No. 64. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. EEN GELUKKIG MENSCHENLEYEN? V R IJ I) A G 30 MEI. 1 I Prijs der gewone Advertentiën gDffictcel (Bebeelte. NATIONALE MILITIE. Oproeping Verlofgangers. fSnitettlanb. Btmtenianb. ADOLF STRECKFUSS. con «V V Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door bet gebeele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen mits deze op de hier wonende verlofgangers der mili tie te land, die vóór 1 April 1884, in het genot van onbe paald verlof waren gesteld onverschillig tot welke lichting zij behooren, om zich op Donderdag, den 19 Juni dezes jaars, des voormiddags ten 9 ure, te laten vinden vóór het Raadhuis dier gemeente om aldaar door of van wege den Militie-Commissa ris te worden onderzocht, gekleed in uniform en voor zien van al de door hem van het korps medegebrachte kleeding en equipementstukken, benevens zakboekje en verlofpas. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 21 Mei 1884. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne vergadering van 27 Mei j. 1. gunstig hebben beschikt op het aan hen ge dane verzoek van den heer W. E. STOEL, industriëel alhier, tot het plaatsen van een stoomketel ter vervanging van een andere, op eeu gedeelte van het terrein, genaamd .Nicolaas Witsen," nabij het Heilige land en het jaagpad langs het Groot Noord- Holl&ndsch Kanaal. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 28 Mei 1884. De Secretaris, NUHOUT van dee VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat krachtens besluit van den gemeenteraad van 28 Mei 1884, dien dag van de in 1883 voor het overnemen der GASFABRIEK gesloten geldleening van f 120000 uitgeloot zijn 1 3 aandeelen van duizend gulden, zijnde Nos. 8, 25, 30, 31, 33, 40, 45, 62, 77, 80, 90, 110 en 111, betaalbaar den 1 September 1884 ten kantore van den gemeente-ontvanger te Alkmaar of bij de Kasvereeniging te Amsterdam, zullende na dien dag die aan- deelen geene rente meer afwerpen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 2S Mei 1884. De Secretaris. NUHOUT VAN DER VEEN. DUIT8CHLAND. De eerste steen van het paleis voor den Rijksdag zal den 12 Juni te 12 uren gelegd worden. ENGELAND. Koningin Victoria is den 24 65 jaren oud geworden. Hoogerhuis. De minister van buitenl. zaken legde den 27 dezelfde verklaring omtrent Egypte af, als minister Gladstone in het Lagerhuis, Lord Salisbury kwam nadrukkelijk op tegen de re- geeringsstaatkunde welke strekt om Engeland's macht te verminderen het land aan vernedering bloot te stellenen zijne groote belangen op te offeren. Hij was tegen het vaststellen van een bepaalden termijn voor het terugroepen der engelsche troepen en tegen een veelzijdig toezicht in Egypte. De zitting is daarop tot 9 Juai verdaagd. Lagerhuis. Den 27 verklaarde minister Glad stone dat de bijeenkomst der mogendheden over Egypte tot de vraag omtrent de geldmiddelen beperkt zou blijven. Indien de tegenwoordige onderhande lingen met Frankrijk en de raadplegingen met de mo gendheden tot een uitkomst leidden, zou daarvan nog vóór de bijeenkomst der mogendheden aan het Parle ment mededeeling worden gedaan. Het geldt hier niet een afzonderlijke overeenkomst met Frankrijkmaar eene schikking, waartoe alle europeesche mogendheden zullen medewerken en waarbij Engeland's rechten in Egypte behoorlijk in aanmerking genomen worden. Het wetsontwerphoudende wijziging der iersche landwet betreffende den aankoop van pachtgoeueren door de pachterswerd voor de eerste maal gelezen en aangenomen. Het Huis ging vervolgens tot 5 Juni uiteen. FRANKRIJK. Den 26 plaatsten ongeveer 200 aan hangers der commune 60 bloempotten langs den muur op het kerkhof Père Lachaise waarbij in 1871 hunne vrienden doodgeschoten werden. Het dezer dagen in de Temps opgenomen bericht uit Amerika, dat de markies van Normanby, oud gou verneur van Victoria aan de Koningin van Engeland een verzoekschrift had gezonden van 68 opperhoofden uit het eiland Vanna, een der Nieuwe Hebriden, waarin aangedrongen wordt op inlijving dezer eilandengroep bij de australische koloniën geeft aan de République Fran9aise aanleiding tot de opmerking, dat die eilanden wel twintigmaal door vrij wat talrijker en meer betee- kenende verzoekers Frankrijk zijn aangeboden en dat dit rijk het gedaan verzoek even dikwijls heeft afgeslagen, uit eerbied voor wel is waar tijdelijke maar daarom niet minder van kraebt zijnde verbintenissen. Dat blad twijfelt er dan ook niet aan, of bet engelsche ministerie van buitenlandsche zaken zai nu hetzelfde doen. Dat eiseht de goede trouw en aan de volstrekt goede trouw