[- en maerKi86üBren, Kalverstraat i 71, bij den Heiligenweg. een Bok en Wagen met Tuig, MAGAZIJN KALVERSTRAAT, Berichten, dat ten gevolge zij in het vervolg zich uitslui tend zullen bepalen tot de leve ring van goederen opmaat hunne voorradige Heeren- en Kinder- Kleederen finaal worden uitverkoc&t. Gelieve op het adres te letten ZWARTE TANDEN. bij den Heiligenweg, N°. 174. HSimtettlaub. BEGRAFENIS VAN DEN KROONPRINS. Glborrtentiëti» -•••.US VAN gevestigd te BAMGEIIT. MiOtoMlW enCotnp. Bélaeres Tandpoeder maakt ze wit, voor komt en geneest verkalking en maakt de adem zuiver. Doos 50 Cts. Dépöth. J. BRONGERS Gz. (Bazar). te Toulon 38 en te Marseille 43 den 18 te Toulon 30 en te Marseille 43 personen. Bij de behandeling van het door de regeering aan gevraagde krediet van f 1,250,000 tot ondersteuning der overgebleven behoeftige betrekkingen van overleden cboleralijders heeft een lid van den Senaat de opmer king gemaaktdat een zoo aanzienlijk cijfer onnoodig was geweestindien niet bet geestelijk verplegings- personeel uit de gasthuizen verwijderd ware geworden. Op uitnoodiging der regeering heeft de Academie voor geneeskunde de voorschriften in overweging ge nomen door de raadgevende gezondheids-commissie tot wering van de cholera voorgesteld. Zij beeft na een onderzoek en na beraadslaging de vier voorstellen van het rapport dier commissie eenigszins gewijzigd goed gekeurd en wel als volgt 1°. De quarantaine te land onder welken vorm ook ingesteld is in Frankrijk onuitvoerbaar. 2°. De maatregelen ter ontsmetting aan de reizigers en hun goed opgelegd zijn ondoeltreffend en van denk beeldig nut. 3°. Het is wenschelijk om op de spoorweglijnen aan de groote stations posten van onderstand te vestigen om door de epidemie getroffen personen te verzorgen en van de andere reizigers af te zonderen. 4°. Doeltreffend zijn de voorzorgsmaatregelenwelke ieder voor zich en zijn huis behoort te nemen. Het is de plicht der gemeentebesturente waken dat de voorschriften betreffende de afzondering der zieken de ontsmetting van het linnen de kleederen de ver trekken enz. en de voorzorgen in het belang der ge zondheid van bijzondere personen en van het algemeen met alle gestrengheid worden uitgevoerd. De president-minister Jules Ferry verklaarde den lis aan de Senaats-commissie dat de bijeenkomst van een Congres onmogelijk isindien het besluit van den be- naat en de Kamer betreffende het voorstel der grond wetsherziening niet eensluidend is. Hij bood aan om, indien het besluit van den Senaat van dat der Kamer mocht verschillen laastgenoemde te verzoeken het hare te wijzigen. Hij beloofde datindien de Kamer van het gestelde programma afweek hij de vraag van ver trouwen zou stellen. Hij verzocht der commissie om het ontwerp der grondwetsherziening aan te nemen. Den 19 zal zij een besluit nemen. Kamer. Den 18 is het amendementom de sur- taxe op 3,50 te verboogeu en wel tot 31 Augustus 1886, met 275 tegen 200 stemmen aangenomen. Verworpen werd het amendement-Demahyom do surtaxe ook op vreemde koloniale suiker toe te passent Alleen de europeesche suikers zullen daaraan onderwor pen worden. Het ontwerp in zijn geheel is daarop goedgekeurd. Toen het volk den 17 des morgens tegen half negen naar de straten stroomde ter bezichtiging van de begrafenis van prins Alexander was het lijk reeds buitengedragen en in den rouwwagen opgesteld. De rouwtrom van de