No. 70. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. V R IJ D A G 13 JUNI. feuilleton. EEN GELUKKIG MENSCHENLEVEN? Prijs der gewone Advertentiën (DffLcicel (Scheelte. Bnitculanb. ADOLF STRECKFUSS. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franeo door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. gOS- TER ZOON. MILITIE en SCHUTTERIJ. De verlofgangers HENDRIK van der SCHOOR, van de gemeente Brielle JOHANNES BOOTS, gemeente Alkmaar BAREND vanELST, gemeente Nieuwer Amstelworden verzocht zich ter gemeente-secretarie aantemelden. Het IJK KANTOOR zal gedurende de jaarlijksche reis van den ijker in de buitengemeenten, voor den ijk en herijk van maten en gewichten geopend zijn den 23 en 24 Juniden 14 en 15 Juli en den 4 en 5 Augustusvan des voormiddags 9 tot na den middag 1 uur. BELGIE. De Koning der Nederlanden heeft f 500 gezonden aan den minister van openbare werken voor het ondersteuningsfonds der spoorwegarbeiders. De verkiezingen zijn uitgevallen ten voordeele van de clericalen. Te Antwerpen werden de clericalen met 1492 te Namen met 300, te Leuven met 1100 en te Brussel met 1347 stemmen meerderheid geko zen. Daarentegen werden te Luxemburg de cleri calen geslagen. De liberalendie in de Kamer eene meerderheid van 20 stemmen haddenverloren 26 stemmen. De clericalen zullen iu de nieuwe Ka mer eene meerderheid van 32 stemmen hebben. Onder de te Antwerpen niet herkozenen behoort zelfs de bur gemeester. Te Brussel hadden ongeregeldheden plaats. Hier en daar werd gevochten en werden de glazen ingeslagen. Het gerucht liep dat het ministerie da delijk zijn ontslag zou indienen. DUITSCHLAND. Den 9 maakten de transvaalsche afgevaardigden in hofkoetsen een rijtoer door de stad Berliin. Zij bezichtigden o. a. het arsenaal en woon den de eerste steenlegging van het nieuwe paleis voor den rijksdag bij. Den 10 brachten zij des namiddags een afscheidsbezoek aan prins von Bismarck en de mi nisters en vertrokken te half tien naar Amsterdam. De geheim-legatieraad Kusserow deed hen uitgeleide. R ij k s d a g. Den 10 werd behandeld het voorstel van den heer Windthorst ter opheffing der wet op de internering en de verbanning van geestelijkendie onbevoegd zijnde als geestelijken handelen. Bij eerste en tweede lezing werd art. 1 met 117 tegen 40 stem men aangenomen ook art. 2 werd aangenomen. De regeering deed zijn gevoelen omtrent dit voorstel nog niet kennen. ENGELAND. Uit de den 10 medegedeelde diplo matieke stukken in zake de Nisero blijktdat de mi nister van buitenlandscbe zakende nota van den nederlandschen gezantgraaf van Bylandtvan 9 Mei beantwoordende, zijn levendig leedwezen uitspreekt over het afwijzen van Engeland3 bemiddeling. Hij kan de beweegredenen dier weigering welke strekken moet om de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Nederland en Engeland te storenniet toestemmenaangezien de openbare meening terecht gelooftdat de souverei- niteit, waarop de nederlandscne regeering over Atcnin aanspraak maakt, zoowel verplichtingen als rechten medebrengt. Hij noodigt opnienw de nederlandsche regee ring uit Engeland's bemiddeling aan te nemen en spreekt de meening uit, dat, indien Nederland een einde maakte aan de belemmeringen voor den handel in de atckineeache havensde gevangenen zouden worden losgelaten. Ten slotte wordt gezegd, dat de staat kunde door Nederland op Atchiu gevoerd afwijkt van den geest van het verdrag van 1824, zoo niet eene schending is van het voornaamste artikel van dat verdrag. Hij "hoopt derhalve, dat de nederlandsche regeering zal weten te beantwoorden aan de vriend schappelijke voorstellen van Engeland tot eene vreed zame en eervolle oplossing der moeielijkheden tus schen Nederland en Atchin en het wegnemen der voor Engeland nadeelige gevolgen dier moeielijkheaen. Lagerhuis. Minister Fitz Maurice deelde den 10 mede, dat de regeering bewilligd bad in het voorstel der Porte, om Crestovieh te benoemen tot gouverneur-generaal van Oost-Rumelie eu dat aan de amerikaansche regee ring vertoogen gezonden waren over de dynamiet- aanslagen. Yan admiraal Hewett werd bericht ontvan gen dat de uitslag'van het onderhoud met den Koning van Abyssinie op den 27 Mei zeer bevredigend was geweest en hij den 1 Juli de terugreis zou aan vaarden. Minister Gladstone deelde mededat het geruchtals zou Engeland aan Turkije hebben voorge steld om troepen naar Egypte of Soedan te zenden onwaar was. Alleen was met Turkije van gedachten ge wisseld over de vraag der bezetting van zekere havens aan de Roode zee zooals