No. 6r. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. ZONDAG 25 MEI. TWEEDE BLAD. Prijs der gewone Advertentiën Qbf&ciitl Oebeelte. Buitetilanb. BLmeulaub. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dondörd&g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat aan hen vergunning gevraagd is tot den perkoop van sterken drank in het klein door HEN DRIK HENNING, koopman en winkelier, in het perceel op den hoek der Hekelstraat en Verdronkenoord, No. 71, endoor JAN OTTERwijnkoopersbediendein het perceel aan de Kooltuin, genaamd „de Otter." Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. •21 Mei 1884.. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het suppletoir kohier van het patentrecht en dat der belasting op het personeel n°. 9, beide over het 4e kwartaal der dienst 1883/84, eerstgenoemd op 21 Mei en laatstgenoemd op 19 jMei 1884 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard, op heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Ieder ingezetendie daarbij belang heeftwordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatig heid zouden voortvloeien te voorkomen. Alkmaar Bet Hoofd van het Bestuur voornd., den 23 Mei'l884.A. MACLAINE PONT. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, gegrond op het K.K. besluit van 19 April 1884 No. 15 tot het bijwonen der oefeningen, om zich op 29 Mei 1884, namiddags 4 uuraantemelden bij zijn korps te Leiden, den verlofganger CORNELIS KOOL. De opgeroepene heeft recht op vrij transport naar zijn korps, benevens op een daggeld van 25 centen ter gemeente-secretarie alhier aantevragen. De Burgemeester voornoemd, Alkmaar, 23 Mei 1884.A. MACLAINE PONT. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALKMAAR, op Woensdag, 28 Mei 1884, des namiddags te 123/. ure. Namens den Voorzitter van den Raad De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Zij, die in aanmerking willen komen voor ONDERWIJZER aan de OPENB. 2e TUSSCHENSCHOOL te ALKMAAR (hoofd de heer W. S. P. Hofp), op 650,— jaarwedde ge lieven hunne stukken in te zenden aan het Gemeentebestuur, vóór 3 Juni a.s. P O L 1 C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het volgende gevondene voorhanden, als: een huissleutel, een gouden horlogekettingeen gouden medaljoneen armband (nikkel), een onderstuk van een oorbelletje. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat, te beginnen met Maandag 26 Mei a.s., het kantoor geopend zal zijn Op werkdagen: van 's m. 7 u. tot 's av. 3 u. 's av. 5 n h 10 e Op zon- en feestdagen, van 's m. 7 u. tot 's rnidd. 12 u. 's av. 1 6 s av. 10 De Directeur voornoemd GOUWE. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e helft der maand April 1884. J. Eranke, Amsterdam; Simon Schout, BarlhezeTh. L. Steen, Delft; Rutjes, 's Gravenhage; W. Holsmuller, Rijnsburg. Van de hulpkantoren Rustenburg: J, DekkerAndijk. Schoorldam: Sanders't Zand. BriefkaartM. de Haas Verzonden geweest naar Engeland: C. de Leeuw Londen. E r a n k r ij k Mej. Cohen StuartNice. FBANKEIJK. Senaat. De heer Gavardie vroeg den 20 verlof, om de regeering over Egypte te ondervragen. De minister-president Ferry antwoorddedat de onder handelingen op dit oogenblik hangende waren en de beraadslaging hierover dus uitgesteld moest worden. Toen de heer Gavardie bij zijn verzoek volhardde, ont stond er zulk een leven, dat de voorzitter zich genood zaakt zag de zitting te schorsen. Na de heropening werd de behandeling tot later uitgesteld. Kamer. Na de opening der zitting op den 20 las de minister-president Ferry de verwachte verklaring in zake den met China gesloten vrede voor. Daarin werd gewezen op de tegenover China verkregen voordeelen. Niet slechts zijn waarborgen bedongen voor