I No. 89*. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. tweede blad r I II ZONDAG 27 JULI. I (Officieel (Bebwllt. ftimtenlattb. ÏÏeleqveiHssht Berichten, allerlei. Oneerlijke boter- en kaasconeurrenten. ALKIAARSCBE COIRWT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren dat het met ingang van 1 Januari 1885 verboden is binnen de kom en buurten der gemeente privaten te hebben of te gebruikenuitloopende in slootengrachtenriolen ol kuilen; dat na 1 Januari 1885 geene kuilen meer van gemeente wege worden geledigd en dat kuilen, die vóór 1 Januari 1885 gedempt worden kosteloos door de zorg der gemeente- reiniging celedigd w(^ meester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 99 Juli 1R84 De Secretaris, 22 Jul1 188 NUHOUT YAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat de gemeente-politie op Maandag 28 Juli 1884 en volgende dagen wederom schouw zal houden over de goten, riolen en zijlen in deze gemeente waarvan het schoonhouden volgens de bestaande voorschriften aan de ingezetenen is opgedragen, zijnde haar tevens opgedra- geneen onderzoek in te stellen naar den toestand der mest- faalten en varkenshokken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 99 hili 1884 De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het volgende gevondene voorhandenals een insigne der Turnclub; een onderstukje van een gouden oorbelletje; een snoeimes met schede; een meisjes hoed; een handdoek; ver schillende hondenpenningen; een stukje zilver; een nikkel arm band; een klein sleuteltje; een onderstukje van een oorbelletje met blauw koraal; een rood geruit zakje; een bril; een lorgnet. Tot plaatsvervanger van den kantonrechter te Zaandam is bij kon. besluit van den 24 benoemd de heer mr. Z. W. Straatman, advokaat en prokureur aldaar. Den 25 is te Amsterdam tegen 20 drogisten proces-verbaal opgemaakt wegens het onbevoegd ver- koopen van geneesmiddelen. Op de paardenmarkt te Hoofddorpgemeente Haarlemmermeer, waren den 25 aangevoerd 165 paar den en veulens. De handel was vlugverscheidene paarden werden voor buitenlandsche rekening gekocht. Den 24 hebben eenige vrijzinnige leden der ned. herv. gemeente te Haarlem besloten, met het oog op de vacature door het verleend emeritaat aan den nog eenig overgebleven vrijzinnigen predikant ds. Moltzer, aan het kiescollegie te vragen een predikant van de vrijzinnige richting te beroepen. Het daartoe strekkend verzoekschrift is zoodanig gesteld dat ook lidmaten van andere richting het kunnen onderteekenen. Den 24 gingen 70 van de oudste leerlingen der openbare school te "Warmenhuizen die ten hoogste 3 keer verzuimd hadden met eene boot van den heer Bosman die zeer geschikt de commissie te hulp kwam naar Amsterdam waar het panopticum bezocht en ver volgens gegeten werd in den volksgaarkeu ren Spuistraat no. 4. Aan de gezichten der kinderen was het te zien, dat ze zich in beide gebouwen vermaakten. Dat de reis werd verkort door gezang en versnaperingen be hoeft niet gezegd te worden. Den 25 hadden 80 van de jongsten feest op het dorp. Elk trok een prijs. De commissie tot wering van schoolverzuim krijgt jaarlijks 200 van de gemeente. De gemeenteraad van Nibbixwoud heeft voor f G000 aandeelen genomen in den aan te leggen lo kaalspoorweg Medemblik—Hoorn. Benoemd tot onderwijzeres te Enkhuizen met akte voor gymnastiek mej. Buiterbroek te Sneek. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Enk huizen ds. Kutsch Lojenga te Zwartewaal en te 's Gra- veland ds. J. G. Klomp te Broek op Langedijk. Te Bakkeveen verdronk een kind in de wasch- tobbe; te "Westerbork een jongentje van 8 jaren en te Deutichem een metselaarsknecht van 20 jaren die in den Ouden IJsel was gaan baden. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen den 29, 's namiddags 2 urentot toelating van het dezer dagen door den Koning beëedigde lid uit Limburg den heer Magnee. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft afwij zend beschikt op een verzoek om vermindering van den onlangs van 9 op 8 centen verminderden gasprijs tot 6 a 7 centen. De min. van buitenl. zaken heeft aan de Eerste en Tweede Kamer ten vervolge op de vroeger inge zonden Niserostukken doen toekomen de laatstelijk om trent deze zaak gewisselde brieven en bescheiden, doch alleen voor de leden. Hij is voornemens spoedig eene verzameling van alle op deze zaak betrekkelijke stukken ter kennis der Kamers te brengen. Tot ambtenaar ter secretarie der gemeente Wor- merveer is benoemd de heer P. B. Laurense te Den Bommel. Op 1 Juli 1884 waren bij de ned. herv. berk 287 predikantsplaatsen onvervuld 14 meer dan een jaar vroeger, Over den spoorweg HaarlemZandvoort werden in Juni 1.1. 41601 reizigers vervoerd: de opbrengst was f 10,741,09. De Koning heeft bepaalddat de harddraverij om den prijs van den Koning en de Koningin te Leeuwarden die wegens de ziekte van den Kroonprins van den 18 Juni tot den 2 Augustusden verjaardag der Koningin, uitgesteld was dit jaar niet zal door gaan met het oog op den rouw wegens 's Prinsen overlijden. Den 17 Augustus wordt te Arnhem een gecos- tumeerde zwemwedstrijd gehouden. Met het oog op het dreigend choleragevaar heeft de gemeenteraad van Schagen tot den aankoop van een barak besloten. Zij heeft voor dezen doortastenden maatregel f 2500 uitgetrokken en den plaatselijken ge neesheer met het geheele toezicht op de inrichting belast. Het gebouw zal in de onmiddelijke nabijheid van dezen worden opgeslagen. De gemeenteraad van Edam heeft aangenomen het aanbod der firma William Pont om aan de ge meente 10000 renteloos te verstrekken ten behoeve van de verbetering van den waterweg EdamMonni kendam—Schouw goedgekeurd een voorstel tot het sluiten eener leening van f 8500 tegen 5'7/ioo°o ten behoeve van den aanleg van twee beweegbare bruggen in die vaart en aan den F. Sanders te Amsterdam vergunning verleend tot het leggen eener stoomtram naar Kwadijk mits binnen 6 maanden geëxploiteerd wordende. De meeste groote boeren te Warmenhuizen spre ken druk over het bouwen eener kaasfabriek; voor een jaar of drie was het al in de pen, maar er bestaat nu gegronde hoop, dat men van praten tot doen zal komen. Aan den heer D. de Leeuw is door het bestuur van den polder Bergermeer vergunning verleend tot het leggen van den ontworpen waterleiding langs den Meerweg. Den 7 Augustus wordt het bouwen eeuer desin- feetieloods bij de ziekenbarak te IJmuiden, geraamd op 3700, aanbesteed. Den 4 Aug. wordt het bouwen eener dergelijke loods bij de barak aan den Hoek van Holland aanbesteed. Het bestuur van het officieren-schietgezelschap der d.d. schutterij te 's Gravenhage heeft onder koninglijke goedkeuring bepaalddat de door het overlijden van den kroonprins uitgestelde algemeene schietwedstrijd zal plaats hebben van 11 tot t5 Augustus a s. Bij de behandeling der zaak van den diefstal ten postkantore te Breda voor het hot te s Hertogenboseh is o.a. gebleken dat de sleutel der brandkast des avonds geborgen werd in eene zoo vermolmde lade dat het niet moeielijk zou zijn geweestdien sleutel te bemachtigen. Die lade werd des avonds na afloop van de dienst, door een der aanweiige commiezeD gesloten; vier beambten hadden er ieder een sleutel van. Er was echter nog een sleutel om haar te openeneeni- gen tijd vóór het optreden van den tegenwoordigen directeur was dit toevallig ontdekten die vijfde sleu tel werd nu zoogenaamd uit voorzorgachter een scheurkalender gehangen doch op^ die wijze onder het bereik van een ieder gebracht. Het was op het kan toor een publiek geheim dat achter den kalender nog een vijfde sleutel hing. De advocaat-generaal noemde die voorzorg kinderachtigde president van het hof verklaarde aan verschillende getuigendat het hem onbegrijpelijk voorkwamdat men den vijfden sleutel niet dadelijk óf vernietigd óf aan den directeur ter