If! Openbare Verknoping verschillende benoodigdheden der weezen, als: Rijks Hoogere Burgerschool ÖPROMOÖ BOELHUIS TE SCH00RL QLburrtcuttco. PROVINCIALE STATEN VAN ftOORDHOLLANQ- ten sterfhuize van Mejuffrouw CATHa. WINDER echtgenoote van den heer P. RUITER te Schoorl op Dinsdag, 8 Juli 1884, 's morgens ten 10 ure, van Meubelen en Huisraad alsook ft Paard, ft Wagen op veeren, Tuigen en eenig Boerengoed. jt"E wegens vertrek naar elders Inmiddels uit de hand te koop. Inlichtingen worden gegeven ten kantore van de LANGE en DE MORAAZ, te Alkmaar. te HLklIltlt De openbare overgangs- en toelatings examens zullen Donderdag 10, Vrijdag 11 en Zaterdag 12 Juli, van 8 12 en 1—4 uren, in het schoolgebouw gehouden worden. Belangstellenden worden beleefdelijk tot bijwoning uitgenoodigd door den Directeur Dr. J. D. BOEKE. Er biedt zich aan eene knappe Burgerdochter, als HUISHOUD STER P. G., liefst in een klein gezin. Er zal meer op eene goede behandeling dan op hoog loon gelet worden. Adres onder letter D, bij de uit gevers dezer courant. van alle voorhanden DrilgoedereuLusterHuis- en Kantoorjassen eene nette I I L B II R zoo goed als nieuw, bij P. HEM MELDER, Wagen maker op den Dijk. p.m. ftO wagens best droog l*aardenhooi. Te bevragen bij schipper P. DEL VER, te Znid-Zijpe. De ondergeteekende beveelt zich minzaan aan tot het leveren van HOT ftV BOSETTEH, ter herinnering aan WILLEM DEN I. D. VAN EGMOND. r# De heer De Sitter meentdat het practisch gevolg van verwerping van begrootingen zal zijn het voorkomen van een Staatsbankroet. De heer P i c k meentdat de Kamer volkomen het recht heeft wenken te geven aan de regeering. De minister van binnen 1. zaken betuigt namens de regeering dank voor de blijken van waardeering. Dat er verandering moet komen, geeft zij volmaakt toe. Zij ontwaart met genoegendat men in haar en in hare werkzaamheid ver trouwen stelt. Zonder vooruit te loopen op volgende begrootin gen erkent zij den toestand als ernstig en de Eerste Kamer als voorzichtige financièreheeft het recht dit uit te spreken. Maar de toestand is nog niet zóó om al te bezorgd te zijn. Overigens wijst hij den heer van Akerlaken op het feit, dat de Tweede Kamer heden de geldleening heeft aangenomen. Het ontwerp wordt aangenomen met algemeene stemmen. De zitting wordt verdaagd tot den 7. Tweede Kamer. Den 3bij de voortgezette behandeling van de wetsont werpen tot goedkeuring der indische kredieten over 1881 en 1882 bleef de heer Keuchenius zijne bezwaren volhouden. De wetsontwerpen zijn volkomen gelijk aan de in October ver worpene en het schijnt dus wel eene bespotting van het toen uitgesproken oordeel. Hij had toen evenmin als nu staatkun dige bedoelingenmaar zal tegen stemmen, zoo lang niets ge daan is om het kwaad te voorkomen. Hij wijst er overigens op, dat de comptabiliteitswet, in plaats van orde en bezuiniging, verwarring en vermeerdering van uitgaven heeft veroorzaakt. De heer Kerkwijk verklaart, dat hij zich den vongen dag vergist hadhij had gesproken van de comptabiliteitswet en had moeten spreken van de wet op de geldelijke verantwoor delijkheid des ministers. De heer van der Hoeven wijst op het verkeerde om deze wetten af te stemmennu deze minister alles wil doen, om voor het vervolg kredieten te voor komen. De heer Wintgens was bereid voor te stemmen indien de minister uitdrukkelijk herhaaldedat de regeering vast voornemens was, niet meer kredieten voor te stellen. De minister van koloniën komt op tegen de beschuldi ging dat hij den eerbied tegenover de Kamer zou verloren hebben en wijst in zijn antwoord op het moeielijke eener rege ling