No. 66. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. WOENSDAG 4 JUNI. EEN GELUKKIG MENSCHENLEYEN? Prijs der gewone Advertentiën (TlfFtciëel (gcbcelt*. NATIONALE MILITIE. Oproeping Verlofgangers. BttitcnlAttb. ADOLF STRECKFUSS. ALK1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers 0 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen mits deze op de liier wonende verlofgangers der mili tie te land, die vóór 1 April 1884, in het genot van onbe paald verlof waren gesteld onverschillig tot welke lichting zij behooren, om zich op Donderdag, den 19 Juni dezes jaars, des voormiddags ten 9 ure, te laten vinden vóór het Raadhuis dier o-emeente om aldaar door of van wege den Militie-Commissa ris te worden onderzocht, gekleed in uniform en voor zien van al de door hem van het korps medegebrachte kleeding en equipementstukken, benevens zakboekje en verlofpas. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE P0N1. 21 Mei 1884. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het suppletoir kohier van het patentrecht over het 4e kwartaal der dienst 1883/84, No. 2, op 31 Mei 1884 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaardop heden aan den Ontvan ger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatig heid zouden voortvloeiente voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornd., den 3 Juni 1884. P. BRUINVIS de LANGE, Weth. BELGIE. De regeering heeft onlangs de olficiëele uitnoodiging aan de regeeringen der veschiilende rijken gezonden om deel te nemen aan de algemeene ten toonstelling die den 2 Mei 1885 te Antwerpen ge opend zal worden. In dat stuk wordt gezegd dat Belgie een eerste plaats innam op de wereldtentoonstellingen, gehouden te Parijs, te Weenen en te Amsterdam en dat de ontwerpers der nationale in 1880 gehouden ten toonstelling het reeds betreurden, dat de andere landen niet toegelaten waren tot deelneming aan dien wedstrijd. Thans heeft de regeering den moed den strijd te wa gen. Het jaar 1885 is daarvoor gekozen, omdat alsdan de reusachtige werken, die van de haven te Antwerpen een der gewichtigste en best ingerichte der wereld ge maakt hebben geheel gereed zullen zijn. Meer dan f 50,000,000 zijn uitgegeven voor het stichten van allerlei inrichtingen en er is een aaneenschakeling van kaden langs de Schelde gemaaktter lengte van 3500 en ter breedte van 100 elwaaraan de schepen van den grootsten diepgang kunnen aanleggen. Zoowel het volk als de regeering spannen zich inom den meesten luister bij te zetten aan deze wereldtentoonstelling, die onder het beschermheerschap van den Koning staat en zijdie hunne voortbrengselen in die handelstad ten DOOR 31) Angstig wachtte ik het bezoek van docter von Er- nau af; tegen 12 uur, had Werner von Massenburg mij geschreven zou de jonge man bij mij komen maar hij kwam nieturen lang wachtte ik vergeefstoen kwam in zijn plaats, 's middags tegen vier uur, Wer ner zelf. Bertha vloog hem om den halszij was om te stelen in hare innige vrengdeharen vader weder- te zien, in dat oogenblik scheen zij mij een betooverend lief kindzoo ongedwongenzoo natuurlijk was de teederheidwaarmede zij haren vader liefkoosde. Gij kent Werner, hij verdient zulke liefde niet, hij heeft er ook geen gevoel voor. Ik geloof, dat een fraai renpaard hem meer aan het hart ligt dan zijne bekoorlijke dochter, wier liefkozingen hem blijk baar verdroten hij liet ze zich aanleunen zonder ze te beantwoordendrukte slechts eeue koele kus op Bertha's voorhoofd en zeide daarop tot mijdat hij mü alleen moest spreken. Toen wij nu alleen in mijne kamer waren brak het onwederwaarvan de wolken reeds op zijn voor hoofd zichtbaar waren geweestmet donder en bliksem los hij raasde en vloektehij sprak er van dat hij zich eigenlijk een kogel door het hoofd moest jagen en eerst toen hij een geruimen tijd had geraasd kon ik van hem te weten komen wat hem zoo woedend maakte. De zaak was inderdaad erg genoeg, zijn toekomstige schoonzoon was plotseling verdwenen en hierdoor het schoone planwaarop hij al zijne verwachtingen had gebouwdreddeloos in duigen gevallen. toon stellen, kunnen verzekerd zijn, dat zij niet alleen een publiek zullen vinden, dat alleszins in staat is het ingezondene te beoordeelen maar dat er ook ruimschoots de gelegenheid zal bestaan om nieuwe voor de toe komst voordeelige betrekkingen aan te knoopen. Te Brussel zijn alle aftredende liberale afgevaardigden der Kamer weder kandidaat gesteld. DUITSCHLAND. In een door 9000 persouen in Noord-Sleeswijk onderteekend verzoekschriftdoor