hand gesteld had; het zorgvuldig bewaren der vier overige sleutels werd immers op die wijze geheel nutteloos ge- maaki. Ook de verdediger van den brievenbesteller Moors, mr. van Leeuwen, noemde het onverantwoordelijk, den sleutel eener kastdie zooveel waarde bevatte zoo slecht te bewaren en daardoor de gelegenheid om te stelen zoo gemakkelijk te maken en dat wel aan be ambten als dezen beschuldigdedie met een karig loon in het onderhoud van vrouw en zes kinderen moest voorzien. Zaterdag 26 Juli. Londen. Volgens bericht uit Madagascar vielen de Franschen met 1500 man en geschut het versterkte kamp der Hovas aan. Na twee uur bloedigen strijd moesten de Franschen terugtrekken. Onder dit opschrift leest men in de N. Bott. Ct.: Op het einde van Maart j.l. seinde ik u den hoofd inhoud eener dépêche, uit Nieuw-York ontvangen, en behelzende het resumé van het verslaguitgebracht door de commissie van den senaat in Nieuw-York, welke benoemd was om een onderzoek in te stellen naar de stelselmatige vervalsching van zuivelproducten door ge- wetenlooze concurrenten van boter- en kaasbereiders volgens de oude methode. Het verslag der bewuste commissie vermeldde merk waardige dingen. Van dertig onderzochte monsters boter hadden twee derden slechts in de verste verte aan melk hun ontstaan te danken. Het afvalvet van var kens en ossen vormde hun „lekkerst" hoofdbestanddeel, maar vaak vond men dit, als nog te goed en duur, vervangen door bedorven vetten, „geneutraliseerd" met behulp eener toevoeging van salpeterzuur en zwavelzuur, van voldoende kracht om de laarszolen eens werksmans te doorboren vingernagels ten val te brengen en ver schillende ziekten te veroorzaken. Deskundige artsen verklaarden voor de commissie, dat het nuttigen van dergelijke boter vele sterfgevallen vooral bij kinderen, moet veroorzaken en veroorzaakt. De commissie advi seerde den aanmaak van oleomagarine ten eenenmale te verbieden. Naar aanleiding van dit telegrafische bericht inter pelleerde de heer Th. Duckham afgevaardigde voor Herefordshire de regeering in het Lagerhuis, en vroeg haar een onderzoek in te stellen in Amerika, opdat er, bij den grooten aanvoer van oleomargarine en kaas van daar, maatregelen zouden kunnen genomen worden om het publiek tegen het verderfelijke en giftige bocht der Yankee-knoeiers te beveiligen. De regeering verklaarde zich daartoe bereid en den 2 April zond lord Granville de noodige instructies aan den engelschen gezant te "Washington den heer Sackville West. Deze stelde zich daarop in betrekking met het departement van landbouw te Washington. Den 16 April ontving de heer West van gemeld departe ment het volgende hoogst eigenaardige officiëele exposé van den echt amerikaanschen toestand op dit oogenblik: „Het kan als vaststaande worden aangemerkt dat van de 100.000.000 pond boter, te Nieuw-York verkocht, 40.000.000 a 60.000.000 pond bocht is. Oleomargarine heeft de gemiddelde boterprijzen tien cent per pond gedrukthetgeen voor de landlieden een jaarlijksch verlies beteekent van vier miljoen dollar. „Ongeveer de helft a twee derde der boter, te Nieuw- York ontvangen, wordt geklassificeerd onder „butterine", een mengsel van ongeveer gelijke gedeelten reuzel en goede boter. „Suine" wordt als „butterine" geclassifi ceerd en heeft dezelfde bestanddeelen, alleen wat meer reuzel. Maar oleomargarine wordt gefabriceerd uit vetten van allerlei aard. Daartoe worden talk, reuzel, katoen zaad aardnoten en andere oliën bijeengeschraapt uit alle hoeken en landen. Deze vetten worden „geneutraliseerd" door salpeterzuur, gemengd met melk, room, of slechte boter en dan gekarnd. Het zuur in deze combinatie is natuurlijk hoogst nadeelig voor de gezondheid hoe meer er van hoe nadeeliger. Vele dezer producten kan men van eehte boter ternauwernood onderscheiden. Zelfs deskundigen kunnen dat niet. Een onderzoek met behulp van microscopen en zwavelzuur is