I No. 72. Zes en tachtigste Jaargang. EEN GELUKKIG MENSCHENLEVEN? 1884. WOENSDAG 18 JUNI. Prijs der gewone Advertentiën (Dfóciëcl ©ebjcelte. gemeente-reiniging. iSnitentAttb. FEUILLETON. ADOLF STRECKFUSS. ALKIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0 08. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren, dat het met ingang van 1 Januari 1885 verboden is binnen de kom en buurten der gemeente privaten te hebben of te gebruikenuitloopende in slootengrachten, riolen 01 kuilen dat na 1 Januari 1885 geene kuilen meer van gemeente wege worden geledigd en dat kuilen die voor 1 Januari 1885 gedempt worden kosteloos door de zorg der gemeente- reiniging geledigd worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 Juni 1884 De Secretaris, U NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR breneen ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die na de zomervakantie hunne kinderen de openbare burgerschool of de openbare school voor meisjes wenschen te laten bezoekendaar- van aangifte moeten doen vóór 15 Juli e.k, bij het hoofd van ieder dier inrichtingenonder overlegging van het geboorte- en inëntingsbewijs van het betrokken Kind. Alleen worden toegelaten de kinderendie ten minste den leeftijd van zes jaren bereikt hebben of dien leeftyd bereiken voor 1 Nov. 188 A. Voor het doen der aangifte aan het hoofd der openbare school voor meisjes bestaat tot 11 Juli a.s. gelegenheid aan het school gebouw aan de Oudegracht, eiken Maandag en Donderdag, tus sehen 3 en 4 uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 Juni 1884. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De houders der coupons van JANUARI en JULI 1883, eik "■root 25, van aandeel No. 20 der leening 1872, worden verzocht die ten spoedigste ter betaling aantebieden ten kan tore des gemeente-ontvangers. TAPPERSPATENTEN. De PATENTEN voor het uitoefenen der beroepen van tap per, slijter, koffiehuishouder en koffieschenkerkunnen ter ge meente-secretarie worden afgehaald van af Maandag 16 tot en met Zaterdag 28 Juni e.k., tegen vertoon van het bewijs, dat de betaling van het recht voor de helft heeft plaats gehad. BELGIE. Den 17 en 18 Augustus zal te Brussel een internationale zangwedstrijd gehouden worden. De processie ter gelegenheid van den kerkelijken feestdag is te Brussel den 15 niet doorgegaan, krachtens een door de geestelijkheid genomen besluit. Het den 16 benoemde ministerie bestaat uit de hee- ren Malou voorzitter en financiën; Beernaert, landbouw en nijverheid; Jacobs, binnenl. zaken Woeste justitie; Moreau d'Andoy, buitenl. zaken; Ponthus, oorlog van den Peerenboom, spoorwegen posterij en telegrafie. Het ministerie van onderwijs is afgeschaft en bij bin nenl. zaken gevoegd. Omtrent eeno ontbinding van den Senaat is nog niets bekend. DUITSCHLAND. De zoogenaamde beursbelasting is door de commissiën van den bondsraad eenigzins gewijzigd. In bet oorspronkelijk ontwerp waren han delsovereenkomsten betreffende een bedrag van 600 vrijgestelddat bedrag is tot f 1800 verhoogd. Alle overeenkomsten betreffende zeff gemaakte en voor ver dere bewerking bestemde waren zullen vrij blijven. Bo vendien is het toezicht eenigzins verzacht. Uit de in het huis van afgevaardigden van Hessen gedane mededeelingen blijktdat de groothertog offi cieel verklaard heeft, dat hij tot de ontbinding van zijn morganatisch huwelijk met mevrouw von Kolomine besloten had zoodra hij ingezien bad dat hij bedro gen was. Hj schijnt onbekend te zjn geweest met hare vroegere, eenigzins ongunstige levenswijze en uit medelijden bet huwelijk gesloten te hebben. Zij zal een inkomen van f 12000 verkrijgen en op die voor waarde heeft zij in de ontbinding van het huwelijk toegestemd. R ij k s d a g. Den 4 heeft prins Bismareb bij de beraadslaging" over het ontwerp betreffende de toelagen van stoomvaartlijnen op eene rede van den heer Bam berger geantwoord dat hij wien het nut dier uitgaven niet° reeds duidelijk was, door geene macht van wel sprekendheid daarvan kon worden overtuigd. Evenals bij het ontwerp betreffende de Samoa-eilanden het geval wasstond ieders overtuiging reeds van te voren vast. Overreed kon niemand wordenwant bewijzen met cijfers voor de juistheid van deze of gene ziens- gewijze konden uit den aard der zaak niet worden geleverd. De door den heer Bamberger aangevoerde cijfers konden echter niet in ernst worden opgenomen, want hij ging steeds van de eenzijdige staathuishoud kundige zienswijze zijner partij uit. De nationale be- teekenis van het ontwerp dat de verlevendiging van het verkeer bedoelde tussehen Duitsehland en de over- zeesche landen, was niet in cijfers uit te drukken. De