r No. 102. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. WOENSDAG EEN GELUKKIG MENSCHENLEYEN? 27 AUGUSTUS. TE AMSTERDAM, Prijs der gewone Advertentiën ©ffictëel (Bebeelte. BURGERAVONDSCHOOL. in. ADOLF STRECKFUSS. ALKHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Inschrijving van leerlingen voor den cursus 188A—1885 op Maandag 1 September a.s., des avonds te 7 uur, in het ge bouw Doelenstraat, hoek gedempte Nieuwesloot. De Directeur der B. A. S., Dr. H. W. WAALEWIJN. Het was Zondag-avond feest in het maison Couturier. Nu als ge het maison Couturier kentdan zult ge daar eigenlijk niets bijzonders in vinden. Ieder, die te Amsterdam tegenwoordig een groote partij wil geven vooral eene soiree, en waarop hij meer gasten wil noo- den dan hij in zijn eigen huis met fatsoen ontvangen kan kiest de ruime de smaakvolle salons van maison Couturier. Als ik dus melding maak van de feestelijkheid, welke er Zondag plaits had, dient daartoe wel een speciale reden te bestaan. Dit is ook werkelijk het geval. De Voorzitter van de Commissie voor de Internatio nale Landbouw-Tentoonstelling mr. C. J. Sickesz en diens echtgenoote ontvingen er de leden van het co mité die van de buitenlandsche commissiën de jury leden verschillende autoriteiten en al wie direct of of indirect met de tentoonstelling in verband staan. Ik weet niet of gij den voormaligen burgemeester van Laren bij Lochem, het latere lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, kent. Zoo niet, dan kan ik u verzekeren dat het een alleraangenaamst mensch is een model-gastheer terwijl in dit opzicht het oude spreekwoord „er is geen paar of zij gelijken elkaar" van onvoorwaardelijke toepassing is op hem en zijne echtgenoote. Trouwensdat beiden een bijzonderen tact hebben, om het hun gasten aangenaam te maken om een on- dwongen stemming te doen heerschen, hebben zij waarlijk Zondag-avond wel bewezen. Het is inderdaad geen ge makkelijke taak zooveel honderden dadelijk op hun ge mak te zetten vooral niet als die honderden behooren tot zoo verschillende nationaliteiten tot zoo verschil lende raDgen en standen in de maatschappij. Immers ontmoetten wij er de grootste Fransche Engelsche Belgische en andere oeconomen den Commissaris des Konings in onze Provincie, den Burgemeester, den heer v. Tienhoven een man, die altijd middel weet te vin den om overal te zijnhet tijpe van een model burgemeester eener hoofdstad die noch het kleinere voor het grootere noch het groote voor het kleinere verzuimt evenzeer vonden wij er den eeuvoudigen landbouwer uit Groningen, uit Noordholland uit Zee land. Schitterende uniformen zwarte rokken vol met decoratie'snaast het voorvaderlijk kostuum! 't Was eene alleraardigste soireé. Het is waar, het schoone geslacht was in de min derheid; maar toch was het voldoende vertegenwoordigd om eene aanzienlijke minderheid te vormen. En ge weet dat met belangrijke ik zou haast zeggen met overwe gende minderheden als dit geen contradictio in ter minis ware ernstig te rekenen valt. Onnoodig u te zeggen, dat de soiiée werd opgeluis terd door een keurige muziek en dat de buffetten copieus voorzien waren. Tegen acht uur bijeengekomen scheidde men eerst tegen middernachtniet alleen voldaan over den gast heer en de gastvrouw maar tevens over al wat men genoten had en niet het minst over de kennismakin gen welke men had aangeknoopt. Dat men scheidde tegen 12 uurwas goedmaar dat was ook wel het uiterste klokjewant den vol genden ochtendgisteren morgen moesten velen der gasten bijtijds op het terrein der Tentoonstelling zijn. De jury toch zou met hare werkzaamheden aanvangen. De officiëele opening is bepaald op heden goed. Dit staat zoo geschreven en daarom moeten we het ook aannemen. Niet te min beweer ikdat de fei telijke opening der expositie reeds gisteren heeft plaats gehad. Daar de jury overal verwacht werdwaren alle inzenders gereed en aan hunne uitstalling tegen woordig. Ook het publiek werd toegelatendaar de beoordeelingen der inzendingen in het openbaar ge schiedde. Ook de drie restauraties waren geopend alleen was er geen muziek. Het publiek had ruimschoots gebruik gemaakt van de gelegenheid om nu reeds een kijkje te nemen. En te recht. Zal men later de paarden en het vee slechts in de stallen zien nu zag men het daar buiten. De paarden zag men loopen en dravenzag men inge spannen het rundvee zag men ropdgeleiden voor een echten liefhebber is dit toch maar het