jBttUciilatib, en er achter verrijzen nog een tweetal groote paviljoe nen. Het eene is een kaaspakhuishet anderedat geheel van papier gebouwd is, een bureau dat de en- gelsche inzenders zich hebben gebouwd. Aan den tegenovergestelden kant treffen wij nog het gebouw aan waarin verleden jaar de gemeente Am sterdam exposeerde en dat hetwelk de diamanten be vatte. In het eerste stelt de heer Bauduin de voor zitter van de jury, een zeldzaam uitgebreide verzameling buitenlandsche zaden granen en vezelstoffen en eenige landbouwwerktuigen ten toon het andere is ingericht voor de bijenteelt. Als ik u nu nog gezegd heb dat in de nabijheid zich een telefoon-bureau bevindt en dat allerwege grasperken zijn aangebracht en bloemen geplant, kun nen we het aan deze zijde van het water gelegen ge deelte verlaten om de andere helft te bekijken. De bezoekers van verleden jaar toch zullen zich nog wel herinneren dat een breede sloot midden over het ter rein loopt waarvan de beide helften door een viertal bruggen met elkander waren verbonden. Een volgende keer nu zullen wij de overzijde eens gaan bekijken. BELGIE. Den 18 kwam op het raadhuis te Brussel het liberale bond bijeen bestaande uit afgevaardigden van alle liberale vereenigingen van het land. 55 a GO personen waren tegenwoordig. Men besloot aan de Kamers de verwerping der schoolwet te vragen en eene nieuwe talrijke liberale bijeenkomst te houden op den 31. Den 21 komen de liberale afgevaardigden bijeen om te onderzoekenof er onder de amendementen van de onaf hankelijken of van den heer Pirmez ook zijn die verdienen niet bestreden te worden. Peters, een voormalige verversknecht te Luik, ver dacht van oplichterij, werd door de raadkamer der rechtbank aldaar van alle vervolging ontslagen. Ver scheidene dagbladen maakten zoowel melding van zijne inhechtenisneming met de daartoe geleid hebbende feiten, als van de latere beslissing der raadkamer. Pe ters vond in de mededeeling der tegen hem ingestelde vervolging grond om die dagbladen te vervolgen en te eischen dat zij de beschikking der raadkamer zouden opnemen dat hij bovendien die beschikking nog in 5 andere bladen zou mogen plaatsen en de gedaagden veroordeeld zouden worden tot betaling van f 10000 schadevergoeding daar deze dagbladartikelen voor hem lasterlijk en beleedigend waren. De rechtbank te Luik heeft den eischer in deze vordering niet ontvankelijk verklaard en veroordeeld in de kosten. Te Brussel heeft tusschen twee leerlingen der mili taire school een tweegevecht plaats gehad waarbij de een 18 jaren oudzoo aan den arm gewond isdat de arm afgezet is moeten worden. Daardoor moet hij tevens den militairen loopbaan vaarwel zeggen. DENEMARKEN. Op het in de vorige week te Kopenhagen gehouden internationaal geneeskundig con gres is besloten tot de benoeming van een interna tionale commissie tot het instellen van gemeen schappelijke onderzoekingen van ziekten, op het voor beeld van een engelsche vereeniging, die50 jaren bestaan hebbende en ongeveer 20000 leden tellende de laatste drie jaren in die richting gewerkt heeft en waarvan de uitkomst in twee werken opgenomen is gegrond op schematische mededeelingen aangaande eene reeks gevallen van longontsteking en longtering. Het volgende congres wordt in 1887 te "Washington ge houden. De buitengewone zitting van den rijksdag is den 16 reeds gesloten. DUITSCHLAND. Graaf Kalnoky kwam den 19 ruim 6 uur des namiddags te Berlijn uit Yarzin aan en keerde een paar uur later naar Weenen terug. Blijven de duitsche en engelsche bladen in de laatste dagen elkander bestrijden bijzondere aandacht verdient hetgeen de Nordd. Allgemeine Zeitung zegt. Dat blad komt op tegen het beweren van den Standarddat zonder Engelands vriendschap Elzas en Lotharingen weder in het bezit van Erankrijk zouden gekomen zijn, "-"MM— wanneer hij in den familiekring Bertha en den on derwijzer tezamen had gezienwanneer hij opgemerkt hadmet welk eene bewondering Bertha naar het ge zang van Pechmayer luisterde. Wangen was door deze zich kruisende gedachten zoo verward dat hij zijne verbazing nauwelijks in woorden wist te brengen. „Zijt gij mijnheer Egon von Ernau zeide hij ein delijk. „Jamijnheer von Wangen antwoordde Egon