van het engelsche ministerie betuigt dat blad nooit te hebben getwijfeld. Den 25 werd tot lid der Kamer in het departement Eure gekozen de bonapartist Raoul Duval in plaats van den bonapartist Janvier de la Motte en in het de partement Sarthe de republikein Paillard Ducléréin plaats van den bonapartist Haentjens. Senaat. Den 26 is de beraadslaging over het wetsvoorstel van den heer Naquet tot wederinvoering der echtscheiding aangevangen. De tribunes waren overvol. Hij verdedigde zijn voorstel waarmede bijna de geheele zitting ingenomen werd. Den 27 werd het bestreden door Jules Simon. Kamer. Bij de behandeling der wet op de reeru- tering bestreed de min. van oorlog het tegen-ontwerp van den heer Reille als herstellende de plaatsvervan ging hij pleitte voor de gelijkheid en meende dat in de kazerne de maatschappelijke verzoening der standen zou plaats grijpen. De heer Reille vroeg verzending van zijn ontwerp naar eene commissie, doch deze werd met 359 tegen 117 stemmen geweigerd. Den 27 werd art. 1 aangenomen en art. 2 op voor stel van den minister van oorlog verworpen. Een amen dement op dit artikel van den heer Margaine strek kende om algemeene verplichte krijgsdienst in te voeren, werd na bestrijding door den minister mede met 316 tegen 167 stemmen verworpen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Nadat het oostenrijk- sche Heerenhuis de leden der delegatie benoemd had heeft de voorzitter van den ministerraad op last des Keizers de zitting van den rijksraad tot nadere bijeen- roepiug gesloten verklaard. EGYPTE. Nnbar pacha wil volstrekt geene euro peesche ambtenaren aan het ministerie van binnenl. zaken hebben en ontslaat alle engelscbe ambtenaren die door den thans naar Engeland terugkeerende heer Clifford Lloyd tijdens hij aan dat ministerie verbonden waszijn aangesteld. De gouverneur van Dongola heeft geseind, dat hij de oproerlingen in de ontevreden districten volkomen ver slagen heeft en er thans rust heerscht. De oproer lingen boden hunne onderwerping aan en verklaarden zich zelfs bereid om meer belasting te betalen. Dit bericht werd door majoor Kitchener uit Korosko be vestigd. VEREENIGDE STATEN. Door het springen van een stoomketel ziju te Dubuque in Iowa 5 personen gedood en 7 gekwetst. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 26 nam de heer van Laer uit Almeloo na beëediging zitting. Den 27 werd de bespreking over de schoolwetwijziging voort gezet. De heer Schimmelpenninck van derOye beschouwde het ontwerp uitsluitend uit een flnanfiëel oogpunt en verzekerdedat aanneming van het ontwerp de schoolstrijd niet zal doen eindigen. De tegenwoordige nood der geldmid delen was aan de liberale partij te wijten. Aan de geldverspilling moest een einde komen. Hij deed een beroep op de liberale partij om alle partijbelang voor de noodzakelijkheid van voorzie ning in den geldnood te doen zwichten. De heer R o 11voorop stellende, dat de wet van 1878 zijn onverdeelden lof niet weg draagt wil niet met ruwe hand op gevestigde toestanden in hakken. De door de tegenstanders dier wet aangevoerde geld verspilling moet bewezen worden en nu toont hij door voorbeelden aan, dat de voorstellers van het ontwerp-Mackay zeer overdrij ven. Hij is bereid te bezuinigen, mits aan een zoo overwegend belang des volks als het lager onderwijs geen nadeel worde toegebracht. Hij wees er opdat de geheele bezuiniging der regeering op slechts f 400,000 neerkwam. De heer B u m a bestreed de meening der regeering, dat het onderwijs-personeel DOOR 29) i Egon stond op, toen mijnheer von Osternau begon te lezen. Hoe groot zijne nieuwsgierigheid was, toch wilde hij zich niet aan onbescheidenheid schuldig ma ken. Mijnheer von Osternau had blijkbaar vergeten dat er vandaag aan zijne tafel een vreemdeling als gast zatdie geen recht had in de geheimen der familie te worden ingewijd. Egon wilde zich daarom verwijderen, maar mijnheer von Osternau knikte hem vriendelijk toe, om te blijven zitten. „Ik waardeer uwe bescheidenheidmijnheer Pech- mayer", zeide hij „maar ik verzoek u rustig bij ons te blijven zitten. De brief, welken ik zal voorlezen bevat wel eene onaangename familiegeschiedenis, welke echter helaas geen geheim zal blijven maar integen deel het voorwerp van een openbaar schandaal worden zal. De afstanden verdwijnen nu een schandaaldat te Berlijn in de groote wereld wordt bebabbeld, dringt in ongelooflijk korten tijd tot onze streek door en wordt een geliefd onderwerp der gesprekken. Daar Bertha von Massenburg bij ons komen zalvolgt haar onge twijfeld het schandaal, waaraan zij geheel onschuldig is, ook