No. 98*. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. TWEEDE BLAD. ZONDAG 17 AUGUSTUS. ISitinctilanb- QUlerlet. &glegr*figcfo< ficricfttct». &ta&g~ï5ertcfitew. ALKMAARSCME COURANT. P 0 L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het volgende gevondene voorhanden, als: een flaconnetje met zilveren dop; drie hondenhalsbanden met penningen Nos 160, 324 en 36; een gouden kindsroorbelletje (plat getrapt); een portemonnaie met eenige centeneen eau de colognefleschje een onderstukje van een gouden oorbelletje met blauw steentje; een bont boezelaareen broche met kinderportreteenige hondenzonder penningop den openbaren weg opgevangen. Bij de trekking der Amsterdamsche loten op den 15 is op serie 12380 No. 3 100,000 en op serie 12791 No. 2 f 1000 gevallen. Prins en prinses Albert van Pruisen met gezin zijn den 15 na een maand verblijf van Scheveningen naar Hannover vertrokken. Ben 15 is te Haarlem een Ojarig knaapje in bet Sparen verdronken. Aan de station Dedemsvaart is den 15 een wis selwachter bij het af- en aanhaken van wagens tusschen twee buffers doodgedrukt. Be commissaris des Konings heeft den 15 een bezoek gebracht aan de gemeenten TJrsem Oterleek en Oudorp. Ben 16 is te Haringcarspel de aanzienlijke boe renplaats van P. Berkhouwer geheel afgebrand. Van den inboedel is zoo goed als niets gered. Broeiing van het hooi schijnt de oorzaak te zijn. Be door den raad der gemeente Warmenhuizen vastgestelde rekening voor 1883 bedraagt in ontvangst f 20,118,53%, in uitgaaf 18,036,63, zoodat er een batig saldo is van f 2081,90%. Voor onderwijs be droegen de gezamenlijke uitgaven 5743,02% en de ontvangsten f 1694,37. Aan huur van landerijen werd f 9910 ontvangen. Beroepen te Rockanje (cl. Brielle) ds. J. Mout- haan te Egmond aan Zee. Op het stationsterrein te Zaandam worden maat regelen genomenom de treinen van den Helder en Hoorn komendegelijktijdig te doen binnenkomen en aldus het oponthoud voor de treinen zoo kort mogelijk te maken. Be heer P, Kolkman te Dordrecht heeft van den heer A. Stechow te Berlijn de bekende russische hard dravers hengsten Gramotey en Biegawoy aangekocht. Ben 11 September a.s. hoopt de heer dr. S. P. Heringa te Zuid-Scharwoude den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaren de evangeliebediening aldaar aanvaardde. Op nieuw aangewende pogingen, om het den 12 Becember 1883 in het Eyerland te Texel gestrande zweedsche brikschip Swift af te brengen zijn mislukt. De nieuwe telegraafkabel ter verbinding van Texel met Vlieland is reeds op Texel aangekomen. De ontworpen hervorming der staatsloterij is bij den ministerraad aanhangig gemaakt. Te Bodegraven worden pogingen aangewend tot oprichting eener zwem- en badinrichting in den Rijn. Bij de aanbesteding voor de verbouwing van de school te Bergen werden 10 biljetten ingeleverd. Het werk is gegund aan den heer J. J. Vontijn, te Am sterdam voor 13899. De bij den gemeenteraad van Rotterdam inge diende voorstellen tot uitbreiding van de werken der drinkwaterleiding behelzen het volgende 1. uitbreiding van het filteroppervlak van 8000 tot 16.000 vierk. el. 2. aanleg van een nieuw bevloerd bezinkingsbassin buitendijks begrensd door de normaallijn van de Maas, welk bassin bij een oppervlak van 40.000 vierk. el op eene bekwaamheid van 60.000 kub. el nuttig effect worde aangelegd. 3. het bouwen van eene nieuwe machine ketelhuis en steenkolenbergplaats met een stel van twee gelijke groote stoomwerktuigen samen 300 paardenkracht en bijbehoorende macbinistwoning. 4. verbetering van den ingang van het haventje, op dat het toegankelijk worde voor groote kolenschepen. 