No. 87. ZC i tachtigste Jaargang. 1884. 23 JULI. EEN GELUKKIG MENSCHENLEVEN? Prijs der gewone Advertentiën; dD$(ü(l (BebttUt. iSttitenianb. adolf streckfuss. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dondsrd&g-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de ingezetenendat de gemeen te-re kening, dienst 1883, met alle daarbij bekoorenae bescheiden den 15 dezer aan den gemeenteraad aangeboden, op de gemeente secretarie voor een ieder ter lezing nedergelegd en tegen be- taling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 91 Tnli 1R84 De Secretaris, 21 Juli 1884. nuhout van der veen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de eerste suppletoire be grooting, dienst 1884, heden door hen den gemeenteraad aan geboden gedurende de eerstvolgende veertien dagen op de gemeente-secretarie ter inzage nedergelega en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. oi Tni: 1884 De Secretaris, 21 Juli 1884. nuhout van der veen. ENGELAND. Op den spoorweg tussehen Man chester en Sheffield brak den 16 een der wielen van de locomotief van den sneltrein toen deze de lange Woodhead-tunnel doorgestoomd en op het sterk af hel lende terrein aangekomen was. Daardoor geraakte liet voorste gedeelte van den trein bij de spoorwegbrug over den straatweg uit het spoor en kwamen twee wagens in het aangrenzende veld te recht. De reizi gers in die wagens ontvingen weinig letselmaar drie andere wagens stortten van de spoorbrug op deu straat weg, eene hoogte van 15 engelsche el eu van de daarin aanwezige reizigers werden 20 gedood en de overigen, ten getale van 30 a 40, meest zwaar gewond. De Globe uitnaar aanleiding van dit ongeluk de meening, dat er bepalingen omtrent den spoed der treinen moesten be staan. Dat blad acht het verder onverantwoordelijk, dat een locomotief met niet meer dan vier wielen voor een sneltrein sfond dienog wel bij eene daling van den weg, een spoed had van 55 mijlen in het uur. Zoo een locomotief met zes of acht wielen dezen trein getrokken had, zou, bij het breken van een as, de locomotief toch nog op de rails gebleven en het ongeluk misschien niet gebeurd zijn. De Times merkt op dat in de eerste drie maanden van dit jaar, vol gens vertrouwbare opgaven in Engeland 95 maal de as van een locomotief gebroken is en dat zulks in geen dier gevallen noodlottige gevolgen had slechts in twee gevallen werd een reiziger gekwetst. Deze spoorwegramp is dus eene groote uitzondering. Yan de in 1881, 1882 en 1883 ter dood veroor deelde 69 personen waaronder 57 volwassen mannen, werden 35 opgehangenéén van hen was 70 jaren oud. Van de 5 mannelijke personen onder de 20 jaar werden 4 opgehangen. Er waren 7 vrouwen onder: aan één harer werd het doodvonnis voltrokken. De hertogin van Albany (zuster van di Koningin der Nederlandenwier gemaal den 28 Maart 1.1. onverwacht overleed) is den 19 des avonds te elt uren bevallen van een zoonmoeder en kind waren welvarend. Te Londen heeft zich op voorstel van den lord- mayor onder zijn voorzitterschap, eene commissie ge vormd tot het bijeenbrengen van een fonds, om daaruit te ondersteunen de huisgezinnen der bemanning van de Nisero. Onder algemeene toejuiching deelde het parlementslid Brogden mededat in Nederland reeds meer dan f 6000 voor dat doel bijeengebracht was. Den 21 werd in Hydepark te Londen de aangekon digde bijeenkomst gehouden, om af te keuren de ver werping der kieswet door het Hoogerhuis. In optocht gingen de afgevaardigden van verschillende ambachten met hunne vaandelsde leden der staatkundige ver- eenigingen en de afgevaardigden van de werklieden en de landbouwers naar" Hydepark. De tocht duurde on- geveer 4 uren vóórdat allen het Park bereikt hadden. De prins en de prinses van Wales, die op het balkon verschenen, en John Bright werden luid toegejuicht daarentegen werden teekeuen van afkeuring gegeven bij het voorbijtrekken der woning van den conservatief Churchill. Alles ging zeer ordelijk toe. Het aantal deelnemers wordt geschat op 40000 a 50000. Besluiten werden genomen tot goedkeuring van het besluit om eene najaarszitting te houden ten einde op nieuw de voordracht op de kieshervorming te behandelen verder werd het gedrag der leden van het Hoogerhuis wier gezag den wil des volks aan banden legt en niet tot welzijn van het land medewerkt, afgekeurd. Lagerhuis. Den 18 antwoordde minister Fitz- Mauriceop eene vraag van den heer Storey dat het thans gedane voorstel betreffende de middelen tot be vrijding van de bemanning der Nisero zich van het vorige in dit opzicht