ware Voorshands wil ik echter in geen bijzonderheden treden. Genoeg zij het te vermelden, dat ik een span wonderschoone isabella-paarden zag met witten staart, witte manen en roode oogen en een menigte prachtige stieren en koeien. In het bijzonder werd mijn aandacht getrokken door eenige stieren van de Koningin van Engeland en eene zeldzaam schoone verzameling hoorn vee uit de Vendée waar de roode kleur de gelief koosde is. De Zwitsers hebben niet alleen hun koeien gezonden, maar ook de groote klokken welke zij deze om den hals hangen, en die zulk een melancholieus geluid geven. Is in zake rundvee het buitenland goed vertegenwoor digd ook wij zijn dit. Onze veehouders zijn laat, zeer laat begonnen met een systematische veefokking. Er is heel wat krachtsinspanning noodig geweest, om hun de voordeelen daarvan te doen inzien. Maar zoodra zij die voordeelen begrepen hebben hebben zjj ze ook ten eigen nutte weten aan te wenden. De tegenwoor dige Tentoonstelling levert er het onbetwistbaar bewijs van. In de laatste jaren is onze veefokkerij met reu zenschreden vooruitgegaan. Onze industrie kan daar een voorbeeld aan nemen Later kom ik op deze afdeeling der Tentoonstelling terug. Ik heb tot dusverre maar een beetje rondge- loopen, om van alles een oppervlakkigen indruk te ver krijgen. Onder dat rondloopen is echter mijn aandacht ge vallen op een inzendingwelke ik meen niet onop gemerkt te mogen voorbijgaan. Een inzending uit Alkmaar. Niet omdat zij nu toevallig uit Alkmaar komt; dit is slechts een bijzaakmaar omdat zij werkelijk een afzonderlijke vermelding dient, omdat zij een der voor naamste inzendingen is, welke uit Nederland gedaan zijn. Ik bedoel die van den heer J. O. Ohmstede, fabrie- kant en magazijnhouder van werktuigen gereedschap pen voor landbouw en zuivelbereiding, te uwer stede. De heer O. stelt een volledige verzameling vaa werk tuigen en gereedschappen voor boter- en kaasbereiding ten toon zooals wij op de geheele Tentoonstelling te vergeefs zullen zoeken. Vooral valt in deze uitgebreide inzending op te mer ken een verbeterde kaaspers, waarbij de persing van elke kaas niet alleen afzonderlijk geschiedtdat reeds een niet te verwerpen voordeel oplevertmaar waarbij tevens elke pers door een hefboom wordt in beweging gebrachtwaardoor de bediening van het werktuig zeer wordt vereenvoudigd. Ook onder de talrijke karnmachinesdoor den heer Ohmstede geëxposeerd vinden, we een nieuw genre een van rotatie sijsteem met bak er onder, om den melk onder het karnen steeds koel te houden. Aan beide nieuwe vindingen geloof ik dat een groote toe komst is weggelegd. Dat zij dadelijk veel ingang zullen vinden, wil ik niet zeggen. Bij ons te lande haast men zich langzaam doch als de heer Ohmstede weet aan te houden, zal hij stellig winnen. Al het houtwerk, door dezen inzender geëxposeerd, is van eigen fabrikaaten het mag gezien wordenhet mag zelfs worden vergeleken met hetgeen anderen ons op de Tentoonstelling in dit genre te aanschouwen geven vooral is dit het geval met zijn zout- en persvormen voor de kaasbereiding, waarvan wij zoowel voor kleine en voor commissie als voor middelbare soorten uitmuntende modellen vinden en de kaasmakers zullen wel de eer ste zijn, om goede modellen op den waren prijs te stel len. Immers het is met alleen van de kwaliteit van de kaas maar ook van den vormdat de prijs af hangt. Ten slotte mag in deze belangrijke inzending een uitgebreide verzameling van landbouwgereedschappen niet onvermeld blijven te minder, daar de keurige en doelmatige bewerking daarvan alle lof verdient. In 't kort de heer Ohmstede a bien mérité de la patriedoor zijne inzending. DOOR 66) Met een glimlach op de lippen betrad Wangen de galerijzijn eerste blik gold Bertha zij zat gemakke lijk achterover in den schommelstoel en wiegde zich heen en weder veel belang Bcheen zij niet te stellen in de goede tijding die hij bracht, des te meer daar- entegen Elize dat lag duidelijk in den vragenden blik, waarmede zij naar hem opzagin de uitdrukking van innige zielsangstdie uit haar gelaat sprak. I Wangen knikte haar vriendelijk toe. „Het gaat voortreffelijk met uwen verpleegdefreule Liesje zeide hij vroolijk. „Hij is tot bewustzjjn gekomen zijne wond heeftnaar de docter mij verzekertniets te beteekenen. Nu zal hij wel reeds bezig zijn om uit zijn koffer een nieuw toilet voor den dag te halen; in een kwartier zal hij zich aan de dames voorstellen wel met