I J ^Telegrafische Berichten. T 1 Hi te uitgebreid was en betoogdedat 40uitkeering van de jaarwedden der onderwijzers niet noemenswaardig bezuinigen zou. In een katholiek land als Belgie handhaaft men het openbaar onderwijs door invoering van leerplicht. De uitzetting der onderwijsuitgaven gaat nog ver beneden de eer van Neder land en daarom zal hij tegenstemmen. Wilde men bezuinigen, dan wees hij op de 30 miljoen voor oorlog en marine. De heer van Baar verdedigt de meening dat het hier alleen een vraag van geldelijk belang betreft hoe het evenwicht tus- sehen ontvangsten en uitgavendat thans verbroken iszal worden hersteld. Het onderwijs is zeker een van de ergste oorzaken van den geldnooddoch ook op oorlogmarine en openb. werken moet bezuinigd worden. Uit een geldelijk oog punt acht hij het voorstel-Mackay meer afdoende dan dat der regeeringzijn grief is echter dat laatstgenoemd ontwerp het rijk afhankelijk laat van de willekeur der gemeenten en zoolang dat gehandhaafd blijft, gaat hij niet mede. De minister van binnenlandsche zaken be aamt, dat de schoolstrijd door aanneming van dit ontwerp niet zal eindigen, ja, meent, dat niemand het einde zal kunnen voorspellen 0.11 de verschillende stroomingen op het gebied van onderwijs. Hij blijft overtuigddat het beginsel toegankelijkheid van de openbare school voor allenmoet worden gehandhaafd. Daarom meende de regeeringdat het hoofdbeginsel der schoolwet van 1857 moest worden be houden. Het aangeboden ontwerp bevat niets anders dan een administratieve herziening, op grond van eigen ervaring, door hem noodzakelijk geacht. Hij zou het bejammeren, zoo het voorstel-Mackay c. s. een ongunstigen invloed op de be raadslaging uitoefende. Wanneer men hetzelfde wil, moet men zich niet tegenover elkander schrap zetten. Hij doet het on mogelijke uitkomenom art. 24 in verband met art. 88 uit te voeren. Nog meer onderwijzers door eene geforceerde kweekerii aan te kweekengaat niet aan. De beperking van het aantal onderwijzers volgens art. 24 is werkelijk bepaald noodig. Even noodzakelijk is de beperking van de toeneming der geldelijke offers. Niemand zal tegenspreken, dat de uitvoering der wet van 1878 eene verhooging der gewone uitgaven ten gevolge heeft gehad. Waaromvroeg de heer B u m aniet op de mi litaire uitgaven bezuinigd Hij merkt opdat dit geschied is; de begrooting voor 1884 wijst eene bezuiniging van 2 miljoen op de militaire uitgaven bij die van 1883 aan. Is het aan den eenen kant waar, dat vele gemeenten door de wet van 1878 gedrukt worden, niet minder waar is het, datvele gemeenten de uitkeering van 30°/o volstrekt niet noodig hebben. En daarom acht hij het volstrekt onmogelijk, alle gemeenten over één kam te scheren. Z. i. is het groote bezwaar van de wer king van art. 45 de betrekkelijke zorgeloosheid der gemeente besturen. De zuinigheid is niet altijd in acht genomen, een ver schijnsel, evenzeer door zijne voorgangers waargenomen. Volkomen beaamt hij, dat bij art. 45 aan de gemeenten de sleutel van 's Rijks schatkist is in handen gegeven. Deze toestand moet nog niet leiden tot eene algeheele intrekking van dat art. Daarom heeft hij getracht, aan het administratieve bezwaar te gemoet te komen door het vaste subsidie te beperken tot de uitgaven voor het personeel. Komt er meer evenredigheid in vraag en aanbod van onderwij zers, dan zal dit noodzakelijk invloed hebben op de uitgaven voor het onderwijzerspersoneel. Te vens stelt hij in het licht hoe de nadeelen aan het voorschotstelsel eigendoor de wijziging van art. 45 zullen verdwijnen. In antwoord op de vraag, waarom de regeering niet verder is gegaan, verwijst hij naar de memorie van antwoordwaarin gezegd wordtdat de noodzakelijkheid van meer veranderingen in de schoolwet niet gebleken is. Gaarne is hij bereid leemten, zoo ze er zijn, aan te vullen mits men ze aanwijze. Ten slotte verdedigt