reeds in het blauwboek gemeld was maar waren daarmede geene vorderingen gemaakt. Bij de artikslsgewijze behandeling der kieswet stelde de heer Woodall als amendement voor, om aan de vrouw het stemrecht to veriebnen. Minister Glad stone verklaarde zich met bracht tegen dit amendement: mocht het aangenomen wordendan wilde de regeering de verantwoordelijkheid voor het ontwerp niet op zich nemen. De beraadslaging werd ten slotte tot den 12 verdaagd. Minister Fitz Maurice heeft den 11 gezegd dat het bericht van den 10 Mei, als zou Berber in Egypte 9 dagen vroeger overvallen en bijna het geheele garnizoen ver moord zijn door den heer Egerton niet geloofd werd, daar een bode, 3 Mei uit Berber vertrokken en den 9 te Soeakim aangekomen andere berichten medege bracht bad. Volgens dezen bode voeren er stoomboo- ten tot ten zuiden van Berberwas de weg ten westen van den Nijl tot Khartoem tamelijk veilig waren de levensmiddelen te Berber goedkoop en liep die stad geen bijzonder gevaar. Van een aanval op Wadij Haifa was geen bericht ontvaDgen. FRANKRIJK. Den 10 is het besluit van den ge- meenteraad van Parijs, waarbij de wensch uitgesproken werd naar een algemeene amnestie voor alle staatkun dige misdaden en wanbedrijven door de regeering reeds vernietigd. ITALIË. De commissie der Kamer, beiast met het onderzoek der gemeente- en provinciale wetheeft het beginsel aangenomen om aan vrouwen het stemrecht toe te kennen voor de verkiezing der gemeentelijke en gewestelijke vertegenwoordiging. SERVIE. Met Bulgarije is een geschil ontstaan naar aanleiding van de onophoudelijke invallen der Servische opstandelingen die zich ten vorigen jare in Bulgarije in het nabij de Servische grenzen gelegen Widdin vestigden. Die opstandelingen ondernamen dikwerf rooftochten op serviscb gebiedwaarover de Servische regeering die de bulgaarsche regeering ver denkt van instemming met die lieden herhaaldelijk klachten indiende zonder gunstig gevolg. Hierover onte vreden, drong zij op krachtiger en meer afdoende maatre gelen aan en dreigde ten slotte zelfs met het afbreken der diplomatieke betrekkingen. Bulgarije antwoordde daarop, dat de berichten over die invallen onwaar ot overdreven waren, doch dat het zich daarentegen over Servië te beklagen had, omdat een Servische grenspost in het Timokgebied op bulgaarsch grondgebied stond. Op bet terugtrekken van dien militairen post werd aangedrongen" en na de weigering van servische zijdedeed Bulgarije hem bezetten. Daarop zond de servische regeering een laatste eischwaarbij het afbreken van" alle diplomatieke betrekkingen werd aangekondigd zoo Bulgarije niet binnen korten tijd voldoening gaf voor de aan Servië aangedane beieedi- gingen. Aan dezen eisch hechtte de volksvertegenwoor diging hare goedkeuring door de aanneming eener motie van vertrouwen in de regeeringwaarin haar krachtig optreden gebillijkt werd. In den oentend van den 10 heeft de diplomatieke agent vau Servie werke lijk Sophia verlaten*: de secretaris is gebleven. TURKIJE. De Porte weigert een afgevaardigde naar de bijeenkomst der mogendheden te, zenden, tenzij daar het egvptische vraagstuk in zijn geheel behandeld worde of vooraf overeenstemming tusschen Engeland en Turkije ten aanzien van Egypte tot stand kome. VEREENIGDE STATEN. President Arthur wenschte den heer Blaine, zoodra hij kandidaat der republikein- sche bijeenkomst te Chicago geworden was geluk daar mede, onder toezegging van zijnen steun John Sher man een andere mededinger, zal den kandidaat der demokraten daarentegen steunen. Den 8 Juli heeft die verkiezing plaats. De gouverneur van Nieuw-York, Grover Cleveland wordt als zoodanig genoemd. In het Juniverslag van het departement van landbouw wordt aangekondigddat de uitgestrektheid van het DOOR 35) Met toenemenden toorn had Egon den brief gele zen en toen bij er mede gereed was wierp hij dien vol afschuw op den grond. „Ellendige schoft mom pelde hij. „Welk nietswaardig mengsel van gehuichelde dank baarheid slaafsche nederigheid, ongelool'elijke domheid en geslepen laagheid die zelfsom mij opnieuw geld aftepersentot bedekte bedreigingen hare toevlucht neemt. Jade schoft durft mij met het gerecht te dreigen! Hij denkt, dat ik, uit vrees voor straf,hem opnieuw vijf en twintig honderd gulden zenden zal opdat hij voor de derde maal zich door kwartjesvin ders kan laten uitplunderen: Niets krijgt gij, waardige Godlieb Pecbmayer, gij hebt buiten den waard gere kend Niets krijgt gij geen cent Egon ging met groote schreden in de kamer op en neerde brief had hem