No. 86*. Zes en tachtigste Jaargang, 1884. TWE3EDE BLAD. ZONDAG 20 JtJLI. Bttitenlanb. Binnenlaat). Qllcvici i^taftg-Beriefiten.. ALKMAARSCHE COURANT. ZWITSERLAND. Uit een door den Bondsraad aan de regeering van het kanton Tessino gericht schrij ven blijktdat de zwitsersche geneeskundige commis sie zich tegen het instellen eener quarantaine aan de zwitsersche grenzen verklaard heeftomdat alle daartoe noodige middelen ontbreken. Volgens dat schrjjven had de commissie als het beste middel tegen de uitbreiding der cholera aangewezen de verplichting tot onverwijlde aangifte bij het voorkomen van een geval van cholera en de afzondering van den choleralijder. Zij acht de ontsmetting van personen ongeschikt om de aanwezige kiemen te vernietigen en houdt haar voor een maatre gel zonder innerlijke waarde die alleen strekken kan om de ongerustheid der bevolking eenigzins tot bedaren te brengen. Om de bevolking in het kanton Tessino te bevredigen was het bestuur van de Gotthard-lijn gemachtigd, te Airoio maatregelen tot ontsmetting der reizigers te nemenen de kantonnale regeering ge machtigd om daarop toe te zien. Andere maatregelen verklaart de Bondsraad niet te kunnen nemen, na die, welke reeds den 4 uitgevaardigd en voor geheel Zwit serland toepasselijk verklaard zijn. Hij zou stappen doen om van de italiaanscbe regeering, die, niettegenstaande zij hare fransche grenzen openlaathet langs de zwit sersche grenzen getrokken cordon in stand houdt, te verkrijgen dat uit Zwitserland naar Italië gaande rei zigers", die blijkens eene otficiëele verklaring niet uit besmette streken komen, zonder quarantaine te houden, in Italië mogen binnengaan. De gemeenteraad van Deutichem heeft den 16 besloten den prijs van het gas te bepalen op 10 cen ten per kub. el voor verlichtingop 7 centen voor verwarming en op 6 centen voor werkkracht. In den nacht van den 16 op den 17 zijn te Haar lemmermeer op den Ringdijk tusschen Sloten en het stoomgemaal de Lijnden vijf huizen waarvan 3 onder één dak afgebrand. De brand ontstond ten huize van den veldwachter N. van Leeuwenzijn inboedel verbrandde die van de andere bewoners werd gedeel telijk gered. De huizen waren tegen brandschade ver zekerd. Den 17 ontstond in die gemeente brand op de boerderij van den heer P. Koppes. Een hooiscbelft en een schuur brandden geheel af. De 61 perceelen vischplaatsen om en bij Wierin- gen zijn den 16 en 17 te Nieuwediep verpacht voor even 51000. De pachters der Zeeuwsche banken zijn meerendeels pachters geworden. - Den 17 is te Haarlem bij enkele inschrijving door het prov. bestuur aanbesteed het herstellen en voorzien van den afsluitdijk te Scbellingwoude behoorende tot de werken van het Noordzee-kanaal, geraamd op/ 10770. Laagste inschrijver de heer E. de Groot te Giessendam, voor f 8545. Den heer D. A. v. d. H., lid der 2e Kamer, werd den 17 des morgens aan het station van den Holl. Spoorweg te 's Gravenhage bij het instappen van een wagen door een engelschman eene portefeuille, waarin een bankbiljet van 100, uit den binnenzak zijner jas ontvreemd. Den 17, omstreeks 12 uren is door een trein van den Oosterspoorweg in de nabijheid van het sta tion te Barneveld een boerenwagen waarop zich zes personen bevonden aangereden. Een hunner ge raakte onder den treinverloor een been en een hand en werd in het gelaat hevig gewond de ove rige personen kwamen met den schrik vrij. Het paard werd ook verwond. Het niet gesloten zijn van den afsluitboom aan den overweg was oorzaak van dit ongeluk. Den 17 des morgens stortte te Bergen op Zoom bij het graven van een put voor een blok nieuwe hui zen plotseling een der zijwanden in, toen de verlangde diepte bereikt was, waardoor drie werklieden onder den grond bedolven werden. Met veel krachtsinspan ning mocht het gelukken twee van hen te redden. De derdeeen zeer oppassend jongman, kon eerst na twee uur gravens verlost wordenpogingen om de levens geesten op te