onderscheidde datwerd de vrij lating geweigerd, Nederland en Engeland gemeenschap pelijk handelend zouden optreden. Nam de Radja het aanbod aan dan bleven de ha fens zoolang open, als hij zich niet vijandig tegen Nederland toonde. Daar de regeering geene reden heeftaan de oprechtheid der nederlandsche regeering te twijfeien had zij daarvoor geene waarborgen verlangd. Den 21 heeft minister Dilke medegedeelddat ae invoer van lompen uit Marseille en Toulon verboden was, maar dat geen plan bestond om den invoer van lompen uit geheel Frankrijk te verbieden. FRANKRIJK. De prefect van politie te Parijs heeft den 14 ingetrokken de verordening betreffende de ontsmetting van aankomende reizigers aan de spoor wegstationsdus nog vóór het reeds gemelde besluit iu de akademie voor geneeskunde. De graaf van Parijs en zijne familie hebben 25000 geschonken voor de noodlijdenden door de cholera te Toulon en Marseille: de Paus schonk 10000. Den 19 stierven te Toulon 38 en te Marseille 49 aan de cholera, den 20 te Toulon 15 en te Mar seille 25den 21 te Toulon 40 en te Marseille 59 15 Te Toulon heeft de waarnemende burgemeester af wijzend beschikt op een verzoekschrift der christelijke vrouwen dat hem door 18 in rouw gekleede dames was aangeboden om met het oog op de cholera een kerkelijken ommegang te vergunnen. De commissie uit den Senaat heeft de meeste artike len van het wetsontwerp op de grondwetsherziening aangenomen art. 8handelende over zijne bevoegd heden op het punt der geldmiddelen, werd verworpen. Kamer. Den 19 werden alle veranderingen, door den Senaat in het wetsontwerp op de echtscheiding gebrachtgoedgekeurd. Met 360 tegen 129 stemmen werd beslistdat het huwelijk door echtscheiding ont bonden kan worden, niettegenstaande de heftige be strijding van bisschop Freppel. Na eene verklaring van den heer Peyron ten gunste der bezetting van Madagascar, bestreed de heer Raoul Duval den 21 het voor Madagascar aangevraagd krediet, als kunnende leiden tot avontuurlijke ondernemingen. De heer Goblet vroeg nauwkeuriger inlichtingen. De president-minister Jules Ferry antwoordde dat hij van generaal Miot een plan had ontvangen, doch dat het hem onmogelijk was, daarvan in de openbare zitting der Kamer mededeeling te doen (Goedkeuring). Hij verzocht der Kamer genoeg vertrouwen in de regeering te stellen om baar het krediet te verleenen. De heer Eaoul Duval verweet aan de regeering, dat zij voorbedachtelijk de feiten verzweeg hij herinnerde aan het gebeurde bij den aanvang van den veldtocht naar Tonkin en Tunis. De artikelen van het ontwerp werden achtereenvol gens goedgekeurd, waarna het voorstel in zijn geheel met 372 tegen 83 stemmen aangenomen werd. TURKIJE. In een aan de zes mogendheden gericht schrijven geeft de Porte te kennen dat maatregelen genomen zijn om den turkschen postdienst in goeden staat te brengen. Daarom worden de mogendheden uitgenoodigdte gelasten dat hare postkantoren in Turkije gesloten worden. SPANJE. De handelsverdragen met Portugal en Italië werden den 17 na korte beraadslaging door den Senaat goedgekeurd. EGYPTE. Tengevolge van eenige ontevredenheid bij de egyptische politie te Cairo zal de militaire en gelsche politie versterkt worden. VEREENIGDE STATEN. De dagbladen bevatten een schrijven van den heer Blaine, waarin hij verklaart de candidatuur voor het presidentschap, hem door de republikeinsche partij aangeboden, te aanvaarden. Hy wenseht de tot stand koming der nauwste betrel5-- kinken tussehen alle volken van het westelijk halfrond, beveelt de scheidsrechterlijke beslechting aan van alle DOOK 52) "Wat was tegen zulke argumenten te zeggen? Mijn heer von Osternau gaf zijne vergeefsche pogingen op, die toch op Bertha's vast besluit schipbreuk moesten lijden. Des namiddags reisden mynheer von Wangen en de luitenant af en reeds den volgenden middag kwam er een uitvoerig telegram uit Berlijn waaruit bleek dat mijnheer Werner von Massenburg met vreugde zijne toestemming gegeven had de verloving dadelijk door advertentiën en circulaires zou worden bekend gemaakt en mijnheer von Wangen den volgenden dag zeker tot zijn lief meisje zou terugkeeren. En hij kwam ook prompt op den beloofden tijd over gelukkig stralend van vreugde over de beminnelijke ontvangst van zijn toekomstigen schoonvader. Werner von Massenburg bad werkelijk met groot genoegen voor de verbintenis zijner dochter met den rijken erfgenaam zijn vaderlijken zegen gegevennadat deze hem ver klaard hadgaarne van iedere huwelijksgift afstand te zullen doen. Dit laatste verzweeg mijnheer