Ëuitettianb. ötunertlftub.. moeten wordenwaarbij althans aan de Europeanen van verschillenden landaard gelijke rechten bij gelijke verplichtingen toegekend wordenwaarbij handel en verkeer met de bevolking voor allen vrij blijven en door geenerlei onnoodigen druk worden bezwaard of ten bate van den eenen of anderen machtigen mede dinger worden belemmerd. Ook Nederland dat in deze streken een aanzienlijken handel drijftheeft bij een goede regeling overwegend belang. Laat ons hopen dat in deze eeuw de stichting van een nieuwe kolonie of, wil men, een nieuwen staat op internationalen grondslag mogelijk blijke en langs dezen weg de be schaving in het hart van Afrika doordringe tot heil vooral ook van de elkander beoorlogende op menschen jagende menschenroovende en in menschen handelende inlandsche stammen. BELGIE. De 16 brussehche kamerleden en de acht conservatieve kandidaten te Brussel voor leden van den Senaat hebben in verband met de door den minister Jacobs afgelegde verklaringdat de regeering geene rechten op de granen wil heffen en al wilde zij het niet zou kunnen doenomdat de 16 afgevaardigden uit Brussel en de 8 uit Antwerpen er tegen zouden stemmen, eene verklaring onderteekend, waarbij zij te kennen geven dat zij zouden stemmen tegen elk voor stel om een invoerrecht te heffen van levensmiddelen. De liberale partij te Antwerpen heeft besloten zich te onthouden bij de verkiezing van Senaatsleden op den 8. In 23 arrondissementen onthoudt de liberale en in 4 de clericale partij zich geheel. In 12 arron dissementen wordt strijd gevoerd over 31 leden. ENGELAND. De fransche afgevaardigde ter bijeen komst der mogendheden de heer Waddington, is den 3 naar Parijs vertrokken om met den president minis ter Perry te beraadslagen over de door Engeland be treffende Egypte gedane voorstellen betrekkelijk de geldmiddelen. De heeren Pinkney, reeders van de Nisero maken naar aanleiding van het overlijden van drie leden der bemanning die allen blijken engelschen te zijneen brief in de Times openbaar, waarin zij verklaren, hunne landgenoten in kennis te willen stellen met de voor waarden waarop de bemanning gered had kunnen worden. Zij merken op, dat de voornaamste voorwaarde de openstelling van de havens van Tenom voor den handel was. In die voorwaarde hadnaar hun oor deel de uederlandsche regeering zeer goed kunnen bewilligen in welk geval het leven der bemanning niet in gevaar gebleven was. De trotsch der hollan- ders had dit echter verhinderd. Thans nu wederom eenige schepelingen overleden zijn willen zij nogmaals openlijk vragenof het niet wenschelijk waredoor spoedig toe te geven het leven der overigen niet lan ger in gevaar te brengen. De Times heeft een bericht uit Shangae ontvangen, dat de vrees voor oorlog tusschen China en Frankrijk toegenomen isomdat de regeering te Peking door de oorlogspartij daartoe aangezet wordt. Lagerhuis. De onder-minister Pitz Maurice heeft den 3 op de vragen van den heer Storey in zake de Nisero: 1° hoe het mogelijk was, dat geene vertrouw bare berichten van de bemanning ontvangen waren tusschen den 17 April en den 27 Juni2° of de mi nister in bijzonderheden wilde mededeelen, welke maat regelen gedurende die twee maanden genomen waren om met de bemanning in gemeenschap te blijven 3° welke stappen de regeering gedurende die twee maan den gedaan had, om de bevrijding der bemanning te verkrijgen 4° welke maatregelen de nederlandsche re geering sedert den tocht in Januarij j.l. genomen had om de bemanning te bevrijden en 5° of de regeering geen invloed op Nederland kon uitoefenen ten gunste van de familiebetrekkingen der bemanning, en waarom zij zelve geen onderstand had verleend in een tijd, toen dit volstrekt noodig wasgeantwoord: dat vol gens het bericht van den bevelhebber der Pegasus over de gevangen bemanning der Niserogedagtee- kend 20 Meimen zich omstreeks de helft dier maand met de gevangenen in gemeenschap gesteld had. „Ware toch die rampzalige man nooit in ons huis gekomen zoo eindigde zij „niet Bertha maar hij draagt de schuld van de treurige veranderingdie met ons kind heeft plaats gehad. Doe mij het genoegen, Pritsontsla hem. Betaal hem zijn salaris voor een vol jaar, maar zorgdat hij uit ons huis komt.'1 Mijnheer von Osternau schudde misnoegd het hoofd. „Gelooft gijdat Liesje geheimen voor u