No. 85. Zes en tachtigste Jaargang. 1884 EEN GELUKKIG MENSCHENLEYEN? V R IJ D A G (üXEciêel (Bcbeelte. iSiiiteniatift. Wl.i' ITT.T.1ÜT01V. ADOLF STRECKFUSS. Prijs der gewone Advertentiën ALKIHAARSUHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door bet geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat overeenkomstig art. 17 der wet van 14 September 1866 (Stbl. No. 138), door hen is her zien en heden vastgesteld de lijst, bevattende de namen der inwoners die in aanmerking komen voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud van militairen en paarden, welke lijst aangeplakt en ter inzage voor een ieder is nedergelegd ter gemeente-secretarie gedurende 14 dagen na heden. Bezwaren tegen die lijst, kannen schriftelijk worden ingediend binnen ééne maand na heden. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Juli 1884. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het kohier voor de belasting op het Personeel dienst 1884/85, voor de wijken E en E, op 15 Juli 1884 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noord holland executoir verklaard, heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeiente voorkomen. Alkmaar, Bet Hoofd van het Bestuur voorn., 17 Juli 1884. A. MACLAINE PONT. BELGIE. Bij de herstemming voor Senaatsleden op den 15 behaalden de liberale kandidaten te Brussel met 548 stemmen meerderheid de overwinning. Te Nivelles werd de liberalete Doornik de katholieke kandidaat met slechts 4 stemmen meerderheid gekozen. De meerderheid der clericalen in den Senaat is thans 17. De minister van financiën, de heer Malou, heeft aan de directeurs der registratie en domeinen den 8 een brief toegezonden over de vereischten voor de benoe ming der surnumerairs in de vlaamsche gewesten I strekkende om die examens op bet punt van de kennis der vlaamsche taal op doeltreffender wijze te regelen. De voor die gewesten bestemde surnumerairs zouden genomen worden van eene bijzondere lijstwaarop behalve de candidaten van vlaamsche herkomst, ook Walen zonden opgenomen worden, die ontwijfelbare blijken gegeven hebben van voldoende kennis der vlaam sche taal. Zij zullen omtrent de taalregels het lezen en vertalen, het ontleden van in het Ylaamsch gestelde acten enz. onderzocht worden en bovendien een vlaam- scben brief moeten schrijven. DUITSCHLAND. Tusschen Mantigny en Metz is den 13 een sneltrein op een goederentrein geloopen. Van laatstgenoemden trein werden 47 wagens geheel vernield. Een conducteur werd slechts licht gewond. DOOR 50) Mynheer von Osternau fronste het voorhoofdhij zon misschien zijn neef het verzoek om een voorschot geweigerd nebbenwanneer hij met dezen alleen was geweestwant hij vermoeddedat de luitenant dit ge bruiken zou om te trachten met spelen de benoodigde som te winnen maar in tegenwoordigheid van de da mes wilde hij Albrecht niet blootstellen haar kon hij moeielijk zeggen waarom hij een schijnbaar zoo billijk verzoek weigerde. Onwillig stond hij op en ging naar zijn schrijfbureau; hij wilde het openenmaar de sleuteldie anders al tijd gemakkelijk was omtedraaien vond eenigen tegen stand en eerst na onderscheidene pogingen sprong het slot open. Ook het slot van het ijzeren geldkistje bood dezelfde moeielijk heid. „Hoe vreemd 1" zeide mijnheer von Osternau ver stoord terwijl hij zich inspandeom in den sleutel die niet wilde omdraaienbeweging te krijgen. „Ben ik vandaag zoo bizonder onhandig Of zijn de sloten plotseling verroest?" Hij deed nog eene krachtige po ging het geluktehet slot sprong open in hetzelfde oogenblik echter trad mijnheer von Osternau, na slechts een blik in het ijzeren geldkistje geworpen te hebben, verschrikt eene schrede terug. Een enkele blik had hem verklaardwaarom de sleutels niet hadden willen omdraaien. Een dief had des nachts met een valschen, niet volkomen passenden sleutel de sloten geopend, en had het ijzeren geldkistje van ziin inhoud beroofd. De pakketten met bankbil- De bedienden van een logementhouder te Straatsburg, ziende op de koffers, dat een handelsreiziger uit Mar seille kwam noodzaakten hem het logement te verla ten terwijl zijne kofiers midden op straat werden ge zet uit angst voor de cholera. Den 14 is prinses Wilhelmgemalin van den oud sten zoon van den kroonprinsvoorspoedig bevallen van eeneu zoon. Te Barmen is den 13 de bliksem geslagen in een paardenspel, tengevolge waarvan ruim 20 personen, die op eene staanplaats in de