ingang van 1 Sept. het jaarlijksch subsidie uit de gemeentekas aan den alhier bestaanden cursus ter opleiding van hoofdonder wijzers en hoofdonderwijzeressen met 250,te verhoogen en alzoo te brengen op 750,ten einde gevolg te kunnen geven aan de bij het verslag over het le studiejaar reeds uit gesproken wenschelijkheidom den cursus in 2 afdeelingen te splitsenwaarvan vermeerdering van het aantal lesuren en ver hooging der kosten dus het natuurlijk gevolg wordt. Gesteld in handen van de commissie van financien om bericht en raad. 11. Brief van bestuurders-collatoren van het Houckama-leen te Bolswardhoudende kennisgeving, aangezien zij vermoeden, dat hier leden van de familie des stichters wonen, dat zij een deel der inkomsten des leens zullen begeven aan een bekwamen scholier uit het geslacht van den stichter in den loop der maand Juli a.s., waarvoor belanghebbenden zich bij hen moeten aanmelden vóór 1 Juni a.s. Gesteld in handen van Burg. en Weth. ter afdoening. 12. Verzoek van J. Baltus, om vergunning tot het maken eener hooiberging met koestalaan de ééne zijde van hout aan de Popelmanslaan en tot het leggen van een riool met rapport van Burg. en Weth, waarbij de inwilliging van dat verzoek wordt voorgesteld. Op voorstel van den Voorzitter dadelijk behandeld en inge willigd behoudens rechten van derden. 13. Verzoek van A. Schouten en T. G. van den Bosch, als gemachtigde van de wed. B. H. Ebbelaar te Baarn, om ver gunning tot afvoer van vuil- en hemelwater uit hunne perceelen aan de Oudegracht, wijk D, Nos. 85, 86 en 87, door middel van een riool door gemeentegrond naar de Oudegracht. 14. Bezwaarschrift van H. T. Pastoor, gewezen onderwijzer alhier, tegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting, dienst 1884, groot 4,05. Nos. 13 en 14 gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad. 15. Verzoek van P. J. van Efveren om eervol ontslag als onderwijzer aan de openbare 2e tusschenschool met. 1 Sept. a.s., als benoemd tot onderwijzer aan school No. 2 der school- vereeniging te Amsterdam. Eervol verleend. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. Rapport van de commissie van financiën op 16. de rekening van het burg. armbestuur over 1S83, slui tende in ontvang op 9337,09%, in uitgaaf op 6389,36, met een schadelijk slot van 52,27%. De commissie stelt hare goedkeuring voor. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 17. de rekening van regenten vau het burgerweeshuis over 1883, sluitende in ontvangop/13889,76%, in uitgaaf op 13476,61%, met een batig saldo van ƒ413,15. De openbare inzameling van gelden, geraamd op 1739,53%, bracht 2)4S,29% op. De commissie stelt hare goedkeuring voor. Met algemeene stemmen, uitgezonderd die van den heer II. J. Bruinvis, als regent buiten stemming blijvende, goedgekeurd. 18. de rekening van ontvang en uitgaaf bij de dienstdoende schutterij over 1883 sluitende op een bedrag van 1977,54 in ontvang en uitgaaf. De toelage uit de gemeentekas bedroeg 1908,39, 485,61 minder dan bij de begrooting was toege staan. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 19. het door burg. en weth. aangeboden ontwerp-besluit om van den post voor onvoorziene uitgaven in de ge meente-begrooting voor 1883 3370,21% af te schrijven en over te schrijven op een 14 tal posten. De commissie stelt de vaststelling voor, behoudens het nader grondig onderzoek der uitgaven bij het nazien der rekening. Vastgesteld wordende op voorstel van den Voorzitter nog machtiging verleend, om op den post kosten van toezicht en invordering der plaatselijke belastingen 25 over te schrijven van de onvoorziene uitgaven. 