No. 63. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. WOENSDAG 28 MEI. EEN GELUKKIG MENSCHENLEYEN? Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door Prijs der gewone Advertentiën BttiUttlattb. FBUILLETON. ADOLF STRECKFUSS. Birmeulaab. aikiaausche courant. het geheele Kijk f 1, De 3 nummers 0 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COS- TEE ZOON. BELGIE. De Koning der Nederlanden droeg vóór zijn vertrek uit Brussel den nederlandseben gezant op den burgemeester zijnen innigen dank te betui gen voor de warme en hartelijke ontvangsthem en der Koningin van wege de bevolking aldaar ten deel gevallen. In het bijzonder was hij erkentelijk voor de prachtige ontvangst ten stadhuize. Van het hiertoe betrekkelijke schrijven van den gezant werd aan de ingezetenen van Brussel bij eene overal aange plakte bekendmaking kennis gegeven. Hij deed voor de armen van Brussel den burgemeester f 2000 ter hand stellen en schonk het grootkruis der orde van den Nederlandsehen Leeuw aan den heer Van Praetminister van het huis des Koningsaan graaf Van der Straten-Ponthoz groot-maarschalk van het hof, en aan graaf De Lanoy grootmeester van hét huis der Koningin het grootkruis der orde van den Gouden Leeuw van Nassau aan graaf d' Oultre- mont de Durasgrootmeester van het huis van den graaf van Vlaanderen aan luitenant-generaal Van der Smissen adjudant van koning Leopold en aan luite nant-generaal Jacmart. De wethouders van Brussel ontvingen het ridderkruis der orde van de Eikenkroon. De burgemeester Buis heeft meermalen te kennen gege ven bezwaar te hebben tegen het aannemen van rid derorden. De geheele uitslag der provinciale verkiezingen die den 25 voor het eerst plaats hadden onder de nieuwe wetwaarbij de kiezers volgens bekwaamheid mede stemden is voor de liberale partij ongunstig geweest. In Brabant werden 7 katholieken door 7 liberalen, te Antwerpen 26 liberalen door 26 katholieken met 500 stemmen meerderheid vervangen te Brugge werden de katholieken herkozen en te Namen gekozen te Luik daarentegen zonder strijd de liberalen herkozen. In Luxemburg is de meerderheid liberaal geworden. Te Antwerpen heerschte na het bekend worden van den uitslag groote opgewondenheid. Troepen volk liepen door de straten roepende leve de katholieken DUITSCHLAND. Het voornemen van ongeveer 3000 sociaal demokraten, om op Hemelvaartsdag in den vroegen ochtend nabij Berlijn bijeen te komen om vonnis te vellen over die volksvertegenwoordigers der vrijzinnige partij die gestemd hebben voor het wets ontwerp tot voortdurende geldig verklaring der socialis tenwet is door de politie met behulp der gewapende macht uiteengedreven. 13 personen, die zich verzetten, werden in hechtenis genomen. De thans bij den Bondsraad ingediende wet op het rijkszegel, eene beursbelasting, bepaalt, dat een recht van s/io per duizend tal worden geheven bij koop- verkoop- ruil- of leverings-overeenkomsten over alle in het bui tenland betaalbare wissels of buitenlandsch papier en ver der over de waarden die in het daartoe behoorende tarief opgenomen worden. ENGELAND. Eene ijzergieterij te Middlesborough heeft tengevolge van den gedrukten toestand in den ijzerhandel ongeveer 1000 werklieden ontslagen. Lagerhuis. Uit het uitvoerig verslag van het den 22 voorgevallene naar aanleiding van de door den heer Storey gevraagde inlichtingen over de gevangen gehouden bemanning der Nisero blijktdat die heer o.a. zeide datwaren die manschappen engelsche on derdanen generaals of leden van hooge kringen ge weest er wel reeds honderden vragen over hun lot tot de regeering gericht zouden zijn. Hij beweerde verder, dat de nederlandsche regeering in deze zaak niet krachtig genoeg handelde en het de plicht der engelsche regeering was, veel krachtiger bij haar aan te dringen op het aanwenden van betere pogingen dan tot nu toe om deze mannen te bevrij den die gevangen genomen waren in een land waarvoor Nederland verantwoordelijk kon geacht wor den. Kou dat rijk niet tot krachtiger maatrege len gebracht worden dan was het de plicht der en gelsche regeeringdie in andere landen engelsch geld en bloed als water deed vloeien zelve handelend ter bevrijding dier gevangenen op te treden. De heer Holland verklaardedat vele conservatieven het ge voelen van het liberale lid Storey deelden. De heer Slagg had van den kapitein van de Nisero, Wood- house die in Engeland was, vernomen dat naar zijne meening iedere poging om de gevangenen met geweld van wapenen te bevrijden zou uitloopen op het ter dood brengen der gevangenen door den Eadja. De heer Moore zeide te meenen dat die mannen door de Atchineezen niet gevangen werden