regeering echter wilde den Rijksdag tot zulk eenen stap gelegenheid geven en was nu van alle verantwoor delijkheid ontheven. [Toejuichingen] Ten slotte ward het ontwerp naar de begrootmgs- commissie verwezen. ENGELAND. Te Lincoln is de liberale kandidaat Joseph Ruston met 3234 stemmen gekozen tot lid van het lagerhuis tegen 2263 op den conservatieven kandi daat Richard Hall. De Daily News maakt de volgende hoofdpunten der tussehen Engeland en Frankrijk over Egypte gesloten overeenkomst openbaar. De engelsche troepen blijven in Egypte tot 1 Januari 1888 tenzij de engelsche re geering eene vroegere terugroeping raadzaam oordeelt. De bezetting mag ook na dien tijd voortduren, indien de engelsche regeering daarbij ondersteund door eene andere groote mogendheid de ontruiming onraadzaam acht. De voorzitter van het aflossingsfonds zal altijd een engelschman zijn die een beslissende stem beeft. De ontworpen leening van 8 miljoen de verlaging van de rente der prioriteitsleening en der geunificeerd0 schuld maken geen deel uit van de overeenkomstzij blijven ter beslissing der mogendheden op de bijeenkomst. Dat blad voegt er bij dat die punten thans het on derwerp eener bespreking tussehen de engelsche regee ring en de andere groote mogendheden uitmaken en dat de uitslag den 19, of uiterlijk den 20 aan het Par lement zal worden medegedeeld. Lagerhuis. Den 16 werd medegedeeld dat de generaals Mlood en Stevenson thans de waarheid aan- nemen van het bericht betreffende den val van Berber, en dat de onderhandelingen met Portugal over het Congoverdrag voortduurden. FRANKRIJK. Senaat. De beer Bardous heeft een wets voorstel ingediend, dat ten doel heeft de doodvonnissen niet in het openbaar, maar binnen de muren der gevange nis te doen voltrekken in tegenwoordigheid van een raads heer in het hof van assises, het hoofd van het openbaar ministerie, een griffier, een commissaris van politie, den bevelhebber der gendarmerie een geneesheer en den directeur der gevangenis, welke personen de straf oefening zullen moeten bijwonen: zij zal verder kunnen of mogen worden bijgewoond door een godsdienstlee raar, den verdediger van den veroordeelde, den maire, de leden van den gemeenteraad en ten hoogste tien vertegenwoordigers van de pers. Kamer. Den 12 stelde de heer de Lanessan, van de uiterste linkerzijde als amendement op het wets ontwerp op de rekrutering een nieuw artikel voor, bepalende dat aan het einde van het le en van het 2e dienstjaar, bij een verplicht verblijf van driejaar in de kazerne, alle jongelieden zouden worden toegelaten tot een technisch militairen wedstrijd en dat zij die het best voldaan hadden naar door den minister van oorlog te bepalen evenredigheid zouden worden ont slagen. Zij die weigeren mochten van dit ontslag gebruik te maken, zouden bij de benoeming van on derofficieren de voorkeur hebben. Met 305 tegen 181 stemmen werd dit amendement onder levendige toe juichingen naar de commissie verwezen die zicü met 7 tegen 3 stemmen, in overleg met den minister, daar tegen verklaarde. Zelfs werd gezegd dat de minister van oorlog generaal Campenon gedreigd had met zijn aftreding mocht het amendement aangenomen worden. Den 14 viel de heer Ribot do regeering en in het bijzonder den min. van oorlog hierover sterk aan de beschuldiging uitende, dat een staatkundig doel na gejaagd en het oog gericht werd naar de stembus in plaats van op Frankrijk en naar den kant der Vogee- zen. Ten slotte werd het amendement verworpen met 293 tegen 201 stemmen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Te Graz is den 11 de openbare behandeling begonnen van het geding te- 'gen 23 socialisten beschuldigd van door middel van het inzamelen van gelden tot aankoop van wapenen kruit en ontplofbare stoffen, het aanwerven van nieuwe DOOR 37) Hij viel zich zelf plotseling in de reden. „Wij zijn er hier," zeide hij, op een uitdragerswinkel wijzende, „hier zijn wij bij den waardigen Itzig, die alles, wat het ook zij gebruiken kan wanneer hij het maar bil lijk kan krijgen wij zullen beproeven om hier uwe heide zwarte jassen en vesten te gelde te maken. Ge lukt het ons hier niet, dan zouden wij in geheel Bres- lau geen kooper vinden Het gelukte, zij het dan ook na veel moeite. Toen Itzig de door een kruier in den winkel gebrachte reis zak opende en de beide jassen de een na de andere te voorschijn haalde, ze tegen het licht hield en iederen naad nauwkeurig onderzochtscheen hij zoo weinig ingenomen met de hem te koop geboden waar dat hij verklaarde dat hij niet eens zou biedenwanneer de heide zwarte vesten en broeken er niet bij waren, want niemand ter wereld zou zulke afgelegdeversleten