20. op bet door regenten van het nannen- en vrouwengast- ouis, als beheerders der stads-apotheek, gedaan verzoek, om aachtiging tot het doen van af- en overschrijvingen in de be grooting der stads-apotheek voor 1883. De commissie stelt voor, de machtiging te verleenen, behoudens het nader grondig onderzoek der uitgaven bij het nazien der rekening. Aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. 21. Rapport op de verzoeken van de eigenaren van het bouwterrein, uitkomende aan het in den laatsten tijd vernielde plantsoen aan de Akerslaanom wegneming der aldaar van gemeentewege geplaatste houten schutting en om uitgan gen op gemeentegrond aldaar. In dat rapport wordt een uitvoerig overzicht gegeven van al het gebeurde en o. a. medegedeeld, dat Burgem. en Weth. van die eigenaren aanvan kelijk geeischt hadden, dat zij trachtten zouden een behoorlijken toegang daarheen te verkrijgen hetzij naar de zijde der Boekenlaan of de Liefdelaan, hetzij naar twee zijden gelijktijdig; verder dat die eigenaren een riool op hun terrein maakten tot afvoer van vuil- en hemelwater naar de sloot langs Rop- jeskuil, in welk geval Burg. en Weth, bereid waren, bij den raad het verleenen van vergunningom daarin uit te loopente bevorderendat het voor weg bestemde gedeelte van het bouwterrein en de toegang naar den weg, van welke zijde ook, behoorlijk behard werden; dat de te bouwen huizen voldeden aan en gemaakt werden overeenkomstig de voor schriften der politieverordening op het bouwen en sloopen. De behandeling der aan den raad ingediende verzoekschriften werd zeer vergemakkelijkt door de inlevering op den 6 dezer van eene bereidverklaring der eigenaren van genoemd terrein, om voor hunne rekening onder toezicht van de gemeente een riool te leggen tot afvoer van vuil- en hemelwater uit hunne op dit terrein te bouwen woningenden weg naar billijke wijze te bepuinen en voor elke woning een straat of stoep te leggen ter breedte van een meter. De gemeente-architect heeft in over leg met die eigenaren de uitvoerbaarheid dezer werken onder zocht en daar uit dat onderzoek gebleken isdat de dertien woningendie vroeger reeds aan de Akerslaan gebouwd werden in het te leggen riool ook hun vuil water kunnen afvoeren zoo kan door inwilliging van het verzoek dezer eigenaren een afdoende verbetering verkregen worden. Het voorstel strektom den uitgang aan J. Balder tot wederopzegging toe te verleenen voor het perceel sectie E, No. 955 en aan de eigenaren van genoemd bouwterrein tot wederopzegging toe, onder bepaling dat: I. van dien uitgang geen gebruik mag worden gemaakt, dan nadat aan de volgende voorschriften voldaan is a. op het bouwterrein, onder goedkeuring van den gemeente- architect, een riool gemaakt is, binnenswerks 40 bij 50 cen timeters de wandenvloer en gewelf dik 17 centimeters dat het vuil- en hemelwater van alle op dat terrein te bou wen woningen, van de 13 aan het plantsoen naast dit ter rein reeds gebouwde perceelen en van het huis sectie E, No. 955 door Ropjeskuil naar het gemeentewater aldaar afvoertzullende dat riool in den openbaren weg afgedekt moeten worden met gewalst ijzeren platen b. de weg op dat terrein behoorlijk behard en langs de te bouwen perceelen een straatje ter breedte van één meter gelegd worde; H- v00rschreven riool en genoemde weg voortdurend be hoorlijk ten genoegen van Burgemeester en Wethouders on derhouden worden IEL deze vergunning vervaltwanneer niet binnen twee maanden na hare dagteekening daarvan gebruik is gemaakt IV. voorschreven riool alleen gebruikt worde tot afvoer van vuil- en hemelwater en niet van mest of foecale stoffen bij overtreding waarvan de vergunning onmiddelijk kan wor den ingetrokken V. voor kosten van herstel van den wegdoor gemeente werklieden te verrichtenten kantore