I# i I ill mil ttitttüetiiftttb. Vijl verkiezing ia thans ook de bepaling opgenomen over eenkomstig de door de regeering in het congres gedane toezegging, dat leden der in Frankrijk geregeerd heb bende stamhuizen onverkiesbaar zijn tot Senaatsleden. Kamer. De heer Baudry d'Asson is den 15 bij het begin der zitting, opgekomen tegen het verga deren op zulk een grooten feestdag als Maria Hemel vaart dat hij eene schande noemde voor het christelijk Frankryk. Den 16 konden de nog aan de orde zijnde wets ontwerpen niet behandeld worden doordat er te weinig leden tegenwoordig waren. De voorzitter las het be sluit tot sluiting der zitting voor. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Neue freie Presse betoogt, dat Engeland door eigen schuld geheel alleen staat. Het heeft Duitschland en Oostenrijk beleedigd in het Balkan-Schiereiland Frankrijk door het uit Egypte te verjagen, Italië door het eerst tegen Frankrijk op te hitsen en het daarna in den steek te laten Turkije door het bij elke gelegenheid ruw en lomp te behan delen. Met geheel Europa is het thans in diplomatie- ken oorlog. In Azië en Afrika moet het rekening houden met de koloniale staatkunde van den franschen minister Ferrydiegeholpen door Duitschland en zijne bondgenooten pas de bijeenkomst der mogendhe den heeft doen mislukken. Ook Bismarck toont door verschillende ondernemingen in den laatsten tijd dat hij besloten heeft, Duitschland aan Engelands monopo lie te onttrekken en maakt daarbij behendig gebruik van de verkoelingtusschen de twee westersche mo gendheden ontstaan. ItaliëSpanje en Nederland zouden een deel van de macht ter zee willen herkrij gen welke Engeland hun ontnomen heeft. Rusland staat voor de poorten van Indië. Zóó is de toestand van Engeland en te midden van al die gevaren heeft het over een niet sterk leger te beschikken en laat het zich door een dwaze staatkunde medeslepen tot oor logstochten welke het niet tot een goed einde kan brengen. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg deelt naar aanleiding van de in omloop zijnde geruchten der buitenlandsche bladen over de ontdekking eener samen zweering te "Warschau mede, dat aldaar werkelijk een rechterlijk onderzoek ingesteld is tegen eene vereeni- ging die zich de verspreiding der revolutionaire denk beelden ten doel stelt. 32 personen waaronder 3 or thodoxen, 21 katholieken en 7 israëlieten zijn gevangen genomen. Bij de huiszoekingen vond de politie noch dynamiet, noch wapens, maar alleen verdachte bekend makingen en andere stukken uitmakende de gewone verzameling van alle revolutionaire vereenigingen. CHINA. Het berichtdat China den oorlog aan Frankrijk verklaarde is niet alleen niet bevestigd maar de regeering heeft zich zelfs den 14 bij de ge zanten over Frankryk's handelwijze op Formosa be klaagd en de bemiddeling der mogendheden ingeroepen om tot eene minnelijke schikking te geraken, Be toon van dit schrijven aan de gezaatea-spSs Zèer vredelievend. Het g"escïïir,-é&t_A&- Fëgénten van Annam naar aan leiding van het in de vorige week plaats gehad heb bende overlijden van den Koning uitgelokt hadden is uit den weg geruimd. De franscke gezant te Hué had de toestemming zijner regeering gevraagd en ver kregen voor de verkiezing van een nieuwen Koning. Die kroning had daarop den 17 met groote plechtig heid plaats, in tegenwoordigheid van verschillende ge- noodigden. EGYPTE. De Onder-koning heeft geweigerd te vol doen aan de door Engeland onmiddelijk na het mis lukken der bijeenkomst van de mogendheden gevraagde afschaffing der internationale rechtbanken bij besluit. Hij wilde een zóó ernstigen maatregel niet op ziin° verantwoordelijkheid nemen. Den 16 des namiddags weru te Alexandrië door on geveer 8000 persunen meest arabieren of europeanen uit den minderen stand die in optocht naar den gingen aangedrongen op de uitbetaling Onder-koning I; gehoordeene heftige pijn aan het hoofddie hij ge voeld had verder wist hij niets meer. En toch I Er leefden nog donkerevage beelden in zijne herinne ring die hem vruchten zijner droomen schenen! Schit terde hem daar niet een verblindende