ÜHnttcttlattb.. geschillenwelke tusschen Noord- en Zuid-Amerika mochten opkomenen verklaart zich overtuigddat de aanneming van dezen regel ook voor de volken van Europa van gunstigen invloed zal zijn. Een uitbrei ding van het gebied der Yereenigde Staten tot voorbij de Bio-Grande ligt niet in zijne bedoeling. Noord- Amerika moet slechts bedacht zijn op vredelievende veroveringen en op verdere ontwikkeling van zijn handel, voornamelijk met Spanje. Het ministerie heeft zeer strenge maatregelen voor geschreven met het oog op vaartuigendie de cholera kunnen overbrengen. De regeering zal een cordon langs de kust maken om het ontschepen te beletten van die vaartuigenwelke uit vreemde havens komen en geen schoone gezondheidspas hebben. President Arthur heeft eene bekendmaking uitgevaardigd, waarin aangespoord wordt tot het nauwkeurig en zorgvuldig handhaven der quarantaine. CHINA. De moeilijkheden met Frankrijk zullen waarschijnlijk langs vriendschappelijken weg geregeld worden. De toestand is minder verontrustend. Bij kon. besluit van den 8 is aan de gemeente Haarlem tot aan het einde van den cursus 1888/89 der burgeravondschool ontheffing verleend van de verplichting tot het oprichten eener burgerdagschool. De gemeenteraad van Ursem heeft den 14 op voorstel van den districts-schoolopziener besloten de jaarwedde van het hoofd der openb. school te Busten- burg weder op 1000 vast te stellen. Meer dan 2000 glasruiten zjjn den 16 in de werk plaats der staatsspoorwegen te Tilburg door den hagel verbrijzeld. Den 16 is de gewone vergadering van de synode der ned. herv. kerk geopend door den heer G. Bruna, predikant te Hasseltals president van jaren. De ver gadering koos tot president den heer dr. J. K. Koch van 's Hertogenbosch tot onder-president den heer J. C. Verhoeff van Utrecht en tot zijn plaatsvervanger den heer C. F. Zeeman van Zonnemaire. Op de jaarlijksche vergadering van het onderwij zend personeel in het arrondissement Medemblik den 17 te Westwoud gehouden, is de vraag is de invoering van wetlelijken leerplicht in ons land wenschelijk, ontkennend beantwoord. Den 17 heeft de proefmaling plaats gehad met het stoomgemaal van den Assendelfter Yeenpolder, welke zeer goed slaagde. De vijzel in dit stoomgemaal voert per minuut 48 kub. el water op ter hoogte van 1,85 el. De machineriën werden geleverd en opgesteld door de firma W. C. en K. de Wit: het bouwwerk was aangenomen door den heer C. Geils van Westzaac. Den 18 had ten hove te 's Gravenhage de gebruike lijke rouwmaaltijd plaatsvolgende op de plechtige be grafenis van een lid der koninglijke familie. Aan dezen maaltijd werd, behalve door den Koning en de Koningin, deelgenomen door Prinses Hendrik en hare moeder prin ses Karei van Pruisen den groothertog van Saksen- Weimar, prins Albert van Pruisen den prins von Wied, de ministers de grootofficieren van 's Konings Huis den minister van staat graaf van Lijnden den president van de Eerste Kamer en den heer Tak van Poortvliet, waarnemend president van de Tweede Kamer, den vice- president van den Baad van State den president van de Bekenkamer, den vice-president en den procureur-gen. van den Hoogen Baad den commissaris des Konings in Zuidholland den generaa'.-majoor, waarnemend gou verneur van 's Gravenhage, van Belde adjudanten van wijlen den prins van Oranje kolonel Hojel en majoor Beyerman, de luxemburgsche afgevaardigden en al de gewone en bijzondere gezanten bij de begrafenis. Den 19 gaf prinses Hendrik een maaltijd. Een leerling van de aan de rijkskweekschool ver bonden leerschool te Maastricht is den 19 bij het baden in de rivier de Maas verdronken. Met zorg zag mijnheer von Osternau de terugkomst van den onderwijzer tegemoetdagelijks verwachtte hij hem en het gaf hem een gevoel van geruststelling wanneer de avond kwam zonder dat Pechmayer was teruggekeerd. Vijf dagen waren zoo verloopen zonder dat óf de luitenant óf Pechmayer iets van zich had laten hooren, toen des avonds de postbehalve de couranten en een postwissel voor mijnheer Stortingtwee brieven voor mijnheer von Osternau brachtvan den eenen, die te Berlijn op de post was gedaan was het adres van de hand