van den gemeente-ont vanger worde betaald f 0.75 per centiare of gedeelte daarvan. De heer Kraakman, die meent, dat Burg. en Weth. dank verdienen voor de flinke houdingin deze zaak aangenomen waardoor" een werkelijk goede verbetering verkregen is, vraagt aan Burg. en Weth., of het niet mogelijk zou zijn het water uit de Akerslaan, dat daar steeds blijft staan, door middel van dit riool af te voeren en de eigenaren de verplichting op te leggendat water door hun riool aftevoeren, doch daar entegen de vergunning te verleenen onder de volgende be paling, in plaats van die, door Burgem. en Weth. voor gesteld, mits gelijktijdig en zonder oponthoud aan de volgende voorschriften worde vol daan en behoudens de bevoegdheid van Burg. en Weth. om de kracht der vergunning onmid delijk te schorsen, wanneer aan de voorwaar den dier vergunning naar hun oordeelgeen behoor lijk gevolg mocht worden gegeven. De Voorzitter verklaart namens Burg. en Weth., tegen die voorstellen geene bedenking te hebben. Aldus gewijzigd, wordt het aangeboden besluit vastgesteld. 22. Rapport op het verzoek der nachtwachts om verhoo ging van bezoldiging. Onder herinnering, dat die bezoldiging- achtereenvolgend verhoogd is tot het tegenwoordig bedrag en dat reeds tweemalen een voorstel tot uitbreiding der nacht- politie, met afschaffing der nachtwachts, verworpen is, berich ten Burg. en Weth., dat zij geene vrijheid vinden voor te stellen, die belooning verder te verhoogenvooral niet na kennis te hebben genomen van het door den commissaris van politie uitgebrachte rapport omtrent dit verzoek, welk rapport, als van vertrouwelijkenaard, alleen voor de leden be stemd is. Zij stellen dan-ook voor, aan de verzoekers mede te deelen, dat de raad geene termen heeft gevon den, aan hun verzoek om verhooging hunner bezoldiging gevolg te geven en alzoo afwij- zend op dat verzoek beschikt. De heer J. C. Koorn wenscht van het rapport van den commissaris van politie nog kennis te nemen. De behandeling wordt daarop aangehouden tot de straks te houden vergadering met gesloten deuren. No. 23. Brief ten geleide van het volgende rapport van den gemeente-architectomtrent den gang der werkzaamheden aan het waaggebouw van den aanvang af. In dè vergadering van Burgemeester en Wethouders van 4 December 1883 werd mij opgedragen, om voor den gevel een steiger te plaatsen, een loods te zetten op het kleine plein en de ruimte aldaar, zooveel als noodig wasmet eene heining af te sluiten en met de heeren Gips en Rosse in overleg te treden over het maken van een ontwerp voor de allegorische voorstelling in dien gevel. Op mijn voorstel werd tevens goed gevonden, den steiger en de loods door den aannemer H. Schuyt (die den vorigen stei ger ook gezet had) te laten makenstellen en wegnemen en die tegen nader overeentekomen som te huren gedurende den bouw van den gevel en dus niet te volgen het door de com missie van bijstand aangegeven denkbeelddat de gemeente zelve den steiger zou plaatsen en de afkomende planken enz. later in het openbaar verkoopen. Aankoop van het hout voor den steiger, de loods en hei ningen zou met inbegrip van arbeidsloon voor stellen en weg nemen volgens mijne berekening vooreerst eene uitgave vorderen van 1588,58, waaronder t 246 arbeidsloon en 190 voor steigertouwen't. was dus veel voordeeliger om voor 625 dit alles te huren terwijl bovendien de kosten van onderhoud en versteigeren ten laste van den verhuurder bleven, Bovendien leert de ondervinding, dat gebruikt materieel, in het openbaar verkocht wordende, zeer weinig opbrengt. Zoo werden de afkomende materialen van den steiger voor den zuiderkruisgevel van de Groote kerk alhier, die bij aanne ming 750 gekost had, na de