de afgevaardigden Lassen en Johannsen ingediend bij het pruisische ministerie van eeredienstwordt intrekking verlangd van het den 9 Maart 1871 gegeven voorschrift betreffende het geven van onderwijs in het duitsch in de volksscholen aldaar en regeling van het onderwijs in het deenseh meer in overeenstemming met de wen- schen der bevolking. De Koningin der Nederlanden kwam den 31 des middags met prinses Wiihelmina te Kissingen aan. ENGELAND. Den 30, even 9 uur des avonds, hadden te Londen in de wijk St. James nij Pall Mall, 3 ontplof fingen plaats, waarschijnlijk door dynamiet. De vensters van de Army Club, de Junior Carlton Club en de woning van het parlementslid Watkin Wijnn werden verbrijzeld. Een half uur later had eeu ontploffing plaats in Scot land Yardwaar het hoofdbureau der politie geheel vernield is. Verscheidene vensters der nabij gelegen huizen werden verbrijzeld en eenige personen gekwetst. FRANKRIJK. In een herberg te Sainte-Colombe waren den 25 des avonds verscheidene personen geze ten toen de herbergier naar den kelder zou gaan om wijn te halen. Eenige op den grond in den kelder gevallen petroleum geraakte bij ongeluk in brand. De herbergier riep om hulp en een twintigtal personen snelden dadelijk toe. Een hunner had de onvoorzich tigheid een met petroleum gevuld vat omver te loopen, dat in brand geraakte, waardoor zulk eene hevige ontploffing ontstond dat 15 personen gewoDd werden, waaronder vier zeer ernstig. Uit een door de eugelsche directeuren van het Suez- kanaal openbaar gemaakt overzicht van het getal en- gelsche schepen met hunnen tonneninhoud, die door dat kanaal gaan is gebleken dat de verhouding van den engelschen tonneninhoud tot het geheel steeds ongun stiger wordt en dat de tonneninhoud der fransche sche pen met onbelangrijk toeneemt. Dit verschil wordt toegeschreven aan de omstandigheid dat schepen van verschillende rijken onder fransche vlag varenten einde te kunnen deelen in de voorrechtendoor de fransche wet aan de fransche schepen toegekend. Op 1 Januari 1884 waren te Parijs 3039 per sonen op de telephoon geabonneerd692 meer dan een jaar vroeger. Die geabonneerdeu waren verdeeld over 12 kantoren, waarvan één 603 personen bediende. Het telephoonnet telt ongeveer 12000 mijlen draad waarvan slechts 130 mijlen in de lucht gespannen zijn: de overige zijn in de riolen gespannen, Het verslagdoor den heer de Lesseps aan de aan deelhouders over het Suezkanaal uitgebracht, is, nadat de leden der oppositie die met moeite aan het woord konden komen door het rumoer in de zaal het bestreden hadden, goedgekeurd met 3019 tegen 112 stemmen. Het dividend werd goedgekeurd met 3146 tegen 8 en de voorgestelde vermeerdering van het getal bestuurs leden met 2608 tegen 556 stemmen. Onder de nieuw benoemde bestuurders behoort de heer Anslijnoud nederl. consul in Egypte. De bak van den ascenseur, die op de esplanade der citadel te Rijsel is opgericht, is den 2 van eene hoogte van 40 el naar beneden gevallen. Hij bevatte 20 per sonen waarvan 3 gedood en 17 gekwetst zijn. Dit ongeluk bracht in de stad groote verslagenheid te weeg. Senaat. Den 31 wilde de heer Gavardie wederom de regeering ondervragen over de egyptische zaken. De minister-president Ferry verklaarde, dat het on mogelijk was dit onderwerp thans te behandelen. De heer Gavardie hield vol, doch werd tot de orde geroepen met toepassing der censuur. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Dr. Koppvan de liberaal duitsche partij, die onlangs wegens verschil van gevoelen met zijne kiezers zijn ontslag nam als lid van het oostenrijksche Huis van afgevaardigden, is in het le kiesdistrict van Weenen weder als zooda nig gekozen met 2144 van de 2420 uitgebrachte stemmen. Slechts 207 stemmen waren op zijn tegen stander, den heer Klostersitzuitgebracht. In het 6e district van Weenen, waarvoor dr. Kopp tot nog toe gezeten had is gekozen de heer Reuber liberaal duitsch, lid der Weener Handelskamer, met 1202 stem men tegen 979 op dr. Pattaivoorzitter der anti- semietische oostenrijksche hervormingsvereeniging. In den uitslag dezer verkieziugen werd veel belang gesteld, om te kunnen nagaan, of de duitsch-liberale partij bij de verkiezingen in het volgende jaar de overwinning zou kunnen behalen. Die uitslag heeft doen zien, dat die overwinning alles behalve zeker is. De croatische landdag is tegen den 5 Juni bijeen- geroepen. Te Weenen stonden dezer dagen te recht Schafthau- ser en Ondrabesehuldigd van moord op den com missaris van politie