ISitttuulattb. STAATSLOTERIJ. Nr. 17175 5000, Ns. 3618 en 3876 f 1000 Ns. 3056 en 4821 f 400, Ns. 2534 en 4217 200, Ns 4117, 7872, 13710 en 16550 f 100. Donderdag, 9 Aug, 4e Ifjst. Nr. 4335 400, Nr. 17625 200 Ns. 1825 ei 11721 100. gT«Ugrafjgg<te tietrichta, zou wordenin de derde plaats de kosten van bestaar tot een bedrag van 63,000,000 en ten slotte het rente van de tegenwoordige schuld. Deze staat van zaken zou voor 3 jaren ingevoerd wordenom daarna op nieuw aan de beslissing der mogendheden onderworpen te worden. Het tegenvoorstel van Frank rijk bepaalde dat op Egypte's inkomsten bevoorrecht zouden zijn 1°. de rente der nieuwe leening van f 96,000,000, 2°. de rente der geunifieërde schuld, zonder vermindering van den rentestand en 3°. de kosten van bestuur van het land. Bleef daarna nog een saldo over dan zou dit ter vrije beschikking der egyptische regeering zijn was er een tekortdan zou dit door die regeering in overleg met de commissie voor de schuld gedekt moeten worden. Minister Gladstone stelde den 5 voor, een krediet van f 3.600.000 te verleenen voor hot geval dat een veldtocht mocht noodig zijn om generaal Gordon te ontzetten. Hij verklaarde dat het hier slechts een krediet betrofwaarvan het werkelijke bedrag eerst kon worden vastgesteld zoodra de noodzakelijkheid van een dergelijken tocht bleek. Doch in dit geval wenschte de regeering met de machtiging van het Parlement toegerust te zijn. Het krediet werd met 174 tegen 14 stemmen verleend. Minister Fitz-Maurice verklaardedat Engeland en Nederland overeengekomen warendat eene nieuwe bijeenkomst der in 1881 te 's Gravenhage vergaderd geweest zijnde internationale commissie omtrent het vraagstuk der schuitendie drank verkoopen in de Noordzee, wenschelijk is. Er is nog geen dag voor de bijeenkomst bepaald maar aan Nederland is verzocht, de uitnoodigingen daarvoor zoo spoedig mogelijk te verzenden. FRANKRIJK. Den 5 werd onder voorzitterschad van den president Grévy ministerraad gehouden. Den 4 stierven te Marseille 23 te Toulon 4 en te Aix 3 personen aan cholera den 5 te Marseille 7 en te Toulon 3. De naar de omstreken gevluchte inge zetenen keeren langzamerhand terug. Congres. De tweede zitting had den 5 's na middags 1 uur plaats ter benoeming der commissie belast met het uitbrengen van verslag over het ont werp der grondwetsherziening. De heer Madier de Montjau verklaardedat de uiterste linkerzijde zich van deelneming aan de stemming zou onthouden om dat de meerderheid zekeren druk uitoefende. De uit slag der stemming, die 2 uren duurde, was dat de commissie geheel uit regeeringsgezinde leden bestond. Alle op het ontwerp ingediende amendementen waar onder een van Barodetwaarbij voorgesteld wordt de verkiezing eener Constituantewerden naar de com missie verzonden. De zitting werd daarna opgeheven. De commissie kwam dadelijk na afloop der zitting bij een en benoemde den heer Dauphin tot voorzitter. Den 6 zou zij den president-minister hooren. Den 6 las de heer Gerville het rapport der commis sie omtrent het ontwerp voor. De uiterste linkerzijde viel hem met heftigheid in de rede, toen hij zinspeelde op de question préalable en op de eere overeenkomst, door beide takken der wetgevende macht aangegaan om de beraadslagingen van het Congres te beperken. Clémenceau en Laguerre vroegen of men gendarmes zou gebruiken om hen van de tribune te verwijderen, Tegen 6 uur werd de zitting opgeheven. De aanvang der beraadslaging werd bepaald op den 7 's namiddags 1 nur. Den 2 is ten gevolge van het broeien van hooi verbrand te Zaltbommel eene schuur en te Gelze en Rijen eene schuur met de geheele boerenwoning en al het veeuitgezonderd eene koe. De gemeenteraad van St. Pankras heeft den 5 benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school mej. F. J. ter Haar te Haarlem, No. 2 der voordracht. De eerst voorgedragene, mej. Burgdorfler, had verzocht niet aanmerking te worden genomen daar zij inmiddels te Beverwijk benoemd was. De aartshertog en de aartshertogin van Oosten rijk brachten den 5 een bezoek aan den Koning en de Koningin op het Loo. Den 5 des morgens zijn