slooping voor slechts 300 verkocht. Die steiger had aan aankoop van hout, touw en arbeidsloon 1270 gekost. De kalkmolen bij het waaggebouw in gebruik en af komstig van het werk door den beer Leguit indertijd onder eigen be heer uitgevoerd (de watermachine voor de lieer Hugo Waard) kostte 120 en werd in het openbaar verkocht na afloop van het werk voor 15. Eindelijk kon de uitvoering onder eigen beheer op de wijze zooals de commissie bedoeldeniet geschiedenomdat de ge meente geene gereedschappen bezit en daar uitvoering onder eigen beheer toch altijd een uitzondering zal blijven het niet raadzaam was voor een enkel werk alles aan te schaffen. Onder eigen beheer werken wordt verstaan het zelf laten uitvoeren van alle werkzaamheden zonder hulp van andere dan gewone arbeidersin dit geval zou de gemeente dus ook eene steenhouwerij en stoomzagerij bezeten moeten hebben verder eene kopergieterijsmederij en verdere zaken en ge reedschappen die voor de uitvoering noodig zijn, maar bovenal bekwame werkliedendie alleen voor de uitvoering van een enkel werk als den waaggevel niet te krijgen zijn. Daarom is de weg gevolgd, dien ieder particulier volgt, na melijk te vragen, voordat begonnen wordt, wat moet het kosten? Ter bereiking van dat doel werd met den heer H. Schuyt, die in het bezit was van de bij dit werk benoodigde gereed schappen en van het daarvoor geschikte werkvolk en met den heer VV. E. Stoel, wat betreft het steenhouwwerk, een over eenkomst aangegaanwaarbij zij zich bereid verklaarden op de door den gemeente-architect te bepalen tijdstippen te leveren het bestelde volgens overeengekomen eenheidsprijzen of beschik baar te stellen de noodige werklieden tegen vastgesteld loon per uur. Deze handelwijze had nog dit voordeeldat ik in de gele genheid wasom aan Schuyt te laten zeggen dat ik enkele werklieden tijdelijk niet noodig baddatzoo de gemeente zelve die werklieden had aangesteld niet had kunnen worden gedaan vooral niet als het geschikte werklieden waren geweest. De gemeente zelve heeft geen werkvolk in dienst gehad of betaald: het werkvolk aan de Waag was het werkvolk van de heeren Schuyt of Stoel. Stondwat eenige malen het geval is geweesthet werk gedurende 2 ;i 3 dagen stil, dan kon het bij de Waag werk zame volk door genoemde heeren bij andere werken gebruikt worden. Deze heeren zijn in eigenlijken zin de aannemers van het werk en het eenige onderscheid tusschen ben en aannemers van een werkdat in het openbaar aanbesteed isbestaat daarin dat zij betaald worden naar gelang van hetgeen zij leveren en van den tijd, gedurende welken hunne knechts werkzaam zijn geweest, berekend naar een vooraf aangenomen maatstaf; zij ontvangen niet een vooraf overeengekomen prijs voor het geheele werk. Wat nu het toezicht betreft, dit is uitgeoefend van gemeen tewege door mij en den gemeente-opzichter de Yries, terwijl mijne beide zoons en mijne leerlingen wel eens tegenwoordig waren om de vorderingen en de samenstelling van het werk na te gaan en daarvan te leeren. Dat de heer Schuyt zeer dikwijls tegenwoordig was laat zich uit het vorenstaande reeds verklaren. Hij had er aliezins belang bij om toezicht te houden op zijn volkhij ontvangt daarvoor van de gemeente geene extra belooning. Grootegoed is de onderbaas van Schuytbij een dergelijk werk moet altijd iemand van meerdere kennis en ervaring zijn, die de leiding van het stellen op zich kan nemen, toezicht houdt op de werklieden en op de gereedschappen. Wanneer ik en de opzichter niet tegenwoordig waren dat van tijd tot tijd het geval is geweestdan was en is hij nog de man die de werken in gang moet houden. De bij het werk benoodigde metselsteenen zijn door den heer H. Schuyt geleverd. Heb