r 11 j ffilli IHmtjenlattb. i ZUID-AFRIKA. Ala gevolg van de goedkeuring der overeenkomst tuaachen Transvaal en Engeland, aal waarschijnlijk eene commissie benoemd worden om de grenslijn tusschen Transvaal en Bechuanaland vast te stellen. ZWITSERLAND. Den 8 sloeg bij een hevig on- weder de bliksem in een huis in het nabij Genève ge legen dorp KillurdLarin. De vlammen breidden zich zoo snel uitdat 90 huizen verbrand waren voordat de brand gestuit kon worden. ST ATEN-GENERA AL Tweede Kamer. De minister van financiën heeft ingetrokken het wetsontwerp tot heffing eener klassenbelasting met daarmede in verband staande voorstellen. De gemeenteraad van Tiel heeft den 9, overeen komstig het rapport van de commissie voor openbare werkenafwijzend beschikt op het adres van H. F. Schomerus, verzoekende een rentewaarborg a 4°/ van een kapitaal groot 215,000 voor het maken eener hoogdrukwaterleiding en wel 1°. omdat de geldelijke berekeningen van den verzoeker bleken te falen en 2°. de te betalen bijdrage door de gemeente veel groo- ter zou zijn, dan werd opgegeven. Daarentegen werd met algemeene stemmen aangenomen een voorstel om zelf de banden aan het werk te slaan en te on derzoeken of het maken eener waterleiding van ge meentewege geldelijk uitvoerbaar was. In den nacht van den 9 op den 10 is te Callants- oog een groot boerenhuis waarin ruim 100 wagens waren geborgen afgebrand, ten gevolge van het broeien van het hooi. an den inboedel werd niets gered. Een 74jarige bewoner werd met moeite gered. ,?e Paardentram Breda-Ginneken vervoerde den 10 bij de kermis in laatst genoemde plaats meer dan 2800 personen. De oefening der schutterij te Edam werd den 10 voor het eerst door een muziekkorps opgeluisterd. Bij een te Akersloot den 11 gehouden harddra verij waaraan 7 paarden deelnamen is de prijs be haald door het paard van den heer P. Kraakman de le premie door dat van den heer A. Kaptein. Voor het bouwen eener houten barak voor 40 kribben op een terrein bij het buiten-gasthuis te Am sterdam was den 11 laagste inschrijver de heer G. Woud voor f 5885. Burg. en weth. van 's Gravenhage hebben den 11 aanbesteed het bouwen eener burgerschool le soort met gymnastiekgebouw en onderwijzerswoning aan de Falckstraat. Minste inschrijvers waren de heeren Nater en De Baan te 's Gravenhage voor 39840. t De voormalige stoeterij van den Koning aan de i/oolaan nabij Apeldoorn later als boerderij ingericht, is in den avond na den 12waarschijnlijk door het broeien van het hooi, geheel uitgebrand. Den 11 is te Groningen overleden dehesr C. P. Hofstede de Groothoogleeraar :a de godgeleerdheid aan de' hoogeschool te Groningen. Den 12 is te Sloten de door G. van Harten te Spieringhorn gemeente Sloten bewoonde boerderij ten gevolge van het broeien van hooi afgebrand. Er is niets gered kunnen worden. De Gooische stoomtram heeft den 12, des na middags te 5 uur, een man overreden. Hij was dade lijk dood. Den 11 12 en 13 zijn te Amsterdam voor de hoofdacte 4 van de 15 geslaagd te weten H. L. Nol „Verklaar u duidelijker Ik wil en moet eindelijk weten wat er in dat testament staat „Liever wilde ikdat ik u het niet behoefde te zeggen maar gij moet het dan maar hooren. Ik mag u niet verhelendat vader in de laatste jaren zijns levens een zeker wantrouwen jegens u had opgevat dat ik hem niet kon ontnemen. Hij meende dat gij uwen invloed op mij zoudt aanwenden ten einde mij over te halen met u naar Berlijn te verhuizen gij waart zoo verzot op genoegens en zoo harteloos, zeide hij mij Clara zou u voor uw plan in den weg staan gij zoudet mij tegen haar innemen en het kleine zusje uit mijn hart trachten te verdringen. Ik heb vergeefs getrachtzijn wantrouwen te overwinnen ik was te zwak tegen u, meende hij, ik was als weeke was in uwe handen gij kondet mij lot alles overhalen „Een beminnelijke schoonvader mompelde Bertba. „Ik weet hethij haatte mij evenals ik zij vol eindigde den zin niet. „Ga voort 1" ji^yu wantrouwen was helaas niet te overwinnen hij heeft dat in zijn testament bewezen. Nog ben ik geen eigenaar der goederen alleen heb ik er het vruchtgebruik van zoolang Clara in mijn huis wordt opgevoed. Eerst op den dagdat Clara