No. 80*. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. T WEEDE BLAD. ZONDAG 6 JULI. Gbf&ciêel (0cb«eltje. Schutter ij. i&inttcalanh. QHlsvlci. joUbg-Betricfitctt» AIKMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de commissie voor de Schut terij op Dinsdag, den 8 Juli aanstaande, 's namiddags ten 5% uur, ten raadhuize dezer gemeente zitting zal houden tot het beoordeelen der lichaamsgebreken en v er der e reclames tegen de dienst bij de Schutterij, onder opmerking dat alleen bij p e r s o o n 1 ij k e opkomst vrijstelling van die dienst kan verleend wordenterwijl wanneer vrijstelling voor broede rdienst verlangd wordt, bovendien schriftelijke bewijzenter gemeente-secretarie aan te vragengevorderd worden. In dienst zijnde schutters die vermeenen recht op vrijstelling te hebbenkunnen hunne reclames alsdan tevens indienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLATNE PONT. 28 Juni 1884. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat vau Policie bet volgende gevondene voorhanden, als: een gouden meda Ij on; een portemonnaie inhoudende f 0,60een portemonnaie inhou dende 0,68 en een sleuteltje; een blauw koralen armbandje met gouden tonnetje; een hondenpenning No. 74; een gouden medaljon met jongensportret; een gebroken rood koralen arm bandje een kalfshuideen eierenmand een schoolatlas een huissleuteleen aardappelenzak. uwjb—«»2—a—ami—na iiui atni iiiiBMWiiuaauBixiaiiuui'JWKJiMtvgCP De gemeenteraad van Egmond-binnen heeft den 30 benoemd tot onderwijzer aan de openb. school te Egmond-binnen den heer J. de Wit, welke benoeming gerekend wordt te zijn ingegaan den 12 Mei 1.1, Den 1 is tusschen Rotterdam en IJaelmonde een 8 jarig jongentje dat tegen het niet goed gesloten portier leunde, uit den sneltrein gevallen. Het werd in bi-wusteloozen toestand gevonden doch was uitwendig niet gekneusd daar hij in het gras onder aan den weg gevallen was. De hoofdcommissie te Delft heeft den I besloten, de plechtige gedachtenisviering van den dood van prins Willem I den 10 te laten doorgaan, naar aanleiding van het door den Koning gegeven antwoord op het schrijven van den gemeenteraad betredende die viering, Den 2 is te 's Gravenhage aanbesteed het maken van werken tot uitbreiding van het station Dordrecht ten behoeve van den spoorweg van Dordrecht naar Eistgeraamd op f 124,000. Laagste inschrijver de heer A. Terwindt, te West Pannorden voor f 101,200. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 2 be sloten de jaarmarkten van paarden te houden als volgt: op den eersten maandag in Maartmet dien ver standedat, wanneer op dien dag valt de Vastenavond- markt te Utrechtde markt den tweeden dag na die markt wordt gesteld op vrijdag vóór de Palmpaaraenmarkt te Utrecht die gehouden wordt maandag vóór Paschen op den eersten maandag en den daarop volgenden dinsdag der maand Mei en in den regel op den 26 Juli, met dien verstande, dat wanneer de 28 Juli op zondag invaltde markt zal gehouden worden op za terdag 27, terwijl wanneer de 28 op dinsdag invalt de markt op maandag 27 wordt gehouden. Zij vangen aan des morgens 6 uren en eindigen 's namiddags 4 uren. Aan de op den eersten maandag en den daarop vol genden dinsdag der maand Mei te houden paarden markt wordt verbonden eene markt van bewerkt leder en van alles wat tot de benoodigdheden van houders en liefhebbers van paarden behoort. Den 2 's avonds woedden in verscheidene deelen van het land hevige onweders. Te Utrecht aan den Jutphaaschen spoorwegsloeg de bliksem in een ko renmolen die met den voorraad koren van 2000 mud tot den grond afbranddete Assen in eene woning aan de Norgervaartdie in weinige oogenbükken in de asch gelegd was en waarbij 16 jonge varkens omkwamen j te Arnhem in