QlUtrlei. ^telegrafisch® Berichten» jacht alleen op "Woensdag en Zaterdag uitgeoefend mogen worden. Te Aardswoud sal het nieuwe kerkgebouw der herv. gemeente den 3 Augustus e.k. worden ingewijd. De fraai gesneden bank uit het jaar 1841geheel her steld en van de dikke verflaag ontdaanstaat er in een gunstig lichten komt daardoor in al hare sier lijkheid uit, Tot onderwijzeres te Wormer is benoemd mej. Wilson te Zevenbergen. Yoor de gedeeltelijke verbouwing der openbare lagere school te Schagen was laagste inschrijver de heer Brugman van Amsterdam met f 4266. De be grooting van den heer van Dignum te Schagen bedroeg 5. Het werk was geraamd op f 5000. Donderdag a.s. zal mr. J. Kappeyne van de Cop- pelloin eene vergadering van kiezers te Zaandam zijne candidatuur bespreken. Den 2 Juli brak boven Arnhem een hevig onweder loswaarbij te hall 7 uur de fabriek van de firma Becker en Buddingh door den bliksem getroffen werd. De bliksem viel met een donderend geknetter, als een vurige bom, op de binnenplaats neder, sloeg in den noord oostelijken gevelscheurde een der lijsten van het gebouw geheel af, kwam door den zijmuur op zolder terechtsmolt een gat in een der tusschen den vloer gelegen compositie-gasbuizen baande zich vervolgens een weg door de wanden smolt het koperdraad, waar mede het riet in plafonds en binnenmuren was bevestigd, totaal af en baande zich verder een weg naar beneden. Dadelijk daarop openbaarde zich brand in een der lo kalen van den conciergedie een dreigend aanzien zou hebben verkregen indien niet het aanwezig per soneeldat gelukkig ongetroflen bleefde tegenwoordig heid van geest had gehad, om met de in de fabriek gevuld gereed staande extincteurs den brand in den aanvang te blusschen waardoor een aanzienlijke schade aan het gebouw en aan de in ruimen voorraad aanwezig zijnde materialen en kostbare instrumenten van allerlei aard werd voorkomen. De „Becker en Buddingh's Extincteur" heeft dus zijne deugdelijkheid uitstekend bewezen. Deze geforceerde proefneming zal er onge twijfeld toe bijdragen om voor magazijnen, werkplaat sen fabrieken enz., deze extincteurs algemeen in te voeren. Men leest in de N. Rott. Ct. „De openbare meening is eensluidend: dat er geen verdere Noordpool-expeditiën behooren te worden uit gerust." Ziedaar eene belangrijke gevolgtrekking van het Ame- rikaansche volk die ons door den correspondent der Times te Philadelphia per draad wordt medegedeeld en die het mededeelen waard was. Zij isdat spreekt van zelfgegrond op het alleszins tragische uiteinde der thans vermaard geworden Greeley-onderneming. En wanneer men al de omstandigheden samenvatdan is die conclusie geenzins onnatuurlijk te noemen. De Greeley-expeditie werd in 1881 door de Regeering der Unie uitgerust onder voorwaarden, welke, naar men zeggen zou mislukking buitensloten. De heer Greeley, luitenant bij het Amerikaansche leger en zijne 23 wel gekozen tochtgenooten vertrokken in de eerste Juli dagen van dat jaar uit Nieuw-York. Niet om in de Pookeeën op ontdekking rond te varengelijk zoo menige zijner brave voorgangers. Neen de Proteus die hem en zijne koene makkers overbrachthad eene bepaalde bestemming. Die bestemming was de Discovery Baaizóó geheeten naar de Discovery een der schepen van Sir George Nare's expeditie in 18751876. Dein de Pool-observaties belangstellende mogendheden had den besloten eene reeks stations te vestigen op de ge schiktste punten en daaronder was de Discovery Baai of Lady Baai al één der bestedus had men kunnen opmaken uit de rapporten der Discovery die er over winterde onder omstandigheden zóó aangenaam als men ze in de Poo'streken verwachten kan. Port Conger, gelijk de aldaar op 11 Augustus 1881 gelande Amerikanen het station doopten naar een hun ner senatoren ligt op een afstand van nog geen negen graden van de Noordpoolen toch wemelt het daar in den korten Poolzomer van allerlei gediertewaaronder eenden en muskusossen eene hoofdrol spelen. Ook heeft menin de onmiddelijke nabijheid van het nieuwe station eene laag steenkolen ontdektzoodat de sta tionbewoners oogenschijnlijk noch aan brandstof noch aan voedingsmiddelen gebrek zouden hebben ook al mocht de voorraaddien de Proteus