r Hi ill f BuifettUttb. i i 1 BltuunUnb. BELGIE. Na verwerping van een door den heer Frere Orban gedaan voorstel om de behandeling der schoolwet tot October uit te stellen, met 66 tegen 35 stemmenwaaronder 4 onal hankeljjkenwerd het ontwerp in behandeling genomen. In de door den minister van binnenlandsche zaken gehouden rede tot verdediging van dat ontwerp werd aangevoerddat bij aanneming der wet jaarlijks f 2.250.000 bespaard zal worden. De oud-minister Pirmezeen gematigd man die zich bij de stemming over de wet van 1879 onthield heeft hot ontwerp bestreden doch gesteund door eenige onafhankelijke leden eenige amendementen voorgesteld. Hij wil als regel de gemeente-school en de aangenomen school alleen als uitbreiding der ge meente-school toelaten. Ook de onafhankelijke leden van Brussel hebben verscheidene amendementen inge diend verwerping dier amendementen zou die partij leiden tot afstemming der wet. De liberalen te Gent willen den 17 tegen het ont- werp-schoolwet een gelijke beweging houden als te Brussel heelt plaats gehad. Zoodra dit voornemen be kend werd, heeft de tegenpartij gelijke beweging aan gekondigd. ENGELAND. In de Troonrede waarmede het Parlement den 14 werd verdaagddeelde de regeering mede, dat de betrekkingen tot de andere mogendheden zeer vriendschappelijk waren. Alleen was het te be treuren dat de pogingen door de mogendheden ge meenschappelijk in het werk gesteld om door eene conferentie de middelen te vinden tot herstel van het evenwicht in de egyptische geldmiddelen, dat van groot gewicht was voor de welvaart en de rust van het alnd mislukt waren. De plichten, voortspt uitende uit de aanwezigheid der engelsche troepen in hetNijldal, zou de regeering steeds getrouw blijven vervullen terwijl zij hoopte dat het zenden van een bijzonderen vertegenwoordiger waartoe besloten waser toe zou bijdragen om te vernemen welke raad aan de egyptische regeering moest worden gegeven en welke stappen in dit opzicht gedaan moes ten worden. Daarna werd gewezen op de vermindering der agra rische misdaden in Ierland en op de duidelijk merk bare verbetering in den toestand van het iersche volk, terwijl aangekondigd werd dat de regeering weldra de aandacht der wetgevende macht zou inroepen voor het gewichtige vraagstuk der volksvertegenwoordiging. Met genoegen had de regeering de talrijke bijken van belangstelling gezien welke het volk in dit vraag stuk had betoond, evenals de bewijzen van gehechtheid aan den troon en eerbied voor de wet. Voor de vrouwen en kinderen der bemanning van de Nisero, die nog gevangen wordt gehouden door den radja van Tenom, is f 13308 bijeengebracht, waar van door Nederland f 7212, Op de te Londen ge houden vergadering der commissiedie zich met de verdeeling dier gelden belastis eenstemmig eene dankbetuiging aan de milde gevers in Nederland ge bracht. De regeering gaf den 15 des avonds bevel aan ver schillende bouwmeesters, om te beginnen met den bouw van bootennoodig om generaal Gordon in Egypte te ontzetten. Er zijn 380 stuks noodigdie binnen 27 dagen gereed moeten zijn. FRANKRIJK. Den 13 stierven aan cholera te Marseille 12 en te Toulon 3 personen den 14 te Marseille 20 te Toulon 3. Te Toulon heerschen ook nog typhus en pokken. Te Lyon zijn 2 huizen geheel en 5 gedeeltelijk ver brand. De schade wordt begroot op 1,000,000. 3 Spuitgasten werden bij het blusscheu doodelijb10 licht gekwetst. Senaat. Den 14 werd de krediet-aanvrage van f 2.500.000 voor Madagascar met 179 stemmen tegen 1goedgekeurd. en eene waskaarsdie de kamenier in de hand hield deze maakte niettemin fluisterend de opmerking dat de arme man toch een knap jongmensch moest zijn en meende dat bij niet ouder kon zijn dan dertig jaren; wanneer er leven kwam in dat bleeke gelaat, hield zij het er zeker voor dat het schoon was. Het gefluister der omstanders verstomde plotseling toen mijnheer von Wangen met freule Elize en Claartje, door mevrouw von Wangen langzaam gevolgd uit de tuinkamer in de voorzaal kwam eerbiedig werd plaats gemaakt. Wangen trad aan het geïmproviseerde bed, medelij dend beschouwde hij met aandacht den ongelukkige terwijl