Binucntanb. artikelen moesten naar haar oordeel in zooverre herzien wordenals noodig is om te beslissen of zij uit de Staatswet moesten vervallenom in een afzondorlyke wet een plaats te krijgen. Met 162 tegen 112 stemmen werd dit voorstel aangenomen. Daarna werd de tekst van de artikelen van het ontwerpdie op art. 17 der wet betrekking hebben, goedgekeurd, zooals de Kamer dien vaststelde. Door den heer Berlet werd een amendement voorgesteld om art. 8 te herzien in dien zin dat de rechten van de Kamer en den Senaat in zake het verminderen of het schrappen van begroo- tingsposten nauwkeurig omschreven werden. Dat amen dement strekte tot vervanging van het door de Kamer aangenomen doch door de Senaatscommissie verworpen artikel. De heer Dauphin verlangde dit amendement in handen der commissie te stellen, dat door den heer Marcère namens haar bestreden werd. Minister Berry zeidedat hij het amendement niet kon aannemen daar dit zou leiden tot een toestand alles behalve in overeenstemming met de waardigheid van het Parle ment en het land. Een herziening, die niets beteekende, zooals de Senaat ze wenschte, was overbodig. De Senaat zou hiermede van een beleedigend wantrouwen in de Kamer blijk geven. Een zoo verminkte wet kon hij aan de Kamer niet voorleggen. Den 29 wordt de beraad slaging hervat en zal de commssie rapport uitbrengen over het amendement-Berlet. Den 28 werd de suikerwet in den door de Kamer vastgestelden vorm aangenomen. Kamer. Den 24 drong de heer Paul Bert bij de regeering op strenge toepassing der epidemienwet van 1822 aan. Hij waarschuwde evenzeer tegen overdreven vrees als tegen struisvogelachtige onbezorgdheid. Ge zondheidsafsluitingen noemde bij noodeloos en barbaarsch de ontsmettingen aan de spoorwegstations kinderachtig, enz. Volgens hem was Erankrijk na Spanje en Turkije met de zorgen voor de volksgezondheid het achterlijkste landhij weidde uit over allerlei noodzakelijke ver beteringen, de regeering verantwoordelijk stellende voor eene verdere verbreiding der epidemie. Minister Herisson verdedigde de regeering tegen het verwijt van traagheid en las de verschillende door hem naar aanleiding van de cholera uitgevaardigde brieven voor. De gemeentebesturenwel ver van on verschillig te zijn vvaren geneigd om hunne bevoegd- beid en plichten bij de maatregelen tot wering der ziekte te overdrijven. De gezondheids-commissie zag voor de regeering op dit oogenblik geene reden om verder te gaan dan het uitoefenen van toezicht over de maatregelen der gemeenten. Mocht die commissie van gevoelen veranderendan zou de regeering dien- overeenkomstig handelen. Nadat nog verscheidene andere sprekers het woord hadden gevoerd stelde de heer Clémenceau voor, eene gezondheids-commissie te benoemen om zich naar ue geteisterde of bedreigde departementen te begeven, met welk voorstel de heer Paul Bert zich vereenigde. De heer Langlois stelde voureenvoudig over te gaan tot de orde van den d»g, waarmede de minister instemde. ^Deze meendedat zulk eene commissie geen tijd meer zou Éfetjuén om eenigen maatregel van betoekenis te nemen en hare benoeming alleen zou strekken om schrik te veroorzaken. Het voorstel Clémenceau werd verworpen met 219 tegen 193 stemmen en de motie, om over te gaan tot de orde van den dag, aangenomen met 298 tegen 62 stemmen. 