aan het strand te Sche- veningen drie personen licht verwond door het op hol gaan der twee paarden voor een met zout beladen wagen. In den stads schouwburg te Amsterdam is den 5 met goeden uitslag een watergordijn beproeld. Uit een pijp langs de geheele breedte van het tooneel komt bij het uitbreken van brand het water in stralen naar beneden zoodat tusschen het tooneel en de zaal een afsluiting ontstaat. Den 5 is te Deventer een kind van 5 jaren on der een met ijzer geladen wagen geraakt en zwaar ge kneusd dadelijk dood gebleven. Dienzelfden dag viel te Amsterdam een werkman van de amsterdamsche glazenwasscherij van een dak hij was dadelijk dood. Een gevangenedie den 5 des morgens uit het huis van arrest te Groningen naar de strafgevangenis te Hoorn zou worden overgebrachtwist aan zijne ge leiders te ontsnappentoen de rijksveldwachter hem in den celwagen wilde brengen. Hij werd nog niet gevat. Prins Albert van Pruisen bracbt den 6 met zijne vronw en kinderen uit Scheveningen een bezoek aan Amsterdam. Den 6 is te Monnikendam de boerenplaats van dr. Mezger, genaamd Bella's Hoevegelegen in de Buikslotermeer, tengevolge van het broeien van hooi in één uur afgebrand. Den 6 is te 's Gravenhage plotseling overleden de onlangs gepensioneerde luitenant-generaal N. van Willes, laatstelijk inspecteur van het wapen der infanterie. Den 6 is tot directeur-administrateur van den Park schouwburg te Amsterdam benoemd de heer J. G. de Groottot dusver onder-directeurop f 1000 jaar wedde. Den 5 heeft er van wege de afdeeling Nieuwe Niedorp van Volksonderwijs een rijtoer plaats gehad naar Egmond aan Zee met 114 schoolkinderendie 1883 tot 30 April 1884 niet meer dan twee schooltijden willekeurig hadden verzuimd. Begunstigd door het prachtigste weder werd de reis in 25 rijtuigen, door even zoovele leden van Volksonderwijs daarvoor beschikbaar gesteldvolbracht. De eerste halt werd gehouden te Heer Hugowaard de tweede te Heiloo waar de Willebrordusput werd bezocht. Te Egmond aan Zee gekomen werd een kijkje genomen bij den Van Speijk's-toren en aan het strandwaar juist op een paar visscherspinken de zeilen werden geheschen om ter vischvangst het ruime sop te kiezen en ook eene badkoets naar zee werd gebracht. Na ruim 2% uur te Egmond vertoefd te hebben werd de terugreis ge maakt door het schoone bosch van Bergen naar Alkmaar. Ook hier hield men eenigen tijd zich op om het mo nument ter gedachtenis van Alkmaar's ontzet te be zichtigen reed vervolgens weer door tot Heer Hugo waard, waar nog eenmaal de paarden werden afgespannen, en de jeugd op het breede grasrijke erf voor de herberg met een rondedans en andere spelen zich vermaakte, en ten slotte kwam de stoet over Oude Niedorp weer thuis. Bij gelegenheid der kermis te Zuidscharwoude had den 6 bij den kastelein A. Kist een kolfwedstrijd met punten plaats waaraan door 18 heeren werd deel genomen. De prijs en premiënbestaande in contan ten werden behaald door de heeren K. Zeeman K. Heeneweer en C. Zomer, allen van Zuidscharwoude, met 110, 105 en 104 punten. Een talrijk publiek volgde met belangstelling dezen kampstrijd. De gemeente-rekening van Oude Niedorp over 1883 bedraagt in ontvang f 29146,53 en in uitgaaf f 24442,17% voordeelig slot alzoo f 4704,35%. De algemeene vergadering van het Nederl. onder wijzersgenootschap in de vorige week te Groningen gehoudenheeft Arnhem gekozen als vergaderplaats in 1885. Het muziekkorps der dienstdoende schutterij te Arnhem heeft van de dames een vaandel van blauw fluweel met goud geborduurdten geschenke ont vangen. De commissie die benoemd is om na te gaan voor welke som de Nederl. centraalspoorweg door den Staat zou kunnen worden genaast heeft deze op f 10.000.000 bepaald. De regeering overweegt thans, wat het algemeen belang eischt. Burg. en wetb. van Amsterdam hebben den ge meenteraad onder overlegging van een door den di recteur bij de openbare werken uitgebracht rapport uitvoerig hun gevoelen toegelicht over een aanvrage van den directeur-generaal der Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen tot den aanleg van een spoorweg verbindende de