ik hiermede voldoende beantwoord de verschillende mij gedane vragenomtrent de vraag naar de bet.eekenis der me- morieposten voor teekenen op de ingediende opgave der reeds plaats gehad hebbende uitgaven voor dit gebouw, hela ik de eer U te berichtendat ik thans verplicht wasnu er geen aannemer in den gewonen zin des woords wasalle de- tailteekeningen op de ware grootte te laten maken. Het maken dezer teekeningen behoort anders tot de taak van den aannemer. Dat ik voor het maken dier teekeningen geen tijd hadzal U duidelijk wordenwanneer ik hier bij voeg dat daarvoor zeker ten minste twee maanden noodig zouden zijn geweest. Had ik nu mijnen zoon niet toevallig thuis gehaddie voor dit werk uitstekend berekend was en daarvoor tevens lust ge voelde, dan had ik aan Burgemeester en Wethouders voorge steld, een teekenaar gedurende drie maanden aan te stellen, die zulks onder mijn toezicht had kunnen verrichten. Nu mijn zoon die teekeningen gemaakt heeft, vulde ik geen cijfer in, zulks wenschende over te laten aan den Gemeenteraad. Verder wordt overgelegd eene begrooting van kosten van de zijgevels, in eindcijfer 6972 bedragende en van een hanglui- felin eindcijfer 2604,73 bedragende. Tevens wordt de teekening der schilderij aan de orde gesteld. Met algemeene stemmen wordt in beginsel besloten tot de vernieuwing der zijgevels en tot het maken der hangluifel in 1885 terwijl de teekening der schilderij wordt goedgekeurd, zullende aan den ontwerper ter overweging aangeboden worden de in de Alkmaarsche Courant gemaakte aanmerkingen en eenige opmerkingen van den gemeente-architect. Over de om trent het werk gegeven inlichtingen ontstaat eene beraadsla ging waarbij door Burg. en Weth. naar aanleiding van ge maakte opmerkingen uitdrukkelijk verklaard wordt, dat de architect niets gedaan heeft buiten hunne goedkeuringdat alles eerst uitvoerig besproken en overwogen isbij welke overwegingen op den voorgrond heeft gestaanhoe het werk het best kon worden gemaakt door daarvoor berekende personen, met inachtneming dat de gestelde ramingen niet overtroffen werdendat het verrichten van het steenhouwwerk alhier zeer wenschelijk wasomdat hierop d&gelijksch toezicht drin gend noodzakelijk isdat, waren er aanmerkingen te maken, die aanmerkingen Burg. en Weth. zouden treffen en niet den gemeente-architect. Op door den heer Kraakman nog verder gedane vragen omtrent het bedrag van het aan de arbeiders betaalde loon per uur en van het daaronder begrepen voordeel voor den aannemer H. Schuyt, verklaarde de Voorzitter het antwoord schuldig te moeten blijvendaar het hem niet be kend kon zijn, hoe Schuyt zijn volk betaalde. De werklieden waren niet in dienst der gemeente geweest. Ten slotte werden de mededeelingen voor kennisgeving aangenomen. 24. Deelt de Voorzitter mede, dat a. bij het uitvoeren der herstellingen aan den gevel van de burgeravondschool, tot het verrichten waarvan bij de be grooting voor 1884 een bedrag van 100 toegestaan was, gebleken isdat die gevel niet voor herstel vatbaar ismaar vernieuwd moet wordeneene uitgave zullende vorderen van 510,91; dat de commissie van bijstand, in wier handen die begrooting tot onderzoek gesteld iszich daarmede kan ver eenigen dat hij alzoo voorsteltburg. en weth. te machtigen, tot de vernieuwing over te gaan. Nadat de heer Bruinvis de Lange herinnerd haddat de gemeente-architect ten vorigen jare de herstelling reeds noodzakelijk geacht had, wordt de machtiging verleend; b. de vaste commissie voor de gasfabriek voorstelt, in plaats van de verplichte aflossing van 6000,van dein 1883 voor de overneming der gasfabriek gesloten geldieening van 120000, met 1 Sept. a.s. ƒ7000,meer, alzoo 13000,aftelossen. De stand van zaken is van dien aard, dat die aflossing zonder eenig bezwaar kan geschieden. Met algemeene stemmen wordt besloten 13000,aftelossen. 