gehouden uit vij andschap jegens Engeland maar om dat rijk te bewe gen ten behoeve dor inlanders bij de nederlandsche regeering die hen zeer tyranniek en gewelddadig be handelde tusschen beide te komen. Daarom moest de engelsche regeering aan de nederlandsche duidelijk doen begrijpen datals zij de inlanders rechtvaardig be handelde de gevangenen van zelf zouden vrijgelaten worden. Het iersche lid Eedmond zeide dat de en gelsche regeering alleen oorlog maken durfde met staten van den minsten rang of met inlanders. De klank der transvaalsche geweren trilde haar nog in de ooren en daarom verwonderde het hem nietdat zij geen flinker houding tegenover de nederlandsche durfde aan nemen. De heer Lawson verklaarde zich tegen het nemen van maatregelen van geweld op die wijze kon de regeering wel overal in oorlog geraken. Vervolgens gaf de minister het reeds vroeger gemelde antwoord. Den 23 werd bij de behandeling der kieswet een amendement van den heer Stanley op art. 2, om de wet niet in werking te doen treden vóór de rege ling eener nieuwe verdeeling der kiesdistricten, na be- DOOR 28) Mevrouw von Osternau was niet zoo onbezorgd, als haar man; maar zij sprak hem niet meer tegen, zij nam zich slechts voor om niet alleen tegenwoordig te zijn bij de muzieklessenmaar ook bij den dagelijkschen omgang tusschen Liesje en mijnheer Pechmayer scherp opteletten. Want al zeer onaangenaam was haar het denkbeeld dat hare dochter voor den onderwijzer een warmer gevoel zou kunnen gaan koesteren, dan hetgeen de leerlinge voor den onderwijzer gevoelen moet. Hare bezorgdheid werd grootertoen spoedig na het ern stige gesprek, dat zij met 'haren echtgenoot had gehad, Liesje en mijnheer Pechmayer van hunnen wandelrid terugkeerden en toen zij van het venster uit zag, hoe ge dienstig en beleefd de onderwijzer haar uit den zadel hielp, toen zij opmerkte, dat Liesje hem de hand tot afscheid gaf met een eigenaardig, liefelijk vriendelijk lachje. Het scheen mevrouw von Osternau toealsof Liesje in den loop van enkele uren van een vroolijk, onbevangen kind plotseling tot jonkvrouw gerijpt was. Pritsjedie vooruitgereden wasmaar eenigen tijd noodig had gehad, om zijn lief, klein paard in den stal te brengen en zich te overtuigen dat het goed verzorgd werd stormde nu de huiskamer binnen. Hij kon zijn vader en moeder niet genoeg vertellen van mijnheer Pechmayervan het heerlijke eerste lesuur en hoe vriendelijk en goed mijnheer Pechmayer jegens hem geweest was, wat hij al geleerd had en hoe heerlijk het leeren waszoo heerlijk had hij het zich nooit voorgesteld Toen vertelde hij van den wandelrid, hoe mijnheer Pechmayer den heuvel was afgerend recht op den Oster toe en dat zelfs mijnheer Storting bleek was geworden van angst, maar dat mijnheer Pechmayer er om gelachen had die kon rijden nog beter zelfs dan neef Albrecht. Eritsje was geheel in verrukking over zijn goe- verneur, hij gaf aan zijne bewondering in kinder lijke, warme woorden lucht, waarover mijnheer von Osternau zich zeer verheugde waardoor mevrouw ech ter hare bezorgdheid slechts gevoelde verhoogen. Het was niet geheel en al met hare instemming dat haar echtgenoot den ouden Hildebrandt opdroeg, mijnheer Pechmayer uittenoodigen om te acht uur in de huis kamer de thee te komen gebruiken; zij bad liever ge zien dat de onderwijzer niet zoo spoedig en alsof het van zelf sprak in den intiemen familiekring werd op genomen. Hare zorg werd eenigzins verminderd toen Liesje nadat z\j zich van haar rijkleed ontdaan hadin de huiskamer kwam en dadelijk onbevangen van haren wandelrid met mijnheer Pechmayer vertelde. Juist omdat zij geen geheim maakte van hare bewondering voor den onverschrokken ruiter en voor diens totover- moed gaande koenheid werd mevrouw von Osternau gerust gesteld en toen Liesje nu ongedwongen bijna woord voor woord haar zonderling onderhoud met den onderwijzer herhaalde en zich er zeer onvergenoegd over uitlietdat hij zoo goddeloos van het recht tot zelf moord had kunnen spreken en vertelde, hoe zij hem er ook gedueht de les over gelezen had wisselden de ouders een blik van voldoening. „Had ik geen gelijk vroeg mijnheer von Osternau glimlachend zijne vrouw knikte hem gerust gesteld, vriendelijk toe. Liesje's ongedwongenheid had hare zorg weggenomen geheel zonder grond was die echter niet geweest zeide zij tot zich zeltwant dat Liesje levendig belang stelde in den vreemdeling bleek uit ieder barer woorden, zelfs wanneer zij berispend waren. Liesje sprak zoo ernstig en overtuigend, als zij vroeger nooit had gesproken er had werkelijk met haar eene merkwaardige verandering plaats gehad. strijding door de regeering