5. tot uitbreiding van het buizennet, overeenkomstig overgelegde teekeningen. De kosten voor deze werken worden door den direc teur der gemeentewerken geraamd op f 1.750.000 a f 1.800.000. Daarmede zal de inrichting kunnen leveren 42,000 kub. el behoorlijk gefiltreerd water per dag terwijl gelegenheid tot verdere uitbreiding blijft bestaan. Verder is ingediend eene herziening van het tarief met behoud van het thans gehuldigd beginsel, namelijk, abonnement voor huiselijk gebruik en berekening per watermeter voor nijverheids en daarmede gelijkgestelde doeleinden. Van het denkbeeld om algemeen den watermeter in te voeren is men teruggekomen voornamelijk om de kosten. De Koning zal de opening der internationale landbouwtentoonstelling op den 26 niet bijwonen uit hoofde van de treurige omstandigheden waarin het vorstelijk gezin zich door het stervon van den Kroon prins bevindt. 's Rijks middelen hebben gedurende Juli 1.1. op gebracht f 9,974,634,96%, tegen f 7,744,717,61% in Juli 1883 en gedurende de eerste zeven maanden van 1884 57,537,398,97| tegen 56,972,011,77^ in ge lijk tijdvak van 1883. Het 'In der raming bedroeg f 61,218,470,25. Het Ponds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden ontving in 1888 f 99.319.12$. Behalve de renten van het ka pitaal op het grootboek die f 50 334 beliepen en de opbrengst der jaarlijksche collecte ad f 27.743.55, zijn onder dat cijfer begrepen de renten van het nationaal huldeblijk ad 9,070,33het subsidie van het rijk voor het Invalidenhuis te Leiden, groot 5000, eene gift groot f 200 en een legaat van een erflater uit Amsterdam groot f 3000. De uitgaven overschreden het bedrag der inkomsten met f 8820.09%. Aan 1919 deelgerechtigden werd f 88.047.66% aan gratificatiën en toelagen uit de renten van 's Konings geschenk uitgekeerd. Onder hen bevonden zich 4 ver minkten en 3 achtergeblevenen van gesneuvelden bij "Waterloo, 275 verminkten uit Oost-Indie, 1 verminkte uit oorlogen vóór November 1813, 63 verminkten en 6 nageblevenen van gesneuvelden in den strijd met Belgie 1498 infirmen blinden en veteranen 59 oud- strijders van Waterloo en 10 militairen van de Am sterdamsche landmilitie. Het Invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden staat. Tegen afstand van hun pensioen en hunne gratificatie genoten 67 deelgerechtigden daarin doelmatige huis vesting en goede verzorging. De uitgaven voor dat gesticht beliepen 22.490.60. Gedurende 1883 werden 110 nieuwe deelgerechtigden opgenomen, als 20 verminkten uit Oost-Indie en 90 infirmen. Het aantal sollicitanten bedraagt 1268. Bij een te Hoogwoud gehouden kolfwedstrijd werd de prijs van 35 behaald door Jb. Kuileman te Nieuwe Niedorp, de le premie van f 16 door J. Temme aldaar, de 2e premie van f 11 door D. Nierop en de 3e pre mie van f 8 door R. N. de Boer te Medemblik. Bij een aldaar gehouden biljartwedstrijd behaalde genoemde de Boer den lsten prijs van f 10, J. Langendijk van Hoogwoud de le premie van 6 en Jb. Vroom van Medemblik de 2e premie van 3. Te Helder is dezer dagen onder den naam van Helder eene liberale kiesvereeniging opgerichttel lende 42 leden. De heeren de Leeuw en Langeveld hebben de door den gemeenteraad van Zaandam gestelde voor waarden voor het aanleggen en exploiteeren der drink waterleiding aanvaard. De gemeente-rekening te Haarlemmermeer be draagt in ontvang/84,073,67%, in uitgaaf/ 75,035,16%, alzoo met een batig saldo van 9038,51. De heeren A. C. Wertheim, J. M. van der Made, beiden te Amsterdam, en Jacob Duyvis te Utrecht heb ben namens het voorloopig bestuur der Vereeniging voor de belangen van nederlandsche inzenders op ten toonstellingen de nederlandsche nijveren dringend uitgenoodigd tot bijwoning eener algemeene vergade ringden 