von Wan gen evenzeer als dat de waardige schoonvader hem zeer eerlijk verklaard had dat hij zich in oogeublikke- lijke geldverlegenheid bevonden mijnheer von Wangen, tengevolge van deze verklaring met groote bereidwil ligheid een wissel van twaalf honderd gulden mede had onderteekend, om aan den nood van den hooggeachten schoonvader een einde te maken. Daarentegen ver telde hij, innig verheugd, dat Werner von Massenburg hem in a'lerijl naar verscheidene zijner vrienden had gebracht, om hem als zijn waarden schoonzoon voorte- stellen ook oom Sastrow had hij te dien einde een bezoek gebracht, door wien hij zeer vriendelijk ontvan gen was en van wien zoowel als van tante, hij har telijke gelukwenschen medebracht. Oom had zeer open hartig verklaard overtuigd te zijn dat door deze zeer gewenschte verloving aan alle nog in omloop zijnde praatjes een einde zou worden gemaakt. Mijnheer von Wangen ging zoo geheel en al op m zijn geluk dat hij op zijne geheele reis met dan licht en volstrekt geen schaduw gezien had. De luitenant was een hoogst aangenaam reisgezel geweest, na het afscheid 's morgens op het station had hij hem echter helaas niet weder gezien, Werner von Massenburg was een allerprettigst, openhartigbeminnelijk man vol komen een schoonvader, als hij er zich altijd een ge- wenscht hadoom Sastrow en alle kennissen van dien schoonvader waren uitstekende menschen. Het geluk kigst was de in zaligheid zwemmende jonge man over den uitdrukkelijken wensch van zijnen schoonvader, dat het huwelijk zoo spoedig mogelijk zou worden voltrok ken want hij was een vijand van lange engagementen. Daar Bertha verzekerde, dat zij zich geheel naar de wenschen van haren verloofde schikken zou en mijnheer von Osternau bereidwillig verklaarde, zijn derden in specteur vóór den afgesproken tijd ontslag te zullen verleenenzoodat hij dadelijk na het einde van den oogst slot Osternau verlaten kon om in W est-Pruisen het bestuur van een der goederen zijns vaders te kunnen op zich nemen was mijnheer von Wangen in den hoogsten hemel. Hij vergoodde zijn meisjedat voor hem het toppunt van schoonheid en beminnelijkheid wastot wie hij met geloovige bewondering opzag; hij merkte met eens opdat Liesje koeler en vreemder jegens Bertha was, dan ooithy had geen flauw vermoeden dat de treu rige deelnemende blik, waarmede het jonge meisje hem vaak aanzag hem gold. Hij leefde gedurende de eerstvolgende dagen als in een zaligen droom. Er ging bijna geen uur voorbij, dat hy Bertba niet zag. Zij bezocht hem vaak op het land zij richtte hare wandelingen steeds zoo in dat zij nem altijd ontmoette. En dan die avonden die heerlijke prachtige avonden! Mijnheer von Wangen merkte met op dat het gesprek des avonds in den familiekring veel minder opgewekt was dan vroeger, dat Liesje zwij gend zat te werken, en ook mijnheer von Osternau vaak zat te peinzenzonder aan het gesprek deel te nemen. Voor hem gingen de avonduren zoo gelukkig en snel voorbij hij had geen opwekkend gesprek noo- dig, hem was het voldoendeom naast Bertha te zit ten haar nu en dan geheimzinnig de hand te drukken, en haar in het lieve gezichtje te zien. Ieder woord dat zij sprakklonk hem als muziek in de ooren, ieder glimlachje bracht hem in verrukking. En wanneer Bertha ten slotte hem bij het afscheid nemen een kus veroorloofde dan voelde hij zich in den zevenden hemel. Voor mijnheer von Osternau waren de eerste dagen niet zoo aangenaam. De herinnering aan den treurigen diefstal drukte hem nog steeds loodzwaar. Bovendien kon hij eene zorg niet van zich afzettenwelke hem en zijne echtgenoote zeer verontrustte. Sinds Liesje zoo dapper en beslist tegenover deu luitenant voor Peehmayer in de bres was gesprongen was ook mijnheer von Osternau beginnen te gelooven dat zij werkelijk voor den door haar verdedigde een warmer gevoel koesterde, dan hem wenschelyk kon zijn. Hij stelde levendig belang in den jongen man hetgeen hem het meest bleekdoor het gevoel van onvoldaanheid dat hem niet verliet, sedert hy s avonds het meesterlijk spelhet heerlijke gezang van den kun stenaar, dat steeds zoo diepen indruk op hem maakte niet meer hoorde. Hierin echter moest hy toch zijne vrouw gelijk geven dat een onderwijzer nu juist voor hem geen gewenschte schoonzoon was. Liesje s nau welijks meer verheelde genegenheid vóór Peehmayer boezemde hem te grooter bezorgdheid in, hoe dringen der hem zijn rechtsgevoel verboodden raad zijner vrouw te volgen en den jongen man uit zyn huis te verwijderen.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1