k fl Zes en tachtigste Jaargang. EEN GELUKKIG MENSCHENLEVEN? U V R IJ D A G 6 JUNI. I i Prijs der gewone Advertentiën ISuiteulaub. FBDtLLETON. ADOLF STRECKFUSS. fiiuaeulattb. 1 i I I ALKMAARSCHE COURANT 1 Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgeverij HEEMs. C08- TEE ZOON. DUITSCHLAND. De bekende duitsche spoorweg koning Dr. Stroussberg is den 30 's avonds 11 uren te Berlijn, waar bij den vorigen dag uit Londen aan gekomen wasplotseling aan eene beroerte overleden. De Keizerin van Eusland kwam den 4 des middags te Berlijn aan. Zij werd opgewacht en hartelijk be groet duor den Keizer, de gezamenlijke prinsen en de kroonprinses. Dadelijk na de aankomst begaf zij zich naar het gebouw van het russische gezantschap. Na de opera-voorstelling te hebben bijgewoond, nam zij afscheid van den Keizer en vertrok naar Petersburg. ENGELAND. Den 29 is te Londen overleden de heer Bartle Frèreoud gouverneur van de kaap de Goede Hoop, een der hoofdpersonen, die medewerkte tot de inlijving van de Transvaal. Op den avond van de dynamiet ontploffingen te Londen ondekte een politie agent, nog juist bij tijde, een pak met 1G stukken dynamiet en eene brandende lont aan den voet van het Nelson's gedenkteeken op Tra falgar-Square. De engelsche bladen dringen op scher per toezicht door de politie aan en doen een beroep op het publiek, om zooveel mogelijk dergelijke aanslagen te voorkomendoor de politie dadelijk te wijzen op personen wier handelingen verdacht voorkomen. In de Fortnightlij Eeview kwam een met de letter G onderteekend artikel voor over Engeland's buitenland- sche staatkunde houdende aanbeveling van een en- gelsch-fransch-russisch bondgenootschap. Daarin werd o.a. gezegddat Engeland in de laatste jaren niets anders gedaan had, dan voor Duitscbland en prins Bismarck de kastanjes uit het vuur te halen. De heer Seymour, Gladstone's secretarisschreef dadelijk een brief aan de Times dat die minister, die door dat blad voor den schrijver was gehouden, daarvan niet de steller was. Van 1 Jan. tot 31 Mei 1884 kwamen 2960 faillis sementen minder voor dan in gelijk tijdvak van 1883. FKANKBIJK. Mevrouw Genuyt de Beaulieu die in oneenigheid met haren man leefde en dezen, omdat hij in ongeoorloofde betrekking tot een andere vrouw stond na verschillende heftige tooneelen den 1 Fe bruari, toen hij aan zijne schrijftafel was gezeten, met een revolver in den rug geschoten hadis den 29 hoewel zij het feit erkende door de gezworenen voor het hof van assises in het departement der Seine vrij gesproken. Bij de herstemming voor lid der Kamer in het dis trict Espaliondep. Aveyron, is den 1 gekozen de republikein Denayrouze. De minister-president deed den 3 mededeeling van bet bericht van den franschen gezant in China Pate- nötre dat de Keizer het verdrag met Anam in begin sel goedgekeurd had. Bij den wedstrijduitgeschreven voor bet te Parijs voor Gambetta op te richten standbeeld zijn 82 mo dellen ingekomen die thans ten toon gesteld zijn. De meeste modellen zijn op een tiende der ware grootte en stellen Gambetta als patriot vooreenige als redenaar. De commissie van beoordeeling bestaat uit 15 leden waarvan 5 door de ontwerpers en 10 door de oprichtingscommissie benoemd zijn. De commissie voor de grondwetsherziening verwierp met 17 tegen 3 stemmen het voorstel van den heer Barodet tot geheele herziening der grondwet. De mi nister-president had den 31 de beperkte herziening bij de commissie verdedigd. Senaat. Uit het later ontvangen uitvoerig zittings- verslag