L No. 92*. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. ZONDAG 3 AUGUSTUS. Wijziging van het reglement op do graanmarkt. Bitsttettl&ttb» QUlctrler. AL RIA AIS C1E COUR A AT. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft in deze zaak het volgende rapport aan den gemeente- raad ingediendA|k„„r, 81 J.li 1884, De Heeren Jacob van Gelder c.s. hebben zich tot onze Kamer gerigt bij nevensgaande missive d.d. Ja nuary 1884 gemerkt No. 1. Den 9 February j.l. werd in antwoord daarop berigt, dat de Kamer aanvankelijk en voorbehoudens daarop te verstrekken nadere inlichtingen van oordee. was dat de voorstellen zich grootendeels bewogen op het gebied van den Kijks wetgever dat verpligt onderzoek voorgeschreven kon noch behoorde te worden dat evenwel een onderzoek naar maat en gew gt mogeU k moet zijn en in verband met het onder No 4 door hen betreffende eene verbetering van het' meters collegie voorgestelde voor bespreking en verbetering vatbaar was. Den 13 February hadden wij eene bijeenkomst met de voorstellerswaarin hoofdzakelijk uitkwam dat nergens dergelijke voorschriften bestaan als die hier gewenscht worden en dat dit daaraan is toe te schrijven dat nergens de handel gevoerd wordt zooals hier. De verordeningen van de gemeenten LeeuwardenGroningen en Leiden en eene missive betreffende die te Hoorn worden hierbij overgelegd dat vooral gewenscht wordt de gelegenheid om de overeenstemming tusschen den marktzak en de overige partij te kunnen bewijzen en dat daartoe de markt zak zou kunnen geplombeerd worden bij verschil moet de identiteit bewijsbaar zijn zoowel van den marktzak als van de partij dat te weinig gelegenheid tot meting bestaat en dat de wijze van weging per bascule niet voldoende is; dat eene gemeentelijke verordening de koopers en ver- koopers niet kan onderwerpen aan de beslissing van arbiters in betrekking tot de hoedanigheid van het verkochte. Tengevolge dier bijeenkomst namen de voorstellers op zich om meer bepaald aan te geven de wijziging, die zij in de bestaande gemeente-verordeningen ver langen^ by hierbij gevoegde missive van 2 April jl. No. 2, werd daaraan voldaan. Na aandachtige overweging en nader onderzoek zijn wij van oordeel, dat de navolgende veranderingen moe ten gebragt worden in de gemeente-verordening dd. 1/ Maart 1880, No. 39, gemeenteblad No. 65. Als toelichting daarvan strekke nog, dat door de tegenwoordige wijze van levering, gevolgd door daue yke betaling, voor den kooper verloren gaat de mogelijkheid om de identiteit van het gekochte en de overeenstem ming tusschen den marktzak en de partij te bewijzen, zoodat hij niet tegen bedrog zelfs is gewaarborgd, en hulpeloos staat, wanneer hem dat later blijkt: daartegen behoort hij, en dat strekt ten bate des eerlijken ver- koopers, in overeenstemming met ons marktbelang te worden beschermd; de verkooper, wiens belangen met minder behartiging verdienen, behoort verschoond te worden van reclames na de levering, die nog meerma len zijn voorgekomen, doch die uitgesloten schijnen wanneer, zooals in de bedoeling van ons voorste ligt, dadelijk na afloop van de markt wordt geleverd, on- derzocht en betaald. Blijkt bij die levering van eemg geschil, dan vinden kooper en verkooper in de verzegeling en den opslag van de geheele partij den waarborg, dat de identiteit van het verkochte bewaard blijft en dat het geschil voor beregting vatbaar iswanneer het al met dadelijk, zooals wel de regel zal zijn geschikt wordt. Op onze kaasmarkt wordt ook dadelijk geleverd en betaald bij de levering aan 't pakhuis of vaartuig komen ook ge schillen voor en ook die worden bij of tijdens de leve ring steeds vereffend. Wij meenen geene wijziging van het uur, waarop de graanmarkt moet aanvangen voor te moeten stellen omdat