onmiddellijke nabijheid der tribune opeengedrongen stondentegen den grond sloegen. Vier hunner waren dadelijk dood acht wer den met moeite bijgebracht en de overigen kwamen er met eene korte bedwelming af. ENGELAND. De onlangs overleden hertog van Albany heeft al zijne bezittingen vermaakt aan zijne echtgenooteom door haar naar goedvinden te wor den gebruikt. Zijne nalatenschap bedraagt meer dan f 550,000. Den 13 is eene zeer groote bijeenkomst in het Hy- depark ten gunste van de wet ter hervorming van het Londensch gemeentebestuur gehouden. De vergade ring had ten doelte toonen dat de verschillende ar beidersgenootschappen aldaar het ten aanzien van de noodzakelijkheid dier hervorming eens waren. In op tocht trokken duizenden arbeiders naar Hydepark. Er werden motiën in dien geest aangenomeno. a. ééneverlangende eene wetdie eene regeling maakt omtrent de eigendommenin het bezit van de gilden der Oitv. ERANKRIJK. Bij het nationale feest op den 14, dat op dezelfde wijze gevierd werd als in vorige jaren, werden des morgens de militaire revues gehouden. Die over de schoolbataillons trokken zeer de aandacht der menigte. Eenige jongelieden, behoorende tot gymnas tische vereenigingen die omstreeks twaalf uren vdörby het Hotel Continental gingen op weg naar de Place de la Concorde om kransen te leggen aan den voet van het Straatsburg-gedenkteeken, riepen, toen zij twee duitsche vlaggen op het balcon van het hötel opmerk ten dat die weggenomen moesten worden, maar deden zeiven niets. Op de Place de la Concorde echter riep een vreemdeling: „Leve Pruisen! Weg met Erankrijk en spuwde op de fransche vlagwaarop hij door de menigte vervolgd werd tot in de Rue Royale. Toen na dit voorval een vrij groot getal jongelieden, niet in uniformen vijf of zes droegen gegalonneerde petten van de Place de la Concorde terugkwamen en voorbij het Hötel Continental gingenriepen zij luidedat die vlaggen moesten weggenomen worden. Eene groote volksmenigte ondersteunde dezen wensch. De directeur van het hötel deed eene der vlaggen weg nemen en liet daarop verscheidene jongelieden binnen om na te zien dat er niet meer waren. Dezende tweede vlag vindende, namen haar mede en scheurden haar op straat in stukken. letten, die mijnheer von Osternau gisteren eigenhandig uit het geldkistje genomen had en na den onderwijzer den wissel te hebben gegeven er weder had ingelegd, waren verdwenen. Een oogenblik was voldoendeom mijnheer von Os ternau de overtuiging te geven dat hij bestolen schandelijk bestolen was en wel door iemand uit het slotalleen een zoodanige kon wetendat er eene aanzienlijke som in het geldkistje was geborgen, slechts iemand uit het slot kon zich sleutels voor de beide sloten verschaft en ze gedurende den nacht gebruikt hebbenwant een vreemde hand had met geweld in het slot moeten binnendringen en zulk een inbraak had eenig spoor achtergelaten. Niet het verlies eener wel zeer aanzienlijke som maar de gedachte dat in zijn slotin zijne onmidde- lijke omgeving, een dief wasverschrikte mijnheer von Osternau zoo zeer, dat hij zich nauwelijks staande kon houden. Hij wankelde en zou waarschijnlijk gevallen zijnwanneer niet mevrouw von Osternau en de lui tenant te hulp waren gekomen hem ondersteund en naar zijn leuningstoel gevoerd hadden. Het was slechts eene oogenblikkelijke zwaktedie mijnheer von Osternau overmande, hij herstelde zich spoedig, het volgende oogenblik sprong hij reeds weder op en snelde naar het schrijfbureauhij ontdeed het ijzeren kistje van zijn inhoud alle papieren die hij er in placht te bewaren, waren voorhanden, zelfs een bij eengebonden pakket aandeelen eener beetwortelsuiker fabriek van wel achttienduizend gulden waarde, alleen de bankbilletten ontbrakende dief had met sluwe berekening de aandeelen waarvan de verkoop tot zijn ontdekking had moeten leiden, versmaad en zich alleen van de bankbilletten meester gemaakt. Wie was echter de dief? Die vraag legde mijnheer von Osternau zich zelf en zijne vrouw voornadat hij met van diepe aandoening bevende stem haar de ontzettende ontdekking had me degedeeld en als zijne overtuiging had te kennen ge- Het voorval duurde slechts kort. De politie ver spreidde de groepen voor het hotel, doch de eigenlijke levenmakers waren toen al weg. De fransche gezant te Berlijn heeft uit naam zijner regeering reeds haar leedwezen over dit voorval betuigd. Wegens de snelheid, waarmede het feit plaats