goede buur schap voor goedestaatkundige en handelsbetrekkin gen maar bovendien heeft China geen vernedering ondergaan en kan dus geen wrok koesteren. Zulke voordeelen zijn meer waard dan eene schadeloosstelling in geld. De tekst van het verdrag komt overeen met het daarover reeds bekend gemaakte. Alleen bevat art. 4 eene bepaling waarbij Frakrijk zich verbindtom in het eindverdrag met Annam elke uitdrukking te ver mijden waardoor het aanzien van China zou kunnen verminderen. De ontruiming van Tonkin door China moet op 26 Juni volbracht zijn. De heer Patenótre is benoemd tot gemachtigde van Frankrijk voor het opmaken van het eindverdrag. De minister verzekerde ten slotte dat Frankrijk's gematigdheid door Europa op prijs werd gesteld. Door die gematigdheid was de beste oplossing verkregen voor het tegenwoordige en meer zekerheid voor de toekomst. De zinsneden welke betrekking hadden op Sontay en Bac-Ninh, de zegepraal der fransche wapenen, de voor deelen van het gesloten verdrag en de veiligheid voor de toekomst werden levendig toegejuicht. De minister van marine diende een voorstel in waarbij voor Tonkin een krediet van f 18,000,000, voor Madagascar een van f 2,500,000 en voor de kos ten der zending van den heer de Brazza in West-Afrika een van f 390,000 aangevraagd wordt. Eene interpellatie van den heer Soubeyran over de Tuneesche schuld werd op den 23 bepaald. De voorzitter der Kamer nam daarop het woord. Hij meende de tolk te zijn van alle partijen wanneer hij hulde bracht aan den moed en de volharding der fransche soldaten. Deze woorden werden levendig toe gejuicht waarna de zitting gesloten werd. Den 23 beantwoordde de minister van financiën de interpolatie van den heer Soubeyran over de tu neesche schuld. Zijn voorstelom over te gaan tot de eenvoudige orde van den dag werd aangenomen mee 327 tegen 144 stemmen. SPANJE. De Cortes zijn den 20 geopend met eene koninglijke boodschapwaarin gezegd wordtdat de thans bestaande moeilijkheden veel geringer zijn dan die bij den aanvang der regeering en in elk geval niet grooter, dan de meeste staten van Europa in den regel oudervinden. Ongelukkig zai de herinnering aan de ver foeilijke burgertwisten nog lang op het land drukken. Dwaze ondernemingen verstoren soms het vertrouwen, al zijn zij onmachtig om de openbare orde ernstig te bedreigen. Het mislukken der samenzweringen heeft geen anderen uitslag gehad dan de betrekkingen aan te toonenwaarin de anarchisten staan tot hendie in het buitenland de hedeudaagsche beschaving bedrei gen. De krachtige ondersteuning der wetgevende macht wordt ingeroepen. De regeering is niet voornemens om de onlangs aangenomen wetten te beperkenzij zal zich bepalen tot eene krachtige toepassing der be staande wetgevende bepalingen ter onderdrukking van de uitspattingen der rustverstoorders. De Koning herinnertdat hij zich strikt gehouden heeft aan de plichten door het parlementaire stelsel hem opgelegd. Verder wordt gemeld, dat de staat der geldmiddelen verbeterd is. De betaling der coupon is zeker gewaar borgd en er bestaat geen vreesdat hierin staking zal komen. De vermeerdering der ontvangsten opent het uitzicht, dat het evenwicht op de begrooting spoe dig zal hersteld zijn, doch het is zaak, zich tot de drin gende uitgaven te bepalen. Verschillende wetsontwerpen worden aangekondigd. De gevaren in het binnenland zijn meer schijnbaar dan werkelijk. Spanje kan het zoogenaamde militaire vraag stuk met onverschilligheid beschouwen hoewel de be hoorlijke verdediging des lands niet uit het oog mag verloren worden. De boodschap werd met den kreetleve de Ko ning begroet. In de provincie Ciudad Eeal wordt de oogst door verwoesting bedreigd van de sprinkhanen. Op 2 plaat