3 jaren kan het werk voltooid worden. Voor het eer- ste jaar wordt gerekend noodig te zijn f 100,000 voor het tweede f 370 000 en voor het derde' f 260,000. Yoor het jaarlijksch onderhoud wordt in de eerste jaren na de voltooiing van den verbindingsdam ongeveer f 36000 gevorderd. Bij kon. besluit van den 8 (Staatsblad No. 121) is een nieuw tarief van kanaal-, haven - en steigergelden op het Noordzeekanaal en zijne zijkanalen vastgesteld. Te Botterdam is in den nacht van 24 op den 25 een politie-agent naast zijnen kameraad, met wien bij op dienst was zoodanig door den bliksem getroffen dat hij geheel verlamd neerviel en naar het ziekenhuis' vervoerd moest worden. Den 24 is in den ouderdom van bijna 63 jaren overleden de heer K. van Eedenburgemeester van Krommenie sedert 18 jaren. Van de 16 voor de hoofdakte den 24 25 en 26 te Amsterdam geëxamineerden werden 6 toegelaten namelijk H. F. BotschuijverA. L. C. Beekman, H. J. Tietjens, D. C. Snijder, A. J. Straatman en G. J. Ligthart aldaar. Graaf von Alvensleben, gedurende 2 jaren duitsch gezant te 's Gravenhage, is den 25 voor goed vertrokken naar zijne familie in Hanover. - De arr. rechtbank te Breda heeft den 25 B. T. P. Filbrij, oud 33 jaren, en H. T. J. Filbrij, oud 31 jaren kassiers en effectenhandelaars te Breda thans in hechtenis verwezen naar den procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Hertogenbosch ter zake van be- driegelijke bankbreuk. De herstelde school te Zijpe aan de Burgerbru** is den 25 door den districts-schoolopziener goedgekeurd" den 21 besloot de raad dier gemeente, den 31 het hulplokaal, de kolfbaan van J. Govers, te ontruimen en de oude schoolbanken in het openbaar te verkoopen. Voor dien schoolbouw werd eene geldleening van 3400 aangegaan tegen 4^°/o rente en %°/o provisie met den makelaar W. Honingh te Wormerveer. Den 26 werd ter hoogte van Diependaal onder Arnhem op den uit Utrecht komende trein geschoten. De kogel maakte een gat in eenen met reizigers ge- vulden 2e klasse wagen. ITALIË, Het regeeringsblad maakt een schrijven van den spaanschen minister van buitenlandsche zaken aan den italiaanschen gezant te Madrid openbaar, waar in^ verklaard wordtdat het tegenwoordige spaansche ministerie geene verandering gebracht heeft in de hou ding door vorige ministers van buitenlandsche zaken ten aanzien van Italië aangenomen. Verder worden de bestaande gevoelens van oprechte vriendschap tus- schen Spanje en Italië bevestigd. STATEN-GENEBAAL. Tweede Kamer. De regeering heeft aan de Kamer ter bekrachtiging overgelegd eene met de maatschappij tot landaanwin- ning op de Friesche Wadden gesloten overeenkomst tot overneming door den Staat van het door de maat schappij aangevangen werkop grond dat door ver schillende gebeurtenissen en omstandigheden de onder neming te gronde dreigt te gaan, welk te niet gaan voorkomen moet wordennu aan deze onderneming reeds zóó veel kapitaal en arbeid besteed ia en de Staat bovendien reeds geldelijk bij de zaak betrokken is. In 1K rugtekeeren te onderdrukken. Sneller en sneller liep hij nu voort. Hij hield zich noch in Agnetendorf, noch in Hermsdorf op ieder oponthoud scheen hem nu een afkeurenswaardig toegeven aan zijne stille ver langens. Hij rustte niet eerdervoordat hij lichame lijk en geestelijk ten uiterste vermoeidte Hirsch- berg aankwam. Hij nam zijn intrek in een kleinzelden door door trekkende vreemdelingen bezocht logementom van de inspannende marsch uitterustenmaar rust vond hij