trouwt of meerderjarig wordtworden de goederen mijn eigen dom indien Clara namelijk zoolang in mijn huis heeft gewoond. Vader, die een afkeer had van de groote kostscholen en vaak zeide, dat de jonge meisjes daar slechts bedorven en tot beuzelachtige salondames op gevoed worden heeft in zijn testament uitdrukkelijk verboden dat ik Clara daarheen zou zenden. Maak ik inbreuk op de bepalingen van het testament, dan wordt Clara universeel erfgenaam de goederen worden ge rechtelijk getaxeerd en ik krijg slechts het mij wettig toekomende deel der erfenis. Hetzelfde geschiedt wanneer Clara door onvriendelijke behandeling van mij en mijne vrouw het testament zegt dit uitdrukkelijk gedwongen wordtvóór haar huwelijk of meerderjarig heid mijn huis te verlaten of Clara werkelijk hiertoe door mijne schuld of die mijner vrouw gerechtigd is heeft een scheidsgerecht te beslisseD. Vader heeft alle in zulk een geval denkbare mogelijkheden voorzien het testament is gemaakt met behulp van een voor treffelijk rechtsgeleerdeden justitieraad Herder, er is geen vinger tusschen te krijgen en is onomstootelijk ik zou er niets tegen kunnen doen zelfs al ware ik ting H. Woortman en C. Wiegand te Amsterdam en H. J. de Wit van Utrecht. Den 13 is te 's Gravenhage o.a. aanbesteed 1°. de uitvoering van eenige werken tot normalisee- nng van de rivier de Waal, onder Valburg, Ewijk en Beumngen provincie Gelderland tusschen de kilome- terraaien 33 en 38. Minste inschrijver de heer W. P. de Vries te Rossum, voor 71,000; 2°. het leggen van spoorbanen en wissels en het ma ken van bijkomende werken op het Centraal personen- station te Amsterdam. Minste inschrijvers de heeren B. A. Wiegeringh te Groenloo en F. E. Ter Windt te Pannerden voor f 37,900; 3°. het maken en leveren van wissels en tongbewe gingen op het Centraal personenstation te Amsterdam. Minste inschrijver Machinefabriek „Deutschland" te Dortmund voor f 39,207 4°. het maken leveren en opstellen van eene draai schijf van 13.50 M. middellijn op het Centraal perso' nenstation te Amsterdam. Minste inschrijver de Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden voor 8096; en 5°. het leveren van beslagen eiken wisselhout op het centraal personenstation te Amsterdam. Minste inschrij ver de heer J. J. van der Eerde Pzn., te Bokstel, voor 6430. Nos. 2, 3, 4 en 5 alles ten behoeve van den spoor weg van Nieuwediep naar Amsterdam. Op de 99e algemeene vergadering van de maat schappij tot Nut van het Algemeen, den 12 te Amster dam gehouden werden de volgende besluiten genomen na goedkeuring der rekening over het dienstjaar 1883/4 en der begrooting voor het dienstjaar 1884/5. Eene motie van orde, voorgesteld door het departement Mid delburg om de verschillende voorstellen betreffende den volksalmanak aan te houden tot de algemeene vergadering van 1885 ter voorkoming van onnoodige beraadslagingen werd aangenomen. Het voorstel van het hoofdbestuur, om het lidmaatschap der Nederl. pensioenvereeniging voor werklieden te aanvaarden deel te nemen in het Waarborgfonds van bet Nederl.' Werklieden fonds door inschrijving eener som van 5000 2% l0 Grootb. der Ned. Werk. Schuld met bepaling dat deze gelden nimmer mogen dienen tot verhooging van pensioenen en zich bereid te verklaren gedurende 10 jaren bij te dragen in de kosten van beheer van het genoemd werkliedenfonds zoodanig dat die bij drage het eerste jaar op 500 bepaald en elk volgend jaar telkens met 10 °/o van het hoofdbedrag verminderd worde werd bij acclamatie aangenomen. Gelijk voor recht viel te beurt aan het voorstel van het hoofdbe stuur om een onderzoek in te stellen naar hetgeen hetzij door de eigenaars of de directeuren van nijver heidsondernemingen hetzij door deze in samenwerking met hun personeeltot bevordering van het stoffelijk geestelijk en zedelijk welzijn der werklieden wordt ge daan en om die gegevens openbaar te maken. Het voorstel van het hoofdbestuur om gedurende vijf jaren op de jaarliiksc'ic begrooting eene som van ƒ500 uit te trekken om het hoofdbestuur in staat te stellsfldaaruit subsidiën toe te kennen aan vereeni- gingen die onder voldoende waarborgen te zijner beoordeeling hetzij voor ééne