onwillekeurig glimlachend over de grenzelooze verbazing, die op het goedige gelaat van von Wangen zoo duide lijk te lezen stond. „Gij vindt een ouden bekende onder veranderden naam terug. Gij zult de natuurlijke verklaring dier gedaanteverwisseling van mij krijgen maar eerst wilde ik gaarne wetenwaar ik ben, hoe ik hier gekomen ben en wat er eigenlijk met mij is voor gevallen Ik heb reeds tevergeefs mijn geheugen in gespannen, er ligt voor mij een sluier over de gebeur tenissen van den afgeloopen nacht." Egons vraag maakte Wangen kalmer hij ging naast het bed zitten en vertelde in het kortwat hij zelf van zijnen inspecteur had gehoord, hij schetste, hoezeer hij en zijne vrouw in zorg hadden verkeerddie nu gelukkig door Egons ontwaken was weggenomen. Egon luisterde met spanning; toen Wangen van zijne vrouw sprak dacht hij aan den schoonen droom van den afgeloopen nacht. Nu wist hijwie die hand toe behoorde die zoo teeder en zacht zijn voorhoofd aan geraakt en zijne brandende wond verkoeld had. Hoe zonderlingdat in zijn droom de herinnering zich zoo bedriegelijk had voorgedaandat hij geloofd haddat Liesje bij hem was, terwijl het toch Bertha was geweest, die hem verpleegd had. Yaak hadden in de laatste jaren de beide droombeelden elkander afgewisseldhij en wijst op de laatste gebeurtenissen in de Kaapkolo nie waarvoor Engeland verantwoordelijk is. Het artikel eindigt met deze woorden „Buitscbland kan de po gingen om het vestigen van eene duitsche nederzetting te Angra Pequena te belemmeren niet als bloot toeval beschouwen. Die pogingen zijn eene niet vriendschap pelijke en van minachting getuigende handeling tegen een bevriend volk en volgens het internationaal recht, als handelingen door de engelsche regeering zelve gepleegd te boschouwen." Er loopen geruchten dat de duitschers de engelsche vlag te Brageida in de nabijheid van de Congorivier, hebben gestreken en vervangen door de duitsche vlag. ERANKRIJK. Morphyveroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf wegens het verkondigen van aller lei vreemde beginselen en het opruien van het volk tot oproerwerd na zijne veroordeeling wegens eene voorgewende ziekte naar het gasthuis voor gevangenen gezonden waaruit hij den 17 ontsnapt is. Den 18 stierven aan cholera te Toulon 7 te Mar seille 14den 19 te Marseille 9 en te Toulon 2 per sonen. Alle ministers, die lid zijn van een gewestelijken raad, uitgezonderd den minister-president Eerry, hebben Pa rijs verlaten om de zitting van die raden, die den 18 geopend zijn bij te wonen. Te Deauville (dept. Calvados) ontstond in den nacht van den 16 op den 17 opschudding door een poging van den heer de Morny, om het standbeeld van wijlen zijn vader, den minister en vertrouweling van Keizer Napoleon III, weder op het voetstuk te plaatsenvan waar het genomen was op last der republikeinsche re geering die het liet bewaren in een stal of schuur, tevens gebruikt tot bergplaats van de lijkkoets en de brandspuit. Bij het aanbreken van den dag was men bijna geslaagdtoen de voortgang van overheidswege belet werd. Deze anti-republikeinsche vertooning liep overigens af, zonder dat de keizersgezinden weerstand boden zoodat niemand in hechtenis werd genomen. In de memorie van toelichting tot het wetsvoorstel op de heffing van een inkomend recht op het vee, dat ingevoerd wordt, wordt o.a. gezegd, dat tot 1876 nooit meer dan 2.000.000 stuks vee ingevoerd werden in 1881 2.212.523, in 1882 2.525.195 en in 1883 meer dan 3.000.000 stuks. RUSLAND. De Petersburger courantde egyptische zaken besprekendeverklaart van oordeel te zijn dat het thans in Egypte aanwezige engelsche bezettings leger onvoldoende zal zijn, om generaal Gordon te be vrijden en Boven-Egypte tegen den aanval van den valschen profeet te vordedigen en dat Engeland zich niet kan onttrekken aan de nieuwe offersdoor de laatste gebeurtenissen noodzakelijk geworden, Engeland moet alle krachten inspannen om den opstand in Soe dan te b. dwingen of hem voor Egypte onschadelijk te maken. Wat het bestuur en de hervorming van Egypte betreftalles hangt volgens dat blad af van het aan stellen van personengeschikt om het bestuur te leiden. Sedert meer dan 2 jaren heeft Engeland naar dergelijke