Elise en Claartje naast hem stonden. Mevrouw von Wangen wierp slechts een schuwen blik op de on bewegelijke gestalte en op het met bloed bevlekte bleeke gelaat waarna zij, nauwelijks haren afschuw voor den afgrijselijken aanblik verbergende, zich haastig afwendde. Elize daarentegen boog zich deelnemend over den onge lukkige heen streek met zachte hand de natte haren van het hooge, blanke voorhoofd en luisterde met ang stige opmerkzaamheidof zij nog eene ademhaling hoorde uit den vastgosloten mond. „Hij leeft!" zeide zij zocht, blijde verrast, „nog is alle hoop niet verlorenplotseling echter toen een der knechts de lantaarn iets liet zakken zoodat het licht meer op het gelaat van den gewonde vielkeek zij dezen met strakken blik aan boog zich dieper over hem heenmaar richtte zich daarop plotseling weder op en de hand op haar hart drukkenderiep zij op een toon van de diepste ontzetting: „Groote God 1 Hij is het Zij wankeldezij was eene onmacht nabij maar in het volgende oogenblik gelukte het haarmet inspan ning van al hare krachtenzich te herstellen. „Hij is het, dat is vreeselijk fluisterde zij nog eens. De plotselinge uitroep van Elize wekte Bertha's op merkzaamheid hare nieuwsgierigheid was grooter dan haar tegenzin in den onaangenamen aanblik zij trad weder op het strooleger toe, waarover Wangen, niet Kamer. Den 14 is het voorstel betreffende de vier eerste grondslagen der belastingen aangenomen in den door den Senaat gewijzigden vorm. Daarop volgde de beraadslaging over de interpellatie betreffende Tongkin. Nadat de verslaggever der begrootingscommissie het inwilligen der krediet-aanvrage had voorgesteldver klaarde de president-minister Ferry, zich aan het oor deel der Kamer te zullen onderwerpen. Hij aan vaardde de verantwoordelijkheid van het Tientsin-verdrag en zeide, dat de overrompeling te Lang Son een verraad, eene schending van aangegane verbintenissen was. De mi nister trad vervolgens in een geschiedkundig overzicht der gebeurtenissen in Tongkin en eindigde zijne rede aldus: „Men verwijt mij groote overhaasting, maar ik heb reeds te lang gewacht (toejuiching in het centrum, rumoer rechts). Kelung is gebombardeerd en bezet om een onderpand te hebben. Frankrijk is echter niet in oorlog met China (gelach), en ik wensch dien ook niet te verklarenalleen vraag ik goedkeuring op de eerste krachtdadige handeling der regeering, en mach tiging om nieuwe onderpanden tegenover China te ver krijgen. Ik wacht op het besluit der Kamer, om ver der te handelen." De verdere beraadslaging werd toen uitgesteld tot den 15. Na langdurige bespreking, waarbij door twee leden op scheidsrechterlijke uitspraak aangedrongen werd.verklaar- de Goblet den 15, dat hij voor het krediet zou stemmen, maar een motie van vertrouwen zou verwerpen. Op een verzoek van een lid der rechterzijde werd hoofde lijk over het krediet gestemd. Het werd aangenomen met 219 tegen 44 stemmen. Over een orde van den dag, waarin vertrouwen in de regeering werd uitgesproken en waarmede de regeering zich tevreden verklaard had, kon niet gestemd worden, daar het vereischte aantal stemmen niet tegenwoordig was. De rechterzijde en de uiterste linkerzijde onthielden zich. Daarop werd des avonds te 7 uren eene nieuwe zitting gehouden. Toen werd die orde van den dag aangenomen met 175 tegen 50 stemmen. 226 van de 557 leden namen aan de stemming slechts deel. Een geruchtdat Tamatave op Madagascar door de Hovas ingenomen en de fransche bezetting vermoord was werd door den president-minister tegengesproken. De toestand der Franschen was uitnemend. VEREENIGDE STATEN. Volgens het verslag van het landbouw-departement voor Augustus is de stand van de katoen verbeterd in VirginiaTennesseeMis sissippi Louisiana en Arkansas. In Zuid-Carolina Florida en Alabama hebben zware regens den oogst belet. In Texas werd door de droogte eenige schade veroorzaakt; de toekomst baait daar angst. In eenige Staten zijn wormen bespeurd doch zij hebben geen nadeel doen ontstaan. Over het algemeen is de vrucht niet in alle opzichten goed. Tot dusverre is in de Statendie niet door droogte geleden hebben de ge