20 te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, des namiddags te 2 uren te houden, ter bespreking van de verdeeling der bestuursbetrek- kingen de belangen der vereeniging in het algemeen en van de tentoonstelling te Antwerpen in 1885. Be heer P. Klok te Zijpe is benoemd tot derden klerk ter gemeente-secretarie van Haarlemmermeer. De afbraak en opbouw van het groot badhuis te Scheveningen is niet gegund aan den laagsten inschrij vermaar aan den heer G. H. Pernim te Amsterdam, die ingeschreven had voor f 605800. In Nieuw Zuid-Wallis zijn de Kangaroes in den laatsten tijd onrustbarend talrijk geworden. Men ziet ze in menigte op de velden, waar ze het gras afknab belen en groote schade onder allerlei gewassen aan richten. De kolonisten houden herhaaldelijk drijfjachten op deze dieren en trachten zich zoodoende er van te ontslaan. De Kangaroes zijn moeielijk te vangendoor hunne vlugheid. Als de honden ben al te veel in het nauw brengen keeren zij zich om en verdedigen zich zoo dapper met hunne nagels en achterpooten dat menige hond het met den dood bekoopt. Om deze dieren te schietengebruikt men verdragende geweren. Het vleesch van dit wild is zeer smakelijk. Te Elbing heeft men dezer dagen eenig oud krijgs- materiaaluit de 15e eeuw herkomstig opgedolven uit een voormalige buitengracht der stad ter plaatse waar een groote toren van den vestingmuur heeft ge staan. Tijdens de ridders van St. Jan daar nog heersch- tenkende men wel het buskruit in het kanon maar als projectiel bezigde men kogels van graniet. Ruim 150 in getalheeft men er aangetroffen die zich alle onderscheiden door een uiterst zorgvuldige bewerking, wat den vorm betreftwant zij zijn zoo zuiver rond als de beste gegoten kogel van den tegenwoordigen tijd. De grootste soort heeft een doorsnede van 12 duim Rijnl. De meerderheid is van geringe afmeting en is verdeeld in twee soorten waarvan de eene een doorsnede heeft van 6 en de andere van 8 duim. Een romantische poging tot ontvluchting uit de gevan genis te Laas by Rijsel, wordt gemeld. Twee Engelschen, Thomas Morney en Henri Warton, de laatste tot 10 jaren wegens diefstal van 200,000 frs. in het Palais Royal veroordeeld, en de eerste wegens medeplichtigheid, hadden door middel van een derden Engelscbman John Wy- don genaamd die op vrije voeten was een karre- voerder omgekochtdie dagelijks goederen naar de gevangenis vervoerde. Toen de kar op de binnenplaats stond kropen de twee gevangenen in de twee groote mandendie er op stonden doch werden uit hun schuilhoek te voorschijn gehaald daar het plan verra den was. Nu namen twee politieagenten in de man- den plaats en de karrevoerder ontving bevel den ge wonen weg te volgen. Hier wachtte John Wydon de kar opdoch toen hij de mand wilde aflaten sprongen de agenten te voorschijn en pakten hem beet. Bij hem werd een som van 2400 fr. en een dolk gevonden. Men gelooft, in den nieuwe gevangene een tweeden medeplichtige van Warton gepakt te hebben. Bij een der laatste onweders sloeg de bliksem, naar uit Kulmbach geschreven woord in een huis van het nabijgelegen gehucht Weiher. De weg, dien hij daarbij nam was zonderling. Eerst ging hij langs een bij het raam geplaatste bedstede bracht een daarin slapende vrouw in een staat van verdooving, zonder haar verder nadeel te doen drong toen in de benedenverdieping waar hij langs een in de wieg liggend kind streek zonder ook dit te verwonden en sprong ten slotte in een stal over. Een koewelke hier stondwerd ge dood en zonder het huis in brand te steken verliet hij het weer. Een krankzinnige te Grulich (Moravië) heeft zijn zoonoud 26 jarenmet een bijl gedood en daarna het lijk in stukken gesneden