allerlei. STAATSLOTERIJ. Ns. 1251114084 en 17529 1000Ns. 3663 9417, 13026, 19137 en 20450 f 400, Ns. 4858, 16249 17969 19527 en 19689 f 200 Ns. 2041 5853, 8284, 8492, 9781, 11196, 12599, 14069, 1583118997 en 19113 f 100. &slegvafi&cUe fievtchtctu &tabg-gericfitctt» Donderdag19 Juni, lfte Ns. 5152, 6795, 7086 en 18445 f 1000, Ns. 6757, 14128 en 16976 400, Ns. 3196, 12257, 14319 en 20868 f 200Ns, 1175, 1435, 1660, 2877, 3854, 3925, 4254, 4442, 7658, 10442 en 15270 100. J. M. van Pabst van Bingerden besproken legaatbe staande uit eenige familieportretten, onder bepaling (Jat deze daarvoor zoodanige som zou uitkeeren als door drie deskundigen wordt bepaald, niet te aanvaarden. Den 18 werd te 's Gravenbage aanbesteed het I wegruimen der wrakken van het in den benedenmond van het Scheur bij den westpunt van Bozenburg gezon ken stoombaggerwerktuig No. 5 en het stoomschip Huntcliff. Eenige inschrijvers de heeren B. C. Wel tevreden en Cie. te Maassluis voor J 103,000. Den 18 is in de openbare vergadering van den raad van stateafdeeling voor de geschillen van be stuur, behandeld het geschil over de woonplaats van den krankzinnige P. Noort. De burgemeesters van Heiloo en Uitgeest traden als belanghebbenden op. Den 14 ontstond te Bijp brand in eene groote partij turf op het terrein der kalkbranderij van den heer P. Dil. De in de nabijheid gelegen woningen bleven behouden. Het te Purmeretd gehouden muziekfeest is uit stekend geslaagd. Het Alkmaarsche muziekkorps heeft I den 15 zich op de kaas- en koemarkt zeer ten genoe- I gen der bevolking doen booren. De spoorlijn GroningenDelfzijl is den 15 ge opend. Den 1(5 is die opening feestelijk gevierd. De haarlemsche Bachvereeniging vierde den 16 haar 12Jjarig bestaan. Yoor het bouwen eener rijks boogere burgerschool met gymnastiekgebouw en conciërgewoning te Bergen op Zoom was den 16 eenigste inschrijver, de heer C. Bastiaanse aldaar, voor f 46989. In de den 16 gehouden vergadering van aan deelhouders in de naamlooze vennootschap „Hoornsche Stoombootmaatschappij" is besloten den dienst Hoorn A msterdam met. 1 Juli a.s. te staken en de boot in het openbaar te verkoopen. Den 16 ontstond door het omvallen van een i petroleumlampje te Oostgraftdijk brand op den zolder I van C. Kracht die zoo snel toenam dat niets van I den inboedel gered kon worden. De schuur in de na- bijheid en eene hoeveelheid riet werden door de brand- Iweer behouden. Den 15 is te Middelie het 5jarig zoontje van den 1 landman Jan Plas in eene sloot bij het huis verdronken. Den 16 gingen van Amsterdam 25 jongens en meisjes voor drie weken per stoomboot naar Yelsen en i van daar per rijtuig naar Wijk aan Zeeen 20 jon- gens en meisjes per Oosterspoor naar Amersfoort en van daar per rijtuig naar Austerlitz bij Zeistter herstel hunner gezondheid of omdat hun toestand dit I op het oogenblik wenschelijk maake. Deze 45 kinderen behooren tot de 180 kinderen tusschen de 6 en 12 jaren aangewezen in overleg met de onderwijzers na I ingewonnen raad van een geneesheer, die dit jaar naar de vacantie-koloniën gezonden worden. Die te Wijk aan Zee zijn in eene nette loods gehuisvestdie te I Austerlitz bij bewoners dier streek. Iedere afdeeling staat onder toezicht van een hulponderwijzer, zijne echtgenoote en eene hulponderwijzeres. De heer en j mevrouw Kerdijkdie op zich genomen hadden de kinderen te brengen op de plaats hunner bestemming, kwamen die toezegging na. De heer Kerdijk ging mede naar Zeist en zijne vrouw naar Wijk aan Zee. Den 16 is te Zwolle overleden het oud-lid der 2e Kamer de heer mr. B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis. De door de gemeente Bergen op Zoom uitge schreven 4®/0 geldleening van f 100,000 is gegund tot ongeveer 95| °/0, De heer mr. Joban Willem Leyds den 11 te Amsterdam tot docter in de rechtswetenschappen aldaar bevorderd, is met ingang van 1 October 1884 benoemd i tot opvolger van dr. Jorissen als staats-procureur der Zuid-afrikaanscbe republiek. De gemeenteraad van Edam heeft aan de hooge regeering rijks subsidie gevraagd voor de verbetering der haven, die als een veiligevluchthaven kan worden beschouwd. De