heeft zeide hij. „Neen zeker niet." „Heeft zij zich bij u beklaagd dat hij ooit anders dan als onderwijzer tot zijne leerlinge tot haar gespro ken heeftdat hij bij het onderwijs of in den gezelligen kring ooit buiten de grenzen zijner positie is gegaan F" „Dat kan ik niet zeggen maar „Heeft hij ooit de plichten verzaaktdie hij op zich namtoen hij bij ons in huis kwam F Is hij niet een liefdevolzorgend onderwijzer voor Pritsje F Verwaar loost hij Liesjes piano-onderwijs F Heeft hij ons iets gedaan, waarvoor hij met grond een verwijt verdient F" „Neen maar gij moet hem ook maar zoo niet ont slaan. Wanneer gij hem zijn salaris voor een geheel jaar uitbetaalt „Meent gij, dat voor een man van eer eenvoudig ontslag zich door eene ruime geldelijke tegemoetkoming laat goed maken F Ik geloofdat in Liesjes meening omtrent hem veel waars ligten ik zou het mijzelf nooit ver geven wanneer ik bem door eene onrechtvaardigheid krenktehij is toch al niet gelukkig. Zoolang hij zijne plicht vervult moeten wij ook de onze vervullen. Goede nachtEmma XIV. De luitenant was van eene reis naar Berlijn die hij op van mijnheer von Osternau had gemaakt Die gezagvoerder gewaagde verder van pogingen om hunne vrijlating te verkrijgen en van de vergeefsche driemaandelijksche toezending van levensmiddelen. Ook werden in dat bericht de handelingen der nederland sche overheden vermeld. Den 26 Juni was de Pegasus wederom naar Tenom vertrokken om de vrijlating te bewerken. Omtrent den tegenwoordigen stand der zaak konden onmogelijk mededeelingen gedaan worden, omdat daarover voortdurend ja bijna dagelijks, met den neder- landschen gezant opgaven gewisseld werden. Den Radja van Tenom was aangezegd dat hij voor het leven der gevangenen aansprakelijk werd gesteld. Bij de geheele zaak waren ernstige internationale vraagstukken betrokken. De heer Storeydoor dit antwoord der regeering niet bevredigd stelde eene motie tot ver- daging van het Huis voor en viel de regeering heftig aan vooral wegens hare werkeloosheid. De Neder landers hadden zich om de gevangenen niet bekommerd maar waren er alleen op uit geweestom hunne ver houding tegenover den Radjah van het district te handhaven. De heer Brogden gispte het talmen der engelsche regeering en betreurde hetdat zij de verantwoording niet had aanvaard om Nederland tot sneller en be slister handelen te dwingen. De heer Balfour zeide dat het de gruwzaamste en onverstandigste handeling eener liberale regeering was geweest, om een eiland aan de Straat van Malakka aan de Nederlanders over te laten. [Toejuichingen uitsluitend van de oppositie.] De onderminister verdedigde verder de houding der re geering. Men moest bedenken, dat in dezen het" Neder- landsch gezag eenmaal bestond en door de regeering moest worden erkend. Met allen ijver was herhaaldelijk on derhandeld en hij hoopte eerlang het bepaalde antwoord der nederlandsche regeering te kunnen mededeelen. Overigens zou niets verzuimd worden om de vrijlating der gevangenen te bewerken. Nadat ook nog minister Gladstone de regeering verdedigd had trok ten slotte de heer Storey zijn voorstel in. De intrekking van het ontwerp op de koopvaardij werd aangekondigd, terwijl minister Childers mede deelde dat de voorstellen omtrent Egypte's geldmiddelen door eene commissie van zaakkundigen onderzocht werden. FRANKRIJK. De prefect van politie te Parijs heeft bevolendat alle reizigers en goederenuit streken komende waar cholera heerschtaan de stations ont smet moeten worden. De gemeenteraad van Parijs heeft den 30 met 39 tegen 14 stemmen besloten, zich te houden aan de vroe ger genomen besluiten en toe te staan het oprichten van een gedenkteeken ter eere van de gevallen aan hangers der commune aan hunne betrekkingen en vrien den niettegenstaande het verzet van den prefectdie van oordeel wasdat de republiek zich niet met de commune moest inlaten. Een voorstel om op stads kosten het terrein af te sluiten werd met bijna alge- meene stemmen verworpen terwijl een voorstel, om aan de overgebleven aanhangers der commune en de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden schadeloos stelling te verleenen naar de commissie van financiën verwezen werd. Te Toulon en Marseille blijft het aantal dooden aan cholera gering. Te Toulon 'bedroeg het den 4 in 24 uren 12. In eene te Marseille den 