zeggendedat hij van plan was die in te leggen om ze later op te eten. De daad werd gepleegd in tegenwoordigheid van de moe der, diekreupel door de jicht niet bij machte was den gruwel te verhinderen, te minder omdat het huis, waarin zij woontafgelegen was. Eerst twee dagen later kon de ongelukkige moeder een voorbijganger op de hoogte stellen van het gebeurde. De krankzinnige vader die zich inmiddels had opgesloten werd met moeite gepakt. Een treffende uiting over het overlijden van den Kroonprins was aan do Oedjong te vindenberichten indische bladen. Daar zag men een vlag van wit doek halfstok, met de woorden er op „Het overlijden van den Prins doet velen oprechten Hollandschen jongens een groot verdriet." Er onder staat een treurende leeuw geteekend. De Hollandsche kolonie aan de Oedjong bestaat grootendeels uit personen van een volksklassedie zeer gehecht is aan het huis van Oranje en kwam de Koning in Nederland ooit in de klem, hem met hand en tand zouden handhaven en verdedigen. Dat de eerlijkheid, de wereld nog niet uit ismocbt dezer dagen de heer W. uit Oostwoud ondervinden. Ter gelegenheid van de kaasmarkt een koffiehuis aan den RoodeD Steen te Hoorn binnentredende verliest hij 1 zijne portefeuille met f 1300 aan bankpapier. Onder scheidene bezoekers komen na hem en één van hen een jonge landbouwerszoon uit Wijdenes, ziet de por tefeuille liggen raapt ze op en begeeft er zich mede in een hoek der koffiekamerom te onderzoeken of hij ook uit den inhoud den naam van den eigenaar kan te weten komen. Doch neen hij vindt er alleen het adres in van mej. de weduwe K. uit Hoornmaar wetende dat dit de naam is van de schoonmoeder des heeren W. en dezen ziende zittengaat hij naar hem toe met de vraag„of hij ook iets verloren had „"Weineendoch zich betastende „ja waarachtig niet meer of minder dan zijn „boek." Nu volgt nadere aanduiding en omschrijving en de portefeuille geraakt met haar inhoud weder in het bezit van den eigenaar, die te vergeefs beproefde den flinken jonkman eene belooning te doen toekomen. Zaterdag16 Augustus. London. Volgens telegram uit China wees Frankrijk elke bemiddeling afChina besloot tot den oorlog. De schout bij nacht Courbet ontbood 2000 man uit Tong kin en de chineesche troepen rukken grenswaarts op. Van 9 tot en met 15 Augustus, zijn aan de zwem en badinrichting 8 binnenbaden en 739 buitenbaden genomen waarvan 90 door onvermogenden. Drukste dag 9 Augustus 153. De heer A. Schwab alhier is den 16 geslaagd voor het examen voor hoofd. Door het stedelijk muziekkorps zullen op Zondag, den 17 Augustus, 's avonds 7 uren in den Hout de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. „The riflemen", Quick March van J. Paque 2. „l'Africaine", Ouverture de concert v. L. Langlois 3. „Congres Polka", mit Carillon v. J. N. Krai; 4. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra „l'Etoile du Nord" v. Meyerbeer; 5. Marche du sacre de l'opéra „Le Prophéte" v. Meyerbeer6. „Ave Verum Corpus", Kirchen Hymne v. Mozart7. Grand potpourri „bur lesque et populaire" v. A. J. Clément8. „Ermelin", grand galop v. Dethise. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 14 Aug. Eraneiscus Johannes van Lent en Johanna Cornelia Geuke, beiden alhier, onl. te Haarlem. I ranciscua Hazes en Maria Johanna van Westerop. Pieter Johannes de Haan, te Alkmaar, en Johanna Josina van Zijderveldtte Rotterdam. GEBOREN. 14 Aug. Guurtje Anna, D. van Johannes Smit en Anna Maria van 't Woud. OVERLEDEN. 14 Aug. Theodorus Johannes, Z. van Theodorus Johannes Huybers en Trijntje Dekker4 m. 15 Dirk, Z. van Willem Vasbinder en van wijlen Jansje Purmer4 m.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 5