ST1AT8-LOTEII1J. Heltqnfische fiertcfaten. Jngezottbett JSttikfectn Den 17 Mei herdacht de heer J. Schoonenberg onder blijken van algemeene instemming zijn 25jarig zijn als hoofd der school te Lutjebroek. Bij kon. besluit van den 18 is aan den heer mr. C. W. E. Vaillant, op zijn verzoek, met 1 Juli as., eervol ontslag verleend als voorzitter van het gerechts hof te Amsterdam onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in rechterlijke be trekkingen bewezen. Bij kon. besluit van den 18 is met 16 Sept. a.s. een eervol ontslag verleend aan den heer dr. N. Beets als hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijks hooge school te Utrecht, onder dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren den lande be wezen diensten en in zijne plaats benoemd de heer dr. J. Cramer thans hoogleeraar te Groningen uit welke betrekking hem eervol ontslag is verleend. Bij kon. besluit van den 18 is benoemd tot bur gemeester van Spaarndam de heer W. D. Haitsma Muiier en van Schoten de heer J. Arnoldy. De tot gevangenisstraf veroordeelde studenten wegens het gebeurde op het Munster kerkhof te Utrecht meldden zich den 19 aan tot het ondergaan dier straf. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft den 19 afwijzend beschikt op het verzoek tot afschaffing en beperking der kermis. Te Texel is den 19 opgeheven de nuts spaarbank: de door haar behaalde winst van f 350 zal voor de algemeene bewaarschool gebruikt worden. Te Leiden is den 20 des avonds de fabriek van machinaal gebreide goederen van de firma P. Clos en Leembruggen aan de Binnenvestgrachtgeheel uit gebrand. Belendende gebouwen leden zeer veel water schade. Te Almeloo is den 20 tot lid der 2e Kamer gekozen de liberale kandidaatde heer Mr. A. van Laer, voorzitter der arr. rechtbank en arr. schoolopziener met 1177 stemmen tegen 1135 op den kandidaat der katholieken en antirevolutionairenden heer van Sonsbeeck. De Keizerin van Oostenrijk heeft thans 11 ka mers in het hotel Kaufmann te Zandvoort in gebruik. Eiken dag gaat zij des morgens per spoor naar dr. Mezger te Amsterdam en keertna eenige verver- schingen te hebben gebruikt in Brack's Doelenhótel per spoor naar Sandpoort terugvan waar zij zich te paard langs het strand naar Zand voort begeeft. Den 20 bezocht zij Wijk aan Zee. Ben 20 had onder gunstig weder te Hoorn de door de Vereeniging voor Volksvermaken uitgeschreven wedstrijd van vrij oefeningen van nationale gymnastiek verenigingen plaats. Daaraan werd deel genomen door Amstels gymnastiekvereniging en Amsterdamsche gym nastiekvereniging beide van Amsterdam gymnastiek vereniging Haarlem en Sparta, beide van Haarlem Simson van Koog-Zaandijk;VolhardingvanPurmerend;Ly- curgus van Schagen; Hercules van Wormerveer; Achilles van Zaandam en Oefening van Hoorn. Na de aankomst gingen de gymnasten vermeerderd met de leden vau verschillende te Hoorn bestaande gezelschappen en voorafgegaan door het gemeentebestuur, met hunne banieren in optocht door de stad naar het feestterrein, het Doelenpleinwaar de voorzitter der vereeniging voor volksvermakende heer Aghinahen toesprak. De uitslag van den wedstrijd wasdat de le prijs (gouden medalje) behaald werd door Amstels O. V. met 59, de 2e (verguld zilveren medalje) door Volharding van Purmerend met 52 en de 3e (zilveren medalje) door Sparta van Haarlem met 48 punten. Des avonds te 9 uren had de prijsuitdeeling in het Park plaats waar een concert door Sonneman's Kapel en vervolgens een bal gegeven werdterwijl de ontstoken illuminatie zeer goed slaagde. Den 21 had op de gedempte Turf haven eene groote harddraverij plaats door paarden van alle rassen in Nederland geborengespannen voor twee- of vierwielige rijtuigen om een eersten prijs van 500 een tweeden van f 250 en eene premie van 100. Van de 20 deelnemers werd de lo prijs be haald door de Willem III, eigenaar P- Brommer te Zijpebereden door J. Koster te Beemster; de 2e door de Goedebruine merrie eigenaar A. O. v. d. Akker te Zegwaard bereden door den eigenaar, en de premie door 't Pauwtje eigenaar J. Sjhagen te Beemster bereden door J. Schilder te Spierdijk. De