No. 74*. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. TWEEDE BL.AD. ZONDAG 22 JUNI. Het laatste bulletin van den Prins luiddede Prins bracht den nacht vrij kalm door, tegen den ochtend echter was Z. K. H. zoo zwak, dat de geneesheeren een noodlottigen afloop vreesden. Tegen hall' 2 vertoonden zich de verschijnselen van een hartverlammingomstreeks 2 ure blies Z. K. H. zonder smart den laatsten adem uit. WILLEM ALEXANDER KAREL HENDRIK FREBERIKKroonprins der Nederlanden wiens toestand in de laatste dagen niet meer zoo verontrustend was is heden middag te 2 uren overleden. Is zijn naam niet aan grootsche en belang rijke gebeurtenissen verbondengrootendeels een gevolg van zijnen min gunstigen toestandmet hem daalt een prins uit het stamhuis van Oranje ten grave wiens hart toch zeker warm geklopt heeft voor zijn vaderland en die ware hij geroepen geweest om den troon te beklimmen, getoond zou hebben een best Vorst voor zijn land te zijn. Zij, die hem van nabij kenden ,- roemden steeds zijne liefde voor zijn land en spraken met lof over zijn ijver en lust tot onderzoek. Het is voor het land een dubbel groote slag, nu geen enkele prins uit het stamhuis over blijft. Het nederlandsche volk zal dan ook dezen slag met de grootste deelneming vernemen. #0iciécl d&ebetlte. l&ituteuiaub. Ns. 3024 6760 en 19591 f 400 Ns. 56169399 13618 17211 20252 f 200 Ns. 802 2152 5232 8787, 9118, 16979, 19218 en 19589 f 100. AESCMMEtMMSGItOE T Tolk fan Nederland. STAAVS LOTERIJ. Ns. 6386 f 10000 Ns. 10739 en 19056 1000 ALKMAARSCHE COURANT. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALKMAAR, op Woensdag, 25 Juni 1884, des namiddags te 123/4 ure. Namens den P oorzitter van den Raad, De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. PO'LICIE. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van f'olieie het volgende gevondene voorhanden alseen gouden kinder oorbelletje met roodsteentje; een bloedkoralen armbandje met gouden slootje; een hondenhalsband met penning No 2S8 een groote sleuteleen gouden kinder-oorbelletjeeen bruine damesstrik met speldje; een lap flanel; een zilveren Remontoir horloge; twee kleine sleuteltjes; een portemonnaie inhoudende eenig geld. Tot leden der maatschappij van Nederl. letter kunde te Leiden zijn o. a. tot binnenlandscbe leden benoemd dr. F. Pijper te Eenigenburg A. Bredius te Amsterdam dr. S. Baart de la Faille te Purmer- end dr. P. Jz. Proost te Ooster- en Westerblokker; dr. A. C. Dul^k en M. J. Mees te Haarlem. Gedep. OTaten van Groningen hebben afwijzend beschikt op een verzoek van de vereeniging tot be scherming van dieren, om het gebruik van honden als trekdieren op de provinciale wegen te verbieden. Op de geldleening 2e serie, groot hoogstens f 65795 a 4°/o, ten laste der gemeente Groningen is ingeschre ven voor f 528,200. De leening is gegund voor on geveer 100°/0. Beroepen bij de herv. gemeente te Hypolitushoef op Wieringen ds. W. van der Veen te Hoorn op Terschelling. De wegens de ernstige ongesteldheid van den prins van Oranje uitgestelde harddraverij te Leeuwar den zal volgens uitdrukkelijk verlangen van den Koning thans op den 2 Aug., verjaardag der Koninginplaats hebben. De gemeenteraad heeft eervol ontslag verleend aan mej. G. C. Gorteronderwijzeres aan de openbare school te Benningbroek. De crediet- en depositokas te Utrecht heeft over 1883 33 °/0 uitgekeerd over f 50 gestort kapitaal en aan de leden 5'/«0/o over het bedrag der storting. Het reservefonds bedraagt 260 °/0 van het gestorte aandee- lenkapitaal. De boekhouder van den heer Huizenga te Am sterdam, Job. Corn. Loins 26 jaren oud sedert twee jaren tegen een jaarwedde van 1200, en eene jaar- lijksche gratificatie van 125 bij dien heer werkzaam en in het genot van zijn volle vertrouwen beeft zich, behalve door kassiersbriefjes, tegen een verhoogd bedrag af te geven geld weton te verschaffen door het ten eigen bate verkoopen va u effecten door anderen aan hem toevertrouwd. Het door hem ontvreemde bedrag is ruim 25,000. Den 16 had te Schoorl eene gecombineerde hard draverij plaats. De prijs voor paarden van zessen klaar uit de gemeente m behaaild door „Cornelia" van den heer S. de Jong berijder de heer C. Duin van boe renpaarden uit de gemeente door „Lieza" van den zelfde de eerste premie door ,,'t Haasje" van den heer P. van Lieuen berijder de heer A. Dalenberg de 2e premie door „Jan", van en