QUlctHkt. Stlegtrafi0ch( Belichten» Stab*~B<ricfitctu Den 6 is de tram van het station Zandvoort naar het dorp geopend. De wedrennen die den 6 te Arnhem door den heer Carré gehouden zijn werden door 6000 a 7000 bezoekers bijgewoond. Den 7 is het nieuwe Erasmiaansch gymnasium te Botterdam plechtig ingewijd. Drie personen die in den nacht van den 6 op den 7 uit een aan de overzijde van het IJ vastgelegde gesloten visscherskaar ongeveer 200 pond paling werden bij de Haarlemmersluis, toen zij des ochtends doorgelaten wilden worden, aangehouden. Den 7 is te Kolhorn een jongentje van bijna jaren in de vaartbij de ophaalbrug naar de Oude Streek verdronken. De moeder zocht eenigen tijd naar het kind, toen een daar visschende oude man het lijkje ophaalde. Een jongen van de Wassenaer, die bij de Biet- landen te Amsterdam was gaan zwemmen, is den 7 des avonds verdronken. Het raderstoomschip Stad Hoorn grootna at- trek der machinekamer, 128 tonnen, machine sterk 60 paardenkracht, met completen inventarisis den 7 te Amsterdam in het openbaar verkocht voor f 6100. Aan het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen hebben o. a. voldaan de heeren K. Hoefnagel van Spanbroek en J. Bempt van Aartswoud. Zoodra te Medemblik het bericht ontvangen was, dat de Prov. Staten het aangevraagd subsidie voor den lokaal spoorweg Medemblik—Hoorn toegestaan hadden, werd de vlag uit bijna alle woningen gestoken. De min. van binnenl. zaken heeft door tusschen- komst van Ged. Staten de gemeentebesturen herinnerd aan de ten vorigen jare gegeven wenken tot wering der cholera. De Amsterdamsche Omnibusmaatschappij vervoerde in het 2e kwartaal 1884 2,668,757 reizigers tegen 3 023,573 in gelijk tijdvak van 1883 en in het le half jaar 5,094,977 tegen 4,962,557 in 1883. Benoemd te Schagerbrug, gemeente Zijpe, tot hoold der school P. Stadt te Eustenburg, gemeente Ursem De volgende harddraverijen zullen bij gelegenheid der internationale landbouwtentoonstelling op het ter rein der tentoonstelling te Amsterdam gehouden wor den in eene baan van 450 el lang en 7 el breed 4 Sept. van nederl. paarden gespannen voor tweewie lige rijtuigen prijs 700 le premie f 200 2e 100 5 van nederl. paarden, geboren in 1879 ot later gespannen voor tweewielige rijtuigen prijs f -500 le premie f 200, 2e 100 6 van alle paarden gespannen voor tweewielige rijtuigen internationaalprijs f 1000, le premie 300, 2e f 100. De aangifte tot deelneming moet schnttehjk ge schieden vóór of op 1 Sept. aan den secretaris van het uitvoerend bestuur den heer P. P. L. Waldeck, me bijvoeging van f 5 inleggeld voor ieder mededingend paard. De door de gemeente Amersfoort uitgeschreven 4°/0 geldleening is geplaatst tegen 97°/o- Door de bemoeiingen van den graaf de baint- Poixconsul-generaal van Prankrijk te Amsterdam is door den minister van marine in Prankrijk eene 8ra^' ficatie toegekend aan de bemanning der egmondsche reddingboot en wel aan den schipper Klaas uil en den voorman Jacob Glas, ieder 40 francs en aan de roeiers Pieter GroenJan Dekker, Glijn Groen, eu nis YuilPieter YuilPieter Glas en Arie de Groot elk 25 francs voor het redden van de bemanning der bij Kamperduin gestrande fransche sloep „Carnet in den nacht van 28 Januari 1883. Het Nederlandsche bakkersbond dezer dagen te Groningen vergaderd geweesttelt reeds 412 leden. Bij de verkiezing voor lid der Prov. Staten le Schagen waren, behalve op de reeds gemelde personen, nog uitgebracht 90 stemmen op den heer P. Wonder, burgemeester van Heer Hugo Waard 45 op den heer P. Prans te Warmenhuizen 39 op den heer S. Kra mer, burgemeester van Koedijk 35 op den heer H. van Twuyver, burgemeester van Zuidscharwoude32 op den heer P. Maats te Wieringen. Den 20 wordt te Utrecht eene feestelijke bijeen komst gehouden ter viering van het eenjarig bestaan van het Velocipedistenbondthans reeds 350 leden tellende. Te half twaalf vereeniging in de Maliebaan, nabij het