u l! geleqyafiigttie fitytdtUtt. Allerlei. lJ yan de 3111 kiezers in bet hoofdkiesdistrict Haar lem kwamen den 29 1712 op, 227 minderdan den 15. Tot lid der 2e Kamer werd verkozen de heer J. Uaj- vis industriëellid van den gemeenteraad van Utrecht met 1023 stemmen mr. J. Kappeyne van de Coppe o bekwam 639 stemmen. 42 briefjes waren met mgevald en 8 van onwaarde. De bussen bevatten 1713 briefjes. Den 29 was te Helder voor de aanbesteding a de voltooiing van het fort op de Harssensgeraamd op f 14000, geen enkel inschrijvingsbiljet aannemers schijnen de raming ver beneden de som te achten die noodig is voor de voltooiing van dat werk. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heelt den 29 de daders van den diefstal in het postkantoor te £ed, veroordeeld en «1 Moor. tot 8 B.U.at,» tot 7 en van Hal tot 5 jaren tuchthuisstraf. Bii de herbesteding van het bouwen van een nieuwen paardenstal en verbetering der kazerneering ten behoeve der cavalerie te Yenlo, geraamd op f 60,000 was den 29 laagste inschrijver J. M. van Hasselt aldaar voor f 52.987. Den 29 werd te Helder tot lid van den gemee°' teraad verkozen de heer J. Hoogenbosch met 187 stemmen tegen 186 op den heer W. J. van Ne.<*' Het vernieuwen en herstellen van verschillende bestratingswerken te Beverwijk geraamd op f 7500 is den 25 aangenomen door den heer J. I. Braun aldjiar^voor^ 58^ rijweg tusschen het Malieveld en het Boorhuis te 's Gravenhage onder harde regen buien de wegens het overlijden van den prins van Oranje uitgestelde harddraverij, met daaraan voorafgaanden wed strijd in het sehoonrijden, plaats. Voor het sehoonrijden waren 34 paarden mgeschre ven De le prijs 150 werd toegekend aan den heer Jac. de Vos te Puttershoek met zijne zwarte merrie voor de sjees, door hem zei ven ereden; de le premie aan den beer mr. F. H. Göbel te 's Gravenhagewiens donkerbruine ruin Norfolk bereden werd door den heer Sterkman en de 2e premie aan den heer E. L. graat van Limburg Stirum te 's Gravenhage met Pem, blauwe moorkop merrie, gereden door den eigenaar. Voor het harddraven met inlandsche paarden van zessen klaar, gespannen voor hollandsche of friesche sjeezen, waren 12 paarden ingeschreven. Den eersten prijs, 1 300 behaalde A. van Aardenne te Voorburg, met het paard Vitesseberijder A. de Koning. De eerste en tweede premiën f 100 en het inleggeld groot f 50 werden behaald door A. H. Jurgens te Oss, met de paarden Apollo en Diana berijders J. de Boer Jr. en J. de Boer. Te Petten is den 29 gekozen tot lid van den raad de beer G. Timmerman Jz. Bij kon. besluit van den 29 is benoemd tot com missaris van politie te Harlingen de heer E. de eer, thans in die betrekking te Dokkum en te Nieuwer- amstel do heer J. de Klopper, thans inspecteur van politie te Amsterdam. Bij kon. besluit van den 29 is de heer J. M. Lamaison van Heenvliet benoemd tot burgemeester der gemeenten Monnikendam en Katwoude. Den 29 des avonds kwam te IJmuiden binnen het engelscbe stoomschip Ehosinageladen met lijn zaad komende van Bombay, met een diepgaug van 74 palm. Dit is het eerste schip, dat sedert de opening van het kanaal met zulk een diepgang is binnen ge komen. Op den Hollandsehen spoorweg ter hoogte van de aansluiting Zaandam is den 30 door den trein, die te 11.31 van Amsterdam vertrok een wegwerker over reden. Hij was dadelijk dood. Den° 30 is de Edammer stoom-zuivelboerdery voorloopig hoofdzakelijk ingericht tot bereiding van zuivere roomboter, van de firma Tuiju en Cie. te Eaam feestelijk geopend. Den 30 bracht eene commissie van het buez- kanaalbestaande uit een twintigtal ingenieurs een bezoek aan IJmuiden en het Noordzee-kanaal. Te Purmerend hebben 250 kinderen die zich dit jaar aan weinig schoolverzuim schuldig maakten met eene voor dat doel afgehuurde boot, den 30 een uitstapje naar Wijk aan Zee 'gemaakt. Beroepen bij de doopsgezinde kerk te V estzaan op het zuid de heer C. N. Wijbrans te Ijlst. De gemeenteraad van Monnikendam hetft met al- gemeene stemmen besloten, zoo spoedig mogelijk een ziekenbarak aan te schaffen