jas sen koopen. Meer dan twee gulden kon hij bij zijne ziel en zaligheid voor de beide pakken tezamen niet geven en dan zou bij nog verliezen. Hij geraakte buiten zich zeiven toen Storting koelbloedig vijfentwintig gulden vroeg, hij gaf een dozijn malen zijn eerewoord, zwoer herhaaldelijk dat hij een geruïneerd man was wanneer hij zulk ellendigonbruikbaar prullengoed kochten bood steeds opnieuw eerst drie toen vier toen vijf gulden en ging daarop kwartje voor kwartje in de hoogte bij ieder bod al de kleedingstukken nog eens tegen het licht houdend en op alle gebreken die er aan waren opmerkzaam makende. Egon was een stomme getuige van dezen handel, die hem ten hoogste amuseerde en dien Storting met on verstoorbare ernst voortzette. Vijf en twintig gulden Storting ging er niet van af en eerst toen Itzig wer kelijk ^bezwaar scheen te hebbenmeer dan twaalf gulden te geven en ophield te bieden verklaarde hij als zijn laatste woorddat vijftien gulden de uiterste prijs was waarvoor hij het laten wilde. „Ik kan nietbij mijne eer nietik zweer het u schreeuwde Itzig zich op de borst slaande, maar toen Storting den kruier gelastteom de zaken weder in de reiszak te pakken bood hij twaalf gulden vijftig dertien guldendertien gulden vijftigmeer kon hij niet geven daarop zwoer hij een duren eed om in het volgende oogenblik toen Storting den kruier ge lastte, den winkel te verlaten en de zaken naar Mozes Löw te brengen snel vooruit te springen de tasch naar zich toe te trekken en te schreeuwen „Ik zal u veertien gulden geven maar ik ben geruïneerdik zweer het u bij mijne ziel en zaligheid." En hij gaf veertien gulden, de kruier kreeg zijn loon, Egon nam de ledige reistasch onder den arm nadat hij glimlachend de na zulk een langen handel verkre gen aardige som had opgestreken. De voornaamste boodschap in Breslau was nu afgeloo- pen, Egon had nog slechts een half uur den tijd vóór het vertrek van den trein dien hij besteedde om in een linnenwinkel het noodzakelijkste linnengoed en in een boekhandel den ganschen voorraad opvoedkundige werken te koopen. Op het laatste oogenblik kwam hij met Storting nog gelukkig in den trein, die hen naar Mir- bach terugbracht, hij had nog slechts juist zooveel tijd, om het groote pak dat de op het perron wachtende kruier hem ter hand stelde in de coupé te schuiven. Hetgeen Egon op het kleine uitstapje naar Breslau beleefd had was van zeer weinig belang geweest, toch oefende het eene belangrijken invloed uit op zijn ge heele denken en zijne levensbeschouwing. Voor de eerste maal had hij een begrip gekregen van de waarde van het geld. Het bedenkelijk aarzelen van den kleeren- maker om hem een crediet van honderd vijftig gulden te geven het kleingeestige bieden om enkele guldens in den uitdragerswinkel hadden hem genoegen verschaft, maar waren ook zeer leerzaam voor hem geweest het had hem getoond welke waarde een gulden voor dengene heeftdie zich in zijne uitgaven moet beper ken. Dat hij gedwongen werd bij het koopen van het linnengoed en de boekenrekening te houden met de geringe middelen, die hij er voor kon besteden, dat hij niet op de gewone wijze alles koopen kon, wat hij wenschte Z9lfs niet alles, wat hij hoogst noodig meende te hebbendat hij zich tot het aller noodzakelijkste beperken moestwas voor hem van groote beteekenis. Hij had gelachen om den ernstw aarmede Storting bij den kleerenmaker de kosten der uitrusting berekend had,— slechts een ellendige honderd vijftig gnlden, om de taaiheid van Storting bij zijn bieden met den uitdrager, waardoor deze gedwongen werd, om tot veertien gulden te komen die ijver, om eenige gul dens te besparen was hem kleingeestig voorgekomen, maar het was geschied in het belang van een ander en diezelfde Storting die zooveel moeite had gedaan om den armen onderwijzer Pechmayer eene geringe uitgave te besparen een klein voordeeltje te ver schaffen ontzag zich nietvoor honderd gulden borg te blijven welke hij zelf betalen moest, wanneer de onderwijzer er misschien niet toe in staat bleek te zijn. Hij deed ditofschoon voor hem honderd gulden eeDe zeer aanzienlijke som was hij had gedurende de reis Egon openhartig vertelddat hij volstrekt geen ver mogen bezat en van zijn acht honderd guldenmet kost en inwoningleven moest en hiervan nog eene zusterdie te Berlijn voor onderwijzeres studeerde moest ondersteunen. De dienstdie Storting Egon bewezen had kreeg onder die omstandigheden eene zeer groote waarde Egon gevoelde dat hij hem zeer veel dank verschul digd was, maar dit bewustzijn drukte hem niet, het vervulde hem integendeel met een zeer weldadig ge-

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1