landdealvorens naar Nieuw-York terug te keeren, uitgeput raken. Deze bestondbehalve uit 140 ton steenkolenuit volop levensmiddelen alsook kleedingstukken artsenijen en geriefelijkheden van allerlei aard. Wanneer men nagaatdat deze voorraad alleen geacht werd voldoende te zijn voor den tijd van twee ja ren, ongerekend hetgeen de Amerikanen mochten vangen of dooden en dat zij alvorens twee jaren verstreken waren immers 9 Augustus 1883, het station verlieten en zuidwaarts trokken dewijl de mondvoorraad opge teerd wasdan kan men het vermoeden niet onder drukken, dat zij aanvankelijk ietwat roekeloos met hunne provisiën zijn omgesprongen en eerst aan bet intoomen zijn gegaan toen het te laat was. Deze roekeloosheid kan worden verklaard door de hoop en verwachtingdat fort Conger éénmaal 's jaars door een schip der Unie zou worden bezochtgelijk immers ook in het plan lag maar zoo ooitdan is nu weder gebleken hoe onbetrouwbaar menschelijke berekeningen bovenal in de Poolstreken zijn. Het onwaarschijnlijke is daar regel. Die ijzige natuur spot met onze plannen en voorzorgen. Zij schijnt vermaak er in te scheppen ze te dwarsboomen en te verijdelen. Twee malen heeft men beproefd Port Conger te genakentwee malen zijn die pogingen mislukt. In 1882 kon de Neptune niet veel verder doordringen dan Kaap Sabine en het eiland Nittleton alwaar zij toen bergplaatsen met proviand nestelde, welke waarschijnlijk Greeley en zijnen met den dood worstelende kameraden het leven hebben gered. In 1883 liep de expeditie der Proteus en der Yantic nog jammelijker afwant de Proteus verongelukte en de Yantic moest onverrichter zake wederkeeren. En nu zijn de Bear en de Thetis, waaraan onze Regeering als proviandschip de Alert had toegevoegd by wijze van dankbetuiging voor hetgeen Amerika heeft gedaan om Pranklin op te sporen slechts door een mirakel er in geslaagd eenige weinige overblijvenden aan de hen reeds verkleumende koude en den hongerdood te ont rukken Droevig akeligijzingwekkend ij het verhaal der ontberingen, door Greeley en de zijnen doorgestaan vóór hunne wonderbaarlijke varlossing. De hongerdood had vele slachtoffers onder hen gemaakten de overleven den waren ademende geraamten gelijk. Den 14 Mei werd het laatste rantsoentje uitgedeeld en pas den 22 Juni kwam er hulp opdagen. Hoe hebben de ongeluk- kigen het nog eene groote maand kunnen uithouden met het schamehjke voedsel, dat hunne uitgeteerde han den aan de bevroren aardkorstaan de verstijfde zee zochten af te persen Dat is een dier raadselen, welke slechts door de vaak onverwoestbare taaiheid van het menschelijk gestel worden verklaard. Toen de stoombarkas der Bear, gewaarschuwd door eenige op verkenning uitgezonden mannen (1) Kaap Sabine bereikteondanks een orkaan die haar met ondergang bedreigdemoesten de redders die voedsel en artsenijen met zich voerdende tent openhakken om Greeley en zijne ellendige lotgenooten te bereiken. Geen hunner bad meer de noodige kracht om den ver lossers tegemoet te snellen. Luitenant Greeleydus lezen wij kon zich nauwe lijks op de handen en knieën handhaven. Zijn lange haren en baard zijn uitgeteerd lichaam en holle oogen glinsterden onder de brildie ze bedekte zijne zwakke van diepe ontroering en uitputting getuigende stem maakte een onvergetelijken indruk op de mannen die gekomen waren om hem aan den dood te ontrukken. Aan beide zijden van Greeley lagen Ellison met af gevroren ledematen en Cornell beiden in stervenden toestand. Slechts vier der overblijvenden konden uit de tent kruipen. Zij allen waren aan den nijpenden honger ten prooi en smeekten om voedsel. Maar hoe vreemd het ook schijnen mocht, vaste spij zen moesten hun ook aan boord der schepen, werwaarts zij overgebracht werden, ontzegd worden. Langen tijd zweelden zij in groot gevaar, tusschen leven en dood, tusschen rede en razernij. Ellison stierf krankzinnig en de anderen leden geruimen tijd in hun herinnerings- en denkvermogen. Zij waren uit het graf weder verrezen maar de schok der reactie had hun bijkans weder vernield. Waarlijk wanneer men dit alles leest, dan verwondert ons niet de kreet der Amerikanengeen Poolexpe- ditiën meer. Zeer welriekend rozenwater kan