burgemeester reikte de prijzen uit. Des avonds werd aan de Karperkuil voor rekening van de vereeniging voor volksvermaken een groot vuurwerk vervaardigd door den heer A. Gallkunst- vuurwerkmaker te Botterdam afgestoken. Den 21 is te Akersloot tot onderwijzer aan de openbare school in het dorp benoemd J. Bouwman te Nijmegen. Voor het maken van een hoofd- en nevengebouw met bijkomende werken op het station Geldermalsen voor den spoorweg DordrechtEistgeraamd op f 184,700, waren den 21 de heeren G. Schnitzer en H. Kruger te Groningen voor f 163,300 laagste inschrijvers. Het gerechtshof te Arnhem heeft den 20 L. Beu- rink wed. van der Streekwegens vergiftiging van haren echtgenoot met rattenkruidtot 15 jaren tucht huisstraf veroordeeld. De eisch was 20 jaren geweest. In den nacht van dea 21 op den 22 omstreeks 2 uren is op den Oosterspoorweg een goederentrein van Amsterdam komendeongeveer een half uur van de stadvlak bij de brug over de Bingvaart van de Watergraafsmeer ontspoord. De locomotief stuitte in het zand, vlak tegen de brug aan. De in goeden gang zijnde trein drong de voorste wagens met zeer groote kracht tegen den tenderwaardoor drie wagens letterlijk op en in elkaar geschoven werden. Vier an dere werden deerlijk gehavendzoodat een zevental onbruikbaar geworden zijn. Alleen een werkman die bij den schok van de locomotief sprongbekwam een ernstige wondeaan het rechter been. De trein liep op het linker spoorwaar men op de plaatswaar het ongeval gebeurdebezig was met de vernieuwing der rails. De werklieden hiermede beziggeen trein van Amsterdam op dit spoor wachtende hadden nog juist den tijd uit den weg te gaan. De min. van binnenl. zaken vertrok den 23 in ambtsgewaad naar Bosendaal ter begroeting van den Koning en de Koningin bij hunne terugkomst op Neder- landsch grondgebied. Op de door Breda uitgeschreven 4°/o geldleenin- gen is ingeschreven als volgt: op die van ƒ60000 voor f 107,500 van 90% tot 97°/0, op die van f 165,000 voor f 42000 van 94% tot 98'/ioo°/oop die van f 16000 voor 48000 van 93'/io tot 97%°/0. Op eerst genoemde leening is gegund 34500 de overige zijn geheel toegewezen. Uit het verslag der Haarlemsche tramwegmaat schappij over 1883 blijkt, dat vervoerd werden 505,952 personen of 11234 meer dan in 1882. De paarden kostten per stuk en per dag met inbegrip van hoef beslag duinwater en geneeskundige hulp, ƒ1,07 tegen 1,09 in 1882. Den 22 April brandde te Groningen midden op den dagterwijl de huisgenoten afwezig warende groote boerenplaats van den heer E. Bruggers te Blij - ham door een onbekende oorzaak af. Het vermoeden, dat een 14jarige knaap dien brand aangestoken had is thans bevestigd hij heeft bekenddien brand op zettelijk te hebben gesticht. Het Amstel-hotel te Amsterdam keert over 1883 7 °/0 uit na belangrijke afschrijving op de gebouwen en de vernieuwingsrekening. Het vernieuwen der O. I. Compagniebrug te Enk huizen werd door den gemeenteraad gegund aan J. van Waart voor f 5650. De gemeenteraad van Krommenie heeft besloten 10000 rijks subsidie te vragen voor den verbouw der burgerschool. Door onvoorzichtigheid van kindereu is te Megen een woonhuis met den inboedelwaarvan niets verze kerd wasafgebrand. Het vee werd gered. De olficier van justitie tj Middelburg verzoekt de opsporing en aanhouding van den postdirecteur W. H. Pieter te IJzendijke die voortvluchtig is met f 60000. Tot opzichter van het waterschap, den Zijpe- en Hazepolder, is benoemd de heer W. Blaauboer Gz., in de Zijpe. Beroepen bij de doopsgezinde gemeente te Noord- eind van Graft ds. G. A. Frerichs te Nes op Ameland. Tot onderwijzer aan de tusschenschool te Enk huizen is benoemd D. Brouwer, kweekeling der nor maalschool aldaar. Daar zich te Enkhuizen geene sollicitanten voor onderwijzeres met acte gymastiek aan de armenschool op f 700 jaarwedde aanmeldden heeft de raad be sloten die wedde te verhoogen tot f 800. Benoemd te Oudkarspel tot onderwijzeres mej. A. C. Bodenberg te Alkmaar en tot onderwijzer de heer A. J. Yos van Zon te Haarlem. - De stations van den Staatsspoorweg en van den Grand Central Beige te Maastricht zijn