eene commissie benoemd met opdracht aan de boterhandelaren te vragenof zij met haar willen be vorderen dat voortaan de landbouwers geen zout meer doen op de vatboter en geen oude kranten meer ge bruiken om de boter te dekken. Te Amsterdam is op het voorbeeld van andere landen eene vereeniging van postzegelverzamelaars op gericht. In de vorige week stierven te Rotterdam 12, te Utrecht 4 aan mazelen. Den heer Thomas Pigee te Haarlem eigenaar der werf Conrad is o. a. opgedragen het maken van 3 groote baggerwerktuigen welke van eene diepte van 8j el onder water 100 tot 150 kub. el grond per uur moeten kunnen opbaggeren, ten behoeve der nieuw te maken haven van Ensenada aan de Rio de la Plata nabij Buenos-Ayres. Verscheidene firma's hier te lande en in de ko loniën hebben aan de 2e Kamer verzocht de wetsvoor- dracht houdende heffing van den suikeraccijns volgens saccharimetrie (titrage) te verwerpen en in plaats daar van heffing volgens uniformrecht te stellen. Zij gronden zich o. a. daarop, dat eerstgenoemd onderzoek wel het middel moge zijn om tot de kennis der bestanddeelen van een monster suiker te komen doch dat het on mogelijk is, daaruit te geraken tot de kennis der boe veelheid geraffineerddie de door dat monster verte genwoordigde partij zal opleveren. De minister van financiën heeft bepaald dat zij, die bezwaren inbrengen tegen hunnen aanslag in de grond- en personeele belasting, ten gemeentehuize hun ner woonplaats, gedurende 8 dagen inzage kunnen nemen van de ingewonnen ambtsadviezen indien zij daartoe het verlangen in hun bezwaarschrift hebben te kennen gegeven. Achttien katholieke leden der 2e en de katholieke leden der le Kamer hebben aan den minister van buitenl. zaken door eene commissie twee eensluitende nota's aan geboden waarbij zij kennis geven, dat zij met leedwezen vernamen het vonnis, den 29 Januari 1884 gewezen door het Hof van cassatie te Rome in het geding der vereeniging tot voortplanting des geloofs en den ko ninglijken commissaris voor de opruiming der kerkelijke goederen ten gevolge van welk vonnis de vaste goe deren dier vereeniging verkocht worden en de opbrengst belegd wordt in onvervreemdbare schuldbekentenissen der nationale italiaansche schuld of anderewaardoor die vereeniging de beschikking over haar kapitaal ver liest en de inkomsten dier genoemde schuldbekente nissen alleen te barer beschikking blijven. Zich ver- eenigende met het door den Paus tegen deze uitspraak ingebrachte protest verzoeken zjjdat de regeering in deze zaakhetzij zelfstandig hetzij in overleg met andere mogendheden zoodanige maatregelen neme als haar nuttig en noodig schijnen om de belangen harer katholieke onderdanen te verzekeren en te beschermen. Yolgens de Tijd zou de regeering de verstrekte mede- deelingen in welwillende overweging nemen. A. v. d. P., grondeigenaar te Rotterdam ver voegde zich onlangs bij mevr. de wed. v. M, te Tiel aan wie hij ƒ1672 schuldig was voor geleverde steenen, met verzoek 15°/0 op die rekening te laten vallen en hem voor het volle bedrag te kwijten, willende hij onder die voorwaarde de schuld afdoen. Zijne zaken gingen hard achteruit en een bankroet stond voor de deur. Mevrouw v. M., bevreesd dat zij later nog meer zou moeten verliezen nam het aanbod aan te meer daar de opzichter van de in aanbouw zijnde woningen, die hem vergezeldehet verhaal bevestigde. Na onderzoek is geblekendat geen faillissement aanstaande was en de zaken van dien grondeigenaar in zeer goeden staat waren. De politie stelde een onderzoek in en de recht-

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2