bereden door den heer C. Kager. De 3e premie door „Pietje" van den lieer J. Modder, berijder de heer A. Modder. Te Schooten werd den 17 met 22 van de 29 stemmen tot lid van den rrad gekozen de heer G. A. Ritsema. Bij kon. besluit van den 17 is aan den heer mr. J. P. Amersfoordt op zijn verzoek eervol ontslag ver leen als kantonrechter plaatsvervanger te Haarlem mermeer. Den 18 maakte -de isehooljeugd van OudeNiedorp een rijtoer naar Bergen en de Egraonden van wege de Vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbe zoek onder geleide van de commissie en een aantal belangstellenden. In het afgeloopen jaar hadden van de 74 leerlingen 69 geen enkelen 4 minder dan 5 en 1 meer dan 5 schooltijden willekeurig verzuimd. Het willekeurig verzuim bedroeg dan ook slechts 0.17«>/o. De oudste leerlingen der openbare lagere seho- len te Kolhorn Barsingerhorn en Haringhuizen die de minste schooltijden hadden verzuimd maakten den 18 een reisje per spoor naar Amsterdam waar zij het Panopticum bezichtigden. Den 28 zullen de lagere klassen een uitstapje naar Scfaagen maken. Den 19 is te Haarlem aanbesteed 1°. het aanleggen en herstellen van hoofden op het Noorderstrand van het eiland Vliegeraamd op f 59,500; minste inschrij ver Maarten Daalder te Terschelling voor f 49,335 2°. het uitvoeren van metselwerken en het opbreken en leggen van een gedeelte spoorbaan op de beide havenhoofden te IJrauiden geraamd op f 41,000; min ste inschrijver Cornelis Jan Kalis Jr. te IJmuiden voor 32,339. De vereeniging tot wering van schoolverzuim te Sijbekurspel heeft den 18 46 leerlingen der openbare scholen aldaar een bezoek laten brengen aan den dieren tuin te Amsterdam. In den nacht van den 19 op den 20 is in de r. k. kerk en pastorie te Babel bij GemertfN.-B in gebroken en gestolen 1 zilveren remonstrant2 dito kelken1 gouden kelk 1 zilveren wierookvat1 dito wierookpotje 1 deksel van een giborio, 2 zilveren re- liquiën1 dito willebrordes, 1 Mariabeeld1 gouden stel voor het allerheiligste en 1 blauwkleed voor de communiebank en den voorhanden wijn. Op de kerkdeur stond geschreven Wij zijn met ons achten En gaan alle nachten Wij zijn te lui om te werken Daarom bestelen we de kerken. Den 20 is tusschen Arnhem en Westervoort een trein van den Rijnspoorweg ontspoord. Verscheidene wagens, in en over elkander geworpen tuimelden van een dijk en vormden een tooneel van verwarring. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Met de op ruiming werd dadelijk begonnen en daar hefriweede spoor niet beschadigd werd ondervond de dienst geen belangrijke stoornis. Te Koog aan de Zaan en Zaandijk is door eenige jonge dames eene dames-gymnastiekvereeniging opgericht. Zij telt 13 werkende en 17 niet werkende leden tot directeur is benoemd de heer W. H. Hengeimld leer- aar in de gymnastiek te Koog aan de Zaan. De nederl. toonkustenaarsvere6niging telde op 30 April 1884 184 gewone en 616 belangstellende leden. In den loop van het jaar traden 20 kunstenaars en 56 belangstellende leden toe en vielen door bedanken overlijden enz. 7 gewone en 71 belangstellende leden af. De toestand der geldmiddelen van de vereeniging is gunstig er was eene bate van f 5441,13% waar onder f 3632,19 voor het uitkeeringsfonds. De verkiezing op 1 Juli a.s. ter vervulling der vacature in de Provinciale Staten ontstaan door het overlijden van den heer H. Koomen burgemeester van Winkelbelooft zeer warm te zullen worden. Reeds zes candidaten toch werden aanbevolen, n.l. de hoe ren (alfabetisch) P. Frans Pz., te Warmenhuizen S. Kramerte Koedijk C. Kroon Mz., te Noordschar- woudeD. van der Stok te Nieuwe Niedorp H. van Twuijver, te Zuidscharwoude en P. Wonder Az. te Heerhugowaard. Beroepen te Kimswerd ds. F. Pijper te Eenigenburg- Voor het notarieel examen, dat in Juli aanvangt, meldden zich meer dan 330 personen aan. van de TRANSVAALSCHE DEPUTATIE aan het 5e klasse 20 Juni, 11e. lijst, Louden, 17 Juni 1884. Mannen Broeders Vergun ons te voldoen aan de diepste behoefte van ons hartdoor uit Engelands hoofdstad u nog een Vaartwel! toe te roepen vóór we heentrekken naar ons land na ruim 3 maanden lang uwe gastvrijheid genoten te hebben. Met oprechte vreugde verklaren wij dat ons af scheidswoord niet anders kan en mag zijn dan een woord van diepgevoelden dank aan het volk van Nederland. Want van het eerste oogenblik af, dat wij den voet aan wal zettenhebben wij