vond had de politie niet bij tijds kunnen optreden. De ministers Waldeck-RousseauRaynal en Héris- son kwamen den 15 te Marseille aan, waar de prefect hen welkom heette en met den toestand bekend maakte. Hij deelde mede dat 65000 inwoners de stad sedert het begin der epidemie hadden verlaten. Bshalve door de cholera werd de arbeidersbevolking door gebrek be dreigd. De ministers bezochten het hospitaal den 16 vertrokken zij naar Toulon. Te Marseille zijn de loodsen der scheepvaartmaat schappij Touache door een hevigen brand vernield. De schade wordt op f 500,000 begroot. Eene geestelijke zusterNonat genaamdheeft het ridderkruis van het Legioen van eer gekregen wegens meer dan 50 jaren onafgebroken en trouwe verzorging van ongeneeslijke zieken in het hospitaal te Tours. ITALIË. Den 13 was het de verjaring der over brenging van het lijk van Pius IX naar de kerk van San Lorenzo naar aanleiding waarvan eene bij eenkomst is gehouden van anti-clerieale vereenigin gen welke tot eenen oploop in de nabijheid van het Yaticaan aanleiding gaf. Yan de 200 aldus samen gekomen personenom de gewone redevoeringen te houden en te hoorentoog de helft vervolgens naar een wijnhuis buiten de Porte Angelica van waar zij onder het zingen van vrolijkeanti-clericale liederen terugkeerden. Bij de poortonder de muren van het Yaticaanbegonnen zij kreten aan te heffen „Weg met de priestersDen dood aan den Paus Steekt het Yaticaan in brand Toen de wachten tusschen b ide kwamen, werden zij met scheldwoorden, als Lafaards! Spiönneu enZ. begroet."Alen raakte handgemeen zes belhamels werden in hechtenis genomen en twee van de wacht ernstig gekwetst. RUSLAND. Een petersburgsch verslaggever van het te Brussel verschijnende weekblad le Nord schrijftdat uit de eenigzins duistere bewoordingen waarin de hoofdorganen der russische pers zich over de bijeen komst te Londen in zake Egypte's geldzaken uitlaten en uit de gesprekken over dat onderwerp in de staat kundige kringen gevoerd wordende, kan worden afge leid dat de door Rusland aldaar in te nemen houding niet onzijdig zijn zalmaar dat zijne vertegenwoordigers integendeel krachtig de instandhouding van den bestaan- den toestand zullen verdedigen en alle voorstellen zullen bestrijdendie daarop inbreuk zouden maken. Hij merkt op, dat een der invloedrijkste bladen van de hoofdstad beweert, dat Rusland geene reden heeftom de bescherming van Egypte aan Engeland of aan Erankrijkof aan beide landen gezamenlijkop te dragen. Dat blad acht het wenschelijk dat de voor geven dat alleen iemand uit het slot de schandelijke daad had kunnen verrichten. Mevrouw von Osternau was niet minder verschrikt dan haar echtgenootzij was niet in staat eenig ant woord te geven maar de luitenant deed het voor haar. „Niemand anders kan het zijn", riep hij„dan die schoft van een onderwijzer, die van morgen het slot heeft verlaten om zijne buit in veiligheid te brengen!" Nauwelijks had hij die woorden gesproken of Liesje stondgloeiend van toornvoor hem. Hare wangen waren hooggekleurdhare kleine hand balde zich en hare oogen schoten»' vuur, toen zij met trillende stem zeide „Dat is laffe onwaardige schandelijke laster. Gij zoudt het niet wagenhem dien in het gezicht te her halen wanneer hij hier was. Eerder geloof ikdat gij zelf de dief zijtdan dat ik het mogelijk achtdat mijnheer Pechmayer eene eerlooze daad zou verricht hebben I" De luitenant schrikte heftig toen zoo plotseling de beschuldiging van diefstal tegen hem zelf werd gericht, hij werd doodsbleek keek schuw ter zijde en was niet in staat Liesje's vlammenden blik te verdragen, of iets te antwoorden. „Om Gods wilkind, wat praat gij riep mevrouw von Osternau ontsteld maar Liesje liet zich niet van haar stuk brengen haren neef steeds met schitterende oogen aanziende zeide zij „Ik zal niet dulden, dat een onschuldige, die zich zelf niet verdedigen kan omdat hij niet hier isop schandelijke wijze belasterd wordt door iemand die het misschien slechts doetom zijn eigen schuld op een ander te werpen. Zie hem slechts aanmoeder, hoe hij staat te beven hoe "het kwade geweten op zijn ge laat te lezen is „Zult gij dulden neef Eritsdat uw bloedverwant door uwe dochter zoo schandelijk beleedigd en beschul digd wordt Mijnheer von Osternau had zich weder gek :el van Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de UitgeverB HERMs. COS- TER ZOON.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1