lichtstraal in de oogen Zag bij zich niet in eene halfdonkere ruimte door vele menschen omgeven Doken onder deze niet allerlei bekende gestalten op Boog zich niet, terwijl hij de kracht niet bezatom zich te bewegeneen wonderlijk lief engelengezichtje over hem heen, zagen hem daaruit niet twee donkerblauwe oogen aan met een blikwaaruit innig medelijden sprak. Was dat een droom Hoe vaak had hij in de laatste jaren in zijne schoonste droomen die lieve elfengestalte gezien maar aitijd was het een klein meisje geweest, dat ternauwer nood den kinderschoenen was ontwassenzooals hij Liesje het laatst had gezien en zij onuitwischbaar in zijne herinnering voortleefde. Hoe merkwaardig was plotseling dat droombeeld veranderdEn toch waren de trekken van het bekoorlijk meisje dezelfde, als die, waaraan voor hem zulke dierbare herinneringen verbon den waren, maar meer ontwikkeld en bijna nog schoo ner Ja het was een droom en een droom was het ook, dat hij met halfgebroken oogen die elfengestalte weder zag, dat hij eene zachte hand op zijn voorhoofd voelde, terwijl zij er een verkoelend verband op lag, dat Liesje aan zijn bed zatzijne hand in de hare hield en hem aanzag met een blik van innige deelneming en liefde. Het was slechts eene duistere herinneringeen schoone droom geweestwaaruit hij nu was ontwaakt maar die hem zoo bezighield dat bij zich in de wer kelijkheid nog niet thuis kon brengenhij droomde voort, want een droom was het zekerdat hij nu eene stem hoorde die hem bekend in de ooren klonkhij had die vroeger vaak gehoord in dien schoonen tijd op slot Osternau. „Wij hebben smartelijk naar u verlangd, docter 1" Wordt vervolgd. der schadevergoeding wegens den brand en de plun dering. De gouverneur beloofde namens den Onder koning de afdoening te zullen bespoedigen. De Moedir van Dongola telegrafeertdat in een brief van generaal Gordon van den 20 Juli gezegd wordtdat Khartoem rustig was en dat hij inlichtingen over den toestand van Dongola vroeg. MEXICO. De generaals Ramirez en Majir en nog twee anderen zijn, als betrokken in eene samenzweering tegen de regeering, op bevel van den president dood geschoten. De gemeenteraad van Egmond-binnen heeft den 12 besloten, geen gevolg te geven aan het door burg. en weth. voorgestelde plan tot verbetering der school te Egmond aan de Hoef, waarvan de kosten geraamd waren op f 6150. Bij kon. besluit van den 13 is A. de Koo te Utrecht met ingang van 1 Oct a.s. voor één jaar be noemd tot hoofdopzichter in 's rijks krankzinnigenge sticht te Medemblik. Het gemeenschappelijk kapitaal der Maastrichtsche Hypotheekbank is den 13 door de aandeelhouders van f 300,000 tot f 500,000 vergroot. Den 13 is in de r. k. kerk te Purmerend plech tig ingewijd het nieuwe door den heer L. IJpma te Alkmaar vervaardigde orgel. Bij kon. besluit van don 13 is aan den heer mr. J. Domela Nieuwenhuis op zijn verzoek eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondissement Pur merend met ingang van 1 October a.s. Den 14 is het zilvergoed uit de paleizen aan den Kneuterdijk en de Heulstraat van de beheerders der nalatenschap van wijlen den prins van Oranje door zijne erfgenamen overgenomen. In den nacht van den 14 op den 15 is te Steen- wijk een runmolen met schuur of loods afgebrand. Door de gunstige windrichting zijn de nabij gelegen perceelen behouden gebleven. Den 1415 en 16 te 's Gravenhage geslaagd voor de hoofdacte de heer J. Koopmans van Purmerend. Den 15 is het lOjarig bestaan der Amsterdamsche brandweer door het korps herdacht. Den 15 zijn te Enkhuizen de werkzaamheden aan de spoorweghaven en het stationsterrein aangevangen. Den 15 beeft de gemeenteraad van Beverwijk benoemd tot onderwijzer den heer W. D. Niestadt te Schagerbrug en tot onderwijzeres mej. J. C. Boon te Helder. Dienzelfden dag is in het havenreglement de bepaling opgenomen dat schepen zonder vergunning van burg. en weth., niet langer dan 5 dagen in de ha ven mogen liggen. H. F. Bordewijkkamerbewaarder bij het min. van binnenl. zaken, is benoemd tot broeder in de orde van den Nederl. Leeuw. Hij herdacht den 15 zijn 50- jarigen werkkring