van de geldelijke verantwoordelijkheid van den gouverneur- generaal. Hij verzekert, dat hij reeds een aanschrijving naar ïndie verzond, om, behoudens buitengewone gevallenwanneer kredietopeuing onvermijdelijk isgeen kredieten meer te openen, terwijl in overweging is bij wijziging van art. 31 der compta biliteitswet de wetsbepalingen even bindend te maken als die der aanschrijving. Het ontwerp over 1881 wordt daarna aangenomen met 47 tegen 13 en dat over 1882 met 45 tegen 14 stemmen. Bij het wetsontwerp tot aanvulling van bet hoofdstuk justi tie voor 1884 met f 105000 voor den bouw eener cellulaire gevangenis te Amsterdam verklaart de heer de Vos, dat men bij dien bouw zeker weelde beoogtwant dat hij niet kan begrijpendat die gevangenis 463000 moet kosten. Hij dringt aan op het gebruik van gebakken steen en niet van hardsteen en verzoekt geene mozaïekvloeren en geene torentjes te maken. De heer Gleichman vraagtwaaruit deze uitgaaf betaald zal worden en geeft in overweging met den bouw te wachten, totdat deze uitgaaf uit gewoue middelen kan worden bestreden, daar hij bepaald gestemd is tegen hare voldoening uit opge nomen geld. De minister van justitie zegt, dat de aangevraagde f 105000 alleen dient voor aankoop van terrein en kosten van overdracht; de opgaaf van 463,000 was zeer globaal. Hij zal gaarne aan de wenken van den heer de Vos bij het op maken van het bestek denken. De kosten der gevangenis te Leeuwarden zijn niet te vergelijken met die te Amsterdam. De bedoeling is de preventieve gevangenen cellulair te plaatsen, wat nu reeds zeer goede vruchten oplevert. Aan den heer Gleichman merkt hij op, dat de bouw der gevangenis kan wor den uitgesteldmaar thans is het de vraagof het terrein tegen gelukkig verlaagden prijs zal worden aangekocht. Aan bouw der gevangenis, die zeer noodig is, op het tegenwoor dige terrein is onmogelijk. Nadat de heer Gleichman zijn bezwaar volgehouden had wordt het ontwerp aangenomen met 36 tegen 29 stemmen. Het handelsverdrag met Erankrijk. Dit verdrag werd bestreden door de heeren B a h 1 m a n n enCorver Hooft en verdedigd door den heer B u m a en de min. van buiten 1. zaken en fin ancien, terwijl de heer A. van Dedem verklaarde voor te zullen stemmen, niet uit ingenomenheid met het verdragmaar omdat hij niet gaarne wilde medewerken tot verwerping voor de derde maal. De minister van buit. zaken deelde mededat zijn voorstel tot internationaal overleg omtrent den letterkundigen eigendom met den besten uitslag bekroond was. Aangenomen met 60 tegen 5 stemmen. Het onteigenings-ontwerp voor de verbreeding der Banka- straat te 's Hagehet wetsontwerp tot bekrachtiging van den kosteloozen afstand van grond aan 's Hage voor de verbreeding der Priusestraat en dat omtrent verkoop van grond te Katwijk aan Zee aan de gemeente Katwijk werden met algemeene stem men en dat tot afwending van besmettelijke ziektenverbete ring eener fout in de wet, met 62 stemmen tegen 1 aan genomen. Het wetsontwerp tot het aangaan eener geldleening van f 60,000,000 wordt met 63 tegen 3 stemmen aangenomen nadat de min. van financiën den heer de Bruyn Kopsdie aandrong op overdracht der Staatsspoorwegen op Java, waartegen de heer G r a t a m a protest aanteekende geant woord had, dat hij niets meer kon zeggen, dan in het schrif telijk antwoord stond en overigens verzekerd haddat de regeering zint op bezuiniging en op middelen om voor 1885 in het tekort te voorzien. De heer Rutgers gaf te kennen, dat eene gewijzigde in komsten-belasting wel goedgekeurd zou worden. Diende de regeering haar niet indan zou de volle verantwoordelijkheid voor