station van den Oosterspoorweg te 12 uren in optocht door de stad rijden te 1 uur ontbijten in Buitenlust (Maliebaan)te 2'U uren rit naar Zeist en terug en te 5 uren gemeenschappelijke maaltijd in Bui tenlust. Prinses Beatricejongste dochter van de Konin gin van Engelanddie veel lijdt aan rheumatische aan doeningen zal onder behandeling komen van dr. Mez- ger te Amsterdam. De speeltuinen van de vereeniging tot veredeling van het volksvermaak te Amsterdam werden in Juni 1.1. door 37233 kinderen bezocht. Ongehuwde personen die in aanmerking wen- schen te komen voor hoofdopzichter in 's rijks krank zinnigengesticht te Medemblik met 1 Sept. a.s., op f 400 belooning per jaar, met genot van vrije woning, voedingvuur, licht en verpleging vervoegen zich den 21 ten kantore van den geneesheer-directeur. De heer mr. Th. Heemskerk heeft in een aan het Handelsblad gerichten brief verklaard, dat hij alleen tegen het subsidie voor den lokaalspoorweg Medem blikHoorn gestemd heeftomdat er geen waarborg bestond dat er niet op Zondag dienst zou zijn het bedrag van het subsidiedat bij den heer Domela Nieuwenhuis bezwaar ondervondwas bij hem geen bezwaar. De liberale kiesvereeniging te Zutphen heeft met 28 tegen 6 st. haar leedwezen uitgesproken over de verwerping door de 2e Kamer van het ontwerp tot heffing eener klassenbelasting en daarbij ten zeerste betreurddat die uitslag tevens te wijten is aan de medewerking van eenige ledendie geacht worden tot de liberale partij te behooren. In het algemeen politieblad vraagt de officier van justitie te Maastricht opsporing van eene vrouw die den 28 Juni te Wijlré gezien was met een meisje aan de hand, dat door haar bekeven werd, onder toe voeging van het woord „stinkert. Dat meisje 2 jaren oud, was den volgenden dag geheel alleen ge vonden in een korenveld onder Elkenrade gemeente Wijlré. De predikanten der ned. herv. gemeente te Kot- terdam hebben besloten, voor den tijd van 4 weken den rouw aan te nemen over den dood van den kroonprins. Het gemeentebestuur te Maastricht heeft beslag gelegd op de onroerende goederen van een aldaar woon achtigen advokaat tot verhaal van het door hem ver schuldigde straatgeld. Tegen dat beslag en tegen het uitgevaardigde dwangbevel is die advokaat in verzet gekomenop grond dat die belasting eene bedekte grondbelasting is, die in strijd met de wet wordt geheven. De heer Dupperburgemeester van Haastrecht, kocht dezer dagen een kalf van ongeveer zes weken voor f 500 van den heer D. Jongert te Benningbroek. Wel een bewijsdat 't puike vee uit Noordholland ook in de Zuster-provincie op prijs gesteld wordt. De heeren F. Kloos Zonen te Alblasserdam aannemers van het ijzeren droogdok te Botterdam hebben zich op nieuw tot den gemeenteraad gewend met het verzoek tot terugbetaling van de boete van f 42,800hun opgelegd wegens te late oplevering van dat werk. De begrafenis van den kroonprins is bepaald op den 17, 's morgens 9 uren. De Koning vertrekt den 15 uit Creuth naar Frankfort, komt den 16 te 's Gra- venhage en vertrekt twee dagen na de begrafenis naar het Loo. Den 18 gala-maaltijd ten hoveter eere van de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden bij de begrafenis. Het programma der plechtige viering van den herdenkingsdag van het sterven van prins Willem I den 10's namiddags te 12 uren in de Nieuwe kerk te Delftluidt als volgt lo. Orgelbespeling door den heeer N. F. C. Nicolai, directeur der scadsmuziekschool te 's Graven'nage. 2°. Uitvoering „Cherubini Bequiem". 3°. Gedenkrede, uit te spreken door prof. M. de Yries. 4°. Uitvoering „Handel Te Deum". 5°. Vervolg der Gedenkrede. 6°. Cantate. 