volgens Sempervi- rens op de volgende wijze bereid worden. Men neemt een nieuwen steenen pot of pan bindt daarover een schoone linnen doek en legt daarop eene zekere hoe veelheid versche zuivere bloembladen der welriekendste rozen. Daarover zet men een steenen schotel, die, na al vorens met een matig gewicht bezwaard te zijn, gevuld wordt met goed gloeiende, niet rookende turfkolen. De werking van het vuur en de zwaarte van den schotel drjven het vocht uit de rozenbladendat door den linnen doek in den onderstaanden p"ot sijpelt. Dit vocht is een heerlijk riekend rozenwater, dat men in eene goed luchtdicht gesloten flesch bewaren moet. Het vóór korten tijd in de mergelgroeve van Canne, het eerste belgische dorp in Jekerdal gevonden ge raamte van den Mosasaurus is, zooals het in een viertal blokken is uitgezaagd, voor de som van 600 frank ver kocht aan het belgische gouvernement. Verder zal hetna van de mergelomhulsel te zijn ontdaan te Brussel in het museum worden tentoongesteld. Blijk baar behooren de beenderen wervels en kaken, hoewel eenigszins verplaatsttot hetzelfde beest, dat, wie weet hoeveel miilioenen jaren geledenden dood vond in de zeewaarin de billioenen zeedieren leefdenwier overblijfselen tot vasten steen geworden, nu den bouw steen leveren voor een groot deel der huizen in het zuiden van Limburg. Het bovenbedoelde geraamte zat op een diepte van ongeveer 400 voet, links van de Jeker, heel weinig boven de laagdie wegens het grondwater niet te bewerken is. De versteende beenderen zijn, evenals de nog glinsterende tanden bruin terwijl de blokken, dia het geraamte bevatteneene gezamenlijke lengte hebben van drie meter. Op den spreekwoordelijken gezondheidstoestand ten platten lande en in dorpen valt nu en dan wel iets af te dingen zelfs mag aangenomen worden dat in een tijd als dezen nu de hitte toch al bijzondere reinheid en frischheid vordert, en vooral nu overal stemmen wor den vernomen om waakzaam te zijn tegen de dreigende cholera, een algemeene dorpsschoonmaak lang niet over bodig zou zijn. Er zijn b. v. dorpen in de provincie Groningen, tamelijk bevolkt met landbouwers, die altijd eene aanzienlijke hoeveelheid meststoffen achter en soms ook vóór hunne woning hebben liggen; de straat wordt hier en daar begeleid van goten die aan allerlei zelf standigheden afvoer verleenen maar door gemis aan verzamelbakken eenvoudig naar de laagste punten der straat samendrijven. Dat dit een en ander b. v. op beete dagen en als er in den mest gewerkt wordt zooals bij een boer dikwerf het geval is door bijvoeging of omgekeerd een stank oplevert, die zelfs in een dorp de zuiverheid van de lucht bederftzal men begrij pen. Zoo wordt ook in het schoone bloeiende en inderdaad zindelijke Veendam de lucht verpest door den afval van een tiental aardappelmeelfabriekenwelke zich in het kanaal uitstort. Volgens becijfering moet dat water op 1000 deelen 8.1 deel vaste stoffen (1) Deze ontdekte het kamp der stervende Amerikanen door eenen briefdien zij begraven vonden op het eiland Breevoort. bevatten (3.4 organische en 4.7 anorganische). De verwerking op 1% miljoen mudden aarappelen gerekend, het eiwitgehalte op 1.3 pet., dan wordt in de campagne van 100 dagen1,800,000 pond eiwit in dat vaarwa ter uitgestort. Als dat gaat rotten Door de Banier wordt het volgende afschuwelijke voorval medegedeeld dat te Koudum in Friesland zou hebben plaats. Verleden week is een reeds vrij bejaard ingezetene dezer plaats in het hooiland van de hitte bezweken. Is dit eene beklagenswaardige zaakongewoon is het he laas nietmaar bij het gewone beklag is in dit geval het geheele dorp in verontwaardiging onstoken over de gevoelloosheid van den boerop wiens land dit voor viel. Toen de oude arbeider aamechtig neervieldes voormiddags te elf uur, weigerde de boer niet slechts hem L oen naar huis brengen maar wilde niet ge- doogeD, dat de andere aanwezigen ook maar een oogen- blik hun werk staakten om den ongelukkige te hel pen die aldus tot vier uur 's namiddags bij zulk een heete lucht en brandenden zonnegloed bleef liggen zonder eenige hulp of verkwikking. Eerst toen de boer toch naar het dorp moest om te melken, ging hij de vrouw zeggen, dat