schutters eerewacht zweeg gedurende die verrichting. Toen de Koning te 8 ure 50 min door den hoofdingang aan den Kneuterdijk in het paleis van den Prins van Oranje binnentrad stond de stoet tot vertrek gereed. De Koning was in grenadiers-uniform had den ka pitein-ter-zee graaf van Hogendorp tot adjudant van dienst en werd op het bordes van het paleis door den Groothertog van Saksen ontvangen. Klokslag 9 ure besteeg de Koning het voor hem be stemde rijtuig. De Groothertog zat aan zijne rechter zijde en Prins Albert van Pruisenkort te voren aan gekomen tegenover hem. Het werd begeleid door den gepens.-luit.-generaa! jhr. Yerspijck, adjudant-generaal des Konings en den generaal-majoor van Bel waar nemend gouverneur van 's Gravenbage. De Graaf van Vlaanderen zat met den Prins von Wied in het volgende rijtuig. Alle vreemde Vorsten droegen het grootlint en grootkruis van de Orde van den Nedorlandschen Leeuw. De treinvolgens het programma samengesteld stelde zich onmiddelijk in beweging. Op den tocht beantwoordde de Koning elk militair eeresaluut met eene diepe buiging voor het geopende portierraam der gesloten galakoets. Ook begroette hij bijna onafgebroken de uiting der eerbiedige gevoelens der overtalrijke me nigte langs den weg geschaard. Veertien kransen waren over het rouwkleed ver spreid namelijk van de Koninginden Groothertog van Saksen, den Prins van Wales, met een groet aan den Grootmeester der nederlandsche Vrij metsela rij, het huis- en stalpersoneel van den overledene, de Koninklijke Vereeniging van N.-I. Oud-Strijders te Botterdam, me vrouw Weckherlin de officieren van het N.-I. leger de grenadiers en jagers, het 3e reg. huzaren, de Ko ninklijke Nederlandsche Marine de Sophia-stichting, de Vrijmetselaarsloge en het Eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen. De rouwkoets werd getrokken door 6 zwarte paaiden; het houtwerk was geheel verborgen onder een zwart ffuweelen dekkleed met zilver galon en manenkappen versierd en het behang van zwart fluweel als draperie opgenomen terwijl op den hemel 4 waaiende pluimen waren aangebrachtopgesierd met zinnebeeldige doods teekenen in zilver. Op de wagen rustte de koninklijke kroon op een rood ffuweelen kussen en waren bevestigd de nederlandsche ordeteekenen van den Prins en de sabels de epauletten en de schouderkwasten die hij als schout bij nacht en generaal-majoor gedragen heeft. Naast den lijkwagen gingen de adjudanten van den Prinsde kolonel Hojel en majoor Beyerman. In de kerk te Delft werd de stoet afgewacht door de ministers enz. Nadat de lijkbaar was neergezet sprak dr. C. E. Koetsveld de volgende lijkrede uit „Mijne gedachten zijn niet ulieder gedachten en uwe wegen niet mijne wegen spreekt de Heer want gelijk de hemelen hooger zijn dan de aarde alzoo zijn mijne wegen hooger dan uwe wegenen mijne gedachten anders dan de uwe." Dat geloof alleen broeders geeft den bijna tachtigjarigen grijsaard moed en kracht om nog eens, en God geve, nu althans voor het laatst! te spreken bij dit vorstelijk graf, geopend voor den laatsten der vier prinsen van Oranje die nog vóór zes jaren den troon omringden. Hoe telden wij de dagen der verraderlijke ziekte, die hem had aangetast! Wat blijde mare was door het gansche land zijn aanvankelijk herstel Maar anders waren Gods ge dachten Onverwacht nog legde de onverbiddelijke dood de kille hand op dit nog jeugdig hart en het klopte