No. 99. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. WOENSDAG 20 AUGUSTUS. EEN GELUKKIG MENSCHENLEVEN? Prijs der gewone Advertentiën (Dflicicel (BtbttUt Cititentanb. ADOLF STRECKFUSS. ILKIHAAKSCne COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het primitief kohier van het patentrecht over het dienstjaar 1884/85 op 15 Augustus 1884 door den Pro vincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordhollaod executoir verklaard, op heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezetendie daarbij belang heeftwordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatig heid zouden voortvloeien te voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornd., 18 Aug. 1884. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat de Doodweg en het gedeelte van den Heiloerhoutdat aan het bestuur der Harddraverij, vereeniging voor het houden eener harddraverij afgestaan is, evenals vroegere jaren, bij gelegenheid der harddraverij op 20 Augustus 1884, van des voormiddags 8 tot des namiddags 6 uren voor het verkeer gesloten zullen zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 19 Aug. 1884. De Secretaris, NUHOUT YAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat de gemeente-politie op Donderdag, 21 Augustus 1884 wederom SCHOUW zal houden over de goten riolen en zijlen in deze gemeente, waar van het schoonhouden volgens de bestaande voorschriften aan de ingezetenen is opgedragen zijnde haar tevens opgedragen een onderzoek intestellen naar den toestand der mestfaalten en varkenshokken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 19 Aug. 18S4. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. De PASPOORTEN voor de daartoe gerechtigde Schut ters alhier, zijn ter gemeente-secretarie beschikbaar. De personen KLAAS LEEGWATER en P1ETER OLIJ laatst gewoond hebbende te Schermerhornworden verzocht zich ter secretarie dezer gemeente aantemelden. BELGIE. Den 18 's namiddags hielden de liberalen te Gent den aangekondigden grooten optocht zonder dat iets bijzonders gebeurde. De burgemeester had den gelijktijdigen optocht der clericalen verboden omdat het uitstel daarvan (hij was aanvankelijk op den 17 be paald) eer een uittarting tegenover de liberalen, dan een uitoefening van het recht der clericalen was. Kamer. Den 14 werd het wetsontwerp op het lager onderwijs hevig aangevallen door twee leden uit Gentvolgens wie het te doen wasom de schatkist ten bate van de scholen der geestelijk heid te plunderen en die dat ontwerp voor een gewrocht der duisternis verklaarden, eene vogelvrijver klaring der openbare onderwijzers eene schande voor het land. De liberalen zouden echter weerwraak ne men en het land eenmaal verlossen van den knagenden kanker der geestelijkheid en der kloosters waardoor het te gronde werd gericht. In beginsel werd het ontwörp o.a. verdedigd door een der Brusselsche „onaf hankelijken", den heer Simons, die echter uit naam zijner geestverwanten verscheidene amen dementen indiende. Hij lichtte de houding dier leden tevens kort toe. Hun, die begeerden, dat de in liberalen geest uitgevallen verkiezingen voor den Senaat de eene maand vroeger gehouden verkiezingen voor de Kamer te Brussel, waarbij de onaf hankelijken"de zege behaalden, te niet gedaan hadden deed hij opmerkendat dan dezelfde redenering ten aanzien van de liberale afge vaardigden uit vier andere arrondissementen moest worden toegepast. Overigens had deze middenpartij geen andere eerzucht dan het land dat zoozeer naar bevrediging haakte, voor verdere beroeringen van partij strijd te behoeden. Daarna verdedigde de minister van binnenlandsche zaken zijn ontwerp, waarmede, naar zijne meening, zoowel liberalen als conservativen zich konden vereeni gen. Het ontwerp had deze drie groote beginselen ten grondslag vrijheid der gemeenten vrijheid der huisvadersvrijheid van onderwijswaarvan onder het stelsel der wet van 1879 al zeer weinig was overge bleven. De regeering wenschte terug te keeren tot de beginselen van bet Congres dat de tusschenkomst van den Staat alleen wilde, voor zoo.er bijzondere krachten te kort schoten. Aller rechten moesten wor den geëerbiedigd godsdienstige scholen voor de ge- loovigenonzijdige voor de onzijdigen dat was het stelsel der regeering in plaats van opgedrongen een heid, speelruimte voor verscheidenheidvrijheid voor allen met zekere waarborgen voor de minderheden. Den 16 vervolgde de minister