niet, nauwelijks lag hij te bed, of de innerlijke onrust dwong hem om er weder uittespringen. Opnieuw be- ,^e z'e'estrijdhet viel hem ontzettend zwaarom bij zijn eenmaal genomen besluit te blijven maar toch gelukte het hem ten laatstezijn vurig verlangen te onderdrukkenhet plichtgevoel zegevierde. Hij ging aan de schrijftafel zitten en schreef twee afscheidsbrieveneen aan mijnheer von Osternau en een aan mijnheer Storting; bij den laatste voegde hij het bedrag der kleine schuldwaarvoor Storting te Breslau zoo bereidwillig borg was gebleven. Beide brieven bracht hij zelf den volgenden morgen onmid- delijk vóór zijn vertrek naar Berlijn, op de posthier mede had hij zich den terugkeer naar slot Osternau voor goed afgesneden. Hij voelde zich veel kalmer, de strijd was geëindigd, hij weifelde niet meer. Wordt vervolgd. De wedloopen te Bussum hadden den 26 onder gunstig weder plaatshet aantal toeschouwers was geringer dan ten vorigen jare. De uitslag was als volgt I. Nationale prijs. (Handicap met verschillende afstanden). Harddraverij voor nederlandsche paarden toebehoorende aan nederlandersingespannen voor twee- of vierwielige rijtuigen. Maximum afstand 3200 el Inleggeld 20, forfeit f 10. Prijs Koningszweep, uitgeloofd döor Z. M. den Koning, en 750. Premie 250, de derde ontvangt de inleggelden en forfeits tot een bedrag van f 150, het overige vervalt aan de kas der Vereeniging. Prijs Victoria eigenaar C. Oudijk premie Tromp, eigenaar J. Koster Apollo, eigenaar A. H. Jurgens, was No. 3. II. Heath stakes (Handicap). Wedren op de vlakke baan voor paarden van alle 'landen en rassen 3 jaar en ouder. Afstand ongeveer 1600 el. Inleggeld 75, forfeit 25. Prijs f 1500 en 2/3 der inleggelden en forfeits, de tweede ontvangt een derde der inleggelden en forfeits, alles na aftrek van het inleggeld van den derdedie dit ontvangt. Prijs Chronometer, eigenaar luit. Metelerkamp premie: Dordrecht, eigenaar Van Heek. III. Aanmoedigingsprijs. Harddraverij voor neder landsche paarden, behoorende aan Nederlanders, gebo ren 1879 of lateringespannen voor twee- of vier wielige rijtuigen. Afstand 1600 el. Inleggeld 10- Prijs f 500, premie f 200, de derde ontvangt de in. leggelden. PrijsDe Dikkeeigenaar A. C. van den Akker; premie: Slimme Jan, eigenaar J. G. Matze Mincaeigenaar Mr. P. H. A. Tydeman was No. 3.' IV. Tribune stakes (Handicap). Hurdle race voor paarden van alle landen en rassen, 4 jaar en ouder. Afstand 3200 el. Inleggeld f 60, forfeit f 30. Prijs 1200 en 2/3 der inleggelden en forfeits, de tweede ontvangt 1/3 der inleggelden en forfeits, alles na aftrek van het inleggeld van den derde, die dit terug ontvangt. Prijs Enchanter, eigenaar luit. Metelerkamp Nul van denzelfden eigenaarliep niettoch werd de prijs toegekend. Er waren slechts 2 paarden ingeschreven. V. Internationale prijs. (Handicap met verschil lende afstanden). Harddraverij voor paarden van alle landen en rassen ingespannen voor twee- of vierwie lige rijtuigen. Maximum afstand 4000 M. Inleg f 50, forfeit 25. Prijs 1500 premie 500de derde ontvangt de inleggelden en forfeits tot een bedrag van 250het overige vervalt aan de kas der vereeni ging. Prijs Negocianteigenaar A. Coddens premie: Gramotiey, eigenaar Carl DeckerApolloeigenaar A. H. Jurgens, kwam het derde aan. VI. Damesprijs. Wedren op de vlakke baan voor paar den, ter goeder trouw het eigendom van nederlanders en bereden