hierheen opal de naburige goederen zal men binnen korten tijd van Bertha en hare ongelukkige verloving spreken er zullen zich overdreven valsche geruchten verspreiden en weldra van andere zijden worden verteld. Daarom is bet beter, dat gij uit de eerste en de beste bron de waarheid verneemt, vooral nu gij toch voortaan tot onze familie in betrekking zult staan. Gij kunt dan met een goed geweten mij en neef Albrecht helpen in onze pogingen om het versprei den van valsche geruchten en het verdraaien der feiten tegentegaan. Ik zal daarom den brief in uwe tegenwoordigheid voorlezen. Hij luidt als volst Beste Frits, Er moet eene gewichtige reden zijn welke mij, ou den Knorrepoter toebrengen kan om nu midden in den nacht nog aan de schrijftafel te gaan zitten, u een langen brief te schrijven en dezen morgen in de vroegte naar het Silesische station te brengen opdat gij dien 's avonds in ieder geval nog ontvangtJaeene ge wichtige reden is hetde wensch om de gevolgen van een helaas niet te vermijden familieschandaal zoo veel mogelijk te voorkomen. Ik wil geen lange inleiding schrijven maar u de leelijke geschiedenis nauwkeurig vertellen zooals zij is, zij betreft natuurlijk onzen neef Massenburgvan wien anders in onze familie zou er een schandaal uitgaan Gij hebt bij Werner von Massenburg zelf genoeg geld verloren en kent hem duszij het ook niet zoo goed ais ik hem helaas ken. Dat hij voortdurend in geldverlegenheid verkeertspreekt bij hem wel van zelf, dat hij echter trachten zoudoor den verkoop ik kan geen andere uitdrukking gebruiken door den verkoop zijner dochter zich uit de verlegenheid te red den had ik zelf niet van hem gedachtofschoon ik nooit veel achting voor hem heb gekoesterd en toch is de zaak helaas zoo. Ongeveer veertien dagen geleden kwam "Werner bij mij en deelde mij mede, dat hij voornemens was, Bertha met een ontzettend rijken jongen man docter Egon von Ernau den zoon van den geheimen handelsraad von Ernau te verloven. Met den vader was de zaak reeds in orde gebracht en zooals deze verklaard had zou ook zijn zoon niets tegen het huwelijk inbrengen. Het kwam er slechts op aan docter von Ernau en Bertha met elkander in kennis te brengen opdat de verloving op betamelijke wijze zou kuDnen plaats heb ben men kon deze toch niet goed bekend maken voordat de jongelui elkander hadden gezien. Hij ver zocht mij derhalveBertha bij mij te noodigen, hij zou dan den jongen Ernau eveneens bij mij aan huis bren gen en zoo zou alles zich snel en goed schikken. Eerst toen ik mijne bezwaren tegen zulk een huwe lijk te kennen gaf, kwam hij er rond voor uit, dat het tot stand komen van die verbinding voor hem eene levensvraag was. Zijn oude vriend de geheimraad von Ernau zou hem beloofd hebbenhem van alle woe- kerschulden welke hij gemaakt had te bevrijden, zoo dat het beslagdat op de majoraatsgoederen was ge legd, kon worden opgeheven, de geheimraad zou boven dien deze verbinding dringend wenschen daar het er hem voornamelijk om te doen was, om zijn jongen koop- mansadel door den ouden ridderlijken adel der Massen- burgs een zekeren glans bijtezetten. Hij smeekte mij zoolang dat ik eindelijk tegen mijn zin toestemde en naar Königsberg schreef. Ik noodigde Bertha uit, om haar verblijf te Königsberg bij hare tante Massen burg voor eenigen tijd te verwisselen met dat te Ber lijn te mijnen huize. Omgaand ontving ik een zeer lief briefje van Bertha zij nam mijne uitnoodiging aan en gisteren is zij bij ons gekomen. Nadat ik den uitnoodigingsbrief aan Bertha geschre ven had, achtte ik het mijne plicht, eenige inlichtingen intewinnen omtrent onze toekomstige bloedverwanten de Ernau's vader en zoon. De berichtenwelke ik omtrent beiden ontving waren van zeer weinig troos- tenden aard. De geheimraad van Ernau is wel een schatrijk man eigenaar van eene groote bankierszaak, wel is er op zijn naam als koopman, zijn rechtschapen heid enz. niet het minste aan te merken, maar hij moet een opgeblazen heer zijn die geen gelegenheid laat voorbijgaan om zijne ijdelheid hiermede te bevredigen, dat zijn naam zoo mogelijk in alle couranten genoemd wordt. Hij heeft eene schitterende huishoudingge draagt zich als beschermer van wetenschap en kunst, zonder zelf een flauw denkbeeld van die beide zaken te hebben houdt renpaarden zonder zelf te kunnen rijden, geeft groote sommen uit voor vaderlandslievende doeleindenofschoon hij zich nooit om staatkunde be kommert. Indien zijn naam slechts in de couranten genoemd wordt, is hij tevreden, aan zijn ijdelheid brengt bij alles ten offer. fVordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1