hij de door hem gegeven raming van cijfers. De heer Lohman en Schaepman verdedigen het voor stel Mackay en bestreden vooral den heer Roëll die o. a. ge zegd haddat de heeren Mackay c. s. de 30°/o tweemaal in rekening gebracht hadden. De heer Lohman meendedat het er niet toe deed, of alle cijfers juist warenhet was niet de vraaghoeveel het te veel kosttemaar of het te veel kostte. De heer Schaepman haalde als bewijs van geld verspilling Amsterdam aan. Was het dan niet bekend, dat op het gebied van onderwijs daar het geld op straat wordt gewor pen? Dat van 13,000 kinderen 11,000 kosteloos onderwijs genieten op 33 scholen met 389 onderwijzersd. i 1 onderwijzer op 23 kinderen? Zelfs vindt men op de school, waar f 70 per jaar betaald wordt, 1 onderwijzer op de 12 kinderen. En de kos ten van dat weelderige onderwijs worden grootendeels gedekt door de 30% en het schoolgeld alle welke feiten bewijzen dat 's rijks schatkist ten bate der gemeenten op de schromeiijkste wijze wordt gebruikt. Nadat de heeren Schim melpen- ninck, Roëll en de min. van binnenl. zaken nog kort geantwoord hadden, werd de algemeene beraadslaging ge sloten. Omtrent de zitting van den 28 in een volgend nommer. De Koningin bracht den 26 een bezoek aan de Koningin van Zweden te Amsterdam. Zij gebruikten samen bet 2e ontbijt in het Amstelhótel en bezochten daarna Artis. De heer K. E. Goelst thans commissaris van politie te Nieuweramstel is bij kon. besluit van den 26 als zoodanig benoemd te Kampen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 2/ Geertrui Isarin, werkster te Hilversum, met aanne ming van verzachtende omstandigheden, ter zake van kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd, tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld. De Keizerin van Oostenrijk ging den 25 te 12 urenvergezeld van eene jeugdige hofdame en een kamerdienaar, te voet van Zandvoort langs het strand naar Scheveningen waar zij te Tll* ure aankwam. Op de den 26 gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders inde koninglijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam werd, op voorstel van den voorzitter eervol ontslag verleend aan den directeur van der Made Sr., nadat hem onder instem ming der vergadering hulde gebracht was voor de groote toewijding, door hem steeds aan de fabriek betoond. In eene weldra bijeen te roepen vergadering wordt tot de benoeming van een nieuwen directeur overgegaan. In den nacht van den 26 op den 27 is te Wouden berg voor de tweede maal in zeer weinig jaren de groote, tegen brandschade verzekerde hofstede van den heer C. Yoorthuizen met den geheelen inboedel afgebrand. Men denkt aan kwaadwilligheid.. Den 27 is door commissarissen der stads bank van leening te Amsterdam aanbesteed bet bouwen eener bank van leening aan de Gerard Doustraat aldaar. Laagste inschrijver de heeren Cruijff en Schouten voor f 32561. De hoofdkashouder ten kantore der Associatie- kas te Amsterdam stelde den 26 den adsistent-kas- houder twee pakjes bankbiljetten ter hand om uit te betalen aan verschillende personendie stonden te wachten. Deze betaalde het eene pakje uit en greep naar het andere bestaande uit dertig bankbiljetten van f 1000, maar de biljetten waren weg en zijn wegge bleven. De hoofdkashouder heeft, gelijk uit zijne boeken blijktde som uitbetaald maar "het ingestelde onder zoek wordt bemoeielijktomdat de 71jarige adsistent wiens eerlijkheid en goede trouw buiten verdenking zijn, niet met juistheid weetwaar hij het pakje bankjes heeft neergelegd. Een visscher uit Hoorn 32 jaren oud ging den 26 met zijn 13jarig neefje in eene bootom aaldobbers te zetten, naar de Nek bij Schellinkhout, waar de boot des avonds ledig aankwam. Uit een daarin ach tergelaten kleedingstuk maakt men op dat de jongen over boord geslagen en de man bij zijne pogingen om hem te redden, over boord geslagen en met