het tekort op de regeering blijven rusten. Den 4 werd de verhooging van het Hoofdstuk Einanciën voor de kosten van invoering der nieuwe suikerwet (1 schei kundige te Amsterdam f 2500, 1 te Botterdam 1500, 2 commiezen-verificateurs 2196, 3 commiezen f 2530 en verdere toelagen aan ambtenaren, samen 12 personen) aangenomen met 50 tegen 3 stemmen, nadat de min. van financiën ver klaard haddat het hervormingsvoorstel der staatsloterij binnen enkele dagen den ministerraad zou bereiken. Daarna werd be raadslaagd over het ontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd met f 3. De heer Gleichman, sprekende namens zijne vriendenzou enkel uit nooddwang het ontwerp aannemen als tijdelijk middel, maar drong aan op wederindie- ning der inkomstenbelastingin welken vorm ook. De heer van Houten bestreed het ontwerp als eene hoogst onstaat kundige daad, daar, nu de bezittende het oneens waren over be lastingheffingalleen de niet bezittende zouden worden gedrukt. Dit verwonderde hem te meer, daar minister Heemskerk onlangs wees op het gevaar van het socialisme. Hij wees daarbij op andere teekenen b. v. de bijeenkomst voor algemeen stemrecht in het concerthuis te Groningen. Dit ontwerp kon een vonk wordendie smeulend vuur deed ontbranden. Hij stelde als motie voordat de belasting op het gedistilleerd niet moet worden verhoogd dan in verband met andere belastingen om allen in verband met andere belastingen, in verhouding tot hun draagvermogentot de vermeerdering der staatsinkomsten te doen bijdragen. De heer Kops zal voor het ontwerp stem men, maar verlangde, in plaats van inkomstenbelasting, verhoo ging der opcenten op de successiebelasting in de rechte lijn. De heerBu m a bestreed het ontwerp, dat een protectionistischen geest ademde. De heer Keuchenius vereenigde zich met de motie, daar hij ook vermeerdering van den druk der mingegoeden onstaatkundig vond. De heer Schaepman bestreed krach tig de motieop hem maakten de rumoermakende burgerplich- ters even weinig indruk als manifesteerende concerthuizers. Hij zou voorstemmenomdat in den nood der schatkist moest worden voorzienmaar drong volstrekt niet aan op wederin- diening der inkomstenbelasting. De heer van Heeckeren zal tegen stemmenomdat hij vertrouwen in het geldelijk be leid mist. De heer Godin zou even als de heer Schaepman met eenige vrienden voorstemmen, mits het ontwerp een tijdelijk karakter kreeg. De heeren Bastert en Mees bestreden den heer van Houten. De ministers van financiën en binnen 1. zaken verdedigden het ontwerp als noodig en volstrekt niet drukkend voor den minderen man, die thans trou wens weinig of niets betaalt. Na replieken is de motie-van Houten verworpen met 58 tegen 7 stemmen en na intrekking van het amendement-Lohman en Godinom op de hoofdsom van f 57 zes opcenten te heften over het loopende jaar, aangenomen met 66 tegen 8 stemmen het amendement-van der Loeft, om de verhooging van den accijns met 3 tot 1 Januari 1886 te doen duren. Aldus gewijzigd is het ontwerp aangenomen met 57 tegen 6 stemmen. Uit het antwoord van den min. van binnenl. zaken op de interpellatie over regentschap en grondwetsherziening van de heeren Borgesius en Lobman bleekdat de wet op het regent schap reeds spoedig den Raad van State zal bereiken. Hij hoopte, dat de Staten-Generaal, als zij in Augustus werden op geroepen zich met de keus van den Koninggesteund door het ministerie zouden kunnen vereenigen. Wat de grondwets herziening betreft, erkende de minister, dat handhaving van art. 198, (herziening verbiedende tijdens een regentschap spoedig veranderd moest worden. Hij kon nog