hoofdstad rechtstreeks met de Staatsspoorwegen. Zich vereenigende met het gevoelen der kamer van koophandel en met dat der raadscommissie voor het beheer der openbare wer ken meenen zij dat eene verbinding van Amsterdam met het staatsspoorwegnet voor den handel van hoog gewicht is envoor zoover de gemeente daartoe mede werking kan verleenenmoet worden bevorderd. Zij stellen daarom voor hen te machtigen, aan genoemden directeur-generaal te antwoorden dat de raad bereid is nadat de zekerheid eener verbinding met het net der staatsspoorwegen gegeven iseen overeenkomst met hem tot bereiking van dat doel aan te gaan. Ver gunning tot het maken van tijdelijke spoorwegwerken kan niet worden gegeven. De gemeenten Nibbikswoud en Wognum zijn af gescheiden van het kantoor der belastingen en accijnsen te Spanbroek en toegevoegd aan dat te Blokker, onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen ontvanger. - Het hoofd der school te Barsingerhorn de heer P. J. Rampen, heeft bij gelegenheid van de herden king van zijn 40jarige vervulling dier betrekking al de werken van H. Consciense, samen 66 deelen in 41 banden, namens den minister van binnenl. zaken ten geschenke ontvangen. De districts-schoolopziener over handigde hem ze hem met eene toespraak op de trap van het raadhuis. De gemeenteraad van Purmerend heeft besloten f 500 subsidie toe te zeggen in de kosten van het maken eener schutsluis te Rustenburg ter vervanging van den thans bestaanden duiker. De gemeente-rekening van Purmerend bedraagt in ontvang f 151480.82%, in uitgaaf f 144835.01%, alzoo batig slot van f 6645,81. Benoemd tot onderwijzer te Rijp J. Bok te Dockum. Bedankt bij de Ned. herv, gemeente te Uitgeest door ds. H. v. d. Hoeven te Valkoog. De heer R. Kuiper, onderwijzer te Helder, staat No. 1 op de voordracht voor hoofd der kostelooze school te Edam. Te Helder zal in het laatst van deze of in het begin van de volgende maandnu de tijd te ver ver streken is voor het houden van een zeil- en roeiwed- strijd een huishoudelijke wedstrijd van aldaar te huis behoorende vaartigen bij wijze van proef gehouden worden. Aan de aandeelhouders der ontbonden visch- schuiteureederij te Tessel is uitgekeerd ruim 47% Bij de herstemming voor lid van het dagelijksch bestuur van den banne en den polder Ursem is gekozen de heer J. Klaver en voor hoofdingeland de heer W. Duyn. Tot onderwijzeres te Kolhorngemeente Barsin gerhorn is benoemd mej. S. R. ter Haar te Haarlem. Tot heemraad van den polder Assendelft is ge kozen de heer Jb. Kleyne Jz., hoofdingeland. - De Koning heeft het paleisdat nu laatstelijk door den prins van Oranje bewoond werd bestemd voor de Koningin voor het geval dat zij weduwe mocht worden. Den 17 wordt te Amsterdam in de inrichting van den heer Obelteen geeostumeerde zwemwedstrijd gehoudendie alleen toegankelijk zal zijn voor de le den der Amsterdamsche Zwemclub met hunne dames den 24 zal die club in de gemeentelijke zwemschool aan de Dijkgracht een wedstrijd in het leven roepen voor jongensdie van wege die club kostelooos onder, wijs genieten in de openbare zweminrichtingen. Namens den Koning is door den minister van waterstaat aan den heer J. Swens te Haarlem tot we. deropzeggens toe vergunning verleend voor den aanleg en het gebruik eener electrische geleiding tusschen zm woonhuis en zijne fabriek aldaar. Bij kon. besluit van 21 Juli 1.1. is aan de ambte naren der directe belastingen, invoerrechten en accijj sen, van den waarborg der gouden en zilveren werke- en van de directe belastingen uitdrukkelijk verboden om, te rekenen van den 1 Aug., nevens hun ambt eeni; beroep of bedrijf uit te oefenen of voor hunne rekenin; te doen uitoefenen. Het maken van een gebouw voor bibliotheek e; speellokaal bij de bewaarschool van het Nut te Zaan dam is den 2 voor f 3745 aangenomen door N. Brut man aldaar. Den 4 en 5 werd op het Malieveld te 's Gravenhag een wedstrijd gehouden tusschen de leden der Haagse! Cricketclub en de Tonbridge Rovers uit Engeland met den uitslag, dat laatstgenoemde spelers 163 puntei 4 bijes en 1 no ball behaalden tegen 98 punten j bije en 2 wide