hem verdronken is. Onder de te Arnhem toegelatenen voor het on derwijs in de fraaie handwerken behooren de dames J. en B. E. van Sonsbeeck en J. Kiljan uit Hoorn. Om op den derden Woensdag in Juli e.k. als leden van de algemeene Synode der Nederl. Herv. kerk op te treden zijn benoemd door het provinciaal kerkbestuur van Noordholland de heeren G. van Duyl G. Wzn, predikant te Broek in Waterland en A. H. Claassen predikant te Egmond binnen. De gemeente-reiniging te Zwolle heeft in 1883 bereid en verkocht9015 kub. el compost gemiddeld voor ruim f 3,81 per kub. el1304 kub. el ier voor f 475,47% 112 privaatputten werden door het pneumatisch toestel geruimd waarvoor f 591 ont vangen werd. De geheele ontvangst bedroeg f 35,547,68, de geheele uitgaaf f 31,337,32, zoodat eene winst werd gemaakt van 4,210,36. In 1883 werden 550 nieuwe privaattonnen aangeschaftop 31 Dec. 1883 waren geplaatst 2485 tonnen. Het vervoer der gevulde beer- tonnen over straat zal voortaan tegen het middaguur afloopen waarvan versterking van dienstdoend perso neel en vermeerdering van paarden en wagens het gevolg is. De openbare pleinen worden door haar van gras gewied de grachten sehoongehouden en de stra ten en wandelwegen besproeid. - Herbenoemd met 1 Juni tot burgemeester van Zwaag de heer P. Brinkerink te Ho;rn, secretaris dier gemeente. Tot hoofdingelanden van den Anna Paulownapol- der zijn herbenoemd de heeren E. Kaan Az. en Schagen van Leeuwen laatstgenoemde te Delft. Beroepen bij de doopsgez. gemeente te Wormer en Jisp de heer W. P. J. van Haarst te den Hoorn op Texel. Te Utrecht hebben zich geene kandidaten aan gemeld voor het examen van essayeur, dat deze week aan 's rijks munt afgelegd moest worden. Bestuurders der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschap pij hebben een wagentje laten maken, om zieken en gebrekkigen van en naar de treinen te brengen. Het loopt op 3 wielen kan geduwd en getrokken worden en is van binnen met leder bekleed. De wielen hebben gutta-pereka banden. Het aantal leden van het friesch rundvee-stam- hoek klom in 1883 van 358 tot 809 dat der begun stigers van 23 tot 54 on der donateurs van 11 tot 15. Er werden 4460 aanvragen tot keuring ingediend 3802 meer dan ten vorigen jare terwijl op 30 April nog 2666 aanvragen onafgedaan waren. In de sprongregisters werden 1166 sprongen aangeteekend en in de kalver- boeken 868 geboorten ingeschreven, De ontvangsten beliepen f 8107,83, de uitgaven f 5771,93, alzoo batig saldo 2335,90. Tegen het doen van onware aangiften werden op de algemeene vergadering strafbepalingen vastgesteld. De reis der transvaalsche afgevaardigden naar Ber lijn gaat niet door. De duitsche regeering heeft haren gezant in Nederland opgedragen met hen de punten, die besproken moesten worden te behandelen. De ingezetenen van Oostzaan hebben zich een eigen stoomboot aangeschaft ten behoeve van hun ver keer met Amsterdam. Den burgemeester dier gemeente is de leiding opgedragen. Den 28 is in eene vergadering van het Ambacht van West-friesland genaamd Geestmerambacht benoemd tot hoofdingeland voor de Hondsbossche zeeweering voor Geestmerambacht in plaats van den heer W. Schermer- horn vroeger benoemd tot hoogheemraad van de Honds bossche zeeweering, de heer C. Kroon Mz., dijkgraaf en tot hoofdingeland-plaatsvervanger van Westfriesland op de voordracht geplaatst de heeren: 1°. P. Nobel, 2°. W. Bos, 3°. A. Wit. In diezelfde vergadering is herbenoemd tot Penningmeester de heer J. Iray. De heeren dr. G. Wildeboer pred. te lleilo en dr. S. S. de Koe pred. te Utrechtzijn op de voor dracht geplaatst voor den leerstoel in de theologische faculteit te Groningen welke open valt door het aan dr. J. J. P. Valeton te verleenen emeritaat. Donderdag 29 Mei. 