QUUrlei» gcUgr»figcfa< B<»kfatcw> I— Te Grootebroek is bij de Ned. Herv. gemeente beroepen de heer W. ran Dam te Medemblik. De weerbaarheidsvereeniging Jan Pieterszoon Koen te Hoorn heeft bij den schietwedstrijd te 's Graven hage 1 met 241 punten den 4en prijs (bronzen medalje) be- haald. Beroepen bij de chr. geret. gemeente te Ldam J. Fokkingacand. te Grootegast. Ds. W, de Vries te Akersloot is beroepen te Oosterdijk. De directeur der rijks-landbouwschool te Wage- ningen is in zoo ver hersteld dat hij weer de perso- nen te woord kan staan die hem moeten spreken. Den 23 en 24 wordt te Helder de gewone jaar- lijksche bloemententoonstelling van Floralia gehouden. Bij No. 3 van Agrieulturaofficieel tijdblad voor t de internationale landbouwtentoonstelling te Amsterdam, is als le bijvoegsel gevoegd een platte grond van het terrein dier tentoonstelling en als 2e bijvoegsel een plan van Amsterdamwaarop aangegeven is de weg van de Dam naar de tentoonstelling de tramweg en waar havenstoombootjes varen. Deze beide zeer net bewerkte bijvoegsels zullen voor bezoekers der ten toonstelling en vooral voor de vreemdelingen die bij die gelegenheid tevens een bezoek aan Amsterdam brengen van zeer veel nut en gemak zijn. Tijdens de tentoonstelling zijn daarvan afzonderlijke exemplaren verkrijgbaar. Bij den heer Allert de Lange, Damrak 62 i Amsterdam verschijnt een Maandblad tegen de verval- sching van levensmiddelen en handelsartikelen tevens i gewijd aan hygiënische en industrieele belangen waar van de heer dr. P. F. van Hamel Boos te Amsterdam redacteur is. Het verschijnt den eersten van iedere maand en kost f 1,90 per jaar franco per post. Het eerste nummer is verschenen 1 Aug. Aankondigingen 15 regels/1, iedere regel meer/0,20. De overtuiging dat in de dagbladen niet altijd plaats en gelegenheid tot uitvoerige behandeling der waargenomen vervalschingen bestaan en dat het wensehelijk is de verkregen uitkom- I sten in een meer blijvenden en gepasten vorm bijeen te hebben, opdat men steeds gemakkelijk het een of ander kan naslaanheeft aanleiding gegeven tot het uit- geven van dit maandblad. Tot goedmaking der groote, daaraan verbonden kosten is eene rubriek voor aankon- J digingen opengesteldwaaruit echter streng geweerd zullen worden alle op geheimmiddelen of kwakzalverij betrekking hebbende zaken. Bij No. 6 van de Leeswijzer, Nieuws- en Adverten tieblad ter bevordering van ons letterkundig verkeer uitgever-redacteur W. Gosler te Haarlem, is gevoegd een bijblad, inhoudende het voorloopig programma der op het 19e taal- en letterkuudig congres te Brugge te houden werkzaamheden. Onder de vele punten die daar behandeld zullen worden, komen de volgende voor, waarin meer algemeen belang zal worden gesteld. Het tot stand brengen 1» eener lijst van al de namen der stedendorpen heerlijkheden gehuchtenwijkenleenen hoeken enz. Deze namen zouden opgegeven worden in hunne oudere en nieuwere spellingen, daarenboven met de juiste op- I gave van de wijze waarop men die namen ter plaatse zelve gewoon is uit te spreken 2°. Eene naamlijst van al de stroomenrivierenbeken waterloopenpoelen, vijvers grachtenslootendijkenvenen en peelen, stukken akkerland en meerschenbosschen, enz.; 3°. De namen en bijnamen van buurtwegen en banen wegels I en voetpaden; 4°. De namen van stadsstraten wijken gebuurten open bare plaatsenzoo oudere als nieuwemet aanduiding dergenen welke niet meer bestaan en met de chronologische opgave der spelling van de nog bestaande; 5°. De namen der plaatsen waar huisbeeldenkapellen of I andere teekens van godsdienstoefening bestaan of eertijds be stonden of waar bedevaarten of minder openbare uitingen van godsdienst of bijgeloof plaats grijpen 6°. De namentoenamen en scheldnamen beden of voortijds in gebruikmetzooveel als heden vindbaar isbun historischen oorsprong of bijzondere plaatselijke beteekenissen. Dergelijke lijsten zouden allezooveel mogelijk behooren opgemaakt te worden bij demographische of beter nog, bij dialectische omschrijvingenb. v. West-V laanderenin twee dialect-gewesten Zeeland in twee of drie zulke groepen enz. Hoe moeten hedendaags de nederlandsche familienamen gespeld en geschreven worden 1°. In een enkel woord? daar zij slechts een onderscheidings- j teeken tusschen personen zijn en er geen verband van beteekenis r>eer bestaat gelijk voor