provincie hetzij voor enkele provinciën te zamen het uitbesteden van schip perskinderen opdat deze geregeld de school kunnen bezoeken geldelijk steunen werd aangenomen nadat met 527 tegen 393 stemmen verworpen was een voor stel van het departement Akkrum om 500 in1000 te veranderen. Het hoofdbestuur werd gemachtigd aan Monnikendam onder de gewone voorwaarden het ten vorigen jare voor de inrichting eener bewaarschool toegestane subsidie van f 2500 tot 4000 te verhoogen en zoo noodig nog —BMMr,a»«g zoo slecht om niet den laatsten wil mijns vaders te eerbiedigen." „Kent Clara de bepalingen van het testament „Ik geloof weldat de justitieraad haar den voor- naamsten inhoud heeft medegedeeld. Hij is haar peet oom en zij is zijn lieveling. Jegens u ik mag het u niet verhelen is hij altijd vooringenomen geweest ik geloofdat gij hem, den ouden vriend mijns vaders, min of meer uit de hoogte behandeld en hem daardoor diep beleedigd hebt. Ik geloof dat gij nu wel zult inzien dat ik Clara niet naar een kostschool kan zen den ook al wilde ik hetmaar ik moet u openhartig bekennendat ik het toch niet over mijn hart zou kunnen krijgen. Clara is zoo hartelijkprobeer het eens om haar hart te winnen geloof mij, het zal u niet moeielijk vallen en gij zult er dan zelf genoegen in krijgen dat zij in ons huis woont." „Wel zeker, ik zou de hand nog moeten kussen, die mij slaat antwoordde Bertha op bitteren toon. „Ik heb een afkeer van dat afschuwelijk schepsel en nu te meernu ik weetdat ik gedwongen ben baar te verdragenMaar wees onbezorgdik zal uw zuster geen gelegenheid gevengebruik te maken van de macht die zij bezit. Ik zal zoo vriendelijk en bemin nelijk jegens haar zijndat geen scheidsrechter ter wereld het wagen zalom baar het recht te geven ons huis te verlaten en u daardoor uw erfdeel afhan dig te maken. Dat is haar doelik doorzie haar daarom staat zij tegen mij op. De sluwe kleine slang kent hare rechten en wil daarvan gebruik maken; maar aar het zal haar niet gelukken Wangen gevoelde zich diep geschokt door de liefde- looze woorden zijner vrouw, het was niet de eerste maaldat hem een bange twijfel overviel aan de goed heid van haar harthij had dien steeds onderdrukt zich dan verwijten gedaanwanneer een enkel vrien delijk woord van haar hem weder gemakkelijk verzoend hadheden echter kon hij zich niet zoo gemakkelijk gerust stellen; het griefde hem zeer, dat Bertha open lijk voor haren haat jegens Clara zijn lievelinguit kwam. XXI. De regen kletterde tegen de nu in de hoogte ge draaide glazen wanden van de galerijbliksemstraal op bliksemstraal doorkliefde den duisteren hemelgewei iets hooger, terwijl voor rekening der maatschappij ge nomen werd de som van f 1350 of zooveel minder als blijken zal bij de openbare aanbestedingzijnde het bedragdat ontbreektom het te Edam aangekochte huis in orde te brengen. De in de bibliotheek der maatschappij aanwezige schoolboeken en verdere werken, die uit een geschiedkundig-opvoedkundig oogpunt waarde hebben, zullen ten geschenke aangeboden worden aan hefc Nederlandsch Onderwijzersgenootschap ter plaatsing in zijne paedagogische bibliotheek terwijl de verschillende voorstellen omtrent het vervullen van spreekbeurten vooral in de kleinere departementen naar het hoofdbestuur ter overweging werden gezonden en om dan eeu bepaald voorstel in te dienen. Het voor stel om den werkkring der maatschappij ook uit te breiden tot Curagao werd bij acclamatie aangenomen. ®jj d® harddraverijdoor paarden van zessen aar den 10 aan het station Noordscharwoude bij den kastelein WKoopman gehouden werd de prijs behaald door het paard Aafke van den heer J. Dam te Alkmaarberijder P. Kloosterboerde le. premie door Amator van den heer J. Liefhebber te Zijdewind, berijder A. Stam en de 2e. premie Duxio van den heer B. Leiding te Zijdewind, berijder dezelfden. In de commissie van scheikundigen, bedoeld bij art. 6 der wet van 20 Juli 1884, houdende nadere be palingen omtrent den accijns op de suiker, zijn be noemd: door den minister van financiën tot voorzit- tend lid dr. J. W. Gunning, hoogleeraar aan de ge meentelijke hoogeschool te Amsterdam raadgever voor wis-, natuur- en scheikundige