in 's rijks dienst. Den 15 werden bij inschrijving te Utrecht ver kocht 119500 P. oude centen, waarvoor ingeschreven werd voor een gemiddeld bedrag van f 62,11 per 100 P. Een 8jarige knaap is den 15 's namiddags in den IJsel te Kampen bij het zwemmen verdronken. Bij de den 15 te Ostende (Belgie) gehouden in ternationalen roeiwedstrijd heeft de vierriemsgiek Prins Hendrik van Rotterdam een eersten en de tweeriems- giek Piet Hein, mede aldaareen derden prijs ge wonnen. Bij kon. besluit van den 15 is benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de heer G. W. van Heukelumpastoor te Jutfaas. Te Amsterdam zijn den 14, 15 en 16 voor hoofd 6 van de 16 geslaagd, waaronder W. Wiedenhoff van Amsterdam en R. Spruitenburg en J. de Blaauw van Haarlem. Den 16 herdacht de heer dr. H. Fabius te Am sterdam zijn 25jnrig voorzitterschap der afdeeling Am sterdam van de Nederl. vereeniging tot afschaffing van den sterken drank. Van verschillende zijden werden hem ten geschenke gegeven een fraai bewerkte leun stoel met een album waarin de namen der schenkers, een bouillonkop en een zilveren medailje als blijk van bewezen ijver en trouw. Te Dordrecht zijn den 16, des avonds, twee afge vaardigden van den sociaal-demokratischen bond die hun blad Recht voor Allen tegen betaling onder het volk trachtten te verspreiden, genoodzaakt geweest de hulp der politie in te roepen om zich voor onaange naamheden te vrij waren. Door de zorg der politie keerden zij spoedig naar Rotterdam terug. Den 16 is tusschen Zwolle en Kampen eene koe door een trein van den Centraalspoorweg overreden waardoor slechts een kort oponthoud ontstond. De gemeente-rekening te Purmerend is den 16 vastgesteld in ontvaDg op 151.480.82%, in uitgaaf op 144.835.01%, alzoo meteen batig slot van ƒ6645.81. Den 17 heeft te 's Gravenhage in het Lamgroen een houder van een draaimolenRoos genaamd in een woordentwist over het geld, dat hij aan zijne knechts schuldig wasaan een hunner, den sjouwer Staats zulk eene verwonding aan den hals met een scheer mes toegebrachtdat hij weinige oogenblikkeu later bezweek. Ook aan den anderen knecht G. Wingers bracht hij eene gevaarlijke wonde toe. De dader, die niet zeer gunstig bekend staataarzelde geen oogen- blik om zijne schuld te belijden en is in hechtenis genomen. De zwemwedstrijd der Amsterdamsche Zwemclub is den 17 uitstekend geslaagd. Het programma bestond uit: snelzwemmen op de buik, lengte der baan 85 el 22 deelnemersde winner van den prijs legde de baan in 1 min. 31 sec., die der premie in 1 min. 32 sec. af; snelzwemmen op den rugbaan 40 el, 14 deelnemers, prijswinner in 38 premiewinner in 39 sec.; duiken diepte 5 el25 deelnemersprijs in 37 premie in 40 sec.; boegsprietloopen 38 deelnemersprijs in 15, premie in 17 sec.; watertournooi I te paard II in vaar tuigen met 12 mededingers. Algemeene goedkeuring verwierven 17 meisjes beneden 15 jaren die in een afzonderlijk bassin toonden dat zij met vrucht de les sen bijgewoond hadden. Den 17 is in de Prins Hendrik-stichting te Eg- mond aan Zeein tegenwoordigheid van genoodigden onthuld het door de groothertogin van Saksen Weimar aan die inrichting geschonken borstbeeld van Michiel Adriaansz. de Ruijter. De secretaris van het bestuur, de heer G. E. A. van Hallsprak bij die gelegenheid eenige toepasselijke woorden. De voorzitter, ds. A. van Laer, was door ongesteldheid afwezig. Na afloop wer den de verpleegden op verlangen der schenkster, op eenige versnaperingen onthaald. De Haarlemsche liedertafel Zang en Yriendsohap won bij den internationalen wedstrijd, den 17 te Brus- se, gehouden in twee afdeelingen den eersten prijs. Zij zal bij hare terugkomst feestelijk ingehaald worden. Den 17 is in de gemeente Hof van Delft de in April 11. opgerichte fabriek van aardnotenolie verbrand. 