personen gezocht zonder hen te vinden en dit zal door het mislukken der bijeenkomst van de mogendheden wel niet veranderen. Daar minister Gladstone nu verklaard heeft Egypte niet te zullen ontruimen, voordat het bekwaam is, zijne eigene zaken te besturen acht het blad het waarschijnlijk dat de engelsche bezetting voorloopig niet teruggetrokken zal worden en de engelschen zullen eindigen met in Egypte het bestuur geheel in handen te Demen. Zij zullen Europa voor een voldongen feit plaatsen en er later niet van willen hooren dat het egyptische vraag stuk een europeesch vraagstuk is. SPANJE. Ruiz Zorilla is ook door het opperste ge- rechtshol voor leger en vloot bij verstek ter dood ver oordeeld wegens deelneming aan den militairen opstand. TURKIJE. De russische gezant te Konstantinopel heeft aan de Porte medegedeeld dat de russische re geering het aanbod der turksche tot betaling van 50000 turksche ponden ter vergoeding der schade door rus sische onderdanen geleden gedurende den laatsten oorlog, niet aanneemt en aandringt op de spoedige uitbetaling van het geheele bedrag van 250.000 turksche ponden. had van Bertha gedroomd dat hij haar in de armen hield maar dan was het plotseling Liesje geweest; meestal eindigden zoo zijne verwarde droomen en steeds voelde hij zich dan wonderlijk kalm en gelukkig; meer en meer was de herinnering aan Bertha bij hem uitgewiseht, terwijl Liesjes liefelijk beeld hem nog vaak in zijne schoonste droomen omzweefde. Bijna overviel hem een gevoel van ontgoochelingtoen hij uit Wangens mede deeling meende te moeten opmaken dat Bertha zich zijner zoo warm en zorgvol had aangetrokken, maar hij bracht dat gevoel niet onder woorden aan zulke on dankbaarheid wilde hij zich niet schuldig maken hij dankte integendeel Wangen hartelijk voor de liefdevolle opname en verpleging, die hij in het gastvrije huis ge vonden had en voegde bij dien dank eene korte ver klaring hoe hij er toe gekomen was, om eens op slot Osternau de rol van den onderwijzer Pechmayer te spelen. „Ik was een verwend kind der fortuin zeide hij. „Ik had alle genoegens van het stadsleven in zulk een overmaat genoten dat zij mij walgden en ik daarvan en van het leven genoeg had. Daarom vluchtte ik uit Berlijn en toen ik toevallig den onderwijzer Pechmayer ontmoette en hij mij zijne jammervolle levensgeschiede nis verteldeontwaakte in mij de dolle lustom eens te probeerenhoe het leven van zulk een mensch er wel uitziet. Ik bracht het avontuurlijk plan dadelijk ten uitvoerterwijl ik Pechmayer zijne papieren er kleederen afkocht en ging als de onderwijzer Pech mayer naar slot Osternau. Dat ik door mijne dwaze kleeding, door het bedrog jegens mijnbeer von Osternau in velerlei ongelegenheid kwam, hebt gij bijgewoond, mijn heer von Wangen, ik behoef u dat dus niet nader te ver tellen. Gij weet ookdat ik eindelijk het besluit nam, om het bedriegelijk spel optegeven en als Egon von ZWITSERLAND. In de fransche kantons hebben in het begin der vorige week zware onweders gewoed waarbij in Neufchatel eene vrouw door den bliksem dood geslagen werdterwijl in andere kantons eenige menschen ernstig getroffen werden. In Waadtland langs het meer van Genève veroorzaakte een hagel slag belangrijke schade aan de wijngaarden. Eenige dagen vroeger ontstond door den bliksem brand in het dorp Brides-les-Bains. 58 huizen brandden afde kerk met pastorie en 8 woonhuizen bleven alleen slaan. In verscheidene plaatsen en vooral in Genève heerschte in de laatste weken gebrek aan drinkwater. CHINA. Tso-Sung-Tang en Shu-Tseng-Chen de chineesche gevolmachtigden, voor de regeling der scha devergoeding aan Erankrijk, vertrokken volgens de hun uit de hoofdstad Peking gezonden bevelen van Shangae, 35 leden van den raad der censoren dienden aan de Keizerin eene memorie in, waarin zi] Frankrijk's eischen bestreden en met aandrang den oorlog aanrieden. De Times bericht, dat de Onderkoning van Shanghae door de regeering gelast is, om die stad te verlaten en met zijn geheele personeel naar Nankin terug te keeren. Ook zouden 5000 man chineesche troepen uit het zuiden naar Ke-Lung gezonden en sedert het be gin dezer maand belangrijke verbeteringen in de kust verdediging gebracht zijn. EGYPTE. In