niet zeggenof enkele herziening van dat artikel afzonderlijk zou worden aangevraagd of gelijktijdig met die van anderen. Na goed keuring der huishoudelijke begrooting, is de Kamer tot nadere bijeenroeping gescheiden. Den 3 werden de verslagen uitgebracht over de verschillende aanhangige voorstellen en werd de heer mr. J. E. T. van Val kenburg met 53 van de 54 stemmen op nieuw benoemd tot buitengewoon lid van Ged. Staten. Den 4 werd de provinciale begrooting voor 1885 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 210,257,05. Aan twee eervol ontslagen ambtenaren bij de provinciale griffie werden toelagen verleend, aan den heer H. E\ Best/ 267, aan den heer J. L. Augustini 312 'sjaars; aan de Industrie school voor vrouwelijke jeugd te Amsterdam op nieuw voor 3 jaren een subsidie verleend van f 2000 's jaarsaan de Zee vaartkundige school in het Zeemanshuis te Amsterdam voor 1884 een subsidie van 800aan het Vaccinatiebureau te Haarlem voor drie jaren een subsidie van 300 's jaars; voor het jaarboekje voor Noordholland over 1885 eene bijdrage yan 1 200. Naar aanleiding van de begrooting voor Meerenberg voor 1885 vestigde de heer Wertheim er de aandacht op, dat nog altijd geen antwoord was verkregen op de vroeger door hem gedane vraaghoe het met de overbevolking van Meerenberg zou gaanna de opening van het nieuwe rijks gesticht te Medemblik. Van de 4700 krankzinnigen in Ne derland had Meerenberg er 922dus een vijfde. Al kreeg "t nu te Medemblik de beschikking over een vijfde der 500 plaatsendan zou het nog maar 100 lijders kwijt raken, en er bleven er dan nog 200 te veel want Meerenberg was maar voor 500 ingericht. In het Buitengaathuisdat in het geheel niet valt onder het toezicht der rechterlijke macht, zijn ruim 100 krankzinnigen, en die zouden eigenlijk naar Meerenberg moeten, zoodra daar plaats openkwam. Hoe daarin nu te voorzien De heer van Stralen, lid van Ged. Staten, verklaarde uog geen bepaald antwoord te kunnen geven daar nog geen antwoord van de Hooge Regeering ontvangen was, maar deelde mededat het gesticht Meerenberg door al de vergrootingen wel was ingericht voor 800 lijders. De heer W e r t h e i m meende dat, al konden er zooveel geborgen wordenhet toch te veel was met het oog op de eischen van goede verplegingverzorging en toezicht. De handhaving der orde liet dan ook wel eens wat te wenschen overgetuige het bezoek dat verscheidene lijders den vorigen zomer, aan de tentoonstelling te Amsterdam brachten zonder medeweten hunner bewakers. Hij behield zich voor, in de najaars vergadering hierop terug te komen. De begrooting werd vervolgens goedgekeurd. De door de commissie voorgedragen amendementen op het reglement van orde werden op één na door Ged. Staten over genomen. Het rapport der commissie op de voordracht van Ged. Staten tot het verleenen van f 150,000 subsidie voor de lokaalspoor weg MedemblikHoorn luidde zeer gunstig. De heer mr. Th. Heemskerk stelde voor, als nieuwe voorwaarde te stellen dat op Zondag geen dienst zou worden gedaan of slechts een beperkte dagdienst, alleen voor personen. Tot toelichting zeide hijdat het hem voorkwam te zijn in strijd met de wet en de beginselen onzer geheele wetgevingin strijd met Gods woord en wel tot schade voor het volk; dat de spoorwegdiensten een drukker verkeer openstelden op de Zondagen dan op an dere dagenhij wenschte niet op dien weg te zien voortgaan. De Zondagswet werd op zijde gesteldzoo als men geen andere wet zou willen of durven doenonze geheele burgerlijke wet huldigde hetzelfde beginseldat de gelegenheid moest gelaten worden den Zondag te vieren als rustdagde