o. sommige graankoopers tevens kaaskoopers zijn b. omdat de verkoopers, die ook kaas ter markt bren gen ook aan de kaasmarkt gebonden zijn c. omdat het den koopers, die alhier winkeliers zijn, niet zou voegen en het koopen belemmeren. Evenmin wenschen wij de schorsing der markt tus schen Kerstijd en Vrouwendag te doen ophouden al wordt daarover in de verordening zelve met gesproken. De Heeren Glazekas Zn. te Kijp wenschen by hierbij overgelegde missive bepaling van entrée ad f0,10 per persoon en betere plaatsing ter markt; het eerste kunnen wij niet, het tweede, een eenvoudigen maatregel van orde, wel ondersteunen - Wij wenschen alzoo de navolgende veranderingen ln art. 4 achter „marktzakken" de bijvoeging: die een onderscheidend kenmerk moeten dragen Artikel 5 te lezen als volgt Indien dit door den kooper of verkooper verlangd wordt is de marktmeester verpligt de zakken met granen en zaden te doen nameten eu nawegen, die te doen plomberen, en die tijdelijk op te slaan tegen genot van tien centen voor het plomberen van den marktzak en van vijf centen voor iedere andere zak, te betalen door den verzoeker, die ook tot de beta ling van het daarvoor vastgestelde of nader vast te stellen bergloon verpligt is. In art, 7, in de plaats van twee meters, twee stor- ters en zes dragers te bepalen: „de noodige meters, storters eu dragers." In de verordening wordt niet aangegeven, hoe ge wogen wordt; de weging per bascule schijnt met vol doende; zij kan geschieden docr vasle schalen ot wel door prikschalen. Het onderscheidend kenmerk achten wy noodig in art. 4 te brengen, omdat de naam niet voldoende is, daar de schippers ter markt brengen verschillende partijen, waarvan de marktzakken hunnen naam dia gen; bij dien naam zou nu een nummer gevoegd moeten worden. De bedoeling van Art. 5 is deze dat in den regel alleen de marktzak geplombeerd- worde, opdat de koo per die daaruit vooraf een monster kan trekken, bij de levering kunne doen nagaan, of de overige party met dat monster in qmliteit, want daarom is het hierbij te doen, overeenkomt geeft die qualiteit aanleiding tot verschil dan kan ook de geheele partij geplombeerd en met den marktzak opgeslagen worden opdat koo per en verkooper door den gewonen regter ot door hen in der minne te benoemen arbiters hun geschil kunnen doen beslissen. De verordening omtrent het bergloon zou aangevuld kunnen worden met de bepaling, dat voor volgende wekeD een evenredig bergloon betaald moet worden. De bepaling van het getal metersstorters en dra gers behoortzooals wij meenen naar gelang van de te blijken behoefte aan het oordeel van Burgemeester en "Wethouders te worden overgelaten. De aanname van het voorstel dat wij aan ernstige overweging aanbevelen, zal naar onze overtuiging van »unstigen itfGoed op den bloei onzer markt zijn. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, T. L. KOOEN, President. J. P. KEAAKMAN, Secretaris. j)e raad der gemeente Oosthuizen heeft in zijne vergadering van 30 Juli 1884 besloten de aan de heeren Jos. de Kuijper en J. H. van Keigersberg Versluys verleende concessie tot het aanleggen van een stoomtram tusschen Alkmaar en Oosthuizen tot 1 Juli 18So te verlengen. qjen dienste van de ambnlante recherche op de Zuiderzee is te Feyenoord een stoomschip gebouwd dat den 31 in de vaart gebracht is. Het schroefstoom- schip heeft f 40,000 gekost en is van de nieuwste machines voorzien. Men denktdat de boot 10 knoopen in de wacht zal afleggen. De sne'.