sen zijn meer dan 80 ton van deze dieren begraven. De regeering heeft premiën uitgeloofd voor hunne ver delging en er zijn soldaten gezonden, om aan die ver delging te helpeD. ST ATEN-GEN EEAAL. Tweede Kamer. Den 20, toen toegelaten werd het nieuw verkozen lid van Welderen Rengers, kwam in behandeling het verzoekschrift van den directeur van het rijkstelegraaf kantoor te Kampen, J. H. Moorenzich beklagende over een ontvangen verbod, om over andere dan letterkundige onderwerpen in nieuwsbladen te schrij ven. De meerderheid der commissie stelde voor, na de dankbetuiging aan den min. van waterstaat voor de verstrekte inlichtingen, te verklaren, dat door het bevel, den heer Mooren gegeven, om zich van verder geschrijf in nieuwsbladen over on derwerpen van anderen dan letterkundigen aard te onthouden, aan het recht, dien ambtenaar btj art. 8 der grondwet gewaar borgd, zonder noodzaak te kort was gedaan; de minderheid, dat het door dien directeur erkende feit, dat hij nog al tamelijk veel voor een blad schrijft en dikwijls ingezonden stukken aan verschillende nieuwsbladen levertvalt onder de verbodsbepa ling van art. 2 van het reglement voor den dienst van de Rijkstelegraaf. De heer Schaepman bestreed uitvoerig het voorstel der meerderheiddat verdedigd werd door den heer Z ij 1 k e r. De heer Ruys van Beeren broek verdedigde het voor stel der meerderheid. De heer Haffmans, alleen deelende het gevoelen der meerderheid dat de vrijheid der ambtenaren niet meer beperkt mag worden dan door het belang van den dienst gevorderd wordt, stelde als wijziging van het voorstel der meerderheid voorte verklarendat art. 2 van het reglement voor den dienst van den rijkstelegraaf herziening behoeft. De heer van Kerkwijk verdedigde in het algemeen de stelling, dat de ambtenaren van den telegraaf geen aanleiding moeten geven om het vertrouwen in de telegrafie te schokken en daar om achtte hij eenvoudige dankbetuiging aan den minister vol doende. Mocht punt 2 van het voorstel der meerder- of min derheid in stemming komendan zou hij daartegen stemmen; hij verklaarde zich evenwel voor het voorstel Haffmans. De min. van waterstaat merkte op, dat het reglement geene straffen vaststelt, doch alleen regels, waarnaar de tele- graaf-ambtenaren zich moeten gedragen en dat zij, doen zij dat nietdan blijk geven van ongeschiktheid voor de vervulling hunner betrekking. Hij verdedigde de bij art. 2 van het regle ment aangenomen algemeenheidals met opzet gekozen in het belang der geheimhouding bij de telegrafie en om alle aanraking tusschen de telegrafie en de dagbladpers tegen te gaan. Na aan neming der dankbetuiging aan den minister, wordt het voor stel der meerderheid met 47 tegen 2 3dat der minderheid met 45 tegen 24 stemmen verworpen, doch aangenomen het voor stel van den heer Haffmans met 45 tegen 24 stemmen. Daarna ving de aljemeene beraadslaging aan over het wets ontwerp, houdende voorloopige maatregelen tot behoud der vi- cariegoederen. De heer Schim melpenninck van derOye verdedigde het beginsel van het ontwerp, terwijl de heer W int g ens zich daartegen verklaarde. Hij ontwikkelde eenige denkbeelden om tot eene regeling voor goed te komen. Den 21 werd de beraadslaging voortgezet; het ontwerp werd verdedigd door de heeren deMeijier, Hub er, van Heec- keren en den min. van justitie, terwijl de heer van der Loeff bedenkingen ontwikkelde. Verschillende amende menten werden reeds aangekondigd. De algemeene beraadslaging liep af. Met 32 tegen 21 stemmen werd besloten, de artikelsgewijze behandeling voort te zetten op den 26, 's namiddags 1 uur en met 48 tegen 4 stemmen, na afloop van de behandeling dier wet, de aanhangige wijzigingen der onderwijswet in behandeling te