zijne -ede en bracht haar ten einde. De volgende vergadering is den 20. De amendementen der onafhankelijken strekken hoofd zakelijk om te vorderen, dat de onderwijzer Belg zij waardoor de voorgestelde toelating der vreemde mon niken geweerd wordt; dat de onderwijzers in het bezit van een diploma zijn of examen afleggendus niet zoo als het onwerp wil toelating van enkelen zonder diploma of examen dat het toezicht over de gemeente scholen niet uitsluitend aan den minister opgedragen zij. Daarvoor moeten regels bepaald wordenom misbruik te voorkomen. Ook strekken zij om het onderwijs in gymnastiek, zang en teekenkunst verplicht te maken. De centrale sectie heeft die amendementen met kleine wijzigingen overgenomen en die van Jeu heer Pirmez verworpen. DENEMARKEN. Den 14 werd de buitengewone zitting van den rijksdag geopend. De rijksdag schijnt alleen bijeengeroepen te zijn, om de geloofsbrieven der onlangs verkozen leden te onderzoeken. DOOR 63) De inspecteur Kaempf zag met bewonderenden blik het schoone jonge meisje aan dat haar koen besluit zoo kalm verdedigde alsof het de eenvoudigste ge makkelijkste zaak ter wereld betrof. „Ik geloof werkelijk dat gij in staat waartom in den stormnacht uitterijdenfreulezeide hij glim lachend maar daarvan zal niets komen. Ik zou nooit iemand weder zonder schaamte in het gezicht kunnen zien indien ik dat duldde. Ik zal den docter gaan halen in hoogstens twee uren ben ik terug." „En gij komt juist van de reis wierp Elize tegen. „Des te minder bezwaar is erom nog eens in den regen uittegaan. Ik ben reeds zoo natdat ik niet natter worden kan. In twee uren ben ik met den docter terug." Ook de inspecteur Berndal, beschaamd, dat een jong meisje wilde wagen wat hij onmogelijk geacht had bood zich nu aanmaar Kaempf bleef er bijdat hij de eerste aanspraken had. Elize sprak hem niet tegen, zij zou zich gaarne aan de gevaren der nachtelijke reis hebben blootgesteld om voor den zwaar gewonde hulp te halenmaar even gaarne bleef zij ook bij hem achter om hem hare zorg te kunnen wijden. Met de haar eigen kalme beslistheid verklaarde zij dat zij bij den bewustelooze blijven zou totdat de doc ter kwamzij wilde met hem alleen gelaten worden en zelfs Clara die zich aanbood om haar te helpen, wees zij terug. WaDgen wilde bezwaar maken hij was van oordeel, dat de huishoudster of de kamenier zeer goed de las tige zaak der verpleging op zich kon nemen totdat de docter kwammaar Elize liet zich niet van haar voornemen afbrengen en zij vond daarin bij Bertha steun. „Laat haar haar gang maar gaan", zeide Bertha, met een spottendenboosaardigen blik het jonge meisje aanziende, dat zich juist weder over den gewonde had hoengebogen en naar diens ademhaling luisterde. „Het is haar eene behoefte van het hartom hem te ver plegen. Gij weet immers weldat zij toen zij nog een kind wasmet haren muziekonderwijzer dweepte. Oude liefde roest niet. Zij heeft zijn beeld in haar hart bewaard en hem dadelijk herkend. Laat zij haar mijnheer Pechmayer maar verplegenwij zullen ons niet tusschen hem en haar plaatsen." Blozend richtte Elize zich op een vlammende blik trof Berthahare lippen beefdenmaar zij bedwong zich zij onderdrukte het bittere antwoord dat haar op de lippen zweefde, met een traan in het oog wendde zij zich af, zij sloeg de armen om Clara's hals en kuste haar hartelijk. „Ween maar nietlievelieve Elise fluisterde de kleinezich innig aan Elize's borst vleiende. „Geef het nijdige mensch niet de voldoeningdat gij u door hare woorden gekrenkt toont." Ook Wangen voelde zich gegriefd door Bertha's boosaardige opmerking onwillekeurig moest hij terug denken aan het onaangename gesprek dat hij zoo even met haar gehad had en waarin bij denzelfden toon ge hoord denzelfden blik gezien had. Niet zoo hartelijk als anders altijdwas zijn toon toen hij ontroerd zeide: „Gij moogt in deze oogenblikken niet schertsenwij zullen freule Liesje niet storen bij haar werk van barmhartigheid, wij zouden den ongelukkige onder geen betere zorg kunnen achterlaten." XXII. Egon ontwaakte uit een langediepe slaap. Hij sloeg de oogen op hij gevoelde een doffe hoofdpijn en tegelijk brandende steken aan het voorhoofdhij bracht DUITSCHLAND. Den 11 zijn te Coblenz twee fransche officieren in hechtenis genomen, die, naar het schijnt, op last van den franschen minister van oorlog, de vestingwerken dier stad opnamen en zich dus als spionnen gedroegen. ENGELAND. Den 15 brak te Londen een hevige brand uit in eene fabriek, waar honderd mannen, vrou wen en kinderen werkten. Het gebouw is geheel ver nield. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats alleen geraakten 2 meisjesdie uit het raam der 2e verdieping in het voor haar uitgespreide net sprongen, licht gekwetst. Te Leicester zijn 4 personen tot gevangenisstraf ver oordeeld, omdat zij weigerden, hunne kinderen te laten inënten. Het openbaar ministerie wees er op dat de vaccine-wet niet Btreng genoeg ten uitvoer kon worden gebrachtdaar meer dan 1200 personen voor datzelfde feit gedagvaard moesten worden. FRANKRIJK. De rechtbank te Parijs heeft den 14 de nieuwe wet op de echtscheiding reeds in 4 ge vallen toegepastterwijl nog 8 gedingen aanhangig zijn gemaakt, waaronder 3 door personen, tot den adelstand behoorende. Daaronder behooren ook markies en mar kiezin de Caux (Adeline Patti). Den 15 stierven aan cholera te Marseille 14, te Toulon 3 personen den 16 te Marseille 15 te Tou lon 9. Het toegezegde wetsontwerp tot verhooging der in voerrechten op buitenlandsch vee is door den minister van landbouw bij de Kamer ingediend. Voor ossen wordt het recht verhoogd van 7,50 tot f 12,50: voor stieren en koeien van 4 tot 6 voor schapen van J 1 tot ƒ1.50: voor lammeren van 0,25 tot 0.50: voor gezouten vleeech van 2.25 tot 4.20. De minister-president Ferry heeft door den voor zitter der commissie voor- bet onderzoek van het wets voorstel Oonstans, tot wederinvoering van de departe- mentsgewijze stemming bij de verkiezingen, aan die commissie laten verklaren, dat hij in beginsel er voor is. De min. van financiën heeft voor de kosten van het Congres een krediet van f 75000 aangevraagd. Den 18 's avonds verliet het stoomschip Rio Negro met 1300 man en materieel Algiers met bestemming naar Tongkin. Senaat. De verslaggever der commissie voor het Tongkin-krediet stelde in de ochtendzitting van den 16 voor, dat krediet toe te staan maar de besprekingen uit te stellentotdat men weder bijeen zou komen. De hertog de Broglie verklaarde zich tegen het toe staan van dat krediet. De president-minister Ferry vereenigde zich met het uitstellen der besprekingen en verklaardedat uij het toestaan van dat krediet als een bewijs van vertrouwen zou beschouwen. Met 193 Btemmen tegen 1 werd het toegestaan waarna de pre sident-minister het sluitingsbesluit voorlas. In het den 15 ingediende wetsontwerp tot regeling der Senaats- de hand naar de pijnlijke plek en gevoelde een vochtig verband dat om zijn voorhoofd was gelegd en tegelijk viel zijn oog op voorwerpen in zijne onmiddelijke om geving die hem geheel onbekend waren. Het blauwemet witte figuren versierde behangsel der kamer, waarin hij zich bevondhad hij nooit ge zien de niet weelderigemaar gemakkelijke meubelen waren hem geheel onbekend. Hoe was hij in die vreemde omgeving gekomen Waarom lag er een verband om zijn hoofd? Hij ging weder achterover liggen en dacht na, daarbij deed hem zijn hoofd wel eenigzins pijn, maar toch kon hij tame lijk helder denken. Was hij niet voor korten tijd eerst met den trein te R. aangekomen Juistzoo was het. Hij had zich tot den chef gewend met verzoek hem een rijtuig naar Plagnitz te doen halen hij herinnerde zich nu duidelijk den" vriendelijken beleefden man wien hij een groet van een ouden krijgskameraad gebracht had en die dit door groote beleefdheid en dienstvaardigheid vergold. Had de chef niet te voren gewaarschuwd en van een bij slechtdonker weder gevaarlijken weg gesproken Ja zeker Egon herinnerde zich, dat hij om die waar schuwing gelachen had hij herinnerde zich verder een onaangenamen rid in een stikdonkeren nacht, terwijl de regen bij stroomen nederviel. De koetsier had in een mengelmoes van poolsch en duitsch geraasd en gevloekt over de afgrijselijke, slechts eenige oogenblik ken door een verblindende bliksemstraal uit zwarte onweerswolken verbroken duisternis. Hij had slechts stap voor stap kunnen vooruitkomenomdat hij den weg niet onderscheiden kon en omdat het voor het eene paard te moeielijk vielhet kleine open rijtuigje op den door den plasregen doorweekten weg voort te trekken. Huiverend had Egon zich in zijn reisdeken gehuld en zich toch niet tegen den stroomenden regen kunnen beschutten en toen hij dacht na wat geschiedde toen? Hij herinnerde zich een luiden schreeuw, dien hij

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1