J No. 82. Zes en tachtigste Jaargang. EEN GELUKKIG MENSCHENLEVEN? V R IJ D A G 11 JULI. til Prijs der gewone Advertentiën <5>ÖLciêel (SebetUe Buitettlanb. ADOLF STRECKFUSS. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TEE ZOON. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de gemeente-politie op Za terdag 12 Juli 1884 en volgende dagen schouw zal houden over de goten, riolen en zijlen in deze gemeente, waarvan het schoonhouden volgens de bestaande voorschriften aan de ingezetenen is opgedragenmet uitnoodiging aan de belanghebbendende gotenriolen en zijlen vóór dien tijd be hoorlijk schoon te maken ter voorkoming van de toepassing der op de overtreding gestelde strafbepalingen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 8 Juli 1884. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR waarschuwen de ingezetenen tegen het overmatig gebruik van vruchten en verkoelende dranken in deze warme dagen en brengen in herinnering dat zij die geen drinkwater of geen bruikbaar drinkwater hebbengoed drinkwater kunnen halen uit de gemeente-pompen op den Achterwegde gedempte N ieuwesloot, nabij het Hof, op het plein achter de Groote kerk en de binnenplaats van het stadhuis. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 8 Juli 1884. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. De liberale Echo du Parlement is ten hoogste verontwaardigd over een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken aan de gouverneurs der provinciën Brabant, Antwerpen, Limburg en Oost en West-Vlaanderen houdende aanwijzingen omtrent de toepassing der wet van 1878 betreffende het gebruik der vlaamscbe taalwelke wet volgens den minister niet overal stipt geëerbiedigd schijnt te zijn. Tot heden was de wet met zekere gematigdheid toegepastdoch blijkens dat schrijven zal zulks voortaan op grievende en onverdraagzame wijze geschieden. Het waalsche element in de vlaamscbe gewesten wordt vogelvrij ver klaard men keert terug tot de handelingen van vóór 1830. In afwachtingdat het Vlaamsch aan allen zonder onderscheid worde opgelegd wordt die taal op buitensporige wijze den waalschen ambtenaren in het vlaamsche land voorgeschreven met het doel om hen door allerlei kwellingen naar het andere deel des lands de wijk te doen nemen. Volgens dat blad is het tijd perk van de vervolging der Walen begonnenen is dit niet te verwonderen daar bijna het geheele minis terie uit Vlamingen bestaat. Bij de verkiezing van leden voor den Senaat op den 8 verkregen de katholieken uitgezonderd de vele her stemmingen eene meerderheid van 17 stemmen. Te Brussel herstemming. Te Huy en Arlon werden de liberalente Ath en Ostende de clericalen verkozen. Te Gent verloren de liberalen 4 te Doornik 1 en te Verviers 2 zetels. Te Gent hadden oproerige bewe gingen plaats die de politie door doelmatige maatre gelen wist te onderdrukken. DUITSCHLAND. Bij een ontploffing in eene dyna- mietfabriek nabij Elberfeld op den 5 zijn 3 werklieden omgekomen en verscheidene gedood. Êen geneeskundig tijdschrift, dat te Berlijn verschijnt, schrijft over het uitbreken der cholera in Erankrijk, dat Toulon en Marseille steeds de plaatsen geweest zijn waar cholera in hevige mate heerschte. Herhaaldelijk hebben epidemien zich van daar over Europa verspreid. Het is daarom bevreemdend en afkeurenswaardig, dat, volgens het eenstemmig getuigenis der deskundigen de noodzakelijkste voorzorgsmaatregelen, vooral te Tou lon verzuimd zijnen dat de bij het uitbreken der epidemie genomen maatregelen onvoldoende en ver keerd waren. En dit is te erger, omdat men in toon gevende kringen volstrekt niet onbekend met den toe stand was. Ten gevolge van het den 19 ontvangen eerste en zeer ernstige cholerarapport van professor Koch uit Toulon heeft de rijksregeering onmiddellijk last gegeven tot nauwkeurig toezicht op alle uit het westen komende spoortreinen tot ontsmetting instel ling van plaatselijke gezondheidscomités en oprichting van cholera-lazaretten. Prof. Koch verklaartdat zij van heftigen aard is dat men hier werkelijk met Azia tische cholera te doen heeften dat zij het gansche vasteland bedreigt. ENGELAND. De Spectator verwijt de regeering dat zij zoo slecht op de hoogte van den toestand in Soedan is. Het blad acht het ongehoord dat zij niets weet omtrent het lot der voornaamste steden van die streek. Zoo wordt reeds sedert 6 weken beweerddat Berber in handelingen is gevallen en gelooven