léjarige knaapdie voor eeDige weken te Blvkam de boerenplaats van den beer B. Bruggers in brand stak heeft verklaard dit gedaan te hebben, om 1 zijnen vader, die pachter is van den tol tusschen Win- schoten en Blyham eenig voordeel te bezorgen want, brandde die plaats af, dan moesten de bouwstoffen voor den herbouw over Winschoten aangevoerd worden, i waardoor de tol meer zou opbrengen. Tegen hem is 6 jaren gevangenisstraf geeischt. Te Borne in Overijssel wordt een postkantoor gevestigd. Aan den gemeenteraad van 's Gravenhage is een j ontwerp-verordeningregelende bet politietoezicht op ontucht, aangeboden. De commissie, die deze verorde ning ontwierp is daarbij niet getreden in eene beoor- L deeling der gronden voor en tegen verplicht toezicht f uit het oogpunt van gezondheid doch alléén te rade gegaan met de belangen der gemeente waar volgens het gevoelen van geachte geneeskundigen het behoud t van zulk een toezicht gebiedend noodzakelijk is. Zij I heeft zich beijverd om tegemoet te komen aan de grie ven van verschillende zijden ingebracht tegen de wijze, 1 waarop dat toezicht thans is geregeld. 5e klasse 18 Juni, 10e. lijst. De beroemde violist Ole Builen men zegt ook Paganini, hield er het volgende loopje op na. Als hij zijn toon tot een bijna onhoorbaar pianissimo verminderd had bleef hij in dezelfde houding staan alsof hij nog speelde, terwijl hij werkelijk den strijkstok boven de snaren hield en geen geluid hoegenaamd voortbracht. De toehoorders, verrukt over de zachtheid van zijn werkelijk onhoorbare zuchten, zetten de handen aan de ooren om het geluid, dat er niet was, op te vangen. Dan liet de slimme virtuoos, alsof hij eensklaps uit een geestvervoering ontwaaktezijn viool zakken en boog voor het verrukte publiek. In den Parijschen „Plantentuin" (Jardin des Plantes) viel dezer dagen een man in den beerenkuilwaarin zich twee beereD bevonden. Een der dieren nam verschrikt door het geraas van den valde vlucht in een hoek maar de andere beer een grootewaarvoor de oppassers altijd zeer bang zijn kwam den half be- wusteloozen man besnuffelen lekte het bloed, dat uit zijn wonde vloeide en maakte aanstalten hem te ver scheuren. De mantot zichzelf gekomen, verweerde zich wan hopig maar zwak tegen het wilde dier dat door zijn tegenstand en de kreten der beangste toeschouwers meer en meer woedend werd. En intusschen kon men van boven aanvankelijk niets doen om de ongelukkige te reddentotdat eindelijk oppassers met touwen kwa men waarmee zij den man ophaaldenterwijl anderen met lange pieken den beer in bedwang hielden die nog woeste sprongen deed naar zijn slachtoffer, dat hem werd ontnomen. In een der hotels te Parijs had eene Creoolsche fa milie haar intrek genomenbestaande uit papa en mama, een klein meisjeeene kamenier en een aap voor vermaak van het kind. Na het eten had op zekeren dag de kamenier den aap bij vergissing in de eetzaal opgesloten. De aap, wel verre van dat onaan genaam te vinden had de groote menschen naapende, eens flink een op tafel staande flescb champagne aan gesproken. De uitwerking liet zich niet lang wachten. In een toestand van vreeselijke opgewondenheid wierp het dier borden flesschen messen glazen in een woord alles wat bet onder de pooten kreeg op straat, zoodat een voorbijgaand heer zelfs een compote op het hoofd kreeg. Onnoodig te zeggen dat zich voor het hotel weldra een dichte drom nieuwsgierigen verzamel de natuurlijk veronderstellend dat een beschonken bewoner aldus bezig was zijn geheelen inboedel aan stukken te gooien. Algemeen gelach toen eindelijk de kamenier voor het raam verscheen met den schul dige onder den arm en hem flink afroste. Het Journal de Chartres verhaalt, dat een bakkers vrouw te Aule van een zoogenaamdeu wonderdokter den raad kreeg, dadelijk nadat het brood uit den oven was, in den beeten oven te gaan liggenten einde een zooals de kwakzalver zeidemet berkenbladen welrie kend gemaakt stoombad te gebruiken dit was een on feilbaar middel tegen rhumatisme. De bakker liet een matras in den oven leggenbestrooide die met hulp van den wonderdokter met gedroogde berkenbladeren, de vrouw