balls, door de haagsche club verkregei Ie klasse, 6 Augustus, 3e. lijst. Donderdag, 7 Augustus. Amsterdam. Het stoomschip Amsterdam den 18 Juli van hier vertrokken naar Nieuw-Tork met 214 passagiers is bij Sable-eiland totaal verongelukt. Een stoker twee vrouwelijke en een mannelijke passagier, verdronken de overigen werden gered. Brussel, Wegens groote gisting onder het publiek heeft de regeering het garnizoen gerequireerd om de vergaderzaal der Kamers te beschermen. Het college van schepenen protesteerde hiertegen verklarende iu- testaan voor de orde waarop de regeering het bevel introk. De straten, naar de vergaderzaal leidende, zijn door sterke politiemacht afgezet. GEMEENTERAAD. No. 8. Zitting van 6 Augustus 1884. Voorzitter de burgemeester A. Maelaine Pont. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heeren J. C. Vonk, wegens uitstedigheid, en Mr. A. P. de Lange, wegens ambts bezigheden. De voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt de voorzitter mede, dat Burg. en Weth, bij openbare aanbesteding de levering van een ijzeren tonnenpraam, ten dienste van de gemeente-reiniginggegund hebben aan den laagsten inschrijver J Meijer, te Zaltbommel, voor/T085: er was gerekend op f 1000. Verder dat de gemeente-rekening over 1883, met begeleidenden brief van Burg. en Weth., reeds in handen der in de vorige vergadering benoemde commissie gesteld was. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. 3. Brief van den directeur van het Kabinet des Konings waarbij hij ingevolge de bevelen des Konings Zr. Ms. dank overbrengt voor de bij adres van 25 Juni 1.1. betoonde deel neming bij het treurig sterfgeval van Z. K. H. den prins van Oranje. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Kantbeschikking van den Voorzitter van Gedep. Staten, waarbij in handen van den gemeenteraad om bericht en raad wordt gesteld een adres van P. H. Minderman, die daarbij in hooger beroep komt van de afwijzende beschikking van den raad van 25 Juni 1.1. op zijn bezwaarschrift tegen zijnen aan slag op het suppletoir kohier der pi. dir. belasting, dienst 1883. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht en raad. 5. Brief van de plaatselijke commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, houdende kennisgeving, dat zij om den bloei van dat onderwijs te bevorderenhet wenschelijk acht de toelating op de rijks hoogere burgerschool met Sjarigen cursus ook voor vrouwelijke leerlingen open te stellendat zij reden heeftte verwachtendat daarvan wel gebruik zal wor den gemaakt, evenals op de gemeente H. B. school te Hoorn het geval is, terwijl zij de overtuiging heeft gekregen, dat de betrokken inspecteur en de directeur der school het ook wenschelijk achten. Zij doet daartoe het voorstelzooals zij reeds deed aan den minister van binnenl. zaken. Ter lezing gelegd voor de leden. 6. Voorstel der kamer van koophandel en fabrieken tot wijziging van het reglement op de graan- en zaadmarkt. (In het nummer van zondag 2 Aug. reeds in zijn geheel opge nomen.) 7. Adres van de commissie tot onderzoek en verbetering van de bestaande marktbepalingen betreffende het onder No. 6 genoemde voorstelluidende Wormerveer, 6 Augustus 1884. Aan den Edel Achtb. Raad der Gemeente Alkmaar Edel Achtbare Heeren I Naar aanleiding van door ons, per den heer J. P. Kraakman als Secretaris van de kamer van koophan del en fabrieken te Alkmaar ontvangen mededeeling omtrent de wijziging van het reglement op de graan- en zaadmarkt, zooals dit heden in UE.Achtb. verga dering ter behandeling wordt ingediendveroorloven wij onsbij de beraadslaging omtrent verandering van het marktuur, in verband dat sommige graankoopers ook zaad- en kaaskoopers zijn enz., UEd. Achtb. mede te deelendat na sedert gehouden gesprek met ver schillende koopers en verkoopers het noodzakelijk wordt geacht de markt te vervroegen op 9 uur, op grond: dat de verkoopers, die zaad of graan en tevens kaas ter markt brengen èn koopers die zaad of graan en kaas koopen, geregelder kunnen afwerken dan (thans) ooit het geval is geweest*

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2