den eersten des stams die den naam heeft gekregenof 2°. in verschillende woorden daar het aan I den oorsprong van den volksstam en de overleveringen der I familie herinnert. Moeten in dit laatste gevalde voorwoorden (particules) 1 de, van, 'tvan den, van der, ver, te, ten, tserser enz., Imet groote of kleine letters geschreven worden? Of dient erten dien opzichte een onderscheid gemaakt te worden tusschen personen behoorende of niet tot den adeldom Hoe zijn deze vraagstukken in verband te stellen met de gebruiken van en de wetten op den Burgerlijken stand Op een fraaien ochtend van een der laatste Juni dagen toen de reizigers, die met den vroegtrein van de Boston Albanyspoorweg wilden vertrekken zich langzamerhand op bet stationsterrein verzamelden, sloop kalm en bedaard een prachtig gekleurd luipaard over het perron en stapte de wachtkamer voor heeren bin nen zonder zich om de drukte op het terrein te be kommeren. Die hem in het voorbijgaan waarnam, kreeg onwillekeurig respect voor hem, want het was een dier van over de vijf voet die stellig zoowat een dikke zestig pond woog. Naar het scheen was niemand in genomen met den vreemden bezoeker en het eerste dat geschiedde was het volgendeer werden boden en wel met den meest mogelijken spoed gezonden naar de menageriën van wilde dieren in de stad, om te verne men of ook een der kostgangers zich bad verwijderd en anderen hadden in last om aan het naastbij gelegen bureel van politie hulp te gaan vragen. Een zestal agenten van politie bevond zich weldra t L op het stationsterrein. Aan de gemelde wachtkamer komendewerd de deur geopend. Ons luipaard stond gereed om zich te verdedigen ten blijke waarvan hij niet slechts luid bromde en blieszijn lippen geheel wegtrok zoodat al zijn blanke tanden en zijn bloed- roode muil tot in zijn keel zichtbaar warenmaar hij had zich daarenboven zoodanig neergezetdat hij elk oogenblik in staat was om met een geduchten vaart dengene te lijf te gaan die hem te dicht naderde. Jean agentbad zijn revolver in de hand maar er waren reeds enkele minuten vooorbij gegaan en nog stonden de twee partijen en garde tegenover elkander. Eindelijk viel er een schotdat beantwoord werd door een nijdigen kreet van het dierhetwelk ongedeerd was gebleven. Nu vuurde een ander, totdat zij allen een schot hadden gelostdie het dier wel is waar geen leed hadden toegebrachtmaar hem toch allengs meer en meer in woede had doen ontsteken. Op het oogenblikdat het laatste schot werd gelost kwam de heer M. Watts, de eigenaar van een grooten dierentuin met een stevigen zak over den arm adem loos binnenstuiven. Onversaagd stapte hij naar het woest geworden dierpakte hem in den nek, haalde den zak over zijn kop en met heel wat tegenstreven van het dier kreeg hij het eindelijk in de val. Alvorens hij met zijn buit tot aan de deur was genaderd gelukte het aan den gevangene om zich te bevrijden. Hij vatte nu post ouder een stoel en daar was hij niet te genaken. De heer M. Watts gaf de jacht echter niet op. De stoel werd omvergehaald en met groote behendigheid wierp hij het dier toen een lus om den halswaarop het moest capituleeren. Dat het een zeer krachtig exemplaar wasdaarvan had het een bewijs gegeven in de menageriewaartoe het behoorde. Het hok waarin de luipaard zatwas van boven gesloten of gedekt als men wil met een dubbel netwerk van zwaar ineengevlochten ijzerdraad. Dit had het dier vaneen- gereten en een geopend venster had hem de gelegen heid gegeven om door een laantje het station te bereiken. De Arnh. Ct. bevat een brief van iemanddie belast is met het instellen van een onderzoek naar de gevolgen der ramp van Krakatau. Omtrent het eiland Sebesie schrijft hij o. a. „Men stelle zich voor een prachtigen bergtop, blijk baar van vulkanisehen oorsprongte oordeelen naar zijn kegelvorm en afgebroken kraterwand welke zich statig uit de zee verheft. Deze was ook tot een dikte van ongeveer 3 meter met asch bedekt, Geen enkele boom is daarop meer te bespeuren slechts hier en daar steekt nog een bladerloos stokje uit. Merkwaar dig echter is hethoe spoedig de tropische natuur zich weder tracht te herstellenwant overal begon toch weder wat gras pisang en jong hout op te schieten en dit gaf aan het eiland nu reeds niet meer dat ake lige kille doodsehe voorkomen hetwelk het kort na den ramp vertoonde. Op het