nemen. Bij de daaraan voorafgegane bespreking gaf de heer B o r ge- si u s te kennen, dat hij door de schuld der regeering teleurge steld was. De regeering had de Kamer niet in staat gesteld de belasting-ontwerpen te behandelen, niettegenstaande zij op 26 Januari toegezegd had, spoed te zullen maken. Sedert 12 we ken wacht de Kamer en kunnea noch de tijdelijke, noch dc definitieve belastingwetten behandeld worden. De regeering had gezegd dat de Kamer wilwat ze kanhij zeide de regee ring kan nietwat ze wil. De heer van Eek verklaarde zich tegen het voorstel des voorzitters, om die wijzigingen te be handelen vóór zijn voorstel tot wijziging van het reglement van orde, daar de Kamer zoo doende hare waardigheid niet ophield. De Voorzitter antwoordde, dat die waardigheid niet zou lijdenals men aan de wijziging van het reglement van orde doet voorafgaan een ontwerpvan welker al of niet aan neming waarschijnlijk ten deele kan afhangen het lot van het ontwerp nopens de klassenbelasting. Juist, omdat er nog veel te doen iswil hij de pinksterweek blijven zitten. De heer Lieftinck vraagt, of hij goed verstaan heeft, dat door den Voorzitter gezegd isdat de aanneming der schoolwet invloed zou uitoefenen op de klassenbelasting? De Voorzitter verklaartdat niet aldus te hebben gezegd. Hij heeft ge zegd dat van de aanneming dsr onderwijswet waarschijnlijk ten deele kan afhangen het lot der klassenbelasting. De heer Lieftinck wijst er opdat het in den regel niet gebrui kelijk is, officieel van den voorzittersstoel verband aan te too nen tusschen een ontwerp en een ander. De min. van binnen 1. zaken drong aan op behandeling der schoolwet wijziging. Over het verband met andere zaken wilde hij niet spreken. Velen in en buiten de Kamer verlangen dat voorstel ter hand te nemen. Nadat het voorloopig verslag is versche nen hebben de ambtenaren met alle macht en inspanning ge werkt om de Kamer in de gelegenheid te stellen het ontwerp te behandelen. Het zou der regeering zeer aangenaam zijn indien het werd behandeld. Uit het wetsontwerp tot vaststelling der koloniale reke ning voor Suriname over 1880 blijkt, dat, buiten rekening latende de ongebruikte posten van uitgaaf en ontvangstieder van f 300,000voor aanvoer van vrije arbeidersde uitgaven f 28947,78 minder en de ontvangsten f 68902,67 meer dan de raming bedroegen. Zoodra dit ontwerp wet geworden iszal de som van f 61,157,47%, die op de bijdrage aan de koloniale geldmiddelen overgebleven is, in 's rijks schatkist gestort worden. Den 14 is te Parijs een overeenkomst tusschen Nederland en Frankrijk onderteekend houdende vast stelling van een eensluidend tarief voor bergloon van opgevischte netten. Den 14 werd op eene vrij druk, o.a. ook door vrouwen bezochte vergadering van het Algemeen Nederlandsch Werklieden Verbond te Amsterdam eene lange bespreking gevoerd over de vraagwelke de oorzaken waren van de heerschende slapte in het werk. Ten slotte werd eene mofie van K. Eis aangenomen strekkende om overwegende dat volkswelvaart met internationale grenzen en staande legers onmogelijk en daarvoor verdeeling van arbeid naar ieders krachten met verdeeling van vruchten naar ieders behoefte on miskenbaar is van de regeering te eischendat zij alle middelen zou aanwenden om dat doel te bereiken. Eene door den voorzitter Heldtnamens het bestuur voorgestelde motiewaarbij de werklieden werden aan gespoord samen te werken om den arbeidstijd te doen verminderende hoeveelheid werk over allen te ver- deelen en bij particulierengemeente- en Eijks-over- heidspersonen op bespoediging van openbare werken en vervaardiging daarvan in Nederland aan te dringen, werd verworpen.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 5