2 gehouden ver gadering van geneesheeren en apothekers verklaarde de voorzitter, dat de bevolking zich zonder grond on gerust maakte daar de sterfte het in zeer heete da gen gewone sterftecijfer niet overschreed en vele sterf gevallen naar zijne meening ten onrechte aan cholera toegeschreven werden. De illuminatie gaat den 14 aldaar niet doorde daarvoor bestemde gelden zullen strekken ten bate der noodlijdenden. Kamer. Na goedkeuring der verschillende para grafen is het ontwerp der grondwetsherziening den 3 aangenomen met 414 tegen 113 stemmen. ITALIË. Den 30 werd de regeering in de Kamer ondervraagd over de bijeenkomst der mogendheden in zake Egypte. In zijn antwoord verklaarde de minister van buitenlandsche zaken j dat de engelsche gezant teruggekeerd. Hij was van het station Mirbach wegge reden, zonder de afgifte van de brieven aftewachten omdat hij zijn neef zoo spoedig mogelijk bescheid wilde brengen op de hem opgedragen boodschap zoo zeide hij ten minste ten einde zich te verontschuldigen dat hij de brieventasch niet dadelijk medebracht, maar die ver ontschuldiging was niet voldoende daar het weinige dat hij had medetedeelen, zeer goed nog een uur had kunnen wachten. Blijkbaar was het voor den luitenant te vervelend geweest, om misschien een uur op het eenzame station op de afgifte der brieven te wachtenjuist op dien avond zou hem dit bizonder onaangenaam geweest zijn, want hij legde eene innerlijke onrust aan den dag, die hem ook niet verlietnu hij op het slot was en zich zelfs onder het gezellige gesprek in de huiskamer gel den deed. Nadat hij nauwelijks zijn gewone plaats aan de ronde theetafel had ingenomen en haastig mijnheer von Osternau zijne weinig belangrijke boodschap had medegedeeldsprong hij op en liep hij naar het ven ster hij had het zoo warm hij had hoofdpijn zeide hij. Hij koelde het voorhoofd tegen de ruiten af, keerde toen terugging weder zittenom dadelijk daarna weder op te springen en in de kamer op en neder te loopen terwijl hij met koortsachtige haast en gedwongen vroolijkheid eenige volstrekt niet geestige anecdotes vertelde, die hij te Berlijn had gehoord. Zijne onrust was zoo opvallenddat mijnheer von Osternau hem bezorgd aanzag. „Zijt gij niet welAlbrecht F'' vroeg hij vriendelijk „gij ziet zoo bleek en uwe oogen hebben een koorts- achtigen glans. Wilt gij niet liever naar uwe kamer gaan F" „Neenneenmij scheelt nietsantwoordde de luitenant snel. „Ik ben maar een weinig van streek door mijn verblijf te Berlijndat heb ik altijd, wanneer hem de tusschen Erankrijk en Engeland gewisselde stukken mededeelendede hoop had te kennen gege ven dat Italië mot de door de twee mogendheden gevolgde handelwijze zou instemmen. Hij had zijn slot antwoord voorbehoudenmaar in beginsel had de regeering hare goedkeuring aan de aangenomen over eenkomst geschonken daar de bezetting van Egypte door Engeland van tijdelijken aard zou zijn. Ook om trent de geldelijke punten had de regeering de voor gestelde schikkingen beaamd. Voorts herinnerde hij hoe een onzijdigverklaring van het Suez-kanaal dooi Italië zelf ter Conferentie te Konstantinopel het eerst was voorgesteldonder verklaringdat de overeen! komst tusschen Engeland en Erankrijk voor Italie's bel langen niets schadelijks inhield. Geruchten, dat de gezondheidstoestand van den PauJ slecht zou zijn werden reeds tegengesproken. RUSLAND. Generaal Totlebende verdedigeil van Sebastopol gedurende den Krimoorlog en de leideil der belegering van Plewna in den laatsten russischl turkschen oorlog is den 1 te Bad Soden overleden. ZUID-AI RIKA. Te Pretoria werd door de regee-f ring den 28 Mei het volgende telegram van de trans-j vaalsche afgevaardigden ontvangen „Het verdrag met Portugal is verlengd voor 99 jaren.! Er zijn portugeesche en hollandsche maatschappijen ge vormd voor het tot stand brengen der beide sectiën van den spoorweg. Er is ook eene handelsovereenkomst gesloten met Erankrijk BelgieDuitschland en Italië. Wij verlaten Europa op 12 Juni. Beleg den Volksraad tegen de helft van Juli." Met het oog op die mededee- 1 ling is de Volksraad verdaagd tot den 28. De regel- I matige jaarlijksche zitting zal den 4 Augustus plaats hebben. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Den 3 was de begrooting van koloniën aan de orde. De heer van Royen besprak den zorgelijkeu toestand van 's lands geldmiddelen na de afstemming der klassenbelasting door de 2e. Kamer. Was bij de volgende begrooting het evenwicht niet herstelddan zou hij tegen de begrooting stemmen. Door lijdelijk te blijven, zou deze Kamer medeplichtig worden aan den toestand. De heer P i c k acht den toestand hoogst ernstig en ziet de toekomst vrij donker in. Van afdoende bezuinigin gen stelt hij zich niets voor en de hoop is verdwenendoor nieuwe belastingen het evenwicht te herstellen slechts heffing van opeenten blijft over. De heer Stork neemt geen middelen wet meer aanals ze door schatkistbiljetten wordt aangevuld. De heeren de Sitter, Breuning, de Beaufort, Viruly, Carsten en van Swinderen leggen ver klaringen in gelijken zin af. De heer de B r u y n sluit zich daarbij aantevens aandringende op bezuinigingen op onder wijsgebied. De heer van Akerlaken acht den tijd van spreken voorbij en dien van handelen gekomen. Hij bedoelt geen afkeuring van de regeering, maar wil haar steunen tegen over de andere Kamer. De heer Moolenburgh wijst op het groot belang van het herstel van het evenwicht tusschen ontvang en uitgaaf. De heer Schimmelpenninck van der Oye wil tevens practisch zijn. Men moet de begrootiog niet afstemmen, waar men de regeering wil steunendie de uitgaven wil be perken en voor middelen zorgen. Hij verheugt zich, dat de regeeringniet ontmoedigdwil voortgaan samen te werken met de vertegenwoordiging. Een crisis zal geen middel zijn om het evenwicht te herstellen. De heer van Akerlaken zegtdat de afgelegde verkla ringen beoogden de regeering te steunen. Welke de practische bedoeling is Niet om oppositie te voeren. Maar de eerste Kamer behoeft niet de gehoorzame dienares van de andere Kamer te zijn. In de grondwet is aan de regeering het recht gegeven de Kamer te ontbinden. Yan dat onbetwistbaar recht kan zij gebruik maken, om door ontbinding der Tweede Kamer een beroep te doen op het volk. De heer van Royen betreurt het gezegde van den heer van der Oye, die het in beginsel eens is met de andere leden. Hij wil de regeering niet treffen, maar eene waar schuwing richten tot henwien het aangaat. De heer Schimmelpennink wijst er op, dat nu blijkt, dat men werkelijk geen praetisehe uitkomst najaagt. De heer van Naamen komt op tegen den raad tot ont binding der Tweede Kamer. De heer van Limbug Stirum acht het onmogelijk nu reeds te verklaren, dat men volgende begrootingen zal afstem men. Overigens meent hij, dat men deze regeering moet steunen. ik na eene lange landelijke rust weder eenige dagen in eene groote stad doorbreng en tot diep in den nacht met mijne vrienden bijeenblijf. Hij deed alle moeite om na deze woorden zijn innerlijke onrust te verbergen maar het gelukte hem slechthet begon hem moeielijk te vallen om aan het algemeene gesprek aan de theetafel de noodige opmerk zaamheid te wijden. Nu eens keek hij alsof 'zijne ge dachten ergens anders warenstrak voor zich uit, dan weder mengde hij zich plotseling in het gesprek met opmerkingen die bewezendat hij niets van het zoo even gesprokene had gehoord zelfs Bertha aan wier kleinste opmerking hij anders altijd het grootste gewicht hechtte vermocht nu zijn belangstelling niet te boeien. Anders wekte het meestal zijn misnoegen op, wanneer Pechmayer werd uitgenoodigdom piano te spelen heden echter hoorde hij het mevrouw von Osternau met groot genoegen vragen het scheen hem eene uit komstgedurende eenigen tijd niet gedwongen te zijn, aan een algemeen gesprek deel te nemen. Hij verliet, toen Egon de eerste accoorden aansloeg zijne plaats aan de theetafel en ging in een vensternis zitten nadat hij een snellen blik met Bertha gewisseld had geheel tegen hare gewoonte stond ook Bertha dadelijk daarna op, trad op den luitenant toe en spoedig ontwikkelde zich tusschen beiden een zeer zacht fluisterend druk gesprek. Niemand zou hen opgemerkt hebbeu, want mijn heer en mevrouw von Osternau waren geheel in Egon's spel verdieptwanneer niet mijnheer von Wangen iedere beweging van Bertha met scherpe blikken had gevolgd. Het ontging hem nietdat plotseling het jonge meisje eene gloeiende blos naar de wangen steegtoen de luitenant haar eenige zachte woorden had toegefluisterd, en dat zij daarna met gespannen aandacht zat te luis teren. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2