eiland Bakata echter was nog geen sprietje te ontdekken, zeker wegens den gloeienden toestandwaarin daar de asch verkeerd heeftten gevolge waarvan alle kiemen gedood zijn. „Die aschkorst was reeds overal op de grilligste wijze doorsneden door diepe uithollingen, door de aan houdende regens veroorzaakt z< odat wij om verder te komen telkens moesten slootje-springen. „Bekoord door het gezicht van eenige pisangstam- rnen welke zeer weelderig stonden gingen wij een eind het land in in de hoop ons daarmede eens heer lijk te verfrisschen. Maar hoe werden wij teleurgesteld! Toen wij naderbij kwamen bespeurden wij dat deze geen vruchten droegen, maar in plaats daarvan werden wij getroffen door den aanblik van een tweehonderdtal geraamten. Mijn gemoed schoot vol. Op de plek toch waar zij lagen was vroeger een welvarend gehucht zoo als bleek uit het huisraad en andere voorwerpenhier lag eenmaal Oemboel tramat. „Hoe vreeselijk moeten die raenschen geleden heb ben Zij zijn levend verbrand of liever begraven on der de gloeiende asch zonder eenige kans op redding, daar zij het eiland niet verlaten konden. Van deze geraamten waren er verscheidene geheel en al in dekens of kleederen gewikkeld, die voor een deel weggeschroeid waren. „Wij zijn dan ook maar niet verder doorgedrongen, uit vrees een herhaling van hetzelfde tafereel te ont moeten. De lijken waren opgegraven door personen die aangetrokken werden door hetgeen er aan waarde bij hen gevonden zou worden teneinde dit te stelen. Dit moge vreeselijk klinken het is verschoonbaar als men bedenkt wat de menschen hier verloren hebben. Niemand is dan ook te Sebesie gered geworden en men schat op 4000 het getal van hen, die er zijn om gekomen. Het eiland zelf telt 3000 bewoners maar er zijn er altijd wel een duizend vreemdelingen van het vasteland, die daar hun pepertuinen verzorgen. De gids, dien we bij ons hadden', had alleen 19 familiele den hier verloren. „Opmerkelijk was het hoe door gemis aan geboomte op het gansche eiland dat vroeger zeer waterrijk was, geen enkel riviertje meer werd aangetroffen. Welboor den wij dienzelfden nacht een hevigen bandjir ten ge volge van een regenbuimaar na een uur was die voorbij en toen waren de rivierbeddingen weder geheel droog" enz. Uit de geschiedenis der Fransche omwenteling van 1848 is bekend de werkman Albertdie met Lamar- tine en Ledry Bolin toen een gewichtige rol vervulde Deze Albert is thans een rustig burger en bekleedt een betrekking bij de Parijsche gasmaatschappij. Nu, na meer dan 35 jaren, is hij door zekeren heer Jéróme Bomanetti grondeigenaar op Corsica voor de rechtbank gedaagd onder aanklachtdat hij hem Jéróme Bomanetti, van zijn populariteit en naam beroofd heeft. Hij Bomanetti was hetdie onder den naam van Albert onder de strijders van Februari was hij was hetdie op de trappen van het Stadhuis door de menigte werd toegejuichtongelukkigerwijs (en hier wordt de aanklacht duister) bevond hij zich op dat oogenblik elders, wat een intrigant:gelegenheid gaf om zijn plaats in te nemen en op arglistige wijze onder de leden der regeering plaats te nemen. Den 13 had te Botterdam eene proefneming plaats met brandvrije asbest-verf door de United Asbestos-Cy- lim., op het exercitie-veld aan den Crooswijkscben weg, onder leiding van den uitvinder, den heer Ch. Mount- ford en den agent voor Nederland, den heer James Wil ling. Verschillende autoriteiten waren ter plaatse aan wezig o.a. burgemeester en wethouders en vele raads leden de adj.-directeur der gemeentewerken leden van de brandweer leden van de kamer van koophandel leden van de vereeniging van fabrieks- en handwerks- nijverheid, de commissie der vereeniging rotterdamsche schouwburg verschillende fabrikanten architecten assuradeurs, enz. Voorts waren vertegenwoordigd de ministeriën van koloniën en justitie door twee hoofd ambtenaren de gemeente 's Gravenhage door den di recteur der gemeentewerken Dordrecht door den ge meente-architect. De proefneming is als volkomen gelukt te beschou wen. Twee gelijke houten huisjeswaarvan het eene in ruw houthet andere met de brandvrije asbestverf lichtgrijs geschilderd onmiddellijk tegen elkander ge plaatst en stevig met latten verbonden werden opge vuld met eene belangrijke hoeveelheid spaanders en krullenflink begoten met petroleum en daarna ge lijktijdig in brand gestoken. In