van den luitenant van den anderen die den poststempel Hirschberg droegwas het adres door Pechmayer geschreven. Dezen tweeden brief brak mijnheer von Osternau het eerst open en na dien gele zen te hebben wendde hij zich tot zijne vrouw, zeg gende „Een zonderlinge brief, zoo zonderling en raadsel achtig als hij zelf, die hem geschreven heeft. Luister wat de zonderlinge man schrijft." En zijne gewoonte volgend, om alle belangrijke brie ven in den familiekring voor te lezenwanneer hun inhoud niet onvoorwaardelijk geheimhouding vorderde las hij „Vaarwel Hoe moeielijk het mij ook valt om van u te scheiden edelen grootmoedigen man, voor wien ik de innigste vereering gevoelvan Fritsjemijn lie ven leerling die mij zoo dierbaar geworden is van den gezelligen familiekring waarin ik zoovele schoone, gelukkige uren heb doorgebrachtdat kan ik niet met woorden uitspreken! Vaarwel! Ik moet van u scheiden met een hart vol leedscheiden voor altijdMijne smart wordt nog door het bewustzijn van schuld ver hoogd. Gij vertrouwdet mij en ik heb u misleid. Mijn geheele leven in uwen familiekring was een leugen. Ook nu nu ik van u afscheid neem mag ik u de waarheid niet zeggen ik mag u slechts smeeken een ongelukkige vergiffenis te schenken die nooit vergeten zalhoeveel dankbaarheid hij u schuldig is. Vaarwel „Eene handteebening draagt de raadselachtige brief Den 19 woedde een zwaar onweder boven de ge meente Beemsler. Twee molens, behoorende aan den pol der, werden door den bliksem getroffen, een aan den Bing- djjk en een nabij Kwadijk. Eerstgenoemde brandde tot den grond af. Van de watermachine werd de af leider neergeveld. Nabij de Bijp werden door den zelfden bliksemstraal getroffen de houtzaagmolende Pauw, van den heer E. E. Vrijdag en de korenmolen, de Beiger van den heer P. Kossen beiden brandden af. De perceelen waren tegen brandschade verzekerd. Eene vrouw, die te Beemster door den bliksem ge troffen werd, bekwam eenige brandwonden, doch kwam overigens met den schrik vrij. In de algemeene vergadering van de vereeniging tot bevordering der volksgezondheid te Haarlem is den 19 besloten, ten spoedigste bij den gemeenteraad, onder herinnering aan een onlangs door de vereeniging inge diend verzoekschrift, aan te dringen op de sluiting der stads pompen voor drinkwater en vervanging door duin water en niet meer uit te geven het jaarboekje in zijn ouden vorm, doch liever te trachten, door verspreiding van vliegende blaadjes op andere doelmatige wijze de ontwikkelden op de hoogte te brengen van de hygiënische toestanden. Den 19 is te IJmuiden een persoon aangehouden, die verdacht is van bigamie. Het koninglijk gezin vertrok den 19 kwart voor 10 uur van 's Gravenhage naar het Loo. De prins von "Wied keerde des morgens te half negen naar Duitsch- land terug. Het engelsche stoomschip Sam Weiier met lijn koeken dat den 20, des morgens 4 uren, regelrecht van Marseille te IJmuiden met de gele vlag in top aankwam bleef tot des avonds half acht op de qua rantaineplaats. Het schip werd onder behoorlijk toezicht ontsmet. De bemanning was gezond. Des avonds ver trok het naar Amsterdam. De groothertog van Saksen-Weimar bezocht den 20 de tentoonstelling ter eere van de nagedachtenis van prins Willem I te Delft en beloofde zoo spoedig doenlijk nog te zullen inzenden een fraaie groote kast, door den Prins gebruikt in zijn kasteel te Breda. Den 21 is te Amsterdam aanbesteed 1° het gra ven van een kanaal door den stad- en godshuis polder; laagste inschrijver O. Ooms Jzn. te Ammerstol voor f 20741; 2° het maken van een gebouw vooralgemee- nen dienstop den kop der Handelskade laagste in schrijver Albert Vos Beyer te Amsterdam, voor 212.200. Een 120tal leden van het Hansische Geschichts- Verein met hunne dames brengen op de Sehwan, een groote stoomboot der Bremer Lloydeen bezoek aan enkele der oude vlaamsche Hanse-steden. Den 21 kwamen zij te half drie des namiddags te Amsterdam aan waar zij feestelijk ontvangen werden door eene commissiemot den burgemeester aan het hoofd in het leven geroepen door het bestuur van het Kon. Oudheidkundig Genootschap. Na kennismaking aan de Buyterkade begaven zij zich naar het