volgens overgelegd bestek met teekening, waarvoor op de begrooting reeds f 1000 uitgetrokken was. De heer J. Lakemond en echtgenootevader en moeder in het weeshuis te Graftzijn benoemd tot die betrekkingen in de jongensafdeeling van bet weeshuis der Ned. Herv. gemeente te 's Gravenhage. Tot ontvanger der directe belastingen te Scher- merhorn is benoemd de heer C. H. Engels thans te Eindhoven. Te Naarden is een jongen en te Botterdam een 33jarig man verdronken. Te Texel is afwijzend beschikt op het verzoek eener firma van elders om vergunning tot het oprich ten eener dynamietfabriek in den Eijerlandschen polder. De uitvoer zou zijn geschied van De Gocksdorp uit. De Nederl. Bell Telephoon-maatschappij heeft van den minister van waterstaat vergunning verkregen tot aansluiting van haar hoofdkantoor te Haarlem aan het telegraafkantoor aldaar. Voor een predikant lid en een ouderling-lid der synodale commissie zijn gekozen de heeren ds. A. J. Jans en prof. J. J. Prins. De heer H. G. Snoek opzichter van het station van den Holl. Spoorweg te 's Gravenhage is met 1 Aug. als zoodanig benoemd aan het station te Zaandam. De heer A. Baken is benoemd tot lid van den raad te Callantsoog. De gascommissie te Dordrecht heeft den gemeen teraad voorgesteld, den gasprijs met 1 cent te vermin deren en alzoo te brengen op 8 centen per kub. el. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den heer P. T. Stornebrink te 's Hertogenbosch, dat de gemeente voor f 50000 deel zou nemen Tn het maatschappelijk kapitaal voor de stoom tramwegmaatschappij Friesland. j)e ie Groninger tram maatschappij heeft zich tot verschillende gemeentebesturen gewend met het ver zoek stoom in plaats van paarden op hare lijnen te mogen gebruiken. Tegen dat verzoek wordt door de ingezetenen veel bezwaar gemaakt. De op het 14e noordelijk evangelisch zendingsteest te Oranjewoud gehouden collecte heeft f 450 opgebracht. Te Landsmeer is tot gemeente-ontvanger benoemd de heer Th. J. Daniels te Leeuwarden. Het zaanlandsche begrafenisfonds telt 3855 leden. Het ontving over 1883 f 7169,38* en daar de uitga ven f 4950,52 beliepen, was het batig saldo f 2218,86$. Op het grootboek is ten name van het fonds een no minaal kapitaal van 29,300 ingeschreven. Ter tegemoetkoming aan het bezwaar der Alge- meene Eekenkamer, die geen genoegen neemt met kwitantiën voor bedragen van meer dan f 10 al zijn die gesteld op gezegelde declaratiën ten ware afzon derlijk zegelrecht is voldaan heeft de minister van fi nanciën bepaald dat tot nader order voor de voldaan- teekening op dergelijke declaratiën een plakzegel van 5 cent gebruikt moet worden. Ten overvloede wordt opgemerktdatwanneer in eene ten behoeve van verschillende personen opgemaakte declaratie ieders aandeel afzonderlijk is aangewezen het kwitantiezegel verschuldigd is voor elk zoodanig aandeel boven f 10. De controleurs behooren er op te letten dat deze voorschriften reeds zijn toegepast op de kwitantiën der declaratiëu bij den eerstvolgenden maandstaat over te leggen. j)ö gemeenteraad van Edam heeft met algemeene stemmen besloten met de Maatschappij voor gemeen- tecrediet de geldleening van f 8500 voor het maken der twee beweegbare bruggen in de verbeterde vaart van Edam naar Monnikendam voor den tijd van 50 jaar tegen den koers van 5I7/ioo°lc 's jaars aan te gaan. De Leidscbe Sehouwburgvereeniging keert f 3.75 per aandeel als dividend uit. De gemeenteraad van Deventer heeft den 28 be sloten, met ingang van 1 Januari a.s. den gasprijs met één cent per kub. el te verminderen voor hen die minder en met 2 centen per kub. el voor hen, die meer dan 1500 kub. el gas gebruiken en alzoo den prijs te bepalen op 8 en 7 centen. Het departement Nijmegen der maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft het bouwen eener nieuwe bewaarschool voor minvermogenden aanbesteed aan den heer J. B. Smits te Nijmegen voor 8777. De reeds vertrokken duitsche gezantbaron von Alvensleben is door den Koning benoemd tot ridder grootkruis in de orde van den Nederl. Leeuw. J. Swart