7°. Orgelbespeling door den heer P. Kersbergen organist der Nieuwe kerk te Delft, Ter gelegenheid van dien gedenkdag wordt op het stadhuis door den gemeenteraad ontvangen tusschen 11 en ll'l*. De Batjan-maatschappij heeft eene 5 obligatie- leening, groot 500,000, a pari uitgeschreven. Bedankt voor het beroep bij de Christ. Geref. Kerk te Broek op Langedijk door ds. P. A. Lanting te Veendam. De negotiatie Land is zekere bezitting, waarvan beheerder is de heer Schuurman notaris te Bijswijkeigenares van 1700 bunders en 16 daarop staande bouwwoningen gelegen onder Hillegersberg Bergschenhoek en Bleiswijk, is verdeeld in 376 aandeelen. De onzuivere ontvangsten beliepen over 1883 180000; evenals in 1883 wordt f 160 per aandeel uitgekeerd. Op eene door 300 a 400 handwerkslieden bijge woonde vergadering te Zwolle is aan het bestuur der algemeene Zwolsche werkliedenvereeniging opgedragen, zich namens de vergadering te wenden tot rijks-, provin ciale en gemeente-besturen en zooveel mogelijk tot aannemers en bijzondere personen met dringend ver zoek om de voorhanden zijnde werken zoo spoedig mo gelijk te doen verrichten. Dat besluit werd genomen uit overweging dat de werkeloosheid die zich thans in Zwolle Tja zelfs in geheel Nederland, openbaart, bij het vermoeden, dat zij in omvang nog grooter dreigt te worden leiden moet tot geheele uitputting van den onmisbaren werkenden stand. Op de 5°/0 leening der Nederlandsch Zuid-Afrikaan sche Spoorwegmaatschappij groot f 15,000,000is slechts ingeschreven voor 1,409,100, een uitkomst, die zeker door de transvaalsche afgevaardigden niet ver wacht iswanneer zij letten op de geestdriftwaar mede zij in verscheidene deelen des lands ontvangen zijn en op de meer dan belangrijke inschrijvingen van Nederlanders in leenicgen van vreemde staten en van spoorwegmaatschappijen in Amerikawaarvan de in schrijvers niet eens den naam kunnen uitspreken veel minder de soliditeit der onderneming kunnen beoor- deelen. In het midden latende of de juiste pogingen zijn aangewend om die leening geplaatst te krijgen en of de noodige openbaarheid aan de leening is gegeven, zoo bestaat er toch nog een middel om de transvaalsche afgevaardigden een beter denkbeeld van het nederland sche volk te doen krijgen zonder dat het dit volk groote opofferingen behoeft te kosten. Wanneer ieder Nederlander die gewoon is in te schrijven op leeningen van vreemde staten of van amerikaansche spoorweg maatschappijen, waarvan de zekerheid lang niet boven allen twijfel verheven is, zijne inschrijving van duizenden in honderden verandert wanneer ieder Nederlander, die zijn hart warm heeft voelen kloppen, toen de Trans vaal het machtige Engeland dat alles wil overheerschen, heeft weerstaan voor twee honderd vijftig gulden of voor v ij ftig gulden, naar gelang van zijne omstandigheden, inschrijftdan kan zeer zeker volteekend worden het thans gevraagde bedrag van f 5,000,000. Zou het volteekenen der leening op den 11 op die wijze niet eene waardige feestviering van den 10 Juli zijn Stot-taidie verleden jaar te Zutfen een kind uit het water redde, heeft dezer dagen te Blois weder eene daad van zelfopoffering verricht. De paarden van een rijtuig dat door een heer bestuurd werd en waarin twee dames zaten gingen op hol en joegen in dolle haast eene sterk hellende straat af. Eene der dames uitte luide jammerklachten terwijl de andere in zwijm viel. Met gespannen verwachting zag men het oogen- blik tegemoet, dat het rijtuig de steenen leuning zou bereiken en van eene hoogte van 10 meter op de place Saint Vincent zou neerstorten toen eensklaps Stot-tai voor de paarden sprong ze flink vastgreep en door zich een eind te laten meeslepen ze nog vóór het ge vaarlijke punt tot staan bracht. De dames en de heer op den bok kwamen er zonder letsel af, doch de moe dige redder werd vrij ernstig aan den voet gekwetst. Maandag werd volgens het Bott. Nbl. te Gorinchem een briefkaart ontvangen van den volgenden inhoud Waarde Teun en Aartje Bij deze doe ik U weten dat wij allen frisch en gezond zijn behalve Vader die is gisteravond gestorven. Hij is 82 jaar geworden, oud genoeg. Woensdag wordt hij begraven al3 gij dan komt kan je een zak knollen meenemen. Vw