is gebleken, dat eenvoudig ingetrokken is de wet van 8 Mei 1816waarbij de echtscheiding afge schaft werd. Kamer. Den 31 is bij de voortgezette behande ling van het wetsontwerp op de samenstelling van het leger met 267 tegen 144 stemmen een amendement aangenomen waarbij, met de strengste toepassing van het beginsel van algemeene militaire dienstplichtigheid, bepaald wordtdat de oudste of de eenige zoon eener weduwe, de oudste of de eenige zoon van een blinden of 70jarigen vader enz., die thans van den dienst vrij gesteld zijn, dit voorrecht alleen zullen genieten in tijd van vredewanneer zij bewijzen kostwinners te zijn. Met 395 tegen 92 stemmen werdniettegenstaande het krachtig verzet van bisschop Freppel bet artikel, waarbij de vrijstelling voor de seminaristen afgeschaft werd aangenomen. OOSTENKIJK-HONGAKIJE. Den 31 kwam Ko ning Willem III, reizende onder den naam van graaf van Buren per buitengewonen trein te Karlsbad aan. Al reisde hij incognito, toch wachtten eenige overheids personen waaronder de districts-hoofdman von Stern- veld, hem op. De Koning ging dadelijk naar het hötel Königsvillawaar vertrekken voor hem in gereedheid gebracht waren. In den voorgang werd hij door den burgemeester welkom geheeten. Van het hotel wap pert de hollandsche vlag. De Koning zal onder leiding van Dr. London eene badkuur van 4 weken nemen en het water der Marktbrunnen drinken. Zes werklieden zullen te Weenen te recht staan als verdacht van door zorgeloosheid den brand in het Weener Stadttheater veroorzaakt te hebben. SPANJE. Volgens de Epoca zal de minister van financiën niet zijne toevlucht behoeven te nemen tot vlottende schuld hoewel zijne begrooting hem daartoe het recht zou geven. Het blad hoopt, dat de inkomsten zullen toenemen zonder verhooging der belastingen. De bladen behelzen een artikel van den heer Mar- coasta waarbij de tarieven oorlog tusschen Engeland en Spanje gelaakt en gewezen wordt op de vermeerde ring van Spanje's handel met alle landen, uitgezonderd met Engeland. DOOE 32) Er volgde een lang pijnlijk zwijgen op de voorlezing van den langen brief, welke allen leden der familie stof tot ernstig nadenken bood mijnheer von Osternau wachtte te vergeefs op eene uiting van zijne vrouw, die met een bedenkelijk gelaat voor zich nederzag. „Welnu, Emma?" vroeg hij eindelijk, „wat denkt gij van de ongelukkige geschiedenis „Ik beklaag het arme meisje antwoordde mevrouw van Osternau ernstig. „De straf, welke zij voor hare lichtzinnigheid krijgtis toch bijna te hard „Ik kan niet vinden dat Bertha lichtzinnig is ge weest merkte de luitenant op. „Wat beeft zij dan gedaan om zulk een verwijt te verdienen Zij heeft zich naar den wil baars vaders geschikt, zij heeft bare toestemming tot een zeer schitterende partij gegeven en zij beeft het zeer bereidwillig gedaan. Zij kon onmo gelijk vermoeden welke gevolgen eene verloving heb ben zouwelke zoo voordeelig voor haar en haren vader scheen 1" „Dat is het juist alleen het voordeel heeft haar geleid 1" viel Liesje vol ijver in. „Ik kan haar niet eens beklagen. Zij wist van oom Sastrow, dat die af schuwelijke doctor von Ernau een losbol, een man zonder hart en karakter was en toch was zij bereid haar jawoord te geven alleen omdat bij rijk was! Dat is eene smadelijke berekeningwelke mij boos kan maken 1'' „Moet zij haren vader dan gehoorzaamheid weigeren?" vroeg de luitenant spottend. „Jadat bad zij moeten doen I Geen vader heeft bet rechtom te vorderen, dat zijne dochter zich onteert door een huwelijk