ontkleedde zich geheel en kroop in den oven, die door haar man en den kwakzalver werd gesloten. Na ongeveer 80 minuten vond men de vrouw volkomen gebraden terug. Zij was haar rhumatisme voor goed kwijt. Docter en bakker zullen de aanstaande week voor het Hof van Assises dit onfeilbaar geneesmiddel mogen verdedigen. Te Londen is door de Queens Bench den eigenaar van een hond die een vijfjarig kind gebeten had tot 240 gulden schadeloosstelling en boete en in de kosten van het geding veroordeeld. Da rechters verklaren tel kens strenger de eigenaars te zullen straffen van hon den die menschen nadeel doen. Indien de hond reeds vroeger een mensch gebeten heeftzal zoo gebrek aan voorzorg bewezen wordt de boete niet faculta- tief worden gesteld maar gevangenisstraf voor een paar dagen aan den eigenaar worden opgelegd. Toen onlangs in een kerk te Londen~het huwelijk van een bekend predikant voltrokken zou worden, trad, terwijl men op de bruid wachtte, een dame in bruilofs- tooi door twee bruidsmeisjes vergezeld naar het altaar, nam den arm van den bruidegom en knielde naast hem neer. Zij wilde zich in plaats van de bruid op wie men wachttemet hem laten trouwen. Slechts met moeite kon men de onverwachte bruid verwijderen. Het moet een dame geweest zijn die op den pre dikant verliefd was en die door zijne verloving met eene andere krankzinnig werd. Donderdag, 19 Juni. 's Gbavenhage. Tweede Kamer. Bij voortgezet debat over de klassenbelasting hebben de heeren Oorver Hooft, van Baar, Lambrechts, Bruyn Kops, van Heec- keren, Beaufort en Clerci allen het ontwerp bestreden, voornamelijk omdat het een onbillijken druk op grond bezit legt tegenover verlichting van de nijverheid om dat de opbrengst te gering is, om niet op andere wijze te kunnen worden gevonden en door sommigen, omdat de regeering geen blijk van bezuiniging heelt gegeven en dus geen financieel vertrouwen verdient. Morgen voortzetting. Londen. Turkije richtte eene circulaire tot de mo gendheden, betoogende, dat thans de tijd is aangebro ken om het engelsche leger uit Egypte terug te roepen. Mochten de mogendheden een vreemd leger in Egypte noodig achtendan moet of Turkije alleen of met bijstand van andere mogendheden dit leger leveren. Den 18 werd alhier in het Café Central de jaar- lijksche vergadering gehouden van onderwijzers in bet district Alkmaar en geopend door den districts-school- opziener, den heer J. Nuhout van der Veen, die daarby voorloopig zijn voornemen mededeelde ofschoon hij er later schriftelijk op zoude terugkomen om in navolging van een zijner ambtgenootenmet het oog op het vroeg of laat aan de orde te komen vraagstuk van de leerplichtde onderwijzers in dit district uitte- noodigengegevens omtrent het schoolverzuim en de redenen daarvan te verzamelen. Er is wel beweerd dat het zoo groot niet is spreker echter heeft daar omtrent eene geheel andere overtuiging. Onderwijzers van St. PancrasBroek op Langedijk Zuidscharwoude en Alkmaar gaven daarop eenige lie deren ten beste, waarna door den secretaris, den heer L. v. d. Vijzeleen keurig gestijleerd en uitnemend gedetailleerd verslag van de vorige vergadering werd voorgelezen waarvoor bij de herhaalde toejuiching der vergadering en den bizonderen dank des voorzitters inoogstte. De periodiek aftredende commissieleden de heeren E. A. Tauber en C. Heemskerk, werden vervolgeus, op voorstel van den voorzitterbij acclamatie herkozen. De heerW.F. Sickmann, van Zuidscharwoude, ving daarna eene verhandeling aan over de karaktervorming op de lagere school. De onderwijzer is in de eerste plaats opvoeder, hij moet het dan ook zijn van de geestelijke belangen der kinderen hij moet trachten om verschil lende deugden als waarheidszin toegevendheid enz. karaktertrekken te doen worden en hij moet strijden tegen kwade neigingen den niet vrijen zelfstandigen wil van het kind op verstandigeonmerkbare wijze leiden. Om dit te kunnen doen moet de onderwijzer het kind gadeslaan in zijn doen en latendat zich nergens beter en zuiverder openbaart dan bij zijn spel, waarom spreker zich ook als een warm voorstander van speelplaatsen doet kennen. Allereerst