de fabriek van de firma Becker en Buddingh waar de brand door een extinc- teur kon worden gebluscht en onder Elden in eene boerderij. Te Smilde viel eene hagelbuidie veel schade aanriehtte en te Oosterbeek zulk eene stortbui, dat de dienst langs den tramweg een uur lang gestaakt moest worden. Den 4 woedde te Apeldoorn en te Nijmegen een lang onweder op onderscheidene plaat sen sloeg de bliksem in. Het driejarig onderhoud der gemeente slrizen te Zaandam is den 1 aanbesteed aan Verlaan en Zoon aldaar voor f 6698. Het gemeentebestuur van Oostzaan heeft den 3 aanbesteed het bouwen eener school met onderwijzers- woning a. aan het noordeinde b. aan het zuideinde. Laagste inschrijver L. Bouwman te Amsterdam voor a. 17510 voor b. f 17705. Voor den aan- en ver bouw der school aan de Kerkbuurtmet bijlevering van schoolmeubelen en materialen, was laagste inschrij ver W. Greve te Buiksloot voor f 4746. De drie perceelen werden gegund aan L. Bouwman voor f 40053. Voor de levering van aardappelen voor het ma rine hospitaal te Willemsoord van den dag der goed keuring tot 31 Dec. 1884, was den 3 laagste inschrijver C. Postraa te Helder voor f 1,85 en hoogste E. Th. de Haas aldaar voor 1,94 per CO p. Den 3 heeft de kiesvereeniging Eendracht te Haarlem met algemeene stemmen den lieer mr. J. Kap- peyne van de Coppello kandidaat gesteld voor lid der 2e Kamer. De Kiesvereeniging te Wormerveer stelde ook dien heer tot kandidaatde Kiesvereeniging te Beverwijk daarentegen den heer Gallandat Huet. Wederom is te Haarlem den 3 een léjarige jongen met baden verdronken en wel in het Zuider-Buiten- Sparen bij de Kamperlsan te Apeldoorn den 4 in het Kanaal twee daar tijdelijk in garnizoen zijnde huzaren. Een brand in een meubelwinkel aan den Burg op Texel, den 3 ontstaan door een petroleum-kookstel waarop een pot met lijm stond te koken, werd door de ingezetenen gebluscht. Vele meubelen werden erg beschadigdhet huis was weldoch de meubelen waren niet verzekerd. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 3 bij de behandeling der verordeningregelende het politietoezicht op de prostitutie, een voorstel, om de 2e afdeeling dier verordening betrekkelijk de gedwongen onderwerping der vrouwen aan een geneeskundig onder zoek geheel te doen vervallen verworpen met 5 tegen 26 stemmen. Burg. en Weth. van Amsterdam hebben den ge meenteraad voorgesteld op de Handelskade eene hy draulische inrichting te maken, noodig voor het lossen en laden van schepen waarvan de kosten geraamd worden op f 500,000. Het leveren der meubelen en het behangen der administratiegebouwen van de Holl. Spoorwegmaat schappij tegenover het centraalstation te Amsterdam is gegund aan de firma J. B. Bjeesing en Zonen aldaar voor 9255,16-J. Te Berkhout is een grasmaaier door de hitte op het land dood gebleven. Beroepen bij de herv. gemeente te Purmerend ds. W. Ellens te Avereest. De inrichting te Neerbosch zal weder vergroot worden door den aanbouw van nog een weeshuis voor 100 kinderen met den bouw waarvan een begin zal worden gemaaktzoodra er voldoende gelden aanwezig zijn. Staande de vergadering, door het bestuur met de leden hierover gehouden werd ingeteekend voor f 400; den volgenden dag werd f 1000 toegezegd, zoodat met eenige andere giften reeds f 2542 voor den bouw aan wezig zijn. De Hilversumsche sl oomspinnerij en weverij wordt opgehevendirecteuren zijn door de aandeelhouders gemachtigd tot het verkoopen, hetzij in het openbaar hetzij uit de hand van de bezittingen der vennoot schap. Een muzikant van het stafmuziekkorps der marine te Nieuwediep verwondde dezer dagen een korporaal der infanterie met een scherp voorwerp in het oog zoodat zijne opneming in het hospitaal noodzakelijk werd en loste later