alle bewoners aan de waarheid van de berichten terwijl de regeering moet verklarendat zij nergens van weet. Hetzelfde is het geval met Kha-toem. Sommige bladen vernemen dat ook die stad zich heeft moeten overge ven en de regeering moet verklaren geene berichten te hebben. Zij moest zekere berichten hebben. Zij heeft dus óf slechte agenten in Cairo die niet weten wat zij moeten doen óf er is verraad in het spel. In beide gevallen moest voor de aanstelling van betere agenten gezorgd worden. Hoogerhuis. Den 4 is door lord Houghton een wetsontwerp ingediend strekkende om voortaan toe te laten het huwelijk tussehen een man en de zuster zijner overleden vrouw. Het zal later behandeld worden. Den 8 is bet wetsontwerp tot hervorming der kies wet verworpen met 205 tegen 146 stemmen. Lagerhuis. Den 4 werd een voorstelom in het vervolg aan de zaken der regeering in het parle ment op dinsdag den voorrang te geven boven alle andere zaken na eene beraadslaging van 3 uren aan genomen met 189 tegen 136 stemmen. Daarna werd in behandeling genomen het wetsontwerp betreffende het bestuur van Londen. De heer Torrens bestreed dit ontwerp met de bewering dat de groote meerder heid van London's bevolking zich daartegen verklaard had. Aanneming van dat ontwerp zou voor de hoofd stad in hooge mate nadeelig zijn. Minister Dilke verde digde het ontwerp namens de regeering. Hierdoor werd voor Londen het stelsel van gemeentelijk bestuur ingevoerd dat voor de overige gemeenten des lands reeds sedert 1835 bestond. Hij hield tegen den heer Torrens staandedat het algemeen oordeel in de hoofdstad ten gunste van het ontwerp gestemd wasen meendedatmocht een conservatief ka binet aan het bewind komen hetzelfde ontwerp zou zijn ingediend. Hij vestigde de aandacht op de ge breken van het tegenwoordige stelsel en op de weinige samenwerking tussehen de verschillende plaatselijke overheidspersonen; hij raadde daarom vooral de aanne ming van het ontwerp aan. Eene beslissing werd tot den 8 uitgesteld. FRANKRIJK. De directe belastingen brachten in Juni meer dan 5,000,000 minder dan de raming op. De ministerraad heeft den 7 besloten van China wegens de schending van het verdrag van Tientsin eene schadeloosstelling te eischen volgens de Temps groot f 125,000,000. Tot waarborg der betaling zou Frankrijk sommige punten aan de chineesche kust, o.a. het wapenmagazijn van Fut-scheu, bezetten. De door de duitsche regeering naar Toulon afge vaardigde dr. Koch diezooals men weet van deze ziekte eene bepaalde studie maakteheeft aldaar ver klaard niet den minsten twijfel te koesteren, of men had wel degelijk te doen met de uit het Oosten overge brachte aziatische cholera. Den 7 stierven te Marseille aan cholera van des morgens tot des avonds 14 personen den volgenden dag 9, te Toulon 10, waaronder eene geestelijke zuster, den volgenden dag 6. De verslaggever voor de begrooting van eeredienst heeft zijne taak nedergelegd omdat hij de door de commissie daarin gebrachte verminderingen buitenspo rig achtte. Senaat. Het lid Charton heeft voorgesteld bij de toepassing der doodstraf de guillotine (onthoofding) af te schaffen en den ter dood veroordeelde te doen vergif tigen door middel van pruisisch zuur (cyankalij. Het ontwerp, betreffende de grondwetsherziening, werd den 5 ingediend er werd besloten den 8 eene com missie van 18 leden te benoemen om het te onder zoeken welke commissie 9 voor- en 9 tegenstanders telt. Onder de voorstanders zijn er velendie zich verklaren voor de beperkte herziening doch waarbor gen verlangen dat men niet verder ga. Kamer. Den 5 is een aanvang gemaakt met de behandeling van een ontwerp op do suikerrechten. DOOE 47) XY. Mijnheer von Osternau had eenen onrustigen nacht doorgebracht. De brief van den predikant "Widmann had hem meer getroffen dan hij wel wilde laten be merken. Had hij zijn hart voor zijne trouwe levensge zellin kunnen uitstorten dan zou hij zeker dadelijk tot rust gekomen zijn, doch dat wilde hij niet, want hij vreesde dat mevrouw von Osternau uit den brief van den predikant nieuwe gronden zou putten voor haren reeds zoo dikwijls geuiten wensch om den onderwijzer den dienst op te zeggen en tegen eene ver oordeeling zonder dat den beklaagde gelegenheid ge geven werd zich te verdedigenverzette zich het rechtsgevoel van den heer von Osternau. Wel was zooals hij reeds gezegd had zijn vertrou wen in den onderwijzer geschokt en hoe meer