zaken bij het ministerie van financiëndoor de arrondissements rechtbank te Amsterdamtot lid dr. J. H. van 't Hoff, hoo^- leeraar aan genoemde hoogeschool en door die te Rotterdam tot lid dr. S. Hoogewerff, leeraar aan de hoogere burgerschool en het gymnasium aldaar. Uit het verslag der algemeene vereenigde com missie tot leniging van rampen door watersnood over 1883—1884 blijktdat hulp verleend werd en wel tot een bedrag van 392 aan de bewoners van Bunscho ten die schade geleden hadden door het doorbreken van den zeedijk op 12 Dec. 1883aan de bewoners van den Johannes Kerkhovenpolder 8270.98 wegens dezelfde reden; aan de bewoners van Zwartsluis 771.70, ter vergoeding der schade, geleden door den stormvloed' van 23 op 24 Januari 1884 aan Gedeputeerde Staten van Overijsselten behoeve van 3 landbouwers te Zwollerkerspel, die door doorbraken van den rechter Zwartewaterdijk zooveel schade geleden hadden dat zij tot armoede zouden vervallenwerd hun geene hulp verleend 2823.84. Op een verzoek van den bur gemeester van Kampen om schadevergoeding voor verschillende ingezetenen zijner gemeente die in den afgeioopen winter schade leden door overstroomingen ue buurtschap Brunepe werd afwijzend beschikt. De uitgaaf bedroeg f 12258.52 en de ontvangwaar onder aan rente van f 416.000 2f70 Ned. Werk. Schuld 10295.70 en opbrengst van f 2000 21°/ W. S. 1347.50, gelijk bedrag. Benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen te Leeuwarden le klasse de heer J. J. de Lange thans inspecteur 2e kl. te Nymegen tot inspecteur in zijne plaats te Nymegen de heer L. J. M. Timmers Verhoeven thans inspecteur 3e kl. te Heeren veen tot inspecteur 3e kl. te Heerenveen de heer A. Wes- tra thans ontvanger te Medemblib. B, noemd tot plaatsvervanger van den rechter in het kanton Haarlemmermeer de heer M. W. de Kat, burgemeester van Hillegom. Te Oudendijk is benoemd tot hoofd der school de heer S. Th. Minnemaonderwijzer te Amsterdam. dige donderslagen deden het oude huis van Linau op zijne grondslagen schudden. Hugo von Wangen ging onrustig op en neder. Reeds meer dan twee uren woedde het onwederde regen viel bij stroomen nedermen boorde in de galerij het doffe ruischen van een wildstroomenden beekdie van het binnenplein van het slot naar den dieper liggenden tuin liep en zich gevormd had uit de neervallende watermassa. Wangen was ernstig ongerust. Hij verwachtte zijnen inspecteurdien hij met drie wagens naar het station R. gezonden had, om daar koren afteleveren en eenige goederen aftehalende wagens hadden reeds minstens een uur op Linau terug moeten zijn, maar zij kwamen maar niet. Hij had order gegeven om hem de aan komst dadelijk te melden maar niets kwam. „Het weder wordt steeds ergerzeide Wangen, en een bliksemstraal, die met verblindend licht nederscboot en waarop bijna oumiddelijk een krakende donderslag volgdedie het gansche huis deed schudden beves tigde zijne woorden. De ruiten der glazen wanden kletterden zoo luidealsof zij breken zouden, en tege lijkertijd huilde de storm zoo geweldig, dat deze de op luiden toon gesproken woorden bjjna onverstaanbaar maakten. „Gij maakt mij zenuwachtigals gij zoo onrustig als een wild dier in zijne kooi rondloopt," antwoordde Bertha bits. „Ga toch eindelijk eens zitten door uwe onrust maakt gij het niet beter." Wangen hoorde haar niet, hij liep met steeds grooter stappen op en nederzijne onrust werd met iedere minuut grooter. „Wanneer hun maar geen ongeluk is overkomen zeide bij angstig. „De Dombrowker dijk is toch al onveilig en wordt zelfs gevaarlijkwanneer hij door zulk een ontzettenden regen doorweekt wordt." „Maak u toch niet angstigHugoantwoordde Clarahet fijne haakwerkwaaraan zij bezig was nederlegggende en hare plaats aan de ronde tafel verlatende. Zij ging aan haars broeders arm hangen en zag vol liefde naar hem op, terwijl zij hem op zijne rustelooze wandeling volgde. „Mijnheer Kaempf is er immers bijhij is zoo voorzichtig, hij zal er zeker voor zorgen, dat den lieden niets overkomt. Waarschijnlijk is hij niet eens onderwegmaar wacht hg aan het station, totdat de bui voorbij is." Wordt vtrvolgd. tj*

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2