-eilende jachten tot dusver voor die dienst gebruikt, worden eerlang in het openbaar verkocht. De tegenstanders van het laatst aangenomen beursplan te Amsterdam teekenen thans een verzoek schrift aan den gemeenteraad om in beginsel aan te nemen de geheele demping van Damrak en Eokin aan de koopmansbeurs een andere plaats te geven en ten spoedigste maatregelen te nemen om aan den ergelijken toestand van poelen en riolen een einde te maken. De heer Jan Jacobus Avishouthandelaar te Zaandam zal den onlangs door hom aangekochten stoom houtzaagmolen „de Zaanstroom" doen inrichten tot het vervaardigen van houtwolhoofdzakelijk voor bui- tenlandsch gebruik. Te Zaandam heeft de gemeenteraad een buiten gebruik gesteld schoollokaal bestemd tot tijdelijk lokaal voor de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten en voor de inrichting daarvan een krediet vau 1500 verleend. De gemeenteraad van Hoogwoud heeft besloten voor f 2000 deel te nemen in de leening voor den lokaalspoorweg MedemblikHoorn. Benoemd tot onderwijzer te Westerblokker C. Smit "Wat het wil zeggen, Londen van drinkwater te voorzien kan uit de volgende cijfers blijken. De stad telt thans binnen de grenzen van het politiedistrict der hoofdstad 4,944,533 inwoners, die 668,532 huizen bewonen. In Londen gaat men volstrekt met zuinig met water omer is per dag en hoofd noodig ge middeld 135l/s liter. Meer dan 668,000,000 liter water moet er dus eiken dag uit de diepten van de kalkrotsen naar boven gebrachtof aan de Theems en hare bij vloeden in de nabijheid van Londen ontleend en op hoogten van ongeveer 100 meter gepompt worden. In de 43 pompstations van de 8 watermaatschappijendie Londen van water voorzien staan 145 stoommachines, die in volle werking een arbeid van 16,612 p.k. kun nen volbrengen. Het waterdat uit de Theemsue New-Biver of de Lea verkregen wordt, moet vooraf in groote filterbakken gezuiverd worden. Die filters zijn óf open óf bedekt. In het laatste geval zijn er kleine schoone tuinen rondom de filters aangelegd. Een uit Japan teruggekeerd engelsch reiziger heeft in een tijdschrift een zeer belangrijke schets gegeven van een gastmaal in een japansch huis. Aan zyne beschrijving ontleenen wij de volgende bijzonderheden: Midden op de tafel stonden op kleine schoteltjes verschillendeden eetlust bevorderende spijzenals oranjes amandelen noten eieren kaas en van welke ieder naar believen nam. Voor elk couvert bevond zich peper, zout, suiker en soja. In deze orde werden de schotels gediend Schildpadgekookte eenden duivengehaktsoep van vogelnestjes, lamsbout met groenten en bamboeskroppen, mosselen, gekookte «eef- ten gebakken visch thee met gebakjesham schil- padsoep gehakte en gebraden honden, gekookte ratten, macaronie soep, gebraden zwarte rattengezouten visch gebraden varkensvleesch kip met groene groen ten rijst met pastijtjes ingemaakte meloenen-pitten gemeste zeekikvorschen noten met ingemaakte betel bladen en verschillende dranken. Daarenboven stond nog op tafel een gedekte schotel, waarin men by het be»in van den maaltijd een flesch wijn uitgestort had. Hij bevatte z e e v 1 o o i e n die toen men bij het des sert het deksel van den schotel oplichtte .geheel dronken waren, en kris en kras door elkander sprongen en door de Japanners met een elpenbeenen staafje gevangen en daarop levend verorberd werden. Tot servetten dienden groote bruine stukken papier. De rechter van de hongaarsche badplaats SHiacs heeft twee dokters aldaar die sinds langen tijd el kander uit broodnijd in het vaarwater zaten en met huune mededinging het den badgasten lastig maakten, ieder tot een geldboete van f 50 veroordeeld. Als grond voor het vonnis werd aangevoerddat de beide baddokters de waardigheid van hun ambt en stand uit het oog verloren dat zij door hun verre gaande zelfzucht en broodnijd den goeden naam der badplaats benadeelden en door hunne schandalen en hun indringen de rust der badgasten verstoorden, waardoor de gunstige werking der kuur op hen, die er kalmte en genezing komen zoeken verydeldjwerth^^ Dezer dagen