Hlubeck. Beiden zijn van het ple gen van dien moord vrijgesproken. Sehaffhauser is al leen veroordeeld wegens het opzettelijk niet beletten van den moord. Van dit vonnis is hooger beroep aan- geteekend. De voornaamste Weener bladen varen heftig uit te gen de schikking, door Engeland met Frankrijk ge maakt of te maken in zake Egypte. Éen blad noemt die overeenkomst een schandelijke kleinmoedigheid van het trolsche Albion dat nu wel niet langer van een beschermheerschap over Egypte droomen zal. SERVIE. De Skuptschina heeft in één dag de 5 volgende wetsontwerpen vastgesteld 1°. tot wijziging De geheimraad von Ernau was, overeenkomstig zijne g9Woonte,'s morgens tegen acht uur opgestaan, zeer tegen zijne gewoonte echter gevoelde hij behoefteom het ontbijt in gezelschap van zijn zoon te gebruiken ten einde met hem de sohikkingen voor het verlovingsfeest te bespreken weshalve hij Egon liet verzoekenbij hem te komen. Na vijf minuten keerde de bediende vergezeld van Egon's kamerdienaar, terugmet het berichtdat de jonge mijnheer den nacht in het go- heel niet thuis was gekomen zijn bed was ongebruikt, maar op zijn schrijftafel lag een verzegelde briefmet bet adres „Aan mijn vader.'' Dezen stelde de kamer dienaar den geheimraad ter hand. De geheimraad verbrak zooals hij zelf zeidemet bevende handmet bange vermoedens vervuldhet I6gel of het echter waar is dat zijne hand beefde, is zeer de vraag. De brief bevatte slechts deze weinige woorden „VaarwelEgon „Hij heeft zich het leven benomen riep de ge heimraad en hij snelde met den kamerdienaar naar Egons kamerwellicht was er nog eenig schrijven tot ver klaring van den laconischen brief te vinden. Hij vond echter niets, wel echter enkele aanwijzingen, welke deden vermoeden dat de vrees van den geheimraad dat zijn zoon zich het leven benomen had, gegrond was. Op reis kon Egon niet gegaan zijn voor eene reis had hij zich door zijn kamerdienaar ten min ste het noodzakelijkste linnengoed en eenige klee- dingstukken laten inpakken zooals hij altijd gedaan had, wanneer hij een klein pleizierreisje ondernam; heden was zijn linnengoed niet aangeraaktzijne reistasch lag op de bestemde plaatsvan de klee deren ontbraken slechts degene welke Egon droeg daarentegen ontbrak een kostbare revolver, Egon's lievelingswapen. Eene andere niet minder kenschet sende aanwijzing gaf een blad eener courantdat met andere couranten in de zitkamer op de tafel naast de sopha lag. Egon had de gewoonteom in de couran ten de plaatsen welke hem bizonder belang inboezem den met een blauw potlood aantestrepen, om ze later, wanneer hij ze misschien nog eens wilde lezen, gemak kelijk te kunnen terugvinden. In bedoeld blad dat op de kanapétafel lagwas eene plaats met blauw gemerkthet was een kort berichtdat een jong bankier door een schot door het hart zich het leven had benomen. Hierdoor werd de geheimraad nog meer versterkt in de overtuigingdat zijn zoon de hand aan zich zeiven geslagen had. Hij had zich tot heden nooit veel om zijn zoon bekommerdhem nooit eene bizondere liefde betoond ja hem vaak in weken nauwelijks gezien vader en zoon leefden niet met elkander, maar naast elkander. Nu speelde de geheimraad plotseling den tee- deren op het diepst gescbokten vader. Hij slaakte luide klachten over het verschrikkelijk einde van zijn dierbaren hoopvollen zoon hy deed zich bittere ver wijten dat hij zelf hem tot die wanhopige daad ge bracht had. Alleen in zijn wanhoop, dat h\j een meisje moest huwen dat hij niet liefhadwas Egon tot het ontzettende besluit gekomen om zich aan die verloving door een schot in het hart te onttrekken. De geheimraad gaf aan zijne klachten de grootste openbaarheidhij verviel in den rol van den teederen, wanhopigen vaderhy speelde dien tegenover zijne bedienden en in het kantoor tegenover zijne boekhou ders. Te vergeefs deelde ook de kassier hem mede dat mijnheer dr. von Ernau gisteren aan de kas eene som van f 12000 had opgenomen en hij dit toch zeker niet zou gedaan hebben indien hij van plan was zich zeil van kant te maken de geheimraad bleef er bij, dat zijn zoon zich had doodgeschoten juist het opne men van geld was er een bewijs voor. Vóór zijnen dood had Egon al zijne schulden willen vereffenen daarom had hij zich het geld laten uitbetalen. Alleen om aan zijne ijdelheid voedsel te geven, meende Werner von Massenburg, had de geheimraad zoo luide en jammerlijk geklaagd. Zijne ijdelheid had hem ge dreven om opzien te verwekken tot iederen prijs in

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1