twee revolverschoten op zijne vrouw. Op de leening ten behoeve van de Zuid-Africaan- sche spoorwegmaatschappij, groot ƒ15,000,000, werd in geschreven voor f 1,409,100; de gelegenheid tot deel neming blijft tot den 11 open daar aanvankelijk met f 5,000,000 volstaan k'an worden om het eerste en voornaamste gedeelte van den spoorweg aan te leggen. De heeren Jos, de Kuyper en jhr. J. H. van Reigersberg Versluys, concessionarissen voor den aanleg van stoomtramwegen tusschen Alkmaar —Oosthuizen en PurmerendHoorn hebben de door het polderbestuur van de' Schermeer gewijzigde concessie aanvaard. Gradus Arends, beschuldigd van moord en poging tot moord op twee boerenknechts te Raalte op den 11 November 1883, is den 3 door het Hot' te Arnhem tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. Zijn verdediger heeft cassatie aangeteekend. Zijn medeplichtige, Schepop genaamd, zit nog in Duitschland gevangen. De hoofden der scholen voor hooger middelbaar en lager onderwijs te Haarlem zijn gemachtigd om de scholen te doen eindigen des voormiddags te 11 en des namiddags te 3 uren, als de thermometer 80 gra den Fahrenheit of hooger aanwijst. De kiesvereeniging Noordbrabant heeft besloten den antirevolutionairen kandidaat baron van der Boreh van Verwoide bij de herstemming voor lid der kamer te Zevenbergen te steunen. Programma voor den SOOjarigen pleehtigen her- denkdag van den dood van Prins Willem Iop Zon dag den 20, in de Hervormde kerk te Kolborn, des voormiddags te half tien ure. 1. Voorzang door de gemeente. 2. Inleiding. 3. Het Kerkje, zanguitvoering door Amicitia. 4. Herinnerings rede door ds. A. Nicolaï. 5. Tusschenzang door de gemeente. 6. Rede (2de gedeelte). 7. Gelukkig Vader land, zanguitvoering door Amicitia. 8. Rede (3e gedeelte). 9. Nationaal lofliedzanguitvoering door Amicitia. 10. Rede (4e gedeelte). 11. Tweede tusschenzang door de gemeentegevolgd door „Gebed om vrede" door Amicitia. 12. Rede (5e gedeelte). 13. Een krans op het graf van PrinsWillem I, zanguitvoering door Amicitia. 14. Slotwoord. Een vrouw te den Helder die eenige boodschappen ging doen liet haar kleine alleen in de wieg achter. Wis schetst echter haar ontsteltenis, toen zij thuis komende bemerktedat den kleine op verschillende plaatsen het vleeseh tot op het been was afgeknaagd. Ratten waren door het openstaande venster bij het kind gekomen en hadden het zoo vreeselijk verminkt. Alweer eene zeer ernstige waarschuwing voor moe ders om toch geen kleine kinderen onbeheerd tehuis te laten. Onderstaande brief is de letterlijke copie van een die dezer dagen door een persoon te Rotterdam aan diens broeder te Scheveningen is geschreven en ons om de curiositeit ter plaatsing werd toegezonden „Rotterdam 23 Juni 1884. Aart. Heden neem ik de pen op u eens te schrijven doch daar de punt krom is heb ik hem nijdig weggegooid ik most de pen van armoei weer opnemen want ik most toch schrijven aflijn ik nam de pen dan weer op en zou beginnen te schrijven en wat was 't toen weer mijn inkt was op toen moest ik de pen alweer neerleggen om inkt te halen dat liet ik doen en toen tienus terug kwam met de inkt toen had hij de helft laten vallen met ongeluk dus der was niets aan te doen de inkt was weg en de inkt bleef weg nu om daar weer op terug te komen om u eenige letteren te schrijven, zoo nam ik dan de pen op om u eenige letteren te schrij ven je moeder wou schrijven maar dat wou ik niet hebben dat zij schreef want ik wilde liever zelf schrijven en gerrit zeide ook laat vader maar schrijve zoo ik dan nu ook zelfs schrijf o Aart ik heb zoo'n moeite om te schrijven want mijn pen is slecht en de inkt is dik verders geen nieuws alsdat ik blij ben dat ik nu ge schreven heb en de andere week zal ik je