zij haar man wel mocht laten halen, want dat die ziek op het land lag, enz. Ook hierbij gebruikte hij woorden die van eene ongelooflijke ge voelloosheid getuigden en daarbij nog steeds geen paard of wagen willende afstaan voor korten tijd, werd de arme man door een paar meer medelijdende personen met een schuitje gehaald als lijk. Tegen den russischen Keizerdie Donderdag te Warschau in Polen zou zijn gekomen, moet aldaar een aanslag zijn ondektdie zeer veel opzien wektook om hen door wie hij werd gesmeed. Toen eenige dagen geleden het gerecht te Warschau een zitting hieldkwam ongemerkt een kolonel der politie binnen. Na de zitting volgde hij den rechter Barowski naar diens woning, hield hem een pistool voor en nam hem gevangen. De rechter poogde vergeefs zich zelf te dooden. In zijn huis werd nog een jonge Russin gevat. Voorts werden nog twee beambten van Barowski, een dagbladschrijver, een koopman, acht studenten en eenige bedienden van een handelshuis ge vangen genomen. In des rechters woning vond men zooveel dynamiet, dat een geheele wijk er door had kunnen springen. Dit was geleverd door een Rus die een vrijbrief had gekregen van een hoog russisch ambtenaar in het bui tenland. Voorts vond men helsche werktuigen bom men pistolen een drukpersstukken en zegels van het russisch revolutionair comité. De aanslag bedoelde het paleiswaar de Czaar zou verblijven in de lucht te doen vliegen. Zoover loopen de berichten. Ongetwijfeld zullen wel dra nadere volgen. De Keizer zal denkelijk zijn bezoek uitstellen. Als iets zeer zeldzaams kan vermeld worden dat op het buiten Ooster-Enghvan den heer A. Holtzman te Hilversum een licht gele mol is gevangen met een oranje gelen kop. Het diertje is nog in leven en mochten er liefhebbers zijn die het willen bezichtigen, dan zal de tuinbaas dit wel willen toestaan. Algemeene blijdschap heerscht onder de brievenbestel lers in de Vereeuigde Staten. De president heeft n.l. de door het congres aangenomen wet bekrachtigd waarbij bepaald wordt dat elk besteller jaarlijks recht heeft op veertien dagen verlof met behoud van trak tement. Iemand te Gloverwille (New-York) heeft drie jaren lang gearbeid aan een miniatuur-locomotiefje. Het is thans gereed en weegt slechts anderhalf' pond. Gelukkig voor de dagbladpers, gebeuren in den kom kommertijd nu en dan ten minste nog dingen welke niet bepaaldelijk tot de alledaagsheden behooren. Ge tuige het volgendeDe banketbakker Hurkes te Eind hoven had twee kanarievogels in een kooi zitten, welke reeds eieren hadden, 's Morgens zeer vroeg hoorde hij een gepiep riep zijne vrouw en wbb al blijde in de meeningdat hij jonge kanarievogeltjes had. Zijne nieuwsgierigheid niet kunnende bedwingen, ging hij zien, maar verbeeldt u zijne verwondering, in stede van jonge kanarievogeltjes vond hij vier jongen muizen. De eieren waren door de oude muis opgepeuzeld ter wijl de kanariepop doodleuk op haar nest bleef zitten. De oude muis kwam later de jongen door de tralies heen eten geven. De Edison'sche gloeilicht-verlichting te Nieuw-York in het le districtis nu sedert twaalf maanden onaf gebroken in gebruik geweestzonder dat eenige stoor nis heeft plaats gehad. Er zijn thans zooveel huizen aangesloten als met het oog op een goede verzorging door dit eene station mogelijk is slechts enkele aan sluitingen worden nog aangenomen voor over dag öf voor den geheelen duur des nachts. De meter die in gebruik is voor het meten van het verbruikte licht werkt zeer uitstekend en de verbruikers zijn zeer te vreden zoowel over het licht als over den prijs. De maatschappij verlicht thans 31 huizen met dra den voor ongeveer 133000 gloeilampen. Dinsdag 22 Juli. Londen. De manifestatie ten gunste van de kies wethervorming was de grootstedie ooit gehouden werd125 a 150000 personen namen er aan deel. Vóór de conservatieve club worden treurmarschen ge speeld. Voor het huis van Salisbury (dat door de po litie bewaakt werd) werd geroepen: Weg met de lords! De orde was overigens volmaakt. Parijs. Minister Ferry verklaarde dat de fransche pantservloot voor Foochoo blijft liggentotdat China de oorlogschatting heeft voldaan.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 3