Stadhuis, waar de burgemeester hun het welkom in de hoofdstad toe riep en hen uitnoodigde de merkwaardigheden der stad in oogenscbouw te nemen. Des avonds te 7 uren was te hunner eer een feestmaaltijd bij Krasnapolsky en daarna een concert en vauxhall in het paleis voor volksvlijt. De moeder van prinses Hendrik is den 21 uit 's Gravenhage vertrokken. Prinses Hendrik vergezelde haar en zal eenigen tijd in het buitenland doorbrengen. Voor lid van het dagelijksch bestuur van den ban en den polder Ursem moet herstemd worden tusschen de heeren F. Koelemey en J. Klaver en voor hoofd ingeland van denzelfden ban en polder tusschen de heeren J. Klaver en W. Duyn. - Voor het notarieel examen zijn geslaagd voor het 2e gedeelte de heer M. Donker Pz., te Zaandijk en voor het 3e gedeelte de heeren W. Vogel te Haarlem en E. C. Mul te Zaandam. Voor hoofd der school te Nieuwendam meldden zich 22 en te Venhuizen 32 sollicitanten aan. nietzeide mijnheer von Osternauzijne vrouw den brief gevende. „Aan alle zijden blijft de man een raad sel slechts eene zaak blijkt duidelijkdat mijnheer Pechmayer niet meer zal terugkomen." „Ik wistdat hij niet zou terugkomen hij mocht en kon het nietzeide Liesje met eene zonderling trillende stem. „Mocht hij niet f" vroeg mijnheer van Osternau ver baasd „Neen Hij was het jegens zich zelf verplichtom den wijk te nemen. Hij liep op een afgrond toe. Geluk kig voor hem, dat hij nog op het laatste oogenblik de kracht gevonden heeftom zich te redden „Liesjewat zegt gij weder zonderlingeverwarde dingen riep mevrouw von Osternau verschrikt. „Gij weet nietwat gij zegt „Ik wilde, dat ik het niet wist!" antwoordde Liesje; gedurende een oogenblik rustte haar blik met eene uit drukking van onbeschrijfelijke verachting op Bertha dieschijnbaar op het geheele gesprek volstrekt geen acht slaandegeheel verdiept was in een fluisterend onderhoud met haren gelukkigen verloofde, daarna keek zij weder op haar werkzij zeide geen woord meer terwijl mijnheer en mevrouw von Osternau nog lang over den zonderlingen brief bleven praten. „Het is nuttelooszeide mijnheer von Osternau eindelijk„ons het hoofd verder daarover te breken wij zullen ons toch niet kunnen indenken in het ge moed van iemanddien wij in geen enkel opzicht be grijpen. Zijn afscheid zal wel, evenals zijn leven onder ons een eeuwig raadsel blijven." Hij nam na deze woorden den nog ongeopenden brief van den luitenant op brak dien open en las dien gedurende het lezen verried zijn gelaat steeds grootere verwondering. „Dat is ongehoord dat is bijna niet te gelooven riep hij eindelijk uit. „Nu weet ik niet meer, wat ik er van denken moet 1 Luistert, wat neef Albrecht schrijft!" Hij las Wordt vervolgd. De heer W. J. Vallendgoed, hoofd der christelijke school te Beverwijk is benoemd tot hoofd der christelijke school te Numansdorp. J. Temme timmerman te Hoogwoud, is benoemd tot onderwijzer in het timmeren aan de tweede ambachts school der maatschappij voor den werkenden stand te Amsterdam. De gemeenteraad van Edam heeft op voorstel van burg. en weth. 1300 beschikbaar gesteld voor het uitdiepen van grachten en het verrichten van andere werken in het belang der reinheid. In het begin van Augustus zullen de roerende goederen van wijlen den prins van Oranje in het open baar verkocht worden. De Amsterdamsche zee- en brandassurantiemaat- schappij keert over het 64e jaar van haar bestaan 1370 uit. Het aantal personen die ter gelegenheid van de begrafenis van den prins van Oranje per Hollandsche spoor te 's Gravenhage aangebracht werdenwordt geschat op 30 a 35000 personende Bijnspoorweg- maatschappij vervoerde dien dag per stoomtram naar Scheveningen 20000 personen. Verscheidene personen zijn de slachtoffers van zakkenrollers geworden één zakkenroller werd op heeterdaad betrapt en aangehouden. Voor den bouw der pastorie en onderwijzerswo ning van de christ. geref. gemeente te Langerak werd van twee onbekende gevers f 2000 en f 1000 ont vangen. Voor het examen in de fransehe taallager on derwijs in Aug. a.s. te Utrecht te houden, hebben zich 177 mannen en 100 vrouwen aangegeven. Zoolang Marseille besmet verklaard is, zullen de schepen