toch opgewonden. Het was eigenlijk niet de moeite waard, om aan den ellendigen man ook maar te denken zelfswant er kon geen sprake van zijn om aan bet onbeschaamde verzoek te voldoenhet was ook dwaas om aan de belachelijke bedreiging eenig gewicht te hechtenmaar toch kon Egon haar niet uit het hoofd zetten hij nam den brief zelfs weder op, om dien voor de tweede maal te lezen. Was werkelijk de bedreiging zoo belachelijk Indien de ware Pechmayer er inderdaad gevolg aan gaf, kon de valsche Pechmayer zeer zeker in zeer onaangename omstandigheden komen. Egon ging onwillekeurig na welke gevolgen het niet voldoen aan Pechmayer's ver zoek hebben kon. Het dragen van een valschen naam was voor de wet ttrafbaarmaar daar lachte Egon mede. Voor het gerecht was hij niet bevreesd ieder oogenblik kon hij zich daaraan onttrekken. Wanneer hij morgen vroeg in plaats van naar BreslauDaar Berlijn reisde, wie zou dan den plotseling van Osternau verdwenen val schen Pechmayer kunnen uitvinden Niemand kon ook maar op de gedachte komendat de van een kort pleizierreisje teruggekeerden Egon von Ernau in slot Osternau voor een enkelen dag de rol van den onder wijzer Pechmayer had gespeeld Ook de werkelijke Pechmayer kon hem niet verraden die kende slechts mijnheer Frits Gelukskind, niet doctor Egon von Er nau. De valsche Pechmayer verdween zijn spoor ging verloren om nooit weder te worden gevonden. Wat zou de wereld wel zeggen wanneer de dood gewaande Egon von Ernau plotseling frisch en gezond weder te Berlijn verscheen Egon begon luide te lachentoen hij zich zijne ontvangst in het vaderlijk huis voorstelde, de verbaasde gezichten der bedienden en vooral de grenzenlooze verbazing van zijn vader die nu met zooveel succes de wanhopige speelde. Arme vader Hij verloor dan de gelegenheid om zich als het model van een teeder liefhebbend vader voor- tedoen. Maar daarvoor werd hij schadeloos gesteld door het opziendat de terugkomst zijns zoons ver wekken zou. Hij kon nog eens in zijne equipage al zijne vrienden afrijden en hun met een van vreugde stralend gelaat vertellen dat zijn zoon leefde en hij ,de gelukkigste aller vaders was. Voor hem was in ieder geval gezorgd hij bleef de modelvader in vreugde en leed. Was het niet het verstandigst, op deze wijze de gor- diaansche knoop van het dwaze avontuur doortehakken, datin eene dolle luim van het oogenblik ondernomen, reeds zulke ongedachte gewichtige gevolgen na zich had gesleept Ja wanneer Egon verstandig en met overleg wilde handelen dan moest hij slot Osternau morgen verlaten, om er niet weder terugtekeeren. En wanneer hij het deed hoe zou dan de toekomst zijn P Zonderlingaan de toekomst had hij vroeger nooit gedachtvoor de eerste maal deed hij dat nu. -ui Als de teruggekeerde zoon werd hij met gejubel ont vangen hij vormde weken lang het middelpunt van alle gesprekken in de stad al de dwaze geruchten welke met zijn naam waren verbonden geweest ver vielen dan van zelfook die welke voor Bertha von Massenburg zoo noodlottig geweest waren. Bertha zou niet meer gedwongen zijn om uit Berlijn te vluchten, want eene huivering liep Egon door de leden de verloving kou geheel op de afgesproken wijze plaats hebben de verloving waartoe hij gedachteloos zijn6 toestemming had gegeven omdat het hem onverschillig was met welke vrouw hij zijn vervelend leven deelde. Allen schenen hem immers even egoistisch even be haagziek even onbeduidend. Hij had zijne toestem ming gegeven nu kon hij niet meer terug. Waarom begon zijn hart plotseling zoo hevig te kloppen? Waarom voelde hij een waren afschuw voor de verbintenis met een jong meisje, dat zoo schoon, zoo beminnelijk werd genoemd! „Nooit! Nooitmom pelde hij. Hij kon niet verstandig en met overleg handelen hij kon niet in het huis zijns vaders terug- keerenom diens woord gestand te doennooit nooit Neenhij moest op slot Osternau blijven, moest het avontuur, waarin hij zich had gestortdoorzetten al- elen reeds, om zich zelf op de proef te stellen ot hij wilskracht genoeg bezat, om zich een nieuw leven te scheppen moest hij het doen. Alleen daarom Zweefde er niet voor zijne verbeelding een wonderlijk liefelijk beeld dat hem geheel begoocheldehem met toover- banden omslingerde hem den vrijen wil belemmerde hem dwong om te blijven terwijl het toch zoo ver standig was geweest om te gaan! Hij was bes'otenom te blijven. Maar dan mocht hij zich ook niet blootstellen, om door den waren Pech mayer uit zijne betrekking te worden verdreven. Wan

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1