niet meer 1 Het had veel geleden dat hart Arme Prins die nooit uit den rouw over uwe dooden u hebt kunnen opheffen tot de blijmoedigheid der leven den Nog hoor ik het u zeggen in een vertrouwelijk gesprek Ik ben nog geen dertig jaren oud en zeg 't reeds Borger na „Ik wensch geen stap terug te treden op de afgelegde levensbaan." Zoo riep ieder jaar de zomermaand als de maand uwer doodenu herwaarts ter bedevaart, tot dit jaar haar eerste dag u op het ziekbed wierp waarop de benevelde geest nog den laatsten nacht over uwe dooden sprak. Bust zacht in dit uw tweede tehuis 1 Wat al geheimen en raadselen binken daar in die diepte Wat gedachten en aandoeningen doorkruisen als eene branding het hart der levenden daar omheen Maar die allen lossen zich op in diepen weemoed waar gansch de natie in deelt. Aan U allereerst, beminden Vorst en Koning denken daarbij allen, nu gij den laatsten uwer drie zonen ten grave brengt. Toen den eerste de dood dreigde toen hoorde ik 't u zeggen en een koninklijk woord vergeet men nietna meer dan dertig jaren „Wanneer het de Voorzienigheid behaagt mij kinderen te ontnemen zal ik mijn troost vinden in de kinderen van Nederland." Mocht ge alzoo mijn Koning door de liefde van uw volk gedragen meer dan eenig ander vorst, en door duizenden bij duizenden opge dragen aan den Koning der Koningenook dezen zwaren slag te boven komenondersteund door een trouwe liefdevolle gade en ook in rouwgelukkig door het aanvallig kind thans Neérlands troost en hoop. Of zouden wij hier vooral niet hopen zonen van Nederland Hierwaar vóór drie hon derd jaren de bede van den verraderlijk vermoorden Vader des Vaderlands werd gehoord „Heere God ontferm U over dit arme volk Die bede des stervenden verhoorden drie eeuwen ook in den baugsten nood. Nog zweeft bij, als uit zijn open graf, ge: ijk een beschermende engel over 's Konings hoofd en huis en volk. O verlieze dat volk nooit het christelijk geloof, dat zoo nog stervende bad! Vorsten en gezanten uit den vreemde! Dank voor uwe belangstellig in Oranje en Nederland. Zegt het ten uwent datwaar de takken worden af gebroken, wij ons te nauwer scharen om den stam van Oranje Nassauen bidt met ons, dat God hem beware zooals hij diep zijne wortels heeft in de graven der dooden en in de harten der levenden. En nu worde ons allen de kracht geschonken om Gode te zwijgen waar zoo luide de graven spreken. Amen." Zoodra deze toespraak geëindigd was verliet de Koningna eenige woorden gewisseld te hebben met den hertog von Saksen Weimar, vergezeld van de overige vorsten het kerkgebouw waarna de kist in den grafkelder werd bijgezet. De prins von Wied woonde op verzoek de verzegeling in den kelder bij. Te kwart voor twaalven was de plechtigheid afgeloopen. Bij kon. besluit van den 8 is bepaald dat de telegrafische postwissels in het binnenl. verkeer een bedrag van f 500 niet mogen te boven ga n. In eene den 16 te Amsterdam gehouden verga dering van de Unie is na levendige beraadslaging het volgende voorstel aangenomen „De Unie noodigt in verbinding met andere vereeni- gingen het Nederlandsche volk uit, in eene bijeenkomst, te houden te Amsterdam zijn gevoelen te openbaren, hoe het wenscht geregeerd te worden bij het uitsterven der rechte lijn van het regeerend Stamhuis." Het Zuider-Zendingsfeest is den 16 op de hofstede Dijks-Ogt onder 's Heer Arendskerke gehouden. De opkomst der belangstellenden