te Beverwijk heeft met gunstig gevolg het toelatingsexamen afgelegd voor de kweekschool voor machinisten, De nieuwe Afrikaansche handelsvennootschap keert 12% °/0 of f 18.75 per aandeel over 1883_uit. Beschuldigde. (bukt en trekt een zakdoek uit de punt van zijn laars.) Wat die betreftmoet ik be scheiden u doen opmerkendat ik midden in mijn kunststuk gestoord werd. Ik had juist, als proeve van mijn onnavolgbaar talenteeDige voorwerpen geësca- moteerd toen ik gevat werd. Men zal toch niet wil len aannemen, dat ik als professor der hoogere goochel kunst de zakendie ik voor de uitoefening mijner kunst noodig hebniet zou willen teruggeven Het is een kleinigheid dergelijke escamotages tour en retour te doen. Bechter. Gij schijnt meer voorliefde voor tour dan voor retour te hebben Beschuldigde. Op dergelijke insinuaties moet ik het antwoord schuldig blijven. De man werd tot acht dagen gevangenisstraf veroor deeld. Hij boog wellevend. „Veroorloof mijvoordat ik mij verwijder, u te be- wijzen, dat ik ook retour escamoteer. Voila chan- gez allez, ecco la (Hij haalt uit de punt der slip van zijn jas den bril van den rechter, welk voorwerp op de tafel gelegen had). Hier is uw bril mijnheer. Ik heb de eer, u minzaam te groeten. Wij hebben nooit geloof geslagen schrijft de Arn- hemsche Courantaan het verhaal van de door den aannemer van een rijkswerk in de logeerkamer bij zijne familie te Amsterdam vergeten f 80,000 aan effecten, voor ontvangen aannemingspenningen gekocht, die bij de volgende voorjaarsschoonmaak door de werkvrouw in een vensterbankkastje gevonden werden. Het vol gend gevaldoor een zoo achtbaar en geloofwaardig college als de Algemeene Bekenkamer in haar jaar verslag over 1883 vermeldtschokt echter ons ongeloof min of meer „Bij het nazien van oude, voor vernietiging bestemde schrifturen door den directeur van de Grootboeken der Nationale Schuld en twee ambtenaren dier admi nistratie te Amsterdam op 29 December 1881 werd tusschen den band van een register en een los daar omheen bevestigden omslag een niet gesloten pakket gevonden bevattende 22 bankbiljetten van f 1000. „Een gerechtelijk onderzoek naar den eigenaar dier geldswaarde ingesteld leidde tot geen uitkomsten. Op advies van den Landsadvocaatdoor den toenmaligen minister van financiën geraadpleegd werd het bedrag der biljetten, te zamen ad f 22,000, in 's Bijksschat kist gestort." Waarschijnlijk een Eijksambtenaarwien het door de beslommeringen en bekommeringen van den Staats dienst door het hoofd was gegaan dat en wanneer hij zijn kwartaalstraktement voorloopig geborgen had. Aan den hoek van een der beriijnsche hoofdstraten stonden vier eerzame dienstmeisjes op de tram te wachten, die haar naar Döbling zou brengen. Weldra voegde zich een jonkman bij het viertal hij bukte, raapte een portemonnaie op en vroeg zeer vriendelijk „Wie van de dames heeft haar portemonnaie ver loren Allen grepen in haar zak, maar Diemand miste iets. „Nu", sprak de eerlijke jonkman „dan zullen we onze vondst eens nader bekijken." De portemonaie bleek echter ledig te wezen en hij wierp haar verachtelijk weg. Dit voorval gaf aanleiding tot eenige toenadering en toen de tramwagen kwam stapte de jongeling met de meisjes er in. Onderweg maakt hij allerlei grappen, haalde uit den zak van een der meisjes een paar el lint voor den dag, veranderde een handschoen in een hagedis en gaf ein delijk aan haar, die tegenover hem zat, een pakje waarin al de zakdoeken van het viertal waren. Geen wonder dat de meisjes het uitschaterden van de pret. Onverwacht liet de grappenmaker de tram ophouden en verwijderde zich haastig. De tram reed door en de dienstboden kwamen weldra tot de overtuiging, dat zij nu werkelijk haar beursjes kwijt waren. Het gelukkig toeval wilde dat een barer een paar dagen later den gezelligen jongen man op straat aan trof, terwijl hij, door een aantal menschen omringd, zijne kunsten vertoonde. Een agent van politie was zoo beleefd op hare aanwijzing hem in te rekenen. Weldra verscheen hij voor de rechtbank, beschuldigd