door nederlandsche gentleman ridersAfstand 2400. Gewicht 78 P. Winners in 1884zoowel van een wedren op de vlakke baan als van een Steeple chase of Hurdle race in Nederland of in het buitenland, dragen 2 P. overwicht. Inleg f 25, forfeit f 10. Prijs een kunstvoorwerpaangeboden door eenige dames benevens 2/3 der inleggelden de tweede ontvangt 1/3 der inleggelden alles na aftrek van het inleggeld van den derde die dit terugontvangt. PrijsEnchanter, eigenaar luit. Metelerkamp premie Gratefuleige naar „De Witten". De berijder van Dordrecht, eige naar Van Heekviel van het paard. VII. Officiers steeple chase (Handicap). Voor paarden ter goeder trouw het eigendom van en bereden door offi cieren van het nederl. of nederl.-indische leger. Af stand 3000 M. ongeveer. Inleg f 25forfeit f 10. Prijs 800 en 2/3 der inleggelden en forfeits de tweede ontvangt 1/3 der inleggelden, alles na aftrek van het inleggeld van den derdedie dit terug ont vangt. Prijs: OlontarfBoy, eigenaar ritm. Wijnstroom. Luit. van Duren viel van het paard. Den 26 was des avonds het park Kostverloren te Aandvoort met lampions geïllumineerdterwijl van tijd tot tijd bengaalsch vuur ontstoken werd. Den 27 had den in tegenwoordigheid van eene menigte toeschou wers de aangekondigde wedrennen van ponies en ezels plaatsmet den volgenden uitslag t, Harddraverij voor ponies (afstand 500 el). at Jonker premie C. van Duivenoord. No. 2. Wedren voor ezels (afstand 200 el). Prijs: Bakkenhove premie de Pauvage. No. 3. Wedren voor ponies (afstand 500 el). Prijs: K. Draijerpremie P. Jonker. No. 4. Wedren voor ponies (afstand 400 el). Be reden door kinderen van badgasten. Prijs de jongeheer A. Boissevain (gouden doekspeld); premie: de jongeheer Veltman (portefeuille). 6 No. 5. Wedren met hindernissen voor ponies (af stand 500 el). Prijs: J. Keur; premie: G. Koning. No. 6. Wedstrijd met hindernissen voor ezels (af stand 150 el. Prijs W. Koper; premie: W. van derMey. Buiten het programma draafden de eigenaars of be rijders van ponies, die geen prijs of premie mochten verwerven om een „troostprijs", waarbij H. van den Bosch den prjjs en H. van den Berg de premie verwierven. De ritten met ezelsvooral die met hindernissen gaven tot zeer koddige tooneelen aanleiding. Jen 25 te Uitgeest gehouden jaarlijkschen kolfwedstrijd is de prijs behaald door den heer B. Zon- jee aldaar de le premie door J. Kist te Zuidschar- woude, terwijl de 2e premie den heer G. Kuiter aldaar ten deel viel. De gemeenteraad van Maastricht heeft den 26 een krediet van f 1800 toegestaan voor het nemen van voorzorgsmaatregelen tegen besmettelijke ziekten een verordening vastgesteld waarbij het gemeentebestuur gerechtigd wordt verklaard onbewoonbare huizen be woonbaar te doen maken of te doen ontruimen en een verordening op het ledigen van beerputten bepa lende dat dit ledigen geschieden moet door een pneu matisch toestel. Verder werd machtiging verleend om in rechten op te treden tegen het verzet tot betaling van het straatgeld. De van Houtrijk en Polanen op Amsterdam va rende vrachtschipper is den 26 op de terugreis over boord gevallen en verdronken onverzorgd nalatende eene weduwe met vier kinderen. Hen 26 is te Haarlem door het bestuur van het plaatselijk comité Haarlem der Unie het bouwen eener school met den bijbel voor 256 kinderen met onderwijzerswoning op een terrein aan de Antbonie- straat aanbesteed. Van 19 