hij in den slapeloozen nacht over den brief van den predikant nadacht hoe meer begon hij er aan te twijfelen of hij niet werkelijk zijn vertrouwen aan eenen onwaardi ge geschonken had. De beschuldigingen van den predikant tegen zijnen neef waren toch te bepaald, dan dat zij uit de lucht konden gegrepen zijn. Wanneer zij gegrond waren dan mocht Pechmayer niet langer de onderwijzer van Fritsje blijveneen menschdie het hem toevertrouwde geld gewetenloos in het spel zoek brachthad het recht verloren zulk een ambt te bekleeden. Doch misschien was hij toch minder schuldig dan het op het eerste oogenblik scheen! Mijn heer von Osternau deed zich zelf verwijtendat hij zoo gemakkelijk geneigd was aan eene schuld te ge. looven voordat hij den aangeklaagde ook slechts ge hoord had. Met ongeduld verwachtte bij 's morgens het bezoek van den onderwijzer want het was hem een behoefte, zich zekerheid te verschaffen omtrent het gedrag van ie mand, voor wien hij eene bijzondere sympathie gevoelde, hij was nu hij eenmaal den onmiddelijken indruk van den brief was te boven gekomen reeds zeer geneigd aan een misverstand, ja zelfs aan eene valsche aanklacht te gelooven. Ieder oogenblik keek hijde kamer op en neer wandelendenaar de klok. Het was eerst half negen, een half uur moest dus nog verloopenwant eerst om negen uur kon hij Pechmayer's bezoek verwachten. Hij was dus zeer verrasttoen hij reeds nu aan de deur hoorde kloppenen eenigzins teleurgesteldtoen op zijn „binnen" niet Pechmayer, maar de luitenant binnentrad. „Gij daar, neef? Ik dacht, dat gij op het veld waart 1" zeide hij min of meer verstoord; in het volgende oogenblik echter, toen hij bemerkte dat de luitenant er zeer neergedrukt uitzag, ging hij vriendelijker voort: „Wat brengt u hier, AlbrechtGij ziet er zoo neer slachtig uitik hoop niet dat gij onaangenaamheden gehad hebt De luitenant antwoordde niet dadelijk. Hij wilde er niet verdrietig doch wanhopig uitzien en het kostte hem eenige moeitezijn gezicht deze uitdrukking te geven eerst toen hij in den tegenover hem hangende spiegel zich overtuigd haddat zijn gelaat de ge- wenschte uitdrukking hadzeide hij met eene bevende stem „Ik kom tot u neef Frits, met een hart vol berouw en vertwijfeling. Eergisteren avond had ik reeds den revolver ter hand genomen om aan mijn ellendig be staan een einde te maken toen dacht ik echter aan u, aan den afschuw en verachting, dien gij gevoelt voor den ongelukkige die vrijwillig van het leven afscheid neemt. De met de revolver gewapende hand zonk neer, een straal van hoop verhelderde mijn geest. Ik dacht aan uwe onuitputtelijke goedheid. Gij hebt mij zoo dikwijls geholpen ik hoopdat gij mij ook nu in mijnen hoog- sten nood niet verlaten zult. Het gezicht van den heer von Osternau was, terwijl de luitenant sprak zeer betrokkenhij had dergelijke woorden reeds dikwijls gehoord zij waren steeds de voorboden eener geldvordering geweest, tot het afdoen eener verouderde schuld en ook ditmaal hadden ze geen ander doeldit wist mijnheer von Osternau en onge duldig antwoordde hij „Spaar die woorden, neef, zij zijn nutteloos. Ik moet u herinneren aan hetgeen ik gezegd heb toen ik een jaar geleden voor de laatste maal, uwe schulden met twee duizend gulden betaalde. Ik gaf u de verzekering, dat het inderdaad de laatste keer zou zijn en slechts onder de voorwaarde waarmede gij verheugd genoegen naamten waarvoor gij mij uw eerewoord gaaftdat het de laatste schuld was die gij te betalen hadt, heb ik u geholpen. Laat ons daarom dit onderhoud stakenwant ik blijf bij mijn voornemen." „Neef Frits ik smeek u „Ik wil niets verder hooren. Ik kan en wil voor u geen nieuwe sommen opofferen ik zou daarmede eene misdaad jegens mijne dochter begaan, misschien is dit reeds het gevaldoor hetgeen ik u vroeger schonk. Het wordt eindelijk tijd dat ik ook voor Liesje zorg nadat ik jaren lang bijna mijn geheele inkomen tot ver betering der majoraatsgoederen gebruikt heb." „Het betreft eene voor u onbeduidende som tw ee duizend gulden. Wilt gij mij om zulk eene som tot den dood veroordeelen neef Frits „Spreek niet zoo misdadig 1" „Dwingt gij mij niet daartoe? Kan ik leven, wanneer ik onteerd ben Ik heb een stuk onderteekend. Binnen veertien dagen moet ik het geld betalenof ik ben onteerd Gij hebt mij een jaar geleden uw eerewoord gegeven, dat gij geene schulden meer hadt."

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1