wordt vereischt, dat de onderwijzer zelf een man van barakter zij, zijn richtsnoer zij de zedelijke wetwat hij doet moet uit het hart komen. Waar de onderwijzer liefde schenkt, zal hij ook liefde terugontvangen. Zulk een onderwijzer zal zonder twijfel van zijne leerlingen goede burgers zien groeien. Onze eeuw vordert veel keunis en hier aan wordt de karaktervorming dikwijls te veel opgeof ferd naar sprekers overtuiging. Maar dat belet niet, volgens spreker, dat men toch daaraan zeer overvloedige zorg kan besteden. De meeste vakken geven aanlei ding om den kinderen te vertellen en op die wijze hun door beelden en voorbeelden tot liet goede op te wekken. Verschillende sprekers kwamen tegen enkele aange voerde punten op. Er ontstond eene warme discussie, waaruit bleekdat volstrekt niet allen het met den heer Sickmann tens waren omtrent de vruchten van de aan karaktervorming der kinderen te besteden zor gen. De invloeden buiten de schooi zijn zoovele dikwijls in zoo lijnrechten strijd met die der school dat d"e laatste in vele gevallen tot weinig of geen gun stige uitkomsten leiden. Omtrent dit vraagstuk werd den vergaderden door den voorzitter de lezing aanbe volen van een door Prof. Beets in 1875 uitgesproken rede over karakter, karakterschaarschte, karaktervorming. Na de pauze komt de heer H. van den Berg aan het woord. Spreker heeft de tucht op de lagere school tot onderwerp gekozen. Deze hangt zeer nauw te zamen met de vruchten van het onderwijs. Tucht is de som der maatregelen die genomen wordenom van het kind een denkend zedelijk handelend wezen te maken. Daartoe is eene groote bekwaamheid en eene vastheid van wil noodig. Wanneer het kind op de school bomt, is het meestal bedorven. De onderwijzer moet trachten bet kind in een toestand te brengen waarin de on deugden zooveel mogelijk zijn verdrongen. Om daartoe te geraken, staan den onderwijzer twee wegen open. Vooreerst kan hij optreden als regeerder, als heerscher, ten tweede als veredeler. Hoezeer ook onderlÏDg ver schillend zijn die twee punten niet te scheiden. Zoo dra het kind op de school komtmoet de ond. heer scher zijn. Daartoe zijn wetten noodig. Geschreven wetten en vele wetten echter zijn aftebeuren omdat zij onmogelijk zouden zijn bij het groote verschil van karakter der kinderen en de ond. te veel moeite zou hebben om ze te doen naleven. De eenige goede wet is naar sprekers meening deze: „Doe zooals ik doe." Indien de onderwijzer dat den kinderen weet inteprenten, is hij de rechte man. De on derwijzer geeft geboden, die moeten worden opgevolgd. Geschiedt dit niet, dan heeft hij dadelijk zijn invloed op het kind verloren. Aanvankelijk hangt het kind meer aan de moederdan aan den onderwijzer en open baart zich telkens de begeerte om naar huis te gaan. Beeds dadelijk valt er dan veel te doen. Men moet het kind als vriend tegemootkomen als liefhebbend vader, dan gaat het kind iets gevoelen voor den on derwijzer, dat voor den verderen schooltijd van goeden invloed is. Er moeten geboden zijn ordestilte net heid niet praten enz. enz. Nu is het mogelijk, dat het kind niet doet, wat men wil. Twee middelen zijn, zegt spreker, in zulk een geval aangewezen: men moet zorgen dat het kind er niet aan denkt, om niet te doen wat men wilof dat het kind het toch doet. Daartoe moet het kind alles kunnen begrijpenwat men zegtmen moet geen lange redeneeringen hou den. Het toezicht moet nauwlettend en deugdelijk zijn en dan zal wanorde niet voorkomen. Veelal zjjn de onderwijzers t e streng. Strengheid is goed en nood zakelijk. Consequent moet de onderwijzer blijven wat hij wil en en eens gezegd heeft, moet geschieden. Maar te hard te zijn moet nadeeligen invloed hebben. Spreker toont door tal van geestige voorbeelden uit de practijk der school het juiste zijner beweringen aan. Omtrent het tweede punt veredeling van bet kind kan spreker, zegt hij kort zijn. De heer Sickmann heeft daaromtrent reeds veel medegedeeld. Men moet het kind doen opmerken, wat schoon en goed is, men moet het leeren zien. En dat is zeer moeielijk. Daartoe

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 3