's Geayeïihage. Door de Provinciale Staten van Limburg is tot lid der Eerste Kamer gekozen de heer Magnec met 27 van de 39 stemmen. De heeren Straet- mans en Berger hadden successievelijk 8, 2 en 1 stem. 1 Blanco billet werd ingeleverd. Tweede Kamer. Na eene langdurige discussie is verworpen het voorstel der regeering om eene telling der leerlingen eenmaal 's jaars te doen geschieden. Evenzoo werd met 42 tegen 39 stemmen verworpen het voorstel van den heer Mackay, om de onderwijskracht te bepalen op 1 per 60 leerlingen daarentegen werd met 41 togen 39 stemmen aangenomen het amende ment van den heer Borgesius, om te bepalen, dat bij 40 tot 86 leerlingen 1 onderwijzer het hoofd der school bijstaat en verder 1 onderwijzer voor iedere 45 leerlingen meer. De heer Mackay trok hierop alle amendementen der rechterzijde in. De wijzigingen in art. 28 en 29 werden goedgekeurd. Over art. 33 is de discussie aangevangen. Morgen voortzetting. Paeijs. De regeering heeft plan om het eeuwfeest der omwenteling van 1889 luisterrijk te vieren. Alsdan zal ook eene wereldtentoonstelling alhier worden gehouden. Bij kon. besluit van den 11 is aan den gewezen bewaarder in het huis van verbetering en opvoe ding voor jongens alhier J. C. Schmidt een pensioen van 290 en aan J. M. Appelman van f 358 verleend. Bij de op den 26 alhier door dijkgraaf en heem raden van het ambacht van West-Eriesland genaamd Geestmerambachtgehouden aanbesteding van het bou wen eener uitwateringsluis voor den Kaaxmaatsboezem van dat ambacht in den zeedijk van den Groetpolder ten noorden van Aardswoudewas hoogste inschrijver G. Vlot te Hardinxveld voor ƒ81,500 en laagste H.Pool te Medembiik voor 69,415. De raming bedroeg f 74,500. GEMEENTERAAD. No. 6. Zitting van 28 Mei 1884. Voorzitter de burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heer mr. A. P. de Lange. De voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat op 13 dezer in het open baar aanbesteed isa. de levering van 800 tonnen ten dienste van de gemeente-reiniging aan Gebroeders Simons te Breda voor 1798 zijnde f 402 beneden de raminsr, en b. het her stellen en vergrooten der muziektent in den hout aan W. Vas- binder, timmerman te Alkmaar, voor 790 f 42,78 beneden de raming. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 3. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 30 April 11. tot het doen van af- en overschrijvingen in de ge- meente-begrooting voor 1883. 4. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 30 April 11. tot voldoening van 79,27 uit de onvoorziene uitgaven op de gemeente-begrooting voor 1884 voor herstel lingskosten der Barndebrug in 1879. 5. Brief ten geleide van het goedgekeurde kohier der plaat selijke directe belasting, dienst 1884. 6. Mededeeling, dat het voorschotwaarop deze gemeente krachtens art. 45 der onderwijswet over 1883 aanspraak heeft, door den minister van binnenlandsche zaken bepaald is op f 13168,50, berekend naar eene som van f 43895, zullende op 1 Juni a. s. de verhooging betaalbaar worden gesteld. Nos. 3 tot en met 6 voor kennisgeving aangenomen. 7. Verslag van regenten van het mannen- en vrouwen-gast huis als beheerders der stads-apolheek omtrent den toestand dier instelling over 1883. Er werden gereed gemaakt 15969 recepten of gemiddeld 44 per dag, tegen 16242 of gemiddeld 44% per dag in 1882 en 16254 of mede 44% per dag in 1881. Drukste maand was wederom Maart met 1695: stilste October met 1207 recepten drukste dag 22 Eeb. met 89, stilste 4 Eeb. met 17 recepten. 12588 recepten, 246 meer dan in 1882, werden kosteloos gereed gemaaktals voor de algemeene armen 10406, 19 16 meer. n israëlitische 195, 33 minder. n het burgerweeshuis 296, 118 n r gasthuis 1691, 213 Tegen betaling 3381, 519 minder dan in 1882, als diakoniehuis 723, 280 meer, waarvoor 109,95 ontvangen werd; huis van arrest 1027 291 meer, waarvoor ontvangen werd f 208,92; huis van verbetering en opvoeding voor jongens 1631, 1096 minder, waarvoor 428,82% ontvangen werd; samen f 747,69%, f 122,30% beneden de raming. Voor 3j K. G. sulph. chinine werd 1559 betaald. Voor kennisgeving aangenomen. 