met een nietswaardige. Ik ben erg boos op Bertha Massenburg 1 Zulk eene lage handeling had ik nooit vau haar verwacht. Zij was zoo bekoorlijk, zoo beminnenswaardig, zoo goed! Ik had haar lief, toen zij, nu reeds vijf jaren geleden, bijna den ganschen zomer bij ons op Osternau doorbracht 1 Ik vind het verschrikkelijk dat zij zich zoo heeft kunnen verlagen en door den rijkdom van een ellendig mensch laten verblinden. Het is niet dan eene billijke straf, welke haar nu daarvoor treft." „Gij oordeeltal is het ook niet geheel onjuist, toch liefdeloos en hardzeide mijnheer von Osternau ern stig. „Bertba heeft sinds den dood barer moeder een treurig leven gehad. Zij had geen thuis. Bij haren licbtzinnigen vader, die schuld op schuld stapelde op wiens goederen beslag werd gelegd, en die zelf nergens rust vond maar rusteloos zijne genoegens najoeg, kon zij niet blijven zjj moest nog blijde zijn, dat hare tante Massenburg te Königsberg haar tot zich nam. Dat het arme kind in het huis barer tante een hel op aarde beeft gehad wil ik gaarne gelooven ik ken tante ik weet, hoe hard en liefdeloos zij altijd geweest is. Men mag niet te streng over Bertba oordeelen, omdat zij eindelijk bereidwillig bare toestemming gaf tot de door baren vader gewenschte verloving, die een einde maakte aan een ondragelijk leven. Wij moeten medelijden hebben met het arme kind. Dit verlang ik ook van uLiesje 1 Het is uwe plichtom haar in ons huis met dezelfde liefde te ontvangen, als waarmede gij haar vroeger in een gelukkiger tijd hebt bejegend-" „Gij wilt haar dus werkelijk uitnoodigen vroeg mevrouw van Osternau bezorgd. „Ja Emma. Het ongelukkige meisje moet in ons huis bescherming vinden tegen de verdachtmaking en lasterwaarmede de schandaalzoekende wereld haar vervolgt." „Maar, Frits „Onze plicht moeten wij vervullenook al valt het Fish VEEEENIGDE STATEN. De heeren Hatch hebben hunne betalingen hervat. De bekende ier O'Donovan Eossa verklaart van de dynamiet-ontplolfingen in Engeland geweten te hebben en kondigt er nog meerdere aan. Al wat engelsch is, ook hel parlementsgebouw en het kasteel te Windsor moeten verdelgd worden. Zoo noodig zal geheel Lon den in de asch gelegd worden. EGYPTE. Den 4 begaven 250 man infanterie der marine zich aan boord van het engelsche adviesjacht Iris met last, onverwijld naar Soeakim te vertrekken. STATEN-GENEEAAL. Tweede Kamer.. Het wetsontwerp tot invoering van het nieuwe wetboek van strafrecht op I Januari 1885, dat uit 52 artikelen bestaatbevat o.a. de bepalingdat de bestaande provincialeplaatselijke en waterschapsverordeningen vóór 1 Januari 1886 in overeenstem ming met de nieuwe wet gebracht moeten worden en anders hunne kracht verliezen. Verder heeft men getracht te vereeni gen alle bepalingen noodig omna de invoering van het wet boek te kunnen beslissen, in hoever de op liet tijdstip dier invoering in werking zijnde wetten zijn afgeschaft of al of niet gewijzigd naast het wetboek in werking b 1 ij v e n. Alle strafbepalingen uit wetten, die niet in de invoeringswet bij name zijn gehandhaafd, worden afgeschaft. In tien ar tikelen zijn de straf bepalingen in andere bindende verordeningen dan wettenop zóódanige wijze geregelddat ook op dit ge bied èn overeenstemming met het stelsel van het strafwetboek ènook vooralrechtszekerheid verkregen worde. Indische begrooting. Reeds den 3 verscheen het antwoord van den min. van koloniën op het verslag der afdeelingen omtrent de indische begrooting. De minister, ver wijzende naar de inlichtingen, in