een oogenblik stond het eerste huisje in volle vlam, terwijl in het andere de geheele inhoud verbrandde zonder zelfs de verf van de binnenwanden te zengen. De windflink uit het westen waaiende werkte in middels krachtdadig mede om de vlam over het belen dende gebouwtje te doen heenslaan doch te vergeefs; zelfs toen door den verzengenden gloed de verf van den buitenwand aan het bladeren ging, was de vlam nog machteloos. Stuk voor stuk stortten dak en muren van het eerste gebouwtje inéén, terwijl het brandvrije lokaal, volkomen gaafproefondervindelijk het bewijs leverde van de deugdelijkheid der genoemde verfsoort. Naar men mededeelde, was het houtwerk van gebouw No. 2 bestreken met 2 lagen asbest-verf, daarna met een laag waterproof-fixing, welke laatste zelfstandigheid tevens volkomen tegen invloed van het weder bestand moet zijn. Het asbest, afkomstig uit de mijnen van Vatelline enVai-d'Aoste (Noord-Italie), langs chemiscben weg tot eene vloeibare verf bereid, is langer van vezel dan dat uit Canada verkregen en is zelfs geschikt tot het ver vaardigen van linnenpapier enz. In Oost-Bumelië laat de openbare veiligheid wel iets te wenschen over. Den heer Binder, administrateur van een groot landgoed in die streek die eerst kort geleden uit handen der roovers is losgekochthebben zij andermaal gevangen genomen en weggevoerd. Nu vorderen z\j niet 1000 Turksche ponden voor zijne vrij lating maar 5000 p. of ongeveer 60,000. In de nabijheid van Bodosto hebben de roovers een zoon van den engelschen vice-consul den heer Dussi, opgelicht en in het gebergte gevoerd. Voor zijne in vry- heidstelling vorderen zij een losgeld ten bedrage van 7000 pond. Maar nog veel brutaler feit is gepleegd in een der dorpen in de omstreken der genoemde stad gelegen. Tijdens de meeste bewoners van de kom der gemeente zich in de moskee bevinden, om hunne godsdienstoefe ningen te verrichten treden tien a twaalf roovers het gebouw binnen. Tot aan de tanden gewapend gebieden zij dat ieder die zijn leven lief beeftal hetgeen hij aan waarde bij zich heeft zal afstaan. Toen de buit was opgehaald, knevelden zij een paar van de gegoedste inwoners, sleepten hen naar hunne woning, waar zij h9n onder bedreiging met den dood van al hun geld en kostbaarheden beroofden. De oudste dor bewoners van den Zoölogischen tuin te Londen is onlangs overleden de zwarte papagaai uit Madagascar (Coracopsis Vasa). Hij werd in Juli 1830 aan den tuin ten geschenke gegeven en heeft daar dus 54 jaar doorgebracht. Of hij toen reeds een vlugge welsprekende volwaseen vogel is geweest dan wel pas uit het nest was gehaald weet men niet. De beruchte pretendent in het Tichborne-proces, Arthur Orthon alias Thomas Castrozal op 24 Octo ber, met een bewijs van voorloopig ontslag in vrijheid worden gesteld. Van de 14jarige gevangenisstraf, waartoe hij inder tijd werd veroordeeld heeft hij er bijna II in verze kerde bewaring doorgebracht. Nu reeds worden door zijn aanhangers maatregelen genomen omop den dag zijner in vrijheidstelling een groote demonstratie te zijner eer te doen plaats hebben. Alle beschikbare middelen worden aangewend, om den waren Arthur Ortondie te Paramattain Australiëin een krankzinnigengesticht zich bevindt daaruit te voorschijn te doen komen en hem naar En geland over te voeren ten einde op die manier zonne klaar te bewijzendat de „makelaar", met andere woorden de pretendent, onschuldig heeft geleden aldus stellen de aanhangers van den veroordeelde de zaken voor. Blijkens berichten uit Calcutta aan de Times, zijn er dingen aan den dag gekomendie het vermoeden wet tigen, dat de bloeddorstige secte der Thugs, welke men door de sterke hand van het Britsche gezag ganschelijk uitgeroeid waande, in den laatsten tijd weer begonnen is aan het werk te tijgen. In de provinciën Bajpaetena en Hyderaban is namelijk het aantal moorden op in landers gepleegd van 146 in 1880 tot 363 in 1883 toegenomen. Men twijfelt niet of dit is het work van de weder langzaam uit het duister haar hoofd opste kende vereeniging der Worgers. Donderdag, 12 Augustus. Beblijn. De Norddeutsche Zeitung zegtdat als Engeland niet de wijze verandert, waarop het Duitsch- land's belangen in vreemde landen behandelteene blijvende verkoeling tusschen Engeland en Duitschland zal ontstaan.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 3