onvermijdelijk om het ware karakter dezer combinaties vast te stellen. In vele staten zijn wetten van kracht, welke de fabri kanten dwingen hunne artikelen te merken volgens hunne ware bestanddeelen maar ongelukkigerwijze wordt de verbruiker bedrogen, doordien de merken, bij aankomst der fabrikanten ter plaatse hunner bestemming, verwijderd worden. De bijkans algemeene afkeuring dezer bocht producten oefent over het geheele land een krachtigen invloed, en zonder twijfel zullen er sterke maatregelen worden genomen om ben, die deze fraudes uitvoeren, te ontdekken en te straffen." Ten deele heeft zich de verwachting bewaarheid door de indiening te Nieuw-York bij de wetgevende macht aldaar, van een ontwerp om, gelijk de titel luidt, „bedrog te keeren bij den verkoop van zuivelproducten." Dit ontwerp is den 24 April aangenomen en den 1 Juni j.l. in werking getreden. Ik kom daarop terug. Vooraf echter wil ik eenige gedeelten weergeven van de uitermate belangrijke toespraak, waarmede de heer H. B. Lowe, de voorzitter van de openbare gezondheidscommissie te Nieuw-York, het ontwerp bij den senaat aanbeval. Nederland werd door hem speciaal genoemd als een der gewesten, wer- waarts de boebtfabrikanten der Unie hunne schadelijke en giftige knoeiartikelen zendenen het is absoluut noodigdat het nederlandsche publiek wetewat men het in de maag heeft gestopt en willen stoppen. Eenigen tijd geleden is een doofstomme marskramer, die gedurende 14 jaar zoozeer de aandacht heeft ge trokken op de London brugziek geworden en naar het gasthuis gebracht waar hij stierf. Voor zijnen dood maakte hij bekend, dat zijne doofstoomheid slechts voorgewend was. Hij verhaalde, dat hij in Zwitserland van fatsoenlijke ouders geboren was. Toen hij jong was, was hij verloofd aan een Hef meisjedoch door drift vervoerdtwistte hij een met haar en wondde haar zoodat zij ziek werd. Uit berouw hierover besloot hij om twintig jaarals een balling uit zijn vaderland en den kring zijner betrekkingen te blijven, in al dien tijd niet te spreken barvoets en bloothoofds te gaan en zijn eigen kost te verdienen. Hij had deze boete ook getrouw volbracht. Een ingesteld onderzoek heeft de waarheid van zijn verhaal aan het licht gebracht. Een onzer lezers scbrjjft het Handelsblad, is in het bezit van eene Angorakat, eene afstammelinge der vrucht bare moederdie gerust de lievelinge der bezoekers van de boekzaal onzer Diergaarde genoemd mag worden. De kleine spinster heeft de voor haar geslacht on eigenaardige gewoonte om de talrijke vogelsdie zij verschalktlevend thuis te brengente apporteeren met „zachfen bek" gelijk de jager zou zeggen. Gisteren avond gaf zij daar echter een zeer merkwaardig bewijs van. Bü een buurman van haar meester ontsnapte de kwartel." Poes, die daarvan getuige was legde spoedig de poot op den vluchteling en bracht hem bij zijn meester, wien de vogel echter weer ontsnapte. En nu toog poes andermaal op de jacht met het gelukkig gevolg dat de kwartel hedenmorgen alsof er niets gebeurd ware weer in zijn kooi zat te kwik-kwakken. De schoolmeester zegt „Iemand die niet op de grammatica gevat is. j „Zou niet zeggen dat poes de voeatief van kat is." Maar indien de waarheidsliefde van onzen zegsman niet boven verdenking ware verheven zou men even min zeggen dat onder de viervoetige blauwbaarden voor muizen en vogels zulk eene uitzondering voorkomt. Een prachtige naam voor een vereeniging heeft men te Bijswijk uitgedacht namelijk die van Harrewar. De leden stellen zich krachtens de statutenten doel de beoefening van het kolfspel maar wij twijfelen niet zegt de Arnh. Ct. of zij zal, als elke andere vereeniging haar naam door daden handhaven. Terwijl het in Europa bovenmate heet is, klagen onze Australische tegenvoeters over de koude. Er is sneeuw gevallen in plaatsen waar men die tot nu toe nooit gezien had. .14 I

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 5