de Eerste Kamer den 23 Ja nuari j.l. door den min. van binn. zaken gegeven, verzekert, dat er van een overgang of toetreding tot eene vroeger be streden koloniale staatkunde geen sprake is geweest. Van weerszijden stond op den voorgronddat Indie krachtig be stuurd moet worden en dat een krachtige wil gericht moet zijn op datgenewat Nederland en Indie nu in het bijzonder noodig hebben. Men overtuigde zieh van het bestaan van zoodanige eenstemmigheid omtrent de regeeringsbeginselen als voor sa menwerking in de gewenschte richting onmisbaar mocht heeten. Uit de begrooting is gebleken, watde minister daaronder verstaat. Over den toestand in Atjeh en het daar te volgen regee- ringsbeleid liet hij zieh liever niet uitomdat hij de voorkeur geeft aan een onomwonden uiteenzetting in co mité-generaal. Met het geven van inlichtingen omtrent de N i s e r o-zaak wensckt hij te wachten tot na afloop der interpellatie. Het is vooralsnog niet gebleken, dat aan de bevordering van het reclitstreeksch vervoer van pelgrims tusschen Ned-Indie en Arablehoofdzakelijk strekkende om hen te onttrekken aan den schadelijken invloed der fanatieke arabische sheiks, ook eene kwade zijde is verbonden. Eenig verband tusschen de duitsche Borneo-Maatsckappij en het voornemen der duitsche regeering, om subsidie te verleenen aan stoomvaartlijnen naar het Oosten, is hem niet gebleken. Regeling van de fïnancicele verhouding van Nederland en Indie kan na de verwerping der daartoe strekkende wet, van deze ons niet altijd gemakkelijk! En eene plicht is het voor onseene bloedverwant de behulpzame hand te bie den 1 Laat ons er dus niet meer over spreken alleen hoe wij het spoedigst den wensch van oom Sastrow kunnen vervullen. Van avond nog wil ik aan oom en Bertha schrijven. Mijnheer Pechmayer gaat morgen vroeg met mijnheer Storting naar Breslau. Wanneer hij de goedheid heeftde beide brieven medetenemen en ze op het station in de bus te doenkomen zq morgen middag te Berlijn en wij kunnen reeds over morgen avond antwoord terug hebben, wanneer Bertha hier zal komen. Wilt gij zoo goed zijn de beide brie ven te bezorgen, mijnheer Pechmayer?" Egon ontwaakte bij deze direct tot hem gerichte vraag als uit een droom. Hij had met pijnlijke op merkzaamheid naar het voorlezen van den brief ge luisterd maar van het gesprek, dat daarna gevoerd wasniets geboord. De inhoud van den brief had bad hem diep geschokt. Hij droeg immers de schuld van bet schandaalwaaronder eene aanzienlijke fa milie zoo zwaar gebukt ging en waarin ook nu mijn beer von Osternau en de zijnen werden gemoeid- Toen hij den korten afscheidsbrief aan zijnen vader geschreven en daarop het vaderlijk huisnaar hij meende, voor altijd verlaten had, toen hij gelukkig in de trein gekomen waszonder door een bekende te worden gezien, bad hem een gevoel van welbehagen vervulddat het bem gelukt was om te verdwijnen zonder een spoor achtertelaten. Het verschafte hem een eigenaardig gonotom zich voor den geest te brengen welken indruk zijn verdwijnen op alle zijne goede en halve bekenden maken zou dat hij iemand ter wereld door zijn vrijwilligen dood een zwaar leed zou kunnen berokkenen daaraan had hij nooit gedacht. Hij wist, dat zijn vader niet in staat was, een werke lijke smart te gevoelen op de gansche wereld was er geen menschelijk wezen dat verdriet zou hebben over zijn zoo plotselingen dood Egon had niemand liefge had en niemand hemZooals hij het zich gedacht had, 1 i M I

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1