Kamersde Provinciale Staten vergaderden niet op Zondagde ministeriën griftiën secretarieënenz. enz. waren op Zondagen gesloten. Maar de spoorwegendie machtige lichamen, in wier dienst dnizenden landgenooten zich bevindenvergen van die onder geschikten op Zondag veel buitengewoon werken dat was in strijd met de heiliging van den rustdag. Daar het geval zich kan voordoendat men op Zondag niet voor zijn genoegen reiststelde hij voorzoo geen stilstand, dan toch zeer groote beperking van den dienst op de Zondagen. De heer Donker meendedat als die voorwaarde werd gesteld het subsidie zeer waarschijnlijk door het comité niet zou kunnen worden aangenomen. Hij acht het in het algemeen belang wenschelijk die beperking niet te stellenmaar aan het bestuur der onderneming over te laten den dienst op de Zon dagen te beperken of uit te breiden. In stemming gebrachtwerd het amendement verworpen met 60 tegen 4 stemmen van de heeren Heemskerk, van der Muelen, van Eoreest en van Leeuwen. Na eenige bespreking over de vraag, hoe men zich voorstelde later van het bestuur der onderneming de zekerheid te ver krijgen dat het subsidie eenmaal zou worden terug gegeven, en nadat op voorstel van den heer de Vries besloten was dat voor zekerheid niet bedoeld werd pand, hypotheek of borg stelling, maar zulke waarborgen, die door overeenkomst wor den verkregenwerd de voordracht aangenomen met 60 tegen 3 stemmen van de heeren HeemskerkDomela Nieuwenhuis (Amsterdam) en van der Meulen. De heer Heemskerk achtte het verkeerd, dat het bestuur onbezoldigd zou zijn. Na vast stelling van verschillende wijzigingen in polderreglementen werd de zomervergadering gesloten. Notaris GQUVERNE. te Alkmaar, in het Kleine Koffiehuis van den heer Lievendao op Donderdag, den 10 Juli 1884 bij opbod en op Donderdagden 17 dier maand bij af slag, telkens des namiddags ten fture, ten overstaan van den te Alkmaar gevestigden Notaris H. J. DE LANGE, van: 1 Een Huis, Erf en Tuin, te Alkmaar, aan de Oudegrachtgroot 1 are, 37 centiaren bene vens de onverdeelde helft in een steeg geheel groot 16 centiaren 2. Een Pakhuis en Erf, aldaar, naast het vo rige groot 23 centiaren. Behoorende aan den Heer J. D. HAMBURGER en te aanvaarden 15 September 1884. REGENTEN van het BURGERWEESHUIS alhier zijn voornemens op Maandag, 21 Juli 1884, des avonds te 8 uren in de regentenkamer, aan te besteden de levering van Rundvleeschrundvetschinkelversch en gerookt spek, gort, rijst, boekweitgort, boekweitmeelgroene en grauwe erwten bruine boonen kunst- en natuur boter, zout, peper, stroop, groene en witte zeep, soda, stijfsel, bruine suiker, zoete en raapolie, korte en lange turf schelpzand tarwemeelthee koffie heibezems en heiboenders. De biljetten moeten uiterlijk vóór 's avonds 6 uren van den dag der aanbesteding in de daarvoor be stemde bus in het weeshuis zijn nedergelegd. De voorwaarden liggen dagelijks behalve des Zondags, van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 4 uren ter lezing op het bureau van den weesvader in voornoemd huis bij wien tevens nadere inlichtingen te verkrijgen zijn, Namens Regenten voornoemd, H. J. BRUINVIS Secretaris. Aan de ZEEPFABRIEK te Alkmaar kan een bekwaam kuiper geplaatst worden 1 bekend met nieuw en herstelwerk van zeepfust. die zelf verlangen AUdJBÜESV in te leggen worden zeer beleefd verzocht hunne orders op versch geplukte Augurkjes in te zenden bij den Directeur der Augurken-vereeniging alhier, J. C. EBERLEN, vóór primo Augustus aanstaande. Purmerend 4 Juli 1884. bij Jb. FORTUIN, aan de Kaasmarkt, te Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 3