middelde stand een weinig meer dan 87, waarmede men vooreerst tevreden kan zijn. De gemiddelde stand van de maïs is even als in Juli; van de voorjaarstarwe 98 van de haver 94 van de rogge 97. De stand van de gerst is thans goed. CHINA. Li-hung-Chang is in staat van beschuldi ging gesteld wegens het verkoopen eener chineesche handelsvloot aan een amerikaansch huis. In strijd met het vroegere bericht, is bij de mogend heden geen verzet tegen Frankrijk's handeling inge diend. De regeering moet hiervan voorloopig afgezien hebben. Aan den franschen gezant Patenötre is gevraagd, of de regeering voornemens was, Kelung bezet te houden dan wel alleen hare schepen daar van kolen wil voorzien. EGYPTE. Aan generaal Stephenson zijn bevelen gezonden waarbij hem het volle bestuur over den tocht tot ontzet van generaal Gordon wordt gelaten. De moedir van Dongola ontving nieuwe mededee- lingen omtrent dien generaal. ZUTD-AFRIKA. Het stamhoofd Umnyamana heeft het voorstel der boeren betreffende de grenslijn in Zoeloeland aangenomen. minder verrast dan zijne vrouw zich juist heenboog. „Kent gij den ongelukkige f" vroeg hij maar snel voegde hij er bij: „Waarachtig, ook mij komt hij be kend voor. Ik heb dat gezicht meer gezien maar waar? Juist, nu herinner ik het mij, op slot Osternau! Nu erken ik hem, het is de onderwijzer, die zoo plotseling verdween, om nooit terugtekomen, met dien zonderlingen naam ah ik herinner het mij Pech- mayer is het." De naam had zulk een komischen klankdat hij zelfs op dit ernstige oogenblik een glimlach te voor schijn riep op de lippen van het dienstpersoneel maar die verdween dadelijk, toen Wangen verheugd uitriep: „Hij leeft! Ik heb zooeven duidelijk gezien, dat zijne lippen zich bewogenWij moeten hem dadelijk eene betere legerstede geven. In het blauwe zolderka mertje staat het logeerbed klaar. Pakt aan, mannen daarheen zullen wij hom brengen maar voorzichtig Hij ging zijnen mannen die dadelijk bereid waren om te helpen voor en tilde voorzichtig het bovenlichaam van den gewonde op. Elize hielp hen daarbij maar zij maakte bereidwillig plaats voor de beide krach tiger inspecteurs die met mijnheer Wangens hulp het stijve lichaam optilden en zeer langzaam, alle schokken vermijdend de steile trappen op naar het zolderka mertje droegen. Elize liep er naastmet zachte hand ondersteunde zij het hoofd van den gewonde, zij lette er niet op dat het weder overvloediger stroomende bloed uit de hoofdwond hare hand en hare kleederen bemorste zy zag het niet eens. „Wij moeten zoo spoedig mogeljjk geneeskundige hulp halen zeide Wangen, toen de gewonde op het zachte bed was nedergelegd. „Iedere minuut is kost baar." Een bliksemstraal en een onmiddelijk daarop volgende krakende vreeselijke donderslag antwoordde op Wan gens woorden tegelijk werd de regen door den als een orkaan opstekenden wind in stroomen tegen de klet terende vensters geslingerd. „Geen knecht zal het wagenom in zulk een nacht STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Het wetsontwerp tot vaststelling der indische rekening over 18/3 is ingediend. De ontvangsten bedragen 146.430.870.16 en de uitgaven f 142.896.971.42^. Het voordeelig slot wordt dus vastgesteld op f 3.533.898.73$. 22 paarden namen den 10 deel aan de harddra verij te Schagerbrug. De prijs van 80 werd gewon nen door het paard van den heer J. de Wit te Zijpe de le. premie van f 40 door het paard van T. Schil der te Zijdewind en de 2e. premie van f 5 door dat van den heer C. Dalenberg te Zijpe. DÜ een hevig onwederdat in den namiddag van den 12 boven Dordrecht losbarste werd eene 45jarige vrouw, terwijl zij op eene van de bovenste verdiepingen der school aan de Munt bij de Voorstraat eenige werk zaamheden verrichtte door den bliksem getroffen, met het treurig gevolg dat zij in bewusteloozen toestand door een lantaarn naar beneden viel en daardoor een ernstige wonde aan het rechter been met een paar wonden aan het hoofd en de rechter hand bekwam. Dij de harddraverijden 12 aan de kalkovens- brug bij don kastelein C. v. d. Molen gehouden, is de prijs gewonnen door den heer C. Kraakman de le premie door