van diefstalen nu had het volgend verhoor plaats Bechter. Bekent gijschuldig te zijn aan de u ten laste gelegde diefstallen Beschuldigde. Volstrekt nietik oefende slechts mijn beroep uit. Bechter. Zijt gij goochelaar Beschuldigde. Om u te dienen. Ik vlei mij, een der besten te zijn. Ik werk beter dan Hermann. Voila (en hij nam een pennehouder van de tafel voor den president weg). Ik zeg: Cbangez ecco lal Waar is hij Bechter. Wij verlangen hier geen kunststukken Geef enkel antwoord op mijne vragen. Beschuldigde. Vergun mij eerst, u uw rechtmatig eigendom terug te geven. Ik zeg Changez allez Voila(Hij haalt den pennehouder uit den borstzak van een bode). Daar is hij Bechter. Laat die ongepaste grappen en verklaar, waarom gij wanneer gij niet hebt willen stelen dier meisjes haar beurs met geld ontnomen hebt. Beschuldigde. Ik wilde slechts mijne kunstvaar digheid toonen en heb enkel vergeten, der dames haar beursjes terug te geven. Ik zal echter onverwijld een voorstelling geven waarvan de opbrengst zal strekken om der dames de geleden schade te vergoeden. Bechter. Maar de portemonnaies dandie men bij u gevonden heeft 's Gravenhage, 31 Juli. Tweede Kamer, ftigero interfïeïlalSe. De heer Brautson protesteerde tegen de overeenkomst met Engeland en gezamenlijk optreden op ons eigen grondgebied tegenover een vijandig vasal en tegen de uitloving eener premie op zeeroof. De minister yan buitenlandsche zaken constateerde, dat, na de weigering van de bemiddeling van Engeland onze internationale en humanitaire verplichtingen eischten om pogingen aantewenden tot bevrijdiug van de bemanning waar toe wij onmachtig waren zoolang wij den Ivadja niet de overtuiging ontnamen, dat hij steun zou vinden bij Engeland. Door de samenwerking is die overtuiging van den Eadja uitgewischtdie samenwerking berust op artikel 5 van het tractaat van 1824. Eene collec tieve verplichting tegenover den Badja hebben wij niet op ons genomen en den schijn van eene premie op zeeroof te stellen vermeden. Door Engeland's loyale houding is nu de kans verdwenen dat engelscbe han delaars te Londen steun zouden vinden tegen de op positie in Atjeh. De heer Eutgers viel de regeering sterk aan over de overeenkomst, die eene schande en ergernis was, van lafhartigheid getuigt en ons koloniaal bestaan bedreigt. De heeren van der Hoeven en van Houten protesteerden tegen de woorden van den heer Eutgers en achtten bet verkregen compromis voldoende, daar Engeland op de hoofdpuntengeen mediatie of garantie heeft toegegeven. De heer W. van Dedem achtte ook de gevoerde onderhandelingen niet krachtig genoeg. Na eenig verder debatwaarin de heer Brantsen zijne bezwaren tegen de overeenkomst bleef volhouden, is de interpellatie afgeloopen. De Kamer is op reces gescheiden. Tot onderwijzeres 4e klasse aan de openbare bur gerschool 2e soort voor meisjes aan de Atjehstraat te "s Gravenhage is benoemd mej. C. E. Maclaine Pont alhier. Zondag 3 Augustus 's namiddags 1 uur precies, wordt in de bad- en zweminrichting alhier een gecos- tumeerde zwemwedstrijd gehouden waarvoor het vol gende programma is vastgesteld a. Snelzwemmen op de buik. Afstand 40 el. b. Snel- zwemmen op de rug. Afstand 40 el. c. Duiken, diepte 3 el. d. Fraai zwemmen, e. Fraai zwemmen van jongens onder de 13 jaren. Groote optocht te water en proef afleggen voor jongelingen die pas in het diepe bassin zijn "gevolgd door het Chineesche volksfeest. Tot slot: tobben wedstrijd. Nu besloten is, den wedstrijd gecostumeerd te houden; kunnen ook dames dien bijwonen. Tot goedmaking der kosten waaronder begrepen zijn die der prijzen, is de toegangsprijs bepaald op 25 eenten per persoon. De heer G. Bossert Bz. alhier deed ons kennis maken met eene nieuwe vinding op het gebied van re montoir-horloges. Het nette wel wat zware horloge is hermetisch gesloten zoodat het lastige binnendrin gen van vuil voorkomen wordt. Gedurende geruimen tijd in een glas water geplaatstbleef het niottemin geregeld doorloopen. F

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 3