inschrijvers was de heer J. Verkorenaannemer te Voorschotenvoor f 16441 de laagste. In den nacht van den 26 op den 27 brak te Leiden omstreeks 1 uur brand uit op de Lammermarkt, de standplaats der draaimolens in een huisje bewoond boven door zekeren Noordravenbeneden door van der Voortbehanger. De brand was boven ontstaan terwijl de bewoners afwezig waren die van beneden waren reeds te beddoch werden nog tijdig gewekt en gered. Hetgeheele huisje met den inboedel brandde af. Het te Wijk aan Zee gedurende den badtijd ge vestigde rijks-telegraafkantoor zal, te rekenen van den 27, geopend zijn op zon- en feestdagen van 8 tot 11 uren 's voormiddags; op werkdagen, van 8 tot 11 uren s voor- en van 12 tot 4 en 5 tot 6 uren 's namiddags. Bij kon. besluit van den 27 is met ingang van den 1 Augustus met het gezondheidsonderzoek van schepen volgens de bepalingen der wet van 28 Maart 1877 voor 3 maanden voor IJmuiden belast de officier van gezondheid le klasse W. T. Philipsen. De boerenplaats Kroondijk bij Lemmer en de boerenplaats Ogtrop te Lemsterlandzijn den 27, ten gevolge van het broeien van het hooiafgebrand. Op de aan den minister van financiën gerichte vraagwat verstaan moet worden onder „ongewasschen lijf- en beddegoed" in bet den 28 in werking getreden koninklijk besluit, waarbij de invoer van lompen enz. wordt verboden is geantwoorddat daaronder ook te verstaan is datgenehetwelk personendie de grenzen overschrijden voor hun gebruik medevoeren. Onder het woord „ongewasschen" wordt verstaan goeddat blijkens zijne onreinheid of de wijze van verpakking kennelijk bestemd is om op nieuw te worden gewas- schen alvorens het weder te dragen. Men kan zich evenwel bepalen tot lijfgoed in den strikten zin van het woord dus tot het goed dat met het lichaam in onmiddelijke aanraking komtzoowel handelsgoed als bagage is onder bet verbod begrepen. De Keizer van Oostenrijk heeft den burgemeester van Amsterdam benoemd tot kommandeur van de Frans Jozef orde en den commissaris van politie aldaar tot ridder in de orde van de IJzeren Kroon. De gemeenteraad te Vries heeft, op voorstel van den burgemeester, met algemeene stemmen besloten ter bevordering van het trouw schoolbezoek, met ingang van den eersten Juli 11., aan de kinderen, die trouw school gaan, maandelijks een kaartje uit te reiken, gevende een bepaald aantal dier kaartjes recht op het ontvangen van eenig geldelijk bedrag, dat dadelijk in de rijks post spaarbank belegd moet worden. Te Amsterdam is dezer dagen aan de Foeke Si- monszstraat eene nieuwe diamantslijperij van de heeren S. M. de Vries en Zoon met 170 molens geopend. Deze fabriekwelke electrisch verlicht zal wordenis gemaakt naar de piannen van den architect-werktuig kundige J. W. Meijer en heeft den naam ontvangen van Johanna. Het opbrengen van de verzakte deelen der viaduc ten aan het Ooster- en Westerhoofd te Amsterdam is voor f 22000 aangenomen door de kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen van de Holl. Spoorweg, maatschappijdie met het onderhoud dezer werken voor rekening van den staat belast is. De burgemeester van Zandvoortde heer J. B. Boerlage, heeft van den Keizer van Oostenrijk het gou den kruis van verdiensten ontvangen. De heer H. Bezelmande nieuwe burgemeester van Winkel, is verkozen tot lid van den raad aldaar. Voor T^nsVnmv £,11 UIMI L

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2