den heer L. Berger, de 2e premie door den heer R. Roskam. Den 12 is te Heer Hugo Waard de woning van C. Danenberg aan den Veenhuizer Middenweg bij den Tolweg geheel afgebrand. Van den inboedel kon nog veel gered worden. Hooibroeiing was de oorzaak. Den 12 werd te Enkhuizen een polderwerker in verzekerde bewaring genomen en naar Alkmaar over gebracht, als verdacht van ongeveer f 20 te hebben gestolen van een zijner makkersdie den 10 wegens dronkenschap was opgepakt en nadat hij nuchter was geworden, daarvan mededeeling deed. De gemeenteraad van Haarlem verleende den 13 eervol ontslag aan mej. H. M. van der Ham als on derwijzeres aan de school No. 4 met 1 Oct. a.s. Door een lek in eene gaspijp bij de turf berg plaats in het Btadshuis te Groningen zijn den 13 des avonds twee gasfitters bewusteloos geworden en gestor ven welk feit eerst den 14 des morgens ontdekt werd, toen men hen ging zoeken met eene brandende lan taarn die het ontsnapte gas in brand stak en eene hevige ontploffing veroorzaakte. Twee werklieden zijn bij die ontploffing ernstig en eenige anderen licht ge wond. Te 's Gravenhageis den 11 12 en 13 voor hoofd geslaagd de heer R. Hartman van Purmerend. Over Zeeland heeft den 13 een hevig onweder gewoed, dat vergezeld ging van hagel- en zware re genbuien. Nabij Zierikzee sloeg de bliksem in eene hooischelfte Brouwershaven en in den Diomedepol- der in eene schuur. Beide schuren en de schelf brand den af. Den 13 is te Limmen een Sjarig knaapje bij het zwemmen verdronken. Den 13 sprak de heer J. A. Böhringer Evang. Luth. predikant te Amsterdam voorzitter van hef hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van het Algemeen, in eene der zalen van Artis de feestrede uit, bij welke gelegenheid de regeering vertegenwoordigd was door de ministers van justitie en koloniën. On middellijk daarna had in de groote zaal van Artis een kinder-zanguitvoering plaatsonder leiding van den heer Brandts Buys. De plaatsdoor het koor ingeno men bestond uit leerlingen der openbare scholen le klassevrouwelijke leerlingen der kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen en kweekelingen van het ned. israël. meisjesweeshuis te Amsterdam en was naar Ostrowko te rijden merkte de inspecteur Bern- dal bedenkelijk op. „De weg is bij de diepe duister nis gevaarlijk. Wij zullen moeten wachten totdat het onweder ten minste voorbij is." „Ik vreesdat het inderdaad niet anders gaan zal", verklaarde ook Wangen die aan het venster getreden was en uitkeek in den donkeren nacht. Zijne woorden schenen eene bevestiging te vinden in den steeds he viger huilenden storm in een in de nabijheid van het hnis nedervallendeverblindende bliksemstraal en een donderslag die in vreeselijke kracht voor de vorige niet onderdeed. „Het is onmogelijkin dit weder zal niemand het wagenom naar Ostrowko te rijdenherhaalde de inspecteur Berndaltoen na den lang rollenden don der een menschelijk woord weder verstaanbaar was. Elise had zich tot nog toe met veel zorg met den gewonde beziggehouden zij had de kussens van het bed geschikt en trachtte het stijve lichaam eene gemakke lijke houding te geven. Die bezigheid scheen haar zoo geheel en al in beslag te nemen dat zij nauwelijks de naast haar gesproken woorden hoorde nu echter richtte zij zich plotseling op en zeide kalm zich tot mijnheer von Wangen wendende „Ik ben reeds tweemaal naar Ostrowko geweest en ken den weg nauwkeurig. Ik zal den docter wel gaan halen wanneer gij maar order wilt geven, om dadelijk een rijtuig voor mij intespannen". „Gij zoudt zelf in dat weder uit willen, freule Liesje? Onmogelijk „Gij vergeetdat ik een kind van het land en sinds mijne vreugste jeugd gewoon benom alleen langs de moeielijkste wegen Le rijden. Mijn oog is scherp, mijne hand vast. Ik ken den weg en vrees noch de duis ternis noch het weder. Een uur vertraging kan mis schien een menschenleven kosten dat mogelijk door tijdige hulp nog te redden is. Iedere minuut is kost baar, hebt gij zelf gezegd, mijnheer von Wangen! Ik zal naar Ostrowko rijden, gij moogt mij dat niet beletten." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2