thans vereenigd. De treinen van eerstgenoemde maatschappij komen en gaan aan de eene en die van laatstgenoemde aan de andere zijde van de vereenigde station. De Koning heeft goedgekeurd het plan van het gemeentebestuur van Delft, om den sterfdag van prins Willem I plechtig te herdenken en de heer M. de Vries, hoogleeraar te Leiden, heeft toestemmend beantwoord de vraag, of hij bij die gelegenheid de gedachtenisrede wilde houden. Te Helder zullen de voorwerpen vervaardigd bij het onderwijs in handwerken aan de openbare scholen, in het openbaar verkocht worden. Bij kon. besluit van den 21 is met ingang van 1 Juni 1884 benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Purmerend de heer H. J. Calkoen bur gemeester van Edam. Bij den veefokker Jansma in de Beemster staat een buitengewoon groote stierwaarvoor den eigenaar dezer dagen 6000 door een Amerikaan geboden is. Jansma wil het dier echter nog voor geen f 12000 afstaan daar hij in dezen tijd dooreengenomen dage lijks wel 200 winst met het dier behaalt. De af stammelingen van dezen stier zijn zeer gezocht in Amerika. 4e klasse 21 Mei 3e. lijst. Nr. 18247 1500 Nr. 17973 ƒ200, Nr. 4141 f 100. De commissie voor de tentoonstelling van voorwer pen betrekking hebbende op het leven en den tijd van prins Willem I, die den 10 Juli a.s. te Delft ge opend en gedurende 6 weken in een der zalen van de polytechnische school te Delft gehouden zal worden noodigt een ieder die in het bezit van voorwerpen of zaken betrekkelijk het leven van dien grooten man mocht zijn en ze tot het voorgestelde doel tijdelijk wil afstaan uitdaarvan opgave te willen doen aan het adres van den heer H. L. Janssen van Baay, O. I. hoofd ambtenaar, Nieuwelaan No. 1, Delft. Zij behoudt het recht voor, inzendingen die minder aan het beoogde doel beantwoorden, te bedanken. Het tijdstip van in zending en het adres worden nader opgegeven. De kosten van heen- en terugzending komen voor rekening van de tentoonstelling. Voor zorgvuldige bewaring en behandeling der voorwerpen zal worden gezorgd doch de commissie kan zich niet aansprakelijk stellen voor beschadiging of verlies. Voor verzekering tegen brand schade zal gezorgd worden wanneer zulks uitdrukkelijk verlangd wordtonder opgave van de verzekeringsom. Van de gelden die indertijd bijeengebracht werden om op het graf van wijlen dr. W. C. H. Staring een eenvoudig gedenkteeken op te richten bleef eene kleine bate over, die door de heeren H. M. Berns en mr. C. J. Siekesz, in overleg met den heer C. J. M. Jong- kindt Coninckdirecteur der rijks-landbouwschool te Wageningendaartoe gemachtigd door den minister van binnenl. zaken, bestemd werd als begin van een fonds, waaruit later, naar zij hopen, spoedig beurzen aan zoons van landbouwers gegeven zullen worden om het onderwijs te kunnen volgen aan die rijks-land bouwschool. Door de stichting van dat fondsonder den naam van Staringfonds kan geen beter blijvende herinnering gesticht worden aan den overleden vriend, dan door zijn naam te verbinden aan een instelling die strekken moet om ontwikkeling te brengen onder dien landbouwstandwaarvoor hij heeft gearbeid en dien hij zoo lief had. Den 18 Maart 1884 werd de notarieele stichtingsacte te "Wageningen verleden. Daar die bate klein ismoet algemeen medewer king verleend worden om het beoogde doel te bereiken. Van daar dat door genoemde heeren een oproeping verzonden isom dit nuttig doel te steunen. De di recteur der rijks-landbouwschool heeft zich bereid ver klaard elke bijdrage hoe gering ook in ontvang te nemen. Moge door veler medewerking het doel spoedig bereikt worden —a—awB^airii»inrrTisgi3.ga»B—mm—aanEPi—b—a—b— Zaterdag 24 Mei. Amsteedam. Een paar honderd ontslagen werklieden loopen door de stad en zijn den Burgemeester gaan spreken die verklaarde onmachtig tot hulp te zijn; de rust blijft ongestoord. Bbussed. De Koning der Nederlanden deed door den gezant alhier hartelijk danken voor de schitterende ontvangst vooral voor de ovatie voor het stadhuis. Tevens schenkt Zijne Majesteit 2000 gulden aan de brusselscbe armen. Londen. Eeuter en enkele bladen melden dat ge neraal