25. Is overgegaan tot het benoemen eener onderwijzeres aan de openbare 2e tusschenschool, in plaats van mej. J. Meurs, eervol ontslagen. Op de voordracht zijn in overleg met den arrondissements-schoolopziener geplaatst 1°. Mej. B. Meilink te Barsingerhorn2°. mej. M. J. de Verwer te Schoorl; 3°. mej. G. O. van der Veen te Zijpe. Het hoofd der school stemde daar mede in. Benoemd mej. B. Meilink met 12 stemmen; mej. de Verwer bekwam 1 stem en een biljet werd van onwaarde verklaard als bevattende den naam van eene niet op de voordracht ge plaatste onderwijzeres. 26. Gaat op voorstel van den Voorzitter de vergadering over in eene zitting met gesloten deuren, na heropening waarvan 27. de beraadslaging voortgezet wordt over het rapport van burg. en weth. op het verzoek der nachtwachtsom ver hooging vau bezoldiging. Zonder bespreking wordt met algemeene stemmen afwijzend op dat verzoek beschikt. 28 Is in behandeling genomen een voorstel van Burg. en Weth., om aan den directeur der gemeente-reiniging voor het jaar 1884 weder eene gratificatie van honderd gulden te verleenen, daar het besl uit, om het tonnenstelsel verplichtend te maken, niet voorzienen, buitengewone werkzaamheden van hem gevorderd heeft en die werkzaamheden verricht zijn met den meesten ijver en de meeste voorkomendheid tegenover de inge zetenen zoo zelfsdat geen enkele klacht bij het gemeente bestuur ontvangen werd. Bij aanneming van het voorstel zul len Burg. en Weth.den opzichter op het terrein der gemeente reiniging mede eene gratificatie verleenen. Met algemeene stemmen aangenomen. 29. Geeft de Voorzitter kennis, dat Burg. en Weth. W. de Weerth geschorst hebben als waagmeestermet verlies van de helft zijner bezoldiging en stelt hij namens dat collegie voor ter voorziening in de behoorlijke waarneming der dienst op de kaasmarkt, den heer J. van der Kaay tijdelijk te benoemen tot adsistent-waagmeester, onder toekenning eener bezoldiging, ge rekend tegen 175,per jaar. Met algemeene stemmen dat voorstel aangenomen en de heer J. van der Kaay benoemd. 30. Nadat de Voorzitter aan den heer H. J. Bruinvis, die gevraagd had of het niet mogelijk was, maatregelen te nemen, dat de stoombooten van Gebroeders Zur Muhlen niet zoo hard fluiten in de ontniddelijke nabijheid der Eriesche draaibrug, omdat de paarden daarvan schrikken en er groote kans op ongelukken bestaat, geantwoord had, dat bet gemeentebestuur op het Noord- hollandsch Kanaal geen toezicht uitoefende en hieraan dus niets kon doen, wordt de vergadering gesloten. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 28 Mei. Door den Notaris H. J. DE LANGE. 1. Huis, Houttil, A, 456. Str. J. Schellinger f 5300, 2. Pakhuis, aldaar, A 92. Str. J. Schellinger 1335,— 1 en 2 gecombin.verhoogd door G. Waij boer met 860, 3. HuisKoningswegA 41a. Str. C Koopman f 1000, 3 verhoogd door J. J. Hulskamp q.q met 20, 4a. Huis, Voormeer, B 2077. Str. W. F. de Jong 1835, 4a verhoogd door H. Lijnbach q q. met 55, b. Huis, Sandersbuurt, B 1107. Str. C. Koopman 380, 5a. Huis, aldaar, B 2078. Str. J. Schellinger 400,— b. Huis, aldaar, B 2079. Str. N. van der Voort 415,— c. Huis, aldaar, B 2080. Str. P. Th. Portegies 550,— d. Huis, aldaar, B 2081. Str. J Kuiper 675, Ns. 4b en 5a, 5b, 5c, 5d niet verhoogd. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 29 Mei. Pieter van de Graaf en Geertje Slot. GEBOREN. 27 Mei. Jacobus Johannes, Z. van Theodorus Spuiman en Maria Alida Borst. 28 Trijntje, D. van Jan Hooyberg en Wilhelmina Wit- tenaar.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 3