18 Vergaarbakkken, elk gevuld met 180 vaten olie barst ten en ontlastten zich voor een deel in de nabij gelegen poldersloot. Het zaadmagazijn werd door de brandweer be houden. De brand is waarschijnlijk ontstaan door broeierij in de persen, waarboven de notendoppen lagen. Negen tig werklieden zijn door die ramp buiten werk geraakt. De stoomtram 's Gravenhage—Scheveningen ver voerde den 17 zeventien duizend personen. Den 18 is door het gemeentebestuur van Amster dam het maken van een gebouw ten dienste van het stoomwerktuig voor de waterontlasting en waterverver- sching van het park in den Binnendijkschen—Buiten- velderschen polder aanbesteed voor f 6590 aaD de laagste inschrijvers P. Kampman en J. van Harderwijk aldaar. Aan de station van den Hollandschen spoorweg te s Gravenhage is den 18 omstreeks half één een 4jarig meisje door eene vrouw, waarschijnlijk de moeder, ach tergelaten. De politie nam het in bewaring. Den 18 werden te Hoorn afgeleverd 170 kalveren, in de omstreken van Hoorn en Beemster opgekocht door de firma Smits en Powel te Syracuse (Nieuw-York), Den 19 des voormiddags is het gras langs den spoordijk tusschen Alkmaar en Heiloo op verschillende plaatsen in brand geraakt. Bij het opruimen van eenigen inboedeltoebe- hoorende aan Cornelis v. d. Plas te Egmond aan Zee, zijn eenige ouderwetsche voorwerpen voor den dag ge komen die om hunnen hoogen ouderdom waard zijn aan de vergetelheid te worden ontrukt. Eene ronde tafel van 1.20 bij 1.30 droeg aan den onderkant dit opschrift Komt u een vrient over Hij is u tafel poover Weest daer niet om vervaert Is hij goet zoo fijt hem Is hij quaet zoo mijt hem Hij is niet beter waert. 1663. Iets daarboven was een haring geschilderd met 2 faisanteneen haan en eene hen. Wast wit mangelt wel Dirck Aldertsen dit mangel bort hoort toe Diewer Willems DR Anno 1662 staat met ingesneden letters op een bewerkt mangel- bord van 80 duim lengte en 13 duim breedte. Het derde voorwerp is een schouderblad van een groote visch lang 70 en breed 65 duim en heeft ver moedelijk dienst gedaan als uithangbord. Het draagt 3 wapens, waarvan dat van Egmond nog goed is te onderscheiden het andere aan den linkerkant bene den is niet duidelijk meer zichtbaar. Die benyt een anders profyt Die quelt zyn bloet en slyt zyn tyt. is met gulden letters tusschen de wapens te lezen. Ook de keerzijde bevat eeuig opschriftdat niet te ontcij feren was. Een jaartal is niet te vinden. Bedoelde voorwerpen zijn aangekocht door den heer Vos van Rotterdam, tijdelijk te Egmond vertoevende. Wordt van de meeste badplaatsen gemeldzoo schrijft men uit Egmond aan Zeedat het schoone zomerweder tal van menschen aan het strand eenige verkoeling doet zoeken van de hitte der laatste dagen, ook het om de zuiverheid van het water bekende Eg mond aan Zee mag zich tegenwoordig in een druk bezoek verheugen. Van het bad wordt veelvuldig ge bruikt gemaakt. Het aantal vreemdelingen dat dage lijks komtneemt dan ook steeds toe en zou zeker grooter zijn wanneer de lang gewenschte stoomtram eene betere verbinding tusschen EgmondAlkmaar en Castricum tot stand bracht. Niet minder dan acht kunstschilders, waaronder 7 Duitschers en 1 Amerikaan, vertoeven op het oogen blik in het logement „Zeezicht" van den heer Belleman en hebben reeds menig zeege zicht of eenig ander onderwerp op doek gebracht. Op de bovenzaal van genoemd hotel is op eigenaardige wijze eenig schilderwerk aangebrachtdat een bezoek ten zeerste waard is. Te Zwolle zijn van de 93 mannelijke kandidaten voor de hoofdakte 3 niet opgekomen, 3 teruggetrokken, 55 afgewezen en 32 geslaagd van de 6 vrouwelijke slaagden 3 en werden 3 afgewezen. Te Assen slaagden 35 van de 103 mannelijke en 6 van de 8 vrouwelijke kandidaten. De gemeenteraad van Castricum heeft met alge- meene stemmen den termijn waarop de heer Jan Hol land moest aanvangen met het leggen der tramlijn CastricumEgmond aan Zee, verlengd tot 1 April 1885. De leening, groot f 9000, die de gemeente Scha- gen moest sluiten is aangegaan met het bestuur der spaarbank te Beverwijk tegen 4| °/0 rente en f 500 jaarlyksche aflossing. Een lid van den gemeenteraad van Nijmegen heeft voorgesteld, in de verordening dier gemeente op den verkoop van sterken drank de bepaling op te nemen dat bij het verleenen van krediet door den tapper aan den gebruiker de vergunning tot verkoop van sterken

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2