een officieel bericht uit Assoean wordt gemeld dat de Nijl dagelijks eenige duimen daalt en het voor stoomschepen volstrekt onmogelijk is, thans de watervallen voorbij te gaan. In de militaire kringen was men van meening, dat het punt van uitgang der krijgsbewegingen op den Nijl naar Soeakim verlegd zou moeten wordentenzij de Nijl spoedig en snel steeg. Kolonel Kitchener seinde uit Debbeh dat de door den valschen profeet benoemde Emirvan den stam der Sheikigehmet zijne strijdmacht is opgerukt om zich te voegen bij een ander korps oproerlingen dat zich op 3 dagmarschen van Debbeh zou bevinden. VEREENIGDE STATEN. Generaal Butler heeft na een onderhoud met Blaine de kandidatuur voor president aangenomen. Zijne kandidatuur moet alleen dienen om aan Cleveland, Blaine's tegenstander, zooveel mogelijk afbreuk te doen. De gemeenteraad van Zaandijk heeft den 11 be sloten tot het aangaan eener geldleening, groot/10000, a 40/o, in aandeelen van f 100uit te geven in 5 seriën van 2000 's jaarsvoor de aan te leggen duinwaterleidingde stichting van een gebouw tot verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten en het ontruimen en vlak maken der gesloten begraafplaats bij de Hervormde Kerk. Den 15 herdacht de heer G. Spiekorman pastoor te Castricumden dag waarop hij voor 25 jaren tot priester werd gewijd. Den 19 werd dat feest in de kerk gevierd. Ben 16 zijn des namiddags te 4 uur te Opbeus- den vier woningen afgebrand. De inboedel en het vee werden gered. Door gebrek aan water viel aan blus- schen niet te denken. Voor de aanbesteding van het verhoogen en ver zwaren van den Zeeburger- en Diemerdijk geraamd op f 114830, was den 16 laagste inschrijver voor 85300 C. van Boven en de hoogste C. Bos Az., voor f 119700. Er waren 19 inschrijvers. Bij de stations te Echteld en te Kesteren zijn den 17 de ruiten in den seinpaal verbrijzeld de af- sluitboomen neergelaten en de wissels omgeworpen. De vermoedelijke dader werd te Hemmen gevat en den 18 te Tiel ter beschikking der justitie gesteld. Den 17 des avonds heeft men waarschijnlijk uit wraak getracht de Gooische stoomtram te doen ont sporen door het leggen van eene menigte steenen en zand op de rails nabij Laren. De tram ging er in volle vaart over, doch de schok was zoo hevigdat de con troleur er af viel en zwaar gekwetst werd. Den 17 werd te Beverwijk de tentoonstelling van wege de tuinbouwvereeniging voor Beverwijk en ora- Ernau weder naar Berlijn terug te keeren. Dat ge schiedde maar toen ik te Berlijn kwam stond reeds het besluit bij mij vastom mijn voormalig leven, lou ter voor mijn genoegendat mij nooit voldaan had en mij ten slotte verveelde en walgde, op tegeven. Op Oster nau had ik den ernst des levens en tegelijkertijd de vreugde en het genot leeren kennen, dat de vervulling van een beroep den man bereidt, de bekoorlijkheid van het land leven had zich aan mij geopenbaard. Ik wil u niet verve len met in bizonderheden te schilderen, hoe mijn verdere levensloop wasik kan dien in enkele woorden vertel len. Ik streefde er naar, om mij tot een degelijk land huishoudkundige te vormen en mij de noodige kundig heden te verschaffen ten einde met goed gevolg mijne goederen zelf te kunnen besturen. Te dien einde heb ik gedurende eenige jaren op aanzienlijke goederen de landhuishoudkunde practisch bestudeerd en daarna rondgereisd om mijne kennis te vermeerderen. Nu hoop ik eindelijk genoeg ervaring te hebben opgedaan. Ik keer naar Plagnitz terug en zal daar voortaan als een echt landedelman leven. Daar hebt gij in weinige woorden mijne geschiedenismijnheer von "Wangen ik verzoek udie aan mevrouw uwe echtgenoote te vertellen zij zal mij danhoop ikvergeven dat ik ook haar indertijd als de onderwijzer Pechmayer heb durven misleiden. En vergun mij nudat ik het bed verlaat en mij ga aankleedenik gevoel mij daartoe krachtig genoeg en zie daar mijn koffer staandie het noodige bevat. Terwijl ik toilet maak, zult gij misschien de goedheid willen hebben uwe vrouw er op voorte- bereiden dat ik mij aan haar zal komen voorstellen ten einde haar mijn hartelijken dank te betuigen voor hare liefderijke opname en verpleging in haar huis. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2