was niet zoo groot als in de laatste jaren. Na de pauze stichtte een van onwe- der vergezelde stortbui nog al verwarring. Den 16 heerschte boven Nijmegen en omstreken tusschen 6 en 7 uren een zwaar onweder vergezeld van geweldige regenvlagen en een orkaan. Tal van boomen werden omver geworpen of van hun kruin be roofd de tabak in den omtrek werd grootendeels ver nield verscheidene schepen in de haven en op de Waal sloegen van hunne touwen of ankers en bekwamen daar door avarij. In de Lange Hezelstraat werd een bestel wagen der staatsspoorwegen door een windstoot omver geworpen een 50tal daarop geladen goudsche kazen werden medegevoerd tot het groote riool waar zij ble ven liggen en opgeraapt konden worden. De Provinciale Staten van Noordbrabant hebben den 16 de volgende bijdragen verleend in de kosten van kunstwegen als a. aan de gemeente Berkel 40°/o in f 9600b. aan de gemeenten Oosterw'jk Haren en Berkel 60°/0 in f 21,000 c. aan de gemeenten Etten, Bukfen en Hoeven 60°/o in 18,000 d. aan de ge meente Budel 60°/o in 15,200 e. aan de gemeenten Maashees en Vierlingsbeek 60°/o in 18,300 aan de gemeenten Woensel en Nunen 60°/o in f 65,000 ff. aan de gemeenten Nunen en Son 50°/o in f 98,000; h. aan de gemeenten Loon op Zand en Udenhout 40°/o in 42000 i. aan de gemeente Wouw 40°/o in f 39,000, k. aan de gemeente Nieuw-Vosmeer 60°/o in f 18,200 l. aan de gemeenten Buifen en Ouden bosch 60°/0 in f 34,800 en m. aan de Bergen op Zoom 507o in f 50,000. De Koning heeft zijnen thesaurier, baron Snouc- koert van Schauburgbenoemd tot gemachtigde voor het voorloopig beheer der nalatenschap van wijlen prins Alexander. Met het opmaken van een inventaris is een aanvang gemaakt. Eenige boeren van Bergen meenendat daar te genwoordig een vogel huistdie zich vooral doet hooren als er onweer aan de lucht is en tweedracht valt te stooken. Hij is al meermalen gekortwiekt en geplukt en dezer dagen heeft hij te Schagen weer een leelijk schot van 482 hagels gekregen allemaal zooals hij gelooft uit Bome en Dordt afkomstigof hij nu r.og eens proberen zal om hoog te vliegen is onzeker, doch waar is hetdat die vogel slechts be hoort tot het soort van schadelijk gediertedat zijn eigen vrienden het meest schaadt. Namens eenige boeren van Bergen A. ADMIRAAL. Het is zeker de gewoonte van W, BUIS te Bergen zulke argu menten te gebruiken ter verkrijging van zijn doel als de door hem geplaatste advertentie in de Alkm. Ct. van 12 Juli 11. Geloof mij, mijnheer BUISdat die gewoonte verraadt van eene groote dom- en dwaasheid want de mannen van Dordt laten zich niet verschrikken door uw beginsel en de partij van Bome staat vaster in haar schoenen dan W. BUIS van Bergen en dat die partij in staat is u van Ber gen te drijven opdat gij op eene andere plaats van Rome en de anti-revolutionairen nog meer last kunt krijsen als gij langer op den ingeslagen weg voortgaat. M. K. JONGES. T E KOOP: goed onderhouden. Te bevragen bij A. DE VRIES, Paardensteeg. Bij A. DE JONG, Bleeker te Heiloo, aan den Hollenwegkunnen SCSiEA geplaatst wordendroog of nat tehuis bezorgd naar verkiezing. Bestellingen en ledige flesschen worden ingewacht ten huize van 1*. ÉDEL fi®aGroote Oost HOORN, of bij J. KOOnft Ha., BANGERT, gem. Wester-Blokker. Verzoekende beleefd ieders gunst Proefflesschen op bestelling worden franco toege zonden.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 3