wekken bleven vruchteloos. Den 17 hebben te Delft ongeveer 130 treinen gestoptwaarmede ongeveer 20000 personen vervoerd zijn. Den 17 vertrokken eenige heeren in een vlet van het Nieuwediep tot het maken van een zeiltochtje naar Wieringen. Na het afleggen van een flinken afstand woei een hoed overboord en om dien weder te bemach tigen, leunde ieder naar ééne zijde over, waardoor het lichte vaartuigje kantelde en allen te water geraakten. Door de ondiepte op die plaats kon men met het hoofd boven water blijven, doch pogingen in het werk gesteld, om de vlet weder te kenteren gelukten eerstnadat men ruim vier uren in dezen toestand had doorgebracht. Allen waren uitgeput van vermoeidheid en vóór men de haven bereikte, was een der heeren, J. C. M, reeds aan de gevolgen overleden terwijl de toestand van een der anderen nog vrees inboezemt. De Koning ontving den 18 te tien uur en te half elf de commissiën uit de Kamers ter aanbieding der rouwadressen. De heer Tak van Poortvliet was door de ongesteldheid van den heer Cremers waarnemend voorzitter van de commissie uit de 2e Kamer. Den 18 is te Scheveningen prins Albert van Pruisen aangekomenom aldaar een deel van het bad seizoen door te brengen. De cursus 1883/84 der hoogere burgerschool te Enkhuizen eindigde met 31 leerlingen. "Voor het eerste toelatingsexamen meldden zich 19 leerlingen aan waar van 10 werden toegelaten. Een werd afgewezen en aan acht werd de raad gegeven, zich aan een herexa men in een of twee vakken te onderwerpen. De Raad van State heeft reeds een gunstig oor deel uitgesproken over het wetsontwerp betreffende het regentschap in verband waarmede de vereenigde zitting der Kamers tegen den 28 bijeengeroepen is. Yan de 224 opgekomenen voor het examen der adspirant-kadetten te Breda zijn 16 afgekeurd. De gemeenteraad van Middelburg heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den bijzonderen kerkeraad der Ned Herv. gemeente om de kermis af te schaffen. De gemeenteraad van Groningen heeft 600 beschikbaar gesteld voor het uitloven van gemeentewege van een prijs en premie bij de den 28 Aug. te houden harddraverij. De bliksem is geslagen in het telegraafkantoor te Eistdoch veroorzaakte weinig schadede veld vruchten aldaar leden zeer veel van den hagel. Tot lid van den gemeenteraad van Zuid- en en Noordschermer is gekozen de heer C. Groot te Zuidschermer. Den 13 September 1884 hoopt Nicolaas Beets zijn zeventigsten verjaardag te vieren. De wet op het IIoo- ger Ouderwijs verplicht hem dien dag het ambt van hoogleeraar aan de Utrechtsche Hoogeschool neder te leggen. Een zestigtal voorname Nederlanders wensehen dien gedenkwaardigen dag niet onopgemerkt voorbij te laten gaan en richten daarom tot allen die onze letter kunde in hare hooge beteekenis voor onze nationaliteit op prijs stellende uitnoodigingom op den 13 Sept. aan Beets een blijk van vereering en erkentelijkheid aan te bieden. Zij herinnert, dat wat Hildebrand als proza-schrijver, wat Beets als dichter en redenaar voor den bloei der Nederlandsche letteren gedaan heeft, aan iederen Ne derlander bekend is. Hij is ons lief als de schrijver, die ons meesterstukken heeft geschonken waarop Ne derland te allen tijde roem zal dragen. Hij is ons lief als de man diemet onverkoelde geestdrift voer „ei gen taal- en landgenoot", al zijne talenten gedurende bijna eene halve eeuw, aan het vaderland gewijd heeft. Aan dien door het gansche volk gevierden neder- landschen burger op zijn zeventigste jaarfeest eene warme hulde te brengen is een verschuldigde plicht der dankbaarheid eene behoefte voor het vaderlandsch hart. De hoofdcommissie noodigt daarom land- en taalge- nooten broeders van Noord en Zuid vrienden en be langstellenden uit zich met ons te vereenigen om dien plicht te vervullen. Zij vleit zich dat door de han den ineen te slaan en te helpen door ruime bijdragen, ieder naar de mate van zijn vermogen het plan kan volbracht worden