Gordon mahomedaan wil worden. Madbid. De provinciën zijn door een orkaan vreese- lijk geteisterdwaardoor vele personen zijn gedood Murcia heeft weder veel geleden. Ondergeteekende opmerkzaam gemaakt, dat aan het hoofd der door ds. Schuller en hem onderteekende hier ter stede circuleerende lijst een enkele minder juisteuitdrukking is geslopen, brengt ter algemeene kennisse dat niet het „Stedelijk bestuur", doch de Ge meente in dezen vertegenwoordigd door den Burge meester, om onderstand werd aangesproken. Ook was het ontwijkend antwoord geen weigeringin letterlijken zin. P. VAN DEB VEEN. Alkmaar, 24.5.84. Zeer talrijk waren de bewijzen van belangstelling, welke den vader en de moeder van het Burgerweeshuis alhier, den heer G. Kerkhoven Dz. en echtgenoote, den 22, bij gelegenheid hunner 25jarige echtvereeniging, ten deel vielen. Onder de vele geschenken merkten wij o.a. op van regentessen en oud-regentessen re genten en oud-regentenvan 22 oude weezenvan weezen die met Mei dezes jaars het gesticht verlaten hadden van de nog verpleegd wordende kinderen van vele ingezetenen enz. enz. Het eerstgenoemde werd den jubilaris met eene zeer vleiende en waardeerende toespraakbij monde van den president-regentden heer J. Gouwe overhandigd waarin spreker het vele goede deed uitkomen dat het huis aan het feestvierend paar te danken bad en de verwachting uitsprak dat zij nog vele jaren aan het gesticht mochten verbonden blijven. De verpleegden in het B. C. weeshuis werden 1.1. zondag, ter eere van den feestdag, door den jubilaris onthaald. Tot zetter voor 's Eijks directe belastingen alhier, in vervanging van wijlen den heer P. A. van der Drift, is door den commissaris des Konings benoemd de heer AV. Helling. Den 24 's morgens geraakte het eenig kindje van den tuinier Pandereen meisje van 3 jaar, aan het Bopjeskuil te water en werd het door den vader, die het niet dadelijk bemerktelevenloos opgehaald. De door den agent van politie Brouwers, in afwachting van de komst van dr. D. Dorbeck, wiens hulp werd ingeroepen, aanvankelijk alleen toegepaste voorschriften tot redding van drenkelingen mochten niet baten. Door het stedelijk muziekkorps zullen op Zondag, den 25 Meides avonds te urein den Hout de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. Premières fleurs", marche de processions van Beu- land. 2. Eeest-Ouverture van Chr. Bach. 3. „Ade laide", für cornet pistons, van Beethoven. 4. „Musi- kalische Blumenlese", grosse potpourri van Thiimer. 5. „Eranzösisches Lustspiel", ouverture van Kéler Béla. 6. Marseh Aria und Chor „O, Isis und Osiris" van Mozart. 7. Grande fantaisie espagnole van Heijmans. 8. „Le réveil de la nature", polca imitative pour con certs, pour flauto picolo solo, van Christophe. Aran 26 Mei af bestaat gedurende de zomermaan den van 7 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds aan het Gasthuis gelegenheid tot het nemen van warme en koude baden. Naar wij vernemen zal de bad-en zweminrichting alhier maandag 26 Mei geopend worden. In de prijzen der baden is geene verandering gekomen evenmin in de uren van openstelling behalve dat op gedane aan vraag de inrichting voor meisjes ook dagelijks nog van 121 uur 's namiddags is opengesteld. Kaartjes blijven verkrijgbaar bij de leden van het bestuurterwijl bij den badmeester alle verdere inlichtingen gegeven worden. "Wij hopen dat het weder dit jaar zal medewerken om een druk bezoek aan de inrichting te bezorgen. In de zitting van den gemeenteraad van Woens dag 28 Mei zullen de navolgende punten behandeld worden Verzoek van P. J. van Efveren, om eervol ontslag als onderwijzer aan de openbare 2e tusschenschool. Bapport der commissie van financien op de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1883 burgerweeshuis de dienstdoende schutterij het verzoek van Burg. en Weth., om machtiging tot het doen van af- en overschrijvingen in de gemeente- begrooting voor 1883 en dat van regenten van het gasthuisom machtiging tot het doen van af- en over schrijvingen in de begrooting der stads-apotheek voor 1883.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 6