het ondervonden dat het de Nederlandsche natie was, die ons ontving. Alle standen alle leeftijden alle in ander opzicht verdeel den zijn ons te gemoet gekomen uwe hooggeplaatste mannen zijn niet achtergebleven bij de eenvoudige bur gers en den handwerksstand en de wijze waarop uwe vrouwen en zelfs uwe kinderen ons hebben begroet was een der liefelijkste bewijzen, dat uwe belangstelling voor ons volk werkelijk nationaal is. „Voor ons volk", zeggen we want wat aan ons is gedaan beschouwen we als gedaan aan het volk dat we de eer hebben te vertegenwoordigen de eer, ons bewezen, konden we slechts aanvaarden als gebracht aan degenen die ons gezonden hebben. Zoo hebben we dan als bekende en geliefde gasten, onder u mogen verkeeren en op de beste wijze hunnen genieten van het vele dat ons is aangeboden. Bij het meer bijzonder persoonlijke past het niet hier stil te staan. Maar wij verblijden ons dat wijmet de be- langelooze medewerking der besturen van spoorwegen en andere vervoermiddeleneen groot deel van uw land hebben mogen bezoeken dat wij onder de bekwa me en vriendelijke leiding van particulieren ofcomité's uwe nationale instellingende openbare en bijzondere, boogere en lagere inrichtingen van onderwijs en opvoe ding uwe christelijke philantrophische werkzaamheden en stichtingen mochten leeren kennen, uwen landbouw, uwe nijverheid en kunstschatten van nabij mochten aanschouwen en waardeeren. Zoo leerden wij den volks geest en de volksbeschaving kennen en merkten tegelijk met het gemeenschappelijk nationale dat ons aan onze oorspronkelijke eenheid herinnert, tevens al datgene op wat voor ons land nuttig kan zijn. Onze jeugdige Republiek heeft nog in veel te voor zien om hare krachten op elk gebied naar behooren te kunnen ontwikkelenmaar voor hetgeen wij daartoe behoeven kloppen wij nergens liever aan by u- De ervaring nu in uw midden opgedaan vervult ons met goeden moed dat ons beroep niet vergeefsch zijn zal. Wanneer wij zien op de aanzienlijke en kundige mannen die öf reeds vereenigd waren in ons belang gelijk de Ned. Z.-Afrik. Vereeniging en de Emigratie commissie te Arasterdam óf naar aanleiding van ons bezoek te samen kwamen om ons met hunne kennis en ervaring op financiëeleconomisch en wetenschap pelijk gebied bij te staan wanneer wij voor onze jon gelingen wegen zien geopend om zich in Nederland te bekwamen voor de dienstendie het vaderland van hen verwachtdan is ons hart met de blijde hoop vervuld, dat de aangeknoopte, bevestigde betrekkingen voor de Z.-A. Republiek de schoonste vruchten zullen dragen. Voor dit alles ontvangt de Nederlandsche natie on zen hartelijken dank. Die dank is echter onzerzijds eene persoonlijke en voorloopige. Als echte republi keinen trekken wij ons zoo spoedig mogelijk terug om het volkdat ons afvaardigdeop den voorgrond te laten treden. Onze taak is al het goede dat we on der u hebben ondervonden over te brengen tot ons volk welks vertegenwoordigingnaar wij vastelijk ver trouwen den dank van dat volk zelf aan de Neder landsche natie zal betuigen. Ons zal het daarbij een aangename plicht zijn de uiting van dien dank zoo te leiden dat zij zooveel mogelijk allen bereikthoog of laag geplaatstdie zich voor de belangen der Z.-A. Republiek moeite en opoffering van welken aard ook, hebben getroost. Ons laatste woord zij de bede tot den Heere onzen God dat hij de Nederlandsche natie in al hare instel lingen en belangen moge zegenen en dat hij de be kommering wegnemewaarmede het land is vervuld wegens de gevarendie het vorstelijk huis bedreigen. Moge Nederland door de kracht des Allerhoogsten steeds bekwaam gemaakt worden voor de taakdie bet te vervullen heeften mogen de banden die het aan ons geliefd vaderland verbinden in toenemende mate aan beide volkeren geestelijk en stoffelijk tot heil verstrekken Moge de Nederlandsche volksstam bloeien, in noorden en zuiden waardig aan het geslacht onzer vaderen Uwe Stamverwanten en Taalgenooten. De heer M. M. Kakebeeke, onderwijzer aan de openbare burgerschool albier, komt onder No. 2 voor op de voordracht voor hoofd eener school te Zwolle. Van 14 tot en met 20 Juni zijn aan de zwem en badinrichting 85 buitenbaden en 7 binnenbaden geDomen waarvan 21 door onvermogenden. Het programma der muziekuitvoering is, met het oog op het overlijden van den Kroonprins, weggelaten.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 5