8. Verslag van het mannen- en vrouwengasthuis omtrent den toestand dier instelling over 1883. De meeste bijzonder heden zijn reeds vroeger in dit blad vermeld. Alleen blijkt nogdat van de badinrichting veel gebruik gemaakt werd er werden 35 abonnementen van 20, 13 van 10 en 47 enkele baden genomen. De ontvang beliep f 408,20de uitgaaf f 271,34, alzoo een batig slot van 136,86. Voor kennisgeving aangenomen. 9. Brief der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, waarbij zij mededeelt, dat de gezondheidscommis sie haar kennis gaf van haar voornemenom zooveel in haar vermogen was, na te gaan, of de voorschriften der zoo genaamde schoolhygiene op de scholen voor lager onderwijs alhier voldoende werden nageleefddat zij zich voorstelde, een onderzoek in te stellen naar de houding der leerlingen gedu rende het onderwijs de lettergrootte en den afstand der re gels in de schoolboeken, de afmetingen der schoolbanken in verband met de lichaamsgrootte enz.; dat de commissiedie reeds meermalen door een harer leden opmerkzaam was gemaakt op het voorkomen van gevallen van ruggegraatsverkromming, vernauwing der borstkasscheef groeien en kortzichtigheid bij leerlingen der scholen alhier, zich bereid verklaarde, hare mede werking bij dat in te stellen onderzoek te verleenen, zieh daartoe allezins gerechtigd achtende in verband met art. 74 der wet op het lager onderwijsdat dit onderzoek bezwaarlijk zou kunnen geschiedenzonder dat toegang tot de scholen aan de leden der gezondheidscommissie werd gegeven gedurende de schoolurendat zij daarom aan Burg. en TV eth. verzocht, aan de leden dier commissie voor dat doel toegang te verleenen dat Burg. en Weth. daarop afwijzend beschikten, vooreerst omdat de wet op het lager onderwijs bepaaltwie in de school toegela ten moeten worden en aan wie het toezicht op de naleving der voorschriften, die een gevolg zijn van de bepalingen der wet, opgedragen is en zij het onnoodig achtten, verder te gaan dan de wet voorschrijft en vergunning te geven tot het toelaten van andere personen in de schooldat uit den aard der zaak niet anders dan storend kan werken op den gang van het on derwijs bovendien omdat de toelating der leden dier commis sie geheel overbodig isdaar bij kon. besluit regelen vastge steld zijnwaaraan de schoollokalen en banken moeten voldoen, waaronder de hygiënische voorschriften een eerste plaats in nemen; dat men van gevoelen kan verschillen omtrent de waarde dier voorschriftendoch dat de gemeentebesturen gehouden zijn zich daarnaar te regelen terwijl met het houden van toezicht op die naleving belast zijn de leden van het rijkstoeziehtde wet levert dus voldoenden waarborg, dat de hygiënische voorschriften niet uit het oog verloren worden. De commissie acht de voor deze afwijzende beschikking aangevoerde redenen niet afdoende, zet zulks breedvoerig uiteen en ver zoekt den raadalsnog vergunning te verleenen tot het be zoeken der openbare scholen door de leden der gezondheids commissie. De Voorzitter stelt voor, dit schrijven te stellen in handen van den schoolopziener in het district Haarlem om bericht en raad. Dit voorstel wordt bestreden door de heeren J. C. Koom, Buchner en Kraakman, die van oordeel zijn, dat die school opziener daarmede niets te maken heeft en de raad alleen bevoegd ishierover te beslissen, een gevoelendat door den Voorzitter niet gedeeld wordt. De heer Kraakman stelt yoor, dit schrijven te stellen in handen eener bijzondere commissie. Daartoe besloten zijndeworden tot leden dier commissie be noemd de heeren Buchner, Kraakman en C. W. Bruinvis. 10. Voorstel van den schoolopziener in het district Haar lem omevenals te Haarlem en Helder is geschiedmet

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2