met 276 tegen 183 stem men verworpen. FEANKEIJK. Paul Kruger heeft bij zijne terug komst te Parijs op nieuw met den minister-president Perry overhandeld over een handelsverdrag met de Transvaal. Over de grondslagen voor een dergelijk verdrag werd overeenstemming verkregen. Kruger gaf het verlangen te kennendat Prankrijk een pakket dienst zou oprichten aan de afrikaansche oostkust tus schen Marseille Zanzibar Mozambique, Delagoce en het eiland Eéunion. De 25 verjaardag van den val der Commune te Parijs, is vrij rustig voorbijgegaan. Er waren voor zorgsmaatregelen genomen om gevreesde manifestation te voorkomen. Alleen werd het kerkhof Père-Lachaise door duizenden personen bezocht. Kamer. Den 23 werd het regeeringsontwerp, dat nieuwe overeenkomsten voorstelde met de maatschappij tot vervaardiging van lucifers, goedgekeurd. Den 21 werd door den minister-president Perry het ontwerp tot herziening der grondwet ingediend en toe gelicht. Het bestaat uit één artikel, aanwijzende de punten waartoe de herziening zich moet beperken. Hij drong zeer aan op de aanneming. Zeer werd toegejuicht de opmerking des ministers, dat het artikel betreffende de bevoegdheid van den Senaat op het stuk der geldmiddelen aan dubbelzinnigheid leed. Het ont werp werd naar de atdeelingen verzonden. YEEEENIGDE STATEN. Ferdinand Ward een der hoofden van het te New-York failliet gegane ban kiershuis Grant en Ward is in hechtenis genomen op grond dat hij zich door bedriegelijke handelingen 800,000 uit de gemeentekas heeft toegeeigend. De heer Fisk president van de marine National Bank werd mede in hechtenis genomen, doch later tegen het stellen van borgtocht op vrije voeten gesteld, terwijl tegen den gewezen president der Second national bank ook een bevel tot gevangenneming uitgevaardigd is wegens bedriegelijke handelingen in zijn beheer. De president van de spaarbank van den staat Erie, die onlangs verdwenen was is teruggekeerd erken nende 250000 der bank met speculatiën verloren te hebben. ST ATEN-GEN EEA AL Tweede Kamer. Het ingediende wetsontwerp tot wijziging der telegraafwet strekt, om in de omschrijving dier wet, luidende tot regeling der gemeenschap door electro-magnetische telegrafenlaatstgenoemde uitdrukking te vervangen door electrische telegrafie, daar de electro-magnetische telegrafie slechts een onderdeel vormt en om den telephoondienst onder het bereik dier wet te brengendnor de bepaling, dat de berichten worden overgebracht óf door tus- schenkomst der ambtenaren óf door gebruik te maken van de Prompt te acht uur kwam Egon, de ontvangen uitnoodi- ging volgend en onmiddelijk na hem verscheen ook neef Albrechtdie zeer onaangenaam verrast was, den onder wijzer te zien opgenomen in den familiekring en getuige te zijn van de allezins vriendelijke ontvangst van dezen door mijnheer von Osternau. Tot nu toe had Albrecht alleen het recht gehadzonder bizondere uitnoodiging, des avonds in de huiskamer aan de thee te komen, de overige inspecteurs kwamen slechts dan wanneer zij uitdrukkelijk werden uitgenoodigd nu echter moest hij tot zijne spijt hooren dat ook de gehate onderwijzer datzelfde voorrecht gekregen had en dat mijnheer van Osternau Egon uitnoodigde, zich als een lid der familie te beschouwen en niet meer eene uitnoodiging af te wachten, om 's avonds aan de thee te komen. Voor den luitenant was het volgende uur een zeer onaangename tijd. Tot nu toe was hij in den kleinen familiekring het toongevende element geweesthij had in zekeren zin het middelpunt van het gesprek gevormd, nu echter zag hij zich plotseling verdrongen door den onderwijzer, die met eene bij zulk een man volkomen onbegrijpelijke zekerheid zich in den kleinen kring be woog die de genadige behandeling van mijnheer von Osternau opnam als ietsdat van zelf sprak en zoo kalm en ongedwongen aan het gesprek deelnam als°* hij steeds in zulke voorname gezelschappen verkeerd had. Bn toch dat moest de luitenant zich zelf met erger nis bekennen drong de onderwijzer zich niet op den voorgrond, hij trachtte het gesprek niet te beheerschen; toen dit natuurlijk ook op zijn bewonderenswaardigen rid op Soliman kwam poogde hij het volstrekt niet ten zijnen gunste te leiden maar wees integendeel de zij. nen moed en zijne rijkunst gebrachte complimenten met fijne beleefdheid terug en wist behendig het gesprek van zijn persoon aftebrengen, door te vertellen hoeveel belanc hem de hooioogst had ingeboezemd welke hij vandaag voor de eerste maal in de gelegenheid was geweest waartenemen. Hij gaf hierdoor mijnheer von Osternau gelegenheid om nogmaals te komen op zijn

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1