een verband om het voorhoofd maar overi gens zoo gezond als een visch. Eene vuurroode blos vloog over Elize's gelaateene i traan rolde over hare wangen. Zij antwoordde niet haar hart was zoo volzij kon haar geluk niet onder woorden brengen daarentegen stiet Clara eene luide vreugdekreet uitomhelsde Elize en riep op blijden toon„O, nu is alles goed Nu zult gjj niet meer zoo bitter weenenals van morgen toen Bertha u roe pen liet I" j „Neen, voor tranen bestaat nu niet de minste reden," i ging Wangen vroolijk voort, maar in het volgend J oogenblik werd hij ernstig en zich tot Bertha wendend, S'nS hij voort„U breng ik nog eene bizondere bood schap van onzen gast. Hij wenscht zich aan u voorte- stellen en u te bedanken voor de opname in ons huis. Ik moest u op zijn bezoek voorbereiden." „Een bezoek van mijnheer Pechmayer zal toch wel niet zooveel beteekenis hebbendat ik daarop moet worden voorbereid antwoordde Bertha die zich we der geheel hersteld had, op spottenden toon. „Mijnheer Pechmayer schijnt de groote gedachtedie hij vroeger reeds van zich zelf had niet te hebben verloren." „In dit geval heeft hij eenige reden voor zijn verlan gen dat ik u op zijn bezoek zou voorbereiden daar het u anders zeker en misschien niet zeer aangenaam zou kunnen verrassen, want mijnheer Pechmayer wenscht zich aan u voortestellen in zijne ware gestaltezonder het maskerdat hij op slot Osternau gedragen heeft onder zijn waren naam als onzen toekomstigen buurman, docter Egon von Ernau „Hij is het. Ik wist het reeds lang zeide Elize onwillekeurig. De uitwerking die de naam Ernau op Bertha had, was al hoogst opmerkelijk. Zij verloor geheel en al hare gedwongen zelf beheerschingzij sprong op en met vlammende oogen zag zij eerst haren echtgenoot en daarna Elize aan. „Gij wist het Gij waart dus zijne vertrouwde en in het geheim met hem tegen mij verbondenriep zij met van toorn bevende stem. „Neen Bertha, hoe kunt gij dit denken zelfs ant woordde Elize kalm. „Hij heeft nooit een woord van vertrouwen tot mij gesproken, maar eens wij waren alleen, en ik had mij op scherp afkeurende wijze over mijnheer von Ernau uitgelaten -— wierp hij mij te gendat ik liefdeloos oordeelde, en toen hij daarop mijnheer von Ernau, niet zoozeer trachtte te rechtvaar digen als wel uit zijn eigen gemoed poogde te ver klaren, hoe het gekomen was, dat deze op een dwaal spoor was gebrachttoen vermoedde ik dat hij niet voor dezen maar voor zich zelf sprak en toen hij ons daarop plotseling verlieten tegelijk mijnheer von Er nau te Berlijn weder voor den dag kwam, wist ik wie mijn onderwijzer was geweest. Ik heb er nooit een woord over gesproken, zelfs niet tegen mijne goede oudersik meende het recht niet te hebbenzijn ge heim te verraden zoolang hij zelf het wilde bewaren, maar voor mij was het geen geheim meer." „Gij wist dus gisteren ook dat wij mijnheer von Ernau in ons huis opnamenAhnu begrijp ik waarom gij er zoo op aangedrongen hebtom aan zijn bed te waken en hem te verplegen Natuurlijk, gij wil- det hem voor u behouden, den rijken mijnheer von Ernau!" „Vrouwtje, hoe onvriendelijk en onbillijk oordeelt gij weder zeide Wangen verwijtend. „Natuurlijk ik ben weder onbillijk Freule Elize is natuurlijk het toonbeeld eener edelmoedige, barmhar tige jonkvrouw! Welke bijbedoelingen zou zij ook ge had hebben Den armen onderwijzer Pechmayer zou zij natuurlijk met dezelfde liefde en opoffering verpleegd hebben als den rijken grondeigenaar „Ik meen u geen reden te hebben gegeven u zoo beleedigend jegens mij uittelaten. Vergun mij dat ik naar mijne kamer gatotdat gij kalmer zijt geworden en meer geneigd tot een billijk oordeel." „Gij wilt zeker zeggen totdat mijnheer von Ernau zich aan ons voorstelt p" vroeg Bertha bits. „Natuurlijk wilt gij toilet maken om hem to begroeten en zijnen dank voor uwe liefdevolle verpleging in ontvangst te nemen „Ik zal hem niet ziendaar ik mijne kamer niet verlaten zalzoolang mijnheer von Ernau op Linau vertoeft." „Opdat hij u daar opzoekeGij wilt hem alleen voor u hebben want natuurlijk moet hij u bedanken dat gij den nacht aan zijn bed hebt doorgebracht. Clara blijft hier en zij zal niet nalaten n optehemelen „Clara zal wel zoo goed willen zijn met mij mede- tegaau." „Ja ik ga met u mede en blijf bij u zeide Clara, Elize omhelzende en feeder kussende. „Gij moet niet alleen weenen over de krenkingen waarmede Bertha

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1