der maatschappij Nederland, zoowel op de heen als de terugreis, in plaats van die haven, Napels aan doen. Deze maatregel geldt reeds voor de bootden 16 van Amsterdam vertrokken en voor dieden 25 Juni van Batavia vertrokken. Te Hoorn is den 18 de tweede nieuwe metalen klok, gegoten in de fabriek van den heer A. H. v. Bergen te Heiligerlee in den stads toren gebracht. Deze klok moest van buitenaf door een der galmgaten worden ingebrachtdat zonder eenig ongeluk uitgevoerd is. Om 4 uur was het werk reeds zoover gevorderd dat de beide klokken ter zwaarte van 2200 P. in de nieuwe ijzeren klokstoelen geluid werden. Het verbauwen van de openbare school te Cas- tricum is opgedragen aan W. Vasbindertimmerman te Alkmaar voor f 13485. Voor de geldleoning van 100,000 ten behoeve der gemeente Hilversum is ingeschreven als volgt f 53,500 a 96°/0 f 15,000 a 963/«°/of 25,000 a 97%; f 4000 a 98°/0 f 6000 a 98V,,7o. Eenige landbouwers in den Waardpolder te Kol- horn zijn voornemens, aldaar eene machinale kaasma kerij op te richten. Zij willen een deel van hun bouw land tot weiland maken en zich op de melkerij toeleg gen. Tot heden werd in dien polder uitsluitend de bouwerij uitgeoefend doch de lage graanprijzen der laatste jaren doen naar middelen omzien om meer voordeelen van die landerijen te trekken. De afdeeling Sneek van Patrimonium heeft aan den gemeenteraad de afschaffing der kermis gevraagd. Het bestuur der Amsterdamsche Orkestvereeni- ging heeft besloten, wegens onvoldoenden steun van de zijde van het publiek de vereeniging met 1 Oct. a.s. t9 ontbindenniettegenstaande de gesloten overeen komsten tot 1 Mei a.s. loopen. De geldleening ten laste van den Nederlandschen Staatgroot 60,000,000, is toegewezen aan het con sortium bestaande uit de Nederl. handelmaatschappij de Banque de Paris et des Pays Bas en de Amster damsche bank, tegen 10051/io«°/(, zuiver, met bijbetaling van 4°/o rente van 1 Aug. tot op den dag, waarop de koopprijs in 's lands schatkist moet worden gestort. De min. van waterstaat heeft naar aanleiding van het verzoek der visschers en schippers te Texel be paald dat door hen wel op het verpacht water bij Wieringen geankerd mag worden. Het bouwen der gemeente-gasfabriek te Hilversum is opgedragen aan B. A. van Schadenwijk aldaar, voor f 22100. Tegen de aanbesteding van het bouwen dier fabriek is protest aangeteekend door het bestuur der Hilversumsche gasfabriek, op grond dat het gemeente bestuur, door aan die fabriek uitsluitend vergunning te verleenen tot het leggen van buizen en pijpen door de gemeentegronden en wegen ten dienste der ver lichting, zich zelf ook uitgesloten heeft. Tot gemeente-geneesheer te Vianen is benoemd de heer W. C. Mensonides te Utrecht. Tegen den huurkoetsier, die te Bergen op Zoom een moordaanslag pleegde op een nachtwaker, is door de arr. rechtbank te Breda rechtsingang verleend, met bevel tot gevangenhouding en verder onderzoek. De gemeenteraad te Tiel heeftbehalve de f 1200, reeds voor 12 Nortonpompen toegestaan aan burg. en weth. een krediet van f 1000 verleend tot het doen van uitgaven in het belang der openbare gezond heid. De beide Kamers zijn in vereenigde zitting bijeen geroepen tegen Dinsdag 29 Juli, 's namiddags 3 uren in welke zitting door de min. van binnenl. zaken en van justitie een wetsvoorstel tot regeling van het re gentschap zal worden aangeboden. - De uitgevers van het maandblad tegen de kwak zalverij zijn in hooger beroep gekomen van het vonnis der arr. rechtbank te Maastricht, waarbij zij veroordeeld zijn tot betaling van f 3000 schadevergoeding in zake dr. Oidtman die door dat blad wegens den verkoop van een zuiveringsmiddeldat goed is voor alle ziek ten als kwakzalver werd aangeduid. Te Smilde is door den gemeenteraad op f 1200 jaarwedde de heer J. Botgans arts te Amsterdam benoemd tot gemeentelijk geneesheer. In Noord-Holland wordt de jacht op klein wild, uitgezonderd die op faisanten geopend op Zaterdag 30 Aug. met zonsopgang die op faisanten op Woens dag 15 Oct., mede met zonsopgang, zullende de korte jacht dagelijksuitgezonderd den Zondag en de lange

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2