op eene wijzeden man waardig dien zij wenscht te danken voor al het goede door hem aan Nederland bewezen. De heer L. C. Schuller tot Peursum alhier door die hoofdcommissie uitgenoo- digd tot het verspreiden van eenige circulaires, heeft aan die uitnoodiging voldaan en tevens te kennen gegeven dat zij die geen circulaire ontvingen en toch gaarne wilden medewerken om het huldeblijk zoo alge meen en doeltreffend mogelijk te maken, zich bij hem kunnen aanmelden. -ri^nrTp^YB^r~~^r^,*rrT'^vT^if^frrv^»wwrTiMrrTTr°i'ii a i n li ■iiibii**! *»i iirwbiri «rmr Ouder de verschillende verbeteringen gedurende de laatste jaren aangebracht in de inrichting van het rollend materieel der spoorwegen, staan vooraan de verlichting en verwarming der coupés. In het laatste nommer van de Cosmos-les-Mondes beschrijft dr. Tommasi een nieuw stelseldat, naar de redactie der Cosmos beweertgoed voldoet. Het bestaat uit een gemengd stelsel van gaslicht en electriciteitdat het groote voordeel heeft, de voor vele maatschappijen te dure gasverlichting binnen meer al gemeen bereik te brengen. De toestel, bestemd om de electriciteit voort te bren gen, is in den wagen geplaatst, en ontvangt zijne beweeg kracht van eene der assen, zoodat, wanneer de trein stil staat, ook de stroom,welke het electrisch licht voortbrengt, ophoudt, en het licht verdwijnt, terwijl door een kunstig uitgedacht mechanisme dan juist het gaslicht in kracht toeneemt, zoodat steeds eene voldoende hoeveelheid licht voorhanden is. Betwijfeld mag het echter worden, of die wisseling van licht wel aangenaam op den reiziger inwerktte meer omdat juist dan, als het licht het meest noodig is bij het in- en uitstappen en bijeenzoeken van het reisgereedschap de sterkste lichtbron het electrisch licht, ontbreekt. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, heeft het bestuur der Alkmaarsche Harddraverij Vereeniging den 18 besloten, de gewone jaarlijksche harddraverij, op 6 Augustus bepaald uittestellen tot 20 Augustus, Dit besluit is genomen omdat deze anders zoude sa menvallen met de wedrennen te Nijmegen op 7 Aug. Wij verwachten van dezen maatregel vooral ook met het oog op de deelname van een groot getal bekende harddravers, die in het eerste geval niet zouden kunnen tegenwoordig zijn veel goeds. Yan 12 tot en met 18 Juli zijn aan de zwem-en badinrichting 6 binnenbaden en 748 buitenbaden genomenwaarvan 131 door onvermogenden. Eraai weder begunstigde den 18 de muziekuit voering van het Parkorchest van Amsterdam onder directie van den heer J. H. G. Mann in den stads- houtdoor het bestuur van de Buitensociteit den leden aangeboden. Zeer talrijk was dan ook de opkomst en alle beschikbare plekjes der niet zeer ruime sociëteit waren dicht bezet. Ook in den omtrek der muziek tent bewoog zich eene overtalrijke menigte. Met groote aandacht werd de schoone uitvoering der verschil lende nummers door het publiek gevolgd terwijl ook dat buiten de tent door voortdurend diepe stilte blijken gaf geheel onder den indruk der heerlijke tonen te zijn. Het is een verblijdend verschijnsel dat algemeeue sa menwerking blijkbaar uit het steeds toenemend aantal ledenhet bestuur der Buitensocieteit in staat stelt een zoodanig, ongetwijfeld zeer kostbaar, genot te ver schaffen. Wij hopen van hartedat de kas der ver eeniging eene herhaling daarvan dezen zomer veroor loven zal. De boekerij van het Stedelijk Museum werd dezer dagen verrijkt door een belangrijk geschenk van den bekenden kunstliefhebber en kunstbeoefenaar mr. A. Yer Huell te Arnhem. Een beleefd verzoek daartoe door de Commissie van Toezicht tot Z.Ed. gericht had onraiddelijk het gewenscht gevolg gehad. Bedoeld geschenk bestaat in: „Cornelis Troost en zijn werken", Arnhem 1873en „Jacobus Hou- brakenet son Oeuvre", Arnhem 1875 en het „Supplément" op laatstgenoemd boek2 jaren later verschenen allen in royaal 8°. en keurig van uitvoeringhet eerste versierd met afbeeldsel