weer schrij ven dan zal ik maken dat ik een betere pen heb om te schrijvenik zou wel eerder geschreven hebben maar het koste mij moeite om te schrijven dag Aart van allemaal. In den tuin van een onzer vrienden te Leur (Noord brabant) (zoo meldt het U. D.), had onlangs een ek- sterpaar een nest gebouwd. Toen er jongen kwamennam onze vriend eigen handig een er van uit het nest en zette dat in een kooi. De oude eksters vlogen nu als verwoed rond het huis (waarin hun jong zich bevond) en pikten tegen de vensters zoo hard zij konden. De dienstboden en de kinderen van onzen vriend lieten zij ongemoeid maar toen deze zelf in den tuin kwam vlogen zij op hem aanzoodat hij een stok moest nemen, wilde hij niet, dat zij hem in het gezicht kwetsten. Dat heeft zoo dagen geduurd eens vlogen zij hem zelfs den hoed van het hoofd zoodat hij ein delijk besloot het jong weder in het nest te zetten. Sedert is de vrede in zoo verre hersteld dat de ek sters weder kalm zijn en alleen dan in woede ontsteken, wanneer onze vriend in de nabijheid van hun nest durft komen. En nu zou men nog meenen, dat de vogels de ken nis des onderscheids missen. Iutusschen behooren de eksterszooals men weet tot de vogelsdie men enkele woorden kan leeren uit spreken en welke buitendien een groote opmerkings gave bezitten. Een zonderlinge koop werd eenige dagen geleden te Kopenhagen gesloten. Twee metselaarsknechts verkoch ten hunne vrouwen aan een mormonen-priester. De beide huisgezinnen leefden goed met elkandermaar de vrouwen hadden een onweerstaanbaren lust gekregen, om mormonen te worden en ofschoon de mannen alles deden om haar van dit voornemen terug te brengen het mocht niet baten zij kwamen toen overeen om aan hunne vrouwen den zin te geven maar niet om niet. Zij spraken dus met hunne vrouwen af, dat een mormonen-priesterdie op het punt stondnaar de Zoutmeerstad te vertrekken baar mede zou nemen tegen eene kleine schadeloosstelling aan de achterblij vende mannen. De beide huisgezinnen hadden geen kinderen. Van 28 Juni tot en met 4 Juli zijn aan de zwem en badinrichting 795 buitenbaden en 14 binnen baden geDomen waarvan 102 door onvermogenden. Den 4 was het de drukste dag met 158. Door het stedelijk muziekkorps zullen op Zondag, den 6 Juli, 's avonds 7 uren in den Hout, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1- „Mit Bomben und Granaten", Marsch van B. Bilse; 2. „Lustspiel Ouverture" v. Carl Machts 3. „Künstler Leben", Concert Walzer v. Strauss 4. „Le retour du printemps", graude fantaïsie pour harmonie v. Labory 5. „Ouverture comique" v. Kéler Béla; 6. „Air varié", pour cornet a pistons-solo v. Steenebrugen 7. „Les marionnettes", polca de concert v. O. Metra; 8. „Die Deutschen vor Paris", Tongemalde für Harmonie v. A. Trenkler. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 3 Juli. Dirk Nieuwlandalhier, onl. te Oudkarspel, en Wil- kelmina Grebbe, alhier. 4 Simon Roos, alhier, en Trijntje Dekker, te Koog aan de Zaan. GEBOREN. 2 Juli. Elisabeth HendriksD. van Martinus Johannes Hen- geveld en Engelina Gerritsen. 3 Johannes HubertusZ. van Cornelis de Raat en Margaretha de Raat. Pieter Gerrit, Z. van Adolf Jacob Kok en Trijntje Blom. Isidor Anton Marie, Z. van Carolus Antonius üirksen en Clotilde Hen- riette Laboijrie. 4 n Clasina MariaD. van Predrik Pieter Adolf en Aal tje Nol. Nieolaas Johannes Justus, Z. van Jan Bijleveld en Wilhelmina Krijt. ALGEMEENE BEWAARSCHOOL. Oudersdie hunne kinderen op bovengenoemde school wen- schen geplaatst te zien, vervoegen zich, voorzien van de inentings- en geboortebewijzenin 't locaal aan de Doelenstraat, op Dinsdag, 8 Juli's avonds te 8 uren. J. LATENSTEIN VAN VOORST, Secretaris.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 5