broer, enz. P. S. We hebben de zwarte geit goed verkocht. Verleden dinsdag heeft in de Bukowina een hevige storm gewoed vergezeld van zware regenbuien. Bi) het uitbreken van den storm bevonden zich op de spoor baan nabij Czernowitz 8 werklieden een opzichter der lijn en zijn vrouw. Zij trachtten een schuilplaats te vinden in een nabij de baan gelegen putweldra be gon echter het water iu zoo hevige mate naar binnen te stroomen, dat het hun onmogelijk was te ontkomen en allen verdronken zijn. Verleden dinsdag heeft het te Postdam hevig geon weerd en geregend. Een werkman werd door den blik sem getroffen en viel bewusteloos neer. In de uhlanen kazerne zijn twee man en 8 paarden getroffen zonder schadelijke gevolgen te ondorvinden. Kort voor het losbarsten van het onwêer was een groote zwerm sprink hanen over de stad getrokken. Zij waren zoo talrijk dat het in sommige straten van de stad geheel donker was. Een gedeelte der bevolking dat deze twee om standigheden met elkander in verband brachtver keerde in grooten angst. Op den sneltrein van Maagdonburg naar Berlijn heeft in de vorige week het volgende tooneel plaats gehad uit eene coupé waarin twee heeren en eenige dames hadden plaats genomenstapten de dames te Brandenburg uit. Eene van haar vergat hare parapluie mede te nemen. Een der twee heeren die zulks be merkte toen de trein weder in beweging was nam die parapluie tot zich en haalde een potlood uit zijn zak om het adres der dame op te teekenen. Plotseling sprong zijn overbuurman op, opende het portier en liep langs de loopplank naar de digst bijzijnden coupé, waar liij de glazen insloeg en binnendrong. Daar ontstond groote verwarring men trok aan de noodlijn en weldra hield de trein stil. Bij een ingesteld onderzoek bleek dat die heer een turksch officiergedacht had dat zijn overbuurman een dolk had te voorschijn gehaald om hem te vermoorden hij was toen zoo bang gewor den dat hij terstond op de vlugt was gegaan. Of er tegenwoordig bier gedronken wordt te Parijs, daarvan laat zich de volgende bijzonderheid mededee- len. Sedert het begin van den zomer kwamen aanvan kelijk eens per week trains de bière per oostelijken spoorweg regelrecht van Munchen te Parijs aan. Thans echter heeft dit dagelijks plaats en aan het station van gemelden spoorweg te Parijs wordt des ochtends 3 uur gemiddeld genomen 2009 HL. bier afgeladen. "V andaar gaat die groote hoeveelheid „vloeibaar brood" per as met wagens van de importeurs, naar de klanten namelijk restaurantsbierhuizen en hoe men ze verder noemen mag. Dit is intusschen zeker dat de matig heid er niet bij zal winnen maar dat er op ongeveer 25,000 plaatsen in en bij d. i. in den omtrek van Parijs Beiersch bier getapt wordt. Neemt men aan dat elk dier bierhuizen enz. per dag 100 glazen van dit edele vocht taptdan komt men tot een respectabele quantiteit. Dit gemiddelde cijfer is niet overdreven hoog aangeslagenwant er zijn vele groote etablissementen waar dagelijks duizende bij duizende glazen Beiersch wordt gesleten. Op hoeveel komt het verfrisschend genot aan de Parijzenaars per dag te staan 't welk die 2% miljoen glazen meer of minder onvervalscht bier hun verschaf fen 1 Op 450,000 franken per dag Dinsdag 8 Juli. 's Gea.venha.ge. Eerste Kamer. Heden werden ver schillende ontwerpen aangenomen waaronder de over eenkomst met Belgie tot toelating van veeartsen in de grensgemeentenmaar verworpen met 20 tegen 14 stemmen het onteigenings-ontwerp voor den bouw van eene nieuwe sluis in de Drentsche hoofdvaart. idorgen behandeling der suikerwet. Parijs. De cholera blijft toenemen te Marseille stierven den afgeloopen nacht 14 en te Toulon 10 per sonen waarbij eene liefdezuster in het hospitaal. Op de dorpen rondom Toulon vertoont zich eveneens de cholera. De heer H. J. J. Verhoeff is heden geslaagd voor het tweede gedeelte van het candidaat-notaris examen.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 3