van Troost j naar hem zeiven en 6 omtrekken naar teeke- ningen van zijne hand de beide laatsten met 2 ver schillende door Sluyter in staal gegraveerde portretten van Houbraken en een nadruk van zijn begrafenis briefje. Wie bekend is met de allergeestigst geschil derde en geteekende voorstellingen uit ons volksleven door Troosten met de talloozehet vleesch zoo uit muntend nabootsende portretgravuren van Houbraken zal den heer Ver Huell dank weten voor den eerzuil door zijnen arbeid voor beide verdienstelijke nederlanders opgerichten voor zijne zending aan Alkmaars biblio theek als eene uitbreiding der gelegenheid tot het doen van nasporingen over kunstgeschiedeniste meer als men in aanmerking neemt dat de geëerde schrijver (de milde schenker der vaderlandsche prentverzameling aan de stad Brielle) gewoon is kosten noch moeite te sparen om wat hij doet zoo volledig en nauwkeurig mogelijk te maken. Door het stedelijk muziekkorps zullen op Zondag, den 20 Juli's avonds 7 uren in den Houtde navolgende stukken worden uitgevoerd 1. „Le prince d'Oiango", pas redoublé van Dunckler; 2. Ouverture „Solonelle" v. v. d. Biest; 3. „Au repos", polonaise pour trombonne et cornet it pistons v. Tack; 4. Lieblingsklange aus dem Reiche der Töne", grosse Potpourri v. Clarens5. „La paix", grande marche pour procession v. H. Labory; 6. „Mon rève", romance pour trombonne v. Reuland 7. „Les grélots", polca de concert pour pistons solo v, Mélant8. „Grand potpourri sur des motifs populaires" v. Clément. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 16 Juli. Josephus Puttenaar en Elisabeth Teunissen. 17 Jacobus van 't Woudt en Johanna Jaeoba Smet. Jan de Moor en Geertje de Boorder. 18 Klaas Hos, alhier, en Petertjen Krooite Blokzijl. Johann August Klünnen alhier, en Elise Theodora Henriette Schroder, te Vechtain Oldenburg. GEBOREN. 17 Juli. Johannes Petrus en Petrus Johannes, Zs. van Willem Mooij en Jaeoba van Duin. Petrus Johannes, Z. van Cornelis Johannes Geels en Helena Maria Plas. Margaretha Elisabeth AgnesD. van Jaeobus Amels- beek en Antje Haasbroek. Johannes Henricus Au gust Z. van Johannes Hendricus Kühne en Maria Catharina Determeijer. Etta GebkeD. van Carl Diederik Sap en Anna Maria Menken. 18 Gerrit Willem, Z van Alidius Willem van der Voort. en Anna Maria van de Pol. Catharina MariaD. van Willem Erederik van Deinse en Sara Catharina Serné. KANTONGERECHT. Zitting van 18 Juli. Veroordeeling ter zake van openbare dronkenschap. Jacob ScholtenDirk Stierp en Jan Rijsallen te Uitgeest, ieder f 15 boete of 7 dagen gev. Pieter v. d. Velden, te Castricum 15 boete of 7 dagen gev. Augustinus Scholten en Hermanus Rijs, beiden te Uitgeest, Erederik Koeleman en Jacobus le Blom beiden te Alkmaar ieder twee boeten elk van f 15 of 7 dagen gev. voor elke boete. Anton Baarsaan boord van zijn vaartuigf 15 boete of 7 dagen gev. Aldert Stokkinkte AlkmaarAlbertus Oudtte Beemster, Cornelis Kluft, te Castricum en Jan Schoen te Grootschermer, ieder 10 boete of 3 dagen gev. Laurens Stuifbergen te Castricum, twee boeten elk van 10 of 3 dagen gev. voor elke boete. Albert Stooker te Egmond aan Zee, en J. G. L. Mesman, te Rijpieder twee boetenelk van 5 of 2 dagen gev. voor elke boete. Dirk Jan Schoorlte Heiloo (1ste herhal.) en Cornelis Kleef, te Castricum, Jacob Winkelman, Bertus Schermer en Pieter Rietveld, te Uitgeest, Jan Hens, Pieter Admiraal en Gerrit Haringhuizen, te Alkmaar, ieder f 5 boete of 1 dag gev. A. S., te Castricum, en J. P. Th., (e Amsterdam, ieder 1 3 boete of 1 dag gev. A. G., te Egmond aan Zeetwee boeten elk van 1 of 1 dag gev. voor elke boete. P. Z., J. M., en J. de G., allen te Heilo; P. R., J. H., N. H., E. V., en D. N., allen te UitgeestJ. D., J. G., A. W., R. S., allen te Egmond aan Zee; J. V., J. L., E. J. M., R. G., G. J. M., en P. W., allen te Alkmaar; J. H, te Graft, I ieder f 1 boete of 1 dag gev.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 5