wierp eene vrouw te Dusseldort een brief in een brievenbus en stak om zich te overtuigen dat net schrijven goed bezorgd was, haar hand zeer diep in de opening der bus. Toen zij de overtuiging had erlangd dat haar doel bereikt waswilde zij de hand terugtrekken, die echter vastgehouden werd doordien een veiligheidspen, in de bus verborgen, in een harer vingers was gedrongen. De vrouw schreeuwde alsof haar leven gevaar liep en een groote menschenmenigte kwam toeschieten onder groote vroolijkheid van het publiek werd de pen düorgevijld en de gevangene daardoor uit den onaan- genamen toestand bevrijd. De voorbereidende werkzaamheden voor de algrmeene verkiezingen, ten einde te verhoeden dat ongereehtig- den deelnemen aan het verkiozingswerk en dat de daartoe gerechtigden zich van hun burgerplicht zu len kunnen kwijten komt aan de stedelijke schatkist van Berlijn jaarlijks op een niet onaardig sommetje te staan. Voor het bijhouden en opmaken der kiezers lijsten van den Rijksdag wordt een uitgaat gevorderd van f 18000. Hebben er binnenstijds nieuwe algemeeue verkiezingen plaatsdan kost het aan de kas circa f 15000 extra. De verkiezingen voor den Landsdag zyn uit den aard der zaak bijna even duur. In 1873 veroorzaakten zij een uitgaaf van f 13320 in 1870 klommen zij tot f 13536, in 1879 stegen zij tot 15030 en in 1882 bereikten zij eene hoogte van f 16800. Voor de verkiezingen van leden van den gemeente raad wordt jaarlijks een som van 6 a 9 duizend gulden gevorderd de totale uitgaaf ten behoeve van het verkiezingswerk mag dus minstens op f 39000 per jaar worden geschat. jjen 24 heeft de arr. rechtbank te Alkmaar von nis gewezen in zake den heer Dirk Toolprocureur mr. Kraakman advokaat mr. Gooselingeischer tegen het kerkbestuur der r. k. parochie van St Syriacus te Hoorn procureur mr. van der Hoeven advokaat mr. Au» Philips gedaagde. De eisch strekte tot betaling eener som van f 44696.78 wegens door den eischer gedane leveringen en verrichte werkzaamheden ten dienste van de door het gedaagde bestuur nieuw ge bouwde r. k. kerk te Hoorn. Zoowel het openbaar ministerie als de rechtbank vereenigde zich geheel met het stelsel van gedaagde, zoodat de rechtbank het door den eischer aangeboden getuigenbewys als met ter zake dienende en afdoende heeft voorbijgegaan en den eischer zijn eisch ontzegd. De heer Claude H. de Boer heeft met goed aevolg het 2e gedeelte van het notarieel examen afgelegd. ^Van 26 Juli tot en met 1 Augustus zyn aan de zwem-en badinrichting 5 binnenbaden en 413 buiten baden genomen waarvan 69 door onvermogenden. Het bouwen eener brugknechtswonmg aan het Noordhollandsch kanaal alhier is den 31 te Haarle™ door het prov. bestuur van Noordholland aanbesteed voor 2737 aan den laagsten inschrijver C. N. Vla ming te Schagen. De raming was f 3260. Door het stedelijk muziekkorps zullen op Zondag, den 3 Augustus's avonds 7 uren in den Hout de navolgende stukken worden uitgevoerd: 1 1'Aisle", marche militaire van Chnstophe 2. uu- vertur'e „Berlin wie es weint und lacht" v. Conradi; 3. „Marchen aus schoner Zeit", Concert WalMr v. C Faust 4. Grande fantaisie sur des motifs de 1 ope a „les Dragons de V.llars» v. Maillart 5. Fmale aus der Oper „Dos Feldlager" v. Albert.; 6. »Abschied Andante v. W. A. Mozartb. „Ie clairon polca d concert pour cornet a pistons-solo et carillon v. Oh. Panne; 7. Grand potpourri sur des motifs de 1 opera „le petit Due", v. Ch. Lecocq 8. „Fur s Vaterland Marsch nach Motiven der Operette „der Bettelstudent v. C. Millöcker. In de vergadering van den gemeenteraad op woensdag 6 Augustus, zullen de volgende punten aan de orde zijn Verzoek van J. Visser om eervol ontslag als onder- onderwijzer aan de 2e tusschenschool.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 5